Isaac Beeckman: 17e eeuwse natuurkundige in Zierikzee Schrijfavonden A.I. in Burgb-Haamstede Boeren-kruidentuin bij oudheidskamer Informatie-avond Bruinisse Stichting Vrouwenemancipatie NOORDWELLE DRUKKERIJ Volgende week Seizoenweekmarkt Renesse weer van start Brandweer assisteert bij inspectie Varreput Bruinisse 4 Boeiende lezing van dr. K. van Berkel voor Stad en Lande BURGH-HAAMSTEDE - Deze maand worden de schrijfavonden van Am nesty International al in de derde week en niet, zoals gebruikelijk, in de vier de week gehouden. Op maandag 20 mei kunnen belangstellenden terecht in de recreatiezaal van de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede, in de Gere formeerde kerk te Brouwershaven en in de Prinses Julianaschool te Zierik- Er mogen dan niet veel Zeeuwen zijn geweest die aan het culturele leven in ons land hebben bijgedragen, zoals sommigen beweren, Isaac Beeckman (1588-1639) mag daar zeker wèl toe gerekend worden. Deze heeft met na me in zijn Zierikzeese tijd belangrijke gedachten ont wikkeld op vooral natuurkundig terrein. Daardoor kan hij de vergelijking met andere grote Nederlandse na tuurkundigen als Swammerdam en Antony van Leeu wenhoek met glans doorstaan. Isaac Beeckman heeft behalve zijn proefschrift niet gepubliceerd. In 1905 is in de Provinciale bibliotheek in Middelburg zijn dagboek gevon den. Dit loopt van 1604 tot 1634, be staat uit vier delen en is van aanteke ningen voorzien uitgegeven door C. de Waard in de periode 1939-1953. Dr. Van Berkel had dit dagboek goed bestudeerd, zoals later ook bij de vragen bleek. In alle rust Daarbij is hem gebleken dat Beeckmans Zierikzeese periode be langrijker is geweest dan spreker aanvankelijk dacht. Hij heeft daar namelijk min of meer in afzondering vruchtbare overpeinzingen kunnen doen. Zierikzee lag nogal geïsoleerd van de wetenschappelijke wereld. Hij kon er zijn ideeën dus in alle rust uitbroeden. De theoloog Willem Teellinck was zijn geestelijke leidsman. Beeckman had in Zierikzee verder omgang met Adriaan Hoffer, dichter en latere bur gemeester van Zierikzee en met Van Heyst, arts en theoloog. In Zierikzee noteerde hij dagelijks getrouw de wa terstanden, de'neerslag en de geschat te temperatuur. Het boven- en ondermaanse Belangrijker waren -zijn aanteke ningen over de werking van krach ten. Het traagheidsbeginsel had zijn aandacht. Waarom blijven de plane ten in hun baan bewegen? Aristoteles had voor dit ,,boven"-maanse geen an dere verklaring dan een magische. Alles verder weg dan de maan was eeuwig en onveranderlijk. Voor het ondermaanse" vond hij dat er altijd een aandrijvende kracht moest zijn voor beweging. Zolang bijv. een kar maar geduwd of getrokken werd be woog deze. Beeckman vond dat als iets een maal beweegt die beweging door blijft gaan, tenzij die door een uit wendige oorzaak gehinderd wordt. Niet de beweging als zodanig maar de verandering van de beweging behoeft verklaring. Zo kwam hij ook tot het vacuum-denkbeeld. Een voorwerp blijft in een vacuum bewegen, omdat er geen (lucht)weerstand is. Valwet Verder is in Zierikzee de grondge dachte van de valwet al bij hem opge komen, die hij met Descartes in 1618 uitwerkte. In zijn Zierikzeese jaren installeer de hij waterleidingen en fonteintjes in de tuinen van regenten. Daarbij ontdekte hij het beginsel van Torri- celli over de uitstroming van vloei stof uit een gat in een vat. Ook de trilling van snaren bestu deerde hij. Hij leverde het bewijs dat de lengte van een snaar omgekeerd evenredig is met de hoogte van de toon. Aldus de mening van dr. K. van Berkel in een boeiende lezing over deze Zeeuw, die theologie en medicij nen studeerde en van 1611 tot 1616 in Zierikzee een kaarsenmakerij had. Hij deed daar ook veel meteorologi sche waarnemingen, nam er proeven en bedreef de landmeetkunde. Beeckman leefde net na de renais sance, de