Zij hielpen ons een handje Schouwen-Duiveland 55 jaar geleden voorzien van waterleiding K 4 ZIERIKZEE Vervanging consulent akkerbouw In de plaats van de heer L. N. Bax uit Tholen, die als waarnemer werd aan gesteld als consulent akkerbouw in dit rayon wegens het vertrek van voorlichter H. Eerkens, is wegens ziekte van de heer Bax een andere waarnemer benoemd. Het is ing. H. C. A. Rijk te Kortgene, die het gehele rayon Schouwen- Duiveland gaat waarnemen. Voor dringende, actuele zaken die telefonisch afgehandeld kunnen worden, kunnen belangstel lenden contact opnemen met de heer Rijk, in de ochtend van 8.00 tot 9.00 uur via telefoonnummer 01118-1814. Aanrijding bij Expo Bij de inrit Scheldestraat die toe gang verschaft tot het Expo-terrein botsten twee auto's tegen elkaar. J. W. G. uit Zierikzee stond stil voor de kaartjes controle en achter hem kwam J. K. uit Oudenbosch die ach ter op zijn voorganger zou zijn gere den. De schade bleef beperkt. BURGH-HAAMSTEDE Inbraak in camping In de nacht van 6 op 7 juni werd er ingebroken in de receptie van cam ping ,,'t Zeepe" aan de Hogeweg. Er werd wat „kleingeld" meegenomen, terwijl eigenaar E. O. tevens braak- schade leed. HAAMSTEDE Aanrijding met gewonde Na een aanrijding tussen een vrachtwagen en een personenauto was een van de inzittenden gewond: P. K.-S. uit Rotterdam, die in het Zie- rikzeese ziekenhuis werd behandeld. De aanrijding gebeurde op de Kloosterweg, waar zowel de vracht wagen als de bij het ongeluk betrok ken personenauto reden. W. K. uit Rotterdam wilde ter hoogte van per ceel 85 linksaf en de achter hem rij dende vrachtwagen bestuurd door H. A. S. uit Goes zou dit te laat hebben gezien en botste op zijn voorganger, die op zijn beurt tegen een boom werd gedrukt. De personenauto werd zwaar beschadigd aan voor- en ach terzijde, de vrachtwagen liep slechts lichte schade op. BURGH Bejaarden naar België De bejaarden van Burgh maakten woensdag het jaarlijkse uitstapje dat ditmaal een deel van België tot doel had. Met een bus werd al rond 07.30 uur vertrokken en via de Zeeland- brug richting Belgische grens gere den. Na de gebruikelijke formaliteiten bij Putte werd de rit vervolgd naar Brussel waar koffie werd gedronken in restaurant Madelon. Hoogtepunt van de dag was het be zoek aan de Citadel van Namen met een prachtig uitzicht over de omge ving. De koffietafel werd gebruikt in restaurant Orly in Dinant. De terug reis voerde langs Namen, Tienen en Leuven waar de thee werd gebrhuikt. Het afscheidsdiner wachtte in restaurant Familyland in Hogerhei- de. Op de terugweg sprak namens de bejaarden de heer D. C. Steur een dankwoord, waarin hij speciaal de familie Slager van het bejaardenco- mité en de chauffeur de heer M. Tuin man betrok. Rond 21.00 uur arriveer de de bus weer in Burgh. NOORDWELLE Vergadering RABO-Bank De Coöperatieve RABO-Bank „Schouwen" houdt op dinsdag 11 ju ni, des avonds te 19.30 uur in het Dorpshuis te Noordwelle een algeme ne vergadering. Op de agenda o.a. het verslag van de directeur, de heer E. Hop, de goedkeuring van de jaarreke ning 1984 en het voorstel tot de winst bestemming. Verder de verkiezing van een lid van het bestuur. Aftre dend en herkiesbaar is de heer N. Steur. In de raad van toezicht is aftre dend en eveneens herkiesbaar de heer mr. A. Gast. NIEUWERKERK Oud papier Jeugdsoos De Kêête haalt zaterdag ochtend 8 juni weer oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Fietspuzzeltocht Dinsdag, 11 juni, organiseert de af deling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een fietspuzzeltocht over een lengte van ongeveer 15 kilometer. De start vindt plaats tussen 13.15 uur en 13.30 uur vanaf het verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Na af- loopwordt gezamenlijk koffie ge dronken. OOSTERLAND Collecte De maand-collecte ten bate van de Mbuma-zending heeft het bedrag van 350,15 opgebracht. De milde gevers en geefsters worden hartelijk dank gezegd. De ijverige collectantjes wa ren Jacqueline Pieper, Jolanda Ver hoek, Elna Steenpoorte, Cathy de Bruine, Miranda de Jonge, Barry Morks en Joanke IJzelenberg. Brand in opslagruimte en auto De brandweer van Duiveland moest donderdag tweemaal uitruk ken in verband met brandmeldingen. 