"M'n nieuwe broek betaal ik met een cheque.1 Van m'n eigen Rabo-rekenin Rabobank Twee jubileumvieringen in Bruse ,In 't Opper' Unaniem advies handhaving vakonderwijs handvaardigheid C.J.V. De Schakel op geest en jacht tijdens kampweekend ELEKTRO LIEVENSE Makkelijk zo'n Rabo-rekening voor het ontvangen van je eigen geld en het betalen van allerlei zaken. Bovendien kun je Eurocheques krijgen. Voor als je iets leuks ziet en je hebt geen contant geld bij je. Neem ook zo'n Rabo-rekening. Van je eigen Rabobank. Er is er altijd een in de buurt. Schrijf maar bij, schrijf maar af, Rabo-rekening. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 mei 1985 Nr. 23727 3 Briljanten bruidspaar en veertigjarig dienst jubileum burgemeester BRUINISSE -In het Bruse „In 't Opper"viel er dinsdagochtend heel wat te vieren. Ten eerste werd feestelijk herdacht dat het echtpaar L(eendert) van Gilst - C(ornelia) van Gilst-Otte op 14 mei 1920 in het huwelijk trad. Daartoe was de recreatiezaal zoals gebruikelijk met dit soort festiviteiten, versierd, werd er een feestlied aangeheven en gezamenlijk koffie gedronken met alle be woners die daartoe in de gelegenheid zijn. Onverwacht kwam er nog een jubileum-viering bij: burgemeester T. C. Hekman werd in het zonnetje gezet we gens zijn aanstaand 40-jarig jubileum. Leendert van Gilst en Cornelia van Gilst-Otte vierden dinsdag hun briljanten echtvereniging in het Bruse ,,In 't Opper". Op de foto het briljanten bruidspaar, met de oudste dochter en het jongste kleinkind. Rond half tien in de ochtend kwam het bruidspaar Van Gilst- Otte de recreatiezaal in, opge wacht door een grote schare be langstellenden en feestgangers. Directrice mevrouw N. Bal richtte het woord tot de feestvarkens" met een hartelijk getoonzette re de. Uiteraard eerst een hartelijk welkom en vervolgens liet de di rectrice weten het een groot genoe gen te vinden het briljanten bruidspaar op deze wijze in hun midden te hebben. Lief en leed „Vijfenzestig jaar is een hele tijd", aldus de directrice, „een tijd perk met veel lief en leed, maar op deze dag zal het mooie uit uw rij ke leven de boventoon voeren. U kreeg zes kinderen,! te weten vijf dochters en een zoon en juist op deze dag willen we aan uw zoon denken die op dit moment op de operatietafel ligt en derhalve niet op het feest kan zijn". Vervolgens verhaalde mevrouw Bal dat beide een zeer werkzaam leven achter de rug hebben. De bruid (bijna 85 jaar) met het be sturen van het gezin en de bruide gom (bijna 86 jaar) met een perio de van 52 jaar arbeidzaam leven. Veelal als mosselschipper, maar ook in de „werkverschaffing" zo als dat toen heette. Vijftig uur werken voor een loon van tien he le guldens en als er geen werk in de werkverschaffing was, stempe len voor een bedrag van zeven gul den per week. Op 14 mei 1920 trad het echtpaar in het huwelijk en trok in een huisje aan de Noorddijk. Slechts een paar weken met de oorlog en de ramp. werd dit huisje tijdelijk verlaten. Gedurende zes maanden woont het bruidspaar in „In 't Op per" na eerst een tijd gewoond te hebben in de Zierikzeese Corne- liastichting. „Moge God u nog een mooie levensavond schenken", besloot mevrouw Bal, waarna tra ditioneel het gelegenheidskoor "van personeelsleden het bruids1 paar toezong met een levensloop in vogelvlucht, begeleid op orgel door de heer Tanis. Burgemeester T. C. Hekman, met echtgenote en de beide wet houders M. J. v. d. Velde en M. Meeuwsen ook op het feest, noem de 65 jaar huwelijk vooral tegen woordig een hele prestatie. „Ik heb weieens iemand horen zeggen dat men in deze tijd een lintje zou moeten uitreiken voor iedereen die meer dan 40 jaar getrouwd is De burgemeester zei verder dat hij graag de b. en w.-vergade- ring had onderbroken om in In 't Opper te zijn waar, zo sprak hij overtuigend, de „ouwetjes" bij zonder goed worden verzorgd. „De verzorging hier is boven alle lof verheven en dat mag ook wei eens gezegd worden". Zowel de ou ders van het echtpaar Van Gilst- Otte als het echtpaar zelf (en hun 1 kinderen) zijn in Bruinisse gebo ren en getogen, dus Bruser kan het niet. „Ik hoop voor u op een rusti ge levensavond aan de verzorging zal het niet liggen", zo besloot de burgemeester. Zijn woorden wer den vergezeld door het aanbieden van een gemeentelijke fruitmand door mevrouw Hekman. Onze buurman Hoewel Hekman had aangekon digd snel met de b. en w.