tijd waarin de oudheid op nieuw werd bestudeerd, bijv. de ge dachten van Plato en Aristoteles. Maar ook werden nieuwe theorieën ontwikkeld en werd de wereld nader bestudeerd. Dit kwam bijv. tot uiting in de anatomie en het perspectief in de schilderkunst. Het tot dan ma gisch - occulte denken over allerlei verschijnselen werd geleidelijk ver drongen door het meer rationele. Sinds de oudheid schreef men de niet te verklaren verschijnselen toe aan verborgen krachten. Nu werden de oorzaken opgespoord, bijv. van bewe ging. De zeevaartkunde ontwikkelde zich en daarmee de plaatsbepaling op aarde. Er kwamen naast de geestes wetenschappen als theologie, rech ten, letteren en filosofie ook andere tot bloei, als wis- en natuurkunde, bijv. door Leonardo da Vinei en bij ons door Simon Stevin. Balling Beeckman werd geboren in Middel burg in 1588 als zoon van een balling die uit Turnhout om zijn geloof moest vluchten en via Londen Zeeland be reikte. Zijn vader was ultra orthodox binnen de Hervormde Kerk. Isaac ging in 1607 naar Leiden voor de theo logiestudie, maar staakte die in 1611. Hij bracht het niet verder dan kandi daat. Tbt een beroep is het nooit geko men, ook niet na een korte aanvullen de studie in 1612 in Saumur (Fr.). Hij heeft nog wel op Schouwen proefge- preekt. Op 7 maart 1611 werd hij als nieu we poorter van Zierikzee ingeschre ven en vestigde hij zich daar als zelf standig kaarsenmaker. Dit vak had hij bij zijn vader geleerd. Inmiddels had hij zich op de studie der natuurwetenschappen toegelegd. Hij deed allerlei proeven en waarne mingen en hield daarvan nauwkeurig een dagboek bij, zijn Journael. Medicijnen In 1616 vertrok hij uit Zierikzee naar zijn jongere broer Jacob in Vee- re, rector van de Latijnse school al daar. Hij ging naast werkzaamheden voor zijn vaders bedrijf zich toen be zig houden met de studie der medicij nen. Dit was in die tijd de enige stu dierichting waar o.a. wis- en natuur kunde bij te pas kwam. Twee jaar la ter promoveerde hij in Caen (Fr.) op een proefschrift over de derdedaagse koorts. Hij bezocht Breda en ont moette daar Descartes. Hij leerde er ook zijn vrouw kennen. In 1619 werd hij conrector van de Latijnse school in Utrecht, een jaar later van die in Rotterdam. Sinds 1627 was hij rector van de Latijnse school in Dordrecht, de oudste stad van Holland. Vrij veel Zeeuwen kwamen die school bezoe ken. Velen waren bij hem en zijn vrouw in de kost. In 1634 stierf hij daar aan tbc. Beeckman heeft met al deze onder zoekingen veel bouwstenen geleverd voor de zgn. „mechanisatische" na tuurwetenschap van de 17e eeuw. De ze verklaart alle verschijnselen voor namelijk met de principes van materie en beweging. Helaas heeft Beeckman zelf zijn theorieën niet ge publiceerd. Descartes heeft dit later wel gedaan. Van Berkel besloot zijn lezing met de opmerking dat Beeckman veel van zijn nieuwe denkbeelden over de natuurkunde in zijn Zierikzeese ja ren heeft kunnen ontwikkelen. Het kaarsenmaken liet hij kennelijk meer aan zijn knecht over, die na zijn vertrek uit Zierikzee de zaak over nam. Discussie De spreker had een aandachtig ge hoor van zo'n vijftig geïnteresseerden die geboeid naar deze lezing over een toch niet zo gemakkelijk onderwerp luisterden. Bij de discussie kwam nog naar vo ren dat Beeckman zich ondanks zijn medische studie weinig voor de le vende natuur interesseerde. De plaatsbepaling die Beeckman gedaan heeft voor Zierikzee had betrekking op het in kaart brengen van Schou- wen-Duiveland in aansluiting op wat Snellius voor Holland gedaan had. De Oosterschelde was daarbij minder van belang. Deze werd op oude kaar ten vaak smaller weergegeven dan in werkelijkheid. Van een verband tussen ziektebeeld en de door Beeckman beschreven weersgesteldheid is niets in zijn Jour nael gevonden. Ook is niet bekend waar hij in Zierikzee woonachtig was. ZIERIKZEE - Op de agenda van de jaarvergadering van de Vereni ging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, die onlangs werd gehou den te Zierikzee, stond onder andere een lezing van dr. K. van Berkel uit Culemborg. Het onderwerp van zijn lezing was de 17e eeuwse Ne derlandse natuuronderzoeker Isaac Beeckman, die een aantal jaren in Zierikzee woonde. Hij was een tijdgenoot van Galilei, die naam maakte met zijn moderne natuurfilosofie, gebaseerd op waarneming en experi menten. Ir. J. L. van Sloten, secretaris van de vereniging, maakte een samen vatting van de lezing. ZIERIKZEE Examens Jeugd-EHBO De kinderen van de 6e klas van de Theo Thijssenschool hebben examen gedaan voor het diploma Jeugd E.H.B.O. A. De volgende kinderen zijn geslaagd: Michel Bakker; Jan- Willem Berrevoets; Wim Bolier; Ser ge v. d. Bos; Nynke Botterweg; Erik Hanse; Ester van Hout; Boudewijn v. d. Have, Leon v. d. Hoek; Johnie Klippel; Ralph Koper; Martino Koster; Claudia Prooi; Alice Rossen; Mike van Vèndeloo; Eveline Vis; Han- co de Vos; Lucien Vroegh; Petra v. d. Werf; Harald van Zwieten; Kees West- dorp; Richard de Bruijn. Het examen werd afgenomen door de heer Kloet en mevrouw Boot. De opleiding werd gedaan door de dames: Quist; De Looff; Schot en de heren De Bil en Van Eyk. Binnen de Veste Op vrijdag 10 mei hebben Jappe Beekman; Marc van Dam; Michael van Geer; Collin de Graag; Egbert de ,Jong; Jacco Klink; Wiebe van Leeu wen; Gordon Rijkers; Patrick Rogge band; Erwin van der Sande; Mathieu de Vlieger; Monique Berrevoets; Dé- siree Braun; Karin van Dienst; Agnes van Dongen; Francis Klink; Rianne Krijger; Nanda Mens; Amber Meuhl- haus; Maruja Speelman; Brenda van Uden en Wilma Zijta examen gedaan voor het Jeugd E.H.B.O. A diploma. Zij zitten allemaal op „Binnen de Veste" en werden geëxamineerd door de heren Boom en Mangold, ze zijn al lemaal geslaagd. Ook deed Miranda van Vossen die dag examen en zij slaagde ook, ze zit op de Theo Thijs senschool en kon niet op de dag exa men doen waarop haar klasgenootjes examen deden omdat ze toen door ziekte afwezig was. Expositie Miep de Graaf exposeert vanaf za terdag 18 mei met textiel in galerie Tussen de havens. De tentoonstelling loopt tot vrijdag 31 mei. De ope ningstijden zijn van 14.00-17.00 uur. Ouderavond Van de peuterspeelzaal Kwibus te Zierikzee wordt dinsdag 21 mei een ouderavond gehouden in de speelzaal aan de Miereweg. Op de agenda staat onder meer het jaarverslag van de se cretaresse en de penningmeesteresse en de verkiezing van de leden van de oudercommissie. Na de pauze vertelt mevrouw Van Rhoon, werkzaam bij het Medisch Opvoedkundig Bureau (MOB) over de geestelijke en lichame lijke ontwikkeling van kinderen in. de leeftijd van 0-4 jaar. Ouders zijn in de gelegenheid vragen te stellen over dit onderwerp. De ouderavond begint om 20.00 uur. Twijfels over schuldvraag aanrijding Over de oorzaak van een aanrijding op het kruispunt Schuithaven-Lange Nobelstraat, tast de politie nog in het duister omdat betrokken bestuurders tegengestelde verklaringen aflegden. Het gebeurde op Hemelvaartsdag omstreeks 16.45 uur. M. A. uit Münster (W.Dld.) zou op genoemde kruising twijfelen over de richting die hij met zijn auto moest inrijden en stond stil volgens zijn verklaring. Achter hem reed A. F. uit Zierikzee, die linksaf wilde, de Schuithaven in. Volgens deze verklaring zou eerstge noemde op de kruising achteruit zijn gereden, maar volgens de Duitser zou de Zierikzeeënaar achterop zijn auto gereden zijn. In ieder geval ontstond er lichte materiële schade aan beide voertuigen. BURGH-HAAMSTEDE Bowlen De dames van de Christelijke Plat telandsvrouwen Bond gingen dins dagmiddag op Krayestein bowlen. Om half twee vertrok het gezelschap vanaf het ZWN-station richting Haamstede. Er werd van twee tot vier uur gebowld. Het was een gezellige en ontspannen