Volleybalteam Rokzi afgetekend winnaar van toernooi jubilerende VV Zweedse Rode Kruisziekenhuis HSV Oosterschelde organiseert 'Open kampioenschap van de kreken van Ouwerkerk' op 15 juni Maatregelen op til om rijden met paard en pony op openbare weg meer aan banden te leggen 6 - Ziekenomroep Nomen Nescio gaf uitvoering en rechtstreeks verslag van de gebeurtenissen in sporthal Onderdak. Na afloop van het toernooi konden de deelnemers in het restaurant genieten van een koud buffet, waarna het feestprogramma werd afgesloten met een feestavond, opgeluisterd met muziek. ZIERIKZEE - De Zierikzeese hengelsportvereniging Oosterschelde organi seert op zaterdag 15 juni het 'Open kampioenschap van de kreken van Ouwer kerk'. Het idee voor deze wedstrijd ontstond het vorig jaar na het tweede Open Europees kampioenschap binnenwatervissen, waarvoor de HSV Oos terschelde haar viswater op de kreken beschikbaar stelde. Omdat aan het Open EK nogal wat 'schoonheidsfoutjes' ''.leefden, besloot het bestuur van de hengels port vereniging niet langer de medewerking te verlenen en over te gaan tot de organisatie van een bescheidener en op realistischer leest ge- schoeide wedstrijd. Aan het 'Open kampioenschap van de kreken van Ouwerkerk' mag ie dereen vanaf acht jaar deelnemen. Het is niet persé noodzakelijk om lid te zijn van een hengelsportvereniging om aan de wedstrijd deel te nemen. Personen vanaf vijftien jaar moeten wel in staat zijn een sportvisacte te tonen. Deze acte is wettelijk ver plicht, omdat het binnenwater be treft. In het binnenwater van Ouwerkerk wordt voornamelijk paling gevan gen, zodat de hengelaars hun mate riaal hierop af kunnen stellen. Ge zien het zoutgehalte van het water komen de gebruikelijke zoetwater vissen hier niet voor. Wel wordt in de kreken regelmatig forel uitgezet. De ze wordt evenwel in deze tijd nog slechts sporadisch gevangen. Vissoor ten, die nog wel eens aan de haak worden geslagen zijn de bot en de puitaal. Als materiaal kan het beste een werphangel worden gebruikt met een vrij soepele stok. De visser kan kiezen tussen het vissen met schuif- lood of met een werpdobber, waaraan een onderlijn van ongeveer vier me ter is bevestigd. Op sommige plaat sen met stijl aflopend talud is het ook mogelijk met de vaste stok op paling te visben. Er wordt tijdens de wedstrijd ge vist op gewicht, waarbij voor iedere gram bovenmaatse vis een punt wordt toegekend. De minimummaat voor paling in het krekengebied be draagt 30 centimeter. Ondermaatse vis wordt gehonoreerd met één punt. De wedstrijd begint op 15 juni om tien uur 's morgens en eindigt om twee uur. Er zijn ereprijzen beschik baar voor de beste seniore en de beste junior. Daarnaast zijn er 25 prijzen in natura, waaronder een compleet tuin- ameublement. Voorinschrijven is mogelijk bij M. L. Berrevoets, Moggestraat 3 in Zie- rikzee. Telefonisch kan ook op num mer 01110-3642. Ook is het mogelijk om in te schrijven op de dag van de wedstrijd in café Steiloore in Ouwer kerk tussen half acht en negen uur 's morgens. Om er zeker van te zijn, dat elke deelnemer over voldoende ruim te kan beschikken om ook bij wind nog prettig te vissen is het aantal deelnemers, dat aan de wedstrijd kan meedoen, gesteld op driehonderd. Laatkomers kunnen dus de kans lo pen achter het net te vissen. Het in schrijfgeld van een tientje dient te worden voldaan bij het afhalen van de wedstrijdkaart, eveneens in café Steiloore tussen half acht en negen uur. De prijsuitreiking geschiedt zo spoedig mogelijk na de weging in het Dorpshuis van Ouwerkerk. Het ligt in de bedoeling van het HSV Oosterschelde-bestuur om deze wed strijd op de kreken van Ouwerkerk om te zetten in een jaarlijks evene ment. Er zijn paardekrachten en paardekrachten in het verkeer. Het kan best sa men, maar dan moet iedereen zijn rechten en plichten wel kennen. ZIERIKZEE - Het sinds 1976 bestaande ruiterexamen en -bewijs is sinds het begin van deze maand