Eeuwenlang vollopen... en weer droogvallen... Radio-opnamen in Zierikzee voor „Te Deum Laudamus" ZILT ALS DE ZEEWIND Zagers opscheppen met behulp van lichtvisserij Koorzang, samenzang en orgelspel in Nieuwe Kerk VZOS uit Oosterland koninklijk onderscheiden 4 De oude binnenhaven van Zierikzee De Chr. Gemengde Zangvereniging Eén Naam is onze Hope uit Nieuwerkerk onder leiding van Willie Bil werkte ook aan de opnamen mee. Het Witte bruggetje tussen de beide havenpoorten. Links: de ,,Zuidhavenpoortsbrug". Een gravure uit de 17e eeuw. ZIERIKZEE - Groene Weegje, Rode Dorp en Witte Brug(getje) zijn in Zierikzee bekende klanken. Naar de herkomst van laatstgenoemde naam behoeft men niet lang te zoeken. De heldere witte kleur van die karakteristieke ophaalbrug sluit iedere twijfel uit. Al eeuwenlang lag op deze plaats een soortgelijke brug, die het mogelijk maakte om gemakkelijk van de Zuidhavenpoort naar de Noordhavenpoort te ko men en omgekeerd. Omdat het havenpoortencom plex mèt het bruggetje zo'n uniek geheel oplevert is dit stadsgedeelte dan ook bij herhaling geschilderd of op ets en gravure vastgelegd. Sinds mensenheugenis is de werking van eb en vloed hier merkbaar geweest. Afwisselend liep de kom van de Oude Haven (de binnenhaven van Zierikzee) vol en even vaak ook weer leeg. Dit tot verdriet van diegenen die bij een groot watersportgebeuren de schepen zo graag afgemeerd wilden zien voor de monumentale antieke gevels. Zeker, de keersluis kan bij zeldzame gelegenheden - zoals tijdens de grote reünie van de Stichting Rond- en Platbodem- jachten in 1972 - worden gesloten waardoor het water gedurende een bepaalde periode op peil kan worden gehouden, maar behelpen blijft het... Burgemeester De Meester heeft wel eens serieus nagedacht over mogelijkheden om het water in de Oude Haven „vast te houden", maar tot een uitgedragen zaak kwam het niet. Men kijkt ver baasd op wanneer uit een passage in de stedelijke besluiten blijkt dat vooruitziende Zierikzeeë- naars ook in de 18de eeuw al eens van plan zijn geweest om het wa terpeil van de Oude Haven te kun nen „reguleren' Plan-op-papier Bij hoogwater biedt de kom van de Zierikzeese binnenhaven een aantrekkelijke aanblik op. Helaas is het gezicht na het droogvallen minder aangenaam. Allerlei onge rechtigheden komen dan boven dien in het zicht. In 1773 heeft het stadsbestuur van Zierikzee overwogen om het binnenvloeiende en weer uitstro mende zeewater beter „in de hand" te kunnen houden, bijvoor beeld door de aanleg van een sluisje onder de Witte Brug. Men zag diverse voordelen: „cieraad" voor de stad, „nuttigheid in cas van onverhoopt brand" en „be houd voor de murage der kaijen"... Uit deze opsomming blijkt dui delijk dat men na eventuele aan leg van de sluis het water perma nent op een vrij hoog peil wenste te houden. Dat dit vooral het uit- schuren van de walmuren in be langrijke mate zou tegengaan was zeler een sterk argument om „aan de houte brugge tusschen de Noord- en Zuidhavenpoort deser stad twee sluisdeuren te maken". Aan de ingernieur Van Suchte- len, die ook bij inspectie van de Sint Lievens Monsterkerk betrok ken was, werd advies ingewonnen. Laatstgenoemde bracht een posi tief gesteld rapport uit; er waren volgens hem geen grote bezwaren. Een en ander zou vervolgens aan de raad worden voorgelegd, doch het keersluisje kwam er door on opgehelderde oorzaken niet. Men mag gissen naar de ware re den, maar wij menen niet ver be zijden de waarheid te zijn met de veronderstelling dat het kosten- probleem ook toen al een door slaggevende factor is geweest... WIEBE KEIKES ziek vanuit de Engelse traditie. Een aantal van deze liederen is te vinden in het Liedboek der Kerken. Tevens werden er enkele werken opgenomen in de oorspronkelijke Engelse tekst. De eerste opnamen vonden in de middaguren