Aanzienlijke oeverval nabij de Plompetoren is onder controle c Herman Pieter de Boer verzorgt voordracht over eigen werk Meerderheid college wil handvaardigheid in het vakonderwijs afschaffen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Literair café in dorpshuis Renesse WA> ffih Pt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Meer geld Lions Dual-meet Nederlands Kamerkoor De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging De serviceclub Lions heeft 2.000 gulden over- Het Nederlands Kamerkoor treedt op zaterdag Zwemsportvereniging Onderdak trad in het wil meer geld voor de stimulering van de eco- handigd aan het Jeugd Rode Kruis ten bate 11 mei op in de Lutherse Kerk te Zierikzee. Zierikzeese zwembad Onderdak aan tegen nomie in deze provincie. (Pag. 2). van de actie „Eén voor Afrika". (Pag. 3). (Pag. 4). Schotejil uit Middelharnis in een dual-meet. (Pag. 6). DONDERDAG 9 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23723 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De oorzaak weet men niet, maar 't kwaad is openbaar. Ovidius Situatie leek aanvankelijk zeer ernstig ZIERIKZEE - Dinsdagochtend is aan de teen van de dijk nabij de Plompetoren op Schouwen-Duiveland een aanzienlijke oeververschuiving geconstateerd over een breedte van ongeveer 250 meter. De oeverval is opgetreden tussen de Plompetoren en de bocht in de Plompetorenweg richting natuurreservaat De Schelphoek, ter hoogte van dijkpaal 16. Dijkgraaf M. J. Steur van het Waterschap Schouwen-Duiveland spreekt van de grootste oeverval van de afgelopen twintig jaar. De oeverval werd dinsdagochtend omstreeks 09.30 uur geconstateerd door mosselvisser \V. Schot, die ter plaatse een mosselperceel in pacht heeft en daar wilde gaan vissen. Toen hij merkte dat zijn mosselper ceel verdwenen was, lichtte de heer Schot via radio Scheveningen de be trokken instanties in over een moge lijke oeverval. Zodra de waterstand dat toeliet werden dinsdagmiddag vanaf 13.00 uur peilingen verricht door een peil- schip van Rijkswaterstaat. Peilingen met het peilschip „Meermin" van het waterschap waren niet mogelijk om dat het schip bij een scheepswerf in reparatie is. Nadat de resultaten van deze peilingen bekend werden, om streeks 19.00 uur, bleek dat de oever val aanzienlijk was: vóór de oeverval lag de grens van 5 meter beneden N. A.P. ongeveer 100 meter uit de dijk; na de oeverval lag die grens bijna aan de teen van de dijk. Op sommige plaatsen werd op 10 meter uit de dijk een diepte van 10 meter gemeten met uitschieters van 15 meter. De stabiliteit van de dijk liep ge vaar omdat de hellingshoek van de dijk ten opzichte van het water 45° bedroeg. Bovendien werd aanvanke lijk vermoed dat vóór de dijk naar schatting 400.000 tot 500.000 m3 zand was verschoven naar de vaargeul van de Hammen. Peilingen op woensdag wezen echter uit dat „slechts" 300.000 m3 was verschoven. Zorgelijke situatie Nadat de eerste peilresultaten be kend waren, werd onmiddellijk een spoedberaad gehouden door verte genwoordigers van het Waterschap Schouwen-Duiveland, rijkswater staat, provinciale waterstaat en de adviesdienst rijkswaterstaat Vlissin- gen. Besloten werd om bij de eerstvol gende hoogwaterstand ruim 3.000 ton bestortingsmateriaal in de vorm van fosforslakken aan de teen van de dijk aan te brengen. Daarvoor wer den woensdagochtend omstreeks 06.00 uur vier stortingsvaartuigen van rijkswaterstaat ingezet, die werkzaam zijn bij de bouw van de stormvloedkering. Dijkgraaf Steur schatte dinsdag avond dat in totaal zo'n 20.000 tot 25.000 ton stortsteen nodig is om de dijk op korte termijn veilig te stel len. Deze hoeveelheid zal donderdag avond of vrijdagochtend vroeg zijn aangebracht. Nadat woensdagochtend de eerste slakken waren gestort aan de teen van dijk, werden bij de volgende ken tering van het tij nogmaals 3 bakken met slakken gestort met een totale la ding van 2.500 ton. Vervolgens werd om de twee uur een bak gestort om op zo'n kort mogelijke termijn de toe stand ter plaatse te stabiliseren. Direct ingrijpen Na afloop van het spoedberaad, dat dinsdagavond plaatsvond in het kan toor van het waterschap aan het Ha venpark te Zierikzee, meldde dijk graaf Steur dat onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk was. „Hoewel er vooralsnog geen enkele reden tot ongerustheid is, moeten we zo snel mogelijk de situatie aan de teen van de dijk verbeteren. De sta biliteit van de dijk is door deze oe verval ver beneden het toelaatbare peil gekomen. Wc verkeren evenwel in de gelukkige omstandigheid dat in de vlakbij gelegen