Volkshuisvestingsbeleid bepaalt de gemeente zelf Verkoop achttienhonderd ha grond voor zoet watertoevoer Slavenkas schenkt Zierikzee uniek model „krabbelaar" Eerste mosselen worden begin juli verwacht Regionale korenavond Nieuwe Kerk Zierikzee Raad Duiveland over decentralisatienota van Beter Wonen Voorstel in Duivelandse gemeenteraad Vrouw komt om door brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 met 1985 Nr. 23734 3 DUIVELAND - „Het volkshuisvestingsbeleid in de ge meente Duiveland wordt door het gemeentebestuur van Duiveland bepaald", sprak burgemeester J. van Bommel donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering in de kleine zaal van 'Ons Dorpshuis' te Nieuwerkerk naar aanleiding van de decentralisatienota van woning bouwvereniging 'Beter Wonen'. Een nota, die werd op gesteld naar aanleiding van de nieuwe wet op de Stads en Dorpsvernieuwing. Binnen het eilandelijke overleg werd de nota besproken en werd een schriftelijke reactie van de gemeentebesturen opgesteld. Naar aanleiding van een afschrift van die reactie kwam binnen de Dui- velandse gemeenteraad van SGP- fractielid de heer L. Meerman in de vorige raadsvergadering het verzoek de decentralisatienota als apart agendapunt op te voeren. F. L. Meerman: ,,Goed overleg is noodzakelijk". Meerman, zelf bij 'Beter Wonen' be trokken als lid van de Verenigings raad, maakte donderdagavond van de gelegenheid gebruik te wijzen op het belang van goed overleg tussen de regionale gemeentebesturen en de woningbouwvereniging. Hij drong erop aan goed gebruik te maken van de bij 'Beter Wonen' beschikbare ken nis. Verder pleitte hij binnen de sub sidieverordening voor de stads- en dorpsvernieuwing een apart artikel te wijden aan de woningbouwvereni ging. Dit alles alleen al om het feit, dat 'Beter Wonen' een grote groep huurders vertegenwoordigt. Bekwame mensen Raadsvoorzitter burgemeester Van Bommel was het eens met de door Meerman aangevoerde noodzakelijk heid van goed overleg. Daar ont breekt het, volgens hem, tussen de regio-besturen en 'Beter Wonen' niet aan. In de betreffende nota waren echter zaken aangekaart, die voor de burgemeester zo niet hadden gehoe ven Hij liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat de gemeente Duive land op het gebied van de volkshuis vesting zelf de beschikking heeft over zeer bekwame mensen. Hij achtte het dan ook niet juist, dat 'Beter Wonen' in de nota op de stoel der gemeenten dreigde te gaan zitten. De voorzitter benadrukte, dat wo ningbouw en -toewijzing een zaak van 'Beter Wonen' is, maar dat het volkshuisvestingsbeleid door de ge meente zelf wordt bepaald. Hij wees in dit verband op het verschil in taak en apparaat. Verder liet hij weten, dat slechts veertien procent van de totale woningvoorraad in Duiveland woningwetwoningen betreft. De heer Meerman erkende, dat het wellicht beter was geweest, dat over leg was gevoerd voorafgaand aan de totstandkoming van de nota. Nu was 'Beter Wonen' misschien wat al te voortvarend te werk gegaan. Afstemmen Wel drong hij er nog op aan bepaal de regelingen, zoals verhuissubsi- dies, goed op elkaar af te stemmen, zodat niet in de ene gemeente andere bedragen gelden dan in de andere. De voorzitter wees erop, dat in het eilan- delijk overleg reeds is afgesproken deze zaken onderling te regelen. PvdA-fractievoorzitter C. J. Hille- brand ondersteunde de mening van het college en vond ook dat 'Beter Wonen' in de nota bezig was geweest een soort machtspositie te veroveren. De heer K. Hendrikse voerde aan, dat de SGP-fractie heel goed weet, dat 'Beter Wonen' een privaatrechter lijke instelling is, maar dat er binnen zijn fractie begrip bestaat voor het streven van de woningbouwvereni ging om bij de