Advies Raad van de Waterstaat: Laat Grevelingenmeer zout Weer uitgebreid programma Stichting Festiviteiten Bru Strandpaviljoen aan Noordzee te Scharendijke in bedrijf Deurloo weet wat u wilt INTERMEUBEL DEURLOO Pessimisme over voortbestaan Taptoe MIDDEN MIDDENSTAND 4 Aanleg van zoetwaterleiding sou moeten gebeuren voor rekening van het rijk DEN HAAG - De Raad van de Waterstaat is van oordeel dat het Grevelingenmeer zout moet blijven. Zoet wateraanvoer naar Schouwen-Duiveland kan belangrijke voordelen hebben voor de landbouw. Voor de aanvoer van zoet water zal een leiding moeten worden aangelegd. De Raad van de Waterstaat schrijft dit in zijn advies aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Al jaren geleden werd vastgesteld, dat tegen de tijd dat de Deltawerken voltooid zouden zijn, een keus moest worden gemaakt voor een zout of een zoet Grevelingenmeer. Hangende deze beslissing heeft men er steeds naar gestreefd het wa ter in de Grevelingen zout en van een zo goed mogelijke kwaliteit te hou den. Dat kon worden bereikt door zo wel in de Brouwersdam als in de Gre velingen een doorlaatmiddel te bouwen waardoor het meer kan wor den doorgespoeld met vers zout wa ter. Voor een zoet Grevelingenmeer zou een aantal extra voorzieningen moe ten worden getroffen om water uit het Volkerak aan te voeren als dit zoet wordt na sluiting van de Philips- dam. De landbouw heeft altijd gerekend op een zoetwatervoorziening met een zoet Grevelingenmeer en heeft daar ook steeds op aangedrongen. Bij de oorspronkelijke plannen van een ge sloten Oosterscheldedam was im mers een zoetwatermilieu achter de dammen voorzien. Tben besloten werd de Oosterschelde open te hou den, gingen er ook stemmen op het Grevelingenmeer als zout waterge bied te handhaven. Dit is inmiddels vooral van groot belang voor de vis serij gebleken en ook voor natuur en milieu. De Raad van de Waterstaat heeft alle varianten op hun voor- en nade len beoordeeld alsmede de milieu ef fect rapportage die erover is op gesteld. Vanuit vrijwel alle aspecten - aldus de Raad van de Waterstaat - is een zout Grevelingenmeer gunstiger dan een zoet, behalve voor de land bouw. De raad zet trouwens vraagte kens bij de mogelijkheid om vanuit een zoet Grevelingenmeer water van voldoende kwaliteit voor de land bouw te leveren. Zoet water aanvoer, kan volgens de raad beter geschieden via een toevoerleiding, waarbij de raad een voorkeur uitspreekt voor water uit de Eendracht, het gedeelte van de Schelde-Rijn-verbinding ach ter Tholen. Voor een zout Grevelingenmeer met een pijpleiding bedragen de investe ringen 42 tot 62 miljoen gulden en de baten rond de 300 miljoen gulden. De raad neigt tot de opvatting dat het rijk in dit geval de kosten van zo'n zoetwaterleiding voor zijn rekening zou kunnen nemen. Nationaal- economisch zullen de investeringen daarvoor rendabel zijn. Alvorens tot zo'n aanvoerleiding wordt besloten, zal het oordeel van de Raad van de Waterstaat vast moe ten staan dat het Waterschap Schou wen-Duiveland bereid is investerin gen te doen, voor de aanpassing van de waterhuishoudkundige infra structuur op het eiland. Voorts zal moeten worden bezien waar de aanvoerleiding precies moet komen en zullen de milieu-effecten daarvoor aan een nadere beschou wing moeten worden onderworpen. Van 6 tot en met 13 juli vindt voor de vijfde keer het Mosseltoernooi plaats, een open C- en D-tennistoer- nooi. Op dinsdag 6 juli vinden weer de bekende waterspelen plaats achter de werf van Duivendijk. Aanvang 19.30 uur. Opgave bij het WV-kantoor. BRUINISSE - De evenementenlijst van de Stichting Festiviteiten Bruinisse is aan de bevolking gepresen teerd. Ook dit jaar is de stichting er weer in geslaagd een gevarieerd programma samen te stellen „voor elck wat wils", met daarin enkele onbetwiste hoogtepunten. Voor enkele evenementen moet men zich weer vooraf bij het WV-kantoor aanmelden. Zijn er op de sluitingstijd van