NIEUWS OP WIELEN Geen extra stimulans LPG-auto Jb Zmxfose ^ztbbtbmv Derde Deltapop-festival Oude-Tonge Nieuwe Nissan car carrier Tureluur en de watermeloen Vaderdag Jong Brogum besluit seizoen Film in Big S Toontje Lager stopt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juni 1985 Nr. 23738 13 Minister Winsemius: DEN HAAG - Minister Winsemius (milieu) voelt er niets voor de ombouw van auto's naar LPG extra te stimule ren. LPG hoeft naar zijn mening - niet extra gestimuleerd te worden, want „het loopt wel goed zoals het gaat". Tijdens een mondeling overleg met leden van de commissie voor milieu beheer uit de Tweede Kamer zette de bewinds man uiteen, dat gekozen is voor het stimuleren van de verkoop van nieuwe „schone" auto's, die aanzienlijk „scho ner" zijn dan de huidige LPG-auto's. De huidige LPG-auto is voor de „schone" benzine-auto geen volwaardig alter natief. Met zijn stellingname kwam minister Winse mius in botsing met de fracties van CDA en WD. Vertegenwoordi gers van beide fracties bepleiten extra aandacht voor de ombouw op LPG. Het gebruik van LPG, zo werd van die zij den opgemerkt, zou moe ten worden gestimuleerd en aangemoedigd. Minis ter Winsemius noemde de gevraagde extra sti mulering voor LPG niet noodzakelijk. Hij hield de Kamer commissie voor, dat er een groei van de LPG- markt te verwachten is tot ongeveer 25 procent (in het totaal aantal ver reden autokilometers). Van de zijde van de PvdA en D'66 werd in stemming betuigd met het voornemen van de bewindsman. Van PvdA- kant werd aangedrongen op het voorkomen van de groei van het LPG- autopark, waarbij gewe- waren buiten de orde. Hij zegde toe na komend Europees overleg de commissie opnieuw te zullen informeren over de resultaten daarvan en over de gevolgen voor de consument van mogelijk te nemen verdere stap pen rondom de invoering van de ongelode benzine en de „schone" auto. zen werd op de risico's verbonden aan het groot schalig gebruik van deze brandstof. De discüssie over de aangekondigde maatre gelen rondom de intro ductie van ongelode ben zine en van de „schone" auto betrof verder de voorlichting daarover. Minister Winsemius zeg de de Kamercommissie toe, dat nog in de loop van dit jaar een gerichte voorlichtingscampagne van start gaat. De consu ment wordt dan duide lijk gemaakt wat staat te gebeuren, zo beloofde hij. „Het verwarde beeld wordt rechtge trokken", aldus de be windsman. De vraag of invoering van de ongelode benzine op 1 januari van volgend jaar technisch „haal baar" is, beantwoorde hij bevestigend^ Tijdens het overleg werd enerzijds een plei dooi gehouden voor handhaving van de li miet van 100-kilometer op de autosnelwegen en anderzijds een pleidooi voor verlaging (tot 90 ki lometer per uur) van die limiet. Minister Winse mius ging op die sug gesties niet in, evenmin als bijvoorbeeld op za ken als de stimulering van het openbaar ver voer. Beide onderwer pen, zo liet hij blijken, AMSTERDAM - Vorige week is Nissan's nieuwste au to transportschip, de Nissan Blue bird, de Amsterdamse haven binnengelopen. Het opvallende blauw/wit geschilderde schip met zijn markante vorm, loste in Amsterdam 3884 Nissan automobielen voor diverse Euro pese importeurs. Voor het grootste deel van Europa geschiedt de distributie van automo bielen, evenals inmiddels ook van onderdelen, centraal vanuit Amsterdam. De Nissan Bluebird, die op haar maidentrip naar Europa met 4500 auto's aan boord ver trok, heeft een lengte van ruim 190 m en is bij na 33 m breed. De diepgang van 9 m zorgt er voor, dat dit type carrier de meeste wereld havens zonder problemen kan aandoen. De Nissan Bluebird had allereerst in Barce lona auto-onderdelen gelost voor Nissan's as semblagefabriek in Spanje, terwijl men na Amsterdam 6000 auto's moest lossen in het Finse Hanko. Met een