Krediet voor onderzoek naar toestand keersluis Echtpaar C. de Kuijper-de Wit zestig jaar getrouwd RIJK WIL BASISSCHOLEN BEIDE UITBREIDEN Ingang stadhuis Zierikzee moet herkenbaarder worden VVD-kamerlid bezoekt bedrijf te Sirjansland Noodlokaal Kerkwerve te klein H. Schot blijft CDA-raadslid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 ...ei 1985 Nr. 23733 3 ZIERIKZEE - Zelfs het weer werkte er volop aan mee om de viering van het diamanten huwelijk van het echtpaar C. de Kuijper-de Wit uit Zierikzee woensdag tot een feestelijke gebeurtenis te maken. De hele fami lie bestaande uit vijf kinderen en vijftien kleinkinderen kwamen naar het bejaardencentrum Borrendamma waar het echtpaar sinds zes jaar woont om de huwelijksdag te herdenken die zestig jaar geleden plaatsvond. Ook werden zij persoonlijk gefeliciteerd door burgemeester Th. de Meester, terwijl er schriftelijke felicita ties kwamen van koningin Beatrix en het Zierikzeese gemeentebestuur. De heer De Kuijper is 84 jaar en een geboren Zierikzeeënaar die, nadat hij oorspronkelijk paarden besloeg en fietsen repareerde ja renlang als monteur van land bouwmachines werkte. Zijn tech nische aanleg is ook terug te zien in de koperen miniatuurtjes die hij jarenlang als hobby vervaar digde. De heer De Kuijper kan zich nog verheugen in een goede gezondheid in tegenstelling tot zijn vrouw die de laatste tijd wat sukkelde, maar gelukkig toch weer zover is opgeknapt dat zij de feestelijkheden kon meevieren. Mevrouw De Kuijper is 84 jaar en werd geboren in Zonnemaire. Het echtpaar woonde na het huwelijk 52 jaar lang in de Zierikzeese Weststraat. Het feest werd in fa miliekring gevierd en woensdag avond was er in de recreatiezaal van Borrendamme een receptie. Het diamanten echtpaar C. de Kuijper-de Wit. MIDDENSCHOUWEN - Het ministerie van onderwijs wil niet dat het noodlokaal te Kerkwerve wordt ge bruikt als speel-/werklokaal voor de openbare basis school Prinses Irene te Kerkwerve. De oppervlakte van dat lokaal is te klein volgens de huisvestingsnormen van het ministerie. Het gaat per 1 augustus uit de exploitatie. In het huisvestingsoverzicht basisscholen, dat de ge meenteraad van Middenschouwen bij het rijk had inge diend, was verplaatsing van het noodlokaal voorgesteld om zodoende de openbare kleuterschool en lagere school in Kerkwerve onder één dak te krijgen. Het ministerie is echter wel bereid een verzoek tot uit breiding van de openbare basisschool voor 1 oktober op zeer korte termijn te bezien. Gaat dat door, dan kan de Prinses Irene school - in plaats van een noodlokaal - in de toekomst voor de kleutergroep van een nieuwe aanbouw gebruik maken. Ook de C.N.S. te Kerkwerve kan een verzoek indienen voor aanpas sing van zijn schoolgebouw. Deze zo genaamde E 42 verzoeken (een over gangsbepaling) dienen zo spoedig mogelijk te worden ingediend. Tijdelijk samen in kleuterschool Het ministerie geeft aan, dat beide scholen voorshands voor de kleuter groepen gebruik dienen te maken van het gebouw van de openbare kleuter school te Kerkwerve. Na uitbreiding van de openbare basisschool kan de C.N.S. dan, zoals ook de raad had be oogd, over de gehele kleuterschool beschikken. Ook over de uitbreiding van de openbare basisschool te Ellemeet (voor de kleutergroep) zal het mini sterie voor 1 oktober een beslissing nemen. Wanneer deze positief uit valt, behoeven de kleuters van 't Mêêtje slechts kort gebruik te maken van het lokaal van de C.N.S. te Scha- rendijke. De raad had overigens aan de CNS te Scharendijke al eerder de garantie gegeven, dat deze tijdelijke oplossing niet langer dan een jaar zou mogen duren. Het ministerie, dat de huisvesting van kleine basisscholen