Streekarchivariaat wil deel bestand op film Raad Brouw beslist over leerkrachten basisschool pe Deelname gemeente Zierikzee aan 'Zeeland helpt Nepal' Oeverval verleden tijd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bescherming van de originelen en aanzienlijke werkbesparing personeel Nini* Braderie rommelmarkt voor orgelfonds Maandag 20 mei WAt- ffih Voorstel aan gemeenteraad T<< ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Straatvervuiling Randweg Renesse Elpee Spannende slotronde De Aktiegroep Havenkwartier te Zierikzee De commissie Ruimtelijke Ordening van De Zeeuwse (ormatie Rocky West and Hum- In de vierde klas van de hockeycompetitie bij heelt middels een rapport aanbevelingen ge- Westerschouwen twijfelt aan de juistheid van buggers presenteren op Hemelvaartsdag hun de dames staat voor donderdag een thriller- achtige slotronde op het programma. Ook het HSD-team doet mee. (Pag. 5). daan tegen straatvervuiling. (Pag. 2). het tracé van de Randweg te Renesse. (Pag. tweede Elpee. (Pag. 4). 3). DINSDAG 14 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23726 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beschouw nauwkeurig de dingen van het verleden: zij werpen licht op de toekomst. Guicciardini 11 U b Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De leden van de commissie Streekar chivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland hebben maandagmiddag in principe besloten om enkele bestanden van het streekarchief op microfilm vast te leg gen. De kosten, die daaraan zijn verbonden, bedragen ongeveer 150.000 gulden. De gemeenteraden van de deel nemende gemeenten zullen aan deze beslissing nog hun goedkeuring moeten geven. De te verfilmen bestanden bestaan uit de registers van de burgerlijke stand, de bevolkingsregisters en de Zierikzeesche Courant en de Zierik- zeesche Nieuwsbode. De aanleiding voor het vastleggen op microfilm ligt in het feit dat deze bestanden veel vuldig worden geraadpleegd, het geen een aanzienlijke werkbelasting is voor het personeel van het streek archivariaat. Bovendien hebben de originelen behoorlijk te lijden van de veelvuldige raadpleging. Boven dien heeft een groot aantal registers zwaar geleden door de watersnood ramp Volgens een toelichting van streek archivaris H. Uil kan niet meer wor den toegestaan dat de exemplaren van de Zierikzeesche Courant en de RENESSE - Op het Dorpsplein te Renesse wordt op zaterdag 18 mei een braderie/rommelmarkt gehou den ten bate van het orgelfonds, het Midden Amerika project van de C.J.V. en Lesoto in Zuid Afrika. Overigens zal dit de laatste keer zijn dat ten bate van het orgelfonds een braderie wordt gehouden, omdat met de opbrengst van a.s. zaterdag het streefbedrag zal worden gehaald. De voorbereidingen voor de restaura tie van het orgel zijn inmiddels in volle gang en het ziet er naar uit dat binnen enkele weken een begin zal worden gemaakt met het karwei. De rommelmarkt zal dit jaar buitenge woon groot zijn omdat zeer veel koop waar is binnen gekomen. Vooral be schikt men over erg veel tweedehands meubelen en huishou delijk apparaten. Op de braderie zijn verschillende leuke spelen als bijv. ballengooien en kop van jut en na tuurlijk het rad van avontuur. Ook kan men er terecht voor koffie, al dan niet met gebak en andere versnape ringen. Een draaiorgel zal de hele dag zorgen voor een vrolijk sfeertje en mevrouw Karsten zal in het koor van de kerk twee maal een poppenkast voorstelling verzorgen. Het evene ment duurt van half negen tot vier uur. Zierikzeesche Nieuwsbode bij het streekarchivariaat worden geco- pieëerd, vanwege de omvang van de leggers en vaak ook de staat waarin ze verkeren. Door het vastleggen op microfilm kan de bezoeker van het archief zich zelf op eenvoudige manier bedienen doordat