Onderwijs in Zierikzee bundelde zijn krachten Addy van der Vlugt: „Ik wil schilderen, zoals een ander dicht, ik wil iets vertellen" Bruinisse opengebroken: uitbreiding telefoonnet Nutskleuterschool krijgt straks waardig afscheid c Iv' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brief aan ministerie en Tweede Kamercommissie ZEEDAM B.V. ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Benoeming directeuren Massaal protest Ambtsjubileum Volleybalhappening De gemeenteraad van Middenschouwen gaat De ANBO gaat massaal protesteren tegen de Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse Ongeveer driehonderd volleybaffans waren zich woensdag buigen over de benoeming van plannen van de reinigingsdienst voor invoering viert op 31 mei zijn 40-jarig ambtsjubileum. donderdagavond getuige van een bijzonder at- directeuren voor het basisonderwijs'. (Pag. 2). van de rolemmer. (Pag. 2). De nieuwsbode interviewde hem daarover. tractief volleybaltoernooi met medewerking (Pag. 4). van vier damesteams. (Pag. 7). VRIJDAG 24 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23731 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ware kracht bestaat niet zozeer hierin, hard te slaan, maar raak te slaan. Francis Magnard BURGH-HAAMSTEDE - Addy van der Vlugt (44) heeft eindelijk een wens in vervulling zien gaan. Bijna twintig jaar zat het idee van een eigen huisje voor bezigheden op creatief ge bied in haar hoofd. Van avond (vrijdag) verricht wethouder J. C. de Feiter de opening. In de tuin van de familie Van der Vlugt aan de J. J. Boeijesweg te Burgh-Haamstede staat sinds enkele weken een kleinkunstatelier, ,,'t Oute 'Uus". Al het werk van de laatste ja ren is hierin overzichtelijk tentoon gesteld. De verzameling brooddeeg, Hindeloopen schilderwerk, aquarel len en plieverfschilderijen bevond zich eerst in het op een steenworp af stand nabij gelegen huis van het ge zin Van der Vlugt. „Alles hing hier in de kamer, het was zo vol. Dat kon echt niet langer. Ik heb tegen mijn vrouw gezegd: nu heb jij je eigen hoekje en kunnen wij tenminste tv kijken," lacht haar echtgenoot. Hij vindt het overigens prima dat zijn vrouw zo actief is op creatief terrein. „Ja, daar heb ik mee gebofd. Hij vindt alles goed en stimuleert me ook. Dat is wel fijn hoor," zegt ze zachtjes. Na schooltijd had Addy de kunst academie willen bezoeken, „maar ja, je weet wel, dat was niet degelijk ge noeg, zo ging dat in die tijd... Ze advi seerden me kleuterleidster te wor den, daar kon ik toch ook mijn creativiteit wel in kwijt, zeiden ze... Achteraf gezien was dat ook wel zo, maar ja, het was toch heel anders.Ik heb er geen spijt van hoor, beslist niet, maar wat ik wel ontzettend jam mer vind is dat ik daardoor geen technische opleiding heb voor tekenen of schilderen. Ik heb wel eens van die vrijetijdsclubjes be zocht, maar dat is lang niet voldoen de. Waar ik wel het een en ander van opsteek is het lezen van boeken en het bezoeken van veel exposities. Ik kan nu niet precies doen wat ik in mijn hoofd heb. Ik wil graag schilde ren, zoals een ander dicht. Ik wil iets vertellen." Volgens Addy kunnen al haar plan nen en ideeën alleen worden gereali seerd door een verbeterde techniek. „Alles wat ik in gedachten heb wil ik maken. Ik heb een vreselijke leuke jeugd gehad. Het is alleen zo ontzet tend jammer dat ik er geen foto's van bezit. Daarom loop ik met het plan rond mijn jeugd uit te beelden. Dat wil ik van de zomer gaan doen. Ik heb wel verhalen aan mijn kinderen verteld, maar dat vervaagt toch op den duur." Een paar jaar geleden stopte Addy met haar werk als kleuterleidster. Vervolg pagina 2 Addy van der Vlugt: „Schilderen vind ik wel het leukste van alles wat ik doe." Werknemers van de fa. Meysen aan het werk in de Dr. de Kockstraat. BRUINISSE - Kilometers lange en polsdikke kabels gaan de Bruse klei in om de telefoonbehoefte ook in de toekomst te kunnen dekken. PTT- Telecommunicatie gaf opdracht tot het ingrijpende karwei terwijl het graaf- en opbreekwerk door de fa Meysen uit Weert wordt uitgevoerd. Vanaf de tele fooncentrale in de Molenstraat vertrekt negen kilometer kabel die zich als een labyrint bijna over het hele dorp uitstrekt. Straten worden doorkruist, trottoirs opengebroken (en weer gesloten uiteraard als de kabel erin