beleidsvorming be trokken te worden. Voor de invoering van de wet op de Stads- en Dorpsver nieuwing was de woningcorporatie immers aangewezen op gelden uit Den Haag, terwijl men nu op provin cie en gemeenten is aapgewezen. Fractie Daarop liet de voorzitter echter nog weten, dat de wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing maar voor een fractie betrekking heeft op het werk van 'Beter Wonen' en dat de woning verbetering nog steeds met rijksgeld geschiedt. Overigens benadrukte hij ook nog zeer veel waardering te hebben voor de mensen, die zich als vrijwilligers bezighouden met 'Beter Wonen'. Uit eigen ervaring wist hij wat het bete kent je in te zetten voor een woning bouwvereniging. DUIVELAND - „Verkoop die achttienhonderd bunder grond ten behoeve van de zoet watertoevoer naar Schouwen-Duiveland". Dit voorstel lanceerde de heer J. van der Maas (CDA) donderdagavond in de rondvraag van de Duivelandse gemeenteraadsvergadering in de kleine zaal van 'Ons Dorpshuis' te Nieuwerkerk. Het CDA-raadslid verwees naar de achttienhonderd ha vrijkomende grond van goede kwaliteit langs Krammer en Volkerak en zag daarin een goede mogelijkheid door middel van verkoop als landbouwgrond een opbrengst van vijftig a zestig mil joen gulden te verwerven. De opbrenst zou naar zijn mening, een prima fonds kunnen vormen voor het treffen van zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland. Hij ver zocht raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel dan ook het voorstel tot verkoop van bedoelde grond te doen binnen het eilandelijk overleg van b.w. en s. Geen toezegging De voorzitter wilde in dit stadium echter nog geen toezegging doen, om dat de haalbaarheid van het voorstel eerst onderzocht diende te worden. Zelf twijfelde de burgemeester eraan of die achttienhonderd ha wel als landbouwgrond verkocht zouden mo gen worden. Hij liet weten op korte termijn op de zaak te zullen terugko men. „Rijkswaterstaat is niet van plan iets aan die rijksweg te doen", stelde de voorzitter vast op een vraag van VVD-woordvoerder W. Stouten be- J. v.d. Maas: Binnen eilandelijk over leg voorstel doen. treffende de noodzakelijke verbete ringen aan de N59, met name ter hoogte van de kruising met de Mid denweg. „Gebeurt er ooit wat aan?" wilde Stouten weten. De voorzitter memoreerde, dat Rijkswaterstaat steeds wel toezeg gingen deed, maar dat de voorzienin gen niet werden getroffen In de praktijk blijkt dat men niet verder komt dan het doen van onderzoeken. De burgemeester meende dat bij Rijkswaterstaat werkelijk de bereid heid ontbreekt om de zaak goed op te knappen. „Een treurige zaak, maar wij zullen blijven volhouden", aldus de voorzitter. Op kosten Grontmij. Het hoofdvoetbalveld van de ac commodatie in Ouwerkerk wordt ge renoveerd voor 20.000,op kosten van de Grontmij. De sportveldsitua tie in Ouwerkerk is, na de renovatie enkele jaren geleden, lange tijd on derwerp van gesprek geweest. In de praktijk bleek de accommodatie niet te voldoen. Donderdagavond kon burgemees ter Van Bommel mededelen, dat met de Grontmij. overeen werd gekomen het hoofdveld op haar kosten te laten renoveren Over het eveneens te re noveren bijveld (kosten 7.000,—) zijn nog onderhandelingen tussen ge meente en Grontmij. gaande. De bur gemeester had goede hoop, dat de ge meente ook voor deze kosten niet of slechts gedeeltelijk zal moeten op draaien. Verder kon de voorzitter laten we ten, dat naar aanleiding van boze reacties binnen de gemeenteraad, computerleverancier Samson had toegezegd een beeldscherm ter waar de van 5.400,— gratis beschikbaar te zullen stellen. Gesterkt in het idee, dat men 'dus' niet alles over zijn kant moet laten gaan. toonde de raad zich zeer tevreden met deze