-vergade- ring te willen doorgaan, werd hij, tegen gehouden door de directrice die de buurman van in In 't Opper in het zonnetje zette. Op voorhand bood ze namens personeel en be woners de felicitaties aan, mede omdat deze op 31 mei niet in de ge legenheid zijn de burgemeester te feliciteren met zijn veertigjarig jubileum, waarvan ruim negen jaar als burgemeester van Brui nisse. „Burgemeester zijn is niet altijd even gemakkelijk, en zeker niet in Bru", stelde mevrouw Bal, die Hekman diverse titels toe dichtte: vader, magistraat, ambas sadeur, coördinator, (soms) predi kant en maatschappelijk werker. „Eigenlijk vind ik dat burgemees ter zijn een 'hoger beroep is, een roeping, in dienst van God, om op te koinen voor de rechten van de burgers in onze samenleving. Het is u aardig gelukt, we zijn alle maal erg blij met u. We wensen u allemaal wijsheid toe in uw verde re ambtsperiode in Bruinisse", zo besloot de directrice haar onver wachte huldiging aan haar buur man. Hekman was al op weg naar het podium om de toespraak te beant woorden maar werd gedecideerd naar zijn plaats terug verwezen: eerst moest er nog gezongen wor den, waarvoor het gelegenheids koor wederom het podium be klom. Onder begeleiding van de voorzitter van ,,In 't Opper", de heer Wandel, werd een schoon lied aangeheven op de wijs van Daar bij die molen, waarin in vele cou pletten vooral tot uitdrukking kwam dat de bewoners vinden dat Hekman een burgemeester is, waarvan er niet veel zijn. Nog mocht Hekman niet ver trekken, want bij zulke hartelijke woorden hoort ook een cadeau: het Zeeuwse volkslied, netjes in gelijst kreeg hij, waarmee Hek man zich zeer verguld toonde. ,,U had mij geen groter geschenk kun nen geven", sprak hij even later, nog een beetje ontdaan van de plotselinge aandacht voor zijn persoon. „Ik kom woorden te kort om u allen te danken voor dit spontane gebeuren, een gebaar dat ik bijzonder op prijs stel. Van de veertig jaar bracht ik dertig jaar door in Zeeland, en hoewel ik dus nooit Zeeuw zal worden:ik voel me Zeeuw met de Zeeuwen. Burgemeester T. C. Hekman werd in het zonnetje gezet, wegens zijn aanstaande veertigjarig dienstju- Jbileum. Ik, en ik spreek ook namens mijn vrouw, voel me bijzonder thuis in Zeeland en zeker in Bru ".aldus een zichtbaar verraste Hekman, die tot slot nog de toezegging deed op zijn jubileumdag persoonlijk naar het Opper te komen om de bewo ners in de gelegenheid te stellen hem de hand te drukken. Me vrouw Bal: „Maar dan geen toe spraken meer Wegens het veertigjarig jubi leum wordt op vrijdag 31 mei een bijeenkomst belegd in het Dorps huis voor genodigden, aanvang 14.30 uur. De bevolking, het be- drijfs- en plaatselijk verenigings leven wordt 's avonds in hetzelfde gebouw in de gelegenheid gesteld om Hekman geluk te wensen, vanaf 20.00 uur. Advertentie RENESSE - Afgelopen weekend hield de C.J.V. De Schakel te Renesse voor de drie jongste groepen een uitstekend geslaagd kamp-weekend in Oostkapel- le. Vrijdagavond vertrok het gezelschap, nagezwaaid door vele ouders, met particuliere auto's. In Oostkapelle aangekomen begon de uitvoering van een zorgvuldig voorbereide grap. De leiding vertelde de kampeerders een (verzonnen) le gende over een zeeman die in de bos sen rond Oostkapelle was verdwe nen, waarna zijn vrouw met een lamp naar hem op zoek ging, totdat ze ook spoorloos verdween. Sinds die tijd werden in de bossen rond Oostkapel le van tijd tot tijd vreemde lichten waargenomen. Ook nu zouden de lichten soms nog worden gezien. On derzoek door mensen uit de omge ving had nooit iets opgeleverd. Met enig ongeloof werd het „ware" ver haal aangehoord, maar toen er vreemde lichten werden gesignaleerd gingen toch wel enkele kampgangers twijfelen. De volgende ochtend