verdwe- nen is). Het was hard nodig volgens de pro jectleider ter plaatse, opzichter J. C. L. Juffermans uit Zierikzee: „Er wa ren al wat noodgrepen uitgevoerd in het oude bestaande lijnennet. Maar het bood toch onvoldoende capaciteit voor de toekomst. Over een jaar zou den we zeker in de problemen zijn ge raakt omdat uitbreiding bijna onmo gelijk was. Een gedeelte van het Bruse net wordt gesaneerd. De voe ding was ontoereikend. Eigenlijk wordt het net op 200 procent ge bracht. Veel woningen en bedrijven hebben meer lijnen nodig, denk maar aan kerktelefoon, telex en andere communicatiemiddelen". Aansluiting Grevelingendam Een grote voedingskabel gaat van af de centrale aan de Molenweg onon derbroken naar de Grevelingendam, tot waar de toekomstige Philipsdam aansluit op de Grevelingendam. De kabel bevat 200 lijnen en wordt, zo dra de damaansluiting is gereaii- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Het bijzonder, katholiek en openbaar onderwijs in Zierikzee heeft zijn krachten gebundeld in de vorm van een gezamenlijk schrijven aan het ministe rie van Onderwijs en aan de Tweede Kamercommissie Onderwijs, om daarin kenbaar te maken met welke gro te problemen men te maken heeft bij de voorbereiding van de nieuwe basisschool en met de uitvoering van en kele overheidsmaatregelen op onderwijskundig gebied. zichtige van de uitvoering van de wet op het basisonderwijs en aan het (te) late nemen van besluiten, die mensen direct in hun rechtspositie treffen. In de formatie van augustus 1985 moet echter een part-time-kracht worden aangesteld. Geen der beide betrokkenen komt daar echter voor in aanmerking tengevolge van de zo genaamde bovenformatie van andere scholen. Vervolg pagina 3 De brief geeft met de gezamenlijke ondertekening van genoemde scho len aan, dat de daarin aangevoerde bezwaren bij alle - thans nog - lagere scholen in Zierikzee worden ervaren. Aangevoerd wordt, dat de vormge ving van de nieuwe basisschool van iedereen in het onderwijs grote in spanning vergt, daar men veel tijd moet besteden aan studie, aan het veranderen van de eigen werkwijze en organisatie en aan het geven van onderwijs aan kinderen, die nu de school bezoeken. Die taak is, volgens betrokkenen, niet eenvoudig, maar wel uit te voeren mits de rust binnen het schoolgebeuren gewaarborgd blijft. Aan dat laatste schort het ech ter, zo blijkt uit de betreffende brief. Verwarring Benadrukt wordt, dat vooral sinds de laatste zes maanden, de verwar ring binnen de schoolteams steeds groter wordt en dat steeds meer on derwijsgevenden daardoor geïrri teerd dreigen te raken. Dat laatste wordt toegeschreven aan het ondoor- Advertentie seerd, naar de Krammersluizen door getrokken. De Krammersluizen worden op de Bruse centrale aan gesloten omdat ze geheel op grondge bied van Bruinisse komen te liggen. Dan komt er ook nog een data-kabel te liggen vanaf de Krammersluizen naar de andere grote sluizen van zuid west Nederland, ten behoeve van het Informatie Verwerkend Systeem, daar worden gegevens doorgeseind van de scheepvaart zodat die niet bij elke sluis uitgebreid z'n gegevens hoeft door te geven. 750 meter per week Aan het telcfoontracé door Bru werken acht man die ongeveer 750 meter per week vorderen. De werkne mers uit Weert overnachten op Aqua- delta. Als leek zich nietig voelend in de geavenceerde centrale, tussen de duizenden draadjes, contactjes en schakelingen, denk je dat zelfs Gra ham Bell het technologische vervolg op z'n vinding niet heeft kunnen voorzien. Voor al uw Bouwkundige werkzaamheden Grond-weg-waterwerken Diverse onderhoudswerkzaamheden Rekreatieprojekten Tijdelijk adres: Groeneweegje 13 4301 RN Zierikzee Tel. 01110-3983 b.g.g. J. L Alofsen 01110-3002 Als voorbeeld wordt het feit ver meld, dat op één van de Zierikzeese scholen door het vervallen van de zo genaamde boventallige regeling twee leerkrachten worden ontslagen. Op maandag 27 mei (2e pinksterdag) zal de ,,Zie- rikzeesche Nieuwsbode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag ge sloten zijn. Aan vooravond basisschool ZIERIKZEE - Met de vorming- van de openbare basis school 'Binnen de Veste' met ingang van 1 augustus zal een einde komen aan vele jaren Nutskleuteronderwijs. De huidige Nutskleuterschool zal, zoals wellicht bekend, samen met de