Film Delta Finale naar Japan Brandweer in de weer bij Cebeco „Tien jaar bestrijding iepeziekte is voor niets geweest in Westhoek" DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzee8che Nieuwsbode" Cl rtf C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZLM vraagt begrip Restauratie Corrie Legemate Alarmsysteem De ZLM Kring Schouwen-Duiveland vraagt de Er is een begin gemaakt met een intensieve In de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zierik- De Federatie Maatschappelijke Dienstverle- ambtenaren begrip voor de boer: de wet uitleg- restauratie van de Sint Nicolaaskerk in Brou- zee wordt zaterdagavond een koor- en samen- ning is gestart met een alarmsysteem voor ou- gen naar de geest in plaats van naar de letter. wershaven. De steigers worden opgetrokken, zangavond gehouden voor Corrie Legemate. deren en gehandicapten. Enige informatie. DONDERDAG 20 JUNI 1985 141ste jaargang Nr. 23745 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De eerste voorwaarde om een onderscheiding werkelijk waardig te zijn, is er niet naar te dingen als men haar heeft verdiend. (Pag. 3). (Pag. 5). (Pag. 5). 11). A. Tournier UW voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 W] b.g.g. 1585 of 1385 ZIERIKZEE - De film Delta Finale, die thans dagelijks in het Informatie centrum Stormvloedkering wordt ver toond, heeft een eerste prijs ontvan gen op de jaarlijkse nationale Manifestatie van Bedrijfsfilms en vi- deoprodukties in Oss. De film kreeg deze beste onderscheiding in de ru briek van produkties voor een algemeen publiek. Daarmee kwam deze in aanmerking voor inzending naar de internationale manifestatie die in september in Japan wordt gehouden. Delta Finale is gemaakt door Mundo Film te Hil versum, in opdracht van Rijkswaterstaat en het Mini sterie van Verkeer en Waterstaat. De bekroning ervan houdt tevens een compliment in ten aanzien van de afdeling voorlichting van de Deltadienst Zierikzee, die bij het filmen voor constante begeleiding zorgde. Door de jaren heen, sinds 1977, filmde Mundo Film de bouw van de Oosterscheldewerken. Om de één a anderhalf jaar werd de informatiefilm geactuali seerd, met als voorlopers als eerste Oosterschelde Ke rend Tij, daarna Oosterschelde Gekeerd Tij, toen on der de internationale benaming Dutch Delta en nu (om de laatste sprong naar de voltooiing te bena drukken) Delta Finale. Ook alle eerste films oogstten diverse malen waar dering en successen op festivals, met als hoogtepunt de bekroning van de Finale. Delta Finale geeft (met het oog op de zogenaamde ,,half-uur-cyclus" in het Informatiecentrum) in een twintigtal minuten de bouw van de pijlerdam weer, tot en met de plaatsing van dorpelbalken, een werk dat in feite nog moet gaan starten. Een van die bal ken, speciaal apart gebouwd om dat moeilijke kar wei onder water te kunnen uitproberen, is reeds in maart in het sluitgat Schaar geplaatst. Daarvan zijn opnamen gemaakt om de film zo actueel mogelijk te doen zijn. Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen f 147,80 doch slechts 123,16. i I Naam I Adres1 I Plaats postcode LEEUWARDEN - De komende ja ren zal er selectiever moeten worden gebouwd, maar dat betekent not niet dat het totale woningbouwprogram ma omlaag kan. Het aantal te bou wen woningwetwoningen kan zeker niet omlaag, aldus drs. B. G. A. Kem pen, algemeen directeur van de natio nale woningraad. 'Advertentie S. L. de Feiter, hoofd plantsoenendienst Westerschouwen: LEIDEN - Premier Zhao Ziyang van de volksrepubliek China heeft bij zijn bezoek aan Nederland de rijksuniversiteit in Leiden meer dan drieduizend nieuwe boeken geschon ken voor haar sinologisch instituut en documentatiecentrum voor het he dendaagse China. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna I 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer heeft woens dag twee keer werk gehad bij Cebeco Zuidwest. In de ochtenduren raakte een vorkheftruck in brand, waar schijnlijk door een kortsluiting. Vannacht - om ongeveer kwart voor twaalf - was er in het bestrijdingsmiddelen depot aan de Vissersdijk een explosie, waarbij de brand weer voor de tweede keer in actie moest komen. De ex plosie werd door een toevallig passant bij de politie gemeld. Verwachting tot vrijdagavond: Regen Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperatuur ongeveer 12 graden; maximumtemperatuur om streeks 19 graden; matige zuiden wind, kracht 4, aan de kust enige tijd krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 24 juni: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juni Zon op 5.19, onder 22.03 Maan op 7.44 onder 0.17 Eerste Kwartier: 25 juni (19.53) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 21 juni 6.19 17.52 11.44 - Doodtij: 28 juni t Temperatuur zeewater voor Schouwse kust: 14,4° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Opnieuw zal vrijdag een regenzone ons land passeren. Een de pressie op de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland, komt morgen middag boven Ierland en Engeland te liggen. Het bijbehorende regenge- bied bereikt in de ochtend het zuid westen van het land. Na eerst wat zon zal het in de middag ook in het noord oosten gaan regenen. Op de nadering van de depressie neemt morgen de zuidenwind tijdelijk toe, in het bin nenland tot overwegend