Oranje ballonnen, sport en discopret op koninginnedag Bevrijdingsoptocht in Renesse trok veel publiek Hartverwarmende sfeer op koninginnedag in Haamstede CJV sluit actie voor Midden-Amerika af Waterrace klapstuk zeskamp op Brouwse koninginnedag Geslaagd Oranjefeest in Scharendijke 4 Gelijktijdig met koninginnedag Periodiek overleg- tussen GS en Zeeuwse Kamerleden Vliegtuigbom onschadelijk gemaakt Politie Vlissingen sloot verkeerde verdachte op Agent gewond bij redding drenkeling f Feestelijke dag in Bruinisse V Cor Boot is de koetsier van een oude koets in de optocht te Renesse met op de achtergrond een peloton van de Nationa le Reserve. RENESSE - Dinsdag 30 april vierde Renesse niet alleen koninginnedag, maar tevens de 40-jarige herdenking van de bevrijding. Deze link kwam dui delijk tot uiting in sommige onderdelen van het feestprogramma. Zo werd om half acht het feest geopend door een aantal muzikanten die in een oude leger- jeep en gestoken in oude legeruniformen op muzikale wijze de inwoners van Renesse op de festiviteiten attendeerden. BRUINISSE - „Als wij verzuimen de jeugd te vertellen hoe erg het is ge weest, dan zal er een jeugd opgroeien, die alles weer moet meemaken om te weten, hoe het was. Het waren waarschuwende woorden van burgemeester T. C. Hekman, waarbij hij dominee Buskes uit Amsterdam citeerde, die hij sprak tijdens zijn gelukwensen aan het adres van koningin Beatrix, prinses Juliana en Pieter van Vollenhoven. De optocht stond eveneens in het te ken van de bevrijding. De stoet, met als motto „De Bevrijding" trok zeer veel belangstelling. Wel was de in breng van de zijde van de inwoners van Renesse wat teleurstellend, maar dat werd goed gemaakt door de me dewerking van een peloton van de Nationale Reserve en de vereniging „Keep them rolling", die met een zestal voertuigen aan de optocht deel nam. De eerste prijs in de categorie wa gens was voor Op Drift met hun wa gen „Het achterhuis". Bij de verklede kinderen ging de eerste prijs naar Martine Keus en Irene van der Schaaf als „Vlag en Wimpel". In de categorie van de versierde fietsen en karren De rest van de voormiddag was voor de kinderen die konden genieten in De Schutse van Saar den Hollan der met haar poppentheater en voor de groteren een film in de basis school. Vele ballonnen kozen het luchtruim en inmiddels was in de Slotlaan het ringsteken te paard be gonnen met 25 deelnemers. Daarvoor bestond minder belangstelling van het publiek dan in voorgaande jaren, maar daar hadden zeker de koude en de t.v.-uitzending schuld aan. Dave rend succes oogstte weer de dweil band K.K. Klimaks uit Etten Leur die vanaf 14.00 uur zich op diverse plaatsen liet zien en horen. Herauten De optocht werd een groot succes. Herauteni te paard, die ook in de vroege morgen het feest bekend maakten, openden de stoet, gevolgd door de Witte van Haemstede. Daar- Vanaf het bordes van het gemeente huis hield burgemeester W. den Boer vervolgens een toespraak, waarna de aanwezigen het Wilhelmus zongen. De burgemeester maakte daarna de prijswinnaars van de optocht be kend. Bij de leeftijdsgroep tot 6 jaar eindigde Patrick Oosterling als eer ste. De tweede en derde plaats waren respectievelijk voor Sander van Oe- veren en Irma de Jonge Bij de tweede groep, van 7 tot en met 12 jaar, eindig de Johan Vaae als eerste, gevolgd door Jeanita Dalebout en Marijke Siesse. De dag werd verder gevuld met een programma, waarbij men zich kon vermaken met een filmvertoning voor do jeugd in de Putmeet, poppen- won de „voedseldropping" van Mar jolein de Bruin en Carlien Kok. Volksspelen Gelijk na de prijsuitreiking, die midden op het dorpsplein plaats vond, werden, met een knipoog naar de bevrijdingsfeesten in 1945, volksspelen gehouden. Hoewel de wedstrijden (zaklopen, steltlopen en kussengevecht), wat moeilijk op gang kwamen, liep alles uitstekend