Zierikzeese ondernemers houden antiekbeurs met meubelen, schilderijen en antieke poppen Classicale vergadering te Tholen van de Hervormde kerk Zierikzee Concert Leger des Heils-brassband Braber's bazar in Bru op moderne basis verder Fanfare Luctor et Emergo organiseert muziekdag bij tachtigjarig bestaan S amenwerking Rabobank met landbouwbank China MIDDEN MIDDENSTAND In hotel De Zeeuwse Stromen Renesse op zondag 9 juni RENESSE - Op initiatief van de Zierikzeese onderne mers Leen Borsboom van de gelijknamige antiekzaak op het Havenplein en Willy de Jong van 't Winkeltje in de Poststraat wordt op zondag 9 juni voor het eerst op Schouwen-Duiveland een antiekbeurs gehouden, waar behalve antieke meubelen en schilderijen, ook antieke poppen en speelgoed te zien en te koop zijn. Op de beurs worden volgens de formule van het televisieprogramma 'Tussen kunst en kitsch' curieuze zaken ter taxatie voor- gelégd aan deskundigen. De stralende zon en het kennismakingsconcert dat op de muziektent werd gegeven door de Brassband van het Leger des Heilskorps Amsterdam-Congreszaal, zorgden zaterdagmiddag voor een bijzonder sfeertje op het Havenplein. De muzikanten traden op in het kader van het muziek- en zangfestival dat het Zierikzeese korps dit weekend presenteer de. In dit verband waren er dit weekend verschillende concerten en diensten. THOLEN - Na de op verzoek van de Generale Synode gehouden extra vergadering op 31 januari te Zierikzee, kwam de classicale vergadering van Zierikzee der Ne derlandse Hervormde Kerk bijeen voor de in ordinantie 1-6-1 bepaalde vergadering in de tweede helft van de maand mei. De vergaderingen van de classis worden bij toerbeurt gehouden in de plaatsen Zierikzee, Bruinisse en Tholen. Voor deze bijeenkomst was Tholen aan de beurt. Borsboom geeft een presentatie van ondermeer Spaanse meubelen, die tegenwoordig erg in trek zijn, zo als betaaltafels, kistjes en salonta fels. Bij de schilderijen wordt een in teressante collectie 'marine' tentoon gesteld. Het betreft hier werkstuk ken betreffende boten, havens en zee- ROME - De rechter in het proces in verband met het komplot om de paus te vermoorden heeft verklaard dat hij de Nederlandse autoriteiten om informatie zal vragen over de Turk Asian Samet, die op 14 mei in Venlo in het bezit van een pistool is gear resteerd. ROTTERDAM - Koningin Beatrix en prins Claus hebben een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van meesterwerken uit De Hermitage in het museum Boymans-Van Beunin- gen in Rotterdam. Deze expositie van Hollandse schilderijen uit het mu seum De Hermitage in Leningrad, is nog tot 14 juli te zien. gezichten. Er hangen in hotel De Zeeuwse Stromen, waar de antiek beurs plaatsvindt, doeken van de Ne derlandse meesters Koekkoek, Schiedges, Gruyters, Hulk en Schou- man, maar ook werk van Morgenster- ne-Munthe valt te bewonderen. Te vens zijn er werken van Han van Meegeren te zien. Tijdens de beurs is de terugkoopregeling van Borsboom van kracht. Deze regeling houdt in, dat bij aankoop van meubelen of schilderijen, eerder bij de Zierikzee se antiekzaak gekochte stukken kun nen worden ingeruild. Het daarvoor destijds betaalde bedrag wordt hier bij verrekend. Kleine spulletjes Willy en Jan de Jong, die sinds drie jaar 't Winkeltje runnen, zijn ruim gesorteerd in kleine spulletjes, an tiek uit grootmoeders tijd en heden daagse curiosa. Specialiteiten zijn evenwel antieke poppen en antiek speelgoed. De vaste collectie omvat gemid deld zo'n veertig tot vijftig poppen, in hoofdzaak Duitse karakterpop pen, die dateren uit het begin van de ze eeuw. Er is evenwel ook een aantal schildpad /celluloid en papier-maché exemplaren bij. Zowel de porcelei- nen als de schildpadpoppen