Zuiden Sri Lanka is helemaal niet veilig Rode Kruis wandeltocht Reactie Landbouwschap EG- prijsafspraken Kabinet akkoord met afschaffen Rijkswaterstaat mag storten in Rammegors Zeilplank aan banden Weer brand in Engels voetbalstadion „Kabinet zoekt uitvlucht voor besluit Markerwaard" eremedailles Opening schaapskooi op Noord- Saeftinghe Honden bijten meisje dood Tamil-woordvoerder in reactie op uitspraak premier Lubbers: AMSTERDAM - Tamils zijn helemaal niet veilig in het zuiden van Sri Lanka. De Nederlandse regering heeft daar geen enkele garantie voor. Dat verklaarde zaterdag desgevraagd secretaris S. Mahendran van de Tamil- Dutch Solidarity Association. Hij reageerde op premier Lubbers die vrijdag na afloop van het kabinetsberaad verklaarde dat Tamil-vluchtelingen beter in het zuiden van hun eigen land opgevangen kunnen worden dan naar Europa uit te wijken. Mahendran: Honderdduizend Ta mils zijn de afgelopen jaren aan het zuiden van Sri Lanka naar het noor den gevlucht. De Tamils vormen in het zuiden en midden van het eiland een minderheid. Hun huizen zijn daar verbrand en er zijn duizenden Tamils gedood. De verklaring van Lubbers is zeer pijnlijk", aldus de Tamil-woordvoerder in Nederland. Hij vreest nu het ergste voor het Ne derlandse opvangbeleid met betrek king tot de ruim 3.000 Tamils. DEN HAAG - Tevreden over het feit dat er een besluit genomen is over de prijzen van landbouwpro- dukten in de Europese Gemeen schap, maar beducht voor de gevol gen die het akkoord kan hebben voor het voortbestaan van de EG. Zo luidt de reactie van het Landbouwschap* op de afspraken die de tien ministers: van landbouw in de Gemeenschap* hebben gemaakt over de prijzen van. produkten die de boeren in het sei zoen 1985-1986 zullen ontvangen. Evenals minister Braks is het Landbouwschap bang dat de houding van de Bondsrepubliek in het ergste geval kan leiden tot het einde van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. De Duitsers hebben een afspraak over de prijs van granen tot nu toe te gengehouden, omdat zij geen verla ging willen accepteren. Dat kan lei den tot een terugkeer naar nationaal landbouwbeleid in plaats van Euro pees beleid. Gelukkig is het Landbouwschap met het besluit om de prijs voor melk die Nederlandse boeren krijgen met 2,5 procent te verhogen. Mahendran meent dat de Neder landse commissie, die op Sri Lanka is gaan kijken, is misleid door de rege ring: de commissie is door ambtena ren van de regering naar de verkeer de plaatsen gestuurd. Hij vindt dat Lubbers en het kabinet plaatsen in het zuiden van Sri Lanka moeten noe men, waar het voor Thmils veilig zou zijn. De Vereniging Vluchtelingen werk Nederland vraagt al sinds okto ber om de namen van die plaatsen, maar de regering heeft daar nog niet op geantwoord, aldus Mahendran. Moeilijk De Timil-Dutch Solidarity Associ ation is een organisatie van en voor Thmils in ons land. Er nemen ook, ter ondersteuning Nederlanders in deel. Mahendran verwacht dat het moeilijk wordt voor de Jhmils in Nederland". In de uitspraak van Lub bers dat justitie toch elke asielaan vraag individueel zal bekijken, heeft hij niet zoveel vertrouwen, laat hij blijken. Een van de redenen daarvoor is dat Nederlandse ambtenaren in veel gevallen al onjuiste gegevens vermelden op de aanvraagformulie ren. De Tamil-zegsman verwijst nog naar Frankrijk en West-Duitsland waar Thmils wel de zogenaamde B- status van politiek vluchteling kre gen. Kritiek De Stichting Vluchtingenwerk Am sterdam beklaagt zich er over dat de hoofdstad afspraken met betrekking tot de Tamils