toen de eerste deelnemers zich eenmaal hadden aangemeld. Als afsluiting van dit programmadeel was er een grote stoelendans waarbij zowel deel nemers als toeschouwers veel plezier beleefden. Eerder op de dag was door muzi kanten van Luctor et Emergo de tra bij waren enkele bijzonder fraaie praalwagens, waaronder van de scho len, de brandweer en de zangvereni ging Nu met Hope. En daar tussen di verse groepen, waarbij een hele grote van de C.J.V. uitmuntte in originali teit. De tocht ging van Burgh naar Haamstede en eindigde bij De Schut se. Veel belangstelling kreeg een aan tal heel oude trekkers, zelfs uit 1942, die met dito aanhangwerktuigen het slot van de optocht vormde, later nog gevolgd door een collectie oude oor logsvoertuigen. Inmiddels was de feestmarkt begonnen met wat kraampjes voor De Schutse, en zorg de een poppenkastvoorstelling door mevrouw L. Karstens voor de nodige pret en spanning voor de kleintjes. Veel succes oogstte een balletgroep- je o.l.v. Joke Zuyderwijk met heel jeugdigen als danseresjes. De Kop kast, ballonnen oplaten en een play- back-wedstrijd. Ook voor de jaarlijk se autopuzzeltocht bestond, met 68 deelnemers, weer een grote be langstelling. De prijsuitreiking van deze puzzeltocht vond plaats in de Putmeet. De eerste prijs werd gewon nen door D. de Wilde en B. Langkamp met 15 strafpunten. Tweede werd het duo L. Bevelander en M. Bevelander- van Splunter met 16 strafpunten, ge volgd doorT. v.d. Thk en A. Warffemi- us met 27 strafpunten. De poedelprijs tenslotte was voor het duo G. Ver boom en N. van Iwaarden. Het Oranjefeest werd besloten met een bal en bingo in de Putmeet; me dewerking werd verleend door „The Wipe Outs". ditionele koraalmuziek vanaf de kerktoren verzorgd. Kinderspelen Voor de schooljeugd waren er 's ochtends kinderspelen. In verband met de weersomstandigheden, die er 's ochtends vroeg wat somber uitza gen, werden deze spelen naar binnen verplaatst. De kleuters deden hun spelen in de kleuterschool en de lage re school week uit naar manege Grol. Voor de kinderen van de peuterspeel zaal verzorgde Hineke Fennet een poppenkastvoorstelling in de ge meenschapsruimte van 't Staepel'of. De feestelijkheden werden 's avonds afgesloten met een zeer druk bezocht en geanimeerd oranjebal in het dorpshuis te Renesse. Op muziek van Silver-Sound" werd er, vooral ook door de jeugd, volop gedanst. Het dansen werd afgewisseld met een vijftal voortreffelijke play-backs acts en twee rondes Babbelonië. Voor veel pleizer zorgde ook de „Wassenbeel- dendans", een danswedstrijd waar ie dereen aan mee. kon doen. van Jut keeg veel te verduren en veel kinderen ontpopten zich als kundige straattekenaars, 's Avonds besloot een zeer druk bezocht Oranjebal deze uitstekend geslaagde koninginnedag. Uitslag praalwagens: 1. C.B.S. On der de Wieken; 2. Zangvereniging Nu met Hope; 3. Brandweer Wester- schouwen; 4. O.B.S. De Kirreweie. Groepjes: 1. Leo Jonker; 2. 3 Punkers; 3. Oostenrijkse jachtwagen. Rol schaatsen: 1. Marrissa Jonker; 1. Els van Beek; 1. Jesse de Waard (in drie klassen onderverdeeld). Straatteke nen: Mirjam v. d. Westering, Marieke Kerssen en Jeanet Leeuwe. Aan de kinderoptocht was te zien dat vele Brouwse ouders de laatste dagen hun beste beentje hebben voor gezet, want de meeste kinderen (van vier tot twaalf jaar) waren prachtig uitgedost als sprookjes- of stripfi guur. In de botenloods waar de op tocht eindigde werden zij vergast op een show van de oudste majorette- groep die daarvoor hele eigentijdse muziek had uitgekozen. De lagere schooljeugd vermaakte zich hierna met een levend ganzebord waarbij ze voor allerlei, op de ko- ninggin geïnspireerde, opdrachten kwamen te staan. Zo schreef ook een aantal kinderen een verjaardagswens op voor de vorstin die door het Oran jecomité aan Hare Majesteit verzon den zullen worden. De kleuters ver maakten zich