kreeg het verhaal een vervolg toen tijdens een levend stratego in de bossen en kele botten werden gevonden. De door de leiding ingeseinde politie werd erbij gehaald en deze bekeek de vondst en onderschreef het verhaal dat de vorige avond was verteld. Zaterdagmiddag gingen de jongelui het dorp in met de opdracht bij de V.V.V. en in de winkel wat meer infor matie te winnen over de legende en de vreemde verschijnselen. Dankzij de welwillende medewerking van de mensen in Oostkapelle en de uitste kende voorbereiding werd overal het verhaal bevestigd. In een etalage lag een doosje met geestenlokmiddel dat werd gekocht. En, ondanks het feit dat de kinderen best weten dat spo ken en geesten niet bestaan, groeide de twijfel. Na de bonte avond trok men, gewapend met het geestenlok middel het bos in. Hand aan hand en toch best een beetje in angstige span ning. Tben er ook nog in witte gewa den gehulde gedaanten werden waar genomen werd het zelfs bijna echt eng. Maar natuurlijk werd voor het slapen gaan de waarheid onthuld en biechtte de leiding op dat alles een goed voorbereide grap was geweest. Na alle spanning van de zaterdag werden zondag collages gemaakt voor de Pinkstcrdicnst waaraan de C.J.V. zal meewerken, 's Middags- werden nog enkele spelen gedaan in de duinen en 's avonds om half zeven kwam het gezelschap vol enthousias te verhalen weer thuis in Renesse. Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische, apparaten Radio-apparaluur Televisie - Video - enz. 91114-1388 9119-183-1 Commissie onderwijs Zierikzee ZIERIKZEE - Het vakonderwijs in handvaardigheid op. de Zierikzeese scholen zal op het huidige niveau ge handhaafd blijven. Deze conclusie' mocht dinsdagmid dag worden getrokken na de openbare vergadering van de commissie onderwijs in de raadzaal van het stadhuis. LUXEMBURG - Paus Johannes Paulus 2 is zeer tevreden over het ver loop van zijn bezoek aan Nederland. Dat vertelde aartsbisschop Simonis donderdag tijdens de laatste dag van het bezoek van de paus aan Luxem burg. De leider van de Nederlandse kerkprovincie vergezelt de paus tij dens diens bezoek aan het Groother- dogdom Luxemburg en België. LOCHEM - Ruim 8.000 liefhebbers van popmuziek hebben donderdag in het Gelderse Lochem het festival „Lochem 7000" bijgewoond. Advertentie De commissie kwam bijeen om ad vies uit te brengen over de omvang van het vakonderwijs in het basison derwijs ingang van 1 augustus 1985. Zowel op de openbare als op de bij zondere lagere scholen wordt mo menteel vakonderwijs (gymnastiek en handvaardigheid) gegeven. De daarvoor beschikbaar gestelde rijks- vergoeding wordt met honderd pro cent overschreden, hetgeen tot gevolg heeft dat de gemeente zelf een aan zienlijke financiële bijdrage voor het vakonderwijs levert. Nieuwe regeling' Met ingang van 1 augustus dit jaar gaat een nieuwe regeling voor het vakonderwijs gelden. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) adviseerde de gemeenten op grond van die nieuwe regeling reeds met in gang van 1 augustus 1985 het aantal gemeentelijke boventallige uren op het op langere termijn gewenste ni veau vast te stellen. De meerderheid van het college van b. en w. kwam daarop tot het standpunt, dat het vakonderwijs in handvaardigheid per 1 augustus af geschaft diende te worden en dat het vakonderwijs lichamelijke oefening onaangetast diende te blijven. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen kon zich met dat standpunt niet verenigen. Hij wilde de huidige omvang van het vakonderwijs onaan getast laten omdat het onderwijs door rijksbezuinigingen de afgelopen jaren al flink heeft moeten inleveren en omdat een vermindering van het aantal uren vakonderwijs een verde re aantasting van de kwaliteit van het onderwijs zou betekenen. De heer Groen gaf tijdens de verga dering van de commissie onderwijs dan ook in alle duidelijkheid te ken nen het standpunt van de meerder heid van het college niet te kunnen verdedigen. Principe De wethouder wees op een eerder uitgesproken raadsvoornemen de overschrijding van de rijksvergoe ding