werkhaven Schelphoek voldoende bestor tingsmateriaal voorhanden is. En door de inzetbaarheid van de stor tingsvaartuigen, die werkzaam zijn bij de bouw van de stormvloedke ring, kunnen we al tijdens de eerst volgende kentering van het tij (dat was woensdagochtend om 06.00 uur - red.) de meest dringend noodzakelij ke bestorting laten uitvoeren. Dat wordt ons mogelijk gemaakt door de medewerking van de aannemerscom binatie Dosbouw." Volgens de dijkgraaf bestaat er, on danks de ernst van de situatie, weinig gevaar voor Schouwen-Duiveland. „We hebben de zaak heel goed in de hand en de achterliggende inlaagdijk verkeert in uitstekende staat. Boven dien komt er in die inlagen geen be woning voor" Veiligheidshalve werd woensdag avond de Plompetorenweg en de aan sluitende wegen door de rijkspolitie voor alle verkeer afgesloten. Boven dien werden alle waterinlaten en dui kers, die bij een eventuele calamiteit Vervolg pagina 2 Onmiddellijk na het spoedberaad, dat dinsdagavond plaatsvond in het kantoor van het waterschap, repten de meeste deelnemers zich naar de plek des onheils om zeer provisorisch met behulp van meetlint en stok zelf de situatie ,,in ogenschouw" te nemen. Uiteraard voor zover er rond het middernachtelijk uur iets te zien is. Commissie onderwijs Zierikzee ZIERIKZEE - De meerderheid van het college van b. en w. van Zierikzee staat op het standpunt, dat het vakon derwijs in het vakhandvaardigheid per 1 augustus 1985 dient te worden afgeschaft, en dat het vakonderwijs li chamelijke oefening onaangetast dient te blijven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Woensdagochtend rond 06.00 uur werden de eerste vier bakken met fos forslakken gestort aan de teen van de dijk; dat gebeurde bij hoog water. La ter zou blijken dat oeverval op 10 meter afstand van de dijk is begonnen; de slakken, die direct aan de teen zijn gestort, vormen nu een extra buffer. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen deelt dit standpunt niet. Hij wil de huidige omvang van het vak onderwijs onaangetast laten omdat het onderwijs door rijksbezuinigin gen de afgelopen jaren al flink heeft moeten inleveren en een verminde- RENESSE - De Stichting Westerschouwen Kultureel heeft de intentie om haar activiteiten op cultureel ter rein uit te breiden, het liefst over heel Schouwen-Duive land. Tot nu toe houdt de stichting zich bezig met de gang van zaken rond de expositieruimte De Bewaerschole te Burgh-Haamstede. Hoewel de belangstelling voor de di verse tentoonstellingen naar tevredenheid van de stich ting is wil zij de bevolking van Schouwen-Duiveland ook op ander gebied in contact brengen met cultuur. Het ligt in de bedoeling dat de stichting verandert in een Culturele Raad, met name vanwege de financië le voordelen die daaruit zouden zijn te halen. Mevrouw A. C. de Vos, lid van de Stichting Westerschouwen Kultureel, spreekt positief over de bemoeienis en de ondersteuning van Herman Pieter de Boer. de gemeente Westerschouwen, maar merkt tegelijkertijd op dat de finan ciën een groot probleem vormen. Naar haar mening kan de te vormen Culturele Raad aanspraak maken op provinciale subsidies. Tevens laat mevrouw De Vos weten dat het verdwijnen van de vaste kracht, die een aantal uren per week toezicht hield op de lopende exposi tie voor een hoop extra rompslomp heeft gezorgd, „Het college van Westerschouwen heeft besloten dat zij niet langer een vaste kracht voor het toezicht houden zal aanstellen. De officiële bevestiging daarvan heb ben wij overigens nog niet binnen. Dat levert voor de stichting organisa torische moeilijkheden op, omdat we nu niet meer over één vaste kracht beschikken, die alles regelt. Prak tisch alle bij de stichting betrokken mensen werken". Dc eerste aanzet tot de uitbreiding van de activiteiten op cultureel ter rein werd eind december verleden jaar gegeven met een optreden van de zangeres Reinata Heemskerk in Burgh-Haamstede. Herman Pieter de Boer Voor zaterdag 11 mei staat in het dorpshuis van Renesse de voordracht van de auteur Herman Pieter de Boer op het programma. De komst van De Boer is tot stand gekomen op initia tief van A. Groenendijk, vice- voorzitter van de Stichting Wester schouwen Kultureel. Herman Pieter de Boer zal voorlezen uit de verhalen bundels „Eerste liefde" en „Een af scheid". In beide bundels is hijzelf met een verhaal opgenomen, maar de boeken bevatten daarnaast verhalen van andere schrijvers, zoals Willem van Thorn, drs. P. A, Groenendijk, Ben Bogart, Hannes Meinkema, Liz zy Sara May, Wim de Vries, J. W. Hols- bergen en anderen. De Nederlandse