toch al met voorrang behandelt, heeft beloofd de beslissingen over uitbreidingen zo spoedig mogelijk te nemen. Die be lofte werd vorige week woensdag 22 mei gedaan, toen in Zoetermeer over leg plaatsvond met een vertegen woordiging van het gemeentebestuur en het schoolbestuur van de C.N.S. te Kerkwerve. Deze mededelingen deed burge meester W. den Boer woensdagavond tijdens de raadsvergadering Midden- schouwen. De raad toonde zich tevre den met het tot nu toe behaalde re sultaat. De raad benoemde daaropvolgend Als basis overname-onderhandelingen ZIERIKZEE - Alsvorens het Waterschap Schouwen- Duiveland en de gemeente Zierikzee verder onderhande len over de voorwaarden voor overdracht van het onder houd van de keersluis, zal een onderzoek worden uitge voerd naar de huidige toestand van die keersluis, naar de op termijn te verwachten onderhoudswerkzaamheden en de richtlijnen voor automatisering. De resultaten van dit onderzoek, zullen dienen als basis voor de verde re onderhandelingen over de over dracht. De commissie publieke wer ken gaf dinsdagavond een unaniem positief advies om het voor dit on derzoek benodigde krediet van 34.000,— te verstrekken. De kosten van investeringen en on derhoud voor de keersluis en de dij ken langs het havenkanaal tussen sluis en Oosterschelde worden tot nu toe door de gemeente betaald. Keersluis en dijken behoren echter tot de zogenaamde eerste waterke ring en zouden derhalve beter onder het beheer van het waterschap kun nen komen. Subsidie Sinds 1969 verstrekt het Rijk uit sluitend aan waterschappen een sub sidie ter tegemoetkoming in de kos ten, die zij maken voor het beheer en het onderhoud van hoofdwaterkerin gen. Die rijkssubsidie bedraagt 60% van deze kosten; 40% blijft ten laste van de waterschappen. Van het be staan van deze subsidieregeling kwam de gemeente Zierikzee eind 1980 pas toevalligerwijze op de hoog te. Sinds 1981 werd dan ook getracht ook als gemeente in aanmerking te komen voor een dergelijke subsidie. Die pogingen bleken echter tever geefs. De subsidie wordt uitsluitend verstrekt aan de waterschappen. De Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland gaf vorig jaar g.s. te kennen, dat het be heer en onderhoud van havendijken en keersluis, gezien het bovenge- meentelijk belang, naar zijn mening dient te berusten bij het waterschap. Consequentie van dit standpunt is dat na overdracht aan het water schap beide werken komen te vallen onder genoemde subsidieregeling. Ook het Waterschap Schouwen- Duiveland bleek van mening, dat het beheer van de waterkeringen aan één beheerder toevertrouwd dient te wor den. Het waterschap koppelde daar echter de voorwaarden aan, dat de overdracht zonder extra kosten voor het schap dient te verlopen en dat uit gaande van de 40/60% subsidierege ling, de gemeente de ten laste van het schap blijvende 40% van de instand- houdingskosten vergoedt. Rapport Verder dient, zoals gezegd, een rap port nadere gegevens op tafel te bren gen over de huidige toestand van de keersluis en de te verwachten onder houdswerkzaamheden. Ook voor de havendijken is een dergelijke rappor tage noodzakelijk; overeengekomen is echter dat inspectie en rapportage voor dit onderdeel in gemeenschap pelijk overleg kan plaatsvinden tus sen de technische dienst van het wa terschap en de gemeente. Directeur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel gaf mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal desge vraagd een nadere uiteenzetting over de aspecten van de rijkssubsidiere geling. Mevrouw Bij de Vaate bleef zich overigens nog wel verbazen over het feit, dat het bestaan van die sub sidieregeling pas eind 1980 werd ont dekt. De