zijn voornamelijk van Duitse makelij en zijn bij verzamelaars zeer geliefd. Franse poppen worden nog hoger ge waardeerd, maar de meeste zijn voor de gemiddelde verzamelaar onbe taalbaar. Het is altijd een zeer klein en exclusief artikel geweest. Omdat Duitsland van meet af aan met gunstiger geprijsde poppen op de markt kwam, werd de Duitse pop zeer populair en meer fabrikanten gingen zich ermee bezighouden. Vermaarde merken zijn onder an dere Kammer Reinhardt, Heubach, Kestner en Otto Reinecke. De prijzen van porceleinen Duitse poppen varië ren van ongeveer f 450,- tot wel over de f 15.000,- De celluloids gaan van f 25,- tot ongeveer f 450,-. Willy de Jong betrekt haar poppen en aanverwante artikelen, zoals poppenhuizen, ser viesjes en speelgoed, voor het meren deel uit het buitenland. Zij repareert ook poppen. Zij reist met haar collec tie menige beurs in Nederland af. De beurs in Renesse, die zondag 9 juni van elf uur 's morgens tot acht uur 's avonds geopend is, betekent voor haar dus een 'thuiswedstrijd'. Zowel Borsboom als De Jong wil len op de beurs - wanneer de tijd het toelaat - mensen in de gelegenheid stellen bijzondere of curieuze dingen voor te leggen om herkomst en/of waarde te laten vaststellen. Mocht de gelegenheid er op de beurs niet zijn, dan kunnen de deelnemende zaken in Zierikzee daartoe in een later sta dium worden bezocht. OOST-BERLIJN - De Oostduitse at lete Petra Felke heeft tijdens wed strijden in Schwerin het wereldre cord speerwerpen gebracht op 75,26 meter. Reorganisatie bij Rijkswaterstaat DEN HAAG - Binnenkort wordt bij Rijkswaterstaat begonnen met de uitvoering van een interne reorgani satie, waarbij 1700 mensen zijn be trokken. Grondslag daarvoor is de aanpassing van een aantal diensten aan de hogere eisen die de ontwikke ling van het ,werk en de maatschap-1' pij aan Rijkswaterstaat stelt. Minis ter Smit-Kroes en het personeel zijn met het voornemen akkoord. Ge dwongen ontslagen kunnen worden vermeden. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat donder dag bekendgemaakt. De reorganisatie betekent onder meer de geleidelijke afbouw van de Deltadienst. Vier- tot vijfhonderd werknemers van wie daar de taak binnenkort afloopt zullen binnen Rijkswaterstaat de plaats innemen van collega's die door natuurlijk ver loop verdwijnen. Herbenoeming ge beurt bij specialistische diensten als •de directie Sluizen en stuwen, de dienst Weg- en waterbouwkunde en de nieuw op te richten diensten Getij dewateren en Binnenwateren. Bij de reorganisatie zijn verder be trokken de directie Waterhuishou ding en Waterbeweging. Die worden samengevoegd tot de dienst Getijde wateren. Ook het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) gaat anders heten: Dienst Binnenwa teren/RIZA, aldus het ministerie. De reorganisatie gaat twee a drie jaar duren. De praeses, ds. W. F. Teekens te Bruinisse, kon de afgevaardigden van de Hervormde Gemeenten van de classis Zierikzee welkom heten in ,,De Wingerd". Ds. Teekens las Han delingen 1 12-14. In zijn openings woord wees ds. Teekens op de een dracht van de discipelen van Jezus, ondanks alle sociologische, psychi sche en politieke verschillen. Op grond van sommige handschriften is te denken aan een dagelijkse gezins- dienst. Allen zagen uit naar de Trooster, de Heilige Geest. De Heili ge Geest is uitgestort op het Pink sterfeest. Laten wij bidden om de doorwerking van de Geest, zo riep Teekens op. Vacatures In een groot aantal vacatures moest worden voorzien. Gekozen werden tot assessor ds. B. den Butter te Sta- venisse, tot assessor secundus ds. O. C. Kerssen te Haamstede en tot asses sor tertius ds. A. van Herk te St. An- naland. Tot ouderling lid breed mo- deramen secundus werd