Het doek valt over de basisschool Zonnemaire Raad Zierikzee verdeeld over reservering gelden Dorpshuis of gemeentehuis? Ongeval in Noordgouwe ^4C DE ZIERIKZEESCHE COURANT WD-raadslid J. K, Goemans: Een zwarte dag voor de kern Zonnemaire" College na schorsing toch unaniem WA> PÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Raad Westerschouwen Chemisch afval Huisvesting Tien winstpunten Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Preventie tegen chemisch afval is terecht aan De Speel-o-theek heeft dringend behoefte aan RV Renesse-combinatie Annette Ouwenbroek Westerschouwen bleek naast de RU ook het de orde van de dag. Een milieu-ambtenaar wil vervangende huisvesting, omdat de afbraak en Ulfert Unicum behaalde het afgelopen weekeinde in twee wedstrijden drie winstpun ten, hetgeen de tien volmaakt. (Pag. 5). CDA tegen subsidieverstrekking aan het inzicht in de hoeveelheid chemisch afval in van het huidige onderkomen gestaag nadert. DINSDAG 21 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23729 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Anywave-festival. (Pag. 2). Schouwse bedrijven. (Pag. 3). (Pag. 4). Wie al te lang over iets nadenkt, zal weinig tot stand brengen. Schiller BROUWERSHAVEN - De gemeenteraadsvergadering werd maandagavond beheerst door besluiten omtrent de invoering van de basisschool, waarbij twee toegevoegde punten het meeste stof deden opwaaien. Uit een op het laatste moment ingekomen stuk bleek dat door een ko ninklijk besluit nu definitief het doek is gevallen over de openbare lagere school te Zonnemaire. En naar aanlei ding van een beroepschrift dat de school met de Bijbel De Schouw bij het ministerie indiende tegen het gemeen teraadsbesluit over de verdeling van de lokalen is geble ken dat de verdeling op last van het ministerie anders ge regeld moet worden. ,,Een zwarte dag voor de kern Zon nemaire" noemde VVD-fractielid J. K. Goemans de uitspraak op het be roepschrift dat door 27 inwoners van Zonnemaire werd ingediend tegen de opheffing van de openbare lagere school. Dit laatste kwam als een zwaard van Damocles boven de kern Zonnemaire te hangen toen G.S. (in tegenstelling tot de gemeenteraad van Brouwershaven) beslisten dat er maar drie in plaats van vier basis scholen in de gemeente mochten ko men. In het koninklijk besluit wordt ge steld dat-deze beslissing terecht was omdat niet voldoende is gebleken dat de vorming van een openbare basis school in Zonnemaire noodzakelijk is om te voorzien in voldoende gelegen heid tot het volgen van openbaar on derwijs. Goemans zei niet alleen de inhoud van het stuk te betreuren maar ook het feit dat het zo laat is af gekomen. Hij noemde dit onbehoor lijk bestuur tegenover de lagere over heid vanwege de onzekerheid die zo lang duurt voor de betrokken perso nen. Gesprek op ministerie Als gevolg van het beroepschrift dat het bestuur van de school met de Bijbel ,,De Schouw" bij het ministe rie indiende tegen het gemeente raadsbesluit van 25 maart jongstle den waarin de schoollokalen werden verdeeld tussen openbare en bijzon dere basisschool, vond op 8 mei tus sen de betrokken partijen een ge sprek plaats op het ministerie. Hierbij bleek dat ook van de zijde van het ministerie niet zonder meer kon worden ingestemd met de door de gemeenteraad opgegeven huis vesting. Nadat de meningen van bei de schoolbesturen werden uitgespro ken en gehoord kwam het zoge naamde spiegelingsvoorstel aan de orde dat inhoudt dat de christelijke school zijn intrek zou nemen in de huidige lokaliteiten en voorzieningen van de openbare school en deze op haar beurt zou worden gevestigd in de huidige ruimten van de school met de Bijbel plus de lokalen van de kleu terschool. Met dien verstande dat de hal van de huidige kleuterschool voor gemeenschappelijk gebruik wordt aangewend en het speel-werklokaal in de huidige openbare school op kos ten van het rijk wordt uitgebreid met een natte