Commissaris C. Boertien opende fraai vernieuwde gemeentehuis Duiveland Gasten Saint Hilaire brengen bezoek aan Zierikzee Van Geesbergen mode viert feest vier het lustrum met ons mee! Open Huis bij KNMI Zierikzee DE WINNENDE SLAGZINNEN va/n J umelage-uit wisseling- Politie onderzoek naar dood man ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juni 1985 Nr. 23737 3 De verbouwde, vergrote en zeer smaakvol ingerichte raadszaal vormt het paradepaardje in het verbouwde gemeente huis van Duiveland. NIEUWERKERK - Met het wegtrekken van een gor dijn, waardoor het gemeentewapen in het bovenlicht bo ven de ingang zichtbaar werd, verrichtte Zeelands com missaris dr. C. Boertien woensdagmiddag de officiële opening van het fraai verbouwde en vergrote gemeente huis van Duiveland aan de Kerkring te Nieuwerkerk. Een hoogtijdag derhalve voor de gemeente Duiveland, die met het vernieuwde gemeentehuis over een uitste kende huisvesting voor het gemeentepersoneel beschikt, over een riante archiefruimte, over enkele prima verga deraccommodaties en over een functionele en zeer stijl volle raadszaal annex trouwzaal. gens de omschijving, die dr. Boertien gebruikte voor de notule van de raadsdiscussie voorafgaand aan het meerderheidsbesluit het gemeente huis voor het duurste.plan van ruim 1,— miljoen te gaan;verbouwen. Hij constateerde dat alle fracties ten aan zien van de financiën wel hun beden kingen hadden gehad, maar dat bur gemeester J. van Bommel die in een soort 'one-man-show' grotendeels had weten weg te nemen. De raads voorzitter was daar, blijkens de notu le, daarin zo ver gegaan dat hij het verbouwde gemeentehuis op voor hand 'een prutsgebouw' had ge noemd om aan te geven dat er van overdreven luxe absoluut geen sprake zou zijn. Verademing ,,En dat prutsgebouw ga ik straks openen", aldus dr. Boertien, die ten slotte het lezen van het verslag van die raadsvergadering van 26 januari 1984 als een verademing had ervaren. Burgemeester Van Bommel was even in de historie gedoken en liet zijn talrijk gehoor weten hoe de huis vesting der gemeenteraden in de di verse gemeenten in het verre verle den was geregeld. Hij gaf in dit verband een overzicht van de situa ties in Ouwerkerk, Oosterland en Nieuwerkerk. Sirjansland kwam in dat rijtje niet voor, daar deze kern nooit een zelfstandige gemeente is geweest. Opvallend in dit historisch over zicht was het feit, dat alle drie ge noemdegemeenteraden aanvankelijk in horeca-etablissementen voor hun vergaderingen bijeen kwamen, maar omdat er tijdens die bijeenkomsten ook weieens een borreltje werd ge schonken hetgeen zijn invloed zou kunnen hebben op de besluitvor ming, verboden Gedeputeerde Staten die raadsvergaderingen in herber gen. Andere huisvesting Burgemeester Van Bommel liet in het overzicht van elke kern weten hoe een en ander daarna werd geregeld, tot aan de gemeentelijke herindeling in 1961 toen de afzonderlijke dorpen samen tot de gemeente Duiveland werden gevormd. Aan het slot van die blik in het verleden constateerde hij via herbergen, tapperijen, ziekenba rakken, villa's, huizen van particulie ren en noodsecretarieën thans in het verbouwde, vernieuwde gemeente huis van Duiveland te zijn beland. Over de noodzaak van dit ingrij pende werk waren al vele woorden gezegd door commissaris Boertien, zodat de burgemeester besloot daar nu niet meer nader op in te gaan. Wel dankte hij hoofdaannemer Bouwbe drijf Bogert en alle onderaannemers voor de voortvarende en voortreffe lijke uitvoering van het werk. Verder noemde hij de inrichting en stoffe ring verzorgd door het Inkoopbureau VNG en Ahrend. Het plan voor de verbouw en reno vatie werd ontworpen door de eigen dienst gemeentewerken en in dit ver band bracht de heer