Fred Hooftman bij vertrek van Bruse Boys: „Instelling en discipline moeten drastisch om" Jan Kostense: „We hadden Fred Hooftman cadeau willen geven" Renesse uit de boot na 2-4 verlies tegen Heinkenszand II Uitslagen junioren en pupillen Zierikzee speelt tegen Excelsior Martin Krijger prolongeert titel SV Zierikzee D au wz wemmen in Onderdak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 mei 1985 Nr. 23725 7 BRUINISSE - Als er zich geen hele vreemde dingen meer voordoen speelde Fred Hooftman afgelopen zaterdag zijn laatste wedstrijd voor Bruse Boys. Het laatste duel in de tweede klas - want dat was het tegelijkertijd ook - eindigde in een 1-1 gelijkspel, na een zwak seizoen helemaal niet zo slecht voor de groenwitten, die overigens al weer een aantal jaartjes in paars aantreden. „Wat ik dit seizoen bij Bruse Boys heb meege maakt qua instelling en discipline, dat is tegen mijn gemoed en gedachten in", vertelt Fred Hooftman, de 34-jarige middenvelder van de Bruse hoofdmacht. „Op deze manier wil ik gewoon niet verder. Bovendien denk ik, dat ze er in Bruinisse niets in willen ver anderen, noch Jan Kostense, noch het bestuur. Ik denk dat het bestuur gewoon niet ho ger wil. Als je Jan Kostense aanstelt als trainer - en zeker niets ten nadele van Kosten se - dan ben je niet prestatiegericht bezig. Hij kan ondanks zijn allerbeste bedoelingen maar oefenstof presenteren tot een bepaald niveau. Er moest na het vertrek van Jan Englehert en de toen reeds naderende degradatie iemand komen die goedkoop was en dan is Jan Kostense natuurlijk een ideaal persoon". Fred Hooftman: ,,Meer discipline vereist..." Bruse Boys niet verder dan 1-1 BRUINISSE - Bruse Boys is er niet in geslaagd om de competitie met een overwinning af te sluiten. Tegen Good Luck kwam de ploeg van trainer Jan Kostense niet verder dan een 1-1 gelijkspel. „Het is jammer, dat er niet gewonnen is, want we hadden Fred Hooftman een afscheids cadeau willen geven", vertelde Jan Kostense na afloop. „Het was overi gens een goede wedstrijd, waarin ontspannen gevoetbald werd. Er stond immers niets meer op het spel". In de eerste helft was Good Luck iets gevaarlijker dan Bruse Boys, maar de thuispoeg kreeg toch ook mogelijkheden. In de 37e minuut kwam de ploeg zelfs op voorsprong, toen Jeroen Hoep de bal op de rand van het zestien metergebied oppakte en doortrok tot aan de achterlijn. Vandaar legde hij terug op Jacob van de Berge, die fraai inkopte. Na de treffer behield Bruse Boys het initiatief tot het moment van de gelijk maker. Dat was zeven minuten voor het laatste fluitsignaal. Bij een aan val van Good Luck aarzelde Steef van de Velde even en dat was voldoen de voor Ad de Wit om hem te passeren: 1-1. In de slotfase geloofden beide ploegen het verder wel en kwamen de twee doelen niet meer in gevaar. „Het is jammer, dat we er niet meer uit gehaald hebben", stelde Jan Kostense vast. „Met name in de tweede helft hebben we volop kansen gehad om de voorsprong uit te breiden, maar de bal wilde er maar niet in. Naast het feit, dat we Fred Hooftman een cadeautje hadden willen geven, was een revanche op Good Luck ook wel leuk geweest. In Brabant verloren we met 7-2". Inmiddels lijkt het aannemelijk, dat er behalve Fred Hooftman niemand af zal vallen voor het volgende seizoen. Ook Steef van de Velde blijft ondanks