Milieu-ambtenaar wil inzicht in hoeveelheid chemisch afval hij Schouwse bedrijven 'De Lichtboei' hield enquête over meningen cursusaanbod ZILT ALS DE ZEEWIND Boeiende excursie door landschap Schouwen-Duiveland Holty's Young Shop Zonnige bazar in en rond peuterspeelzaal Kerkwerve Eerste paal nieuwe bibliotheek Afsluiting „Blote Voeten" project ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 mei 1985 Nr. 23729 3 KERKWERVE - „In het verleden wisten we niet beter. Maar door toestanden als in Lekkerkerk en de Volger meerpolder zijn we wakker geworden", aldus J. Land man, de directeur van de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland. De dienst tracht op verschillende manieren te bereiken dat het afval schoner wordt. Behal ve het invoeren van de rolemmer, diende men een aan vrage in bij het ministerie voor Milieuhygiëne voor het aanstellen van een milieu-ambtenaar. Opvallend is het feit dat het overgrote deel der cursisten uit vrouwen bestaat. Hier nog een plaatje van de sue cursus bloemschikken die werd gegeven door mevrouw D. Hanse-Verton. Ten behoeve van vier-jaren-beleid ZIERIKZEE - Onder de deelnemers van twaalf clubs in buurt- en clubhuis 'De Lichtboei' van het Leger des Heils werd onlangs een enquête gehouden om de meningen over het cursusaanbod eens te peilen. De resultaten van het onderzoek zullen worden gebruikt bij de opstelling van een nieuw beleid voor de komende vier jaar. Dit resulteerde erin dat de 26-jarige Steven Capelle in het kader van het proefproject intensivering en hand having van de wetgeving chemisch af val voor één jaar op Schouwen-Dui- veland komt werken om in die perio de een inzicht te krijgen over wat er aan chemisch afval vrijkomt in de verschillende bedrijven op Schou- wen-Duiveland en voorlichting te ge ven over een verantwoorde manier om dit afval af te voeren. Volgens Landman is het heel be langrijk dat de chemische afvalstof fen niet tussen het „gewone" vuil te recht komen, omdat dat terecht komt op vuilstortplaatsen en zo via de bo dem waterverontreiniging veroor zaakt. Bij aparte inzameling kun nen de chemische afvalstoffen wor den verwerkt via de vuilverbranding Rijnmond zodat ze geen schade aan het milieu kunnen aanrichten". Behalve voorlichting van bedrij ven hecht hij daarom ook veel belang aan het initiatief dat de dienst begin dit jaar nam om via de verspreiding van speciale zakken ook particulie ren te stimuleren hun chemisch afval (zoals overtollige verf, afgewerkte olie, batterijen, fotochemicaliën, ter- petine, tinner, cosmetica en kwik thermometers) apart aan te bieden wanneer de dienst vuil komt ophalen of via een telefoontje melden. „Want alleen al via gebruik bij par ticulieren komt er per jaar dertig ton aan deze stoffen op Schouwen-Duive- land vrij", aldus de directeur die ver telt dat de dienst sinds eind verleden jaar veel actiever is geworden op mi lieugebied. Positieve reacties Omdat minder bekend is over de hoeveelheden en soorten chemisch af val die via bedrijven vrijkomt heeft Steven Capelle, die zijn opleiding kreeg op de hogere landbouwschool afdeling milieukunde, een lijst op gesteld van 300 Schouwse instellin gen die mogelijk chemisch afval heb ben. Hij zal deze in de loop yan het jaar bezoeken om een inzicht te krij gen in de problemen die op dit gebied bestaan en om de bedrijven voor te lichten over het op een verantwoorde wijze verzamelen en afvoeren van chemisch afval. Capelle die tot nu toe zo'n zes bedrijven bezocht vertelde dat er heel positief wordt gereageerd, wat hij met name ook wijdt aan het feit dat hij namens de Reinigings dienst mogelijkheden aanbiedt voor het plaatsen van tonnetjes en bakken waarin het afval gedeponeerd kan worden en gratis opgehaald. Er hoeft dus niet extra voor te worden be taald. Schoner afval ,,Er valt nog verschrikkelijk veel te