gekozen I. Lemsom te Renesse en tot tertius P. J. van Halum te Oud-Vossemeer. Diaken H. A. Kesteloo te Brouwershaven werd tertius diaken-afgevaardigde naar de Provinciale Kerkvergadering van Zeeland. Visitator-provinciaal werd ouderling P. Voorwinden te St. Philipsland. De heer A. Vermaat te Zierikzee, die jarenlang quaestor (penning meester) van de classis is geweest, had de wens te kennen gegeven we gens zijn leeftijd, het quaestoraat te willen neerleggen. In zijn plaats werd benoemd diaken A. M. P. v. d. Schelde te Zierikzee. Diaken J. Wessels te Sint-Anna- land werd gekozen tot lid van de clas sicale zendingscommissie. De heer M. J. Rouw, pastoraal medewerker te Ouwerkerk werd benoemd als lid van de classicale Hervormde Jeugd raad-sectie Schouwen-Duiveland sa men met mevrouw A. Bout-Marcus te Scharendijke en mevrouw I. van Doorn-Braber te Zierikzee. Een aantal ordinanties moest wor den gewijzigd door de beëindiging van de financiële verhouding tussen de Staat der Nederlanden en de ker ken. Bij de bespreking van de wijzi gingsvoorstellen werd artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis in het geding gebracht. Ledenregistratie De landelijke ledenregistratie was een ander punt, waarover moest wor den gesproken. De voorstellen van de Generale Synode werden wel aange nomen, maar niet ieder was even en thousiast. Het werd een verschraling genoemd, dat in de nieuwe opzet de kerkelijke attestatie (verklaring over belijdenis en wandel) bij verhuizing vervalt. Diaken W. Blaas uit Tholen, had als afgevaardigde naar de Generale Sy node gezorgd voor een schriftelijk verslag van de zittingen van de Syno de op 14, 15 en 16 maart. Ouderling W. Boom uit Brouwers haven gaf ,,viva voce" een verslag van de Geref./Herv. commissie voor toe rusting van de gemeente op Schou wen-Duiveland. Bijzonder geslaagd waren de cursus Psalmen, de cursus Liturgie en kerkmuziek en de ambts dragerscursus. Financiën De penningmeester van de classica le zendingscommissie, mevr. Gaan- derse uit Nieuwerkerk bood een fi nancieel jaarverslag over 1984 aan. Het richtbedrag voor de classis was 110.400,—. Aan zendingsbijdragen werd ontvangen uit de gemeenten 132.751,75, waarvan 66.167,68 voor de Raad voor de Zending en 66.584,07 voor de Gereformeerde Zendingsbond. Ds. C. den Engelse te Renesse, se cretaris van de Commissie voor de geestelijke verzorging van Doven, van de Raad voor de Herderlijke Zorg der Nederlandse Hervormde STOCKHOLM - Dc familie Aid in de Zweedse stad Boras is het beu om nog langer haar naam in verband ge bracht te zien met de ziekte AIDS. die het menselijk afweermechanisme te gen infecties vernietigt. Het hoofd van de familie, Konstantin Aid. heeft een brief aan de regering geschreven waarin hij eist dat de ziekte door de pers en op radio en televisie niet la ger AIDS wordt genoemd, anders zal hij telkens schadevergoeding eisen. Hij wil dat er voortaan wordt gespro ken van HTLV-3, het virus dat ver moedelijk AIDS veroorzaakt. Kerk, hield een gloedvol betoog over de geestelijke verzorging van onze dove gemeenteleden. Hij bepleitte vurig een intensief contact met onze medeleden, die leven in ,,de wereld van de stilte". Zij als doven en wij als horenden hebben elkaar voortdu rend nodig. Met elkaar hebben wij nodig voortdurend de boodschap van zonde en genade te horen. God gaf Zijn zoon, Die tot de dove sprak „Ef- fahta!" De heer Francke, ouderling van de Gereformeerde Kerk te Gapinge, nauw betrokken bij het interkerke lijk werk onder doven in de provincie Zeeland, vertelde over de activiteiten in de provincie (dovendiensten, ge combineerde kerkdiensten, bijbel kringen en catechisatie). Tenslotte werd een classicaal be raad in het leven geroepen met de op