Schoolkinderen in Renesse adopteerden monument Zierikzee bijeen in herdenkingssamenkomst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veertig jaar na bevrijding Aanhouding op Schiphol Oplichting Auto 'gekocht', niet betaald WA> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Landbouwoverleg EHBO-diploma's Klassebehoud Onverwachte kampioen Het landbouwoverleg van de EG in Luxem- In Bruinisse reikte burgemeester T. C. Hekman KNVB zaterdag vierde klasser Mevo speelde De korfbalhoofdmacht van All Ready uit Zierik- burg, over de landbouwprijzen, is zondag op- een aantal diploma's uit aan jeudige E.H.B.O.- zich via een 2-4 overwinning bij VCK in combi- zee werd onverwacht kampioen door de eigen nieuw vastgelopen. (Pag. 2). ertjes. (Pag. 2). natie met de nederlaag van 's-Heer Arendsker- winst op Ondo en het verlies tfan Tjoba. (Pag. ke in veiligheid. (Pag. 4). 6). MAANDAG 6 MEI 1985 141ste jaargang Nr. 23721 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Monumenten, in de harten der mensen opgericht, zijn meer waard dan monumenten van brons of steen. Rabelais In kader van project Stichting Februari 1941 RENESSE - Met een herdenkingsplechtigheid hebben de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse zaterdagmiddag het monument van de tien verzetstrijders aan de Oude Moolweg te Renesse geadopteerd. Dat gebeurde in het kader van het project „Adopteer een Monument", dat door de Stichting Februari 1941 is gestart naar aanlei ding van het feit dat Nederland veertig jaar geleden werd bevrijd. Na een bijeenkomst in het dorpshuis van Renesse werd bij het monument een aantal kransen gelegd. Mevrouw Niemantsverdriet stelde dat ook stilgestaan moet worden bij de vraag hoe het mogelijk kon zijn dat volken zich het recht aanmatig den om andere landen binnen te val len en te bezetten en om mensen te vervolgen, alleen omdat ze „anders' waren, van een ander ras waren of een andere huidskleur hebben. „De tien mannen uit Renesse zijn op een beestachtige manier om het leven gebracht en dat mogen we en kunnen we niet vergeten. Hen geden ken wij hier op de eerste plaats, en met hen vele miljoenen anderen die, op welke manier dan ook, hun leven gaven voor onze vrijheid", aldus de burgemeester. Namens de Stichting Februari 1941 werden de kinderen toegesproken door de heer D. Aronson uit Hulst, provinciaal vertegenwoordiger van de stichting. Hij wees hen op de grote waarde van de democratie, die het mogelijk maakt dat iedereen in vrij heid kan leven. „Maar steeds zullen er groeperin gen blijven bestaan, die de dictatuur, het fascisme en het racisme aanhan- Namens de gemeenten Brouwershaven, Zierikzee en Westerschouwen legde burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, samen met haar echtgenoot, een krans bij het monument te Renesse tijdens de adoptieplechtigheid. gen. En die dat willen uitdragen. De toekomst is aan jullie. Jullie kunnen zorgen dat je daar niet intrapt en dat daarvan geen sprake zal zijn. Dan zal de democratie blijven met de vrij heid, waarvoor in de oorlog 1940-1945 zoveel mensen hun leven hebben ge geven." De heer Aronson gaf te kennen Ter herinnering aan de adoptieplechtigheid kregen de leerlingen van de vijf de en zesde klas van de openbare lagere school 't Staepel'of een vaantje van de Stichting Februari 1941. Het project heeft tot doel dat bin nen enkele jaren zoveel mogelijk van de oorlogs- en verzetsmonumenten door een ter plaatse gevestigde school zullen worden geadopteerd, waarbij de adoptietaak door een klas van die school wordt uitgeoe fend. Het doel van de adoptie is dat de leerlingen vertrouwd gemaakt wor den met de ontstaansgeschiedenis van het monument en hen te leren be- ZIERIKZEE - Op verzoek van de rijkspolitie te Schouwen-Duiveland werden door de Koninklijke Mare chaussee op de luchthaven Schiphol twee inwoners van de gemeente Dui- veland op 17 april aangehouden. Bei de personen, de achttienjarige M. M. O. en de zesentwintigjarige W. v. M., werden verdacht van het illegaal in voeren van verdovende middelen. De verdovende middelen werden in kleine hoeveelheden vanuit India naar Nederland