DE TOREN EN KERK VAN OUWERKERK De Uitroeier in bioscoop Zierikzee ZILT ZEEWIND DE V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 mei 1D85 Nr. 23719 15 ZIERIKZEE - Arnold Schwarzenegger, mister World bij de bodybuilders, speelt de hoofdrol in de film De Uitroeier. Zaterdag 4 en zondag 5 mei is deze rolprent om 20.00 uur in de Zierikzeese bioscoop te bekijken. Het is 1984. Tbch gebeuren er al snel zaken die meer uit de toekomst af komstig lijken. In een netwerk van helle flitsen worden kort na elkaar twee mensen 'op de wereld geworpen'. De eerste is een geweldenaar, die bij na machinaal aan zijn gruwelijke taak begint. De tweede lijkt norma ler tot hij aan de eerste de beste vraagt welk jaar het is. De geweldenaar begint systema tisch alle vrouwen met de achter naam Connor te vermoorden, in de 28 Marjan zuchtte. Tja, het zou voor Wim wel een slag zijn, want hij had er nou toch wel helemaal op gerekend dat ze met hem zou trouwen en och, de laatste tijd was hij toch wel erg toeschietelijk geweest. Met al haar wensen over het huisje was hij ak koord gegaan en ze moest toegeven dat hij er ook nooit op had aange drongen vast een voorschot te krijgen op zijn toekomstige rechten als haar echtgenoot. Al wandelend was het Marjan ont gaan, dat het langzamerhand hele maal donker was geworden en de sik kel van de maan die aan de hemel verschenen was, gaf maar weinig licht. Weifelend bleef Marjan staan. Weer langs het strand terug? Och, mis schien kwam ze Karei dan wel tegen, het zou best kunnen dat hij spijt had gekregen van zijn onheuse uitval en haar nu opwachtte om het bij te leg gen. En daar had ze nu helemaal geen zin in. Als ze hem morgen weer zag was het, wat haar betreft vroeg ge noeg. Trouwens, als ze Karei was, dan ging hij morgen met de eerste tram weer terug. Niet langs het strand, besloot ze. Ze zag dat ze vlakbij het zogenaamde Jachtpad was dat langs het huisje van de oude koddebeier Bakker naar de Duinstraat liep. Als ze daar heen ging, zou ze wel niemand meer tegen komen. Ze liep Karei zeker mis en wanneer Wim naar huis ging nam hij ook de Duinstraat niet. Zonder aarze ling verliet ze het strand en sloeg het smalle aan weerszijden dichtbegroei- volgorde waarin zij in het telefoon boek staan. De eerste twee zijn al dood als de derde op de lijst door krijgt wat haar boven het hoofd hangt. Het is Sarah Connor, een dood gewone serveerster, ongehuwd. Bijna gaat zij er ook aan, maar de tweede man redt haar en brengt haar in vei ligheid. Verbijsterd hebben we dan al gezien dat de moordende gewelde naar letterlijk niet kapot te krijgen is, ook niet door kogels. Dan krijgt Sarah van haar redder, de pad in dat dwars door de duinen naar de weg liep. Het kleine beetje schijnsel van de maan dat op het strand nog te zien was geweest ging hier helemaal in het opgaande hout verloren, zodat ze meer op gevoel liep dan dat ze iets zag. Natuurkind als ze was deed het haar weinig, zo alleen in de donkere duinen te lopen. Het ge ritsel van de struiken, een konijntje dat rakelings voor haar langs rende, een onverwachte schreeuw van een onhoorbaar rondcirkelende uil, het was haar allemaal vertrouwd. Tbch bleef ze op een bepaald mo ment staan. Links van haar tussen twee dichte duintoppen door had ze licht gezien dat langzaam voortbe woog. Met een glimlach liep ze ver der. Stropers natuurlijk, die aan het lichtbakken waren. Het was maar goed dat de oude Bakker niet meer zo actief was, want anders zaten ze hier niet zo best, die stropers, vlak bij zijn huis. Een jaar of tien geleden zouden ze het ook vast niet geprobeerd heb ben, want dan had hij ze onherroepe lijk gegrepen. Even