dracht de bestudering van de brief van de Generale Synode over „Samen op weg". Ds. J. B. Duk te Elkerzee-Kerkwer- ve ging voor in dankgebed, waarna de praeses de vergadering sloot. UTRECHT - Rabobank Nederland heeft een samenwerkingsovereen komst getekend met de landbouw bank van China. Bij deze Agricultu ral Bank of China zijn 54.000 leden-banken aangesloten en werken een miljoen mensen. Dit heeft Rabo- topman ir. P. J. Lardinois donderdag meegedeeld op de algemene vergade ring van Rabobank Nederland in Utrecht. De overeenkomst is gebaseerd op het principe van gelijkwaardigheid •en wederzijds voordeel en vertrou wen. Zij heeft onder andere betrek king op trainingsfaciliteiten voor personeelsleden, handelsbevorderin gen en -begeleiding en co-finan- ciering van overeengekomen joint ventures en projecten. Bovendien zul len beide banken speciale afdelingen instellen die verantwoordelijk zijn voor coördinatie en begeleiding van deze samenwerking. Lardinois wees op de grote aan dacht die China op het ogenblik geeft aan de verbreding en modernisering van de landbouw en de voedingsmid delenindustrie. „Niet voorniets orga niseerde Nederland recent een grote landbouwbeurs in Peking. Reeds op die beurs hadden wij met de Chinecse landbouwbank een gezamenlijke stand". Lardinois verwacht dat deze overeenkomst voor de wederzijdse handelsrelaties tussen China en Ne derland duidelijk positieve gevolgen zal hebben. UTRECHT - De gedelegeerde van dc Europese Gemeenschap in Sudan heeft via de Nederlandse ambassade in Khartoum de Nederlandse nood- hulporganisatie „Artsen zonder grenzen" gevraagd, medische hulp te verlenen aan slachtoffers van de droogte in Sudan. EMMEN - Emmen heeft dinsdag de zevende speler gecontracteerd voor het nieuwe voetbalseizoen in dc eer ste divisie Middenvelder Cces Spaans, die bij Feyenoord geen nieuw contract kreeg aangeboden, tekende bij Emmen een verbintenis voor twee jaar. G RON AU - In de Westduitse grensplaats Gronau heeft prins Claus woensdagmiddag het secretariaat ge opend van Euregio, het Duits-Neder landse samenwerkingsverband voor het gebied tussen Rijn. Eems en IJs- sel. Na interne reorganisatie: BRUINISSE - De vaste klanten hebben het al gemerkt: het wa renhuis Braber aan de Korte Ring onderging in een tijdsbestek van twee weken een gedaanteverwisseling. Zowel uiterlijk als innnerlijk werd het een en ander veranderdaangepast aan een nog moderner bedrijfsvoering van het inmiddels vijftig jaar oude bedrijf. Die verandering heeft echter niets met het jubileum uitstaande, dat pas in augustus zal worden gevierd. Jan en Nelly Braber in de pas heropende en geheel vernieuwde winkel aan de Korte Ring in Bruinisse. De veranderingen binnen het Braber-bedrijf zit 'm onder meer in het aantrekken van een grote grossier. Braber:„We kregen een aanbod om een partnership met Novalux aan te gaan, een verder gaande relatie dan alleen maar grossier en afnemer. We moesten daar wel stevig over denken, want ja, sommige leveranciers leverden al vijftig jaar aan ons bedrijf". Concurrentie Overwegingen om de concurren tiepositie van het bedrijf op deze manier te verstevigen hebben na veel wikken en wegen geleid tot het besluit voortaan onder Nova- lux-vlag te gaan varen. Bra- ber:„Dat betekent niet, dat we niet meer zelfstandig zouden zijn, het betekent wèl dat met de advi seurs van Novalux een dusdanige moderne bedrijfsvoering kan wor den gevoerd, dat alléén de klanten het merken in de lagere prijzen die we nu kunnen hanteren". Novalux is een volle dochter van een andere gigant op het ge bied van luxe-huishoudelijke ar tikelen, speelgoed en papierwa ren: Blokker. Vandaar ook dat de B in grote mate duidelijk zicht baar is in de vernieuwde winkel, hoewel