Route langs herinneringen aan nijverheid en techniek St. Nicolaaskerk in lucifers Getuigen gevraagd van mishandeling Renesse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bloedbad in stadion Schouwen-Duiveland met de Itlok mee' EXPO ZIERIKZEE De „NIEUWSBODE" is er natuurlijk bij! "Zierikzeesche Nieuwsbode" WA> ffih PE Bli.7* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Herkenbaarder Zoet/zout Gemeentehuis Bekroning De meerderheid van de commissie publieke De Raad van hel Waterschap heelt geadvi- Op woensdag 5 juni heropent dr C. Boertien Door een 8-6 overwinning in een beslissings- werken van Zierikzee is van mening, dat de in- seerd het Grevelingenmeer zout te laten. Een het vernieuwde gemeentehuis van Duiveland wedstrijd tegen het Oosterhoutse Voltreffers gang van het stadhuis van deze gemeente her- zoetwaterleiding komt financieel voor rekening in Nieuwerkerk. De Zierikzeesche Nieuwsbode promoveert het Zierikzeese All Ready naar het kenbaarder moet worden. (Pag. 3). van het rijk. (Pag. 4) nam al vast een kijkje. (Pag. 5). landelijk korfbal. (Pag. 7). DONDERDAG 30 MEI 1985 14Iste jaargang Nr. 23733 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Waar zich onverstand met geweld verenigt, ontstaat de dolste wreedheid. Logau BRUSSEL - Voorafgaand aan de finale van het Europa Cup I-toernooi hebben zich in het Heizel-stadion in Brussel ernstige ongeregeldheden voorgedaan, die - volgens de laatste gegevens - 41 mensenle vens hebben gekost. Aanhangers van de Engelse finalist Liverpool gingen van af een uur voor het begin van het duel Italiaanse Juventus- fans massaal te lijf, hetgeen uiteindelijk uitmondde in een enorme chaos, waarbij tiental len in het gedrang werden ver trapt. De 'Engelse ziekte', zoals het gedrag van vooral Engelse voetbalsupporters in de loop van de voorbije jaren genoemd is gaan worden, leverde een trieste balans op. In een eerste reactie houden velen het erop, dat de finale in Brussel wel eens de abrupte dood van het internationale clubvoetbal zou kunnen zijn. Op pagina 2 een uitvoerig relaas met diverse commentaren. ZIERIKZEE - „Een route langs zaken .die herinneren aan de ontwikkeling van nijverheid en techniek", is de ondertitel van het boekwerkje: „Schouwen-Duiveland met de klok mee", dat woensdagmiddag in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis officieel werd aangeboden aan de regio-bestuurders en de dijkgraaf van het water schap. Het boekje betreft een beschrij ving van een autoroute van ongeveer honderd kilometer langs zeer uiteen lopende objecten, die echter met el kaar gemeen hebben, dat ze een uiting zijn van de technische ontwik keling op Schouwen-Duiveland op het gebied van nijverheid, \va- terstaatkunde, vervoer en andere openbare voorzieningen. De meeste in het boekje omschre ven objecten dateren van voor 1930, terwijl toch ook aan meer recente za ken aandacht wordt geschonken. In het voorwoord wordt erop gewezen, dat het geen volledige inventarisatie betreft. Sommige op zich curieuze ob jecten bleken moeilijk in de route in te passen en sommige objecten bleven wellicht onopgemerkt. Samenstelling De werkgroep industriële archeolo gie van de Zeeuwse Culturele Raad tekende voor de samenstelling van deze brochure. Spil binnen die werk groep, historicus mevrouw Th. M. de Graaf, verrichtte in dit verband veel onderzoekswerk en legde de uitein delijke route vast, die leidt langs niet altijd fraaie, maar wel zeer belang wekkende herinneringen aan nijver heid en techniek van welweer. Schouwen-Duiveland werd als eer ste regio verkozen voor het maken van een dergelijke route. Het betreft een afgebakend gebied met onder werpen, die vrij geordend bij elkaar liggen. Een welkomstwoord voorafgaand aan de overhandiging van de eerste exemplaren van "Schouwen- Duiveland met de klok mee" werd ge sproken door burgemeester Th. H. de Meester tot de regio-bestuurders, dijkgraaf M. J. Steur en tot vertegen woordigers van de provincie en van de Zeeuwse Culturele Raad. Hij noemde het een bijzonder voor recht, dat deze officiële aanbieding in Historicus mevrouw Th. M. de Graaf overhandigt burgemeester Th. H. de Meester het eerste exemplaar van het boekwerkjeSchouwen-Duiveland met de klok mee". Zierikzee plaatsvond. De burgemees ter stelde vast, dat tot tien a twintig jaar geleden de belangstelling vrij wel uitsluitend uitging naar histori sche monumenten. Toch waren er, naar zijn mening, vaak ook in recen ter tijd voorbeelden van bouwkunst, die het aanschouwen waard bleken. Als voorbeeld noemde hij de Jugend Ook de overige regio-bestuurders en