aanmelding te weinig aanmeldingen, dan wordt het eve nement afgelast. Het openingsconcert van het nieu we seizoen door de korpsen „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning" is op zaterdag 1 juni, in de muziek tent om half acht. Zaterdag 8 juni: Koor- en samen- zangavond in de Ned. Herv. kerk, 19.30 uur, met medewerking van de Chr. OratoriumverenigingA>iMiddel- har^is'' èri; de Chr. Gem.' Zangverenl: ging „Laus Deo". De' behendigheids wedstrijden voor crossfietsen vindt plaats op zaterdag 15 juni op het parkeerterrein tegen over hotel Storm, om 19.00 uur. Opga ve op het WV-kantoor. Van 17 tot en met 22 juni vindt op de tennisvelden van „De Bru-Tèn" een E-toèrnooi plaats voor dames en he ren. Zeeuws Mannenkoor In de Ned. Herv. kerk vindt op don derdag 20 juni een optreden plaats van het Zeeuws Mannenkoor. Aan vang 20.00 uur en de toegang is gratis. Op zaterdag 6 juli laat de Bruse jeugdbrandweer van zich horen in sa menwerking met het Jeugd Rode Kruis tijdens een demonstratie. Ze beginnen om 19.00 uur. HENGELO - Op een fabriekscom plex aan de Albrechtsweg in Hengelo heeft in de nacht van woensdag op donderdag een grote brand gewoed. Het vuur, dat voor miljoenen guldens schade aanrichtte, ging gepaard met hevige explosies van onder andere gasflessen en een verfbad. Deze ex plosie waren tot op vijf kilometer van de brand te horen. Van huizen in de omgeving sneuvelden ruiten. Een exploderende gasfles kwam zelfs in een slaapkamer terecht en veroor zaakte daar een grote ravage. ROTTERDAM - Bij de Nederlandse Unilever bedriven mogen geen ge dwongen ontslagen vallen als gevolg van de toepassing van nieuwe tech nieken, automatisering, het blijvend aanpassen aan veranderingen in de handel en het afronden van reeds aangekondigde reorganisaties in 1985 en 1986. Op 18,19 en 20 juli vinden de visse- rijdagen plaats met de diverse ker misattracties, braderie en dansavon den. Op de „finaledag", zaterdag 20 juli, de grootse vlootschouw en een old-timer rondrit en -show. Geduren de de feestdagen bestaande moge lijkheid tot het nuttigen van het zilte zeebanket, de mosselen. Op donderdag 25 juli vindt de Ron de van Bru plaats. Om 16.30 uur voor de liefhebbers over 50 kilometer, om 18.30 uur amateurs over 100 kilome ter. Beiden door het centrum van Bru. Taptoe Op zaterdag 17 augustus vindt voor de 15e keer de alom bekende Taptoe Bru plaats op het sportveld, aanvang 19.30 uur. De organisatie is bijzonder pessimistisch over het voortbestaan van de Thptoe zodat dit wel eens de laatste kan zijn. Een keur van korp sen treedt weer op, dus aan de kwali teit ligt het niet. Speciaal ten gerieve van de bewo ners van „In 't Opper" geven de mu ziekkorpsen „Nu met Hope" en „Oe fening en Uitspanning" op zaterdag 24 augustus een concert in de tuin van het bejaardenhuis. Aanvang 19.30 uur. Op vrijdag 30 augustus wordt een grote play-backwedstrijd gehouden in het Dorpshuis, aanvang 19.30,uur. Deelname (gratis), melden op het WV-kantoor. Op zaterdag 31 augustus organi- seert de zwemclub „Aqua-sprint" een recreatieve triathlon, met zwemmen, toerfietsen en lopen. Aanvang 09.00 uur. Inschrijfformulieren op het WV-kantoor en Aquadelta. Wegens het grote succes van voor gaande jaren vindt op zaterdag 7 sep tember om 10.00 uur een grote kin derbraderie plaats op het Kerkplein, door de Scoutinggroep „Prinses Mar griet". Het sluitingsconcert en aanslui tend de lampionoptocht vindt op za terdag 14 september plaats, om half acht. Lampionoptocht om 20.00 uur. Advertentie Tienerbed of logeerbed Practisch wit ledikant, 90/200 cm met twee grote opbergladen voor298,— Zolang de voorraad strekt Meelstraat 31 - Zierikzee Telefoon 01110-2946 SCHARENDIJKE - Op het Noordzeestrand, aan het begin van de Brou wersdam, is een strand paviljoen geopend. Eigenaar Johan van Baarle noemde het pa viljoen Duin en Strand naar zijn gelijknamige camping in Scharendij ke. Bij het paviljoen is een toiletge