'Hoofdstadoperette' komt met jubileumvoorstelling NOORDWELLE DRUKKERIJ ERIC DE NOORMAN Vrijdag 17 mei in Concertzaal: 'Die lustige Witwe' Verscherpte controle verstikt visserij Opnieuw stakingen kartonindustrie Braks sluit lagere superheffing niet uit Camping voor vrouwen Minister aangeschreven over problematiek Westerschelde Bezinning bij reders over vlag Bijna helft ondervraagden heeft voorkeur voor middenschool Brood valt weer in smaak Vergadering bestuur Beatrixsehool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 mei 1985 Nr. 23725 5 Pauspodium kaalgeplukt VELDHOVEN - Het podium bij vliegveld Welschap in Veld hoven waarop de paus zater dag zijn eerste toespraak in Nederland heeft gehouden is na afloop kaalgeplukt". De paus was nog niet ver dwenen of toeschouwers, gil- debroeders en EHBO'ers plun derden de geelwitte bloemen pracht. Ook, op een enkele po litiewagen was later een rui ker te zien, die eerst het po dium had gesierd. De souve nirjagers moesten het met de bloemen doen. want veel meer was er van het podium niet te halen. ROTTERDAM - Het nieuwe Rotter dams casino - het vierde legale in Ne derland - wordt op 29 november ge opend. Vanaf komende zomer zullen de verbouwingswerken in het Rotter damse Hilton Hotel, de tijdelijke lo catie voor het casino, van start gaan. Verbouwing en aanschaf van mate rialen gaat circa tien miljoen gulden kosten. ARNHEM - De Koninklijke Mare chaussee in Arnhem heeft deze week drie dienstplichtinge militairen aan gehouden die ervan worden verdacht zes zogenoemde beeldhelderheids- versterkers te hebben gestolen. De uiterst gevoelige verrekijkers ziin 38.000 gulden per stuk waard. Sterren uit de Hoofdstadoperette v.l.n.r. Antoni Wink, Ton HofmanJan Handerson, Jacco van Renesse, Germaine Compter, Nora Zoon, Anita Heins, Marga de Boer en Lily Loerkens. ZIERIKZEE - De Hoofd- stadoperette brengt op vrijdagavond 17 mei, onder auspiciën van 'Uit op Schouwen-Duiveland', in de Zierikzeese Concertzaal een opvoering van de be kende operette 'Die lustige Witwe'. De voorstelling be gint om 20.00 uur. De Hoofdstadoperette viert dit sei zoen het veertigjarig jubileum en welke operette is beter geschikt voor een jubileumviering dan dit meester werk van Franz Lehar. Men acht 'Die lustige Witwe' een prachtig voor beeld uit de zogenaamde 'gouden pe rioden van de Weense operette. Niet alleen heeft deze operette een verhaal met veel humor, maar boven- OUDE PEKELA - In de kartonfa brieken Free en Ceres in Oude Peke- la is maandagochtend vroeg op nieuw een staking begonnen. De ochtendploegen zijn niet opgekomen en ook mensen van de dag-, middag en avondploegen hebben zich volgens districtsbestuurder A. van Dijk van de industriebond FNV al als staker laten registreren. Ook vorige week werd in deze be drijven al een dag gestaakt. Deze keer doet ook de industrie- en voe dingsbond CNV mee. De actie is ge richt tegen de weigering van de werk nemers concrete afspraken te maken over een werkweek van gemiddeld 36 uur in 1986. Het is de bedoeling ook volgende week en de week daarop in twee kartonbedrijven het werk 24 uur neer te leggen. Als de werkgevers dan nog niet tegemoetkomen aan de eisen van de bonden zullen de leden worden geraadpleegd over verscher ping van de acties. Ook in de bouw gaan de stakingen deze week door. Bij de bonden was maandagochtend vroeg nog geen overzicht van aantallen bouwwerken en bouwvakkers die bij de stakingen waren betrokken. DEN HAAG - Minister Braks van Landbouw en Visserij sluit niet uit dat de korting op de melkproduktie voor melkveehouders dit zuiveljaar lager uitvalt dan de 9,85 procent die hij oorspronkelijk heeft voorgesteld. Hij heeft dit meegedeeld tijdens ge regeld overleg met het Landbouw schap. Een woordvoerder van het schap heeft dit na afloop verklaard. In zijn