doen om schoner afval te bewerkstel ligen", aldus Landman, die aantipte dat het momenteel nogal eens schort aan de uitvoering van de verschillen de milieu-wetten die in de zeventiger jaren tot stand kwamen. Ook in de wetten zelf signaleert hij tekortkomingen, met name op het gebied van particulier afval. ,,De verfoverschotten van een schilder he ten chemisch afval en moeten dus verplicht worden afgevoerd, terwijl diezelfde verfoverschotten bij parti culieren gewoon als afval worden bestempeld en gestort mogen wor den", zegt de directeur die vertelde dat de Reinigingsdienst dan ook op eigen initiatief is gestart met de ac tie met de gele zakken om chemisch afval van particulieren te verzame len. Momenteel komen er wekelijks ongeveer 70 dergelijke zakjes binnen met zo'n 260 kilogram chemisch afval yan particulieren. Landman uitte verder als zijn per soonlijke mening dat ook het ophalen van oud papier verder bevorderd zou kunnen worden. Eventueel via een fi nanciële bijdrage van de Reinigings dienst aan de verenigingen die dit momenteel al doen. Hij prijst zich ui teraard ook zeer gelukkig met de aanstelling van Capelle die door het ministerie wordt betaald en tot en met 31 maart 1986 via de Reinigings dienst op Schouwen-Duiveland werk zaam zal zijn. ZIERIKZEE - Oud-voorzitter J. D. de Kam van het bestuur van de Stich ting Gemeenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen- Duive- land zal op 24 mei de eerste paal slaan ten behoeve van de bouw van een nieuw bibliotheekgebouw. Dit gebouw zal verrijzen op het ter rein nabij de hoek Haringvlietstraat /Grevelingenstraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Het slaan van de eerste paal zal om 15.00 uur plaats vinden. ZIERIKZEE - In tegenstelling tot een bericht in de maandageditie be treffende de afsluiting van het „Blo te Voeten'-project heden (dinsdag) avond, wordt thans medegedeeld, dat deze bijeenkomst niet in het pa rochiegebouw in de Mosselstraat zal worden gehouden, maar in de Willi- brordussschool in de Hoge Molen straat. 38 „Straks op de kermis meiden ge noeg," zei Jaap en Jan zei ook zoiets, maar in feite was hij veel te verlegen om zelfs maar naar een meisje te kij ken. En hij voelde zich helemaal een beetje opgelaten omdat hij bij de vier meisjes waar Dirk op af had gewild ook dat kleine zwarte ding, met die leuke krulletjes had ontdekt, dat hem altijd zo plagerig aankeek als hij haar in Den Briel op school zag. Nee hoor, lekker kermis vieren met de jongens was wel leuk, maar voorlo pig niks geen gedoe met die meiden. Als je meiden meenam moest je daar zeker ook nog voor betalen, nou, daar had hij helemaal geen zin in, want zo veel centen had hij ook niet. Hij wierp een snelle blik achterom en merkte tot zijn schrik dat ook dat zwartje net naar hem keek en hem vriendelijk toelachte. Wel verdorie, nou kreeg hij nog een kleur ook. Schichtig keek hij opzij of zijn vrien den het niet gemerkt hadden, maar die waren veel te druk met hun ge dachten bij de kermis en Jaap vertel de net uitvoerig hoe hij had meege holpen met het opbouwen van een tent van een circus dat ook op de ker mis stond. „Het is maar een klein circus, hoor," zei Jaap. „Maar ze zijn wel hartstike goed, geloof ik. Die ene vent, je zal hem straks wel zien want hij heeft een heel grote snor, die tilde met gemak zes van de tentpalen tege lijk op. Ik geloof dat hij ook optreedt Uit de enquête blijkt, dat de meeste huidige cursisten al eerder aan een activiteit in 'De Lichtboei' hebben deelgenomen. De meerderheid blijkt ook goed op de hoogte te zijn van de cursussen, die 'De Lichtboei' te bie den heeft. Via anderen Blijkbaar is de mond-op-mond re clame belangrijk voor het buurt- en clubhuis ,want veel cursisten laten weten via anderen op de hoogte te zijn gesteld van de activiteiten daar. Het grootste deel van de