zijn verhui zing naar Amsterdam in Bruinisse voetballen. Zijn trainingsarbeid ver richt hij bij een Amsterdamse club. „Met Fred Hooftman raken we wel een brok routine kwijt, maar de andere jongens kunnen inmiddels ook als routiniers aangemerkt worden", onderkende Kostense nog. Logisch gevolg van de stap van Jan Kostense om de selectie te gaan trai nen was, dat hij de A-junioren moest laten varen, hetgeen met het oog op de doorstroming een kwalijke zaak genoemd mag worden. Inmiddels lijkt de vacature op die plaats opge lost te zijn. Piet Roks komt zich het aanstaande seizoen buigen over de A- junioren. „Jan Kostense werkte voor treffelijk bij de A-junioren. Hij had overwicht op de jongens, maar om op Tonnie en Jaap van de Berge over* wicht te hebben, daar komt wel even iets meer voor kijken. Dat kunnen al leen maar mensen, zoals vroeger Van Berkum of Nico de Frel. Zij hadden een pedagogische onderbouw en had den altijd het laatste woord. Dat is nu niet het geval, maar eerder bij Engle- bert ook niet. Je kunt je afvragen, waarom een aantal spelers is gestopt. Bijna altijd waren de broers Van de Berge de oorzaak. Wim Geluk lag al tijd overhoop met Tonnie van de Ber ge louter en alleen om zijn rotte in stelling", meent Fred Hooftman. Schelden Scheldkanonnades zijn vandaag de dag niet vreemd op de voetbalvelden en Bruse Boys maakt daar zeker geen uitzondering op. „Voetballen is voor mij een spelletje, dat ik graag wil winnen. Als ik een fout maak, we'ét ik zelf ook wel, dat ik die fout ge makt heb. Dat hoeft iemand anders mij met de nodige scheldwoorden niet te vertellen. Als er doorlopend gescholden wordt, gaat het plezier weg en als dat weg is dan hoeft het voor mij niet meer", onderkent de middenvelder. Fred Hooftman vertelt, dat de op komst voor de trainingen van dc Bru se Boys-selcctie abominabel zijn. „Ik heb er nogal eens gestaan met drie of vier man en het zijn altijd dezelfden die er zijn. Ik ben geen man, die een elftal omhoog kan gooien, maar dat kan Tonnie van de Berge in zijn eent je ook niet. De ploeg moet het in zijn totaliteit kunnen opbrengen om twee keer in de week te trainen en 's zaterdags de beuk er in te gooien, want zo is Bruse Boys groot gewor den. Twaalf of dertien mensen, meer waren er niet. Dat is altijd nog zo ge weest cn dat zal altijd zo blijven, of ze moeten het op een andere boeg gooien. Ik heb wel eens gezegd, waar om het niet eens aan andere jongens gevraagd worden of ze niet in Brui nisse willen komen voetballen. Dat is toch simpel. Rozenburg vraagt ook aan Steef van de Velde, Tonnie en Ja cob van de Berge of ze willen komen. Zierikzee vraagt elders ook aan jon gens of ze willen komen, maar daar hoeft niet direct met geld voor gesmeten te worden. Vragen kost niks. Dat vergt een stukje initiatief, maar er zal niet zo gauw iemand zelf komen". Fred Hooftman zit een jaar of twaalf in Bruinisse Daarvoor was hij als voetballer actief bij Kloetinge en Goes. Toen Hooftman naar Bruinisse kwam, speelden de Boys tweede klas afdeling. „Er waren in het verleden vaak identieke problemen, maar ze kwamen nooit naar buiten, omdat er voortdurend een opgaande lijn was", herinnert Hooftman zich. Problemen waren er ook jaren geleden al met het zaalvoetbal. Nico de Frel eiste, dat de 'spelers kozen voor het veldvoetbal of het zaalvoetbal. Met