later zag ze weer licht, maar dat herkende ze onmiddellijk als een raam van het huisje van Bakker Het gele schijnsel van de olielamp viel door het raam op het pad, dat vlak langs het huisje liep. Een gordijn hing er niet voor en ook de luiken wa ren niet dicht. Dat vonden ze zeker niet nodig, hier in de duinen, waar 's avonds toch nooit een kip langs kwam. En ongemerkt kom je ook niet in de buurt, stelde Marjan vast, want ze Reese genaamd, het volgende te ho ren: 'Ik-ben gekomen om je te bescher men. Het is vitaal dat je blijft leven. De man die alle vrouwen met de naam Connor vermoordt, is geen mens, maar een Cyborg. Onder zijn speciaal voor hem gekweekte mense lijke gedaante huist een mechanisch, computergestuurd geraamte van on verwoestbaar staal. Hij is teruggeko men uit de toekomst, evenals ik. Over 40 jaar 'was' er een kernoorlog. AMSTERDAM - Aan directeur B. Haak van het Amsterdams Histo risch Museum is de Carel van Man- derprijs toegekend voor zijn vorig jaar verschenen boek over Hollandse schilderkunst in de Gouden Eeuw. Dit is woensdag van de kant van het museum meegedeeld. DEN BOSCH - Opnieuw zijn op last van de officier van justitie in Den Bosch affiches verwijderd waarin wordt opgeroepen de paus te doden als hij een bezoek brengt aan de Bra bantse hoofdstad. De affiches, die maandagmorgen door de politie wer den ontdekt, waren aangebracht op gevels in het centrum van Den Bosch. door ARIETA DE MAN was nog een flink eind bij het huisje vandaan toen de hond aansloeg. Hij ging zo te keer dat het Marjan niet verwonderde, dat de oude Bakker in de deuropening stond toen ze bij het huisje kwam. ..Goeienavond Bakker," zei Marjan vriendelijk toen ze hem passeerde. ,,Ook goeienavond," zie de oude baas en meteen ging hij door: „Wie bin joh eigenlijk hier nog zo laat op de pad?" Marjan bleef lachend staan. ,,Ik ben Marjan, Marjan van Duin. Mijn vader kent u toch zeker wel?" „Marjan van Duin, zo zo. Ja, ik zal die vader van je niet kennen!" Achter hem verscheen een vrouw in de deuropening. Een gezellige dik kerd met wat springerig grijs haar rond een blozend gezicht. „Wie is haar vader?" Bakker gaf niet direct antwoord maar schraapte gewichtig zijn keel en zei: „Dat Mien, dat is nou Marjan van Duin, de dochter van Cor, zal ik maar zeggen." „Oh," even bleef het stil en de mond van Mien was een ogenblik stijf dichtgeknepen. Maar dan begon ze te lachen en zei: „Dat gebeurt me niet elke dag, dat iemand van de familie Van Duin langs komt. Ik zou zeggen, kom er even in. We zijn net aan de thee, dus drink ook een bakkie mee. Trouwens het is veel te fris om aan die deur te blijven staan en als jij lang in de avondlucht gelopen hebt, dan ben je ook wel aan wat warmte toe." (wordt vervolgd) De toren van Ouwerkerk, zoals die tot februari 1945 het silhouet van Ouioerkerk bepaalde. (Foto Zeeuwse Boekhan del te Zierikzee) De ruïne van kerk en toren te Ouwerkerk in mei 1945. De wijzerplaat ligt op het puin en het haantje van de toren is later tussen het puin gevonden. De luidklok werd. na gevorderd te zijn door de Duitsers, gelukkig op de grens van Groningen en Duitsland tegengehouden en die luidt nu nog 'steeds om twaalf uur. (Overgenomen uit: Ouwerkerk in oude ansichten door Joostina A. van Kooten) In de allervroegste tijden, toen van indijking nog geen sprake was, graas den er op de schorren van de zuidelijke Vier Bannen, ten oosten van de Gou we, al schapen onder beheer van een Duits klooster in de buurt van Keulen. Om de dieren tegen hoge vloeden enigszins te beschermen, had men een hoge terp opgeworpen. De wol van de schapen werd naar Palevoetsheide, een havenplaats