mensen laat weten uit hobby aan een bepaal de cursus deel te nemen. Een kleine groep zegt dat uit deskundigheid te doen. Overtuigend is het antwoord op de KERKWERVE - De bazar ten bate van de peuterspeelzaal „De Schouw se Poeletjes" in Kerkwerve heeft za terdag een netto-bedrag van 940,— opgebracht. Dit betekent dat de noodzakelijke opknapbeurt aan het onderkomen gestart kan worden en dat er wellicht ook nog wat nieuw speelgoed kan worden aangeschaft. Leidsters en bestuur van „De Schouwse Poeletjes" toonden zich za terdag bijzonder tevreden en dank baar over de vrijwillige hulp, die bij de opzet van deze bazar werd ver leend. Dankzij het mooie weer werd als de sterke man. En dan is er nog een meisje met heel lange zwarte ha ren. die moet koorddansen of zoiets. Enne Jaap Glunderde, „ik heb drie vrijkaarten! Eerst kreeg ik er twee en toen zei ik dat we vandaag met z'n drieën kermis zouden houden en toen heb ik er direct nog een kaar tje bi jgek regen." „Dat is niet gek," zei Dirk, „dat spaart in elk geval voor ons allemaal vast een dubbeltje of vijftien cent uit. Of hoe duur die tent dan ook is. Zeg, hebben ze nog beesten ook?" „Alleen honden," vertelde Jaap, „en dan de vier paarden waarmee ze hun wagens hebben latern trekken. Maar ik geloof niet dat die ook in het circus meedoen." „Oh, dus geen wilde beesten, leeu wen en zo." „Ben je gek joh, dat kan toch niet met zo'n kermiscircus. Dat is toch ze ker veel te duur. Moet je nagaan wat zo'n beest aan vlees opvreet." Intussen was de muziek langzamer hand op het dorp terug en langs de kerk marcheerden ze tot voor de in gang van de kermis, waar ze nog een laatste nummer speelden. Dan brak de kermis los. De kermisgasten had den de tenten al klaar gemaakt om het publiek te ontvangen. De voor hangen werden teruggeslagen en de buksen in de schiettent lagen schiet- klaar. Tben de muziek van Volhar ding stopte begon de muziek van de zweefmolen en de caroussel te spelen. vraag wat men vindt van de lengte van de cursussen. Het overgrote deel beoordeelt duur en lengte van de cur sussen positief. Een groot aantal deelnemers zegt de kosten redelijk te vinden in ver houding tot de eigen financiële moge lijkheden. Als de cursussen, echter duurder zouden worden, zouden twee-en-dertig deelnemers afhaken. Achtendertig mensen laten weten de cursus dan toch te blijven volgen. Teruggave Aan de mogelijkheid van teruggave van de cursuskosten via de Vrij-Werk- Centrale dient wellicht wat bekend heid te worden gegeven, want eenen vijftig deelnemers blijken van die het evenement voornamelijk een zon nig buitengebeuren. Prijzen De fraaie pop werd gewonnen door Corrie Keizer, daar zij de juiste naam, te weten „Elizabeth" had op gegeven. Janneke Ruitenbeek wist te raden dat het gewicht van de beide peuterspeelzaalleidsters rond de 117 kilo moest liggen en won daarmee een fraaie doos constructiespeelgoed van Matador. Een mooie pottenbak kersdoos kwam in bezit van Ingrid Renden, daar zij het juiste aantal van 475 knikkers in een pot wist te raden. door ARIETA DE MAN Op een podium voor het kleine circus sloeg een clown uit volle kracht op een enorme trommel en met toeters voor hun mond probeerden anderen publiek te lokken naar de tent met de Dikke Dame en de waarzegster Lola. Glunderend dromden de jongens met het andere publiek het ker misterrein op. „Wat gaan we eerst doen?" zei Jaap. „Zullen we eerst naar het circus gaan?" „Nee joh, laten we eerst een rondje maken en eens kijken wat er alle maal is. En ik wil straks ook nog wel koekslaan", zei Dirk. „Koekslaan, ben je gek?" vond Jan. „Zonde van die koek. Eerst een koek kopen en dan kapotslaan om te zien wie er betalen moet. Nee hoor, dat vind ik zonde van m'n centen." „Nou, ik ga in elk geval wel even kijken," zei Dirk, „want er zijn altijd lui die de koek helemaal niet meene men, als