hoek tot 70 m2. Compromis De christelijke basisschool heeft laten weten hiervoor beslist geen voorkeur te hebben en liever vast te houden aan hun oorspronkelijk aan de raad voorgestelde huisvestings- voorstel. En ook onder de raadsleden bleek het spiegelingsvoorstel duide lijk een tweede keus maar dan om re den dat men liever het oorspronke lijk raadsbesluit zou willen realiseren. ,,We zullen echter als goe de buren een oplossing moeten vin den" aldus wethouder van onderwijs S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter die als een beginsel van ons staatsbestel aanhaalde dat de meningen van an deren er wel toe doen. Het grote nadeel van het compro mis vond zij dat het een kostbare zaak is. ,,Er wordt geld uitgegeven voor een verbouwing die niet nodig zou zijn als er wat tolerantie opge bracht zou worden" aldu$ de wethou der. De VVD- en PvdA-fracties spra ken zich uit voor handhaving van het oorspronkelijk genomen raads besluit, terwijl de CDA- en GPV/SGP/RPF-fracties daar evenals in de eerdere raadsvergadering tegen waren. Allen waren zij vóór het prin cipebesluit om in uiterste nood dan maar het spiegelingsvoorstel als com promis te aanvaarden. Het ministerie zal van de genomen besluiten op de hoogte worden gesteld waarna de zaak definitief zijn beslag kan krij gen. Niet meer dan nodig is Bij de verschillende aanvragen om gelden uit de gemeentekas in het ka der van de overgangswet op het basis onderwijs die door de school met de Bijbel uit Brouwershaven en de christelijke Nationale school uit Zon nemaire werden gedaan, bleek het gemeentebestuur ervoor te zijn de hand stevig op de portemonnee te houden. Eén aanvrage van beide schelen werd afgewezen, terwijl de andere werden goedgekeurd met dien verstande dat de ter beschikking te stellen bedragen nog niet werden vastgesteld omdat de scholen nog geen exacte inventarisatie hebben kunnen doen. Een aspect dat de goed keuring kon wegdragen van Goe mans omdat er wellicht nog bruikba re materialen vrijkomen uit de scholen die opgeheven moeten wor den. De PvdA-fractie uitte bij monde van M. Hellendoorn felle kritiek op zijns inziens veel te hoge bedragen van de materialen die de scholen aanvroegen. Ook wethouder Loscha- coff was van mening dat niet licht vaardig omgesprongen dient te wor den met geld. „We zijn bereid om te geven wat nodig is voor goed onder wijs, maar niet meer" zei ze. In het kader van het basisonder wijs werden verder de aanstellings besluiten verstrekt voor de onder wijsgevenden in de gemeente die per 1 augustus les gaan geven op de nieu we basisscholen. De school met de Bijbel „De Schouw" kreeg, krach tens de lager onderwijswet uit 1920, 1.543,25 toegekend voor de aanschaf van leermiddelen voor vijf leerlingen uit klas 5. En aan mevrouw E. L. Quant die per 1 augustus les gaat ge ven aan de christelijke basisschool te Vervolg pagina 3 Het dorpshuis te Serooskerke. SEROOSKERKE - De raad van Westerschouwen ging maandag avond akkoord met het voorstel van b. en w. het dorpshuis te Serooskerke tijdelijk te gebruiken als gemeente huis. Op korte termijn zal worden begon nen met de verbouwwerkzaamheden van het gemeentehuis. Daardoor is het niet mogelijk om gedurende de maanden juni en juli van dit jaar ge bruik te maken van de raadszaal, welke tevens als trouwzaal fungeert. Dat betekent dat voor de raads- en commissievergaderingen uitgeweken dient te worden naar een andere loka- tie, net als voor het voltrekken van huwelijken. Het dorpshuis te Seroos kerke is door de raad als tijdelijk ge meentehuis aangewezen voor de pe riode 1 juni tot en met 30 september. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Binnen de Zierikzeese gemeenteraad bleek maandagavond grote verdeeldheid te heersen ten aanzien van de verdeling van een financiële meevaller van 414.247,50. Hoewel aanvankelijk sprake was van een unaniem collegevoorstel, dreigde wethouder finan ciën de heer L. J. van Gastel tussentijds daarvan af te ha ken. Na een schorsing echter bleken alle collegeleden toch weer op één lijn te zijn gebracht en kon het voorstel in stemming worden gebracht. Met acht tegen vijf stem men werd het door de raad ten slotte aangenomen. Het voorstel betrof de verdeling van genoemde post van 414.247,50. Dit bedrag kwam voor verdeling be schikbaar doordat in het bestem mingsplan 'Kaaskenswater' 30685 m2 grond werd ingebracht met een in- brengwaarde van 13,50 per m2. Het is in zo'n geval gebruikelijk, dat een dergelijk bedrag aan het eigen kapi taal wordt toegevoegd. In het colle gevoorstel werd echter afgeweken van die gebruikelijke gang van za ken. schillen bij verkoop van gronden', welke reservering daarmee op 3.314.000,— zou komen. Verder stel den b. en w. wel voor 50.000,— te ge bruiken voor de vorming van een re serve 'Voorzieningen ijsbaan' en eveneens 50.000,— aan de reserve 'Verkeerscirculatieplan' toe te voe gen. Verder stelden b. en w. voor 50.000,— te gebruiken voor vorming van de reserve 'Informatica Basison derwijs 35.000,voor de vorming van een reserve 'Verkeersvoorzienin- gen Calandweg' en 15.000,— toe te voegen aan de 'Museareserve'. 'Aangenaam getroffen' PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken liet namens zijn fractie we ten 'aangenaam getroffen' te zijn door dit collegevoorstel. Van het spontane advies 180.000,— achter de hand te houden voor renovatie van de ijsbaan bleek hij ook snel te zijn te ruggekomen. Voorshands kon de PvdA wel meegaan met de vorming van een reserve van 50.000,— ten be hoeve van de ijsbaan, echter onder voorwaarde dat er een gedegen plan op tafel moet liggen voordat een defi nitief besluit over de daadwerkelijke besteding zal worden genomen. Met de overige voorstellen ten aanzien van de verdeling over de diverse re- serveposten kon Van der Wekken vol mondig instemmen. In het collegevoorstel werd overi gens ook afgeweken van het advies van de commissie financiën. Tijdens die commissievergadering werd ge sproken over de renovatie van de ijs baan - liggend in het betreffend bestemmingsplan - en de mogelijk heid daar nu een gedeelte voor te re serveren. Kladje Volgens een ruw 'kladje' van de dienst gemeentewerken zou een in tensieve renovatie van de ijsbaan een bedrag van 180.000,— gaan vergen. VVD-woordvoerder J. J. Geleijnse op perde tijdens die commissievergade ring een dergelijk bedrag van ge noemde financiële meevaller voorlopig achter de hand te houden voor een eventuele renovatie van de ijsbaan in de toekomst. Tot zijn ver bazing, zo erkende hij maandag avond, kreeg hij in dit opzicht ook de vertegenwoordigers van PvdA en RU mee. Het college kwam echter tot een ge heel andere verdeling van de pot van 414.247,50. B. en w. bleken vooral bezwaar te hebben tegen de dras tische en dure renovatie van de ijs baan. Bovendien achtte het college zaken op het lijstje staan, die drin gender uitgevoerd dienden te wor den. Voorgesteld werd 214.247,50 toe te voegen aan de reserve 'Nadelige ver- 811.7* NOORDGOUWE - Bij een aanrijding tussen twee personenauto'sophet kruis punt Heereweg/Donkereweg in Noordgouwe werd maandagmiddag om streeks 12.40 uur een bestuurder lichtgewond. De aanrijding ontstond volgens de rijkspolitie doordat J. v. d. H uit Drei- schor, rijdend over de Heereweg in de richting Noordgouwe op het kruispunt geen voorrang zou hebben gegeven aan H. K. uit Schtiddebeurs. K. naderde het kruispunt via de Donkereweg. CDA-fractievoorzitter C. Bij de Vaate gaf echter te kennen nogal wat bezwaren te hebben tegen dit colle gevoorstel. Hij verwees naar de stag nerende grondverkopen en had de toekomstverwachting dat die ook verder zeer moeizaam tot stand zul len komen. Hij achtte het dan ook zeker niet denkbeeldig, dat Zierikzee daar in de toekomst door in de problemen zal komen. Derhalve stelde Bij de Vaate voor het volledige bedrag van 414.247,50 toe te voegen aan de re