Slavenkas schenkt Zierikzee een uniek model „krabbelaar' uit de zeventiende eeuw Tegenstrijdige verklaring na vandalisme te Renesse Ridder T. C. Hekman 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraat 36 C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ter gelegenheid van het 250-jarig jubileum: Kantongerecht Zierikzee Wijtyerhuizen Uw incuh' IMÊÈÊ EXPO ZIERIKZEE De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" 8itr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eensgezind Zelf bepalen Regionale korenavond Jubileumtoernooi De gemeenteraad van Bruinisse was donder- „De gemeente Duiveland bepaalt zeil het Op woensdag 5 juni zal in de Grote Kerk te Zie- De volleybalvereniging van het Zweedse Rode dagavond opvallend eensgezind len aanzien volkshuisvestingsbeleid", stelde burgemeester rikzee een regionale korenavond worden ge- Kruisziekenhuis in Zierikzee bestaat op 8 juni van de besluitvorming. (Pag. 2). J. van Bommel tijdens de raadsvergadering. houden met zes koren. (Pag. 4). tien jaar. Het leit wordt groots herdacht. (Pa9 3). (Pag. 10). VRIJDAG 31 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23734 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie met tegenstrijdige dingen aankomt moet niet worden aangehoord. Rechtspraak ZIERIKZEE - „Dit is een prachtige aanwinst voor het stadhuis, waar hopelijk nog vele generaties na ons naar zullen kunnen komen kijken", zie burgemeester Th. H. de Meester verheugd, nadat hij donderdagmiddag in de Vierschaar van het stadhuis de vitrine onthulde met daarin een houten model van een krabbelaar of mol. Een schip dat in vroeger jaren door het loswerken van het slib de havens en haventoegangen op diepte hield. Het unieke model, waar de heer M. Toxopeus uit Oudenbosch acht maan den aan werkte, werd namens de Slavenkas aan Zierikzee aangeboden door de president-commissaris van de jubilerende Slavenkas R. van Ommeren. lende plaatsen zoals Rotterdam en Middelburg werden onderhouden. Het geschenk van de Slavenkas aan Zierikzee. Een model van een krabbelaar of mol zoals die in de 17e eeuw werd gebruikt om de haven op diepte te hou den. De overhandiging was het hoogte punt van een feestelijke bijeenkomst in het stadhuis ter ere van het 250-jarig bestaan van het instituut waarbij het gemeentebestuur van Zierikzee, het college van commissa rissen, de secretaris-boekhouder van de Slavenkas, de maker van het aan geboden model en de schrijver van de jubileumuitgave aanwezig waren. Met de enkele eeuwen oude slaven kas als pronkstuk tussen hen in, wer den geschiedenis, doel en activiteiten van deze oude eerbiedwaardige in stelling gememoreerd door Van Om meren en De Meester. Dit resulteerde in een ander hoogtepunt van de bij eenkomst: het aanbieden van de jubi leumuitgave. Eerste doel in een nieu we reeks van publicaties die de Slavenkas onder de verzamelnaam „Zierikzee Maritiem" uitgeeft. Dit werd uitgereikt aan burgemeester De Meester. De Zierikzeese stoomvaart Het boek dat werd geschreven door W. J. J. Boot uit Opperdoes is onder de titel „De Zierikzeese Stoomvaart" een studie naar de bronnen van het openbaar vervoer op Schouwen-Dui- veland. Het bevat een rijk geïl lustreerd overzicht van de verbindin gen per stoomboot zoals die vanaf 1847 vanuit Zierikzee met verschil- De auteur die één jaar aan het boek heeft gewerkt, stamt af van de Zie rikzeese boerenfamilie Boot waar van Johannes Boot in de eerste helft van de negentiende eeuw dijkbaas was van het district Borrendamme. Boot vertelt in zijn boek verder over de eerste stoomboten op het Zij- pe, de bootverbindingen in de scha duw van de tram en het toenemen van het belang van het wegvervoer. Tevens worden duidelijke, van teke ningen voorziene, vlootoverzichten en scheepsbeschrijvingen