Braber zegt dat het de B van Braber is. De grote stap was er ook de oor zaak van dat het bedrijf een twee tal weken gesloten werd voor in terne reorganisatie. De artikelen blijven hetzelfde, maar door een geheel andere opstelling in die twee weken verwezenlijkt, kreeg het interieur een geheel ander aanzien. Zo werd er één deur van de twee weggewerkt en heeft Bra- ber's bazar nu slechts een deur voor in- en uitgaand winkelend publiek. Vlak bij die deur een nieuwe opstelling van de kassa, en verder een overzichtelijke en logische opstelling van het assortiment. Wat ook gebleven is, is de sorte ring tijdschriften en de fotoafde ling, en het was juist deze moge lijkheid (anders dan bij Blokker) die Braber deed besluiten zich bij Novalux aan te sluiten. Voor de klanten betekent de me tamorfose onder meer de al ge melde lagere prijzen, want als sa menwerkend bedrijf met een groot concern is dit nu eenmaal mogelijk. Verder betekent het ook een snellere levering van bestellingen, omdat nu alles uit één magazijn komt, computer gestuurd. Het be tekent ook een vorm van zelfbe diening. want nieuw zijn de be kende mandjes bij Braber. Al met al een sterke vernieuwing, waar van de beide firmanten veel ver wachten voor de toekomst. Wel licht nóe vijftig jaar De herindeling kwam tot stand met de hulp van twee timmerbe drijven, te weten Jumelet en Deur- loo uit Bruinisse, terwijl de aan- INDE passing van het electrisch gedeel te voor rekening kwam van Hui- bers. ook uit Bruinisse. De Bra- ber's hebben zonder uiterlijk ver toon „gewoon" dc winkel ge opend. Een feestje licht wellicht nog in het verschiet in augustus. In Renesse op zaterdag 8 juni RENESSE - Fanfare Luctor et Emergo uit Renesse or ganiseert op zaterdag 8 juni een eilandelijke muziekdag ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de ver eniging. De eilandelijke muziekdag is een jaarlijks te rugkerend evenement, dat nu ter gelegenheid van het tachtigjarig jubileum wordt georganiseerd door Luctor et Emergo. De deelnemende korpsen hebben hierdoor wat langer de gelegenheid om zich aan het publiek te presenteren. Hoe de presentatie eruit ziet mocht door de deelnemende korpsen zelf worden bepaald. De meeste verenigingen hebben de keuze laten vallen op een concert op de muziektent aan de Lange Reke. 's Avonds om zeven uur zullen vijf korpsen een mars langs verschillende rou tes in Renesse maken. Alle komen uiteindelijk uit op de Dorpsring, waar een concert zal worden gegeven dooreen gelegenheidsorkest, dat bestaat uit leden van de meest eilandelijke korpsen. Dit concert staat onder leiding van Henk Blom, de dirigent van Luctor et Emergo. Het volledige programma ziet er als volgt uit: 10.00-10.30 uur: Opening van de muziekdag door Luctor et Emergo (mars). Oosterlands Fanfare (concert). Muziekvereniging Witte van Haemstede (concert). Brassband Apollo, Brouwershaven (concert). Muziekvereniging Oefening en Uitspanning uit Nieuwer kerk en Nu met Hope uit Bruinisse (mars door Renesse). Muziekvereniging Kunst en Eer uit Zierikzee (concert). Showband Rust Roest uit Zierikzee (show op de Ring). Muziekvereniging Con Arno re uit Noordgouwe (concert). Muziekvereniging Nut en Uitspanning, Zonnemaire (con cert). Muziekvereniging Crescendo uit Dreischor (concert). Mars door Renesse door de korpsen Witte van Haemstede, Kunst en Eer, Oefening en Uitspanning/Nu met Hope. Cres cendo en Luctor et Emergo. Concert door een speciaal voor deze gelegenheid samenge steld eilandelijk muziekkorps. 10.30-11.15 uur: 11.15-12.00 uur: 13.15-14.00 uur: 14.00-14.45 uur: 14.45-15.30 uur: 15.30-15.50 uur: 15.50-16.35 uur: 16.35-17.20 uur: 17.20-18.05 uur: 19.00 uur 19.45 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6