heer W. F. Sprengelmeijer liet weten een positief advies te kunnen geven. Overdracht aan het water schap achtte hij een goede zaak, ge zien de onderhoudswerkzaamheden met name aan de Havendijk waar de gemeente nog mee geconfronteerd zou kunnen worden in de toekomst. De heer H. Asma kreeg desge vraagd te horen, dat in het onder zoek, waar het krediet van 34.000,— voor nodig is, ook de richtlijnen voor Het thans ontworpen plannetje leek hem goed inpasbaar. Over het op schrift 'Stadhuis en- Museum' had hij nog wel wat twijfels. Zelf zag hij die beide begrippen liever afzonderlijk zonder het verbindende 'en' vermeld. Volgens gemeentesecretaris de heer A. G. Izeboud zou het publiek dan toch slechts het woord 'stadhuismu seum' lezen, terwijl men op het uit hangbord toch duidelijk wilde ma ken dat er zowel een stadhuis als een stadhuismuseum is gevestigd. ..Heel de wereld weet toch waar het stadhuis van Zierikzee is", sprak de heer Asma breeduit. Hij voelde er niks voor die ingang nogeens extra te accentueren met een uithangbord en twee lantaarns. „Iets wat mooi is, moet je niet nog mooier willen ma ken", vond Asma en hij adviseerde het plan niet uit te voeren. Hij stond echter alleen in dat advies. ..U zou in de praktijk eens moeten zien hoeveel mensen aan de verkeer- automatisering zullen worden mee genomen. Vragende partij De heer J. J. Geleijnse constateerde, dat de gemeente thans de om over dracht vragende partij is. Hij memo reerde, dat, dit punt ip het veirledepal eerder werd aangekaart eij^ijr}pi$e, weten, waaróm4 de gemeente,'daar toen niet op in was gegaan. Voorzitter wethouder P. de Rijke en gemeentese cretaris A. G. Izeboud moesten daar op voorshands het antwoord schuldig blijven, daar hun dossier niet verder terugging dan 1980. De heer Géleijnse vroeg zich verder af of het waterschap ten aanzien van de keersluis niet zou kunnen inspelen op de gewijzigde, situatie ten aanzien van de Oosterschelde. Hij meende, dat bij uitvoer van de oorspronkelij ke Oosterscheldeplannen bijvoor beeld de automatisering al een heel stuk verder gereed zou zijn. Alle commissieleden waren het er overigens unaniem over eens, dat het genoemd onderzoek verricht moet worden, zodat de resultaten als grondslag voor verdere onderhande lingen kunnen dienen. SIRJANSLAND - In het kader van de VVD-regiobijeenkomsten waarbij de provincie Zeeland centraal staat zal het VVD-Tweede Kamerlid de heer P. M. Blaauw vrijdagmiddag een bezoek brengen aan de firma Neele te Dreischor; een bedrijf in de handel, kwekerij en preparatie van bloembollen. Blaauw bezoekt Zeeland in gezel schap van zijn collega's M. J. den Ouden-Dekkers, E. Terpstra, A. van Erp, F. de Grave, A. Nijhuis, R. de deur staan te rammelen", liet de heer Izeboud hem nog weten. De heer Asma was daar echter niet mee te overtuigen, de heer W. F. Sprengel meijer wel. Hij zei af te gaan op het advies van de mensen, die er in de praktijk mee te maken hebben en toonde zich voorstander van het plan. Welstandscommissie Enige verwarring ontstond vervol gens nog over de vraag of de welstandscommissie nu wel of geen advies had uitgebracht over het des betreffende plan. Tbn slotte werd, na enig aandringen van de commissiele den, duidelijk dat de welstandscom missie het uithangbord positief had beoordeeld. De aan te brengen lan taarns waren slechts terloops ter sprake gebracht en juist daar toonde de welstandscommissie zich minder enthousiast over. De heer Geleijnse verzocht hetgeen over het advies van de welstandscommissie op papier staat, alsnog bij de raadsstukken te voegen. Spoorwiel Tbrwijl molen 'Den Haas' op het Bolwerk druk onder handen wordt genomen, diende de commissie pu blieke werken nog advies uit te bren gen over een herstelpost ten behoeve van korenmolen 'De Hoop' in de Lan ge Nobelstraat, die enkele jaren gele- Ledenvergadering CDA-Bru BRUINISSE - Op de ledenvergade ring van het C.D.A.