huidige lagere school 'Binnen de Veste' de nieuwe basisschool voor de binnenstad gaan vormen. Omdat aan het einde van dit schooljaar derhalve een einde gaat komen aan de zeer lange traditie van het Nutskleuteronderwijs te Zierik zee, hebben bestuur en leiding ge meend, dit feit niet ongemerkt voor bij te kunnen laten gaan. Deze mededeling deed hoofd leidster en toekomstig adjunct directrice van genoemde basisschool, mevrouw M. Speelman-Nooijen don derdagavond tijdens de jaarvergade ring van de ouderraad. Zij liet weten, dat het afscheids feest nog een definitieve invulling moet krijgen, maar dat er in elk geval naar gestreefd zal worden daar zowel de huidige kleuters, als ouders en ve le oud-leerlingen in te betrekken. Kleuterfeest Het feest voor de kleuters zal wor den gehouden op woensdag 3 juli. Er wacht de kleintjes dan een vrolijke ochtend met tractaties en een optre den van de clown Woudi. Niet minder feestelijk, maar wel licht toch met hier en daar een tikje weemoed wordt ongetwijfeld, de reü nie voor ouders en oud-leerlingen, die voor vrijdagavond 5 juli op het pro gramma staat. De hoop gaat uit naar mooi zomer weer, zodat van dit afscheidsfeest een buitengebeuren kan worden ge maakt. Suggesties voor het feestpro gramma van die avond zijn zeer wel kom en kunnen kenbaar gemaakt worden bij mevrouw Speelman in de Nutskleuterschool, telefoon: 01110-3413. Verder denkt men aan het inrichten van foto-collagcs met vele kiekjes van weleer. Wie in het bezit is van dergelijke plaatjes wordt uiter aard verzocht aan dit onderdeel me dewerking te verlenen Het schooljaar 1984/1985 voor de Nutskleuters zal op woensdag 10 juli definitief worden afgesloten. Inmid dels is het traditie geworden, dat op die dag een groot Indianenfeest wordt gevierd en dat de oudste kleu ters, uiteraard onder begeleiding van leidsters en enkele ouders, op school blijven overnachten. Voor de kinde ren een gedenkwaardige afsluiting van de kleuterschoolperiode. Met de vorming van dc basisschool ontstaat straks echter één onderwi js- voorzicning voor vier tot twaalfjari gen. Van afschcidnemcn van dc kleu terschool is dan derhalve geen sprake meer. Om de huidige leerlin gen van de Nutskleuterschool der-, halve nog allen die spanning van het Indianenfeest en de schoollogeerpar- tij te laten proeven, zullen dit jaar al le kleuters, dus ook de kleinere, aan het festijn mogen deelnemen. ffil- P£ 8itr Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon; minimumtempe ratuur omstreeks 8 graden; middag- temperatuur ongeveer 21 graden: 2wakke tot matige zuidoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 28 mei: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuid 3 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 mei Zon op 5.33, onder 21.41 Maan op 9.55, onder 2.15 26 mei Zon op 5.32, onder 21.43 Maan op 11.16 onder 2.43 27 mei Zon op 5.31, onder 21.44 Maan op 12.39, onder 3.04 28 mei Zon op 5.30, onder 21.45 Maan op 14.03, onder 3.20 Eerste Kwartier: 27 mei (13.56) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7.51 19.36 25 mei 26 mei 27 mei 28 mei 8.35 20.33 9.27 21.41 10.30 22.53 1.08 13.31 1.56 14.25 2.54 15.26 4.02 16.34 Doodtij: 29 mei Temperatuur zeewater voor Schouwse kust: 12°C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag blijft het vrij wel overal droog. Er komen perioden met zon voor, waarbij de temperatuur in de middag tot ongeveer 21 graden kan oplopen. Op de Waddeneilanden blijft het kwik bij ongeveer 18 graden steken. De wind is zwak tot matig en waait uit zuidoost. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt door depressies boven de oceaan ten zuidwesten van Ierland en bij de Noorse kust en een hogedrukgebied boven de Balkan. Eerste Pinksterdag blijft de wind zuidoost. In de aangevoerde lucht kan de temperatuur bij zonnige perioden tot ongeveer 23 graden oplopen. Later op de dag kan zich een lokale regen- of onweersbui ontwikkelen. Tweede Pinksterdag begint met wat zon, maar in de loop van de dag komt vanuit het zuidwesten onweer opzetten. Het onweer vormt de voor ste begrenzing van minder warme lucht. Na de Pinksteren dalen de tem peraturen dan ook tot ongeveer 19 graden, de normale waarde voor deze tijd van het jaar. 1 4 X

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1