Minister Smit-Kroes opent ZWN-garage Aandeelhouders PZEM akkoord met 100 rookgas ontzwaveling Nieuwe aanlegbrug-gen Zeeuwse veren moeten lager Winst voor Havenschap Terneuzen Casino Zeeuws- Vlaanderen overvallen J. Deist (ZWN-directeur) en de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. N. Smit-Kroes in de nieuwe garage waar de minister via een druk op een knop de deuren opende en daarmee officieel het nieuwe bedrijvencomplex. MIDDELBURG - De aandeelhou ders van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zijn maandagmiddag unaniem akkoord gegaan met volledige rookgasont zwaveling van de nieuwe kolencen trale in Borsele. Dat vergt een extra investering van *44,382 miljoen gul den. Dit bedrag komt bovenop de 802,3 miljoen gulden die de ombouw van de gas- en oliegestookte centrale in Borsele tot een kolencentrale gaat kosten. Aanvankelijk zou bij deze centrale die in 1987 in gebruik komt een vijf tig procent rookgas-ontzwaveling worden toegepast. Maar omdat alle kolencentrales die na 1990 nog in be drijf zijn hun rookgassen toch voor honderd procent moeten ontzwave len, is nu al voor de bouw van een honderd procent rookgas-ontzwave lingsinstallatie gekozen. De PZEM heeft bij wijze van tegemoetkoming in deze kosten 8,7 miljoen gulden ont vangen van het ministerie van Econo mische Zaken. VLISSINGEN - Rijkswaterstaat en de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland stellen een onderzoek in naar de mogelijkheid om de toegang tot de veerponten in Vlissingen en Breskens bij hoog water toch voor dubbeldeksbussen en diepladers mo gelijk te maken. Twee weken geleden zijn in Vlissin gen en Breskens de nieuwe aanlegin- richtingen in gebruik genomen voor de veerboten. De aanleginrichtingen die ruim 32 miljoen gulden hebben gekost, zijn aangepast aan de nieuwe dubbeldeksveerpont die begin vol gend jaar in de vaart komt en een doorrijhoogte krijgt van 4.20 meter. Op dit moment wordt er nog met drie enkeldeksveerboten gevaren. De doorrijhoogte tussen brug en veer boot is vier meter. Bij hoog water kunnen de moderne dubbeldeksbus sen, die precies vier meter hoog zijn, en diepladers niet op de pont komen. Volgens directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoombootdienst wordt nu geprobeerd dat ongemak te ver helpen door de klapdrempels die de verbinding vormen tussen brug en veerboot af te platten, waardoor ze enkele centimeters meer speelruimte bieden aan de moderne bussen. De drie enkeldeksveerboten zijn ruim twintig jaar oud. Bij de bouw gold een doorrijhoogte van 3.80 me ter. De boten kregen uit voorzorg al een doorrijhoogte van vier meter. Dat blijkt nu met de nieuwe aanlegbrug te laag voor de huidige dubbeldeks bussen. Die moeten tot het euvel ver holpen is een tot twee veerboten over slaan tot het water weer enigszins gezakt is. Het bedrijfsleven heeft daar ernstig bezwaar tegen aangete kend. TERNEUZEN - Het Havenschap Terneuzen heeft het afgelopen boek jaar 1984 afgesloten met een winst van bijna een miljoen gulden. De op en overslag als gevolg van zeevaart steeg met bijna 5,5 procent tot 8,4 miljoen ton, aldus het jaarverslag. 1984 werd ook gekenmerkt door een hoog investeringsniveau van haven en industriële bedrijven. De werkge legenheid in de Zeeuwsvlaamse ka naalzone nam toe met circa twee pro cent tot een totaal van 6.448 personen. De terreinuitgifte bedroeg in 1984 ruim 25 hectare, zodat nu nog 110 hec tare resteert om uit te geven. Het eigen vermogen nam in 1984 met 3,8 miljoen gulden toe en be draagt nu 25,5 miljoen gulden. Het vreemde vermogen groeide met 3,5 miljoen gulden tot 41 miljoen gulden. HULST - De rijkspolitie in Zee land is op zoek naar vier gewapende mannen die zondagmorgen vroeg in het Zeeuwsvlaamse Kapellebrug (ge meente Hulst) een casino hebben overvallen. De vier overvallers wa ren in het bezit van twee pistolen en twee geweren. Ze beroofden de twin tig aanwezigen van hun sieraden en gingen er met het speel- en kasgeld van 40.000 gulden vandoor. Twee gasten liepen nog rake klap pen op met de handvuurwapens om dat ze naar de mening van de overval