schrijver werd op 9 februari 1928 te Rotterdam geboren. Aanvankelijk was hij lichtmatroos. Later was hij werkzaam in de recla me. In 1973 debuteerde hij met De vrouw in het maanlicht, nadat hij het jaar daarvoor samen met B. van Gar- rel „Zalig zijn de schelen" had gepu bliceerd. Later volgden „Het dames orkest" (1976), „De kellnerin" (1977) en „Het herenhotel" (1979). Hij is ver der bekend van het Het Nederlands Gebarenboekje, zijn wekelijkse co lumn in De Tijd, zijn liedjesteksten voor Johnny en Rijk, Conny Vanden- bos, Ramses Shaffy, Boudewijn de Groot en Lenny Kuhr. Signeren De literaire bijeenkomst in Renes se zal van vier uur 's middags tot on geveer zeven uur 's avonds duren. Na afloop van zijn voordracht be staat er gelegenheid tot het stellen van vragen en zal Herman Pieter de Boer hoeken signeren, welke in de voor deze gelegenheid geplaatste boekenkraam aanwezig zijn. Me vrouw De Vos: ,,De bijeenkomst heeft het karakter van een literair café." 8II-P ring van het aantal uren vakonder wijs een verdere aantasting zou bete kenen van de kwaliteit van het onderwijs. Nieuwe voorschriften Een en ander komt aan de orde tij dens de openbare vergadering van de commissie onderwijs, dinsdag 14 mei 17.00 uur in de raadzaal van het stad huis. B. en w. hebben zich mede in relatie tot de nieuwe wettelijke voorschrif ten beraden over de positie van het vakonderwijs onder de nieuwe wet geving. Momenteel wordt op de openbare en bijzondere lagere scholen vakon derwijs gegeven, dat de daarvoor be schikbaar gestelde rijksvergoeding met honderd procent overschrijdt. Volgens de toelichting bij het com missievoorstel maakt de nieuwe rege ling het vrijwel onmogelijk de kosten van het boventallig onderwijsgevend personeel in de toekomst te beheer sen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de gemeentebestu ren geadviseerd het aantal wettelijke boventallige uren reeds met ingang van 1 augustus 1985 op het op langere termijn gewenste niveau vast te stel len. De commissie onderwijs gaat in de openbare vergadering 14 mei hier ad vies over uitbrengen. Openingsconcert harmonievereniging Nut en Uitspanning ZONNEMAIRE - De harmonievere niging Nut en Uitspanning geeft za terdag 11 mei het eerste buitencon cert van het seizoen '85. Het concert vindt plaats in de mo biele tent op het schoolplein in de I.M. v.d. Bijlstraat. Sinds begin dit jaar staat de har monie onder leiding van de jonge di rigent Dinus Herrewijnen uit Baren- drecht. Halverwege het concert slaat de drumband drie marsen, waarna harmonie en drumband dó jubileum- mars van de KNF Royal Jubilee van Henk van Lijnschoten spelen. Op het programma staan onder meer werken van Ennio Morricone, Georg Friedrich Handel, Johann Se bastian Bach, Brahms en Paul Yoder. Het concert begint om 19.30 uur. Verwachting tot vrijdagavond: Iets koeler Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur onge veerd graden, maximumtemperatuur omstreeks 18 graden, in de kustgebie den enkele graden lager. Matige noordwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 13 mei: Zaterdag: perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noord 4 Zondag: perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 4 Maandag: perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 mei Zon op 5.54, onder 21.19 Maan op 3.08 onder 10.32 Laatste kwartier: 11 mei (18.34) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 mei 7.55 20.07 1.24 13.52 Doodtij: 14 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het lagedrukgebied in onze omgeving neemt in betekenis af. Ttevens is uit het oosten wat drogere lucht ons land binnen gekomen. Dit heeft tot gevolg dat de buienac tiviteit afneemt en er meer zon zal zijn. Na vandaag wordt lucht van de Noordzee aangevoerd met noorden winden. Het zal dan iets koeler wor den. Ook is het mogelijk, dat wolken velden het land binnendringen. Het blijft echter vrijwel overal droog. De middagtemperatuur is rond 18 graden, in de kustgebieden enkele graden lager. AMSTERDAM - De Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 heeft na bezinning op veertig jaar bevrijding een verzetsprijs ingesteld. De prijs, een bedrag van 15.000 gulden, zal met ingang van 1987 tweejaarlijks wor den toegekend voor „een uitzonder lijke bijdrage aan begrip en respect voor de noodzakelijke vrijheid en on afhankelijkheid van kunst en kunstenaars". DEN HAAG - De beide regerings fracties (CDA en WD) in de Tweede Kamer willen van de regering ophel dering over de stijging van de benzi neprijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1