Van Bommel een extra woord van hulde aan de heer A. Flikweert. Verder dankte hij het ge meentepersoneel voor 'het afzien zon- Commissaris van de koningin dr. C. Boertien verrichtte de officiële inge bruikname van het vernieuwde ge meentehuis van Duiveland. Voorafgaand aan de officiële ope ning en de bezichtiging van het ge bouw kwam een zeer groot aantal ge nodigden, onder wie gemeenteraads leden, regio-bestuurders en het vol tallig gemeentepersoneel met part ners, bijeen in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwerkerk. Eregasten deze mid dag waren uiteraard commissaris Boertien en zijn echtgenote me vrouw J. A. Boertien-Velema. Dr. Boertien sprak zijn gelukwen sen uit met het vernieuwde gemeente huis. Aan de vooravond van de offi ciële openingshandeling, die hij in Nieuwerkerk geacht was te vervul len, was hij nog even in de desbetref fende stukken van de gemeente Dui veland gedoken en dat had hem stof voldoende verschaft voor een toe spraak, waarin hij terugblikte op hetgeen er vooraf ging aan de ver bouw van dit gemeentehuis. Uitzondering Het was de commissaris opgeval len, dat het raadsvoorstel ten aanzien van de vernieuwing van het Duive- landse gemeentehuis uitblonk door de duidelijke taal, die daarin werd gebezigd. Hij constateerde, dat b. en w. daarin heel duidelijk uiteen had den gezet hoe dringend dit werk wel was. Volgens hem getuigde het van duidelijk 'sociaal gevoel' dat het ruimtegebrek voor een goede huis vesting van het gemeentepersoneel als eerste argument werd aangedra gen. Verder memoreerde hij de wijze, waarop het college uiteen had gezet hoe belangrijk het was dat voorzie ningen werden getroffen uit een oog punt van representatie en dat er een goede archiefbewaarplaats gecreëerd zou worden. Argumenten, waar de commissaris ook met duidelijk leedvermaak ken nis van had genomen waren het feit, dat in het oude gebouw wel negen verschillende soorten en kleuren vloerbedekking werden aangetrof fen en dat voor sommige ramen niet eens gordijnen hingen. Aan die 'men gelmoes' zou volgens bet raads voorstel met de renovatie ook een einde kunnen komen. ,,Een prachtig stuk", was vervol der morren' gedurende die moeilijke maanden tijdens de verbouwing. Een stukje eilandelijke samenwer king zag hij gestalte te hebben gekre gen in de nieuwe archiefbewaar plaats waar naast de archieven van de gemeente zelf ook die van Mid- denschouwen, het waterschap en - tijdelijk - van de gemeente Brou wershaven zijn ondergebracht. Zoals verwacht kon worden had de burgemeester een verklaring voor het woord 'prutsgebouw', dat hij des tijds gebruikte. Hij zou daar het goedkopere plan van acht ton mee hebben bedoeld. Ten aanzien van het huidige gemeentehuis merkte hij op alle aanwezigen met genoegen en met iets van trots het resultaat van de ver bouwing te zullen laten zien. Hij sprak tot slot de hoop uit, dat God's zegen zal mogen rusten op de verga deringen, die, in. het vernieuwde ge meentehuis zullen plaatsvinden. Ook trots Trots bleek ook gemeentesecretaris de heer J. van der Maas. Enerzijds om hetgeen tot stand was gekomen, an derzijds omdat een zeer rommelig jaar nu kon worden afgesloten. Hij noemde de vele voorzieningen, die gedurende de afgelopen jaren in Dui veland tot stand kwamen. De verbou wing van het gemeentehuis vormde in dit verband wel het laatste karwei. „Voorlopig, denk ik", aldus de ge meentesecretaris. Hij erkende, dat vanuit de bevol king hier en daar weieens kritische geluiden werden gehoord naar aan leiding van de plannen met het ge meentehuis. Ook memoreerde hij, dat destijds in de gemeenteraad geen eenstemmigheid bestond over de bouwplannen. „Met dit soort zaken is misschien weinig politieke eer te behalen. Tbch is dit uw