EERTIGSTE AVONDVIERDAAGSE ZIERIKZEE k 1700 wandelaars 400 muzikanten 2SCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juni 1985 Nr. 23746 Bij de foto's: Hiernaast een typisch vierdaagse- beeld van met bloemen beladen wandelaars en wandelaarsters. Hieronder de scheidende voorzitter Piet Verhage en burgemeester Th. H. de Meester breeduit zwaaiend naar de enthousiaste menigte. Op de grote foto in het midden een overzicht van het overbevolkte Ha venplein en daaronder geheel links de negenjarige 'kilometereter' Kees Schoo, die de vijftien kilometer per dag verorberde. In het midden het echtpaar Van Maanen uit het Zuid- afrikaanse Oranje Vrijstaat, dat toevallig in Zierikzee op familiebe zoek was. Gerrit van Maanen liep in 1939 ook de eerste Zierikzeese vierdaagse mee. Rechts een gedeelte van de ploeg van Zeelandia, bela den met reuze grote stokbroden. ZIERIKZEE - Het komt ongetwijfeld bij herhaling voor, dat een gebeurtenis die als feestelijk gepland is om de een of andere reden toch niet dat wordt wat de organisator zich ervan voorstelde. De veertigste Zierikzeese Avondvierdaagse moest en zou een dergelijk feest worden, nog grootser dan de voorgaande jaren en nog groter van opzet en deelname. Wel, de scheidende voorzitter Piet Verhage en zijn staf kregen hun zin. Even voor half tien was het Zierikzeese Havenplein een kolkende massa met een dikke tweeduizend wandelaars en muzikanten. In het uur dat eraan voorafging trok het talrijke gezelschap zingend en spelend door de straten van Zierikzee, beladen met bloemen en een tevreden sfeer uitstralend, want een klus van vier keer acht, of vier keer vijftien kilometer zat er weer op: de Zierikzeese Avondvierdaagse was weer volbracht. „Welkom, welkom terug in Zierikzee", begon burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee zijn toespraakje, nadat de ruim 1700 wandelaars en de honderden muzikanten en majorettes door de organisatie keurig naar hun tijdelijke plaatsen waren gemanoeuvreerd. „Het is weer geweldig als altijd. Jullie hebben het weer niet zo heel erg mee gehad, maar er kwam geen regen, dus ook geen blaren en alleen maar tevreden gezichten". De Meester feliciteerde het organiserende bestuur met het perfecte verloop van de vier avonden. De lopers complimenteerde hij met het volbrengen van de tocht „en natuurlijk ook met de speciale medaille verbonden aan deze veertigste vierdaagse. Het mooiste van alles vind ik vanavond echter al die muziekkorpsen, die hier spelen. Hulde voor al de gezelschappen, die dit hebben opgeluisterd. Het is enorm, dat een streek met nog geen dertigduizend inwoners zoveel voortreffelijke muziekgezelschappen voortbrengt. Ik denk dat een dankwoord hier op zijn plaats is". De Zierikzeese burgemeester tipte ook het vertrek van Piet Verhage als voorzitter en stuwende kracht aan. „We zijn hier eigenlijk best verdrietig om. Het is een hele nare zaak. Zesendertig jaar lang heeft hij georganiseerd en nu houdt hij er mee op. Da's jammer", argumenteerde De Meester. Verhage beaamde nog eens, dat zijn beslissing om terug te treden onherroepelijk is. „In 1983 heb ik al aangekondigd, dat ik er mee zou gaan stoppen, maar toen ik het vorig jaar 'tot ziens bij de veertigste Avondvierdaagse' zei, toen meende ik dat ik ook die jubileumuitgave nog bij moest wonen. Dat heb ik met plezier gedaan, maar nu is het mooi geweest. Ik ben met alle officiële functies gestopt. Het voorzitterschap van de Avondvierdaagse is het laatste wat ik neerleg. Ik wil niet meer gebonden zijn. Als ik weg wil, dan moet dat kunnen. Vanaf