z'n allen koos de groep voor Bruse -Boys. Alleen Wim Geluk en Frans de Oude gaven de voorkeur aan het zaalvoetbal. Op een avond verloor Bruse Boys met 7-0 in Den Haag. „We waren ervan over tuigd, dat we niet zonder Geluk en De Oude konden. Ik ben met Izaak Ju- mclet nog dezelfde avond naar het duo geweest. Ze hadden al over- schrijfformulieren naar WIK in huis. Later kwamen we nog bij het bestuur terecht, maar gelukkig is de zaak toen nog gered". Bruse Boys werd in de tweede klas van het afdelingsvoetbal ongeslagen kampioen, maar in de eerste klas wil de het aanvankelijk niet al te best lukken. Het tweede jaar echter pro moveerde Bruse Boys opnieuw. Met hangen en wurgen bleef de ploeg toen in de vierde klas van de KNVB, maar toen kwam Nico de Frel. „Qua oefenstof is het misschien niet de beste oefenmeester, maar zijn sterke punt is zeker dat hij zich aan iedere vereniging aanpast. Die man kan je enorm motiveren en hij laat iedereen in zijn eigen waarde. Dat is zijn grote kwaliteit. Hij probeert ie ders persoonlijke kwaliteiten te bun delen en er zo een eenheid van te ma ken". Met Nico de Frel speelde Bruse Boys vooral in de derde klas een uit stekend seizoen met als apotheose de sensationele zege in de slotwedstrijd bij een al op voorhand feestvierend Krabbendijke. Na vier jaar vrijwel continue tegen de degradatie knok ken in de tweede klas is het doek nu gevallen. Na Nico de Frel kwamen Maarten van Pelt en Jan Englebert als trainers. ,,In het seizoen van Maarten van Pelt zijn de goede resultaten louter behaald door wat er was blijven han gen uit de periode van De Frel", denkt Hooftman. „Jan Englebert was wat oefenstof betreft een goede trainer, maar als mens was hij vrese lijk zwak en laf. Tbctisch kon hij er echt geen hout van. Zijn grootste mis kleun maakte hij het afgelopen sei zoen bij Good Luck. We kwamen snel met 1-0 achter en kort erna moest Wim van Dijke geblesseerd uitvallen. In plaats van die positie op te vullen met een invaller gooit hij het hele elf tal door elkaar. Voordat iedereen weer een beetje aan zijn positie ge wend was, stond het 4-0. In de rust hield hij echter zijn beste speech in die tweeëneenhalf jaar. Then durfde hij eindelijk ook eens een keer Tbn- nie van de Berge aan te pakken, maar hij wist toen allang, dat hij weg moest. Hij is niet weggegaan voor het bestuur. Daar geloof ik niks van. Hij heeft gewoon een zinkend schip ver laten. Nogmaals zijn oefenstof is uit stekend, maar je moet het over kun nen brengen. Diverse jongens zijn sinds zijn vertrek sprongen vooruit gegaan. Neem Klaas Verspoor. Die jongen werd op de training altijd uit gescholden voor rotte vis. Mijn per soontje idem dito. Voor het minste of geringste kregen jongens van ons ka liber straftraining, maartegen de 've detten' deed hij zijn mond nooit open". Een publiek geheim is, dat met na me Tbnnie van de Berge zeker niet uitblinkt door werklust. „Je hebt hem dit seizoen nauwelijks gezien", stelt Fred Hooftman vast. Hij heeft het niet in zich om 85 minuten on zichtbaar te zijn en dan toch nog in de laatste vijf minuten de beslissende goal te maken, zoals een Wim Geluk dat kon en nog steeds kan. Dan heb ik het nog niet eens over persoonlijk heid, want daar komt hij natuurlijk helemaal nooit aan". Opmerkelijk is in Bruinisse, dat ie dere voetballer naarstig probeert