mededeling. Geflankeerd door de overige commissarissen en met de enkele eeuwen oude slavenkas als symbool voor zich, her denkt president-commissaris R. van Ommeren het 250-jarig jubileum van het unieke Zierikzeese instituut. Vervolg van pagina 1 nen worden aan het welbevinden van de Zierikzeese burgers. Burgemeester De Meester herin nerde eraan dat vanaf de oprichting van het instituut de commissarissen werden benoemd door het gemeente bestuur op voordracht van de com missarissen zelf. „De commissaris sen hebben in die 250 jaar de Slavenkas met trouw en toewijding beheerd", aldus De Meester. Hij wil de de meer dan honderd commissaris sen die de Slavenkas tijdens zijn ge schiedenis kende, dan ook eren met het naar voren halen van de twee eer ste bestuurders die de Slavenkas ken de, de reder-koopman Tonis van Os en de bierbrouwer Johan van der Schat te. „De Slavenkas hoort bij Zierikzee met zijn oude monumenten, zoals Zierikzee bij de Slavenkas hoort", al dus De Meester, die de hoop uitsprak dat het instituut dankzij de verrui ming van de doelstelling die in 1973 werd vastgesteld, nieuwe mogelijk heden zal blijven vinden om dienst baar te zijn aan maritiem Zierikzee. Krabbelaar De krabbelaar of mol die nu in een verlichte vitrine in de vierschaar van het stadhuis staat te pronken is vol gens de maker, een heel zeldzaam mo del, omdat er van dit soort schepen nog maar bijzonder weinig bekend is. Hij maakte het schip aan de hand van een heel oud model dat in particulier bezit is van een Rotterdamse verzeke ringsmaatschappij. Toxopeus volgde hierbij exact de werkwijze waarop deze schepen ook origineel werden gebouwd in de zeventiende eeuw. De Brabander die dit werk zijn hele le ven lang als hobby deed, werd hier- Het eerste exemplaar van de jubileumuitgave „De Zierikzeese stoomvaart" mee zo bekend dat zijn modellen over wordt door de president-commissaris van de Slavenkas R. van Ommeren uit- heel de wereld staan. gereikt aan burgemeester Th. de Meester. BRUINISSE - Het produktschap voor Vis en Visprodukten maakte de voor waarden beketid waaronder in het mosselseizoen 1985/86 de mosselen zullen worden verhandeld. Vanaf 21 juni mogen de mosselkwekers de schelpdieren weer aanvoeren in Yerseke en vanaf vrijdag 5 juli zullen de mosselen ook voor het publiek verkrijgbaar zijn omdat de handel ze mag distribueren. DEN HAAG - Kamervoorzitter Dol man is er voorstander van dat in ons land ministers en staatssecretarissen weer deel uit kunnen maken van de volksvertegenwoordiging. Dergelijke functies zijn sinds 1930 onverenig baar, met uitzondering ten tijde van kabinetsformaties, maar Dolman stelt zich voor dat het de politieke slagvaardigheid van bewindslieden zal dienen wanneer hen het kamerlid maatschap mogelijk wordt gemaakt. De bodemprijs, dus de prijs die wordt betaald voor mosselen die in het mossel fonds terecht komen be draagt 23,— per ton.. De kweker krijgt van dit bedrag in eerste instan tie echter maar 15,25 uitbetaald vanwege de heffingen die de verschil lende fondsen versterken. Per ton gaat er namelijk 0,33 naar het pro- pagandafonds (waaruit de reclame wordt betaald), 0,35 naar de huis houdelijke heffing, 0,05 naar een onderzoekingsfonds voor de kwali teitsverbetering en 0,02 naar de be- Woensdag 5 juni ZIERIKZEE - Werden vorig jaar negen koren van Schouwen-Duiveland verzocht medewerking te verlenen aan een gezamenlijk regionaal optreden in de grote zaal van De Doelen te Rotterdam, dit jaar is weer gekozen voor een regionale korenavond als vanouds. Medewer king zal nu worden verleend door de koren, die niet in De Doelen voor het voetlicht traden. Als plaats van uitvoering voor de regionale korenavond op woensdag avond 5 juni, onder auspiciën van de