„Het zit wel snor...,, Expo-organisator Leen Kaashoek: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juni 1985 Nr. 23738 5 Bij de foto's van Johan Berrevoets jr.: Hiernaast wordt Expo-organisator Leen Kaashoek 'opgebracht' wegens een overdosis optimisme (maar later weer vrijgelaten). Hierboven een inkijk in de stand van juwelier R. van de Bijl. In het midden van de pagina André Deurloo in zijn restaurant van de Ex po en helemaal onderaan mede-initiatiefnemer Hans van Urk bezig met zijn favoriete werk. Geheel recht een kijkje in de stand van werkvoorzienings schap De Zuidhoek en die van drukkerij Lakenman Ochtman. Tekst: Peter Wijnen loo in en rond de twee grote beursten- ten rond ziet scharrelen, moet consta teren, dat er tevredenheid moet heersen, ondanks het feit, dat de uren voor ieder van hen bijzonder zwaar beginnen te wegen, vast staat, dat zij zaterdagavond om zes uur een zucht van verlichting slaken, omdat het achter de rug is, ook al wacht er nog een reuzegrote klus: het opruimen van alles wat ook maar met de beurs te maken heeft. „Het is met drie man te doen, maar eigenlijk moet je bij zo'n gebeuren toch minimaal met een mannetje of zeven zijn. Er komt im mers verschrikkelijk veel bij kijken. Het is niet het opzetten, maar ook de indelingen van de stands, de ver keersproblemen, politie, gemeente en brandweer. Je moet alle instanties re gelmatig af om alles in kannen en kruiken te krijgen". Natuurlijk speelt voor de drie initiatiefnemers ook het financiële aspect. De beurs had een flop kunnen worden. „O nee, het wordt geen flop", valt Kaashoek snel in de reden. „Maar toch. We heb ben ons uitstekende voor laten lich ten. Zo hebben we de hele financiële bescheiden van de Expo in Tholen mogen bekijken en werd ons door die organisatie alles tot in de finesses voorgerekend. Echt, we zijn niet over een-nacht ijs gegaan. We hebben een prima begroting gemaakt. Over hou den doen we misschien niet, maar te kort komen doen we hoe dan ook ze ker niet. Daar ben ik van overtuigd", besluit Kaashoek zijn betoog. Even later zoekt hij tevreden zijn maatjes Hans van Urk en André Deurloo weer op. ZIERIKZEE - De eerste consumentenbeurs Expo Zie- rikzee belooft een groot succes te worden. Dat mag nu de beurs halverwege is met een gerust hart gesteld worden. Tot en met donderdagavond passeerden ruim 2550 bezoe kers de poorten van de beurs. Met name op de woensdag en donderdagavond was de belangstelling voor wat de ruim zestig standhouders het publiek te bieden hebben goed tot zeer goed. Ook donderdagmiddag was het aan tal bezoekers aanvaardbaar. Dat was anders tijdens de woensdagmiddag, maar toen ondervond de beurs nog de concurrentie van de jaarlijkse paardenmarkt op en om de Balie en de (beperkte) kermis op het Havenplein. „Ik ben totnutoe zeer tevreden", vertelt organisator Leen Kaashoek vlak voor het sluiten van de beurs op donder dagavond. „We streven naar om en nabij de zesduizend bezoekers. Dan zit het misschien goed", voegt hij er la chend aan toe. De beurs is vandaag - vrijdag - nog ge opend tot tien uur vanavond, terwijl de Expo Zierikzee op de slotdag bezocht kan worden van tien uur 's mor gens tot zes uur 's avonds. Dan kan de definitieve balans worden opgemaakt. Kaashoek is inmiddels overtuigd van het succes, dat de eerste Zierik zeese consumentenbeurs nieuwe stijl gaat krijgen. „Ik denk, dat we hoe dan ook toch doorgaan", antwoordt hij op de vraag hoe groot de kans is, dat er in 1986 een tweede Expo Zie rikzee zal zijn. „Dit is gewoon de eer ste keer. We leren hiermee en ik ge loof daarom, dat we er het volgend jaar vrijwel zeker weer zijn". Kaas hoek geeft toe, dat er heel veel ge leerd is van deze eerste Expo. „Och, of we echte cardinale fouten hebben gemaakt, dat is misschien niet de juiste benaming, maar we hebben dingen gedaan, dat we min