om Wim Geluk of Tonnie van de Berge te imiteren. „Volgens mij is er maar een oplossing om er een beter resultaat uit te halen. Wanneer iemand - on geacht wie - niet volgens de normen, die worden aangegeven door de trai ner, wenst te voetballen, dan moet hij maar lager gaan spelen. Dan des noods maar met mindere jongens, die er echter wel alles voor over heb ben. Dan kan je zeggen, dat er het seizoen keihard gewerkt is, en dat het toch niet gelukt is. Dat is dan jammer, maar er is in ieder geval al les aan gedaan. Nu zijn er een paar, die consequent trainen, maar die kunnen niet de hele ploeg omhoog sleuren. Dat zou een voetballer als RENESSE - Al maanden vocht het vorig jaar naar de derde klas gede gradeerde Renesse min of meer tegen beter weten in voor een plaats bij de bovenste drie in de derde klas A, een klassering, die de formatie van trai ner Kees van Dijk het recht gegeven zou hebben om mee te doen aan een promotieserie uiteindelijk uitmon dend in de overstap naar de tweede ZIERIKZEE - De uitslagen in het voetbal bij de junioren waren in het afgelopen weekeinde als volgend: Groep A2: Cortgene-Mevo 1-16; DFS-SKNWK 1-1; WIK-Bruse Boys 0-1; Ouwerkerk-Zierikzee 0-8. Hoofdklas B-junioren: AZVV- Vlissingen 0-4; Kloetinge-Goes 0-1; Middelburg-RCS 0-4; HW '24-lbrn. Boys 0-0. Groep B2: DFS-Zierikzee II 4-1. Regioklas C-junioren: Middelburg- Zierikzee 2-1; Robur-DFS 2-3, Groep C2: DFS II-ZSC 0-3. Groep C3: Dreischor-Bruse Boys 1-2. Uitslagen pupillenwedstrijden: Groep Dl: WIK-Brouwershaven 2-3. Groep D3: Bruse Boys-Heinkens- zand 0-0. Groep El: DFS-Bruse Boys II 11-0. Groep Fl: SKNWK-Bruse Boys A 1-6; Brouwershaven-WIK A 3-2. ZIERIKZEE - De hoofdmacht van voetbalvereniging Zierikzee speelt op woensdag 31 juli op sportpark 'Den Hogen Blok' in Zierikzee tegen eredivisionist Excelsior. De ploeg van trainer Jacobs is eind juli een week op bezoek bij VV Walcheren en speelt in die periode een aantal wed strijden op Zeeuwse bodem, waaron der die van 31 juli in en tegen Zierik zee. Zierikzee neemt aanstaande don derdag - Hemelvaartsdag - deel aan het jaarlijkse toernooi van De Meeu wen in Zoutelande, dat traditiege trouw bijzonder sterk bezet is. Het Tilburgse RKTW, dat het toernooi reeds twee keer won, komt ook nu weer, maar onder andere ook Oostka pel le en de C-ploegen van NAC en Willem II. Zierikzee neemt op het laatste moment de plaats in van Vlis- singen, dat bekerverplichtingen heeft. Tonnie van de Berge wel kunnen. Als hij voor vijftig procent de inzet van Jacob van de Berge had, dan zou je eens wat beleven. Nu komt hij tel kens een stap tekort. Wim Geluk kon in zijn tijd ook pittige opmerkingen plaatsen, maar alleen als het moest gebeuren. Nu worden er te pas en te onpas kreten over het veld gestrooid, die nergens op slaan". Triest wordt de 34-jarige midden velder van de 'gemaakte' instelling van een paar spelers. „Jaap van de Berge kan dan wel met veel bravour in de pers naar buiten brengen dat ze ventig procent van de spelers van Bruse Boys geen moer erom zouden geven, dat de ploeg degradeert, maar dan kan hij toch slecht rekenen. Het gaat dan hooguit om een of twee die er zou over denken, maar dat is be paald geen zeventig procent. Ik ben ervan overtuigd, dat diverse jongens er niet van geslapen hebben, toen het er om ging. Naar buiten toe lijken de