niet nakomt. In Amster dam verblijven de meeste Ihmil- vluchtelingen. De kritiek van Vluchtelingenwerk Amsterdam komt erop neer, dat de Landbouwschap hoofdstad toch alle Tamils dwingt te vertrekken naar de opvangcentra el ders in het land. Dat gebeurt onder andere door het stopzetten van de bijstandsuitkering. Afgesproken was, aldus de stichting, dat Tamils die goed gehuisvest zijn in Amster dam en daar al geruime tijd wonen, niet hoeven te vertrekken. Die vluchtelingen zouden met an dere woorden niet vallen onder de 10 april van kracht geworden „Rijksre geling verzorg verblijf Timils", die met overbrengen van de Tamils naar opvangcentra mogelijk maakt. De re geling betekende tevens dat het rijk' de kosten van de opvang voor zijn re kening overnam van de betrokken ge meenten. ISLAMABAD - Afghaanse verzets groepen die hun basis hebben in de Pakistaanse grensstad Peshawar zijn er vrijdag niet in geslaagd een mili taire alliantie te vormen. Zij kwamen alleen overeen dat zij voortaan een gemeenschappelijke woordvoerder zullen hebben en ook de keuze van die woordvoerder leverde problemen op. YUBARI - Door een ontploffing van gas in een kolenmijn in Yubari in het noorden van Japan zijn zeker 36 mijnwerkers omgekomen en 26 ande ren gewond geraakt. Dit werd verno men van functionarissen van de ko lenmijnbouwmaatschappij Mitsubis hi, de eigenaresse van de mijn. BRUINISSE - Rijkswaterstaat mag zonder extra vergunning baggerspe cie storten in het natuurgebied Ram megors te St. Philipsland. Dit heeft de Kroon beslist, na een bezwaar schrift van Rijkswaterstaat. Om die storting te verhinderen c.q. in de hand te houden had het gemeen tebestuur van St. Philipsland het Rammegors eerst tot natuurgebied verklaard in het Bestemmingsplan Buitengebied. Rijkswaterstaat werd in het gelijk gesteld toen men aan voerde dat het Rammegors als na tuurgebied van weinig betekenis is. AMSTERDAM - Onbekende „boze voordeurdelers" hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag bij drie in Amsterdam wonende kamerleden van CDA en WD ruiten ingegooid. De actie was blijkens een anonieme verklaring een protest tegen de kor ting op de uitkeringen aan voordeur- delers. Deze korting gaat waarschijn lijk op 1 juni in. BLARICUM - Een Engels spreken de man heeft vrijdagmiddag traan gas gebruikt bij een overal op een ju welierszaak in Blaricum. De man ging er vandoor met ee handlanger in een buiten wachtende vluchtauto. De buit bestond uit een aantal witgou- den ringen die met diamanten bezet zijn met een totale waarde van 40.000 tot 50.00 gulden. Dit heeft de rijkspo litie in Blaricum meegedeeld. DEN HAAG - Het kabinet heeft be sloten tot het invoeren van een bij zonder reglement voor kleine vaar tuigen, waardoor met name het varen met zeilplanken aan banden wordt gelegd. Zo zullen zeilplanken voortaan niet meer gebruikt mogen worden op die gedeelten van bepaal de vaarwegen die bestemd zijn voor de doorgaande vaart. Oversteken mag nog wel, mits dit gebeurt op de snelst mogelijke wijze en zonder de scheepvaart te hinderen. Op bepaalde wateren zal volgens de nieuwe regels niet meer zonder motor gevaren mogen worden en daarbij moet zoveel mogelijk rechts gehou den worden. Oversteken moet gebeu ren op de snelst mogelijke manier. Overtreding van de nieuwe regels kan gestraft worden met een hechte nis van ten hoogste tien dagen of een geldboete van maximaal 150 gulden. TORQUAY - Voor de tweede keer binnen een week is Engeland opge schrikt door een felle brand in een voetbalstadion. Vrijdag bleef van de 65 jaar oude houten