alle gewenste bronnen voor zijn onderzoek binnen handbereik zijn. Een ander groot voordeel van de toepassing van microfiches (het pro- dukt van de verfilming - red.) is dat de bezoeker zichzelf kan helpen aan copieën. Werkbesparing De laatste jaren is de werkdruk op het streekarchivariaat sterk toegeno men. Veiigeas streekarchivaris Uil zou het niet uitgesloten moeten worden geacht dat ernstig overwogen zou moeten worden over te gaan tot per soneelsuitbreiding om de bestaande dienstverlening op hetzelfde niveau te houden. Door toepassing van het systeem met microfiches zou die eventuele noodzaak komen te verval len. Volgens mededelingen van de heer Uil bestaat de mogelijkheid om bij de verfilming van bepaalde bestan den samen te werken met andere in stanties of bedrijven. Bij de verfil ming van de bestanden van de burgerlijke stand zou kunnen worden geparticipeerd met het rijk, terwijl de Koninklijke Bibliotheek en uitge verij Lakenman Ochtman wellicht zullen deelnemen bij de verfilming van de kfanten. Ten behoeve van de besluitvorming in de verschillende gemeenteraden en in de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland zal nog een ontwerp-begroting worden opgesteld en moet nog een ver deelsleutel worden gevonden voor de verdeling van de kosten. Uit de rekening over 1984 was ge bleken dat ongeveer 15.000 gulden aan de gemeenten en het waterschap wordt gerestitueerd. De commissie besloot maandag om dit bedrag te re serveren als eenmalige bijdrage voor de microverfilming. 25 jaar herindeling Tijdens de rondvraag werd streek archivaris Uil gevraagd om zich te beraden op welke wijze er aandacht Wanneer de verschillende gemeenteraden er hun goedkeuring aan hechten, zal een deel van de bestanden van het Streekarchief worden vastgelegd op microfilm. Eén van de verfilmen zaken zijn de archiefexemplaren van de Zie rikzeesche Courant en de Zierikzeesche Nieuwsbode. Op de foto het resultaat van de verfilming: een microfiche met daarop dertig krantenpagina's. De Nieuwsbode op de achtergrond geeft een duidelijke indruk van de minimale omvang van het microfiche. kan worden besteed .aan het feit dat het op 1 januari 1986 vijfentwintig jaar geleden is dat de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland koopwoningen waarop men een zoge naamde rijkspremie wil realiseren. In de vergadering komt verder het om gezondheidsredenen verlenen van eervol ontslag aan de heer J. Kiesen- berg aan de orde en enkele wijzigin gen in de gemeentebegroting. De ver gadering begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN - Niet minder dan negen agendapunten van de Brouw- se gemeenteraadsvergadering, die maandag 20 mei aanstaande wordt gehou den, hebben betrekking op de invoering van de nieuwe basisschool per 1 au gustus. Het betreft de ontslagaanvrage van de hoofdleidster van de Brouwse openbare kleuterschool Het Schuitje, die per 1 augustus een betrekking heeft aanvaard aan de christelijke basisschool De Schouw te Brouwershaven. De andere punten behandelen het opnieuw verstrekken van aanstellingsbbeslui- ten aan de leerkrachten die per genoemde datum de drie basisscholen in de gemeente gaan runnen en verzoeken om gelden uit de gemeentekas in ver band met de overgangswet op het basisonderwijs. Wat deze verzoeken betreft stellen"' b. en w. verschillende reacties voor. Aan de aanvrage van het bestuur van de vereniging tot stichting en in standhouding van de School met de Bijbel te Brouwershaven om een gel delijke bbijdrage voor de aanschaf van meubilair en leer- en hulpmidde len willen zij medewerking verlenen met dien verstande dat het bedrag van de vergoeding nader zal worden WESTERSCHOUWEN - Een drijvende kraan verricht de laatste voorlopige werkzaamheden in verband met de vorige week opgetreden oeverval nabij