Bruenaars stoïcijns, maar in werke- klas. Geen moment echter gaf de ploeg de indruk die doelstelling te kunnen bereiken. De 2-4 nederlaag van zondagmiddag op sportpark La- one maakte aan de laatste lichte twijfel een;qin4. ï)e.n plaats bij de eerste drie zit er nu definitief niet meer in. „Misschien is het wel goed, dat de promotie er nu nog niet is gekomen", meende trainer Van Dijk. „De ploeg heeft het vaak nog te moeilijk met zich zelf. We zitten bij Renesse in een diep dal, waaruit we in een jaar niet uitkomen, maar op wat langere ter mijn komt het wel weer goed. We starten het komende seizoen met een jeugdplan, dat positief werd ontvan gen en dat zeker rendementen gaat opleveren, maar dat heeft zijn tijd no dig". Van Dijk constateerde terecht, dat Renesse momenteel geen uit schieters heeft. „Er is geen speler, die binnen de lijnen de lijnen kan uitzet ten, waardoor er via een wat uit gestippeld patroon gespeeld kan wor den. Doordat we die speler missen wordt er vaak chaotisch gespeeld, ze ker wanneer we achter komen". Dat bleek ook tegen Heinkenszand II weer het geval. In de eerste tien mi nuten gebeurde er niets noemens waardigs op het veld. Toen nam Hein kenszand het initiatief enigszins in handen, hetgeen in de 22e minuut re sulteerde in de openingstreffer. Drie minuten later was het opnieuw raak. „Na dat eerste doelpunt werd er te massaal aangevallen, te gehaast en te chaotisch. Dan vraag je naar meer te gendoelpunten, hetgeen ook prompt gebeurde", stelde Kees van Dijk vast. Renesse kwam overigens nog wel voor rust terug. In de 38e minuut werd Jaap de Feiter gevloerd in het zestien metergebied. De toegekende strafschop werd ingeschoten door Ad Wandel, maar door de doelman ge keerd. Uit de rebound kwam het leer andermaal bij Jaap de Feiter, die evenwei onmiddellijk weer werd neergelegd. De tweede strafschop binnen de minuut werd door Walter de Jonge omgezet. Na een lange solo, waarbij hij de volledige defensie, in clusief de doelman op het verkeerde been zette, tekende Lx?en Rademaker nog voor 2-2, drie minuten voor het rustsignaal. In de tweede helft slaagde Renesse er niet meer in om Heinkenszand on der druk te zetten, zeker niet meer nadat Leen Rademaker na tien minu ten moest uitvallen. De stootkracht, die tot dat moment aanwezig was ge weest, ontbrak nu ook nog. Na eeii half uur resulteerde een klutsbal in de Renesser defensie voor 2-3 en na dat Van Dijk de ploeg opdracht had gegeven een tegen een te gaan spelen kwam het succes aan de andere kant: 2-4. Het wordt voor Renesse uithuilen en opnieuw beginnen, maar het niet- promoveren lijkt zeker geen ramp, daar de ploeg vooralsnog geen ade quate aanvulling in het spelersarse naal voorhanden heeft. Over een sei zoen liggen de zaken mogelijk al enigszins anders. PEKING - China heeft zondag flink uitgehaald tegen Macao in de Aziati sche kwalificatiegroep 4A voor het toernooi om de wereldvoetbaltitel. In het arbeidersstadion van Peking schreeuwden 80.000 toeschouwers China naar een winst van 6-0. Doel puntenmakers waren Jia Xiuquan, Li Hui, Yang Zhaohui (twee keer). Wang Huiliang en Zhao Dayu. lijkheid is dat allemaal anders. Ik hoop dan ook van harte, dat er een kentering in mentaliteit gaat komen, want ondanks het feit, dat ik zelf niet meer voetbal, hoop ik dat het Bruse Boys goedgaat, maar dan