officieel er kend door het ministerie van Landbouw en Visserij. Mi nister Braks besloot hiertoe in de overtuiging, dat het examen kan bijdragen aan het oplossen van knelpunten in de recreatieve ruitersport. Hij verklaarde dit tijdens een bijeenkomst van de Stichting Nederlandse Hippi sche Sportbond. De bond bood de bewindsman bij die ge legenheid een rapport aan met aanbevelingen om zicht baarheid en herkenbaarheid van paard en ruiter in het verkeer te verbeteren. De recreatieve ruitersport is de laatste tien jaar sterk toegenomen. Volgens de jongste cijfers zijn er 380.000 ruiters, die minstens tien maal per jaar een paard of pony berij den. Een van de knelpunten is vol gens Braks, dat iedereen zonder ook maar enige ervaring op paard of pony mag rijden en er op uit trekt, in te genstelling tot andere deelnemers aan het verkeer op de weg, zoals bromfietsers, motorrijders of auto mobilisten. „Het groeiende aantal ruiters legt in toenemende mate beslag op onze toch al vrij schaarse ruimte", aldus Braks, „en brengt daar door gebrek aan ervaring, inzicht en opleiding veel schade aan". Een an der knelpunt noemt de minister het welzijn van het paard, dat in het ge drang komt. Experiment Sinds 1976 hebben op vrijwillige basis ongeveer 23.000 ruiters het rui terexamen met goed gevolg afgelegd. Met het behaalde ruiterbewijs kun nen zij terecht in een aantal terrei nen, dat vanwege de toenemende schade door eigenaren voor de ruiter sport was afgesloten. Braks gaat ervanuit, dat door de officiële erkenning van het bewijs meer terreinen voor de bezitters daarvan open zullen gaan. Hij kon digde aan, dat hij bij wijze van expe riment in twee staatsboswachterijen - een in Gelderland en een in Noord- Brabant - het ruiterbewijs verplicht zal worden gesteld. Ook zal het mo gelijk zijn het bewijs om te zetten in een internationaal bewijs, dat geldig is in een antal landen buiten Neder land. De bewindsman hoopt met de erkenning te voorkomen, dat ge meenten overgaan tot het instellen van locale voor de ruiter wellicht kostbare vergunningen of bewijzen. In zijn rapport beveelt de Neder landse Hippische Sportbond aan de verkeersopleiding van de ruiter te verbeteren, zichtbaarheid van ruiter en paard in het verkeer te verbeteren, het bezit van het ruiterbewijs als voorwaarde te stellen voor de toegan kelijkheid van terreinen en - op lan gere termijn - het verplicht stellen van het ruiterbewijs voor ruiters, die aan het verkeer op de openbare weg deelnemen. Tbnslotte acht de bond een verzekering van ruiters tegen wettelijke aansprakelijkheid drin gend gewenst. Aan het bezit van een ruiterbewijs is de voorwaarde een dergelijke verzekering af te sluiten al gekoppeld. Bestuderen Minister Braks verklaarde na de aanbieding van het rapport desge vraagd, dat zijn ministerie de aanbe velingen zal bestuderen en dat hij eventueel nadere regels zal stellen aan de ruitersport. Om de zichtbaarheid en herken baarheid van paard en ruiter in het donker te verbeteren heeft een spe ciale werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van het ministerie, de centrale politie, verkeerscommissie en de bond, gesteund door onderzoe kers van Philips, aanbevolen de rui ter aan de linkerarm een speciale lantaarn te laten dragen en de benen van de paarden te voorzien van pijp- kousen, die voor een sterke reflectie van het aanwezige licht - zoals dat van lantaarns en koplampen van auto's - zorgen. De politie is boven dien voorstander van het verplichten van de ruiter een reflecterend vest te dragen. Berichten over ongevallen tonen aan, dat het met paard of pony deel nemen aan het verkeer beslist niet zonder risico is. Niet in het minst wordt ook van ruiters een voortdu rende oplettendheid en voorzichtig heid geëist. Ze moeten ook rechts houden, voorrang verlenen en rich ting aangeven. Ruiters, die met dui zenden in ons land de weg op gaan, iwillen nog wel eens vergeten dat een 'paard geen auto