PvdA blikt vooruit op flinke verkiezingswinst 't Staepel'of op tv 'Moederdagactie' met stand Wereldwinkel onder de Beuze 1 1 mei-viering- te Zierikzee Tijdelijke waarneming voor Eerkens f 32,50 Frontale botsing bij De Val Auto onder vrachtauto: bestuurder hersenschudding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE „Van Moeders - voor Moeders" Het publiek tijdens de 1 mei-viering aandachtig luisterend naar het trio van Martin Broekema. ZIERIKZEE - „Ik ben niet bang voor de hoge opiniecij- fers voor de PvdA. Het is een pure leugen en een grote be lediging te beweren, dat de PvdA door niks doen de sym pathie van velen verwerft. De PvdA heeft hele frontale opstellingen gemaakt tegen een aantal a-sociale plannen van een zogenaamd liberaal en zogenaamd Christelijk- sociaal kabinet." Aan het woord PvdA-Tweede Ka merlid Henk Veldhoen, spreker tij dens de 1 mei-viering woensdag avond in de foyer van Mondragon door de PvdA-streekfederatie in sa menwerking met FNV en VARA. Ook Jaap Groen, wethouder van Zierikzee, had eerder op deze goed bezochte 1 mei-bijeenkomst verwezen naar de hoge opiniecijfers ten gunste van de PvdA. Het bleef hem 'lood om oud ijzer' met welke partij uit het huidig 'uiterst rechtse' kabinet de PvdA in zee zou moeten gaan. Het liefste zag hij dat zijn partij met nie mand in zee zou behoeven te gaan, maar een verkiezingsuitslag over de vijftig procent heen, achtte hijzelf toch iets te optimistisch ingeschat. Samen opbouwen Groen memoreerde nogeens de geest van samen het land wederop- bouwen, die er na de Tweede Wereld oorlog hing. Later bleek dat het sa mengaan niet bleef duren, dat de partners van eerst de nieuwe vijan den dreigden te worden. Zelf zette de wethouder echter vraagtekens bij de noodzaak van de steeds verder gaan de bewapening. Hij noemde de Ame rikaanse plannen ten aanzien van de star wars, een uiterst slecht project, waar volgens de spreker, van het eerste moment af tegen gezegd moest worden: ,,We willen ze niet". Ondanks vele voorbeelden van on derdrukking zag Groen toch ook dui delijke voorbeelden van gevallen, waarin de bevolking zich keerde te gen die onderdrukking. Zo noemde hij Chili, waar de macht van Pino chet lijkt te tanen, verder Zuid- Afrika waar het verzet van de bevol king heftiger wordt en Polen, waar de mensen eveneens in opstand kwa men tegen de onderdrukking. Een teken van hoop achtte hij ver der het feit, dat president Reagan tweemaal 'onderuit werd gehaald' in zijn poging geld los te krijgen ten be hoeve van de strijd in Nicaragua. Verder gaand op de binnenlandse politiek, achtte Groen het van be lang, dat de kiezers niet zullen verge ten welke partijen voor het huidig af braakbeleid hebben gezorgd. Zo noemde hij de RSV-affaire en het aan blijven van minister Van Aardenne, het geschutter met de sociale wetge ving, de beslissingen van minister Brinkman ten aanzien van de P. C. Hooftprijs en het mediabeleid en de uitspraken van minister Ruding ten aanzien van de jeugdwerkloosheid. als intermezzo het Rooie Vrouwen koor onder leiding van Maaike de Jong horen. Verder verzorgde het koor nog twee optredens tot duide lijk genoegen van publiek en koorle den zelf. Het optreden van het ensemble 'Al- teklein' ging niet door. Secretaris van de streekfederatie Albert Hoo- gendoorn liet weten, dat - na verno men geruchten - bij navraag hem ter elfder ure was medegedeeld, dat de formatie 'Alteklein' uiteen is geval len. Tweede Kamerlid Henk Veldhoen, deskundige voor de PvdA op het ge bied van milieu en ruimtelijke orde ning, had zich duidelijk gestoord aan het 'kinderachtig' gedrag van VVD en CDA na een lange reeks van jaren op 1 mei in de Tweede Kamer te vergade ren met een, volgens hem 'onnozele agenda'. Veldhoen zag die daad als vrees voor teveel 1 mei publiciteit ten gunste van de PvdA. Typerend Hij vond het besluit ook typerend voor de zure sfeer, die