verstuurd. Bij hun .aanhouding op Schiphol bleek dat W. v. M. tevens een hoeveelheid hasj bij zich had. Beide personen werden in het groepsbureau van de rijkspolitie te Zierikzee in verzekerde bewaring gesteld. Na onderzoek werden beide personen de volgende dag weer in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE - Door de rijkspolitie te Schouwen-Duiveland werd op don derdag 2 mei de zesentwintigjarige M. K. uit Zierikzee aangehouden. M. K. had enige tijd geleden aangifte van diefstal gedaan. Er zou in zijn woning zijn ingebroken en er zouden enkele elektrische apparaten, waar onder een video en een stereo-instal latie, met een waarde van ongeveer 8.000, zijn weggenomen. Bij onder zoek bleek dat dit niet het geval ge weest was. M. K. bekende, dat hij nimmer in bezit was geweest van de goederen, die gestolen zouden zijn. Hij verklaarde dat hij op deze manier geld van de verzekering probeerde los te krijgen. ZIERIKZEE - Door de rijkspolitie te Schouwen-Duiveland werd op don derdag 2 mei de dertigjarige J. W. H., zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. Enige tijd geleden had H. in Rotterdam een auto 'gekocht' zonder deze te hebben betaald. Bij het nader onderzoek werd de auto in België aangetroffen. Het voertuig is inmiddels naar de eigenaar terugge bracht. Tegen J. W. H. werd proces verbaal opgemaakt, waarna hij weer in vrijheid werd gesteld. grijpen waarom mensen bereid zijn geweest om hun leven in de waag schaal te stellen of op te offeren voor het verkrijgen van de vrijheid. Ook wordt getracht de leerlingen meer in zicht te geven in de wezenlijke waar den van het begrip „vrijheid". Een derde doelstelling is de leerlingen meer inzicht te geven in historische en hedendaagse ontwikkelingen die - openlijk dan wel sluipend - een be dreiging vormen voor de fundamen tele waarden van ons democratisch systeem. Nooit vergeten In een toespraak tot de aanwezigen in het dorpshuis, waarbij zij zich met name richtte tot de kinderen, noemde burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer het belangrijk dat er nooit vergeten wordt wat er destijds is ge beurd. „We mogen nooit vergeten hoe het zover he'eft kunnen komen. Daar om moeten we de herinneringen aan die jaren levendig houden, ook voor de volgende generaties. Daarom is het zinvol en belangrijk om ons te blijven realiseren dat miljoenen men sen in die oorlog zijn omgekomen, overal ter wereld; dus niet alleen hier maar ook in Zuid-Oost Azië, in het voormalig Nederlands-Indië, in de concentratiekampen en door oorlogs geweld op zee en in de lucht." ZIERIKZEE - Ruim dertienhonderd Zierikzeëenaars, jong en oud, waren zondagmiddag bijeen in de Grote of Nieuwe Kerk om in een plechtige herdenkingssamen komst stil te staan bij veertig jaar bevrijding. Het werd een indrukwekkend gebeuren niet in het minst door de tastbare sfeer van onderlinge verwantschap en dank baarheid voor het feit dat op die 5e mei 1945 ook stad en regio van de onderdrukking der Duitse bezetting werden bevrijd. Nu, veertig jaar later, vormde het interieur van de Grote of Nieuwe Kerk, hoe haveloos en ontredderd ook van aanzien, het decor voor uiting van verbonden heid onder hen, die de oorlog aan den lijve ondervonden; voor uiting van begrip onder hen van een jongere genera tie. Het initiatief tot deze herden kingssamenkomst kwam voort uit de bevolking zelf. Leden van de orgel commissie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken namen het voor touw en ontvingen spontane mede werking van negen Zierikzeese ko ren en van Koninklijke Muziekver eniging 'Kunst en Eer'. De Grote of Nieuwe Kerk vormde in het verleden eerder reeds voor ve len de entourage voor belangrijke ge beurtenissen. Voor de orgelcommis- trots op de kinderen te zijn omdat zij hun aandacht willen wijden aan het monument te Renesse. „We zijn er trots op dat jullie dat willen doen. We hopen dat jullie een beetje trots zijn dat je het kunt doen." Waarschuwing Vervolgens werden de kinderen toe gesproken door het hoofd van de school, de heer J. H. Blom. Hij gaf de kinderen de boodschap mee dat de geschiedenis altijd