ze geslagen hebben." „Nou, maar dan moet je wachten tot vanmiddag of vanavond," besliste Jan, „want dat doen ze pas als ze in de kroeg gezeten hebben. Als ze een paar borrels op hebben, dan zijn ze soms hartstikke gek. Vorig jaar, joh, toen stond ik bij de schiettent te kij ken en toen was er zo'n vent die vroeg me of ik even de spullen wou vasthou den, die hij allemaal gewonnen had en toen kreeg ik zomaar een gulden van hem!" (wordt vervolgd) mogelijkheid niet op de hoogte te zijn. Wellicht verrassend blijkt de uit komst van de vraag of men zin zou hebben om als vrijwillig(st)er mee te werken in het klubhuis. Ruim veertig mensen laten weten daar wel voor te voelen. Een iets kleiner aantal wijst het af wegens tijdgebrek. De overgrote meerderheid zegt op de hoogte te zijn van het feit, dat het club- en buurthuiswerk uitgaat van het Leger des Heils en de meesten zeggen die identiteit als positief te ervaren. De meerderheid laat tevens weten niet eerder met het Leger des Heils in contact te zijn geweest voor men aan het cursuswerk begon. Bijzonder positieve reacties komen er verder op de vragen hoe men de sfeer en wijze van lesgeven ervaart. Op de vragen of men bepaalde activi teiten mist en of er suggesties leven voor nieuwe cursussen, komt slechts weinig response. Ifen slotte mag het opvallend ge noemd worden, dat het overgrote deel der cursisten door vrouwen wordt ge vormd. De verhouding allochtoon autochtoon blijkt aanzienlijk dichter bijeen te liggen. ZIERIKZEE Pinksterketen In de Willibrorduskerk wordt op vrijdagavond om 19.00 uur een ge bedsdienst gehouden. Het is een van de vele schakels van de gebedsketen ter voorbereiding op het Pinkster feest. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk en wordt geleid door J. Doeswijk, J. Morcus en M. Verburg. NIEUWERKERK Opbrengst collecte De collecte ten bate van het Neder lands Astmafonds heeft in de ge meente Duiveland 1.226,— opge bracht. Alle gevers, geefsters en collectan- tes hartelijk dank hiervoor. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (tVm 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Initiatiefnemer De Roode Lelie: voor herhaling vatbaar BROUWERSHAVEN - Met een brede touringcar die zelfs over de smalste kronkeldijkjes reed, maakten onge veer dertig geïnteresseerden zaterdag een excursie over hun eigen eiland. Geograaf Frans Beekman voorzag de 160 kilometer landschap die op deze wijze voorbij trok op boeiende wijze van uitleg. Hierbij kwam zoveel en thousiasme en belangstelling bij de deelnemers tot uiting dat <Je initiatiefnemer van het evenement de cul turele Stichting De Roode Lelie overweegt om volgend jaar opnieuw een dergelijke excursie te organiseren. Uiteraard bleef het zaterdag niet alleen bij het observeren van het landschap vanuit de bus. Verschillen de malen werd gestopt en maakte men een wandeling naar beziens waardigheden waarvan de oorsprong van jaren en soms zelfs van eeuwen her dateert. Op deze wijze werden de caissons in Ouwerkerk bezocht en de zeewering bij de Oude Hoeve, waar men naartoe liep via zeldzame elzen- meten en het schroefvijzelgemaal bij Renesse. Men bezocht de overgang van vroongronden naar polder zoals die aan het eind van de Hogezoom bij Haamstede is te zien en enkele inla gen waaronder die aan het eind van de Boereweg, het oorspronkelijke Borrendamme bij Zierikzee. Frans Beekman, die allerlei elementen van het Schouwse landschap uitvoerig heeft bestudeerd, wist de hele dag door een boeiende uitleg bij een en ander te geven waarbij hij bekende ook zelf weer nieuwe feiten te hebben opgestoken van de aanwezigen. De excursie was een vervolg op de lezing in het Brouwse Tonnenmagazijn die eerder over dit onderwerp werd ge houden. Advertentie Dam 15 - Zierikzee Netto-opbrengst 940,—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3