gegeven van de indertijd gebruikte stoom- ZIERIKZEE - Tegen de politie verklaarde C. W. uit Noordwelle vijftien glazen bier te hebben gedronken. Aan de kantonrechter liet hij weten dat het slechts twee glazen rum/cola waren geweest. Tegen de politie ver klaarde D. A. H. uit Renesse tegen sluitingstijd van de bar aan de Hoge Zoom dronken te zijn geweest. Aan de kantonrechter liet hij weten, dat hij dat wellicht alleen had gezegd, omdat de agenten hem hadden geïntimi deerd. Beiden stonden donderdagmiddag voor het Zierikzeese kantongerecht wegens openbare dronkenschap, het plegen van vandalisme en het versto ren van de openbare orde op 21 juli vorig jaar aan de Hoge Zoom te Re- Volgens het proces-verbaal zouden beiden luidschreeuwend over een al daar geparkeerd staande auto zijn ge lopen. Zowel V. als H. ontkenden dat. „We waren met een man of dertien. Wij hebben niet over die auto gelo pen, dat hebben anderen gedaan", al dus V, wiens eigen auto het betrof. Volgens het citaat uit het p.v. zou V.tegen de verbaliserende agenten hebben gezegd: „Ik maak zelf wel uit, wat er met mijn auto gebeurt". Donderdagmiddag zei hij zich dat niet meer te kunnen herinneren. Bei den waren meegenomen naar het po litiebureau, waar werd vastgelegd, dat hun adem rook naar drankge bruik, dat hun ogen bloeddoorlopen waren en dat beiden onsamenhangen de taal uitsloegen. De officier van justitie mr. D. van der Bel nam aan, dat beiden destijds zo beneveld waren geweest, dat ze Advertentie ^jajfonaléen internationale verhuizingen Emigratieverpakkingen Opslag boedels Overzeese verhuizingen zich nu hun verklaringen niet meer herinnerden. Kantonrechter mr. B. J. R. P. Ver hoeven besloot de zaak aan te houden voor nader getuigenhoor. Bovendien zullen de beide verbalisanten worden opgei-oepen. J. A. A. d. C. te Zierikzee was op 10 juii vorig jaar in verband met drukke werkzaamheden wat gehaast. Hij wilde tussen de middag nog snel even een boodschap doen in de bin nenstad, maar werd bij die poging bij de Corneliastichting door een agent tegengehouden. Zierikzee beleefde de eerste toe ristendag van het seizoen en dat be tekende, dat de binnenstad voor het verkeer was afgesloten. De C. kreeg van de agent het advies naar de West- brug te rijden en via die route de stad binnen te gaan. Toen betrokkene daar aankwam, trof hij een dranghek en een andere agent, die hem verzocht zich door het tonen van rijbewijs en kentekenbe wijs te legitimeren, zodat vastgesteld kon worden, dat De. C. inderdaad vlakbij in de stad woonde. Geïrriteerd Deze liet donderdagmiddag weten op dat moment reeds zo geïrriteerd te zijn geweest, dat hij weigerde rijbe wijs of kentekenbewijs te tonen. „Ik achtte het niet nodig me te legitime ren om naar m'n woning te komen", aldus De. C. Hij benadrukte in ver band met zijn werk aangewezen te zijn op het snel kunnen bereiken en verlaten van de binnenstad. De C. was derhalve doorgereden op die bewuste toeristendinsdag. Thuis gekomen wilde hij echter toch de zaak wat rechtzetten en belde hij der halve het politicbureau. Van recht zetten was echter nauwelijks sprake toen hij aan de telefoon dezelfde agent trof als met wie hij vlak daar voor aan de Westbrug was geconfron teerd. Betrokkene wilde donderdagmid dag nog een nadere verklaring voor zijn boosheid geven, maar dat was niet nodig, omdat de kantonrechter zich best kon voorstellen hoe je in zo'n geval geïrriteerd kunt raken. De officier achtte het ten laste gelegde feit bewezen en vond het niet terzake doende welke begrijpelijke motieven er wellicht aan ten grondslag lagen. Hij eiste voor het niet tonen van rij en kentekenbewijs een boete van tweemaal 45,—. Vervolg pagina 2 BRUINISSE - Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse is heden- midda