er thans heerst tussen de politieke partijen naar aan leiding van de hoge opiniecijfers voor de PvdA. „WD en CDA blijven nog even zitten en zullen in dat laatste jaar nog enkele zaken binnenslepen, zoals wellicht de Markerwaard en de bouw van enkele kerncentrales", al dus Veldhoen. Hij wierp de beschuldiging, dat zijn partij de laatste jaren slechts aan de zijlijn heeft toegekeken en heeft afgewacht, verre van zich. In dit ver band noemde hij dan ook de van PvdA-zijde geproduceerde nota's (Van Kemenade, Sociale Dilemma's, Ar beidstijdverkorting). Verder de rap porten over de positie van de ouder- wordende mens, de nota milieu en energie en de verwachte nota's milieu en landbouw en milieu en de Derde Wereld. Aanfluiting Tfen aanzien van het werkgelegen heidsbeleid van het huidig kabinet sprak Veldhoen over 'aanfluiting' naar aanleiding van het feit, dat zo veel jonge mensen veroordeeld wor den tot nietsdoen tot het zijn van een 'verloren generatie'. De richting, die de PvdA nu vaart boezemde hem veel vertrouwen in. Een richting, waarin men zich sterk maakt voor de zwaksten in de samen leving. „Wij gaan ons niet te buiten aan dromerij", benadrukte het Tweede Kamerlid en hij gaf aan dat de door de PvdA uitgebrachte nota's zeer se cuur zijn uitgewerkt. Kort ingaand op het ruimtelijke or deningsbeleid verweet hij het kabi net niet in te spelen op maatschappe lijke ontwikkelingen, om die voortgang van nieuwe elementen in de samenleving trachten tegen te gaan. Milieu Ten aanzien van het milieu pleitte Veldhoen voor een preventief beleid, zodat niet een volgende generatie de grote vervuiling uit het verleden dient op te knappen. Verder wilde hij ook de 'export van ellende' (land bouwgif) naar de Derde Wereld ge stopt zien-. Daar de aan het gebruik gestelde eisen-in die landen niet van kracht zijn, schetste hij de grote geva ren voor gezondheid en natuur en gaf daar reeds een extreem voorbeeld van. Veldhoen besloot met de stelling, dat de mens slechts in dit land te gast is, dat men het slechts in bruikleen heeft voor een volgende generatie. De ,1 mei-viering in Zierikzee werd na 'deze inleiding voortgezet met de clamatie door mevrouw Jo van Koo- ten en met nogmaals optredens van het trio Martin Broekema en het Rooie Vrouwenkoor. RENESSE - Het televisieprogram ma Van gewest tot gewest heeft op de openbare lagere school 't Staepel'of te Renesse opnamen gemaakt. De uitzending gaat over de adoptie door de school van het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg. Rob van Hoek kwam in bijzijn van een cameraman, een geluids- en licht- Betrokkenen binnen de Wereldwin kel hebben heel veel moeite met de gang van zaken ten aanzien van de weverscoöperaties in Zuid-India. De bevolking van vele dorpen daar is aangewezen op de verkoop van hun geweven stoffen. Het hele gezin werkt mee. De mannen weven, de vrouwen winden de spoelen en naai en artikelen. Tussenhandelaren hebben deze mensen in hun greep. Zij bepalen de prijs voor de stoffen, die gemaakt zijn. Zij bepalen hoeveel er geprodu ceerd moet worden. Zij lenen het geld voor een weefgetouw of een naaimachine en stellen de voorwaar den. Zij strijken de winst op", aldus de Wereldwinkel. Veel weversgezinnen echter hebben zich inmiddels aangesloten bij een coöperatie. De tussenhandelaar wordt daarmee uitgeschakeld, waar door de gezinnen in elk geval 10% meer verdienen. Zo is Co-optex een samenwerkingsverband van 1500 dorpsweverscoöperaties. Ze levert de ZIERIKZEE - Het rayon Schou- wep-Duiveland van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting is door vertrek van de heer ing. H. Eerkens per 1 mei '85 vacant geworden. In afwachting van de opvulling van deze vacature is een regeling getrof fen voor de waarneming. Twee be drijf svoórlichters akkerbouw üit: ha- burige rayons zullen hiervoor vriJrdèh ingeschakeld. 