morgen is het zover. Het is mooi geweest", vertelde de ogenschijnlijk koele, terugtredende voorzitter. Zoals iedere Avondvierdaagse kende ook de veertigste editie een paar opvallendheden. Twee deelnemers liepen de Avondvierdaagse voor de dertigste keer en Jannie Schot en Rinus van de Houten kregen daarvoor uit handen van voorzitter Piet Verhage een herinneringsstandaard. Van de 1702 deelnemers liepen er 'slechts' 131 de lange afstand van vijftien kilometer per avond. Onder de sterken ondermeer Kees Schoo, een negenjarige Zierikzeese scholier, die parmantig met een lauwerkrans omhangen over het Havenplein stapte. Toen daar uiteindelijk geen plaats meer voor was, plantte hij natuurlijk in de Zierikzeesche Nieuwsbode een advertentie zetten, dat ik er ben, maar ik kan ook de vierdaagse meelopen. Dan weet iedereen het ook". Van Maanen gaat op 25 juli - een week na zijn 69e verjaardag - weer terug naar zijn woonplaats in Zuid-Afrika. Aan de veertigste Zierikzeese Avondvierdaagse werd deelgenomen door negen muziekkorpsen van Schouwen-Duiveland. Naast de Zierikzeese korpsen Rust Roest en Kunst en Eer kwamen ook Crescendo uit Dreischor, Apollo uit Brouwershaven, Nut en Uitspanning uit Zonnemaire, Nu met Hope uit Bruinisse, Oosterlands Fanfare, Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk en Con Amore uit Noordgouwe opdraven om de intocht van de 1702 wandelaars meer cachet te geven. Onder leiding van Jaap Knuist speelden alle korpsen, met uitzondering van Rust Roest, twee marsen gezamenlijk. Eerst werd 'Royal Jubilee' ten gehore gebracht en vervolgens kwam 'Happening' aan de beurt. Rust Roest vertrok na aankomst van de stoet wandelaars onmiddellijk weer om zich op te maken voor een vierdaags bezoek aan Engeland, dat vanmorgen om negen uur van start ging. Het bestuur van de Zierikzeese Avondvierdaagse bestond behalve uit de scheidende voorzitter Piet Verhage uit secretaris Geert van der Wielen, penningmeesteresse Janny Burcksen-Paret en de leden Adrie Hage, Cor Burcksen, Leen de Hooge en Izaak Verton. Vanzelfsprekend was de steun van politie, Rode Kruis en andere begeleidende instanties ook dit jaar weer onontbeerlijk. Jbkst: Peter Wijnen Foto's: Johan D. C. Berrevoets zichzelf op de trap van de 'officiële wagen' om toch de verdiende aandacht te krijgen. „Hij is een voorbeeld voor velen, want vijftien kilometer is toch een prestatie", stelde een nonchalante voorbijganger, die avond aan avond met Schoo had opgetrokken. Een opvallende wandelaar as ongetwijfeld ook de 68-jarige ex- Zierikzeese tuinbouwdeskundige Gerrit van Maanen. Hij liep in 1939 de eerste Avondvierdaagse in zijn geboorteplaats mee, emigreerde na te zijn afgestudeerd in 1949 naar Zuid-Afrika, maar arriveerde afgelopen zaterdag toevallig voor een vakantie in Zierikzee. „Toen ik van de vierdaagse hoorde heb ik me halsoverkop nog aangemeld, want ik vond het best leuk om dit weer eens te doen", vertelde Van Maanen, nadat hij door burgemeester De Meester en het vierdaagse-bestuur de hand was gedrukt. „Ik heb toevallig de herinneringsmedaille van die eerste vierdaagse van 1939 nog bij me. Kijk maar". Van Maanen was aanvankelijk tien jaar werkzaam op een bedrijf in Pretoria en stichtte daarna een eigen zaak in Oranje Vrijstaat. Van tijd tot tijd komt hij op bezoek in Zierikzee en bij die gelegenheden neemt hij gelegenheden te baat om aan wandeltochten deel te nemen. „In Zuid-Afrika kennen ze deze bezigheid niet. Hier meedoen brengt je in de belangstelling. Ik kan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5