kruissnelheid van 20 knopen per uur (37 km) en een maximale belading van 5000 au tomobielen en een groot aantal 40 ft containers is de gemiddelde duur van de reis van Japan via het Suez-kanaal naar Barcelona 23 da gen. Na het in gebruiknemen van de Nissan Blue bird telt de vloot van Nissan Motor Car Carrier Ltd., een volle dochter van Nissan Motor Co. Ltd., nu 7 schepen. Naast het aantal eigen sche pen, worden nog 15 schepen van andere rederij en voor autotransporten gescharterd. In totaal transporteert Nissan per schip 1.000.000 auto's naar alle continenten. In Am sterdam worden jaarlijks 165.000 automo bielen gelost. Het afgelopen jaar hebben de Nissan car carriers 90 keer Amsterdam aan ge daan. ZÏÉRÏKZEE - Begin juni heeft Peugeot Talbot Nederland twee nieuwe uitvoeringen van de Peugeot 505, de 505 SX (benzine) en de 505 SXD (diesel) geïntroduceerd. Beide auto's hebben een uitrusting die te vergelijken is met die van de 505 GTI. De prijs van de SX is vastgesteld op f 30.400,—, die van de dieselversie op 38.415,-. „De hele tuin stond op z'n kop", vertelde Tureluur aan z'n goede vriend Pol. „Je had het moeten zien joh. Alle dieren wisten niet wat ze zagen". „Ja, ja" zei Pol, „dat zal wel weer. Je hebt me wel meer leu gens verteld en deze leugen is helemaal een echte. Jij zit weer eens te fantaseren, Tureluur. Jij maakt mij dat niet wijs!". Pol draaide zich om en ging weer op z'n bankje zitten voor z'n bomen- huisje. Tureluur keek hem nijdig aan en dacht: „Je zult het zelf zien hoor Pol. Ik jok wel vaak, maar deze keer is het echt waar". Tureluur ging maar weer weg. Hij moest om zes uur thuis zijn voor z'n warme prak en erg hard lopen kon hij niet. Daar was hij veel te dik voor. Hij vertelde wel al tijd dat hij kampioen hardlopen was, maar zelf wist hij wel beter. Zo was het heel vaak: Jok ken, om een goed figuur te slaan. Watermeloen Het werd avond en Tu reluur liep weer naar de tuin. En ja hoor, daar lag hj nog steeds: die grote watermeloen. Het was een knots van een ding en er stonden nog steeds een heleboel dieren naar te kijken. Kriel de muis was er ook en vertelde dat je in zo'p ding zou kunnen wonen, als hij maar hol was, maar ja, dat was hij niet en daar om kon je er ook niet in wonen. „Kijk, kijk, wie heb ben we daar?" zei Ture luur. En ja hoor daar kwam Pol ook aan. Hij had Tureluur niet ge loofd, maar wilde toch even tijken. Gejokt? „Neem me niet kwa lijk Tureluur", zei hij, „ik dacht dat je weer eens gejokt had, maar het is deze keer waar. Wat een kanjer zeg. Moet die hier zomaar blijven liggen?" Ja, daar had nog niemand aan ge dacht. Zo'n ding hoorde natuurlijk niet in een tuin zomaar op de grond te liggen. Maar ja, hoe kregen ze hem weg. Tureluur had een prachtidee. We eten hem eerst met z'n allen hele maal leeg en verslepen hem dan naar het plein tje voor Pol z'n huis. Daar plaatsen we hem op die boomstrook als monument. Dat vond iedereen ge weldig en daarom begon nen ze maar meteen met eten. Alle dieren maak ten eerst een gaatje in de schil en toen begon de grootste, zwaarste en moeilijkste maaltijd die ze ooit gehad hadden. Na een hele nacht eten en uitrusten, kon de me loen worden verplaatst en in de vroege morgen stond de watermeloen als een hol standbeeld op de boomstronk voor Pol z'n huisje. Pol zat er de hele dag naar te kijken totdat Tureluur weer eens kwam buurten. „Zeg Pol, we moesten er samen in gaan wonen. •Er is ruimte genoeg voor twee knurfen, zoals wij". „Mij niet gezien," lach te Pol, dan zeker de hele dag naar jouw mooie verhaaltjes moeten luisteren. Nee hoor. „Dan ga ik er alleen in wonen", zei Tureluur. „Het is jammer, als zo iets leeg blijft staan. Help je me met verhui zen, Pol? „Oke, ik help je. Maar je moet me één ding be loven, dat je niet de hele dag sterke verhalen komt vertellen als je