'Onder de Wieken' leert hoe je moet oversteken „De Zierikzeese stoomvaart" met recht een standaardwerk Veelbelovende ontwikkeling in diverse vormen zelfhulp Schilderijen van Corrie Paanakker in de 'Dikke Toren' Verkeersproject voor kleuters Verkeersbrigade zonder meer maatregelen Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs 4 ZIERIKZEE - „Ik moet je iets heel moeilijks vertellen hoor Als er een geparkeerde auto staat, moet je eerst kijken of er iemand inzit en dan moet je naar links en dan naar rechts kijken en bij het lopen moet je ook blij ven kijken Het verhaal van de zesjarige Ricky: een kostelijke illustratie van hetgeen waar leidsters en kin deren van katholieke kleuterschool 'Onder de Wieken' mee bezig zijn deze weken. Het project: 'Oversteken'. Vertrek van de Zeeuwsche Spoorboot No. 1. In latere jaren kwam hier de aanlegplaats van de Provinciale Boot. (Foto Streekarchivariaat SD SP). ZIERIKZEE - Alle begin is moeilijk. Nog moeilijker is de voortzetting van een reeks publikaties. Na een enigszins aarzelende en moeizame start in 1976 laat de Slavenkas te Zierikzee maritiem- historische geschriften verschijnen. Eerst over de geschiedenis van de Slavenkas zelf, later ook enkele handelend over de Zierikzeese zeilvaart, zoals president-commissaris Van Ommeren in zijn voorwoord tot een nieuwe uitgave over „De Zierikzeese Stoomvaart" meedeelt. Laatstgenoemde publikatie, verschenen als jubi leumuitgave ter gelegenheid van het tweehonderd- vijftigjarig bestaan van de Slavenkas, mag met recht een klein standaardwerk worden genoemd waarmee auteur en Slavenkas gecomplimenteerd mogen wor den. Dit boek is nu eens niet een eendagsvlieg zoals zo veel gelegenheidsuitgaven vaak zijn, maar een door Lakenman Ochtman zeer fraai verzorgd geschrift dat tot in lengte van jaren door velen ter hand zal worden genomen. Boeiend beeldmateriaal Wie mocht denken dat alleen de romantische zeil vaart interessant is, zal na lezing van „De Zierikzeej se Stoomvaart" van de hand van W. J. J. Boot tot een ander oordeel komen. De lezer zal bovendien het ge voel hebben dat over het beschreven onderwerp door een andere auteur nooit meer iets nieuws naar voren kan worden gebracht. Wanneer ooit een onderwerp tot de bodem is uitge diept dan is het zeker wel hier gebeurd. De schrijver heeft in het verleden bij tal van publikaties al blijk gegeven van zeer grote deskundigheid. Dat is bij het boek over de Zierikzeese stoomvaart goed te merken. Het werk valt als het ware in drie hoofdmoten uit een: een brede historische inleiding over de vroegere stoombootverbindingen van en naar Zierikzee, een zeer uitvoerige reeks scheepsbeschrijvingen en een overvloed aan beeldmateriaal. Alleen met dit laatste zou al een aantrekkelijk boekje te vullen zijn. De schrjver is onvermoeid bezig geweest om een grote hoeveelheid documentatie bijeen te brengen en dit zo overzichtelijk mogelijk weer te geven. De.auteur Boot - wiens naam symbolisch genoemd mag worden - brengt zoveel materiaal naar voren dat de lezer op den duur enigszins vermoeid raakt. Het duizelt hem wel eens. De schrijver bewijst zijn lezers een dienst met een „noodzakelijke verduidelijking vooraf". Niettemin meent men soms te lezen in een handboek voor scheepswerktuigkundigen.... U begrijpt het al: de zeer grote deskundigheid van de auteur die geen detail over het hoofd ziet kan voor sommigen het lezen tot een inspanning maken. Maar wie dit te zeer benadrukt is een kniesoor. Zeeland mag erkentelijk zijn voor deze maritiem-historische bijdrage die ongetwijfeld ook buiten de provincie grenzen de aandacht zal trekken. Wiebe Keikes Een zeer bijzondere opname van de plezierreis naar Vlissingen op 16 augustus 1908 (Foto: coll. C. P. Pols). MIDDELBURG - Het Zeeuws Consultatiebureau voor alcohol en drugs heeft het afgelopen jaar veel tijd en energie gestoken in het ontwikkelen van vormen van zelfhulp. Deze vormen zijn erop gericht, dat mensen le ren zo snel mogelijk hun hulpverlening in eigen hand te nemen. In het jaarverslag over 1984 van het ZCAD wordt in dit verband gesproken over 'een zeer veelbelovende ontwikkeling'. 