lers niet voldoende meewerkten aan het verzoek hun sieraden af te geven. In het casino werd golden ten ge speeld. Het speelhuis kreeg begin dit jaar door een uitspraak van de Mid delburgse rechter, die na een inval van de politie het golden ten-spel niet als kansspel aanmerkte, min of meer een legale status. De vier mannen die bivakmutsen droegen tijdens de overval spraken alle vier Frans. Ze verdwenen na de overval met een auto voorzien van een Frans kentekenbewijs over de Belgische grens. Van hen ontbreekt nog ieder spoor. Vervolg van pagina 1 omdat zulke samenwerking kan lei den tot kostenbesparing en kwali teitsverbetering. De ZWN zit naar haar mening op die (goede) lijn. ,,Ik kan dan ook niet begrijpen dat som mige vervoersbedrijven zo star blij ven vasthouden aan hun eens verwor ven positie: de ZWN is tot nu toe het enige bedi'ijf geweest dat heeft mee gewerkt aan dit experiment in Zeeuws-Vlaanderen en ik prijs dan ook de moed van de ZWN-directie in deze", aldus de minister. Nadat de minister nog uitvoerig op de geschetste problematiek in ging en tot slot haar felicitaties aan de ZWN richtte met het nieuwe gebouw, ver richtte ze de openingshandeling. Sterke groei Directeur J. Deïst gaf tevoren in een zeer uitvoerige openingsrede een overzicht van de sterke groei die de ZWN gedurende een vrij korte perio de heeft doorgemaakt. Cijfers il lustreren dit het beste: het aantal rei zigers steeg van ruim 10 miljoen in '77 tot ruim 17 miljoen in '84 (65%). Het aantal chauffeurs groeide in dezelfde periode van 290 tot 474 en het aantal autobussen van 137 tot 260. De kilo- meterproduktie steeg van ruim 13 miljoen naar ruim 20 miljoen. Na de serie nieuwbouw sprak Deïst ook nog over het tekort aan - ruimte in de vestiging Zierikzee (hoofdkantoor), waarvoor reeds plannen zijn ontwikkeld, inaar Deïst voorzag op korte termijn echter geen afdoende oplossing, hoe nijpend dit probleem ook is. Aan de burgemeester van Oostflak- kee verwoordde Deïst nog een wens: de overbrenging van het autobussta tion naar het terrein tegenover het nieuwe complex aan de overkant van de provinciale weg. ,,Een optimale dienstverlening aan het reizend pu bliek in relatie met Oude Tbnge en goede mogelijkheden voor ons perso neel voor wat aflossing etc. betreft, kunnen dan worden gerealiseerd en de onderbenutting tot een minimum teruggebracht". Uitstekende vestiging „Oude Tonge is een uitstekende vestigingsplaats", zo zei de directeur. „Een plaats op een kruispunt van een aantal openbaar vervoer verbindin gen in relatie met het zuidelijk deel BRUSSEL De vooruitzichten die jongeren in de Europese Gemeen schap hebben op een baan worden steeds slechter. Bovendien is er steeds meer sprake van langdurige werk loosheid en zijn vrouwen nog altijd meer het slachtoffer van de zwakke arbeidsmarkt dan mannen, zo blijkt uit gegevens van Eurostat, het bureau voor de statistiek van de EG. van de Hoekse Waard, Goeree-Over- flakkee zelf, Schouwen-Duiveland en na de openstelling van de Philips- dam, met Tholen en St. Philipsland. Door deze directe verbindingen een uitstekende plaats voor een vestiging van een MEAO op Goeree-Overflak- kee, en ik betreur het dat de toestem ming voor deze nieuwbouw nog op zich laat wachten". De ZWN-directeur zei met stellig heid te zijner tijd gebruik te zullen maken van de mogelijkheden die de stormvloedkering over de Ooster- schelde voor het openbaar vervoer zal leveren, en die van grote beteke nis zal zijn voor een recreatieve auto buslijn van Spijkenisse, via de kop van Voorne, de Kop van Goeree en de Westhoek van Schouwen in relatie met Walcheren en wellicht als door gaande verbinding met de Belgische kust. Veel zal daarbij afhangen van de invulling van Neeltje Jans, als multi-functioneel educatief centrum van allure. Deïst pleitte in aanvulling hierop, voor spoedige aanleg van de op de Stormvloedkering aansluitende we gen op Schouwen-Duiveland omdat de secundaire wegen dan overbelast zullen raken. Adequaat reageren Drs. C. de Vos sprak als burgemees ter van Oostflakkee zijn voldoening uiV.oveir fret feit dat de