'DCWaarneming blijft beperkt tot dringende zaken, omdat beide voorlichters ook het werk in hun eigen rayon behouden. Voor de gemeenten Brouwersha ven, Middenschouwen en Wester- schouwen kunnen de akkerbouwers contact opnemen met: ing. H. C. A. Rijk uit K' tgene, tel. 01108-1814, ter wijl voor de gemeenten Bruinisse, Duiveland en Zierikzee contact opge nomen kan worden met: L. N. Bax uit Tholen, tel. 01660-2805. Eventuele vragen kunnen telefo nisch gesteld worden van 8 tot 9 uur 's morgens. technicus naar Renesse om diverse opnamen te maken. In de vijfde en zesde klas werd een uur lang aan de opnamen gewerkt. Voor de leerlingen was dat uiteraard een spannende belevenis. De camera volgde eerst een klassegesprek en na derhand een handenarbeidles. Met de leerkracht J. H. Blom werd een kort interview gemaakt. Later op de dag vertrok de cameraploeg naar de her Co-optex verkoopt, volgens de ge gevens van de Wereldwinkel, de stof fen in meer dan 350 eigen winkels. Daarnaast richt ze zich op de export. S.O.S.-Wereldhandel, de Novib en de Wereldwinkels steunen deze coöpera tie door hun produkten te kopen. De Wereldwinkel benadrukt dan ook, dat iedere meter stof, die men bij de Wereldwinkel koopt, een dag werk en inkomen in een Indiaas dorp bete kent. In dit verband wordt een vergelij king getrokken met de verkoop van Advertentie Restaurant Renesse 'WgmhDe Hoffelijkheids Pluim Het Zilveren pluim menu Flensjes gevuld met rundvlees ragout Kippesoep met balletjes Gebraden varkensfilet met kerrie- roomsaus en vruchen Citroen ijs met slagroom rCZTh, 'MBOOL VOOR GASTVRIJHEID XfcVVQ» IN DE BETERE BEDRIJVEN. Vo]>y voor reserving: 01116-1215 denkingssteen bij de ingang van Slot Moermond aan de Laone. De officiële plechtigheid van de adoptie vindt zaterdag 4 mei plaats in het dorpshuis te Renesse. Ook daarbij is Van gewest tot gewest aan wezig. Op woensdag 8 mei vindt van 19.20- 20.10 uur, op Nederland 2, een uitzen ding van het programma plaats, waarin de adoptie van het monument is opgenomen. Adoptie monument ander textiel. Volgens de beschikbare gegevens importeerde Nederland in 1981 voor 274 miljoen gulden aan tex tiel uit India. De Wereldwinkel verwijst naar grote warenhuizen in ons land, waar 90% van de India kleding uit de zoge naamde 'informele sector' wordt ver kocht. Het gaat dan volgens de be trokkenen om kleine bedrijfjes en ateliers, waar de werkers niet vallen onder de arbeidswetgeving, waar la ge lonen worden betaald, waar kin derarbeid niet ongewoon is en waar lange werkdagen schering en inslag zijn. De mensen achter de Wereldwinkel benadrukkken, dat aan deze toestan den ten minste iets gedaan zou kun nen worden door middel van de dage lijkse inkopen. Tijdens de moederdagactie op donderdag 9 mei onder de Beuze wil men daar nog eens extra de aandacht voor vragen. De Wereldwinkel in de Verre Nieuwstraat zal op deze dag normaal geopend zijn en ook daar zal men te recht kunnen voor vele andere even tuele moederdagattenties. ZIERIKZEE - De identiteit van twee Franse personenauto's, die za terdagochtend betrokken waren bij een aanrijding op de provinciale weg De Val naar de Zeelandbrug, is nog niet achterhaald. De politie contro leerde bij het Veerplein in Vlissin- gen, waar ze zouden zijn waargeno men, maar dat leverde geen resultaat op. De twee Franse auto's stonden za terdagochtend rond half elf opgesteld op de invoegstrook van de provincia le weg, om - komende van de Juliana- straat - rechtsaf naar de Zeelandbrug te rijden. Op het moment dat zij op trokken passeerde juist de 42-jarige mevrouw T. Z. uit Vlissingen, die naar links uitweek en daardoor fron taal in botsing kwam met de 48-jarige W.E. uit Zierikzee Er werd niemand gewond, maar wel werden beide auto's zodanig be schadigd dat ze moesten worden weg gesleept. ZIERIKZEE - Een totaal vernielde auto en een automobilist met een hersenschudding waren de gevolgen van een aanrijding