in weste lijk Schouwen, vervoerd; daar was de wolhandel naar Engeland gevestigd. elke zijde was aan de buitenzijde on der de trans een schulprand ingemet seld op zandstenen neutjes. De toren had op ongeveer tweeder de van de totale hoogte een uitgemet- selde rand en in elke zijde een inge metselde nis van wel drie meter breed, gesloten met een spitsboog tot De scheepvaart op de Gouwe en de Schelde was zeer belangrijk en nam steeds toe. Zierikzee was in opkomst en daardoor had men behoefte aan een vuurbaken. Dit vuurbaken werd geplaatst op de hoge terp, die in Dui- veland dienst deed als wijkplaats voor de schapen om verdrinking te voorkomen. Tben Duiveland bedijkt was kwa men bij het vuurbaken, op en nabij de terp, mensen te wonen. Naarmate de bevolking toenam, werd de be hoefte aan een kerk des te groter. Die kerk kwam er: de Antique Eclesia (oude kerk). En deze kerk en het kerkdorp zijn dus ouder dan Nieu- werkerk. Sint Geertruid De kerk te Ouwerkerk werd gewijd aan Sint Geertruid, de dochter van Pepijn van Landen uit het Merovingi- sche Huis. Zij werd geboren in 626 en stierf op 17 maart 659; tijdens haar le ven was zij abdis van het Benedictij ner klooster te Nijvel. Men ziet haar altijd afgebeeld als patrones, die de landbouwer beschermt tegen ratten en muizen en de Ouwerkerkse bewo ners hebben daaraan waarschijnlijk gedacht toen ze hun kerk aan haar wijdden. Bij de kerk kwam ook een toren, die los stond van de kerk, in de leng te as oost-west. Van het grondvlak van de toren mat iedere zijde 6,5 me ter; de hoogte van de trans was I x 6,5 meter, oftewel 28 meter. De spits van de toren was zo'n 8 meter hoog en ge dekt met blauwe schalieleien. Ook op deze leien werd tijdens de Eerste Wereldoorlog, evenals op die van Nieuwerkerk, een rood-wit-blauwe vlag geschilderd tegen luchtaanval len die soms bij vergissing werden uitgevoerd. ongeveer een halve meter onder de gemetselde rand. De nis was ruim 25 centimeter diep en in de nis was een venster uitgespaard. Evenals bij de toren van Nieuwer kerk mag worden aangenomen dat voor de fundering gebruik is ge maakt van lagen kruiselings gelegde boomstammen. De loze ruimte daar tussen werd opgevuld met steengruis en steeds weer afgedekt met een laag runderhuiden. Het geheel werd ten slotte weer afgedekt met een laag runderhuiden. Luidklok De toren had twee zolders, met op de tweede zolder de klokkestoel met de fraaie grote klok. De schenker van de klok was Bis schop Servatius. Zijn naam komt op de klok voor, evenals die van de ma ker en de datum waarop de klok werd gegoten. Ook deze klok kwam na de oorlog terug, na te zijn gevor derd voor de produktie van munitie. Aan ieder van de vier zijden waren twee galmgaten in de toren aange bracht van elk zes meter hoog en een meter breed, elk voorzien van drie klankborden. De galmgaten eindig den in een spitsboog. De klankbor den zorgden ervoor dat het geluid van de klok zover reikte dat het tot ver buiten het dorp kon worden gehoord. De toren was bovendien aan iedere zijde voorzien van een wijzerplaat van het uurwerk. Vernield Een ijzeren kruis met een vergulde draaibare weerhaan van koper be kroonde de toren, die sinds 1436 het middelpunt van het dorp Ouwerkerk vormde, maar die door de Duitse be zetter op 14 februari 1945 werd ver nield. Ruim vijf eeuwen weerstond hij de stormen; zelfs de windhoos van 1934 velde hem niet. Stormschade was er wel, in 1825: de torenspits werd toen vernield en de reparatie kostte toen 1.539,25. Op 23 oktober 1892 sloeg de blik sem in in de toren, maar de wakkere Ouwerkerkers wisten de schade door het gebruik van brandblusgranaten tot 150 