zo dicht bij me woont, en dat beloofde Tureluur. Het werd een geweldig mooi huis en Tureluur woonde er echt heerlijk, totdat...ja, totdat er iets heel vreemds gebeurde. Verdwenen Iben Pol op een mor gen uit z'n raampje keek, zag hij, dat het me loenhuis van Tureluur er niet meer stond. Het was helemaal verdwenen. En ook Tureluur was weg. Waar waren ze? In de afgelopen nacht was er een man door de streek gelopen, die vroe ger voetballer was ge weest. Die had de water meloen zien liggen en had gedacht dat het een bal was. Hij had er een flinke trap tegenaan ge geven en het ding was de lucht in gegaan. „Help, help", hoorden alle dieren en knurfen roepen, toen ze op zoek waren naar Tureluur. Ie dereen keek omhoog, want daar kwam het ge luid vandaan. En ieder een zag bovenop de vlag- gemast de meloen en uit een raampje zwaaide Tu reluur naar ze. De meloen was terecht en Tureluur ook, maar hoe kregen ze het geval naar beneden? Vergadering Er werd uren over ver gaderd en toen viel het besluit, om een touwlad der te laten maken door de spinnen en die naar boven te gooien. Ture luur moest hem dan op vangen en zo kon hij naar beneden. De me loen moest maar blijven hangen. Die viel niet meer te redden, vonden ze. En zo gebeurde. Ture luur stond dankzij een keurige touwladder, binnen een uur op de grond. Toch had hij nog genoeg tijd gehad om een leuk idee uit te den ken. „Zeg lui, we maken van mijn meloenhuis een uitkijktoren. Ik klim weer naar boven en ga weer in m'n huis wonen en jullie komen mij zo nu en dan bezoeken, dan schenk ik een heerlijk kopje sap. 'k Was eerst een beetje bang daarbo ven maar het is er zo rustig, dat het mij best zal bevallen. Wat doen wij nou met vaderdag? Dit vroegen Jantien en Eric zich af. Want zij konden hun vader geen cadeautje geven. Ze vonden dit helemaal niet leuk. 't Was wel een beetje te begrijpen. De vader van Jantien en Eric was niet thuis. Niet, dat hij nooit thuis was, nee hoor. De vader van Eric en Jantien was op zee. Hij was kapitein van een grote boot. Dat was soms wel prettig, want pa pa kon prachtig over vreemde landen en zo ver tellen als hij thuis was, maar het was veel va ker niet prettig! Zoals vandaag, op vaderdag! „Gaan julie mee, kinderen?" vroeg mama. „We gaan met de auto weg." „Waar naar toe, mam? Wat gaan we dan doen?" „Dat zul je wel zien", zei mama. Kom maar vlug, want we zijn eigenlijk al wat laat. Op schieten dus." Een uur later zaten mama, Jantien en Eric in een studio en mochten iets in een microfoon zeggen, tegen hun vader! Omdat het vaderdag was! Dat was papa's vaderdagcadeau. Je had hun vader eens moeten zien luisteren. Hij kreeg op zijn vaderdag van zijn kinderen het mooiste cadeau, wat een vader maar zou kunnen wensen, vond hij: Hij hoorde de stem van Eric en Jantien. Zo zal het, denk ik, met veel vaders zijn. Je kunt ze allerlei mooie en doelmatige dingen geven, van alles voor ze maken, maar te horen dat je hem een lieve of fijne of toffe vader vindt en dat hij dat hoort, dat is toch voor een vader hèt cadeau! OUDE-TONGE - Op de ijsbaan bij de provinciale weg in Oude-Tonge wordt op zaterdag 15 juni alweer voor de derde keer het Deltapop-festival gehouden. Het Deltapop-festival wordt uitsluitend georganiseerd door jongeren voor ieder een. Nadat het vorig jaar Klein Orkest als klapstuk fungeerde valt dit jaar de Amsterdamse formatie Claw Boys Claw deze eer te beurt. Naast deze groep, die meer en meer furore begint te maken in Nederland verschijnen tussen twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds nog vier bands op het podium van Deltapop. De vier leden van Claw Boys Claw wo nen in Amsterdam en spelen sinds 1982 samen. De ritmesectie van de band dreunt voortdurend boven alles uit, maar ze overstemt zeker niet het ver wrongen gitaarspel van sologitarist