middag. HAAMSTEDE Afsluiting soosseizoen Woensdag, in de late namiddag kwamen de leden van de bejaarden- soos voor de laatste maal in dit sei zoen bij elkaar. Een welkomstwoord van de persidente, mevrouw Kik- Verton werd gevolgd door het geza menlijk zingen van „Alles wat adem heeft love de Here". Als gaste trad ditmaal mevrouw V. d. Brinkhorst met declamatie op. Zij bracht werk jes van o.a. Tbon Hermans, Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt in de vorm van ernst en luim. Tussen de maaltijdpauzes door werd zij aan dachtig beluisterd. Tbvoren las me vrouw W. v. Oosterom-v. Dijke een uitgebreid jaaroverzicht. Na het laat ste declamatiewerk getiteld „De Geit" van onze vroegere Eilandman volgden een aantal dankwoorden. Mevrouw C. v. d. Bos-Kortvriend dankte namens de theeschenksters en mevrouw Boot-Hanse en de heer P. Slager deden dit namens de soos. Me de werden door de presidente het hoofd van de huishouding en de kok van het Rusthuis Duinoord ten zeerste bedankt voor hun medewer king aan de uitgebreide broodmaal tijd en zij ontvingen een bloemenhul de, evenals de dames die de thee verzorgden. Besloten werd met het zingen van: Dank u voor elke nieuwe morgen, Dank u voor deze fijne dag! RENESSE Luctor et Emergo te gast in Frankrijk Zondag 12 mei reisde het Renesser fanfarekorps „Luctor et Emergo" naar het Franse Gravelines, een bad plaats tussen Duinkerken en Calais, om deel te nemen aan de laatste dag van het driedaags muziekfestival dat daar werd georganiseerd. In totaal 16 korpsen, maakten die dag een paar maal een mars door de stad. Ieder korps liep een ander tra ject. 's Middags was er een grote op tocht ..waarbij elk korps op de markt terecht kwam om daar een optreden te verzorgen voor de volgepakte tri bunes. Als slot speelden alle 16, uit vier verschillende landen afkomstige, korpsen gezamenlijk twee Franse marsen, waarna nog de volksliederen van deze vier landen (Frankrijk, Bel gië, Engeland en Nederland) ten ge hore werden gebracht. Na deze reis op moederdag zal het korps op vaderdag naar Slagharen reizen om in Ponypark Slagharen een optreden te verzorgen. Collecte Astma-fonds De collecte ten bate van het Astma fonds heeft 910,65 opgebracht. Col lectanten en gevers wordt hartelijk dank gezegd. Aanrijding onder invloed De Vroonweg was donderdagoch tend heel vroeg (2.30 uur) het toneel van een aanrijding met twee perso nenauto's waarvan de bestuurders te veel aan Bachus hadden geofferd. W. J. uit Rotterdam reed op de Vroon- weg, miste een afslag, draaide met zijn auto op de Vroonweg waarbij hij in aanraking kwam met de auto van F. H. uit Stolberg (W.Dld.). Eerstge noemde werd aan een blaastest en bloedproef onderworpen die beiden positief uitvielen, terwijl laatstge noemde bestuurder de benen nam. Het vermoeden bestaat dat ook deze bestuurder te diep in het glaasje ge keken had en om die reden niet meer ter plaatse was. Revue-avond 't Staepel'of Dinsdagavond 22 mei geeft de open bare lagere school 't Staepel'of uit Re- Op dinsdag 21 mei wordt in de con sistoriekamer van de Gereformeerde kerk te Scharendijke een schrijf- avond gehouden en woensdag 22 mei in de leeszaal van de bibliotheek te Bruinisse. De mensen waarvoor deze maand geschreven kan worden zijn Mulum- ba wa Tshisekedi uit Zaïre, Ismail Be- sikgi uit Turkije en Nguyên Chi Thiên uit Vietnam. Mulumba wa Tshisekedi is advo caat, ex-minister en voormalig lid van de Nationale Vergadering van Zaïre. Hij is sinds november 1983 zon der aanklacht of proces verbannen naar een dorp meer dan 800 km van zijn huis en Kinshasa. Hij mag dat dorp niet verlaten, geen brieven schrijven of ontvangen en ook geen bezoek ontvangen. Mulumba wa Tshisekedi is al 2 keer eerder gear resteerd. Voor het eerst in 1981 na het ondertekenen van een open brief waarin kritiek geleverd werd op de politiek van president