gulden te beperken. Was de toren tot aan zijn vernieti ging betrekkelijk onbeschadigd ge bleven, de kerk was daarentegen al eerder door inslagen van bommen en granaten zodanig vernield, dat die schade niet meer kon worden her steld. Hiervoor in de plaats kwam een twaalfhoekige, modern gebouwde kerk waarvan sommigen menen dat hij, net als de nieuwe toren, niet past op de mooie oude dorpsring. Met dank aan de heer P. J. Padmos S. A. Jumelet Azn Bruinisse Op iedere hoek was een vierdelige zware steunbeer, met de as op het middelpunt van de toren gericht. Op De nieuwe toren op de Ring van Ouwerkerk. „De Pietersweg op Flakkee, raaiend op de toren van Ouwerkerk in Duiveland". Met deze regel in de beschrijving van de grenzen van de Oudetongse Bank, behorend tot de heerlijkheid „Grijsoord" (tot voor kort eigendom van de Gravin en Graaf de Chambuure-Cuypers en nu van hun erfgenamen), worden tevens de grenzen van de am bachtsheerlijkheid aangegeven. Duidelijk is dat de toren van Ouwerkerk een belangrijke rol speelde in de geometrie. En dat was in vroege tijden het geval. Niet alleen in de geometrie of landmeetkunde was Ouwerkerk belangrijk: ook op het gebied van het scheepvaartverkeer op de Oosterschelde. Vrijdag 3 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De Carsons. Amy gaat met een stel vrienden de bloemetjes bui ten zetten. 16.15 uur Een ongewone oma 16.20 uur Vrouwtje theelepel 16.45 uur Wissels. Gevarieerd maga zine. 18.20 uur Tractor Max. Tekenfilmpje. 19.00 uur Popsjop tv. Popprogramma gepresenteerd door Jaap de Groot. 19.25 uur De roze panter 20.00 uur Journaal 20.20 uur Farce majeure. Hoogtepun ten uit het afgelopen seizoen. 21.20 uur Hier en nu. Actualiteitenru briek. 21.55 uur The winds of war. Terwijl Pug in Pearl Harbor verblijft wordt hem meegedeeld dat zijn schip getrof fen is. Daar Mussolini de oorlog aan de Verenigde Staten heeft verklaard is het zaak dat Natalie en haar oom naar veiliger oorden vertrekken. 22.45 uur Leger des Heils. Beelden van een nationaal zangerscongres vanuit De Doelen in Rotterdam. 23.10 uur Hill street. Henry Goldblu- me wordt belaagd door een dame van lichte zeden en tieners plegen een roofmoord op een oude man. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Webster. George heeft het niet erg begrepen op oom Philip ter wijl Webster zelf weg is van de vro lijk dansende en zingende broer van zijn vader. 19.35 uur The picture showman. Australische speelfilm uit 1977. Het verhaal speelt zich af in de begintijd van de film, toen iedereen nog met stomheid geslagen was door die be wegende plaatjes. Vaak werden deze rolprenten vertoond op kermissen. Twee operateurs verzinnen van alles om elkaar de loef af te steken. 21.20 uur Fons Jansen. Een optreden van Fons Jansen in 1978 vanuit de schouwburg van Haarlem. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Tot de orde geroepen. Twee de aflevering uit de vijfdelige docu mentaireserie. Vijf Jezuïten praten over hun staan in de orde en hoe zij van daaruit aankijken tegen de ont wikkelingen in de katholieke kerk sedert de vijftiger jaren. 23.30 uur Nieuws voor doven 23.35 uur Eugenio, keer je om. Ita liaans/Franse speelfilm uit 1980. In deze film wordt het verantwoorde lijkheidsgevoel van moderne ouders aan de kaak gesteld en hun tekort schieten in hun opvoedingstaak. Van de andere kant laat hij zien hoe een kind dat ervaart en het lijdend voor werp ervan wordt. Vrijdag 3 mei, 22.45 uur, Nederland 1: Het Leger des Heils. Meisjes in het uniform van het Leger des Heils laten zich niet afschrikken door welk café dan ook.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 15