Start gemaakt met restauratie Oberlinger kerkorgel Renesse Regionale korenavond in Grote Kerk Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT BI0SK00PTE HUUR. gL tram ZEEDAM B.V. ZIERIKZEE EXPO ZIERIKZEE De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" Werk gaat vijf maanden duren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verkeersdiploma Het zit wel snor Paardenmarkt Waterleiding In het Nieuwerkerkse dorpshuis reikte burge- Op maandag 3 juni was het 55 jaar geleden. De consumentenbeurs Expo Zierikzee gaf de Marktmeester Jan de Masier van de gemeente meester J. van Bommel van de gemeen Ie Dui- dat op Schouwen-Duiveland de waterleiding in initiatiefnemers halverwege reeds genoeg re- Zierikzee regelde de afgelopen week voor de veland aan tachtig kinderen een bedrijf werd gesteld, zij het met enig tegengas. den tot tevredenheid. Het zit snor, meende laatste keer de paardenmarkt. (Pag, 9). verkeersdiploma uit. (Pag. 3). (pag. 4). Leen Kaashoek. (Pag. 5). VRIJDAG 7 JUNI 1985 141ste jaargang Nr. 23738 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De muziek geeft aan de ziel een ware innerlijke bescha ving en maakt deel uit van de opvoeding van een volk. Guizot Gevarieerde optredens ZIERIKZEE - De jaarlijkse regionale korenavond woensdagavond in de Grote of Nieuwe Kerk te Zierikzee bracht als vanouds weer een zeer gevarieerd optreden van Schouwen-Duivelandse koren ten gehore. Wegens het feit, dat voor de plaats van opvoering dit keer was ge kozen voor de Grote Kerk, werd stipt het aanvangstijd- stip van half acht aangehouden. Immers als het te laat en te donker zou worden, zouden de koorleden hun muziek niet meer kunnen lezen. De avond werd geopend door het Ned. Hervormd Kerkkoor Bruinisse onder leiding van de heer M. Dale bout. Gezongen werd: „De macht van God, mijn Heer" en „Kroont Hem". Het koor van de Plattelandsvrou wenbond afdeling Schouwen onder leiding van mevrouw B. van der Linden-Florusse ging met vier liede ren de vier jaargetijden door, maar bleek daar hier en daar toch. iets te hoog mee te hebben gegrepen. Gediciplineerd Gedisciplineerd vervolgens klonk het optreden van het Zierikzees Ka merkoor onder leiding van de heer R. Verhage. Het jeugdkoor Sjaloom wist met fris gezang alle harten te stelen. Van veel zwaarder kaliber daarna het optreden van de Oratoriumver eniging Zierikzee onder leiding van de heer P. L. Zoomers met een gedeel te uit 'Meine Seele erhebt den Her ren' van H. Schutz. Bijzonder mooi en verfijnd klon ken vervolgens de drie stukken ge zongen door het R.K. Kerkkoor Zie rikzee onder leiding van de heer Th. Faber. Tot slot was het de beurt aan het Smalstads Gemengd koor Brouwers haven. Daar de dirigent echter niet op tijd aanwezig was, werd besloten tus sentijds afscheid te nemen van de heer Schraa, secretaris van de regio nale korencommissie. In verband met zijn werk in Lelystad gaat hij Zierik zee binnenkort verlaten. Aandenken Hij dankte voor het vertrouwen dat de koren de afgelopen jaren in hem hebben gesteld. Inmiddels had ook de voorzitster van de korencommis sie mevrouw H. M. Pannekoek-van der Weele zich bij hem op de preekstoel gevoegd. Tot grote hilari teit van allen stelde zij vast, dat er thans twee dominees op de preekstoel stonden. Zij overhandigde de heer Schraa een fraai fotoboek van Zierikzee als blijvend aandenken. Vervolg pagina 3 Het Ned. Hervormd Kerkkoor Bruinisse onder leiding van de heer M. Dale bout tijdens het optreden in de Nieuwe Kerk. Advertentie Niks op TV vanavond? En geen zin om naar de film tegaan?Nou, danhaaltutoch gewoon zelf een bi os koop in huis. Da's simpel: met de huur- bioskoop van THORN EMI. Een pracht van een videorecorder in een handige koffer. Kompleet met ge bruiksaanwijzing. Alsu bij ons uw keuze gaat maken uit het grote assortiment videofilms, let u dan vooral op de films van THORN EMI, het beste op video. LANGE REKE l RENESSE TEL 01116-2124 zouden, volgens de-orgelcommissie de extra uitgaven zeker gerechtvaar digd zijn. Voor al uw Bouwkundige werkzaamheden Grond-weg-waterwerken Diverse onderhoudswerkzaamheden Rekreatieprojekten Tijdelijk adres: Groeneweegje 13 4301 RN Zierikzee Tel. 01110-3983 b.g.g. J L. Alofsen 01110-3002 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen f 147,80 doch slechts f 123,16. I Naam I Adres I Plaats postcode Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden, maar eerst nog een enkele bui; minimumtempera tuur rond 8 graden; middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Matige westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 juni: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juni Zon op 5.22, onder 21.57 Maan op 2.02, onder 10.48 9 juni Zon op 5.21, onder 21.58 Maan op 2.20 onder 11.56 10 juni Zon op 5.21, onder 21.59 Maan op 2.33, onder 13.18 Laatste Kwartier: 10 juni (9.19) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 8 juni 7.57 19.44 1.14 13.30 9 juni 8.44 20.42 2.09 14.32 10 juni 9.41 21.44 3.10 15.42 Doodtij: 12 juni Temperatuur zeewater voor Schouwse kust: 13.8°C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De afkoeling die gisteren in de noordelijke provincies duide lijk te merken was, meer dan een graad of 15 werd het niet, is vandaag doorgezet. Alleen in het zuidoosten van het land kon de temperatuur nog behoorlijk oplopen, maar dat is na vandaag ook afgelopen. Morgen is het aan de frisse kant, maar winstpunt is dat de zon terug komt. Vooral in de middag kan de zon flink schijnen. Zondag en begin volgende week zijn de regenkansen weer vrij groot. De temperatuur blijft voorlopig op een peil dat voor deze tijd van het jaar beneden normaal is. DEN HAAG - Staatssecretaris Hoekzema van Defensie, speciaal be last met personeelszaken, wil bij de fensie een arbeidsduurverkorting (ADV) van vijf procent invoeren per 1 augustus. Donderdag heeft Hoekze ma dit voorstel ingebracht in de twee overlegplatforms voor militairen en burgerpersoneel. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna f 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. Organist Lex Zeedijk inspecteert de pedaalpijpen, die tijdens de demontatie van het orgel zo lang op de vloer van de kerk lagen opgeslagen. RENESSE - Na enkele jaren van actie en voorbereiding werd deze week een start gemaakt met de restauratie van het 103 jaar oude Oberlinger orgel van de Hervorm de Kerk te Renesse. Woensdag werd het orgel in de kerk gedemonteerd en donderdag werden de onderdelen naar Apeldoorn getransporteerd om bij Orgelbouw Ernst Leeflang BV in Apeldoorn gereviseerd te worden. Het werk gaat vijf maanden in beslag nemen. Tijdens die periode zal in de kerk een electronisch orgel worden gebruikt. De geschiedenis van dit orgel be gint in 1882 toen het na voltooiing werd geplaatst in de Duitse Kerk in de Zwartepaardenstraat te Rotter dam. Daar deed het dienst tot 1938. In dat jaar kreeg genoemde kerk vanuit het Duitse Rijk een nieuw orgel aan geboden. Inmiddels waren in de tus senliggende tijd diverse veranderin gen aan het orgel aangebracht. Tweedehands De Hervormde Gemeente Renesse was in die tijd op zoek naar een goed tweedehands orgel. Het eigen orgel hier was geheel versleten. Men trad in contact met de Rotterdamse kerk en men kwam overeen dat het