plaats. Het waren enkele korte orgelsoli van eveneens Engelse componisten die door Mar van der Veer op het Kam en Van der Meulen- orgel werden gespeeld. Hij speelde o.a. enkele Chroal Preludes van Parry en Rowley. Om zven uur 's avonds werd begon nen met de liederen voor koor en or gel. als eerste werd opgenomen 'The Old Hundredth psalm Tune' van de Engelse componist R. Vaughan Willi ams, daarna de eveneens Engels talige Psalm 121. Deze psalmwerd speciaal gecomponeerd ter gelegen heid van het zilveren ambtsjubileum van de Engelse koningin in 1977 door Barry Rose. Deze in Anglicaanse tra ditie gecomponeerde psalm werd door een klein koor, bestaande uit koorleden van alle koren, uitgevoerd. Vervolgens kwam een aantal be kende gezangen uit het Liedboek der kerken aan bod, meestal gezangen met Engelse achtergrond. Na de pauze werd de leiding overge nomen door Philip Fey. Hij dirigeer de enige samenzang-liederen die door de koren eenstemmig gezongen wer den. Hierbij waren ook enkele psal men vanuit de Geneefse traditie. Het was voor ieder duidelijk dat het op een goede manier eenstemmig zingen niet eenvoudiger is dan meerstemmi ge koorzang. Toch mag men spreken van een voorspoedige opname. Binnen een drietal uren werden ongeveer elf lie deren opgenomen. Een aantal opna mes lukte in één keer, een paar wer ken moesten hooguit één keer opnieuw worden opgenomen. Het had te maken met de inzet van de koorleden, maar ook met de ontspan nen manier van werken vanuit de om roep. De opnamen zijn in twee uitzendin gen van dit programma op zondag morgen te horen. De eerste uitzen ding is op zondag 23 juni van 08.10-08.30 uur via Hilversum 2. Vervolg van pagina 1 jubileum-avond en kon worden vast gesteld, dat het concert uitstekend geslaagd was. In samenzang werd be sloten met het volkslied. Receptie Aansluitend aan het concert vond in het dorpshuis „Oosterhof" een drukbezochte receptie plaats. Ver schillende sprekers richtten zich tij dens de receptie tot de jubilerende zangvereniging, zoals Ds. Vijfvinkel, de oud-dirigent de heer J. Beije, de oud-Oosterlander de heer Van der Maas, de voorzitter van de zangver eniging „Vaya Con Dios" en de heer Balkenende van de afdeling Zeeland van de Kon. Chr. Zangersbond. De heer Balkenende had een aantal onderscheidingen in petto in ver band met een respectabel aantal ja ren lidmaatschap van de vereniging. De speld ging naar 13 leden, te we ten; mevrouw Bakker-Bal, mevrouw C. Barendse-Steenpoorte, de heer Ba- rendse, mevrouw J. Boogert-van Dij- ke, de heer J. Bouwman, mevrouw J. Bouwman-v.d. Reest. de heer L. van Dijke, mevrouw J. van 't Hof-Dorst, de heer A. J. Rotte, mevrouw Stouten-Knop, de heer H. A. van der Werf, mevrouw H. W. v.d. Werf- Nouwen en mevrouw J. v.d. Werf- Steenpoorte. Een bijzondere onderscheiding was er in verband met het lidmaatschap gedurende 55 jaar voor mevrouw Roks-Bouwman en de heer Van der Have, die de zilveren speld ontvin gen. BENIDORM - Op klaarlichte dag is zaterdag op het strand in de Spaanse badplaats Benidorm een kleine bom ontploft. Er zijn geen slachtoffers ge vallen en er is geen schade aange richt. De politie schrijft de aanslag toe aan de Baskische afscheidingsbe weging ETA. UTRECHT - De staking in de bouw is maandag haar tweede week inge gaan. Maandagochtend meldde 34 „Ik wilde het hem vanochtend gaan vragen, maar ik heb me bedacht, want dan denkt hij misschien dat ik het zo graag goed wil maken en daar heb ik nou ook helemaal geen behoef te aan." „Tja, toch vind ik het een raar briefje. Of misschien heeft Wim een of ander praatje gehoord? Er zijn er zat die het jou misgunnen met Wim te trouwen, vooral nou je hem zover hebt gekregen dat hij dat leuke huis je voor jullie liet bouwen." Van Duin haalde zijn schouders op. „Nou ja, dat is nou toch allemaal voorbij en straks