'Oversteken' is een samenwer kingsproject van de Vereniging Vei lig Verkeer Nederland (VVN), het Verkeerskundig Studiecentrum van de Rijksuniversiteit Groningen en de Directie Verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Water staat. Het eerste verkeersproject voor kleuters en eerste klasleerlin gen en 'Onder de Wieken' is de eerste school op Schouwen-Duiveland die er gebruik van maakt. Hoofdleidster Conny Franse infor meerde bij VVN-betrokkene in deze regio, de heer Martin Pieterman naar de mogelijkheden op verkeerstech nisch gebied iets met de kleuters te doen en kreeg van hem dit project, dat scholen voor 150,— kunnen aan schaffen, in bruikleen om in de prak tijk eens te toetsen hoe het aanslaat. Met de ouders Het project 'Oversteken' is niet al leen op school afgestemd, juist niet de inbreng van de ouders en het oefenen thuis vormen belangrijke facetten. Zonder die medewerking zou het project weinig effect sorteren, volgens Conny en haar collega's Tru dy van den Dries (leidster van de jongste kleuters) en Gerda Buijsse (onderwijzeres in de eerste klas van de Willibrordusschool). Zij laten weten, dat aandacht wordt besteed aan drie onderdelen, te weten: het oversteken in een rusti ge straat, het oversteken tussen ge parkeerd staand auto's en het over steken op een kruispunt. Het laatste onderdeel is wat te gecompliceerd om volledig begrepen te worden door de jongste kleuters. Daar wordt bij deze groep dan ook vanaf gezien en uitsluitend behandeld bij de oudste kleuters en in de eerste klas. Conny, Trudy en Gerda tonen zich tevreden over de opzet van het pro ject, dat prima afgestemd blijkt te zijn op de belevingswereld van de kinderen. Natuurlijk ligt er tussen kleuters van vier en van zes ook een wereld van verschil, maar het is de leidsters uiteraard wel toevertrouwd projectstof op het niveau van de di verse groepen nader uit te werken. Materiaal Zij kunnen in dat verband putten uit een grote collectie ondersteunend spel- en leermateriaal. Zo is er de zo genaamde 'praatplaat' met voor de kleuters heel herkenbare situaties en verder de uitstekende fotoseries, die volgens Conny, heel verhelderend werken. Ook heeft men de beschik king over videoseries en speelwerk bladen, over knip- en plakbladen en over stripverhalen. De kleuters van 'Onder de Wieken' en de eerste klassertjes van de Willi brordusschool zijn nu ongeveer twee weken met het project bezig en de leidsters verwachten er nog een week mee door te kunnen gaan. Gemid deld wordt inderdaad een periode van drie weken aangegeven, waarin alle stof aan de orde kan komen, maar uiteraard staat het de leidsters vrij een eigen tempo met de kinderen te bepalen. Het wordt door de inspectie niet toegestaan met de kleuters de straat op te gaan. In schoolverband oefenen in de praktijk wat in theorie werd ge leerd, is er dus niet bij. Het zal dan ook duidelijk zijn, dat de inbreng van oudere in dezen heel belangrijk is. Informatie-avond Om hen nauw bij het verkeerspro ject te betrekken, werd voorafgaand een informatie-avond gehouden, waarin de betrokken leidsters een duidelijke uiteenzetting gaven over het hoe en waarom van dit project. Tijdens die avond werd uiteraard ook een beroep gedaan op de ouders hun medewerking te verlenen en een daadwerkelijke bijdrage te leveren in het veilig leren oversteken door de kinderen. Tijdens die bijeenkomst werd ge wezen op het feit, dat de automobi list de laatste jaren steeds vaker wordt geïnformeerd over de mogelij- Vervolg van pagina 1 parkeerverbod voor de panden van de PTT en de RSG in de Man huisstraat op te heffen. Het voorstel tot opheffing komt van