bouw. hetgeen voor de gemeente Middenschouwen in feite de voor waarde was om toestemming tot plaatsing van de strandtent te ver lenen. Johan van Baarle speelde met deze voorziening in op het Provin ciaal Beleidsplan voor Recreatie en Tberisme, waarin Scharendijke als speerpunt werd aangewezen. Daarmee werd (grootschalige) re creatieve ontwikkeling op korte termijn toegestaan. Zoals bekend wil de gemeente Middenschouwen het liever wat rustig aan doen met grootschalige opzet van recreatieve voorzienin gen, maar aan een strandpavil joen (met toiletvoorziening) was op dat plekje aan de Brouwers- dam duidelijk behoefte. Dat bleek al tijdens de pinksterdagen, toen het die twee dagen optimaal wa ren draaide. Vlotte medewerking Johan van Baarle prijst de vlot te medewerking van de gemeente (die het strand kort geleden over nam van rijkswaterstaat) en ande re betrokken instellingen, waar door het mogelijk was het pavil joen juist voor de Pinksterdagen te openen. Het paviljoen bestaat uit twee units, een voormalige kantine, die Van Baarle verbouwde tot het hui dige doel. Hij is daar vanuit zijn eigenlijke beroep (jacht- en sloe penbouwer) erg handig in. In het paviljoen zijn een petit- restaurant (met 34 zitplaatsen) en een snackcorner ondergebracht. Buiten kunnen er 200 zitplaatsen worden gecreëerd, hoewel daar nog niet al het meubilair voor aanwezig is. Binnenkort komen er ook trampolines.maar ook die recreatievoorziening kon nog niet op deze korte termijn worden ge realiseerd. Ze zullen er binnen en kele weken komen. Mooi uitzicht De strandtent ligt een meter of twee boven het strand, zodat de bezoekers van het terras een prachtig uitzicht over strand en zee hebben. Voor vervuiling van het strand door deze negotie behoeft niet ge vreesd te worden: verwijderen van het afval wordt door exploi tant zelf geregeld en de toiletten zijn voorzien van een sceptic-tank. Van hoog water zal het pavil joen, onder normale omstandighe den, geen last hebben. Het zal hoogstens onder het paviljoen kunnen spoelen, 's Winters daar entegen wordt het paviljoen afge broken, omdat de vloed dan hoger stijgt. Het paviljoen is zodanig ge construeerd, dat het binnen twee dagen in zijn totaliteit van het strand is gehaald. INDE Met enige personeelsleden ver zorgt Van Baarle de exploitatie, terwijl zijn echtgenote zich bezig houdt met de inkoop van de voor raad. Voor de recreanten aan het Scha- rendijkse Noordzeestrand bete kent deze nieuwe voorziening een prettige aanwinst. SCHOUWEN-DUIVELAND Excursie Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Schouwen- Duiveland" heeft een excursie georganiseerd voor leden en hun echtgenotes, op dinsdag 18 juni. Evenals vorig jaar is niet ge kozen voor een eilandelijke excursie, dit keer staat de tuinbouw in de be langstelling. Zo zal men onder meer een bezoek brengen aan de bloemen veiling te Aalsmeer, maar ook aan de keuringsdienst van groentezaden (NAKG) waar vooral de uientelers mee te maken hebben. Verder is er voldoende tijd voor ontspanning en gezelligheid in het programma inge bouwd. Men vertrekt al om 7.15 uur vanaf parkeerplaats Borrendamme te Zierikzee. ZIERIKZEE Bijeenkomst N.C.V.B. Op woensdag 22 mei kwam de afde ling Zierikzee van de N.C.V.B. in ver gadering bijeen. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van de verzen 1 en 9 van psalm 118. De presi dente mevrouw Tuitman-van der Maas ging voor in gebed en hield de meditatie n.a.v. Handelingen 1 en 2. Als toepassing werd gezongen gezang 463. Zr. Du Croo, een van de regio-wijk verpleegsters was als gastspreekster uitgenodigd. In haar inleiding schetste zij de geschiedenis van de kruisverenigingen. In Zierikzee was lang één wijkverpleegster werk zaam, thans werken er drie wijkver pleegsters en een ziekenverzorgster. De wijkverpleegster van vandaag moet allround geschoold zijn. Het consultatiebureau voor baby- en kleuterzorg neemt, evenals de moe dercursussen, een