eigen huis, waaraan best wat aandacht mag worden besteed. Ook is het de werkplek voor ongeveer twintig mensen, die daar een groot deel van hun leven slijten", aldus Van der Maas. Hij liet verder weten, dat men voor financiële problemen ten aanzien van de verbouwing van het gemeentehuis geen angst behoefde te hebben Hij schreef dit toe aan de mogelijkheid bepaalde reserves te benutten en aan het feit, dat de ge meente Duiveland enkele 'financiële goochelaars' in dienst heeft. Veel gezien Spreker liet weten de afgelopen ja ren met meer dan gewone aandacht op de gemeentehuizen in ons land te hebben gelet. Van sommige wist hij ook de bouwkosten. Omgerekend per persoon beliepen die bedragen soms van 400,— tot 900,—. In Duiveland komt men echter uit op ongeveer 230,— per persoon, inclusief de in richting. Namens de gebruikers van het ge bouw sprak de heer Van der Maas zijn dank en waardering uit voor het resultaat van dit ingrijpende werk. Hij sprak over een modern en functi oneel gebouw, dat naar zijn mening voor een betrekkelijk bescheiden be drag gerealiseerd kon worden. Dit laatste schreef hij ook toe aan het feit, dat met een eigen ontwerp van de dienst gemeentewerken kon wor den gewerkt. Ook de gemeentesecretaris memo reerde de moeilijke omstandigheden onder welke tijdens de verbouwing gewerkt moest worden. Een extra woord van dank richtte hij in dit ver band tot het congierge-echtpaar de heer en mevrouw Ista, die heel wat verbouwingsstof hebben verwijderd gedurende het eerste jaar van hun aanstelling. Ook sprak de gemeente secretaris zijn waardering uit voor het aanpassingsvermogen en het im provisatietalent van de eigen mede werkers van de gemeente. Herinnering Om de herinnering levendig te hou den van hoe het voor en tijdens de verbouwing allemaal was geweest overhandigde hij burgemeester Van Bommel een album met foto's, die daarvan getuigen. Streekarchivaris de heer H. Uil sprak over 'een blijde dag voor de ge meente Duiveland'. De gemeentelij ke archiefbewaarplaats noemde hij een belangrijke component in de ver bouw. De heer Uil achtte het verheu gend, dat na een lange reeks van ja ren ten slotte een fraaie accommoda tie, ruimte biedend aan een kleine ki lometer archief, kon worden verwe zenlijkt. De streekarchivaris memoreerde de situatie die daaraan vooraf ging: „De archieven lagen ten dele op zol ders, in een voormalig gemeentehuis of in te kleine bewaarplaatsen". Aan de eisen, die de Archiefwet stelt werd nu naar zijn mening, op voortreffelijke wijze gestalte gegeven .zoals aan die van brandveiligheid en klimaatbeheersing. „Na 25 jaar mod deren boze brieven van de Archiefin spectie en het Provinciaal Bestuur hebben de betrokken besturen het meer dan goed gemaakt", aldus de heer Uil. Heel anders Dat het in het verleden weieens heel anders toeging ten aanzien van de archieven bleek uit zijn verhaal over een besluit van de gemeenteraad van Nieuwerkerk in 1855. Oude stuk ken waren, vermoedelijk door vocht- inwerking, onleesbaar geworden. Volgens de toenmalige bestuurders hadden ze geen waarde meer en be sloten werd om ze te vernietigen. Di rect na de vergadering staken de vroede vaderen de archieven in brand! Spreker liet weten, dat Nieu werkerk hierdoor geen stukken van voor 1800 bezit. De heer Uil wees erop, dat in de nieuwe archiefbewaarplaats thans meer dan vijf eeuwen historie ligt. Die archieven tonen het verre en na bije verleden van een deel van Schouwen-Duiveland. „Dat verleden en daarmee de archieven zelf hebben slechts nut indien zij dienstbaar wor den gemaakt aan het heden. De ar chieven moeten toegankelijk en te raadplegen zijn. De nieuwe archief bewaarplaats met een ruime werkka mer zijn daarvoor onmisbare facto ren", aldus de