op de kruising tussen de Laan van St. Hilaire en de Scheldestraat te Zierikzee, vanoch tend (donderdagochtend) omstreeks 07.50 uur. Volgens de rijkspolitie reed de au tomobilist J. T. uit Ellemeet vanaf de Scheldestraat in de richting van de Weststraat en heeft bij het oversteken van de kruising een van rechts nade rende vrachtauto vermoedelijk niet gezien. T. reed met zijn auto frontaal tegen de zijkant van de vrachtauto, bestuurd door A. L. F. uit Schudde- beurs. Door de klap schoof de auto van T. vervolgens tegen de personenauto van G. H. d. C. uit Haamstede, die op de Laan van St. Hilaire stond te wachten om T. voorang te verlenen. De verwondingen bleken achteraf mee te vallen. T. liep een hersen schudding op. Zijn auto werd volle dig vernield, terwijl de beide andere auto's lichte schade opliepen. De vrijwillige brandweer van Zie rikzee was snel ter plaatse, maar be hoefde niet anders op te treden dan het schoonspuiten van de rijbaan. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 16.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 50/0 B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 mei 1985 Nr. 23719 ZIERIKZEE - „Van moeders uit Azië voor moeders in Nederland". Dat is de gedachte achter de moederdagac tie, die de Wereldwinkel Schouwen-Duiveland op don derdag 9 mei gaat organiseren met speciale ver koopstands onder de Beuze. Zo zal er huishoudtextiel en andere stoffen uit Azië worden aangeboden. Verder zal er een stand zijn met folders en levensmiddelen, een ten toonstelling over de coöperaties in India; er zal een gezel lig zitje voor het gebruik van koffie of thee worden inge richt en kinderen zullen er kunnen ballen gooien. Met deze moederdagactie wil de Wereldwinkel aandacht vragen voor en daadwerkelijk iets doen aan de omstandigheden, waaronder vele moeders in Azië diverse stoffen pro duceren. garens, leert nieuwe technieken aan en ontwerpen en zorgt voor de ver koop. Export Regio Tbt slot van zijn inleiding noemde Groen nog enkele maatregelen, die in de regio ten gunste van de minima werden onderzocht, te weten: het ver zoek aan de Reinigingsdienst tot het formuleren van een individueel kwijtscheldingsbeleid; het instellen van een steunfonds voor de minima door de gemeente Westerschouwen en het onderzoek naar mogelijkheden iets voor de minima te kunnen doen via de Volkskredietbank. Tussen het verbale politieke ge weld door verraste het trio Martin Broekema (verder bestaande uit Vol- kert Beekman en Bram de Wolf) het publiek met een fijn optreden. Jurien de Jong en Joke van Anraad namen vervolgens een pittige satire voor hun rekening. Daarin onder meer een oriënterend gesprek tussen een woordvoerster van de Vrije Vrou wen ('zeg maar Riet') en een vertegen woordiger van het 'gematigd revolu tionair platform'. „Wij zijn geen vrije vrouwen", liet „Wij beloven geen wonderen, maar een ombuiging. Een spectaculaire ontwikkeling ten gunste van de werkgelegenheid is niet te verwach ten, wel een stop op het afbraakbe leid aldus het Tweede Kamerlid. Terugblikkend in de geschiedenis legde hij de relatie tussen de 1 mei viering destijds en thans. Zo werd rond 1900 gestreden voor de acht urige werkweek, thans voor een kor tere werkweek. Een bittere nood zaak, volgens Veldhoen, in een land dat 800.000 geregistreerde werklozen telt. Niet benut Hij verweet de huidige regering de economische opleving niet te hebben benut voor het realiseren van banen. „Verhoging van winst is nog geen ar beid", aldus Veldhoen. Hij benadruk te, dat zijn partij, zoals weieens wordt verweten, niet bang is voor in voering van nieuwe technologiën, maar het gaat de PvdA om de manier waarop en om de maatregelen ten aanzien van de toepassing. Rob van Hoek (m.) geeft de cameraman en de geluidstechnicus aanwijzingen tijdens opnamen van de handenarbeid les.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3