of meer verkeerd hebben aangepakt. De standhouders, die meerdere keren op andere beurzen hebben gestaan, die wijzen je daar op. Daar leren wij dan weer van". Gunstige reacties De consumentenbeurs Expo Zierik zee werd opgezet door het drieman schap Leen Kaashoek, Hans van Urk en André Deurloo. Voor allen was de materie in principe totaal nieuw, „maar ik geloof, dat we het al met al niet slecht hebben gedaan. De reac ties van de standhouders zijn derma te gunstig, dat naar mijn idee zeker negentig procent van de standhou ders er het volgend jaar weer zal zijn", argumenteert Kaashoek. standhouders er alles aan hebben ge daan om ieder afzonderlijk hun stand zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het ziet er zondermeer allemaal keu rig netjes uit", constateert Kaashoek. Terugkomen Het idee voor de consumentenbeurs Expo Zierikzee ontstond reeds een paar jaar geleden. „Ik lanceerde toen in een vergadering van de Zierikzeese evementencommissie het idee om nog eens een beurs a la de Zimito op poten te zetten, maar voor de leden van de evementencommissie betekende dat een onbetaalde baan en dus werd dat allemaal een beetje moeilijk", weet de organisator zich te herinneren. Nadat hij nog geruime tijd met het plan had rondgelopen, werd een en ander nog eens onder de loep geno men in de cafetaria van André Deur loo. „In principe wilden we het wel met z'n tweeën doen, maar al gauw werd ons duidelijk, dat het voor twee man onbegonnen werk was. We be sloten toen om nog enkele mensen te benaderen. Ik wist wel een paar men sen, maar uiteindelijk bleven er toch niet meer dan drie over, omdat deze en gene om uiteenlopende redenen niet mee wilde of kon doen. We beslo ten om gedrieën - André Deurloo, Zoals zo vaak het geval is, zijn er ook omtrent deelname aan de Expo Zierikzee diverse zakenlui geweest, die eerst eens voorzichtig de kat uit de boom wilden kijken. „We hebben nu al van diverse ondernemers, die hier niet staan, telefonisch de toezeg ging gekregen, dat zij er in 1986 ook bij zullen zijn. Dus het blijkt inder daad wel degelijk te leven". Een branche, die tot haar eigen teleur stelling niet aan een consumenten beurs mee mag doen, is de autobran che. „Volgens de RAI-bepalingen mogen niet-gekentekende auto's niet in een dergelijke beurs aanwezig zijn. Wel gebruikte auto's, maar dat is niet interessant voor de dealer, maar misschien zetten we dit jaar nog een tweede hands-autobeurs op poten op het eiland", vertelt Kaas hoek. Omtrent de plaats van hande ling zou het Burgh-Haamsteedse sportcentrum Krayestein een moge- lijkheid zijn. Van diverse standhouders van de Zierikzeese consumentenbeurs kwa men gedurende de eerste twee dagen al positieve geluiden als dat voor hen de beurs al niet meer kapot zou kun nen, omdat er reeds voldoende zaken gedaan zouden zijn, die voor hen tot een succes-beurs zouden leiden. „In derdaad hoor je bij diverse onderne mers zeer optimistische geluiden, maar ook het publiek is enthousiast. De mensen, die in het verleden de Zi mito (de voorloper van de Expo Zie rikzee in de vooroorlogse jaren, - red.) meemaakten, vonden dit heel erg leuk. De bezoekers zijn ook vrij wel unaniem van mening, dat alle Hans van Urk en ik - door te zetten en dit is het resultaat". Zowel Kaas hoek, Van Urk als Deurloo erkent, dat het opzetten van een beurs als de Expo eigenlijk ondoenlijk is voor drie mensen. „Ik heb er geen slapelo ze nachten van gehad, maar het is wel zo, dat er weken geweest zijn, dat ik nauwelijks meer thuis kwam. Op een bepaald moment stelde mijn vrouw zelfs voor om maar een grote foto van me op de televisie te zetten, zodat ze in ieder geval niet vergat, hoe ik er ook alweer uitzag", vertelt Leen Kaashoek. Wie als neutrale toeschouwer het drietal Kaashoek, Van Urk en Deur-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5