is die Karei ook weer verdwenen, dan zijn de praatjes gauw genoeg achter de rug." Hij stond op. „Kom, ik moet nodig verder met m'n werk." Tbrwijl hij op de goot zijn klompen aantrok zei hij nog gauw: „En eh, Marjan, trek het je maar niet al te erg aan, kind. Het komt heus allemaal wel weer goed!" Het komt allemaal wel weer goed, herhaalde Marjan binnensmonds. Ja, vader had makkelijk praten. Straks Karei weg, de verkering uit, de rod delpraatjes van de mensen en zij elke dag hier rondhangen met Maartje. Als dat dan betekende dat alles weer goed was Nee, nu ze er toch een streep onderzette zou ze dat maar ge lijk helemaal doen. Ze ging weg hier. Ergens naar de stad of zo. Ze had een paar flinke handen aan haar lijf en ze kon best ergens de kost verdienen. Ze zou er nog niet met vader over praten. bestuurder Jaap van der Linden van de Bouw- en Houtbond FNV opnieuw uitbreidingen. HILVERSUM - Op 77-jarige leeftijd is in Hilversum zaterdag de letter kundige prof. dr. Garmt Stuiveling overleden. Dit is door de familie zon dag bekend gemaakt. Hij wordt woensdag 15 mei om half twaalf in het crematorium Westerveld in Vel- sen (NH) gecremeerd. maar in elk geval de advertenties vast goed in de gaten houden. Hier blijven deed ze niet. Jammer voor Jan, maar die ging straks toch ook varen en om hier alsmaar te blijven zien hoe Maartje haar vader als oud vuil behandelde daar voelde ze toch ook niks voor. Bovendien stond daar dat huisje en wie weet wie daar straks met een triomfantelijk gezicht in zou kruipen. Nee, ze was vastbeslo ten. Ze ging weg! Zo gauw mogelijk. Blijkbaar was het gerucht van de verbroken verkering nog niet tot in het dorp doorgedrongen, want toen Maartje terugkwam praatte ze hon derduit over allerlei nieuwtjes. Er kwam een nieuwe veldwachter om dat de vorige te oud was geworden en de kermiswagens voor de Pasen Dui nen waren er al en de vrouw van Wil lem Klok was nogal erg ziek, best kans dat ze de Pasen niet zou halen. Maar geen woord over Wim van der Linden. Het was al avond voor dat onder werp ter sprake kwam. Karei was vlak voor het avondeten thuisgeko men. Met een groet in het algemeen was hij aan tafel geschoven en hoewel "Marjan zo gewoon mogelijk deed was hij zichtbaar niet op zijn gemak en ontweek hij zoveel mogelijk haar blikken wanneer ze hem aankeek om de aardappels aan te geven of iets dergelijks. Gelukkig had Jan een paar vragen ARNHEM - Als de regering vast blijft houden aan de koppeling tus sen de prijs van aardgas en die van huisbrandolie dan is een aanzienlijke verhoging van de stroomtarieven on vermijdelijk. Op dit moment is 65 procent van de elektriciteitscentrales in Nederland voor de stroomproduk- tie aangewezen op aardgas. Dit blijkt uit het concept-jaarverslag van de Sa menwerkende Elektriciteits Produc tiebedrijven (SEP). door ARIETA DE MAN over zijn huiswerk zodat die na het eten met Karei aan een hoek van de tafel schoof en ze zich samen verdiep ten in de problemen van een drie hoek „Als Wim vanavond komt, dan moet ik hem toch eens vragen of hij wat heeft gehoord over de vrouw van Klok," zei Maartje. Van Duin keek een beetje veront rust op uit zijn krant alsof hij Marjan wilde waarschuwen. Maar deze haalde diep adem als voor een duik en zei: „Wim komt van avond niet, want het is uit!" „Wat Maartje vergat haar mond weer te sluiten, zo verbaasd was ze over de mededeling van Marjan. „Uit? Je wilt toch niet zeggen, dat de trouwerij niet doorgaat? Je je lijkt wel gek." „Het is zoals ik zeg," zei Marjan stuf. „Het is uit, want Wim denkt dat ik rare dingen doe met Karei en „Jij en Karei?" Maartje leek plotseling wel fu rieus. „Denkt Wim dat jij en Karei wat een stomme idioot. Hoe komt hij daar bij?" „Denkt hij dat jij en ik vroeg nu op zijn beurt Karei verbijsterd. „Ja, inderdaad, dat denkt hij." Karei sprong