voor het vakonderwijs terug te brengen tot 75%. Nu diende volgens Groen echter dc principiële discussie gevoerd te worden of een verdere in krimping van het vakonderwijs nog wel verantwoord was. Ilij liet weten, dat een aantal in stanties «ver deze zaak reeds advies had uitgebracht. Zo pleitte liet regio naal lioofdenoverleg voor handha ving van de 100% overschrijding, om dat een verdere teruggang van het vakonderwijs in de praktijk moei lijk uitvoerbaar zou blijken te zijn. De schoolbesturen van het prot. chr. onderwijs bleken, volgens dc wethouder, eenzelfde mening te zijn toegedaan. Met dc betrokken va kleerkracht voor handvaardigheid had ook reeds overleg plaatsgehad. Zij had aangevoerd, dat een verdere teruggang van het aantal lesuren handvaardigheid weinig mogelijkhe den voor daadwerkelijk vakonder wijs zou overlaten. Ontzien Alle instanties waren het er overi gens ook over eens, dat in elk geval het vakonderwijs in lichamelijke oe fening onaangetast diende te blijven. Ten slotte was ook nog advies binnen gekomen van de Gemeenschappelij ke Medezeggenschapsraad (GMR) en ook van deze zijde werd gepleit voor handhaving van de 100% overschrij ding. Commissielid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) sprak over 'een verarming voor het basison derwijs' als het vakonderwijs in handvaardigheid zou komen te ver dwijnen. Zij zag daarin ook het te gengaan van de basisgedachte van de basisschool, waarin juist veel aan dacht geschonken dient te worden aan de creativiteit van zowel jongens als meisjes. Hoewel mevrouw Bij de Vaate er kende dat de realiteit ook dwingt om naar de financiële kant van de zaak te kijken, liet zij weten de handhaving van het vakonderwijs op het huidige niveau als een eerste prioriteit te be schouwen. Afwegen De heer J. J. Geleijnse (VVD) sprak over het afwegen van onderwijskun dige belangen tegen financiële belan gen. Naar zijn mening diende duide lijk gezegd te worden of men wel of niet nog verder terug wilde met het vakonderwijs. Persoonlijk was er voor hem geen compromis mogelijk. Hij adviseerde kort en krachtig de 100% overschrijding te handhaven. De heer D. van der Wekken (PvdA) zei blij te zijn met de brief van dc GMR omdat daarin juist de onder wijskundige argumenten duidelijk op een rijtje waren gezet. Hij was het met mevrouw Bij de Vaate eens, dat handhaving van het huidig niveau vakonderwijs zeker past in de ont wikkeling van de basisschool. Hij zei Van harte' de handhaving van dc 100% overschrijding te advise ren. „Dit is al het minimale, we mo gen niet meer wegdoen", aldus Van dor Wekken. Dc heer K. T. de Jonge (RU) liet we ten behoorlijk wat moeite te hebben met het voorstel van de meerderheid van het college om handvaardigheid te laten vallen. Financiële consequenties Hij informeerde naar de financiële consequenties voor de gemeente als hef vakonderwijs op het huidig ni veau blijft gehandhaafd. Wethouder Groen kwan* daarop.rpet, hetover- zicht, dat de gemeente ih 1982 uit ei gen middelen f74.000,aan het vak onderwijs bijdroeg; in 1983 was dat 63.000,in 1984 werd de bijdrage 49.000,en voor dit jaar wordt een eigen bijdrage geraamd van 43.000,—. De heer De Jonge adviseerde ook de 100% overschrijding zowel voor handvaardigheid als voor gym nastiek té handhaven. Wethouder Groen toonde zich ver heugd over dit unanieme advies van de commissie onderwijs. Verder kon hij laten weten, dat het college op grond van dit unanieme commis siestandpunt nu zal afzien van een voorstel aan de raad tot afschaffing van het vakonderwijs in handvaar digheid. Het vakonderwijs zal der halve op het huidig niveau worden gehandhaafd. Expositie in „Tussen de Havens" ZIERIKZEE - In galerie „Tussen de Havens" te Zierikzee wordt zaterdag middag 18 mei om 14.00 uur de eerste expositie van dit seizoen geopend. Het betreft een tentoonstelling van textiele collages van Miep de Graaf. De opening zaterdagmiddag wordt verricht door de heer Henk de Muynck. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 14300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3