belangrijke plaats in. Ook op het gebied van maatschap pelijk werk wordt in samenwerking met de maatschappelijk werksters belangrijk werk gedaan. Mevrouw Du Croo deed een dringend beroep op de aanwezigen het werk van het Groene Kruis te steunen door lid te worden en te blijven. Na de pauze vond n.a.v. de lezing een prettige discussie plaats. Na een dankwoord van de presidente werd de bijeenkomst met lied en gebed ge sloten. Vergadering UW De Stichting Unie Van Vrijwilli gers, afdeling Zierikzee belegt een contactochtend op woensdag 29 mei in het UW-gebouw. De agenda ver meldt vijf punten: opening, notulen, verdeling koffiebeurten en vervoer dames naar de soos, ingekomen stuk ken en mededelingen. De bijeen komst begint om 9.15 uur. RSG op schoolkamp Leerlingen van de Rijksscholenge meenschap (RSG) „Professor Zee man" vertrekken zaterdag 1 juni voor een week schoolkamp. Zaterdag 09.00 uur is het vertrek, richting Arden nen, waar het kamp zal worden opge bouwd. Zondag wordt een voettocht gemaakt langs de Ourthe, maandag een wandeltocht door de bossen van St. Hubert en een inleiding op het be zoek aan het Europese Parlement de dag erna. Voor woensdag staat er veldwerk op het programma, waar het accent zal liggen op het milieu via allerlei metingen. Donderdag een be zoek aan de Eifel en Trier, plus het slotdiner, vrijdag weer opbreken en terug naar Zierikzee waar men om streeks 16.00 uur weer op het Hat- fieldpark hoopt te zijn. Eenzijdig ongeval Op de Lange Blokweg ter hoogte van de Heuvelsweg gebeurde woens dagochtend vroeg (04.00 uur) een een zijdig ongeval, doordat een automo bilist te diep in het glaasje had gekeken. Het is de uit Noordgouwe afkomstige F. R. P., die met grote snelheid en onbekendheid ter plaatse met zijn auto de sloot in dook langs de Lange Blokweg. De politie onder wierp de bestuurder aan een blaas- test en bloedproef en vergezeld van een proces-verbaal kon de man later huiswaarts keren. Zijn auto raakte geheel vernield, zelf liep hij geen schrammetje op. BURGH Reisje bejaardensoos Op donderdag 23 mei gingen de le den van de bejaardensoos een mid dagje op stap, als afsluiting van het seizoen. Om 13.00 uur vertrok men per touringcar in de richting van Mid delburg. De tocht voerde langs Wolp- haartsdijk, in de richting van Arne- muiden en Nieuw en St. Joostland, om uiteindelijk de bestemming Mid delburg te bereiken. Daar werden de bejaarden verrast door chauffeur P. Manni met een tochtje door de Zeeuwse hoofdstad. De reis werd voortgezet in de richting van Vlissin- gen, waar in hotel Britannia de koffie met gebak werd genuttigd, waarna een rit over de Boulevard werd ge- aakt met een schitterend uitzicht over de Westerschelde. Via Zoutelan- de, Westkapelle en Domburg bereikte men Veere, waar de benen even wer den gestrekt. Over de Veerse dam en de Zeelandbrug werd de terugreis naar Burgh gemaakt, waar men om 18.00 uur arriveerde. Soos-voorzitter Schoonaard be dankte chauffeur Manni voor de prachtige rit en de toelichtingen daarbij. De leden werden bedankt voor de gezelligheid en de voorzitter sprak de hoop uit allen in september weer te zien. BURGH-HAAMSTEDE Jaarlijkse uitvoering I.K.H. Op vrijdag 31 mei hoopt het Inter kerkelijk Kerkkoor Haamstede o.l.v. J. Bliek, haar jaarlijkse uitvoering te houden in de Ned. Hervormde kerk te Haamstede. Er zal medewerking worden verleend aan deze Zang- en Muziekavond door de plaatselijke muziekvereniging en alle koren uit Burgh-Haamstede, te weten: de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" o.l.v. J. Knuist, het Ge mengd Koor „Nu met Hope" o.l.v. E. Vos-Simons, het Huisvrouwenkoor „Westerschouwen" o.l.v. H. P. Ever wijn, het Ouderenkoor „Westelijk Schouwen" o.l.v. M. Hogestein, het orgel zal worden bespeeld door C. J. Groenleer. In de pauze, waarin een verloting zal worden gehouden, zal aan allen een kopje koffie of thee worden aan geboden in de winterkerk. De aan vang is