-afdeling Bruinis- se, heeft de heer H. Schot bekend ge maakt dat hij voor het CDA In de raad van Bruinisse blijft zitten. Te vens werd op de vergadering beslist dat er gedurende de komende tijd tot de verkiezingen begin volgend jaar geen fractievoorzitter benoemd zal worden, aldus secretaris J. Huizer. Ook komt er geen vaste woordvoer der tijdens de raadsvergaderingen maar komt er een taakverdeling per onderwerp naar kennis en gespeciali seerdheid. De voltallige vergadering ging hiermee akkoord om de rust in de gelederen terug te krijgen en het CDA-scheepje op koers te houden. „Kunnen we de lamp weer op de berg zetten, zodat de mensen hem weer kunnen zien?", vroeg voorzitter Henk Groeneveld zich af, ,,niet tot meerdere glorie van ons zelf, maar van God alleen". Braams en A. te Veldhuis. Individu eel of in groepjes van twee bezoeken de kamerleden op die dag ook de P.Z.C., de tbtalraffinaderijen, het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland en het eiland Tholen. 's Avonds volgt hierna een openbare bijeenkomst in de Schouwburg te Middelburg waar onder meer minister Winsemius en fractievoorzitter Ed Nijpels het woord voeren. Het bezoek aan de fir ma Neele is gepland om 3 uur 's mid dags. den werd gerenoveerd. Tijdens die restauratie leek het zogenaamde spoorwiel nog lange tijd gebruikt te kunnen worden. Dat bleek achteraf echter niet het geval te zijn. Hel spoorwiel brengt via een schijfloop de draaiende beweging op de maalstenen over; het niet gelijk matig verlopen van die beweging heeft een onregelmatig gemalen meelprodukt tot gevolg. Ook in ko renmolen 'De Hoop' bleek dat het ge val te zijn. Om dat te verhelpen, diende snel hersteld te worden. Bij het demonte ren van het spoorwiel bleek echter dat met vernieuwing van de zoge naamde kammen en dammen niet volstaan zou kunnen worden. De vel gen van het wiel bleken namelijk zo te zijn aangetast door houtworm en verrotting, dat een volledige vernieu wing van de velgen onontkoombaar was. De totale restauratiekosten kwamen uit op een bedrag van 11.405,50. Het werk was inmiddels uitgevoerd, omdat anders de molen niet meer had kunnen malen. De commissie bleek daar echter geen enkele moeite mee te hebben en men toonde begrip voor het feit, dat in dit geval niet de formele weg werd bewandeld. Uiteraard lieten de com missieleden zich wel toezeggen, dat in molen 'Den Haas' één en ander di rect wat nauwkeuriger zal worden bekeken. de heer B. A. Kievith tot directeur van de openbare basisschool te Elle meet en de heer H. A. Schipper tot di recteur van de openbare basisschool te Kerkwerve. Het dienstverband van de overige leerkrachten blijft in stand. Aan de openbare basisschool te Ellemeet moet een leerkracht worden aange trokken die in het bezit is van de kleuteracte, waarvoor de sollicitatie procedure inmiddels loopt. Hoofdleidster mejuffrouw J. S. M. Bos van de openbare kleuterschool Piggelmee te Kerkwerve kreeg eervol ontslag in verband met haar benoe ming aan de bijzondere basisschool Samuël te Kerkwerve. In principe werd medewerking toe gezegd voor de aanschaf van inventa ris voor de jongste groep leerlingen van deze bijzondere basisschool. Met de definitieve beslissing wil de raad, op voorstel van b. en w., wachten tot er meer duidelijkheid is verkregen over de financiering. Geen (motor-)voertuigen op het strand Op het strand in het begin van de Brouwersdam is een strandpaviljoen geopend, dat aanleiding zou kunnen geven daarheen te