heer Uil. Felicitaties met de nieuwe huis vesting namens de Vereniging van B. W. en S. werden verwoord door burge meester C. Slabbekoorn van Brou wershaven. „Ik kan er ook weer niet te veel over zeggen, anders hoor ik het verwijt, waarom zorg je er dan zelf ook niet voor", grapte de eerste burger van de Smalstad. Hij wees er op, dat nieuwbouw altijd eenvoudi ger is dan verbouw en had in dit ver band dan ook begrip voor het incasseringsvermogen, dat het ge meentepersoneel had moeten opbren gen. Tot slot sprak de heer Slabbe koorn de hoop uit, dat in het vernieuwde gemeentehuis met veel wijsheid en inzet het werktal wor den verricht. Dankwoorden voor de verstrekte opdracht en het in zijn bedrijf gestel de vertrouwen sprak de heer L. W. Boogert van Bouwbedrijf Boogert, de hoofdaannemer van dit werk. Me de namens de ondernemers, de fir ma's Hanse, Mattee, Wandel en Wes- dorp kondJ~de hij een geschenk aan, dat reeds in de hal van het gemeente huis was aangebracht. Het bleek een fraaie bronsplastiek. Vervolgens was het de beurt aan mevrouw M. J. van Bommel-den Har- tog om in haar functie als presidente van de Plattelaridsvrouwenbond af deling Duiveland het gemeente bestuur geluk te wensen met de ver nieuwde huisvesting. Zij legde de relatie tussen de gelijkluidende naam der gemeente en de bond die zij vertegenwoordigde en blikte tevens vooruit op het feit, dat de Platte landsvrouwenbond volgend jaar het veertigjarig bestaan gaat vieren en dat de gemeente volgend jaar 25 jaar zal bestaan. Geschenk De leden van de Plattelandsvrou wenbond bleken zich te hebben inge zet voor de vervaardiging van een fraai geschenk voor de vernieuwde raadzaal: een geborduurd wandkleed met het gemeentewapen. Mevrouw Van Bommel liet weten, dat vele le den, het bestuur en met name me vrouw Scherpbier veel werk hieraan hadden verricht. Laatstgenoemde bood het wandkleed dan ook aan. „Om stil van te worden", was de reac tie van de burgemeester. Ten slotte overhandigde de heer Th. de Koning namens teken- en schilderclub 'De Tekenaers' een fraaie prent van een 'krakkemikkige schuur',die vroeger op de plaats van het huidige gemeentehuis had gestaan. De leden van de teken- en schilderclub hebben in de beneden hal van het vernieuwde gemeente huis bovendien een permanente ex positie ingericht, hetgeen een fleurig aanzien geeft. Stukje historie Tben alles wat gezegd moest wor den, was gezegd en alle geschenken waren aangeboden, toog het talrijk gezelschap naar de Kerkring waar commissaris Boertien zoals gezegd, het gemeentewapen onthulde en daarmee het verbouwde gemeente huis officieel opende. Tijdens de hier na volgende bezichtiging kon onder meer geconstateerd worden, dat ook in de raadzaal een stukje historie werd teruggebracht, te weten de ze ven wapens van Ouwerkerk, Nieu werkerk, Oosterland, Sirjansland, Kapelle, Botland en Oosterstein, die in de glas in lood ramen werden aan gebracht. Gedurende de avonduren werd tij dens een open huis de bevolking de gelegenheid geboden het vernieuwde en vergrote gemeentehuis te bezichti gen. Advertentie Uit de enorme hoeveelheid inzendingen heeft ons reclame-buro de volgende slagzinnen bekroond: De hoofdprijs: EEN REIS NAAR MALLORCA gewonnen door: C. J. Kristaiijn, Kuierdamseweg 5 in Noordwelle, met de slagzin: „van Burgh lot Bru, van Geesbergenmode voor U" De tweede prijs: EEN LANG WEEKEND PARIJS gewonnen door: M. Kaat, Schouwenbank 1 in Zierikzee, met de slagzin: ,,Van Geesbergen vervult de wensen van alle modebewuste men sen". De derde prijs: KLEDING TER WAARDE VAN f 300,- gewonnen door: F. Murk, Touwbaan 17 in Zierikzee, met de slagzin: ,,Van Geesbergen Uw adviseur in kwaliteit, snit en kleur" Wij feliciteren de winnaars met hun prijzen en danken