f Oosterlandse ,,V.Z.O.S." werd koninklijk onderscheiden Statenlid Venekamp waarschuwt voor komst mest naar Zeeland Kerkleden aan de slag voor aanbouw Bostonpleinkerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT PvdA-statenfractie op bezoek in Brouwershaven Dominee R. Stutvoet in de weer met kruiwagen Virt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jubileum Radio-opname Discipline Overwinningen Het bedrijf H. G. Freriks b.v. te Oosterland vier- Koorzang, samenzang en orgelspel vormden Fred Hooftman trad zaterdg voor de laatste Tijdens een NPC-concours in Bruinisse vero de vrijdag haar zilveren jubileum met een druk vrijdag de ingrediënten voor een opname van keer in het Bruse Boys-shirt aan. In een uitvoe- verden Miranda van Helden met Ceasar en bezochte bijeenkomst. (Pag. 3), NCRV-radio. (Pag. 4). rig interview vertelt Hooftman over Bruse Boys. Sandra van Dijk met Peter Pan eerste plaatsen. (Pag. 7). (Pag. 8). MAANDAG 13 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23725 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Laat ons, nu wij gewaarschuwd zijn, beter handelen. Vergilius Jubileumconcert in sportgebouw Oosterland OOSTERLAND - Met een uitstekend verzorgd concert werd vrijdagavond in het gemeentelijk sportgebouw te Oosterland het 75-jarig bestaan opgeluisterd van de Chr. Gem. Zangvereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven". Het jubileum-concert werd bezocht door ruim 400 be langstellenden, die geboeid werden door de optredens met de deelnemende koren en solisten, onder wie de be kende alt Reinata Heemskerk uit Rotterdam en de so praan Pie van Huizen uit Stellendam. Nadat alle koren met het bondslied voor de opening van de avond zorg den blikte de voorzitter van de Chr. Gem. Zangvereniging V.Z.O.S. de heer H. A. van der Werf, terug in de geschiedenis van de jubilerende zangvereniging. In dit verband haal de hij de hoogtepunten aan, welke in de afgelopen jaren werden bereikt, zoals de deelname aan zangmani- festaties, de grote concerten in ,,De Doelen" en de verzorging van zanga vonden in verzorgingstehuizen en ziekenhuizen. De vereniging heeft ook wat te- rugslag gekend, mede door de op komst van het medium televisie, en andere vormen van ontspanning, waardoor het ledental terugliep. On danks dat is de vereniging in stand gebleven en het ledental van dit mo ment is gelijk aan dat bij de oprich ting, op 10 januari 1910. De heer Van der Werf toonde zich verheugd over £e grote publieke belangstelling en maakte tevens melding van het feit, dat V.Z.O.S. op de avond van het jubileum-concert zal optreden in nieuwe koorkleding. Bovendien maakte de vereniging onlangs opna men voor een langspeelplaat ter gele genheid van het 75-jarig bestaan. De ze plaat, opgenomen in de Ned. Herv.Kerk te Renesse, is thans ver krijgbaar (ook op muziekcassette). Concert Onder leiding van dirigent Jaap Zuidgeest startte V.Z.O.S. met „Zum Eingang" (uit die Deutsche Messe), ,,Het Kerkje" en ,,De concertzaal van het leven". Bij dit laatste lied zorgde Reinata Heemskerk voor de solo zang. De begeleiding op respectieve lijk piano en orgel werd tijdens het jubileum concert voor rekening geno men van Bert Gebben en Lex Zeedijk. Dirigent Jaap Zuidgeest had de alge hele leiding. Na het solo-optreden van Pie van Huizen met onder meer een Italiaan se aria trad de Chr. Gem Zangvereni ging ,,Vaya Con Dios" uit Melissant voor het voetlicht met ,,Ik wil U lo ven", „Psalm 150" en „Hark My Soul". Het laatste lied in samenwer king met Reinata Heemskerk en Pie van Huizen, die het geheel op een mooi wijze afwisselden. Beide solisten traden overigens tij dens het concert regelmatig op in combinaties met de koren waardoor een schitterend muzikaal geheel tot stand kon komen. Hoogtepunt tij dens het concert waren de solo optredens van Reinata Heemskerk. Met haar stem met volume wist zij het publiek op haar hand te krijgen. Vooral met de de nummers „Ik zou wel eens willen weten" en „Het zijn de kleine dingen die het doen" zong de zaal mee. Het Chr. Hoeksche- waards Mannenkoor uit Klaaswaal bracht een drietal liederen. „Heer van hierboven", „Bijna bewogen" en „Dé heilige stad". Het laatste lied in samenwerking mét Reinata Heems kerk kwam uitstekend over. Jaap Zuidgeest, sinds 1977 verbonden als dirigent aan V.Z.O.S., is tevens diri gent van dit mannenkoor én van de andere, aan het concert, deelnemende vereniging „Vaya Con Dios". Koninklijke Erepenning Voordat V.Z.O.S. het slotlied „O Worship the Lord" wilde gaan uitvoe ren, was er een klein intermezzo in het concert-programma, dat overi gens zonder pauze en vloeiend werd afgewerkt. Loco-burgemeester van Duiveland, de heer J. Op 't Hof, sprak het