politiezijde, onder andere omdat het vervoersbe drijf Van der Wekken is verhuisd. Naar aanleiding van een vraag van de CDA-fractie in de gemeenteraads vergadering vraagt het college van b. en w. de commissie thans advies over de criteria i die zouden moeten gel den bij de beoordeling wel of geen ontheffing te verlenen aan fietsers ke gevaren met kinderen in het ver keer. Aan de zijde van het kind moet echter ook begrip gekweekt worden voor de gevaren op de weg. Voor de oudere, die bereid zijn thuis aandacht aan het project te besteden, en wie zou dat niet zijn daar het immers in het belang van het eigen kind is, heeft VVN ondersteu ning in de vorm van zogenaamde oe fenboekjes met vragen en toelichtin gen betreffende veilig oversteken. Het is de bedoeling, dat met de kin deren samen wordt geoefend. Bij goe de resultaten dient daar volgens VVN een beloning tegenover te staan en derhalve ontvangen de ouders ook het 'beloningsmateriaal' (poster en stickertjes), om hun kinderen een tastbaar bewijs van waardering te ge ven. Motief Conny en haar collega's achtten het van groot belang, dat binnen de school voor de allerkleinsten eens aandacht werd geschonken aan het oversteken. Voor hen golden de schrikbarende cijfers wellicht als mo tief om bij Martin Pieterman aan te kloppen om een project voor kleu ters. Die cijfers wijzen uit, dat in 1982 in totaal 174 driejarige kleuters bij het oversteken om het leven kwamen, evenals 194 vierjarigen, 207 vijfjari gen en 232 zesjarigen. Zoals gezegd, schrikbarende gegevens, die aanto nen, dat het eigenlijk heel noodzake lijk is kinderen te leren hoe ze moe ten oversteken. Dat ze daar bij 'Onder de Wieken' alles aan doen, is wel duidelijk di rect bij het binnenstappen van één der lokalen. Niet alleen de pro jectstof wordt afgewerkt, maar daar naast blijft het verkeer centraal staan in het zingen van diverse lied jes en bij het maken van kartonnen autootjes. In het oefenboekje wordt de ouders aangeraden wel veel geduld te be trachten. Tfen slotte leerden de kinde ren het lopen ook niet in één dag en met leren oversteken is dat net zo. voor het rijden in het permanente voetgangersgebied. Aanwijzing parkeerruimte Ook dient advies te worden uitge bracht ten aanzien van het aanwijzen van speciale parkeerruimte voor gro te voertuigen van meer dan zes meter lang en meer dan 2,05 meter breed. Verder zal de commissie bekijken op welke punten de verkeersplatte- grond, die onlangs in Zierikzee is ver spreid, gewijzigd dan wel aangevuld dient te worden. Uitbreiding Vorig jaar reeds bij de begrotings behandeling pleitte de heer H. Asma voor het uitbreiden van de verkeers- commissie met vertegenwoordigers van moeders met kinderen, ouderen, voetgangers. De eventuele uitbrei ding zal met ingang van september 1986 doorgevoerd kunnen worden. Ook over dit onderwerp dient de hui dige commissie advies uit te brengen. In het regiobureau Goes met als verzorgingsgebied: Schouwen-Dui veland, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en Sint Philipsland, werd in 1984 een aantal gestructureerde groepsprogramma's verzorgd, welke gericht zijn op vermindering van alcohol- en drugsafhankelijkheid en vergroting van de zelfredzaamheid. In november is er in samenwerking met de Landelijke Stichting Ouders van Druggebruikers een groep ge start ten behoeve van ouders, die pro blemen hebben als gevolg van drug- gebruikende kinderen. Doelstelling van deze zelfhulpgroep is hulp- en steunverlening van ouders aan ou ders. Vanuit het ZCAD zal deze groep voorlopig ondersteund en begeleid worden, waarna de groep uiteinde lijk zelfstandig moet gaan functione ren. Nieuw in het verslagjaar was ook, dat het regiobureau Goes begon met de begeleiding van mensen met pro blemen op het gebied van medicij nen. Er werd een korte cursus van drie bijeenkomsten georganiseerd. Een aantal deelnemers kon, aldus het