gemeente zo adequaat, neeft kunnen reageren op het ZWN-verzoek 'ifrtl'Oüde Tonge de nieuwe vestiging te bouwen. Dit op een moment (ruim twee jaar geleden) dat het ontwerp-bestemmingsplan voor dit terrein slechts in rudimen taire vorm (in beginsel) aanwezig was. In dit verband sprak De Vos dank uit aan het adres van alle in stanties die de verwezenlijking van de ZWN-garage mede mogelijk had den gemaakt, en noemde hij verder de samenwerking tussen ZWN en ge meente Oostflakkee zeer positief. De ZWN is niet het enige nieuwe bedrijf op het nieuwe deel van het bedrijfsterrein in Oude Tonge. Reeds twee andere vestigingen zijn er al en de gemeente is in onderhandeling met een nieuwe buur van de ZWN. De Vos:,,Kortom, voor een bedrijfster rein dat nog maar net in ontwikke ling is, mogen wij voor wat de grond- uitgifte betreft, niet ontevreden zijn. Bedrijvigheid kan onze bevolking hard gebruiken. De werkgelegenheid neemt af en een groot percentage van de Flakkeese beroepsbevolking (bij- HAARLEM - De regeringsplannen voor herziening van het sociale zeker- heidsstelse zijn in strijd met het Eu ropees Sociaal Handvest. Dat schrijft de Nederlandse Bond van Gehandi capten en Arbeidsongeschikten. De ANIB. in de nota „Niet terug naar af", die deze week aan de fracties van alle politieke partijen is verstuurd. na vijftig procent) pendelt naar Rijn mond. Als gemeentebestuur moeten wij er alles aan doen om hen, die zon der werk komen te zitten kans op ar beid te bieden". Ook burgemeester De Vos sprak er zijn ongenoegen over uit, dat hoewel de te vestigen MEAO per 1 augustus zou moeten beginnen, ook hij nog steeds niet weet waar de vestiging van het schoolgebouw zal plaatsvin den, maar voegde er zichzelf ant woordend aan toe bij een ander mini sterie te moeten aankloppen. Omleiding Oude Tonge „Wij gaan er van uit, gezien de. voortvarendheid waarmee Rijkswa terstaat aan de voorbereidingen werkt, dat u uw toezeggingen betref fende de omleiding van de A-29 om Oude Tbnge gestand blijft doen. Vol gens uw toezegging zal de weg in '88/'90 gerealiseerd worden en zal in '86 met de grondaankopen worden be gonnen, zo hield De Vos de minister aan haar woord. In grote eendrachtigheid wordt ge werkt aan een tweebaans-autoweg. De werkgroep, zo hield de burge meester voor, werkt evenwel aan een snelweg. De Vos:„Ons is niet bekend dat de provinciale overheid gechar meerd is van een snelweg, dus vier baans. Ik wil niet verhelen, dat het door de gemeentebesturen van Goe- ree-Overflakkee en Schouwen-Duive land zeer op prijs zal worden gesteld als direct met, of anders direct na de aanleg van de autoweg zal worden be gonnen met de aanleg van de sneL weg". De Vos noemde daarvoor twee argumenten: de optimale ontsluiting van de twee voormalige eilanden en de échte verlossing van Oude Tonge van de grote problemen die er op zo merse avonden onstaan door het sluipverkeer dat zich buiten de files dwars door dorp en polders een weg tracht te zoeken. Dat het gemeentebestuur daarvoor bijzondere verkeersmaatregelen ge troffen heeft door een heel dorp ont heffing te verlenen om op zondag Ou de Tonge binnen te rijden, om een ander dat te beletten, noemde De Vos een paardemiddel: een administra tieve rompslomp en energie vretende uren van het korps rijkspolitie. „Graag nodig ik u, minister, uit, om op een zomerse avond de heksenketel te komen bekijken. U zult het niet voor mogelijk houden wat er hier in de polders gebeurt", waarbij De Vos de minister een exemplaar van de Zierikzeesche Nieuwsbode-Extra Editie van 29 mei overhandigde, met daarin het file-probleem rond Oude Tonge uitvoerig beschreven. Bij wij ze van huiswerk Na deze overvloedige woordenstro men was president-commissaris van de ZWN, de heer A. J. Kaland, uiterst kort in zijn toespraak. Hij zei blij te zijn met de waarderende woorden van de minister aan het adres van de ZWN-directie en sloot zich daarbij graag aan. Verder voerden nog het woord: de heer Leenhouts (aannemer), Van Pe perstraten (vice-voorzitter O.R.), de heer B. Kop (regiochef ZWN) en de heer Van Tiggelen (personeelsvereni ging). Typerend