overeind. „Maar dan ga ik direct naar hem toe om te vertellen dat hij niet goed wijs is. En daarom jullie verkering uit maken?" (wordt vervolgd) BRUINISSE Burgerlijke stand Geboren Cornelis Jumelet; Adriana C. Stoutjesdijk; Teuntje A. Hoogerhei- de; Dingeman H. Grevink; Maria van den Bos. Overleden Cornelia M. de Jonge, w.v. de Oude, oud 86 jaar; Jacob den Herder, oud 78 jaar; Catharina J. Quist, w.v. den Her der, oud 63 jaar; Jacomina E. Quist, w.v. van der Maas, oud 79 jaar; Wil- helmina Bal, e.v. Padmos, oud 72 jaar; Aartje Hofwegen, w.v. van Leen, oud 83 jaar; Antoon van de Graaf, oud 34 jaar; Adriaan van 't Hoff, oud 80 jaar; Antje Dondorp, e.v. Hilleman, oud 47 jaar; Jan van Duivendijk, oud 73 jaar. Gehuwd Jacob van de Velde en Willemina van Oeveren; Marinus van der Weele en Kommertio Buiis. Fietsspeurtocht Educatief, gezellig en sportief. Zo kan de fietsspeurtocht omschreven worden die zaterdagavond door de ge zamenlijke C.J.V. clubs van Bruinisse werd gehouden. Tientallen groepjes jongeren van verschillende leeftijd reden aan de hand van een plattegrond door hun woonplaats en moesten op twaalf plaatsen opdrachten uitvoeren. On derweg moest bovendien goed op de natuur worden gelet want bij terug keer in het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw werden daar vragen over gesteld. Bij de stopplaatsen, verspreid door het hele dorp, kwamen onder andere de volgende activiteiten aan bod: speerwerpen, korfbal gooien, estafet te-spel, verborgen bloemennamen opsporen, steltlopen, een reukspel, milieu-vragen en beroepen- vragen. Bij terugkeer in het jeugdgebouw was er nog een gezellig samenzijn. Voor iedereen was er een lekker ijsje. ZIERIKZEE - Miljoenen guldens zijn te verdienen als Directie Visserijen vergunning geeft voor de vangst van jonge zagertjes (ncreus viren) in het Grc- velingenmeer en op de Oosterschelde. Een zestal bedrijven, ook in Bruinisse, is bezig zagertjes te kweken in bakken en het RIVO (Rijks Instituut voor Vis serij Onderzoek) wil hen daarbij behulpzaam zijn. Maar veel eenvoudiger zou het zijn het jonge goedje uit de Zeeuwse wate ren te scheppen. Daar zwemmen er miljarden. Dat is mogelijk door mid del van de zg. lichtvisserij, een expe rimentele visserij bij nacht, zowel bo ven als onder water. Tben het Buro Waardenburg uit Cu- lemborg in 1980 en 1981 een milieuon derzoek instelde naar de aanwezige vissoorten, werden zonder men dat wilde emmersvol van de duizend- pootachtigen gevangen, waarvan men toen niet vermoedde hoeveel waarde ze vertegenwoordigen voor de hengelsport. Als men kan en wil inhaken op het uitkomen van de miljarden eieren die deze week in dc Nederlandse wateren worden afgezet, kan men het kostba re stadium van het laten uitkomen van zagcreieren in het daarvoor inge richte bedrijf overslaan en zich be perken tot het opkweken van de za gers. die momenteel aan de sportvissers worden verkocht voor 50 tot 100 gulden per kilo en waarvoor in heel Europa een markt te vinden is. Enkele leden van de diverse koren verpoosden zich tussen de opnamen door met een gezellig onderonsje. Deze vier koren vormden samen dirigente Willie Bil. Het programma één koor dat onder leiding stond van bestond voornamelijk uit kerkmu- ZIERIKZEE - De Nieuwe of Grote Kerk van Zierikzee vormde vrijdag de plaats van opname van een tweetal radioprogramma's van de NCRV. Voor het programma 'Te Deum Laudamus' werd koorzang, samenzang en orgelspel op genomen. Medewerkenden aan dit programma waren de Chr. Gem. Zangver eniging 'Eén Naam is onze Hope' uit Nieuwerkerk o.l.v. Willie Bil, het Ned. Herv. Kerkkoor uit Renesse o.l.v. mevjrouw Lemsom-Daane, het Hervormd Kerkkoor uit Zierikzee o.l.v. Jaap Knop en het Gereformeerd Kerkkoor uit Zierikzee o.l.v. Mar van der Veer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4