serve 'Nadelige verschillen bij ver koop van gronden'. Heel bedrag VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijn se zei wel begrip te hebben voor het feit, dat het college die 180.000,— voor de renovatie van de ijsbaan een heel bedrag vond. Anderzijds wees hij erop, dat schaatsen ook tot de sport behoort en derhalve ook aan zijn trekken moet kunnen komen. Geleijnse zei het moeilijk te vinden om te oordelen over de hoogte van de reserve 'Nadelige verschillen bij ver koop van gronden'. Hij wilde van wet houder Van Gastel vernemen of deze nou te klein, goed, redelijk of te hoog moet worden beschouwd voor een ge meente als Zierikzee. Wethouder Van Gastel gaf aan niet exact te kunnen zeggen of de gemeen te zich nu met deze reserve nog een buil zal kunnen vallen of dat deze voldoende zal blijken te zijn. Op zich achtte hij het zeker niet verkeerd om zoveel mogelijk geld aan de reserve toe te voegen. Nu echter deden zich volgens de wethouder andere belangrijke za ken voor, die op korte termijn gerea liseerd dienen te worden en waar dus geld voor nodig is. Overigens vond Van Gastel wel, dat met dit college voorstel de gehele meerjarenplan ning op z'n kop wordt gezet. Hij stel de voor het voorstel voor nader collegeberaad terug te nemen en er in een volgende raad op terug te zullen komen. Verdeeld Daarin bleek het college echter ver deeld. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester gaf te kennen het voorliggend verdelingsplan een uit stekend voorstel te vinden, waar hij niet zomaar af wilde stappen. Hij kreeg daarin bijval van wethouder J. Groen, die eerst weieens even intern collegeberaad wenste nu wethouder Van Gastel er blijk van gaf eigenlijk niet meer achter dat collegevoorstel te staan. „Er is sinds de opstelling van dit voorstel wel het één en ander gewij zigd", liet hij weten en hij doelde daarmee op het unanieme advies van de commissie onderwijs om het vak onderwijs in handvaardigheid te handhaven. Financieel betekent dat voor de gemeente het gemis van een Vervolg pagina 3 Verwachting tot woensdagavond: Iets lagere temperaturen Vooral in de nacht enkele regen- of onweersbuien. Morgen in de loop van de dag ook nu en dan zon; minimum temperatuur rond 10 graden; morgen middag ongeveer 17 graden. Tbt ma tig toenemende naar zuidwest draaiende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 mei: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Zonnige perioden kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei Zon op 5.37, onder 21.38 Maan op 6.47, onder 23 mei Zon op 5.36, onder 21.39 Maan op 7.36, onder 0.49 Eerste Kwartier: 27 mei (13.56) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 22 mei 5.58 17.41 11.19 23.43 23 mei 6.30 18.12 11.59 0.25 Springtij: 22 mei Temperatuur zeewater Schouwse kust: 12° C. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een al dagenlang boven Frankrijk en het Alpengebied aanwe zige lagedrukgebied trekt nu geleide lijk in noordelijke richting. Daarmee samenhangend worden vooral in de komende avond en nacht enkele regen- of onweersbuien verwacht. De wind waait eerst nog zwak tot matig uit uiteenlopende richtingen. Tijdens buien zijn echter enkele lokale wind stoten mogelijk. Morgen overdag breidt een zuid westelijke stroming zich geleidelijk vanuit het zuiden over ons land uit. Vanaf de Noordzee stroomt dan koe lere lucht ons land binnen, waarin het morgenmiddag niet warmer is dan een graad of 17. Bij zee liggen de temperaturen nog enkele graden la ger. Eerst is er nog veel bewolking waaruit plaatselijk nog regen kan vallen. In de loop van de dag komt de zon af en toe door. De verdere vooruitzichten wijzen in de rest van deze week nog op een ta melijk koel weertype met af en toe zon en mogelijk enkele buien. Tij dens het Pinksterweekeinde draait de wind naar zuidelijke richtingen en gaan de temperaturen weer omhoog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1