conceptbeschikking gaat Braks uit van een korting voor het op 1 april begonnen zuiveljaar '85/'86 van gemiddeld 9,85 procent. In het af gelopen zuiveljaar moesten de melk veehouders met hun produktie ge middeld 8,65 procent terug in vergelijking met 1983. Braks heeft vrijdag verklaard niet uit te sluiten dat volgende week in Brussel tijdens de voortzetting van de onderhande lingen over de landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap voor het nieuwe jaar de Bondsrepubliek Duitsland opnieuw zal aandringen op het niet door laten gaan van de reeds vorig jaar door de landbouwmi nisters afgesproken korting van 0,9 procent op de Europese melkproduk tie. al melodieën waarvan de een nog mooier is dan de ander. Wie kent niet de walsen 'Ballsirenen' en 'Lippen schweigen', het wereldberoemde 'Vilja-Lied', het romantische 'Komra in den kleinen Pavilion', de meesle pende mars 'Ja, das Studium der Wei- ber is schwer' en nog vele andere. Executanten Maar wat is mooie muziek zonder uitvoerende kunstenaars? Wat te den ken van Jan Handerson als Danilo, aen rol die hij al ruim driehonderd keer heeft gespeeld. Bij Marga de Boer als de Lustige Witwe is het niet verwonderlijk dat de mannen zeer in haar geïnteresseerd zijn en zeker niet alleen om haar twintig miljoen. In Ton Hofman werd een tenor met grote klasse ontdekt. Naast zijn werkzaamheden bij de 'Hoofdstado perette' wordt hij echter in staat ge steld ook elders het publiek van zijn stem .te laten genieten. Voor de voor stellingen waarin Ton Hofman der halve niet aanwezig kan zijn, werd de Nederlandse tenor Aad Jans geënga geerd. Jans was jaren verbonden aan de Hoofdstadoperette en wist daarna een internationale carrière op te bou wen. Op dit moment is hij als operet tester in het Zwitserse Luzem werk zaam. Zoals dat in het buitenlan<jl al ja renlang gebruikelijk is, zal de zware tenorpartij van Rosillon afwisselend door Ton Hofman en Aad Jans gezon gen worden. Beide tenoren zullen de jonge talentvolle Germaine Compier in de rol van Valencienne als tegen speelster hebben Humoristisch duo Anita Heins en Jacco van Renesse, als vanouds een humoristisch duo, zullen ook nu als Olga en Njegus weer voor vele vrolijke momenten zorgen. Verder zal ook Antoni Wink als Baron Zeta zijn stempel op deze voorstelling drukken. De overige rol len worden door Lily Loerkens, Nora Zoon, Johan van der Zalm en Henk Boelhouwers ingevuld. Bijna vanzelfsprekend is ook nu weer de samenwerking van regisseur Alexander Pichler en choreograaf Gerhard Senft. Ook de decors van Jan van Hemert en de kostuums van Lambert Hofer uit Wenen zullen PIETERZIJL - Twee Groningse vrouwen zijn in Pieterzijl in de ge meente Grijpskerk gestart met de in richting van de eerste Nederlandse vrouwencamping: „De Hooimijt". Vanaf Pinksteren kunnen de eerste gasten er terecht. De vrouwencam ping zal officieel worden geopend op vrijdag 31 mei door staatssecretaris Kappeijne van de Coppello (Emanci patiezaken). Zij zal dat doen tijdens de „beurs voor ondernemende vrou wen" in Amsterdam. De camping gaat van start met der tig staanplaatsen en enkele huurten- ten. Voor de exploitatie hebbende twee vrouwen het vrouwenbedrijf „Mevrouw Zelf" opgericht. Volgens de initiatiefneemsters is er behoefte aan vrouwencampings in Nederland onder vrouwen „die ongestoord en re laxed" op vakantie willen. Volgens hen hebben ook vrouwen in andere provincies plannen voor dergelijke campings. AMSTEHDAM - Met een bijeen komst in de RAI in Amsterdam heeft de Stichting 1940-1945 zaterdag haar 40-jarig bestaan herdacht. Hierbij was ook prinses Juliana aanwezig. weer zijn zoals dat van de Hoofdstad- operette verwacht mag worden. Verder zijn er enkele belangrijke wijzigingen doorgevoerd binnen het gezelschap. De solisten, koor, ballet en orkest kregen een nieuwe muzika le leider: Martin Malzer. Naast zijn werkzaamheden als begeleider van Hermann Prey heeft hij ontelbare radio-opnamen gemaakt met onder andere Walter Ludwig en Dietrich Fischer-Diskau. Vervolgens had hij de muzikale leiding in onder andere Lübeck, Kassei en Pforzheim, waar na hij vijf jaar als gastprofessor aan de Tokyo National University ver bonden was, alwaar hij ook deel uit maakte van het Tokyo Philharmonic Orchestra en de beroemde Nikikai- opera. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland en de water schappen Noord- en Zuid-Beveland, Hulster Ambacht en De Drie Am bachten hebben zich gezamenlijk tot de minster van Verkeer en Water schap gewend over de problematiek van de verdiepingswerken in de Westerschelde. Gesignaleerd wordt dat reeds uit gevoerde baggerwerken mogelijk al hebben geleid tot aantasting van de vooroevers, waardoor de beheerders van die oevers - de waterschappen - genoodzaakt waren beschermings werkzaamheden uit te voeren. Dit baggerwerk wordt gedaan om de bevaarbaarheid van de Schelde te verbeteren ten behoeve van de be reikbaarheid van de haven van Ant werpen. GS en de waterschappen staan op het standpunt dat de toekomstige verdiepingswerken in elk geval geen financiële gevolgen voor hen moeten hebben. Op dit moment is het zo dat 80 pro cent van de kosten van oeververbete ring voor rekening van het rijk komt en 10 procent voor rekening van zowel de provincie als het waterschap dat het werk laat uitvoeren. Aangezien - zo stellen de provincie en de waterschappen vast - er nog geen regeling is tussen Nederland en België over deze financiële kant van de zaak (en zo'n regeling ook nog wel even op zich laat wachten) betekent dit dat voorshands de kosten volledig voor rekening van het rijk zouden moeten komen. Dinsdag 14 mei Nederland 1 9.00 uur Pauselijk bezoek aan Neder land 15.30 uur Holiday-eiland. Kylie ver keert in onzekerheid wat het verle den van Jason betreft en wil een de tective in de arm nemen. Hij krijgt plotseling bezoek van vrienden van Neil. 16.15 uur Studio vrij. Programma voor doe-het-zelvers. 16.40 uur Pauselijk bezoek aan Ne derland 19.25 uur Voetbal. Een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd tussen Hongarije en Nederland, in het kader van de kwalificatie wedstrijden voor de WK-eindstrijd in Mexico in '86. 21.30 uur Journaal 22.00 uur Pauselijk bezoek aan Ne derland. Een samenvatting en nabe schouwing van het pausbezoek van vandaag in Nederland. 23.30 uur Uw koninkrijk kome. Een korte overweging van het „Onze Va der". 23.40 uur Journaal -23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Van hart tot hart. Geva rieerd magazine bestemd voor men sen die aan huis gebonden zijn. 16.00 uur Het kleine huis. Almanzo raakt met het idee vertrouwd dat hij voor de rest van z'n leven aan een rolstoel gebonden zal zijn, echter Eli za Jane ziet dat anders. 16.50 uur God is toch sterker. Deze af levering uit de serie bijbelverhalen is getiteld „Opgestaan". 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij. Kleu terprogramma. 19.35 uur Spelregel finale. Met deze aflevering komt een eind aan deze se rie spelprogramma's. 20.20 uur De aarde naar de maan? Ronduit-discussieprogramma, waar in gesproken wordt door een panel en een aantal vertegenwoordigers van milieuorganisaties en politieke groe peringen over de vaak tegengestelde belangen tussen welvaart en milieu defensie. 21.45 uur Handelingen ter plekke 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Tijdsein. Actualiteitenru briek. 