's morgens omstreeks acht uur bleek een begin van brand te zijn in een opslagruimte voor afvalhout van het Bouwbedrijf Boogert B.V. De brandweer kon hierbij de zaak tijdig onder controle krijgen. In het begin van de middag ont stond een brandje aan een auto aan de Oud Heiligeweg. Ook in dit geval kon de brandweer snel handelen. Brandje Bij de fa. B. aan de Lage Achterweg is door onbekende oorzaak een opslagplaats met houtmot in brand- geraakt. De brandweer van Duive land was ter plekke en hield de zaak nat. Loonbedrijf D. heeft de smeulen de houtmot afgevoerd. Schade: nihil. Auto in brand Op de Oud Heiligenweg ter hoogte van perceel 27, raakte door onbeken de oorzaak de aldaar geparkeerde auto van J. M. B. uit Zierikzee in brand. De brandweer van Duiveland was zeer snel ter plaatse en blustte het vuur. De schade: het gehele mo torcompartiment brandde uit. ZIERIKZEE - De enquête, die wij deze dagen af drukken in de Zierikzeesche Nieuwsbode, wordt door velen ingevuld en afgeleverd in de stand van de Nieuwsbode op de Expo Zierikzee. De namen van hen die ons de tweede dag „een handje hielpen" volgen hieronder. H. N. Bouwman, Noordwelle A. Cleton-Oosthoek, Zierikzee P. v.d. Meide, Brouwershaven G. H. Merle, Zierikzee Mevr. Eggink-du Burck, Zierikzee N. Moermond, Zierikzee F. Boot, Burgh-Haamstede C. W. de Jonge-Vijverberg, Zierik zee R. A. Huneman, Zierikzee A. Bal, Nieuwerkerk Dagverblijf Brugzicht, Zierikzee M. Wielemaker-Louwens, Zierik zee J. J. Scherpenisse, Zierikzee Mevr. M. K. Beye, Zierikzee M. L. Westervoort, Oostvoorne S. de Moor, Zierikzee J. de Moor-Kroon, Zierikzee R. Saman, Burgh-Haamstede Ria Meintema, Zierikzee Mevr. Van Elsacker, Burgh- Haamstede J. J. W. Mol, Dreischor G. C. Weekhout-Zijderveld, Ouwerkerk J. Hoogstrate, Zierikzee K. Keijzer, Stellendam L. Hartman-v.d. Bijl, Brouwersha ven L. Meerdink-Berrevoets, Zierik zee B. Goudzwaard, Nieuwerkerk J. den Haan- Deurloo, Zierikzee N. L. J. Praet, Zierikzee S. J. Dalebout-v. Dijke, Ooster- land M. Dalebout, Oosterland H. Uil, Zierikzee E. v.d. Velde-v.d. Velde, Bruinisse J. Hoogerwerf, Bruinisse N. Flikweert, Nieuwerkerk L. Bij de Vaate, Zierikzee K. C. van Rijn, Zierikzee J. C. Dalebout, Zierikzee L. M. J. Meerman-Hendrikse, Zie rikzee C. Ph Priemus, Zierikzee J. M. Geleijnse, Zierikzee Zoeter, Brouwershaven J. L. Romijn, Zierikzee A. Boot, Zierikzee W. IJzenbrandt, Brouwershaven N. van Velthoven, Zierikzee P. Landman, Zierikzee N. van Burg, Zierikzee A. H. Saman, Zierikzee B. v.d. Wekken, Kerkwerve J. de Bakker, Scharendijke M. van 't Veer, Zierikzee W. F. Schell, Zierikzee M. Ravia-van Beveren, Zierikzee Joyce Saman, Zierikzee A. J. Tiggelhove-Hage, Zierikzee E. op 't Hof, Nieuwerkerk H. Vorwerk, Zierikzee Erna Ringelberg, Scharendijke St. v. d. Wekken, Nieuwerkerk Nellie Kloet, Zierikzee G. van Splunter, Zierikzee W. H. Valk, Oosterland R. Duinhouwer-Keikes, Zierikzee W. A. Schwantje, Zierikzee 3 juni iy30. In de Korte Nobelstraat in Zierikzee met de genodigden op weg naar de opening van dc watertoren. Op de eerste rij van links naar rechts di recteur J. H. Scheurman, R. Gerritsen, jonkheer Quarles van Ufford (Com missaris van ae koningin), A. van der Weyde, S. Hage en W. G. Boot. allen le den van de Raad van Beheer. Met deze gegevens ging de gezond heidscommissie