prima met worsthappen, hoepelen, blikrollen en elkaar inwikkelen in toiletpapier. De ziekenomroep van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Nomen Nescio was eveneens in de loods aanwezig om op namen te maken voor een radiopro gramma dat dinsdagmiddag werd uitgezonden. Zeskamp 's Middags vermaakte het Brouwse De burgervader sprak deze woor den omdat in deze dagen ook het feit herdacht wordt dat ons land veertig jaar geleden werd bevrijd na vijf ja ren van onderdrukking en terreur: „In die tijd mochten we geen konin- DEN HAAG - Het ziekteverzuim percentage over het eerste kwartaal van 1985 ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar is gedaald van 8,4 naar 8,1 procent (mannen en vrouwen samen). Dit blijkt uit woensdag bekendgemaakte gegevens van het CBS. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken heeft woensdag in Den Haag het eer ste exemplaar van het boekje 'Mini sterie zonder minister' in ontvangst genomen. Het boekje geeft impres sies over het departement in de jaren '40-45 en is geschreven door Rob Ver maas, voorlichter bij het ministerie. VELDHOVEN - Asperge-telers in zuid-oost Brabant gaan dit seizoen voor het eerst nadrukkelijk aan de weg timmeren. Op 19 mei wordt in de NCB-veiling in Veldhoven een open dag gehouden. Bovendien zijn er twee zogenaamde asperge-routes uit gezet. Dat hebben de organisatoren woensdagmorgen op een persconfe rentie in Veldhoven meegedeeld. publiek zich met capriolen die waren te zien tijdens het zeskampspel voor volwassenen, waaraan dit jaar zeven ploegen deelnamen. Al deze ploegen brachten hun eigen spelonderdeel onder deskundige leidng van de scheidsrechters C. Slabbekoorn, T. Blommensteijn en de in toepasselijk jacket uitgedoste hoofdscheidsrech- ter R. Stutvoet. Onder soms grote hi lariteit werden spelletjes gedaan als vlaggenrace, estafette, kruiwagenra ce, ballen- ober en oud-Hollandse spel en het klapstuk, de waterrace, die door de ploeg van de brandweer was ingebracht. Het was dan ook niet verwonder lijk dat deze laatste ploeg met de eer ging strijken op dit onderdeel. Maar ook over het hele zeskamp haalde de brandweer het hoogste aantal (42) punten zodat deze deelnemers de wis selbeker weer terug overnamen van de jeugdploeg waarbij ze hem vorig jaar moesten inleveren. De ploegen van de tennisvereniging, Van Beveren en nieuwkommer De gewone vrou wen eindigden ex aequo op de tweede plaats met 41 punten, terwijl de jeugdploeg 39, de veteranen 18 en de majorettes 14 punten behaalden. ginnedag vieren of het Wilhelmus zingen. Het is de taak van jullie jon geren, deze vrijheid steeds in je hart te dragen. Zij is duur gekocht". De oranje ballonnen, opgelaten door de schooljeugd, vormden een fleurig contrast met de grauwe lucht. Een plechtig moment was het hij sen van de nationale driekleur door de Scoutinggroep „Prinses Mar griet". Begeleid door de muziekkorp sen „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning" werd het Wilhelmus gezongen waarna het in optocht door het dorp ging. Rattenvanger Wie zijn fiets, kaf of zichzelf het leukst versierd had kreeg van de Stichting Festiviteiten een prijsje. De eerste prijs ging naar de groep kinde ren van meester Ad Fluyt die de rat tenvanger van Hameien uitbeelden. Tweede werd het „Popie-Jopie" karretje van Giso en Jacco Verschoor. Leuk uitgebeeld en goed voor een derde prijs was de Smurf van Marti ne Ruitenbeek. „Flipje" uit Tiel was een leuke creatie van Ronald v.d. Graaf. Een vijfde prijs was er voor de vertolking van de „Gelaarsde Kat" van Willem Kik. Actuele politiek werd bedreven door Leonard Haeck met zijn fiets-spandoek „Een nieuwe gymzaal? Waar? Wanneer?. Het oorlogs- en visserijmuseum kregen een grote toeloop van bezoe- Tijdens dit hele gebeuren was de barbecue al opgestookt en de vele be langstellenden konden zich (tegen een geringe