John en de schreeuwerige bluesy stem van Peter. De live-optredens van Claw Boys Claw zijn vol energie en ze geven de nummers een explosief karakter. De mu ziek is beïnvloed door de punk uit de ja ren zestig, maar er zit ook enig psyche delic en rockabilly in de sound. De eerste langspeler heet 'Shocking Shades Of Claw Boys Claw' en werd in een mid dag opgenomen, maar is desondanks door veel critici betiteld als een van de beste elpees, die ooit in Nederland werd opgenomen. Nimrod is de naam van een nieuwe Zeeuwse band, bestaande uit een drietal jonge mensen, die voor velen geen onbe kenden meer zijn. Peter de Koster be sloot na anderhalf jaar gitaar te hebben gespeeld te gaan drummen. Arjen Zwart is afkomstig uit Zierikzee en speelt nu zo'n drie jaar gitaar. Hij speelde onder meer in Jameson And Friends. Irene Ste- vense tenslotte was medeoprichtster van Deux Pieces, die in Zeeland bekend werd als de enige meidenband. Nimrod speelt muziek uit eigen keuken. New Wave-muziek speelt een vooraanstaande rol. Trash is een Ouddorpse rockband, die zich toespitst op eerlijke rock. Ze spelen zowel nummers van andere groepen als eigen repertoire. De band bestaat uit zo'n dikke tweeëneenhalf jaar. Trash was al eerder te horen in De Stulp in Re- nesse. De formatie wordt gevormd door Martin Roos, Kriston Wolters, Marcel van Essen, Edwin de Held en Serge Boon. De Brood-Band, bestaande uit Ron de Bruin, Arjen Zwart, bassist Abbe, Jaco Konijnenburg, Arjen Zwart en Peter van Herp, speelt zoals voor de hand ligt voor namelijk nummers van Herman Brood, maar ook een paar nummers van Grup- po Sportivo. Tijdens de rocknacht in Brogum scoorde The Brood-Band rede lijk goed en het lijkt aannemelijk, dat zij dat tijdens het derde Deltapop festival ook zullen doen. The Funk is een van de jongste Flak- keese bands. Zij bestaat momenteel vier maanden. De band is opgericht door acht enthousiaste jongelui, die allen dol graag funkmuziek wilden maken. De stijl ligt een beetje tussen Sade, Mar griet Eshuys en Kool And The Gang in. Alle muzikanten zijn woonachtig op Flakkee. Het optreden van The Funk zal de première zijn voor deze band. Alles bijeen heeft de organisatie van Deltapop weer een zeer aanvaardbaar programma bijeen, dat heel wat popliefhebbers zal bevredigen. Claw Boys Claw: trekpleister op Deltapop-festival. Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwelle Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kêête, Nieuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. ZIERIKZEE - Brogum heeft ook dit seizoen weer gezellige avonden georganiseerd voor de jeugd van twaalf tot vijftien jaar. Zaterdag 8 juni wordt het seizoen weer afgesloten met een optre den van de formatie 'Dust', een frisse, nieuwe for matie van Zierikzeese bodem. Iedereen tussen twaalf en vijftien jaar is weer van harte welkom tussen zeven en negen uur in de soosboerderij om nog een keer een te gekke avond mee te maken. BURGH-HAAMSTEDE - Jeugdsociëteit Big S uit Burgh-Haamstede vertoont op zondag 9 juni de sensationele film 'Monty Pyton's Meaning Of Live'. Deze laatste film van Monty Pyton grijpt weer eens op de manier, zoals alleen hij dat kan, terug op allerlei doldwaze gebeurtenissen. Satirisch en lachwekkend om te zien. De film begint om acht uur in de soos. WAGENINGEN - De populaire Nederlandstali ge formatie Toontje Lager is uit elkaar. Bandlei der Bert Hermelink wil na zeven jaar Toontje La ger iets anders beginnen. Ook zanger Erik Mesie is al enige tijd bezig met andere activiteiten. Het is zeker niet uitgesloten dat Mesie op korte termijn als solo-artiest op de plaat verschijnt. Na het verdwijnen van Doe Maar is ook het stoppen van Tbontje Lager weer een fikse aderlating voor de Nederlandstalige popmuziek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13