jaarverslag, daarna al alleen verder. Anderen zijn gaan deelnemen aan een therapiegroep, waarin verder ge werkt is aan een bestaan, dat vrij is van medicijnen. Het succes was der mate groot, dat het ZCAD van plan is ook dit jaar regelmatig programma's te verzorgen rondom dit thema. Een ander nieuw programma in 1984 was het experimentele alcohol- verkeersprogramma. Het regiobu- rcau Goes fungeert in deze als proef regio. Als het programma succesvol is. zal het ZCAD het de komende ja ren ook in andere delen van Zeeland uitvoeren. Tfen behoeve van 'rijders onder in vloed' is een gestructureerd educatief programma samengesteld rondom het onderwerp alcoholgebruik en ver- keersdeelname. In een drietal bijeen komsten wordt aandacht gegeven aan respectievelijk alcohol en alcoholge bruik in onze samenleving en ver- keersdeelname. Deelnemers waren personen, die voor de eerste keer we gens rijden onder invloed met de Justitie in aanraking waren geko men Opstap Hoewel dit programma in eerste in stantie een preventieve functie heeft, kan het, volgens het ZCAD, ook als opstap fungeren voor verdergaande hulpverlening. De eerste ervaringen van het Consultatiebureau wijzen daar al op. Voor 1985 is men van plan meer aandacht te geven aan samenwer king met andere instellingen en per sonen. Een mogelijkheid daartoe biedt, volgens het jaarverslag, wel licht het project 'Veldwerk'. In 1984 zijn de plannen daarvoor in .samen werking met de gemeente Goes ont wikkeld. De bedoeling is via dit project meer en betere samenwerking te verkrij gen tussen de instellingen, die zich met jongeren bezig houden. Het ZCAD heeft in 1984, in overleg met de Raad voor de Volksgezond heid Zeeland, samen met de DGD, de RIAGG en de Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis, het initiatief ge nomen tot de totstandkoming van een samenwerkingsverband GVO. In het jaarverslag wordt medegedeeld, dat het met behulp van een tijdelijke sti muleringsregeling van de rijksover heid mogelijk wordt half 1985 een functionaris aan te stellen, die op het gebied van de gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding een stimulerende en coördinerende rol zal gaan vervul- lep. In het bijzonder het onderwijs zal een aandachtsveld worden. De func tionaris wordt gedetacheerd bij de DGD Goes. Bij de vormgeving van de organisatie en het werkplan van het GVO-samenwerkingsverband heeft het ZCAD, volgens het jaarverslag, een actieve inzet getoond. Met het oog op de recreatie wordt opgemerkt, dat dit uit economisch oogpunt een aardige winst oplevert, die Zeeland niet kan missen. Wat Zee land, volgens het ZCAD, echter wel kan missen zijn een aantal proble men, die daarmee gepaard gaan, zo als bijvoorbeeld het rijden onder in vloed en het plegen van geweld, vandalisme en andere overlast. Het ZCAD wil samen met de rijkspolitie deze problemen onderzoeken om na te gaan hoe daar preventief op gerea geerd kan worden. ZEIST - De overheid houdt in haar bouwbeleid voor de gezondheidszorg te weinig rekening met de noodzaak het bestaande gebouwenbestand kwalitatief op peil te houden en aan te passen bij de zich steeds verande rende omstandigheden. Dit is een van de conclusies van een studiedag die het college voor ziekenhuisvoorzie ningen. een adviesorgaan van de overheid, donderdag in Zeist heeft gehouden. ZIERIKZEE - Tot 15 juli wordt in de benedenzaal van de Sint Lievens Monstertoren een aantal schilderijen geëxposeerd van de Zierikzeese schilde res Corrie Paanakker. Het betreft de tweede tentoonstelling van de exposan- te. die zich sinds een jaar of acht intensief bezighoudt met schilderen. Als on derwerpen voor haar werk koos zij veelal bomen, akkers en landschappen uit de natuur van haar eigen omgeving. De expositie is vrij toegankelijk en dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Zondags gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4