jubilerende koor toe en kwam met de bijzondere mededeling, dat Hare Majesteit de Koningin had besloten, aan de Chr. Gem. Zangver eniging „Vooruitgang Zij ons Steven", de Koninklijke Erepenning toe te kennen in verband met het 75-jarig bestaan. De penning is een ereteken voor verenigingen, die zich verdien stelijk hebben gemaakt op het gebied van filantropische, wetenschappelij ke, maatschappelijke of culturele aard. De Oosterlandse zangvereni ging ontving deze onderscheiding voor de verdiensten op cultureel ge bied. De loco-burgemeester haalde aan, dat het jubileum-concert kon worden aangemerkt als een bijzonder cultu reel evenement. Op grond hiervan besloot de gemeenteraad in novem ber 1984 reeds hiervoor een subsidie toe te kennen. Zijn gelukwensen wa ren voor de vereniging. De heer Op 't Hof reikte de Koninklijke Erepen ning uit aan de voorzitter, de heer Van der Werf, die hierop later bij de afsluiting van het concert op terug kwam en zichtbaar verrast was met deze onverwachte onderscheiding. Alle koren zongen voorafgaande aan de sluiting gezamenlijk „Welk een vriend is onze Jezus", „He tou ched me" en „Cantate Psalm 150". Bij de afsluiting gingen dankwoorden uit. aan alle medewerkenden op de Vervolg pagina 4 Het jubilerend koor uit Oosterland in actie tijdens het jubileumconcert, waar het koor koninklijk werd onderschei den. BROUWERSHAVEN - „Er zit veel meer vast aan de opslag van vloeibare mest", was de waarschuwing die het provinciale statenlid H. Venekamp vrijdag liet horen tijdens het werkbezoek dat de gehele statenfractie van de PvdA aan Brouwershaven bracht. BROUWERSHAVEN - IJverig ploeterde dominee R. Stutvoet zater dagmorgen met een kruiwagen door de kluiten aarde. De nadrukkelijke geluiden van hamers, boren en een bulldozer die grond opvoerde, maak ten duidelijk dat ook andere leden van de Gereformeerde kerk Brou wershaven zich niet onbetuigd laten bij de werkzaamheden die nodig zijn voor de aanbouw van een nieuwe kerkzaal aan de, uit 1956 daterende, Bostonpleinkerk. „We hopen dat het voor 25 mei wind- en waterdicht is", lichtten Huib en Corrie Tieleman de bedrijvigheid toe. Dan namelijk wordt een grote en zorgvuldig voor bereide bazar gehouden om geld bij een te brengen voor de inrichting van de nieuwe kerkzaal waaraan sinds juni vorig jaar wordt gewerkt. Door de strenge winter en het natte voorjaar ontstond wat vertraging en ook nu is volgens de bouwcommissie nog niet te zeggen wanneer de zaal helemaal klaar zal zijn omdat veel vrijwilligers uit de agrarische sector afkomstig zijn. Het dak is echter dicht en er zijn vier ruiten geplaatst zodat het eind zeker in zicht is. Volgens scriba en bouwcommissie lid Van der Male zal de kerkzaal na voltooiing niet alleen worden ge bruikt voor bijeenkomsten en activi teiten van de kerkleden, maar ook worden verhuurd voor het houden van recepties, kleine partijtjes en aan Kerkleden hssisteren bij de aanbouw van de nieuwe kerkzaal. verenigingen en clubs. „Het is nu eenmaal zo dat de kerk zichzelf niet voor de volle honderd procent kan fi nancieren", lichtte hij toe. „En dan is een opbrengst uit de kerkzaal mooi meegenomen". Van de 285 kerkleden zijn er ruim vijftig actief bezig met dit kerkzaalprojeet. Een deel van hen heeft zich intensief op het organise ren van een bazar geworpen die dan ook een grote en veelzijdige opzet krijgt en zelfs via een draaiboek wordt georganiseerd. Bazar Via dit evenement, dat op zaterdag 24 mei wordt gehouden, wil men geld bijeenbrengen voor de inrichting van de kerkzaal. Hiervoor is een bedrag van 20.000,- begroot waarvan een gedeelte al door eerdere acties werd verkregen. Bij de feestelijke opening die om 10.00 uur 's morgens door ds. Stutvoet zal worden verricht met het oplaten van vele postduiven, vindt de bekendmaking en prijsuitreiking plaats van een kleurwedstrijd en een loterij die al in de weken voor het eve- •nement van start gaan. Op het Bostonplein bij de kerk (en als het regent in de botenloodsen van de gebroeders Van Ast) wordt een feestelijke markt ingericht met on der andere een hobbykraam waar zelfgemaakte handwerken en speel goedbeesten worden verkocht. Vol gens bazarcommissielid Corrie Tiele man is er ook meer dan voldoende materiaal binnengekomen voor een grote rommelmarkt en boeken kraam. Als marskramertjes verklede kin deren brengen op die dag hun kijkdo zen aan de man en verder zijn er een tiental spelen zoals waterton, kop van Jut, spijker slaan en ballen gooi en waarmee volgens de organisatie vele en mooie prijzen zijn te winnen. Ook het rad van avontuur en een Amerikaanse verkoop ontbreken niet op de bazar en voor kinderen bestaat de mogelijkheid een ponyritje te ma ken. Via een terras annex bar/tap zijn versnaperingen te verkrijgen. Bij het evenement, dat tot 8 uur 's avonds duurt, is zelfs voorzien in een kinder crèche, een E.H.B.