23.35 uur Mag ik 's met je praten. Een aflevering van de serie over huwelijks- en relatieproblemen waarin Feike ter Velde een gesprek heeft met de kinderarts/psychologe mevrouw Beermen-De Roos. ARNEMUIDEN - De vergaande uitbreiding van de controlemaatre gelen op de visvangsten in Neder land door de overheid zorgen ervoor dat het visserijbedrijf in een keurslijf wordt geperst, waarin het nauwelijks economisch kan ademen. Dat zei de voorzitter van de Zevi- bel, de Zeeuwse Vereniging voor Vis- serijbelangen, J. van den Bos, zater dagmiddag in Arnemuiden tijdens de jaarvergadering van de vissersver eniging „Draagt Elkanders Lasten" uit Arnemuiden. Volgens Van den Bos voert Neder land in vergelijking mét andere lidstaten de controle ten top. Als mo tief wordt genoemd dat de goede naam van Nederland moet worden te ruggewonnen, die zij door overschrij ding van de visquota verloren zou hebben, heeft staatssecretaris Ploeg gezegd. Ploeg sluit daarbij de ogen voor wat er in de andere landen ge beurt, zei Van den Bos. De Neder landse vissers hebben dit jaar in EG- verband 25 procent minder visquota toegewezen gekregen. De Nederlandse overheid moét er voor vechten de aan ons land toege wezen quota vérgroot te krijgen, meent Van den Bos. Het is volgens hem absurd dat er landen zijn die hun quota niet opvissen, terwijl ons land zo'n groot tekort heeft. Zevibel wil ze ker meewerken aan het opzetten van zogenoemde groepscontingenten en andere maatregelen om de totale ca paciteit van de Nederlandse visserij terug te brengen. VLISSINGEN - Als de Nederland se overheid binnenkort besluit de Nederlandse scheepvaart niet langer te subsidiëren, dan zal de Nederland se scheepvaartwereld zich toch moe ten bezinnen op de vraag of varen on der Nederlandse vlag nog wel noodzakelijk is. Dat stelde drs. J. Schuld, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Reders in de kleine handelsvaart vrijdag in Vlissingen tijdens de inge bruikneming van een radarsimulator ten behoeve van het visserij- en middelbare-zeevaartonderwijs. De Nederlandse reders zijn best be reid om hun eigen boontjes te doppen maar als de overheidssteun in Neder land wordt afgeschaft en de ons om ringende landen hun scheepvaart wel blijven steunen, dan wordt het een heel ongelijke strijd. Dit noodzaakt tot bezinning op de rol en het belang van de scheepvaart onder Nederland se vlag en voor de Nederlandse eco nomie. Dat geldt voor zowel de grote als de kleine handelsvaart, zei Schuld. Daar komt nog bij, dat het nog steeds bestaande voordeel van de Europese scheepvaart in de traditio nele vrachtvaart geleidelijk ver dwijnt. Enquête: DEN HAAG - Uit de AVRO-Lagen- dijk enquête over de middenschool blijkt dat 46 procent van de onder vraagden een voorkeur heeft voor dit schooltype. Uit de medio april onder 500 personen van 18 jaar en ouder ge houden steekproef komt verder naar voren dat 73 procent tevreden is over het huidige voortgezet onderwijs, terwijl 22 procent niet tevreden is. PvdA-stemmers (52 procent) en de stemmers op klein links (68 procent) voelen meer voor de middenschool dan de kiezers van CDA (36 procent), WD (42 procent) en D'66 (38 procent). Andere analyses tonen dat ouderen en hoger opgeleiden de middenschool minder waarderen. De aanhangers van de midden school-gedachte hanteren als motiva ties gelijke kansen door gelijke vor ming (31 procent), uitstel van de beroepskeus (44 procent) en bevorde ring van beter begrip voor elkaar (23 procent). Onvoldoende benutting van talenten (19 procent), te weiftig aan dacht voor aanleg (35 procent) en ver traging in opleiding (42 procent) wor den door de tegenstanders van de middenschool als argumenten voor hun tegenstem gegeven. Experimenten voortzetten Het gros van de ondervraagden vindt dat er aanleiding is om op be perkte schaal de experimenten voort te zetten. Over de vraag of de studie in het voortgezet onderwijs moet worden afgerond met een examen of dat een overzicht van leerresultaten te ver kiezen is, lopen de meningen uiteen. CDA- en VVD-kiezers verkiezen in meerderheid examens. PvdA en an dere linksgeoriënteerden willen slechts een beschrijving. Van alle on dervraagden geeft 49 procent de voor keur aan een examen, terwijl even eens 49 procent een resultatenbe- schrijving wenst. CDA (59 procent) en WD (61 procent) scoren het hoogst bij de voorstanders van een examen, PvdA (58 procent) en klein links (64 procent) lopen voorop als het gaat om een resultatenbeschrijving. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 DEN HAAG - Het broodverbruik is ook vorig jaar gestegen. Nadat in 1983 reeds een lichte toename van het tot brood verwerkte tarwemeel en - bloem viel waar te nemen, duiden de cijfers van de Nederlandse Bakkerij Stichting over 1984 op een stijging van ruim 3 procent. Ook de waarde ring van brood neemt toe. Steeds meer mensen vinden, dat meer brood moet worden gegeten: hun aantal is sinds 1981 met 6 procent toegenomen - in de leeftijdsklasse tot 34 jaar is de stijging zelfs 10 procent. Deze laatste blijkt uit het jaarlijk se onderzoek, dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS) heeft gehouden in opdracht van de Stich ting Voorlichting Brood, aldus een bekendmaking van voorlichting brood. Volgens het NSS-onderzoek is het aantal jongeren dat brood onmisbaar acht in de voeding sinds 1981 geste gen van 64 naar 78 procent. Onder in vloed van het populaire brooddieet denken steeds minder mensen dat brood dik maakt: van 15 procent in 1981 naar 9 procent in 1985. In de periode 1955 tot 1981 daalde het broodverbruik in ons land met circa 40 procent. In 1981 werd de Stichting Voorlichting Brood opge richt met het doel het broodverbruik te stimuleren. Moordrecht, 12-5 96 zzo Recife naar Thranto. Nedlloyd Delft, 12-5 10 z Sri Lamka naar Singapore. Nedlloyd Houtman, "'-5 van Kreta naar Fos. Nedlloyd Rotterdam, 13-5 re Savan nah. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Beatrixsehool te Zierikzee houdt woensdag 15 mei in het schoolge bouw aan de Grachtweg een vergade ring. Op de agenda staat het aangaan van overeenkomsten met besturen van scholen voor lager beroepsonder wijs inzake symbiose onderwijs én indienen van een verzoek om extra faciliteiten als gevolg van ongunstige uitwerking nieuwe formatieregeling ISOVSO; deelname aan het Eilande- lijk Overleg Zwakzinnigenzorg Schouwen-Duiveland; benoeming leerkracht in tijdelijke dienst voor 1 schooltijd per week in het kader van het ROPO-project. De vergadering begint om 16.00 uur. De (Gezworenen 34. In tweestrijd kijkt de Noorman in de rich ting waar zijn vriend verdwenen is en hij merkt pas, dat Axe naast hem is komen staan, als diens stem klinkt: „Ge wilt toch zeker niet achter die dwaas aan? Als hij zijn ongeluk te gemoet wil lopen, moet hij dat zélf weten. Wij kunnen daarom onszelf niet in gevaar brengen; het lijkt me nogal duidelijk dat Sveintje de vriendschap met die Sakser verkiest boven die van ons." „Praat geen onzin," zegt Eric kort. „Zeker ga ik hem achterna," beslist hij dan. „Kun je dat stelletje Saksers in bedwang houden?" Bedaard klopt Axe op zijn boog en Eric ver volgt: „Goed. Blijf zolang hier op het strand wachten, tot je onraad bemerkt; kies dan zee en keer terug naar de plaats waar de andere boot ligt. Daar zullen onze mannen ook ko men, zoals je weet." „Maar gij dan?" sputtert Axe, die het hoege naamd geen goed plan vindt tegen. „Ik ga Sveintje desnoods aan zijn haren te rughalen," zegt de Noorman grimmig en met deze woorden stormt hij het duin in. Het kost geen moeite het duidelijke spoor van de zwaargebouwde Sakser te volgen, maar de duintopjes beletten hem ver om zich heen te zien en hij kan de lange Sakser niet in het oog krijgen. Dan houdt hij ineens met een ruk de pas in en luistert scherp. Nee, hij vergist zich niet. Die luide schreeuw was duidelijk de stem van ■Svein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5