zal er van tijd tot tijd met de vuist op tafel geslagen moeten worden. Dat zie je echter overal, dus waarom in Bruinis se niet. In Bruinisse is materiaal ge noeg om minimaal in de derde klas goed mee te draaien, maar dan moet wel iedereen achter de ploeg staan, anders gaat het niet. Met iedereen be doel ik dan ook het bestuur en alles wat ook maar iets met Bruse Boys te maken heeft. Ik wil me niet voordoen als zedepreker, maar ik ben ervan overtuigd, dat het wel zo is". Voor Fred Hooftman werd zaterdagmid dag een boek dichtgeslagen, maar er zit geen slot op het boek, „want ik ben best genegen om wanneer de nood aan de man komt incidenteel in te springen, ongeacht in welk team, want ik blijf toch doortrainen, maar een vaste terugkeer zit er zeker niet in", besluit hij. ZIERIKZEE - In de laatste ronde van de interne competitie van schaakvereniging Zierikzee behaal de Martin Krijger in een enerverende partij tegen zijn naaste belager Ri chard van der Veken de volle winst en daarmee opnieuw het kampioen schap. Daar Uil zijn partij tegen Van de Westen winnend besloot, beland de Van der Veken zelfs op de derde plaats. J. Spiegels en J. A. J. van der Made kwamen remise overeen en dat deden ook J. Bevelander en J. van Loon en ook P. Wiebols en A. Scheele. Van der Zwan, Vos en Verkerk waren te sterk voor respectievelijk Bom, Stoel en Van der Veer. Van Eldik haalde ten koste van de voorzitter een half punt je binnen en Polderman won van Le gerstee. Door zijn gelijkspel in de laatste ronde is de jeugdige Spiegels geëindigd op de vierde plaats, een fraaie prestatie. De eindstand van de interne compe titie van de SV Zierikzee is als volgt: 1. M. M. Krijger 824 pnt.; 2. H. Uil 773VS? pnt.; 3. R. van der Veken 735 pnt.; 4. J, F. Spiegels 631V2 pnt.; 5. A. M. van de Westen 622Vi pnt.; 6. J. A. J. van der Made 616 pnt.; 7. J. van Loon 6071/2 pnt.; 8. A. J. Scheele 600 pnt.; 9. P. Wiebols 579V2 pnt.; 10. J. M. Beve lander 575 pnt.; 11. P. van der Zwan 504 pnt.; 12. J. L. Bom 474'/i pnt.; 13. J. Vos 452 pnt.; 14. S. J. Stoel 441 te pnt.; 15. J. Verkerk 428 pnt.; 16. J. T. M. van der Veer 378V2 pnt.; 17. J. J. Hoogstrate378pnt.; 18. B. S. Spiegels 328 pnt.; 19. C. van Eldik 307VS? pnt.; 20. C. P. Polderman 286 pnt.; 21. P. J. Legerstee 263 pnt.; 22. P. C. van de Schee 212V2 pnt.; 23. O. E. Vleeshou wer 174J/2 pnt.; 24. M. J. Krijger 104 pnt.; 25.P. B. van Velthoven 50 pnt. ZIERIKZEE Dc Zierikzeesc zwemvereniging Onderdak organi seert op donderdag 16 mei voor de derde maal in successie het zoge naamde Dauwzwemmen. Iedereen die dat wil kan naar zwembad On derdak komen om daar een aantal baantjes tc zwemmen. Voor de oude ren is dit 500 meter, voor kinderen tot en met tien jaar 250 meter. Voor iedereen die de opdracht met succes vervult is er een leuke herin nering. Bovendien staat er voor iede re deelnemer een overheerlijk ontbijt klaar. Het dauwzwemmen duurt van zeven uur tot half negen, 's ochtends vanzelfsprekend. Opgaven kunnen geschieden door op Hemelvaartsdag naar het zwembad te komen. Na het ontbijt is er om half tien een waterpolowedstrijd tussen de ploe gen van Onderdak en De Ganze uit Goes. De wedstrijd is de eerste ont moeting van de weer heropgerichte waterpoloformatie van Onderdak te gen een andere vereniging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7