vertaald moet worden naar de tegenwoordige tijd omdat anders het gevaar bestaat dat er anders sprake is van een mis plaatst nationalisme, zoals dat ge beurde in de nazi-tijd. We veroordelen de misdaden tegen Veivolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Na lange tijd vormde de Grote of Nieuwe Kerk weer het decor voor een indrukwekkende bijeenkomst. sie reden om te besluiten ook deze herdenkingssamenkomst in deze ruimte te laten plaatsvinden. Onge twijfeld een goede keuze, ondanks enkele euvels, die het zo om restaura tie schreeuwende interieur opleverde. Orgel Zo moest organist Dirk Visser ne gen tongwerken van het imposante Kam en van der Meulen orgel onge bruikt laten. Het instrument is af gestemd op een temperatuur rond 17° C, maar die reikte zondagmiddag niet veel hoger dan 10° C. Wellicht ook was wat extra geluidsvoorzie ning op z'n plaats geweest. Voor het in totaal 285 leden tellende gelegen heidskoor en voor 'Kunst en Eer' bleek de akoestiek uitstekend. Het bereik van het gesproken woord was, helaas, niet \ruim genoeg. „Wilt heden nu treden" uit Valeri us Gedenkklank klonk als samen zang uiteraard fier en krachtig. Daarna bracht de heer L. Schol, or gelcommissielid, een viertal gedich ten met als thema oorlog en bevrij ding ten gehore. Dirigent Mar van der Veer had de leiding over genoem de 285 koorleden, die als eerste „Komt nu met zang van zoete tonen" ten gehore brachten. „Zijn wij onze vrijheid waard?", was de titel van de overdenking van burgemeester Th. H. de Meester. Hij prees het initiatiefin deze samen komst uiting te geven aan vreugde en dankbaarheid over de herwonnen vrijheid. „Wat betekent vandaag - veertig jaar na dato- vrijheid voor ons nog? Dat wij er hardop over kun nen praten, niet hoeven te fluisteren, voor onze mening kunnen uitkomen ook als die in sterke mate afwijkt van die van de overheid, van de staat", aldus de burgemeester. Vlag en volkslied Hij schetste de vreugde van veertig jaar geleden over die herwonnen vrij heid. De vrijheid de vlag te mogen uitsteken en het volkslied te mogen zingen. Een volkslied als een psalm, een gebed, naar de mening van de burgemeester. Zo anders dan vaak volksliederen van andere landen, die wellicht weieens nationalistische ge voelens kunnen opwekken. „Hoe is het mogelijk, dat er pedagogen zijn, die vinden dat kinderen het 'Wilhel mus' niet meer behoeven te kennen", vroeg de burgemeester zich af. Hij trok de vergelijking tussen vrijheid en het leven in een 'fluister- maatschappij', waar vriend noch buurman vertrouwd kunnen worden Een situatie, die op een afstand van slechts 400 km, wordt ervaren. De heer De Meester erkende, hoe vreemd dat wellicht mocht klinken. Vervolg pagina 3 P gjtr Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperatuur ongeveer 10 graden; maximumtemperatuur om streeks 17 graden. Matige aan de kust krachtige wind tussen noord en oost. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 mei: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: variabel 3 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40%> Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei Zon op 5.59, onder 21.14 Maan op 0.06, onder 7.20 Laatste Kwartier: 11 mei (18.34) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 mei 5.53 17.55 11.27 23.50 Doodtij: 13 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het komende etmaal geeft nog een somber weerbeeld te zien. Weliswaar liggen de temperatu ren op een voor deze tijd van het jaar normaal niveau, maar er is wel veel bewolking waaruit van tijd tot tijd regen valt. Dit weerbeeld hangt samen met een depressie die vanuit Midden-Europa naar het noorden trekt. Deze depres sie wordt morgenavond boven Neder land verwacht. De minimumtemperatuur is de komende nachten ongeveer 10 graden, de maxi ma liggen rond 17 graden. De wind komt eerst uit noordelijke richtingen, en is matig, kracht 4, aan de kust neemt hij toe tot krachtig, 6. Later op de dag draait de wind naar oost en neemt wat af. Na morgen is er geleidelijk wat meer zon en minder regen te ver wachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1