alle andere inzenders voor de creatieve slagzinnen die zij hebben gemaakt. ZIERIKZEE - Een groot aantal gastgezinnen gaat het komend weekend ongetwijfeld weer het genoegen proe ven van verbroedering ten gevolge van een uitwisselings- bezoek met de Franse jumelagestad Saint Hilaire. Zowel de gemeenteraad als de jumelage-commissie van de Franse zusterstad zijn uitgenodigd een bezoek te bren gen aan Zierikzee van 7 tot 10 juni. Daarnaast zal de officiële Franse delegatie vergezeld worden door een dames- en herenteam van de hand balvereniging uit Saint-Hilaire. Deze laatste groep komt op uitnodiging van de handbalvereniging 'Delta Sport' naar Zierikzee en bestaat uit 37 personen. ZIERIKZEE - In verband met het reeds eerder aangekondigde jubileum van de KNMI-dienst te Zierikzee, wordt op zaterdag 8 ju ni een 'Open Huis' gehouden in het dienstgebouw aan de Van Veenlaan, van 10.00 tot 16.00 uur. Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van de dienst worden er talrijke activiteiten voor het pu bliek georganiseerd. Zo zal onder meer de expositie „Water en Weer" te zien zijn en het hele operatione le weerbedrijf in werking zijn, met alle middelen en moderne ap paratuur voor het maken van weersverwachtingen. Verder zijn er snelle computers en tekenappa- ratuur in werking te zien, bene vens een informatiesysteem voor geheel Europa, Noord-Amerika en* het Midden Oosten. Wat de regio betreft zijn er onder meer infor matiestands aanwezig met 'Zeeuws Klimaat', verdamping (landbouw) stormvloeden en kan men zelf weerkaarten tekenen. Tbt slot zijn nog te zien: weersatelie- ten, wolkenfoto's, alternatieve weersvoorspellingen, het Zeeuws weerbericht en de weerballon. Omstreeks half zes vrijdagmiddag wordt de aankomst van de gehele Franse delegatie verwacht. De groep zal worden ontvangen in de Vier schaar van het stadhuis, waar de Franse gasten ook kennis kunnen' maken met de gastgezinnen. Officiële ontvangst De officiële ontvangst zaterdagoch tend om tien uur in de Vierschaar van het stadhuis zal worden gevolgd door een rondleiding in het stadhuis en het museum. Vervolgens zal, voor zover de tijd het toelaat, een toeristische wandeling door de binnenstad wor den gemaakt. Gedurende de middag uren zal een bezoek worden gebracht aan werkeiland Neeltje Jans. Zaterdagavond zal in de Vier schaar van het stadhuis zowel voor bezoekers als gastgezinnen een bar becue worden georganiseerd. De zondagochtend zal binnen de gastgezinnen worden doorgebracht. Voor de officiële Franse delegatie is voor de zondagmiddag een toe ristisch programma opgesteld. Het gezelschap koerst dan naar Walche ren, waar onder andere een bezoek aan Middelburg en Vlissingen zal worden gebracht. Maandagochtend omstreeks half acht zullen de Franse gasten weer de terugreis naar Saint Hilaire aan vaarden. HONTENISSE - De rijkspolitie in Zeeland stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de 65-jarige O. V. uit het Zeeuwsvlaamse Vogel waarde. Dit heeft een politie-woord- voerder woensdag meegedeeld. De man werd zaterdagochtend dood aangetroffen in een schuurtje achter zijn huis. Hij bleek geen na tuurlijke dood te zijn gestorven. De politie wil in dit stadium nog geen verdere mededelingen doen maar on derzoekt of er sprake is van misdrijf. DEN HAAG - Het vijfde gratis Parkpopfestival wordt zondag 30 juni gehouden in het Haagse Zuiderpark. DEN HAAG - B en w van Den Haag hebben besloten twee huizcnhandela- ren aan te pakken op achterstallig on derhoud aan hun woningbu.it De handelaren Hildcrs en Sibema staan er in de residentie om bekend dat zij hun panden verwaarlozen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70: per jaar f 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3