voor de goede samen werking maakten de heer Deïst en minister Smit-Kroes als eersten ge bruik van het cadeau van de perso neelsvereniging: een tafeltennistafel. Beide sloegen al in de eerste beurt de bal naast de tafel, maar leuk was het wel! Gebouw in cijfers Het ZWN-complex te Oude Tonge heeft 6,7 miljoen gekost. Het ont werp kwam van de eigen Technische Diest, aannemer was Leenhouts uit Sluis. De totale oppervlakte be draagt 14.600 m2, waarvan: stalling en wasstraat 3.250 m2, werkplaats groot onderhoud 1.150 m2, werkplaats klein onderhoud 500 m2, keu ringsstraat 250 m2, centraal magazijn 450 m2, kantoren etc. 470 m2 en op de verdieping nog eens kantoren 400 m2. Er gingen 202 heipalen de grond in en er werd 725 m3 beton gebruikt. VOLKEL - Maandagmiddag zijn op 6 kilometer ten zuidoosten van het Westduitse Gronau twee Nederlandse F-16 straaljagers van de vliegbasis Vol kol met elkaar in botsing geko men en neergestort op een vlakte tus sen het Westduitse Epe en Nienborg Dc beide vliegers zijn daarbij om het leven gekomen, aldus een woordvoer der van de Konklijkc Luchtmacht. Iedere dinsdag Zonncmaire Gymnastiekzaal. Dnmesgym. 21.00- 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerkc Dorpshuis. Tbke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijkc Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbal kompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de m^and Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Schareudijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Dinsdag 4 juni Zierikzee Vrouwenontmoetingscentrum, Pand Visstraat 5. Laatste seizoenthema- avond „Vrouw en vakantie". Aanvang 20.30 uur, zaal open 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Hoorzitting. 19.30 uur. Woensdag 5 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00 tot 22.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Renesse Wapen van Zeeland. Ledenvergade ring VW Renesse. 20.00 uur. Donderdag 6 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00 tot 22.00 uur. Stadhuis. Periodiek Welzijnsoverleg provincie/gemeenten. 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Wees een Zegen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Vrijdag 7 juni Zierikzee Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 13.00 tot 22.00 uur. Rijkswaterstaat Deltadienst, Van Veenlaan. Receptie 25-jarig jubileum Meteorologische Dienst. 16.00 tot 17.00 uur. Chr. Geref. kerk (Zevengetijstraat). Concert Joy Sjaloom. Opbrengst voor actie Eén voor Afrika. 20.00 uur. Graanbeurs. Dansorkest The Crab Pown Three. 20.30 uur. Zaterdag 8 juni Zierikzee Beuze. Rommelmarkt. Basketball vereniging Mevo'80. 08.00 uur. Parkeerterrein Scheldestraat. Expo Zierikzee. 10.00 tot 18.00 uur. Brouwershaven Schoolplein O.L.S. De Schoener. Bra derie en rommelmarkt. 10.00 tot 17.00 uur. Oude sportveld. Kennismakingspel-' middag scouting. 14.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. kerk. Koor- en samen- zangavond. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 11 juni Burg-Haamstede De Schutse. Hoorzitting. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Eindmiddag be jaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 12 juni Zierikzee Vertrek A.N.B.O.-exeursie naar Seni- orenbeurs, ZWN-station. 8.30 uur. 's Landskamer. Vergadering water schap. 14.00 uur. Donderdag 13 juni Bruinisse Dorpshuis. Ledenvergadering Chr. Won. Schouwen en Duiveland. 19.30 uur. Zaterdag 15 juni Wcstenschouwcn Vanaf openbare scholen Renesse, Se- rooskerke, Burgh-Haamstede. V.O.O. fietspuzzcltocht voor kinderen en hun ouders. Start tussen 9.30 en 10.30 uur. Donderdag 20 juni Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 22 juni Brouwershaven St. Nicolaaskerk. Zierikzees Kamer koor m.m.v. jeugd- en kinderkoor. 20.00 uur. Een klein foutje in de regie: dc monteur die minister Smit het touwtje zou overhandigen, waarmee de vraagtekens van een bus zou worden onthuld, trok in zijn ijver zélf het bordje weg. waarna de minister hem bedankte voor zijn hulp... 4 r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2