vergoeding) tegoed doen aan allerlei lekkers. Na de zeskamp zorgde de muziekvereniging Apollo onder leiding van plaatsvervangend dirigent J. Knuist voor een prima concert dat, geheel in de stijl van de dag, werd geopend met het Wilhel mus. Het op deze wijze soepel in el kaar overlopende programma werd vervolgd met een lampionoptocht door het oude gedeelte van Brouwers haven en een optreden van de Brouw se roek-groep „Populair" dat vooral door de jongeren werd gewaardeerd. ROTTERDAM - Naar schatting kos ten virusziekten de Nederlanders zo'n 3 a 4 miljard gulden per jaar. Het zijn de meest voorkomende ziekten bij de mens. Iedereen lijdt gemiddeld aan 4 tot 6 virusinfecties per jaar, al dus dr. H. Schellekens, plaatsvervan gend directeur van het Primatencen trum van de onderzoeksorganisatie TNO in Rijswijk. Schellekens is des kundige op het gebied van virusinfec ties. AXEL De 18-jarige Anja Thuy uit Heikamp (Zeeland) is dinsdagavond bij een verkeersongeval in het buurt schap Kijkuit om het leven gekomen, zo heeft de rijkspolitie meegedeeld. De auto waarin zij zat raakte door on bekende oorzaak van de weg en ram de achtereenvolgens drie bomen. Het meisje was op slag dood. De 21-jarige bestuurder van de auto en de twee overige inzittenden raakten gewond. kers te verwerken. Het was in het ka der van 40 jaar bevrijding gratis toe gankelijk. De kinderbraderie-rom melmarkt bracht weer de ouderwet se gezelligheid op het plein voor het gemeentehuis. Oude spulletjes, waarvan enkele voor het vierde jaar lagen, maar wel steeds van eigenaar verwisseld en toch bracht die actie van de schooljeugd 1800,- op, die wordt overgemaakt aan de actie „Eén voor Afrika". Gezelligheid en sportieve inzet ook op het sportveld, waar, de Franse vlag fier in top, zeven verschillende sportverenigingen elkaar bestreden en Bruse Boys trotse winnaar werd. De disco-pret in het Dorpshuis vierde hoogtij en kon zelfs niet bedorven worden door de worstelpartij van en kele overjarige discodansers. Het was een feestelijke dag waar de Stichtng Festiviteiten op terug kun nen kijken. Niet in het mint door het gezellige Oranjebal dat de dag in het Dorpshuis besloot. MIDDELBURG - In het Zeeuwse Provinciehuis wordt vrijdag 3 mei het periodiek overleg tussen GS en de Zeeuwse leden van de Eerste en Tweede Kamer gehouden. Gesproken wordt over werkgele genheid, de havenschappen, het ETI, de kernenergie, de vaste Westerschel- deoeververbinding, de Grevelingen, het toerisme, de inrichting van Neel- tje Jans, een wetenschapswinkel, po diumkunsten, het regionaal welzijns beleid kleine kernen en het zogenaamde ADL-clusterproject (al gemene dagelijkse levensbehoeften) in Middelburg. DOMBURG - De explosieven opruimingsdienst van de koninklij ke Marine uit Vlissingen is woens dagmiddag 2,5 uur bezig geweest om in Domburg een duizend pond zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereld oorlog onschadelijk te maken. De bom lag in een talud aan de zee zijde van de duinen achter het golf centrum in Domburg. Alle verkeer in de omgeving van de bewuste plaats moest tijdens de demontagewerk zaamheden worden stilgelegd. De bom is afgevoerd naar Vlissingen en zal alshet weer het toelaat op zee tot ontploffing worden gebracht. VLISSINGEN - De politie van Vlis singen heeft deze week met de han den in het haar gezeten. Dacht zij met de aanhouding en voorgeleiding van een 20-jarige Middelburgse jon geman half april de enige echte da der van de ravage in een Vlissingse garage te hebben aangehouden, blijkt de jongeman in kwestie het verhaal van a tot z uit zijn duim te hebben gezogen. Waarom de jongen het verhaal heeft verzonnen is voor de politie nog een raadsel. Een en ander bleek woensdag tij dens de aanhouding van de 22-jarige A. C. van S. uit Middelburg, die met grote stelligheid beweert in zijn eent je voor een half miljoen gulden scha