-post en een taxi dienst om bejaarden en andere be langstellenden die geen vervoer hebben ook in de gelegenheid te stel len aan het feestelijke gebeuren deel te nemen. Venekamp ging uitvoerig in op de aanvraag van de Stichting Brabantse Mestbank om bij Dreischor een opslagsilo voor vloeibare var- kensmest te bouwen. B. en w. van Brouwershaven waren hier tegen en ook de adviescommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening bracht een negatief advies uit. „Maar de redenen van die afwijzing betrof fen voor een belangrijk deel de loka- tie bij Dreischor", aldus Venekamp die nadrukkelijk de aandacht vestig de op de milieuvervuilende aspecten die er aan het gebruik van var- kensmest zitten. Koper „Om de varkens sneller te laten groeien krijgen ze namelijk voeding waarin onder andere koper zit", al dus het statenlid. Dit komt via de mest van de dieren op het land te recht en via het grond water in de Gre- velingen. Venekamp haalde in dit verband woorden aan van de minis ters Braks (Landbouw) en Winsemius (Milieubeheer) die dit ook een zeer schadelijke zaak vinden. Er wordt momenteel (onder andere in Wage- ningen) studie verricht om te ontdek ken hoe deze nadelen opgevangen kunnen worden. Men probeert hier bij via centrifugeren de 90% water waarin de zware metalen hoofdzake lijk zitten opgelost te scheiden van de vaste stoffen van de mest. Hierna zou het schadelijke vocht gezuiverd kun nen worden. Tévens wordt (onder an dere door het provinciaal bestuur) be keken of de varkensvoeding veranderd kan worden. „Zo lang niet duidelijk is hoe dit probleem kan worden aangepakt moet je geen mest naar Zeeland laten komen", waarschuwde het statenlid nadrukkelijk. Bejaardenhuis Bij het werkbezoek werden verder gegevens uitgewisseld met het colle ge van b. en w. over verschillende bestuurlijke zaken. Fractievoor zitster C. van Zanten bleek hierbij positief te staan tegenover de plan nen om de verhuurmogelijkhedcn in het recreatiedorp Den Osse uit te breiden zodat het voor meer mensen toegankelijk wordt. Ook werden de mogelijkheden afgewogen tot het stichten van een bejaardenhuis in de gemeente op humanistische gronden. Hoewel men onderkende dat hieraan een sterke behoefte is, sprak de frac tievoorzitster van een lange en moei zame weg die nog te gaan is voor een dergelijk project gerealiseerd kan worden. Na een rondrit door de gemeente sprak de statenfractie met de raads fractie, het afdelingsbestuur en de Rooie Vrouwen van de gemeente Brouwershaven. Tbn aanzien van kor ting voor Schouwenaren op de tol van de Zeelandbrug adviseerde Vene kamp om onverminderd druk te blij ven uitoefenen op het provinciaal be stuur en met name ook op de overige politieke partijen die (nog) niet. zoals de PvdA, voor korting zijn. Controles ZIERIKZEE - Hoewel de politie geen gerichte controle uitvoerde, werden in het weekeinde drie deelne mers aan het verkeer van de weg ge haald wegens overmatig alcohol ge bruik. Twee automobilisten en een brom fietsbestuurder werden onderworpen aan een blaastest die gevolgd werd door een bloedproef. Verder heeft de rijkspolitie groep Schouwen-Duive- land zes illegaal-kampeerders beboet in de Westhoek. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WAY Wjh PE WU* Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Eerst veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Overdag pe rioden met zon en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur 11 gra den; maximumtemperatuur circa 20, aan zee ongeveer 14 graden. In de nacht weinig wind, overdag tot matig toenemende zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 17 mei: Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 2 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mei Zon op 5.48, onder 21.26 Maan op 4.26, onder 15.32 Nieuwe Maan: 19 mei (22.41) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 14 mei 12.51 0.54 6.07 18.40 Springtij: 21 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het afgelopen etmaal kwamen in ons land talrijke buien voor. Deze buien gingen soms verge zeld van onweer. Daarbij traden dan flinke windstoten op. Plaatselijk vie len er grote regenhoeveelheden. Uit het zuiden nadert nu een nieuw storingsgebied dat in de komende nacht opnieuw buien zal brengen. Na het voorbijtrekken van deze zone klaart het op. Er komen dan flinke perioden met zon voor. Daar de wind naar het zuidwesten draait wordt er iets koelere lucht aan gevoerd. De temperaturen komen op een iets lager niveau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1