rijden met (motor-) voertuigen. Om dat te voorkomen vorderde de raad daartoe een verbod uit, vooruitlopend op een totale nieu we algemene politieverordening in Middenschouwen. B. en W. kunnen daaraan ontheffing verlenen, zoals dat zal gebeuren aan de eigenaar van het strandpaviljoen, voor bevoorra ding van zijn zaak. Voor de abri, die in Kerkwerve ten behoeve van buurtbusgebruikers wordt geplaatst, zal een kleine in- voegstrook worden aangelegd. Wet houder I. C. Padmos deelde mee, dat er overleg is gevoerd met de Z.W.N., die akkoord gaat met de nieuwe hal teplaats, aan de Kerkweg, iets ver derop dan de huidige bushalte aan de Ring. Ook met het buurtbuscomite is contact geweest over deze kwestie. Volkstuinders in Kerkwerve kun nen in de toekomst gebruik gaan ma ken van een waterleiding, die daar voor enige duizenden guldens kan worden aangelegd. De gemeente, al dus wethouder Padmos, is van me ning dat aanleg en gebruik kosten dekkend dienen te zijn door doorberekening in de pachtprijs. Een brief van de Stichting Welzijn Ouderen, gevoegd bij de ingekomen ^tukken, bevatte een verzoek om ex tra subsidie beschikbaar te stellen voor het. aanstellen (voor een half jaar) van een administratieve kracht. Wegens de financiële onzekerheid (betaalt de provincie of de gemeente) voelde het college daar niet voor. Het pleidooi van C.D.A.-raadslid me vrouw P. W. Berrevoets mocht niet ba tten, zij kreeg geen ondersteuning van de overige raadsleden. Wel/niet roken Wijziging van het reglement van or de voor de raadsvergadering werd door Renden aangegrepen om (niet voor de eerste keer) te pleiten voor een algeheel rookverbod tijdens de raadsvergaderingen. Hij vond alleen S. G. P.- er W. C. van de Bosse aan zijn zijde. De vier overige aanwezige raadsleden wilden de gang van zaken houden zoals die is: niet roken gedu rende het eerste uur. Het vernieuwde reglement van orde werd vastgesteld.op enkele artikelen na die nader zullen worden bekeken. Een beroepsschrift van de heer J. A. v.d. Bijl te Wolphaartsdijk, tegen de weigering om de woning Kapelle- weg 27 te Scharendijke als vakantie woning te mogen gebruiken, werd on gegrond verklaard. Het college had zijn verzoek geweigerd in het belang van de leefbaarheid in de gemeente. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Meerderheidsadvies commissie publieke werken ZIERIKZEE - De herkenbaarheid van de ingang van stadhuis en stadhuismuseum blijkt in de praktijk verre van ideaal. B. en w. willen deze herkenbaarheid verbete ren door het plaatsen van een uithangbord boven de in gang. Verder willen zij aan weerszijden van de ingang een lantaarn plaatsen. De kosten van deze voorzieningen worden geraamd op 5.880,inclusief btw. De commissie publieke werken bracht dinsdagavond in meerderheid een positief advies uit ten aanzien van deze voorziening. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal maakte van de gelegen heid gebruik te informeren naar de criteria voor uithangborden. Direc teur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel liet weten, dat een bord haaks op de gevel in bepaalde geval len wordt afgewezen. Een bord plat op de gevel wordt over het algemeen vaak goedgekeurd. De heer H. Asma sloot erop aan met een vraag welke lichtsterkte in vitrines aan de gevel is toegestaan. Van der Poel liet daarop weten, dat niet de lichtsterkte maar afmeting en kleuren worden beoor deeld. Blij met plan De heer J. J. Geleijnse toonde zich blij met het voorstel tot verbetering van de herkenbaarheid van de stad huisingang. Persoonlijk zei hij altijd z'n twijfels te hebben gehad over het functioneren van die nieuwe ingang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3