de te hebben aangebracht in een Vlis- sings garagebedrijf in de nacht van 2 op 3 maart. Deze verdachte wist zo veel voor de buitenwacht onbekende gegevens op te disseen, dat hij vol gens de politie de ware dader wel moet zijn. De politie van Vlissingen heeft zich woensdag dan ook gehaast de andere jongeman B. E. de V. uit Middelburg, die zich nog steeds in voorlopige hechtenis bevond, op grond van zijn verzonnen bekentenis, uit de gevangenis te ontslaan. De ech te dader is inmiddels ook aan de offi cier van justitie in Middelburg voor geleid. VLISSINGEN - Een 25-jarige poli ticman uit Vlissingen heeft woens dag een 27-jarige man uit Assen T.D. uit het water van de Westerschclde gered. D. was van het havenhoofd ge vallen voor de Vlissingensc haven. De Schelde is ter plaatse zeer diep en er staat een sterke stroom. Omstanders waarschuwden twee surveillerende agenten, dat er ie mand te water was geraakt. Een van de twee, de 25-jarige agent J. Schuyt, sprong direct gekleed te water en wist de man die als geruimte tijd in het koude water had gelegen, naar de glooiing te slepen. Daarbij raakte de agent gewond aan zijn knie doordat hij door de golven tegen de stenen werd geslagen. BURGH-HAAMSTEDE - Geen regen, geen zon, bar koud, maar wel een hartverwarmende sfeer heerste er op koninginnedag. De Beatrixweide werd dit jaar gepasseerd en alles speelde zich in en om De Schutse af. Het feest be gon met het vlaghijsen door enkele padvinders op de parkeeruimte voor De Schutse, gevolgd door een welkomstwoord door de voorzitter van de Oranje vereniging Voor Vorstenhuis en Vaderland, H. Schras. Een korte felicitatie van burgemeester, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en daarna kon den de koren, en de schoolkinderen, bijgstaan door de Kon. Muziekvereni ging Witte van Haemstede, zich uitleven in samenzang, voorafgegaan door het Wilhelmus. SCHARENDIJKE - De bevolking van Scharendijke heeft een geslaagd Oranjefeest beleefd dankzij het tamelijk gunstige weer. Een feestdag, die be gon met een optocht met versierde fietsen en dergelijke door het dorp; de op tocht werd ditmaal voorafgegaan door het muziekgezelschap Nieuw Leven uit Ouwerkerk. Vervolg van pagina 1 CJV Renesse steunde de actie door op het onlangs gehouden jaarfeest de maandelijkse glasophaalactie een malig te laten sponseren. tevens wer den op een eerder dit jaar georgani seerde bejaardenmiddag kaarten verkocht waarvan de winst voor de actie was. CJV Burgh-Haamstede verdiende het geld door middel van een oppas- centrale. Na twee jaar actie voor het vluchte lingenwerk in Midden-Amerika door de landelijke CJV komt de volgende actie al weer in zicht. De vluchtelingencommissie staat op het standpunt dat men niet uit kan onder het feit dat ook vluchtelingen recht hebben op een bestaan. De vol gende actie zal worden „Afrika op weg". De vluchtelingencommissie van de landelijke CJV hoopt ook hiervoor weer op de volledige mede werking van de vele plaatselijke CJV- groepen in Nederland. In Renesse ontving Leo Lemsom (r) van de vluchtelingencommissie van de CJV een symbolische cheque van enkele CJV-leden. Activiteiten verplaatst naar botenloods BROUWERSHAVEN - Het koude en miezerige weer deed het organisatieco mité van de Brouwse Oranjevereniging dinsdagmorgen besluiten alle op het Vorenomme geplande activiteiten voor koninginnedag te verplaatsen naar de botenloods van de gebroeders Van Ast aan de Delingsdijk. Het vlaghijsen door burgemeester C. Slabbekoorn vond nog wel op de Markt plaats en ook beide op deze dag geplande kinderoptochten trokken door de straten van de Smalstad. Zij werden begeleid door de drumband „Apollo" en de majorettes waarvan de jongste groep voor het eerst optrad in hun nieuwe kleding; dezelf de outfit als waarin de oudste majorettengroep optreedt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4