half acht, en de toegang is vrij. Aan de uitgang zal een collecte wor den gehouden ten bate van het Orgel fonds van de Hervormde gemeente Haamstede. Geslaagd Onze dorpsgenoot J. P. Geleijnse is geslaagd aan de vakschool in Wage- ningen aan de M.T.S. afdeling brood en banketbakkerij. RENESSE Openlucht bazar bracht f 4.250,- op De openlucht bazar, die zaterdag middag en -avond te Renesse werd ge houden door de S.V. Renesse had een bruto opbrengst van 4.250,-. Exclu sief de opbrengst van de verloting, waarbij in een bliksemactie in de week voorafgaande aan de bazar 1500 loten werden verkocht. De trekking van deze uitstekend geslaagde verlo ting vond plaats aan het eind van de bazar en werd verricht door wethou der J. C. de Feiter. Hoewel de be langstelling voor dit openluchtgebeu- ren wat tegen viel, vooral 's middags tussen 4 en 6 uur was het nogal stil, was men zeer tevreden over de op brengst. 's Avonds trok de belangstel ling nogal aan, vandaar dat ook werd besloten niet om acht uur maar om negen uur te stoppen. Vanaf twee uur 's middags draaide de bazar, waarop in totaal elf spelen stonden op gesteld. De meeste belangstelling ging uit naar de schiettent en het blikken bussen gooien. Het rad van avontuur zorgde voor een aardige op brengst. Erg tevreden was de organi satie ook over de uitstekende mede werking die men had ondervonden, niet alleen van de leden van de ver eniging, maar ook mensen daar bui ten. Veel belangstelling voor concert Luctor et Emergo Zaterdagavond verzorgde het fanfa rekorps Luctor et Emergo, zoals ge bruikelijk op de dag voor Pinksteren, een tentconcert ter opening van het toeristenseizoen. Het muzikale ge beuren trok, mede door het uitste kende weer, van begint tot einde zeer veel belangstelling. Luctor et Emergo bracht gedurende een uur een zeer ge varieerd programma met overwegend bekend in het gehoor liggende melo dieën, zoals bijvoorbeeld Feelings, een selectie Glenn Miller stukken in de Glenn Miller Parade en filmuziek van Morricone. Veel succes oogstte men ook met Holidays in Mexico, een selectie met vrolijke, ritmische Zuid- amerikaanse muziek. Het was een goed concert dat door het talrijke pu bliek zeer werd geapprecieerd het geen duidelijk werd uit het enthou siaste applaus. In memoriam J. A. Kouman Dinsdagmiddag werd Renesse op geschrikt door het vrij plotseling overlijden van een markante inwoner uit de badplaats, de heer J. A. Kou man, op 68-jarige leeftijd. De overle dene verwierf vooral bekendheid door zijn langdurig voorzitterschap van muziekvereniging „Luctor et Emergo", maar ook op andere terrei nen van het Renesser dorpsleven ma nifesteerde de heer Kouman zich. Zo zat hij onder meer in het bestuur van het Dorpshuis en was hij chef van de gemeentelijke afdeling financiën. Hij stond bekend als een zeer werkzaam man, die maar moeilijk van zijn werk kon scheiden. Een sterk voorbeeld daarvan is: na zijn ambtelijk pensi oen bleef hij gedurende twee jaar zijn werk afmaken op het gemeentehuis. Werken was zijn lust en zijn leven. Vanwege zijn financiële deskundig heid wist hij ook voor „Luctor et Emergo" de nodige wegen te bewan delen ter versterking van de kas. Zelf bespeelde Kouman geen instrument. Vrijdag wordt de overledene ter aar de besteld. DREISCHOR Concert ,,De Echo" De muziekvereniging „De Echo" uit Wilhelminadorp komt op zater dagavond 1 juni naar Dreischor om een concert te verzorgen in de mobie le tent aan de Ring. Het gezelschap, eerder die dag deel nemer aan het K.N.F.-concertcon- cours te Middelburg, maakt vooraf gaande aan het optreden, een muzikale wandeling door het dorp met de drumband. Het Zuidbevelandse korps staat on der leiding van dirigent Bram van Overbeeke. De aanvang is om 19.30 uur. NIEUWERKERK Oud papier Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten in Nieuwer- kerk wordt vrijdag 31 mei vanaf 18.30 uur oud papier opgehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4