de Plompetorendijk. Vorige week woensdag werd 's ochtends bij hoog water ruim 3.000 ton fosforslakken op de teen van de dijk gestort om verdere schade aan de dijk te voorkomen. Later bleek dat de oeverval zich een tiental meter uit de dijk had voorgedaan. De drijvende kraan moest er derhalve aan te pas komen om de slakken op de juiste plaats te deponeren. vastgesteld en de aanvrage van de zelfde school voor bordstellingen en meubilair wijzen zij af. Aanvragen van de vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs voor geldelijke steun inzake de aanschaf van meube len, leer- en hulpmiddelen, gereed schappen houtbewerking, groot ma teriaal, hanteermateriaal en opbergmogelijkhden willen b. en w. honoreren en de aanvrage van dezelf de school voor een bijdrage voor aan schaffing van repro-apparatuur wijst ze af. Haven Den Osse Het onderwerp dat vorige week uit voerig werd behandeld in de advies commissie voor recreatie en openbare werken, de huur en verhuur van de haven Den Osse, komt maandag avond voor vaststelling van een defi nitief besluit aan de orde in de ge meenteraad. B. en w. stellen voor, hierin gesteund door een positief ad vies van voorgenoemde commissie, om de haven Den Osse voor een tijd vak van vijf jaar en tegen een huur prijs van 10.000,- per jaar te huren van de Dienst der Domeinen. Vervol gens willen zij een gedeelte van de voormalige werkhaven verhuren aan de watersportvereniging Den Osse, eveneens voor een periode van vijf jaar en tegen een huurprijs van 9.000,- oer jaar. Het overige gedeelte van de haven zal volgens het college voorstel tot wederopzegging worden verhuurd aan de eigenaren van de acht sportvissersvaartuigen die in de haven liggen 850,- per vaartuig per jaar. Het batige saldo van 5.800,- per jaar dat de gemeente hieraan over houdt zal worden gebruikt voor kos ten van organisatie en onderhoud dan wel reservering van de haven. Een en ander wordt van kracht vanaf 1 januari 1985. De reden waarom dit besluit niet eerder werd genomen is gelegen in het feit dat de steigers en toebehoren in de haven tot voor kort in handen van particulieren waren. Nadat deze werden overgedragen naar de watersportvereniging Den Osse kon het contract doorgang vin den omdat via een gemeenteraads besluit in 1983 is vastgesteld dat de haven in afwachting van de realisatie van'het bestemmingsplan ,,Den Os se" alleen mag worden geëxploiteerd via verhuur aan een watersportvere niging. Woningen Dreischor In verband met een aanvrage door Grouwels Vastgoed b.v. te Hulsberg voor het bouwen van zes woningen aan de Molenstraat te Dreischor stel len b. en w. aan de raad voor het voor- bereidingsbesluit bestemmingsplan Dreischor een kleine wijziging te la ten ondergaan zodat inplaats van vrijstaande woningen ook woningen aaneen mogen worden gebouwd aan betreffende straat. De woningen die op de al jarenlang braak liggende grond zullen worden gerealiseerd zijn Op donderdag 16 mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal de „Zierikzeesche Nieuws bode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag ge sloten zijn. Advertenties voor de editie van vrij dag 17 mei dienen uiter lijk woensdag 15 mei vóór 11.30 uur in ons be zit te zijn. 8IU* haar beslag kreeg. De gedachte werd geopperd om in de vorm -van een bro chure een soort terugblik op deze pe riode te geven. Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en mogelijk een bui; minimumtemperatuur om streeks 10 graden; maximumtempe ratuur omstreeks 18 graden. Matige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 18 mei: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Perioden met zon kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 meiZon op 5.47, onder 21.28 Maan op 4.37, onder 16.41 16 meiZon op 5.45, onder 21.30 Maan op 4.48, onder 17.51 17 meiZon op 5.43, onder 21.31 Maan op 4.59, onder 19.00 Nieuwe Maan: 19 mei (22.41) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 mei 16 mei 17 mei 0.54 13.56 7.08 19.35 1.57 14.46 7.57 20.17 2.50 15.26 8.37 20.52 UTRECHT - Het aantal stakende bouwvakkers is dinsdag volgens de vakbonden weer verder gestegen. Springtij: 22 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen zijn er perioden met zon, maar een bui blijft mogelijk. De middagtempera- tuur ligt woensdag rond 18 graden en loopt langzaam op tot 20 graden in het weekeinde. Een depressie die dinsdag boven Nederland lag trekt naar Schotland weg. De wind waait woensdag daar door uit het zuiden en is matig, kracht 4. Donderdag vormt zich boven de Britse Eilanden een verbinding tus sen een hogedrukgebied bij de Azo- ren en een tweede hogedrukgebied boven Groenland en IJsland. De wind gaat daardoor eerst uit uiteenlopen de richtingen waaien, maar vanaf vrijdag zit hij in de noordoosthoek. De aangevoerde lucht is niet zo warm, maar door de zon kan de tem peratuur in het binnenland toch nog tot 20 graden of meer oplopen. Op de Waddeneilanden en in de kop van Noordholland blijft de temperatuur wat achter, omdat de lucht daar over het koude zee- of IJsselmeerwater komt aanzetten. In de bovenlucht bevindt zich tot in het weekeinde een depressie boven Zuid-Europa. Hieromheen drijven zo nes met verhoogde buienaktiviteit, sommige daarvan ook in onze rich ting. De kans op een bui blijft daar door aanwezig. ZIERIKZEE - In het kader van het ondersteunen van een ontwikkelingsproject in een derde-wereld-land stelt het college van b. en w. van Zierikzee de gemeenteraad voor aan te sluiten bij de provinciale actie 'Zeeland helpt Nepal'. Voorgesteld wordt een subsidie van minimaal 7.500,— te verlenen en verder 0,25 toe te voegen aan elke gulden boven de 30.000,—, die door de Zierikzeese bevolking bijeen wordt gebracht, echter met een maxi mum van 2.500, Dit voorstel, conform het advies van de welzijnscommissie, komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering op maandagavond 20 mei in de raadzaal van het stadhuis, aan vang 20.00 uur. Overeenkomstig het unanieme ad vies van de commissie jeugd- en jon geren stellen b. en w. de raad verder voor een eenmalige subsidie van 0,15 per inwoner beschikbaar te stellen aan jongerensociëteit 'Bro- gum' ten behoeve van het Anywave- festival 1985. De reeds lang besproken te nemen maatregelen op de Calandweg ter be perking van de verkeerssnelheid lij ken tijdens de komende raadsverga dering hun beslag te krijgen. De raad wordt voorgesteld een krediet van 35.000,— beschikbaar te stellen voor de te treffen snelheidsbeperken- de voorzieningen. Dekking van dit bedrag dient te geschieden ten laste van een nieuw te vormen reserve ad 50.000,-. Het bruikleen hebben van het zestiende ceuwse paneel 'Het laatste Avondmaal' lijkt de gemeente een aardige duit te gaan kosten. Bij bin nenkomst van het paneel, eigendom van de heer M. K. Romeijn te Ouwer- kerk, bleek volgens de toelichting van het college, het paneel enige blaasvorming te vertonen. Deze blaasvorming heeft zich tij dens het verblijf in de kleine commis siekamer in een versneld tempo voortgezet. Na het bezoek van de restaurator heeft de eigenaar op dracht gegeven het paneel terstond te verwijderen uit het stadhuis en over te brengen naar het restauratie atelier. Volgens het college is achteraf gebleken, dat de versneld toegeno men blaasvorming te wijten is aan een groot verschil in relatieve voch tigheid tussen de ruimte waarin het paneel zich bevond bij de eigenaar en de commissiekamer in het stadhuis Inmiddels is het paneel gerestau reerd en geconserveerd; de daaraan verbonden kosten bedroegen 12.000,-. Vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1