is met gas- en rempe daal, maar een levend wezen dat een eigen wil heeft, soms nukkig is en er gens van kan schrikken. Het valt daarom niet mee om met een paard of een pony op onverwachte verkeerssi tuaties goed in te spelen. Er is dan ook een behoorlijke kennis van en be grip voor het gedrag van een paard of pony nodig, alsmede een behoorlijke beheersing van de rijkunst wil men op verantwoorde wijze op de rug van het dier de weg opgaan. Helaas ont breekt het hier maar al te veel na drukkelijk aan en ligt de oorzaak van een ongeval met een paard of een po ny veelal bij de te geringe kennis van de materie. GORSSEL - Het damesteam van Amsterdam en de herenploeg van de Veluwe hebben zondag in Gorssel de nationale tafeltennisbekers vero verd. Amsterdam versloeg stadge noot Amsterdam '78 met 3-0. Dc Velu we speelde gelijk tegen Valkens- waard. maar kreeg de cup door het betere saldo aan games. PARIJS - De titelverdedigers wa ren dit weekeinde op Roland Garros de grote verliezers in de finales van de enkelspelen. Nadat Chris Evert- lloyd zaterdag in bijna drie uur Mar tina Navratilova had onttroond en zelf voor de zesde keer open Frans kampioene werd, zette de Zweed Mats Wilander de favoriet geachte Tsjechoslowaak Ivan Lendl in vier sets opzij (3-6 6-4 6-2 6-2). VOERENDAAL - Joop Zoetemelk is in vorm voor de ronde van Frank rijk. De oudste Nederlandse beroeps renner, die nog twijfelt over een tourstart, won zondagmiddag onder slechte weersomstandigheden het bergcriterium in het Zuidlimburgse Voerendaal. Gerard Veldscholten werd in de sprint verslagen. Bijna twee minuten na dat duo finishte Pe ter Winnen op de derde plaats. ATHENE - Paok Saloniki is zondag in de voorlaatste competitieronde voor de tweede keer voetbalkampi oen van Griekenland geworden. Aan de 0-0 tegen Panionios had Paok ge noeg. Concurrent en titelverdediger Panathinaikos speelde 2-2 tegen Pie- rikos. Aris Saloniki van trainer Thijs Libregts verloor met 3-4 van Iraklis. Het initiatief sloeg goed aan. In korte tijd werd de vereniging opge richt en de trainingen werden ge start. De sportieve prestaties verbe terden zienderogen en het ledental groeide gestaag. Na verloop van tijd werden de zaken 'professioneler' aangepakt, maar niet alles verliep op rolletjes, want op een gegeven mo ment moest van trainingszaal wor den gewisseld, omdat de gymnas tiekzaal in de Raamzaal in Zierikzee niet meer beschikbaar was. Via wat omzwervingen kwam de club terecht in Zonnemaire, waar nu nog getraind wordt onder leiding van Eddy de Looff, die Dries Schiettekatte op volgde. Spelmoment uit de wedstrijd tussen het Zweedse Kruisteamen hét Zweede Rode team, een duel dat door het .Kruisteam" met 4-0 werd gewonnen. Het Haagse Rokzi-team verspeelde slechts drie punten. Eerst werd na 4-0 overwinningen tegen het team van het Gemeente Ziekenhuis Dordrecht en Kwiek met 2-2 gelijk gespeeld te gen Zeelandia en vervolgens ontfut selde Orthomok, het team van het Ziekenhuis Hulst, de Hagenaars een punt, maar hierna liet de ploeg geen steek meer vallen en werden alle resterende vijf ploegen met de maxi male 4-0 score aan de kant gezet. Ook het Orthomok-team verspeelde aan het begin van het toernooi de punten. In de openingsronde ontfutselde Kwiek het Hulster team de halve buit en dat deed ook Geziedor, de volley- balploeg van het Dordtse Gemeente Ziekenhuis. De ontmoeting tegen toernooiwinnaar Rokzi ging voor Or thomok met 1-3 verloren, maar daar na scoorde de Hulster ploeg nog lou ter 4-0 overwinningen. maar daar niet werkzaam zijn. De rij van tien teams werd gesloten door Kwiek en de Veteranen. Beide ploe gen verzamelden zes punten, maar de Veteranen eindigden als laatste, om dat ze een slechter setsaldo totali seerden. Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis is het kleinste ziekenhuis in Neder land en het is daarom een des te gro ter prestatie, dat de volleybalvereni- In de tien jaar is er veel veranderd. Van de oprichting af zijn er nog slechts twee spelers actief. Leo Noor- dijk speelt nog steeds, maar dat geldt ook voor Tewes Tuitman, de inmid dels 63-jarige nestor van de club. Van wege zijn verdiensten voor de volley balvereniging van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis werd Tuitman na af loop van het toernooi in sporthal On derdak 'geridderd'. Tewes Tuitman is nog immer actief in het tweede team van de jubilerende vereniging in het recreatieve volleybalgebeuren, waar mee hij ongetwijfeld de oudste speler of speelster is in het geheel: Een be langrijk aspect in het sportieve ver enigingsleven is ontegenzeggelijk de geldelijke steun van een of meer sponsors. De tienjarige volleybalclub geniet sinds een aantal jaren de steun van Thxi- en Ihkelbedrijf Jan de Jon ge uit Zierikzee. Het gebeuren in sporthal Onderdak werd door de zie kenomroep Nomen Nescio recht streeks uitgezonden, hetgeen een ex tra opgaaf betekende, omdat de zie kenomroep gelijktijdig met nage noeg een complete studio van de par tij was op de consumentenbeurs Expo Zierikzee. ZIERIKZEE - Een personeelsteam van het Rode Kruis ziekenhuis uit Den Haag is winnaar geworden van het volleybaltoernooi, dat ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van de volleybalvereniging van het Zierikzeese Zweedse Rode Kruisziekenhuis in sporthal Onderdak werd afgewerkt. Het Haagse team behaalde 33 van de haalbare 36 punten in de negen duels en bleef daarmee vier punten voor op het team van het Ziekenhuis Hulst, dat als tweede eindigde. In totaal namen tien teams aan het geanimeerde toernooi deel. Ze speelden een halve competitie tegen elkaar en na afloop van het toernooi en de prijsuitreiking door drs J. W. Overbosch van het alge meen beheer van het Zierikzeese ziekenhuis genoten alle deelnemers van een jubileum-koud buffet en een feest avond in het sporthal-restaurant. Achter de twee superieure ploegen klasseerde het tweede team van de organiserende, jubilerende vereni ging zich op de derde plaats. Het Zweedse Kruisteam, zoals de ploeg voor de gelegenheid was gedoopt, be haalde 24 punten, drie meer dan Den Overkant, een team van het Goese Ziekenhuis. Het Zweedse Rode Team, de gele- genheidsnaam voor de hoofdmacht van het Zweedse Rode Kruiszieken huis moest het stellen met een klas sering op het tweede plan met twin tig punten. Zeelandia scoorde als zesde zeventien punten en Geziedor uit Dordrecht totaliseerde dertien punten op de zevende plaats. Het team onder de naam Introducees bracht het niet verder dan elf pun ten. In dit team kwamen spelers en speelsters uit, die in teams van het Zierikzeese ziekenhuis uitkomen, ging van dit ziekenhuis toch met vier 1 teams kan deelnemen aan de Schou- wen-Duivelandse recreatieve volley balcompetitie. Het eerste team speelt al weer een paar jaar in de hoogste poule en eindigde het afgelopen sei zoen als goede middenmoter. Het tweede team promoveerde twee sei zoen geleden naar de B-poule, maar .moest onlangs weer een stapje terug doen. Uitstekend kwamen de twee damesteams het afgelopen seizoen voor de dag. Het eerste team werd na een spannende race met het Burgh- Haamsteedse DFS kampioen. Het tweede team leek eveneens op de titel af te stevenen in de tweede da mespoule, maar de ziekenhuisploeg liet in de slotronde een lelijke steek vallen, waardoor het Bruse Kwiek alsnog met de eer kon gaan strijken. Als uitstekende tweede mag de zie kenhuisploeg evenwel meepromove- ren naar de hoogste damespoule. De volleybalvereniging van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis werd in 1975 op initiatief van Nelly Schra- ver, Leo Noordijk en Ibwes Tuitman opgericht. Het drietal werd geïnspi reerd door de toen al bestaande re creatieve volleybalcompetitie. De volleybaltoernooien die ter gelegen heid van de 'Dag van de verpleging' op het ziekenhuisterrein werden ge houden, deden de rest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6