koninklijk onderscheiden, tijdens de officiële viering van zijn veertigjarig ambtsjubileum. In het Bruse Dorpshuis maakte de com missaris van de koningin, dr. C. Boertien bekend, dat de heer Hekman is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zoals wellicht bekend begon de jubilaris zijn ambtelijke loopbaan in de gemeente Beesd (Gelder land), vervolgens diende hij de ge meente Barneveld waarna hij naar Zeeland kwam: de gemeente Zierikzee. Voor Hekman burge meester werd van Bruinisse op 1 januari 1976, was hij nog werk zaam in de gemeente Rheden. Na het officiële gedeelte van vanmid dag, volgt er in het Dorpshuis van avond een receptie voor de bevol king van de vissersplaats, aanvang 20.00 uur. Zeker nu er ko ninklijke erkenning is voor het ve le werk dat Hekman vooral buiten zijn ambtelijk werk heeft verricht gedurende de afgelopen veertig jaar, zullen velen vanavond ko men feliciteren met onderschei ding en jubileum. In onze maan dageditie komen we uitgebreid terug op de festiviteiten van van daag. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk: Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna I 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen I 147,80 doch slechts f 123,16. Naam Adres Plaats postcode I vaartuigen. Het door de Slavenkas uitgegeven boek is ook in de boek winkels te verkrijgen. Maritiem karakter t De president-commissaris van de Slavenkas, de heer Van Ommeren, be nadrukte in zijn toespraak het zijns inziens noodzakelijke verband met het maritieme karakter dat de subsi dieverleningen en andere activiteiten van de Slavenkas moeten hebben. Hij stelde met dankbaarheid vast dat de op 10 maart 1735 opgerichte Slaven kas weer in redelijk goede banen is geleid en de activiteiten van het insti tuut steeds werden gestimuleerd door de uitstekende onderlinge ver houdingen. Bij dit laatste betrok hij de goede contacten met de bestuurders van Zierikzee. Hij sprak de hoop uit dat ook in de toekomst op een beschei den wijze in een maritieme sfeer een culturele bijdrage geleverd zal kun- Vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ffih pa Verwachting tot zaterdagavond: Zonnig Heldere nacht met minimumtem peratuur rond 7 graden; overdag zon nig en middagtemperatuur van 16 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in het binnenland; matige oostelijke wind, kracht 4, aan de kust 's middags af en toe krachtig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 5 juni: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: oost 3 Dinsdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 juni Zon op 5.26, onder 21.50 Maan op 19.50, onder 4.20 2 juni Zon op 5.25, onder 21.51 Maan! op 21.33 onder 4.42 3 juni Zon op 5.24, onder 21.52 Maan op 22.58, onder 5.13 Volle Maan: 3 juni (04.50) EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 2.16 14.58 3.14 4.09 15.44 16.24 9.12 20.43 8.58 21.29 9.42 22.08 HOOG Zierikzee 1 juni 2 juni 3 juni Springtij) 5 juni Temperatuur zeewater Schouwse kust: 14°C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ook zaterdag wordt het een zonnige dag. 's Nachts is het nog vrij fris met minimumtemperaturen van ongeveer 7 graden. In de vroege morgen kan er wat lage bewolking ontstaan, die echter weer snel oplost, 's Middags lopen de maximumtempe raturen uiteen van 16 graden op de Waddeneilanden tot circa 23 graden in het binnenland. De wind blijft noordoostelijk, in het binnenland matig, aan de kust vooral 's middags af en toe krachtig, 's Nachts is er min der wind. Het zonnige weer hangt samen met een krachtig hogedrukgebied boven de Noordzee, dat tot en met maandag het weer beheerst. Het ziet er naar uit, dat daarna depressies weer dich terbij kunnen komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1