matig, aan de kust enige tijd krachtig. De kern van de depressie trekt langzaam via de Noordzee naar Denemarken. Op de Atlantische Oceaan staat een ster ke westelijke stroming gericht op Frankrijk. In deze stroming meege voerde storingen kunnen gemakke lijk West-Europa bereiken. De komende dagen moet dan ook op aan houden van het wisselvallige weer worden gerekend. De temperaturen blijven op een voor de tijd vn het jaar iets te laag niveau. De iepen rond de Hervormde kerk te Renesse bepalen het beeld van de kern. Als de iepeziekte niet langer bestreden kan worden zijn de gevolgen rampza lig. Wat De Feiter enorm dwarszit is de manier waarop de overheid het be sluit tot stopzetting van de subsidie heeft genomen. Zonder enige vorm van inspraak wordt er ruim vier mil joen bezuinigd en de gemeente kan er niets tegen doen. „Daar zijn wij erg teleurgesteld over." Tien jaar Ongeveer tien jaar geleden werden in Westerschouwen voor de eerste keer de verschijnselen van de iepe ziekte geconstateerd. Twee jaar later volgde de vaststelling van het besluit voor de bestrijding door de minister van Landbouw en Visserij. In novem ber van 1977 besluit het gemeente bestuur de zaak overeenkomstig voornoemd besluit aan te pakken: de gemeente binnen de bebouwde kom en Staatsbosbeheer daarbuiten. In het jaar daarop pakt Wester schouwen de bestrijding goed aan. In verband met de ontwikkeling van de ziekte en de dreigende aantasting van het landschap, waarin de iep een dominerende rol vervult verricht ad- viesburo Oranjewoud een onderzoek naar het vlieggedrag van de ie- penspintkever. Als gevolg van het on voldoende functioneren van de be strijding buiten de bebouwde kom en het toenemend besmettingsgevaar in het onder controle van de gemeen- Vervolg pagina 6 De Zierikzeese brandweermannen bezig met het leeghalen van de loods met bestrijdingsmiddelen. Na de ontploffing hing er rondom de plaats van handeling een carbid- lucht. „Het ging hier om voor land- bouwkoelcellen gebruikt carbid. Het afgewerkte carbid zat in kokertjes, die weer in een grotere koker gestopt zaten. In die koker zaten oorspronke lijk fosfortabletten". Over de echte oorzaak van de ont ploffing is nog geen zekerheid, maar aangenomen wordt dat het gaat om een geval van zelfontbranding. ,,We gaan er vooralsnog vanuit, dat lege restanten van ontsmettingsmiddelen, die verzameld waren in een gesloten plastic zak, door aanraking met vocht een zekere ontwikkeling onder gingen, die uiteindelijk tot de explo sie leidde", legt ing. J. Hertgers. alge- Dit nummer bestaat uit 14 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - „Het is voorbij, we gaan weer terug naar af. We kunnen wel vergeten dat de overheid ons in de toe komst nog subsidie geeft voor de bestrijding van de iepeziekte," aldus een bit tere S. L. de Feiter, hoofd plantsoenendienst van Westerschouwen De klap is hard aangekomen bij de verantwoordelijke mensen voor het iepeziektebeleid in de Westhoek. Tij dens de raadsvergadering van maan dag maakte wethouder A. J. Padmos bekend dat het ministerie niet langer van plan is gelden te verstrekken aan Westerschouwen met het doel deze te besteden aan de bestrijding van de ie peziekte. In de afgelopen vijf jaren mocht de gemeente bijna drie ton ont vangen, terwijl zij zelf bijna zes ton uitgaf. De wethouder liet weten dat het gemeentebestuur de maatregel 'onaanvaardbaar' vindt en zelf over 'onvoldoende financiën en arbeids krachten' beschikt voor een redelijk onderhoud. Volgens De Feiter, sinds vijf jaar hoofd van de plantsoenendienst, is het een bezuinigingskwestie van het rijk. „Op het totale budget van negen miljoen moet de helft worden bezui nigd. In plaats dat ze de gemeenten aanpakken waar de iepeziekte het minst voorkomt, nee hoor, ze benade len juist de gemeenten waar de ziekte een (groot) probleem vormt. Dat vind ik heel dom en dan druk ik het nog zwak uit. Westerschouwen is de enige gemeente op Schouwen-Duiveland en zelfs in Zeeland die uit de boot is ge vallen en het is precies de gemeente welke het meest met de iepeziekte te maken heeft. Ongelooflijk." meen branchefunctionaris van Cebeco Zuidwest uit. ,,De zak stond gereed om verzonden te worden naar de vuilverbranding Rijnmond. Ter geruststelling van omwonenden kun nen we melden, dat er bij metingen na de explosie geen giftige gassen blijken te zijn vrijgekomen. Het zou dan gegaan hebben om aluminium- fosfide". De Zierikzeese brandweer, die zeer Een heftruck raakte in brand dooreen kortsluiting. snel aanwezig was in de bestrij dingsmiddelenruimte, waar de explo sie zich voordeed, had weinig proble men met het ontstane euvel. „De brand was in een mum van tijd ge blust. Eigenlijk was er zelfs niet eens sprake van brand, want een en ander bleef beperkt tot schroeischade", constateerde Hertgers. Uiteindelijk bleek alleen het verpakkingsmateri aal van het chemisch afval te zijn weggesmolten. „Om alle risico te voorkomen, want je weet het bij der gelijk gevaarlijk spul nooit, zijn we het depot binnengegaan met pers luchtmaskers op", vertelde brand weercommandant Huib Fierens. Hij had overigens geen duidelijke verkla ring omtrent de oorzaak van de ont ploffing, maar kon zich later vinden in de verklaring van de Cebeco- woordvoerder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1