orgel tegen betaling van 1.800,— naar Re nesse zou komen. In maart 1939 werd het instrument, geplaatst in de toren van de Renesser kerk, in gebruik ge nomen. Tijdens de restauratie van de kerk in de jaren vijftig werd het orgel ge demonteerd en opgeslagen op de zol der van het voormalig gemeentehuis aan de Kromme Reke. Na de kerkres tauratie werd het orgel geïnstalleerd boven de preekstoel. Duidelijk werd, dat er tijdens het transport en de op slag wat onzorgvuldig met het orgel was omgesprongen: In de tinnen pij pen zaten nogal wat deuken hetgeen de geluidskwaliteit niet ten goede kwam In 1962 werd derhalve een kleine orgelrestauratie uitgevoerd. Dat bleek achteraf echter een lapmiddel. Steeds meer mankementen werden geconstateerd: een deel van het pijp werk zweeg, enkele wendladen wa ren lek, er werd molm in het houten pijpwerk en tinpest in het tinnenpijp- werk vastgesteld, de mechaniek was ongelijk, de aanslag bleek verschil lend van sterkte, sommige tonen had den een vertraagde aanslag en enkele pijpen bleken niet meer te stemmen. Orgelcommissie Reden genoeg derhalve voor een grondige restauratie. In juni 1982 werd een orgelcommissie in het leven geroepen, die als opdracht meekreeg de mogelijkheden te onderzoeken om tot een verantwoorde restauratie te komen. Met inzet en enthousiasme ging men aan het werk. Er werd een scala aan activiteiten ontwikkeld om geld bijeen te krijgen, zoals brade rieën, concerten en een stand op de seizoenweekmarkt. Verder werden instanties benaderd met het verzoek een subsidie be schikbaar te stellen. Inmiddels kwa men toezeggingen binnen tot een to taal bedrag van 10.000,aan giften. Tevens werd door de commis sie contact gelegd met diverse orgel bouwers en werd de heer Dirk Jansz. Zwart aangetrokken als adviseur. In samenwerking met hem werd een restauratieplan opgesteld. Ge zocht werd naar een uitvoerbaar en tevens betaalbaar plan. Betaalbaar hield in, dat de kosten rond de 100.000,— mochten bedragen. De kosten van het thans ontworpen basis-restauratieplan belopen 106.000,—. Met de opbrengst van de laatste braderie en de toegezegde gif ten is dit bedrag thans binnen. De op dracht tot restauratie kon worden verstrekt. Werkzaamheden Bij deze restauratie zal het huidige materiaal van het orgel grondig wor den gereviseerd, verder komt in het pedaal een bazuin in plaats van een choral bass. Twee registers, die van oorsprong niet in het orgel thuisho ren, maar daar tijdens de Rotterdam se periode in zijn aangebracht, zullen worden vervangen. Ook zullen de elektriciteitsleidingen worden ver nieuwd, de lekkage zal worden ver holpen en op het hoofdwerk zal een register worden omgewerkt tot de oorspronkelijke 'octave 2'. Na de uitvoering van deze restau ratie zal het orgel enorm zijn opge knapt. Om het echter optimaal te la ten functioneren zou de ene kas, die het orgel thans omvat eigenlijk op gesplitst moeten worden in een hoofdwerkkas en een pedaalkas. Op die manier zou er een nog betere klank uit het instrument gehaald kunnen worden. Tbt op heden ontbreken echter voor deze extra werkzaamheden de finan ciële middelen. De orgelcommissie hoopt, dat tijdens de restauratieperi ode de mogelijkheden zich zullen voordoen dat benodigde bedrag - 30.000,— - alsnog bijeen te krijgen. Zo zijn er nog enkele kansen op een subsidie. Gerechtvaardigd De extra werkzaamheden zouden echter gelijk met de restauratie ge daan moeten worden, omdat ze niet op een later tijdstip kunnen plaats vinden. Omdat men met het Oberlin ger orgel toch over een klasseorgel met historische waarde beschikt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1