dijkgraaf Steur van het waterschap (rechts) kregen een exemplaar. Naast Steur van rechts naar links burgemees ter T. C. Hekman van Bruinisse, burgemeester W. de Boer van Middenschou- ioen, wethouder A. J. Padmos van Westerschouwen en burgemeester J. van Bommel van Duiveland. RENESSE - Te Renesse werd dinsdagmiddag een inwoner uit Renesse mis handeld, zonder dat daarvoor een aanleiding bekend is. Het is J.C.M.E. uit de badplaats, die onder meer een gebroken neusbeen opliep. Het gebeurde op de Hoge Zoom, ter hoogte van het ESSO-tankstation. De politie heeft een vaag signalement van de dader, maar weet ook dat er twee getuigen bij de mishandeling waren. Twee iets oudere mensen die het zagen gebeuren. Vandaar ook het verzoek van de rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland aan deze twee, om zich te melden en aldus mee te helpen de dader op te sporen. Graag melden bij de recherche-Zierikzee, te lefonisch te bereiken onder nummer (01110)-4055. Neem een abonnement op die aktuele krant; wij maken het nu al heel aantrekkelijk; Een jaar lang de krant voor de prijs van 10 maanden! Uw voor deel bijna I 25,00. Vul snel onderstaande bon in en stuur die naar Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Een postzegel is niet nodig. Ja, ik maak gebruik van uw aanbod. Noteer voor mij een jaarabonnement, twee maanden zijn voor uw rekening; ik betaal dus geen f 147,80 doch slechts f 123,16. Naam i I Adres I Plaats postcode i BROUWERSHAVEN - Sinds zaterdag staat in de St. Nicolaaskerk van de Hervormde gemeente Brouwershaven, een getrouwe copie van de kerk. De maker van dit grote handwerk is de 76- jarige D. van der Schelde, die de donkere winteravonden gebruikte om van maar liefst 50.000 lu ciferhoutjes „zijn" kerk na te bouwen. Van der Schelde is een echte knutselaar, die 's zomers veel liefhebberij heeft in zijn tuin (die er dan ook schitterend uit ziet), maar in de winter graag wat anders doet. Het resultaat van de noeste arbeid werd zaterdag met vereende krachten van leden van de kerkvoogdij de kerk binnen gebracht en officieel geschonken aan de kerk. Ds. Schneider uias er bij (rechts op de foto) en zei het initiatief van het hard werkend gemeentelid bijzonder op prijs te stellen. De zondag er op (Pinksteren) schonk de predikant tijdens de dienst aandacht aan de kerk in miniatuur en stelde de maker voor aan de gemeente. De miniatuurkerk heeft in middels een niet mis te lopen plekje gekregen bij de ingang van de kerk. Van der Schelde (midden op de foto) heeft er 1100 uur in gestoken. Still, die aanvankelijk werd verguisd en oninteressant werd bevonden. Zo betrof het, volgens de heer De Meester, ook de beoordeling van in dustriële archeologie. Thans echter constateerde hij een aanzienlijk gro ter besef van waarde. Een voorbeeld noemde hij de oude lantaarnpalen, die zonder enig sentiment op de schroothoop verdwenen, terwijl men ze nu weer graag in het straatbeeld teruggebracht ziet. „Maar", vond burgemeester De Meester „het behoud van een derge lijk object moet wel zinvol zijn; er moet een passende bestemming ge vonden kunnen worden". Men kon, naar zijn mening ook te ver gaan in het trachten die oude objecten te be houden. Het was duidelijk waar de burge meester op aan stuurde: de oude Vervolg pag. 6 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig Minimumtemperatuur ongeveer 8, maximumtemperatuur rond 23 gra den maar op de Waddeneilanden iets lager. Noordoostenwind, matig aan de kust in de middag af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 juni: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: oost 5 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: oost 5 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 mei Zon op 5.27, onder 21.49 Maan op 18.25 onder 4.03 Volle Maan: 3 juni (4.50) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 31 mei 1.14 14.01 7.21 19.51 Springtij: 5 juni Temperatuur zeewater Schouwsc kust: 13,4° C. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende dagen droog en zonnig. Het centrum van een hogedrukgebied komt boven het noordelijk deel van de Noordzee te liggen. Hierdoor waait er bij ons een wind uit noordoost tot oost. Hier mee wordt droge lucht aangevoerd waarin weinig bewolking voorkomt. De middagtemperatuur komt vrijdag rond de drie-en-twintig graden te liggen. De daarop volgende dagen loopt de temperatuur nog iets verder op. Er is in het algemeen een matige wind maar in de middag neemt de wind tij delijk toe en aan de kust kan enige tijd een krachtige wind waaien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1