hoofdtribune van vierde-divisieclub Torquay City alleen het verkoolde geraamte over. In tegenstelling tot de brand in het stadion van Bradford, afgelopen za terdag, eiste die van Torquay geen mensenlevens. Diep in de nacht sloegen volgens getuigen plotseling de vlammen uit het stadion, dat vorig jaar al werd ge troffen door een brand in de kleedka mers. Brandweer en politie konden nog niets zeggen over de mogelijke oorzaak. Ook over het schadebedrag weTd niets meegedeeld. Het stadion was, net als de meeste andere voetbalaccommodaties in het land, op last van de regering deze week geïnspecteerd op brandveiligheid. DEN HAAG - De onderscheidingen eremedailles (goud, zilver en brons) verdwijnen uit het Nederlandse de coratiestelsel. Alleen voor buiten landers blijven deze onderscheidin gen bestaan. Voor hen die nu een eremedaille ontvangen voor hun ver diensten komt een nieuwe orde: het lidmaatschap in de orde van Oranje Nassau. Het kabinet heeft hier overeen stemming over bereikt, naar aanlei ding van de voorstellen van de ad viescommissie herziening decoratie stelsel (de commissie-Portheine). Pre mier Lubbers zei vrijdag na afloop van de vergadering van de minister raad dat het kabinet het in hoofdlij nen eens is geworden over het veran derde decoratiestelsel. De Tweede Kamer kan binnen afzienbare tijd concrete voorstellen verwachten. Vol gens Lubbers ziet het er niet naar uit dat de nieuwe regeling voor Ko ninginnedag volgend jaar van kracht kan zijn. GRAAUW - In mei 1982 werd het beweidingsproject Saeftinghe ge tart. Onder grote belangstelling werden toen de plannen voor de start van het bedrijf te Emmahaven van de heer Boom ontvouwd. Nu, drie jaar na de start, lopen er weer twee volwaardige schaapskudden op Saeftinghe en bei de kudden zijn ondergebracht in nieuw gebouwde schaapskooien. Woensdag 29 mei wordt de nieuwe schaapskooi op Noord-Saeftinghc ge opend door gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster. FLENSBURG - Twee herdershon den hebben in de Westduitse stad Flensburg een meisje van elf jaar doodgebeten. Do honden waren uit een kennel ontsnapt en begonnen aanvankelijk met het kind te spelen. Tben het zich daarbij verwondde lik ten de honden aan het bloed. Het meisje duwde de dieren weg waarop deze haar verscheidene malen in de keel beten, zo deelde de politie mee. DEN HAAG - „Het kabinet- Lubbers heeft geen besluit genomen over inpoldering van de Marker waard. Advies vragen aan de Raad voor de Ruimtelijke Ordening is een uitvlucht. Het heeft de beslissing voor zich uit geschoven, een volgende regering mag het uitzoeken. Deze re gering houdt ons een doekje voor het bloeden voor". Aldus het commentaar van voorzit ter drs. J. Schouten van het Land bouwschap op het besluit van de mi nisterraad om het Markermeer in principe in te polderen en de uitein delijke aankleding ervan over te la ten aan een volgende regering, die het besluit ook weer terug kan draai en. Het Landbouwschap is voorstander van een Markerwaard, omdat telers van pootaardappelen en bloembol lenkwekers grond nodig hebben, en omdat Nederland nog wel wat extra grond kan gebruiken voor woning bouw en recreatie, meent Schouten. De voorzitter van het Landbouw schap vindt dat de regering een defi nitief besluit had moeten nemen. „Jarenlang zijn alle kanten, alle mo gelijkheden, alle varianten door voor- en tegenstanders bekeken. We weten nu echt wel wat niet kan en wat wel kan", aldus Schouten. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. DEN HAAG - Minister Brinkman van Cultuur moet voor mensen die bij het toneel werken, een afvloeiingsre geling treffen als ze door zijn reorga nisatieplannen zonder werk komen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dit bepaald in een zaak die nieuwe komedie in Den Haag en de Amsterdamse gezelschap pen Theaterunie, Cntrum, Sater, en poezie hardop tegen de minister had den aangespannen. Een dergelijke re geling kost, ruw geschat, een miljoen gulden. UTRECHT - Meer dan de helft van de 607 monumentale panden die de gemeente Utrecht bezit verkeert in matige of slechte staat en moet bin nen 15 tot 20 jaar grotendeels worden gesloopt als er niet snel iets aan ge beurt. Behoud en herstel van de pan den vergt een investering van in to taal 145 miljoen gulden en dat bedrag is niet op te brengen tenzij het rijk met meer subsidie over de brug komt en de gemeente bijvoorbeeld panden aan particuleren gaat verkopen. BRUINISSE - Alle ingrediënten waren vrijdagavond aanwezig om er een grootse wandeltocht voor het Ro de Kruis van te maken. Prachtig wandelweer, een enthou siast begeleidend E.H.B.O.-team, een prettige marsroute en de Bruse bur gervader als koptrekker bij de 15-km afstand. Jammer voor de organisatie is dan natuurlijk dat slechts een goede vijf tig deelnemers zich hadden inge schreven voor de wandeltocht. Er was op een veel groter aantal gerekend. Iedere woensdag Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio.' Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. 28 mei t/m 1 juni De Eenhoorn (Havenpark). Expositie over olieverfschilderijen van de heer W. van den Noordt. 10.00-17.00 uur. Maandag 20 mei Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering post zegelvereniging Philatelica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal van de Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 Dinsdag 21 mei Zierikzee Wijkgebouw Jannewekken. Slotmid dag bejaardengymnastiek. 15.30 uur. Parochiegebouw, Mosselstraat. Slot- avond jongerenproject „Blote Voe ten". 19.00 uur. Haamstede Zaal Ger. kerk. Bijeenkomst N.C.V.B. afd. Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Nieuw-Haamstede Tbrenweg la (bij J. van Zuylen). N.V.V.H. buitengebeuren. 14.00 uur. Scharendijke Consistoriekamer van de Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Ibnnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Alg. ledenvergadering Rode Kruis, afdeling Brouwersha ven. 20.00 uur. Woensdag 22 mei Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst N.C.V.B. afdeling Zierik zee. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Kindermiddag VOO. 14.00 uur. Leeszaal van de Bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Dorpshuis. Informatie-avond Stich ting Vrouwenemancipatie Schou wen-Duiveland/Sint Philipsland over Volwasseneducatie voor vrou wen. 20.00 uur. Donderdag 23 mei Kerkwerve Chr. Ger. kerk. S.G.P.-tijdrede door ds. T. de Jong. 19.30 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Zaterdag 25 mei Zierikzee ZWN-station. Busreis Groei en Bloei. 07.30 uur. Brouwershaven Bostonplein. Grote bazar en rommel markt. 10.00 tot 20.00 uur. Sirjansland Tferrein O.L.S. Sirjansland. Rommel markt. 9.00 uur. Donderdag 30 mei Zierikzee ZWN-station. Vertrek fietstocht N.C.V.B. naar champignonkwekerij te Oosterland. 14.00 uur. Zaterdag 1 juni Zierikzee De Graanbeurs. Ontmoeting- en uit wisselingsdag voor computergebrui kers. 10.30 en 16.00 uur. Brouwershaven Sportpark Onder de Molen. Wandel tocht. 14.00 uur. Zaterdag 8 juni Zierikzee Beuze. Rommelmarkt. Basketball vereniging Mevo '80. 08.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2