aan het werk om de plannen tot het oprichten van een wa terleidingmaatschappij te verwezen lijken. Deze'plannen waren eerder af gewezen. Er kwamen evenwel ver nieuwde plannen, die bij de betrok ken minister werden gedeponeerd. Deze werkwijze was noodzakelijk om toestemming te krijgen proeven te gaan nemen voor het aanboren van zoet water. In 1912 werden de plannen eindelijk goedgekeurd. Voor de eer ste boringen was een streefbedrag van f 18.000,- nodig. „Niet alle ge meenten op het eiland zagen het nut van goed drinkwater in, waardoor de uitvoering werd gestagneerd, maar de aanhouder wint", stelt Leeuw. In 1913 werd er toch geboord en met suc ces, want in het duingebied van Haamstede werd op een diepte van meer dan honderd meter voortreffe lijk duinwater opgepompt. In princi pe begon toen de victorie. Krediet De voortvarende gezondheidscom missie trok andermaal bij de minis ter aan de bel en na veel vergaderen, plannen maken en naar Den Haag reizen werd opnieuw een krediet ver strekt voor de uitvoering van het ge plande. De eerste wereldoorlog gooi de echter ook hier roet in het eten. Het zou tot 1921 duren vooraleer de NV Waterleiding-Maatschappij Schouwen-Duiveland werd opgericht. Om dit lichaam te besturen nam een aantal pientere gemeente bestuurders zitting in een commissie, die de deftige naam Raad van Beheer voerde. De oprichting van een bouw bureau onder aanvoering van enige deskundigen, was vlug in elkaar ge zet en na veel gereken en geteken werden de plannen weldra goedge keurd om vervolgens te worden aan besteed. De Staat der Nederlanden gaf in het duingebied een stuk grond in erfpacht, waarop het pompsta tion, de filtergebouwen en een ma chinistenwoning werden gebouwd. Dit complex droeg de naam 'De Blin- kert'. Vandaaruit werd een tien- duims gietijzeren transportleiding aangelegd naar Zierikzee, alsook hoofd- en dienstleidingen in de deel nemende gemeenten. In 1928 werd in de Stadswandeling van Zierikzee tussen de Nobelpoort en de Zuidwellebrug een aanvang ge maakt met de bouw van een kolossa le betonnen watertoren. In het boven gedeelte werd een reservoir ge bouwd, ter grootte van ongeveer 500 m3, waarin het water uit de trans portleiding werd gepompt en als buf ferstation dienst deed. In de centrum gemeente Zierikzee werd in de Lange Nobelstraat een oud herenhuis aan gekocht, dat werd verbouwd tot kan toor, annex woning voor de directeur. Het noordelijk gelegen gedeelte werd tot kantoor ingericht, er werd een kluis ingebouwd en een kleine, smal le zijkamer werd bestemd voor ver blijf voor de directie. Achter dit per ceel, met de inrit in het Jannewek- ken, lag het buizenterrein waar de voorraad gietijzeren hoofdbuizen van vier- tot tienduims lag opgestapeld. Onvoldoende Hierop was ook het magazijn ge bouwd, waar de bedrijfsauto's, ge kentekend K-8422 en K-8423, werden gestald. Tbvens waren er ruimten in gericht voor opslag van materiaal en gereedschap. Reeds in 1935 bleek dat deze kantoorruimte onvoldoende was, zodat toen het pand 'Het Hoge Dak', gelegen aan de Touwbaan, als directeurswoning werd aangekocht. Op 3 juni 1930 viel de Commissaris van de koningin in Zeeland, jonk heer Quarles van Ufford, de eer te beurt de openingsceremonie in de watertoren te mogen verrichten door het draaien aan een wiel van een af sluiter. „Het was op deze dag feest in Zierikïee en er werd volop gevlagd", herinnert Leeuw zich. „Maar zoals altijd waren er ook nu tegenstan ders. Mensen die tegen de verplichte aansluiting op het buizennet waren en anderen, die voor het doel geen geld wilden geven, omdat de regen bak zo 'heerlijk' was. Ook waren er sommigen, die volgens de vastgebak ken traditie van vader op zoon wil den voortleven en dit moderne gedoe niet waardeerden. Het kwam