regionale korencommissie, werd dit keer gekozen voor de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Restauratie Zoals bekend is het interieur van dit imponerend kerkgebouw drin gend aan restauratie toe. Desondanks blijkt de kerk een grote aantrek kingskracht op de bevolking te heb ben. Zo togen voor de herdenkingssa menkomst op zondag 5 mei nog ruim dertienhonderd mensen naar de Nieuwe Kerk. Derhalve heeft nu ook de regionale korcpcommissic gemeend het te kun nen wagen de regionale korenavond hier te laten plaatsvinden. Het grote zangevenement begint om 19.30 uur met een optreden van het Ned. Her vormd Kerkkoor uit Bruinisse onder leiding van de heer M. Dalebout. Daarna is het de beurt aan het Plat telandsvrouwenkoor van de afdeling Schouwen onder leiding van me vrouw B. van der Linde-Florusse. Dit koor brengt met vier liederen een in ternationaal repertoire, te weten: 'Fruelingsgruss* 'II y aura cent mille chansons', 'Als ik u vinde' en 'All through the night'. Jeugd Ook de jeugd zal tijdens deze regio nale korenavond vertegenwoordigd zijn in de vorm van een optreden van het Jeugdkoor Sjaloom onder leiding van Kees van der Maas. De Zierikzee se Oratoriumvereniging onder lei ding van de heer P. L. Zoomers zal aantreden met een gedeelte uit 'Mei- ne Seele erhebt den Herren' van H. Schutz. Vervolgens zingt het R. K. Kerkkoor onder leiding van de heer Th. Faber. Het programma zal wor den afgerond door het Smalstad's Ge mengd koor uit Brouwershaven on der leiding van de heer B. Gebben. De netto opbrengst van de avond zal ten goede komen aan de restaura tie van het fraaie orgel in de Nieuwe Kerk. DEN HAAG - Een vrouw van naar schatting 45 jaar is donderdagmid dag om het leven gekomen door een brand in een flat op de tiende etage aan het Gradaland in Den Haag. Die uitslaande brand, door nog on bekende oorzaak ontstaan, woedde in de slaapkamer, waar de brandweer na blussing de stoffelijke resten van de vrouw vond. De politie was er don derdagavond nog niet in geslaagd de vrouw te identificeren. waking van fondspercelen. Tenslotte is er de heffing voor het mosselfonds zelf dat mossels uit de markt neemt die niet verkocht zijn. Hiervoor be taald men in eerste instantie 7 per ton, waarna in de praktijk blijkt of dit bedrag ook inderdaad nodig is. De teruggave van een gedeelte van de 7,-— vindt bijna altijd plaats. Vlecsgewicht De aangevoerde mosselen dienen een vleesgewicht te hebben van 16 ki lo per 100 kilo mosselen, terwijl de schelpgrootte minimaal voor 40 van de mosselen 50 milimeter dient te zijn. Een tarrapercentage van minder dan 4 wordt niet berekend en een tweede monster mag niet meer dan 12 7r afwijken van het in eerste in stantie getrokken monster. Uiteraard bestaat vanaf de eerste dag van leve ring de mogelijkheid dat men in het mosselfonds terecht komt. De uit de Waddenzee of Zeeland aangevoerde mosselen moeten gedekt zijn door een zogenaamd geleidebiljct en bui tenlandse mosselen moeten vergezeld gaan van een gezondheidsverklaring uit het land van herkomst. DEN HAAG - Op 6 juni aanstaande zal Saban Gunes, een in Nederland wonend Turks autaur. de Jenny Smelik-Kiggenprijs 1985 ontvangen uil handen van Han van der Meer. De ze geldprijs ten bedrage van 3000 gul den wordt hem uitgereikt voor zijn manuscript „De koffer". DELFT - De Dclftse politie heeft een reeks van elf inbraken opgelost, waarbij in april in Delft voor meer dan één miljoen gulden werd gesto len. Volgens een politiewoordvoerder zijn acht verdachten aangehouden in de leeftijd tussen 19 en 22 jaar Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 50/0 B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) I 6,04. Konlrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3