Mobutu Seso Seko. Na een interne verbanning tot december 1981 werd hij in maart 1982 opnieuw gearresteerd wegens het deelnemen aan discussies over het oprichten van een nieuwe politieke partij. Dit laatste is verboden omdat Zaïre volgens de grondwet een één- partijstaat is. Ismail Besikgi is een socioloog uit Turkije die een gevangenisstraf van tien jaar uit zit omdat hij tijdens een vorige gevangenisstraf een brief naar het buitenland had gestuurd. In die brief noemde hij de Koerden een aparte etnische groepering, hetgeen in Uirkije officieel ontkend wordt. Nguyên Chi Thiên is een 52-jarige dichter uit Vietnam die in zijn werk kritiek uitte op de regering. Hij wordt sinds 2 april 1979 zonder aan klacht of proces gevangen gehouden. Sinds 1958 heeft hij 23 jaar in gevan genschap doorgebracht, waarvan ve le jaren in „her-opvoedingskampen". Zijn ervaringen daar alsmede kritiek op de regering verwerkte hij in zijn gedichten. Al voor het zeventiende jaar RENESSE - Ook dit jaar wordt in Renesse weer een seizoenweekmarkt ge houden. Vanaf 22 mei tot en met 11 september staan aan de Kromme Reke woensdagmorgen van acht tot één uur weer de gebruikelijke kramen, terwijl ook een aantal plaatsen voor standwerkers wordt uitgegeven. Verders is er één kraam ter beschik king voor creatieve doelen. Op 19 juni en 3 juli zal zal deze kraam gebruikt worden door de Stichting Peu terspeelzaal Renesse, die pannekoe ken zal bakken en verkopen ten bate van de kas. Op 17 en 31 juli zal het Ro de Kruis afdeling Schouwen welfare artikelen verkopen. De vrouwenver eniging Martha zal op 24 juli hand werken verkopen t.b.v. de kerk en op 21 augustus zal de Bejaardensoos Re nesse handwerken, cake en babbe laars aan de man proberen te bren gen. Op 10 en 26 juni en 7 en 14 augustus verkoopt de Orgelcommis sie van de N.H. Kerk onder andere 2de hands boeken en kleding en ver der jam, gebak. Als deze instelling wordt de kraam gratis ter beschik king gesteld. Volwasseneneducatie voor vrouwen nesse in het dorpshuis te Renesse een revue-avond, die voor iedereen toe gankelijk is. Aan het programma wordt door al le klassen van de school meegewerkt. De lh combinatie speelt een stukje met de titel „In Holland staat een huis". De combinatie brengt vier korte sketchjes en een dansje en ver der is er voor de pauze nog een blok fluitorkestje te beluisteren. Na de pauze zal de 5/e combinatie van de school een toneelstuk spelen. Er zullen aan het begin van de avond programma's worden verkocht ten bate van de kas van de ouderraad. BROUWERSHAVEN/ZONNEMAIRE Vergadering Rode Kruis Op dinsdag 21 mei zal de algemene ledenvergadering van het Ned. Rode Kruis afdeling Brouwershaven wor den gehouden. Deze ledenvergade ring zal worden gehouden in het Dorpshuis, I. M. van der Bijlstraat te Zonnemaire. De aanvangstijd is 20.00 uur. Naast de gebruikelijke agenda punten, zal er na de pauze gelegen heid zijn tot het spelen van een spel letje bingo. Aanrijding Dijk Bommenede Donderdagmiddag omstreeks half zes schampte F. H. uit Dreischor met zijn auto langs de auto van M. V. uit Haamstede. Beide reden op de Dijk van Bommenede. H. moest uitwijken voor een tegenligger, waarna de lich te aanrijding ontstond. KERKWERVE Bejaardenreis 1985 Evenals vorige jaren organiseert het Oranjecomitee van Kerkwerve een reis voor de bejaarden en wel op donderdag 23 mei. Het vertrek is om half acht vanaf de Ring. 's Ochtends wordt een bezoek ge bracht aan Potterie de Driehoek te Huizen. Na de lunch in Naarden volgt een rondrit door het Gooi en Hilver sum en wordt het Vestingmuseum in Naarden bezocht. Aan het eind van de middag wordt koffie gedronken aan de Loosdrecht- se Plassen en na het diner, dat ge bruikt wordt in Montfoort, gaat het weer op huis aan. Opgaven bij: mevrouw C. Hart man, Simonskerkestraat 9, Kerkwer ve, tel. 01110-3640. Tljdrede In de zaal van de Christelijk Gere formeerde Kerk wordt donderdag 23 mei een tijdrede gehouden door ds. T. de Jong uit Poortvliet. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE - De Stichting Vrou wenemancipatie Schouwen-Duive- land en Sint Philipsland organiseert woensdag 22 mei een informatie avond in het dorpshuis te Bruinisse. Het onderwerp, dat deze keer cen traal zal staan, is: Volwassenenedu catie voor vrouwen. Eerst wordt de videofilm „Als je wilt, kun je meedoen...." gedraaid, een uitgave van het ministerie van ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van de gemeente Zierik zee zal op woensdagmiddag 22 mei de dienst gemeentewerken assisteren bij een bouwkundige inspectie van de Varreput. In verband met de toekomstige restauratie van de Varreput dient de dienst gemeentewerken allereerst een indruk te hebben in welke toe stand de muren van de put zich bevin den. Om een volledig beeld te krijgen dienen de muren tot aan de fundatie te worden geïnspecteerd. De brand weer is in dat verband gevraagd om medewerking te verlenen omdat het waterpeil in de put aanzienlijk,naar beneden moet om de fundamenten bloot te leggen. Onderwijs. In deze film komt aan de orde waarom vrouwen weer onder wijs gaan volgen en met welke moei lijkheden ze dan te maken krijgen. Daarna wordt gesproken over di verse vormen van volwasseneneduca tie en de mogelijkheden op Schou- wen-Duiveland. Ook wil men het hebben over drempels die vrouwen tegen komen en hoe die mogelijk weg te nemen zijn. Welkom Zoals gebruikelijk wordt er tevens informatie gegeven over de Sichting Vrouwenemancipatie Zeeland. Alle vrouwen uit de regio zijn van harte welkom op deze informatie-avond, woensdag 22 mei aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men bel len naar het regiokantoor van de Stichting Vrouwenemancipatie Zee land, Visstraat 5, Zierikzee, tel. 01110- 5615. DEN HAAG - De Kerncentralis van Borssele en Dodewaard hebben in 1984 respectievelijk elf en acht storin gen gehad. In 1983 was dit zeven en acht. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 BRUINISSE - De oudheidskamer, het eeuwenoude huisje aan de oudste straat van Bru de Oudestraat, heeft een fraaie boeren-kruidentuin gekregen, passend bij de leeftijd van het huis. De oudheidskamer, waarin een unieke verzameling voorwerpen en gegevens over de meckrapcultuur en een huiska mer uit vervlogen eeuwen zijn te bezichtigen, heeft er met deze prachtig aan gelegde tuin een aantrekkelijke trekpleister bij gekregen. De aanleg van de boerenkruiden- tuin in Renaissance-stijl kwam ge heel voor rekening van de hovenier van de gemeente, Johan Flik weert. Hij kreeg de niet alledaagse opdracht om de toch vrij beperkte ruimte ach ter de oudheidskamer een eigen aan zicht te geven. En dat is prima gelukt. In de vier perkjes, geaccentueerd door de fijn-grind paden, staat bislook, lievevrouwebedstro, enkele maggieplanten, majorein, pepermunt en dovenetel. en verschillende soor ten tijm. De perkjes worden omrand met Buxus, een laag blijvend hegge tje zoals die te zien zijn in de bekende Engelse tuinen rondom de paleizen. Tbr afscheiding zijn enkele lei-linden geplant. In het midden staat een note- boom terwijl op de zuidkant druiven ranken zijn aangeplant. Sjaak Steke- tee bouwde achter in de tuin een schaalmodel van een wagenschuur waarin nog een oude wagen komt te staan. Een merel heeft de schuur al „gekraakt" en er z'n intrek in geno men, met z'n kroost nog in de dop. De tuin. de schuur en de zitbank die Klaas Kik heeft geschonken vormen een fraai geheel achter de oudheids kamer en hebben het geheel aanzien lijk verfraaid. De tuin is alleen te bezichtigen tij dens de openstelling van de oud heidskamer. in de maanden juni, tot en met september op de woensdagen en zaterdagen van drie tot vijf uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4