zelfs zo ver, dat een geestelijk leider en ka merlid met een actie werd opgeza deld en daarover aan de minister vra gen stelde in de Tweede Kamer". De zoute Schouwen-Duivelandse grond had veel invloed op de gietijze ren hoofdbuizen, zodat er vrij spoe dig buisbreuken door corrosie optra den. Dit was van tevoren niet voorzien en hierdoor had de techni sche dienst handen vol werk. Beetje bij beetje werd er daarom voor wat het hoofdbuizennet betrof overge schakeld op stalen Manesmann en op Eternit. In 1936 ging de gemeente raad van Renesse door de knieën en werd besloten tot aansluiting op het waterleidingnet. Enige tijd later volgde ook Haamstede, waarmee alle gemeenten op het eiland waren aan gesloten. De twee nog ontbrekende gemeentewapens boven de watertoren-ingang werden alsnog aangebracht. Oorlog, evacuatie en watersnood gingen aan het waterlei dingbedrijf niet ongemerkt voorbij. Voor de bezetters moesten overal hoofd- en dienstleidingen worden aangelegd, soms op plaatsen waar dit nauwelijks mogelijk was. Medio juli 1942 moest de technische dienst een man afstaan voor tewerkstelling in Duitsland. Bij de evacuatie in het voorjaar van 1944 verhuisde het kan toor naar de Westhoek. De technische dienst moest in Zierikzee blijven, maar vrouw en kinderen moesten het eiland verlaten. Voordat op 17 en 18 september 1944 de geallieerde lucht vloot overtrok, werd het pompstation door Engelse jagers aangevallen, waardoor een van de medewerkers het leven liet. In december 1944 werd nog een man van het personeel gede porteerd. In de morgen van 19 februa ri 1945 werd de watertoren door de bezetters opgeblazen. Ook deze ader lating kon er nog wel bij. Niet herbouwd Na de bevrijding was er van het kleine semi-overheidsbedrijf niet veel meer over. De watertoren, die het gezicht van Zierikzee had gesierd, werd niet herbouwd. Er werden inmiddels andere, bete re systemen voor de waterdruk toe gepast. Het hoeft geen betoog, dat door de geleden oorlogs- en evacua- tieschade een geweldige financiële achterstand ontstond, waarvoor de overheid geen garantie verleende. Mede daardoor werd in 1967 een fusie aangegaan met een zusterbedrijf. Hierdoor konden staf en administra tie elders worden ondergebracht en werden de eigendommen aan de Lan ge Nobelstraat en het Jannewekken verkocht. De waterdistributie in zuidwest-Nederland is nu in handen van een waterleidingbedrijf met ge lijkluidende naam en is gevestigd is Goes. Het pompstation De Blinkert in Haamstede. Op het buizenterrein aan het Jannewekken in Zierikzee. Op de voorgrond de heer C. Leeuw met nog twee administratieve krachten. ZIERIKZEE - Voor de bewoners van het voormalige ei land Schouwen-Duiveland was maandag 3 juni een ge denkwaardige dag. Op die dag was het 55 jaar geleden, dat de waterleiding in bedrijf werd gesteld. Hierdoor kon vanaf die tijd over zuiver drinkwater in de huishou ding worden beschikt. Om zover te komen moest er voor af heel wat gebeuren. „De drang naar gezuiverd water voor huishoudelijk gebruik had natuurlijk een oor zaak", meent de heer C. Leeuw, oud-employé van de voor malige Waterleiding-maatschappij Schouwen- Duive land. „Die drang was er niet alleen wanneer gedurende droge zomers de waterbakken en de wellen leeg waren, maar er was ook behoefte aan meer hygiëne bij de bevol king. Met dit doel voor ogen liet de toenmalige gezond heidscommissie in Zierikzee rond 1904 een onderzoek in stellen naar de kwaliteit van het drinkwater op een aantal scholen in Zierikzee en op de dorpen. Het resul taat hiervan was bedroevend. Bijna de helft van de scho len had helmaal geen drink- en waswater, terwijl een kwart van deze instellingen slechts over ondeugdelijk water beschikte". i 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4