Bedrijfsvoorlichter Eerkens nam afscheid Doek valt wethouder voor Schot ZILT ALS DE ZEEWIND Filippino's te gast bij Caritas en Wereldwinkel Twee aanrijdingen op dezelfde plaats ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 april 1985 Nr. 23718 5 ZIERIKZEE - In Mondragon te Zie- rikzee werd vrijdagavond afscheid genomen van ing. H. Eerkens, be drijfsvoorlichter bij het Consulent schap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes. Hij was ook verbonden aan de Fe deratie van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive- land. Op zijn afscheidsbijeenkomst waren leden van de Bedrijfsvoorlich ting, van de ZLM, de Suikerunie en de CBTB aanwezig. Veengebied A. R. I. van den Hoek uit Nieuwer- kerk, voorzitter van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting dankte Eerkens voor het vele werk dat hij in de afgelopen drie jaar heeft verzet. Bijna zeven dagen in de week en 24 uur per dag heeft Eerkens zich inge zet voor zijn werk. Volgens Van den Hoek heeft hij op Schouwen-Duive- land vele nieuwe zaken gelanceerd en de landbouwers lessen gegeven. Hij overhandigde hem een boek over Zee land. Eerkens kwam per 1 februari 1982 in dienst van het Consulentschap. Per 1 mei van dit jaar gaat hij terug naar het noorden des lands, het veenkolo niale gebied. Eerkens vertelde dat de Zeeuwse klei nieuw voor hem was toen hij op Schouwen-Duiveland arri veerde. Hij toonde zich verheugd over het bereikte overleg op het terrein van de gewasbescherming. Eerkens zet zijn werkzaamheden voort bij het Consulentschap voor de Akkerbouw te Assen, met als standplaats Stads kanaal. A. van den Hoek (l) neemt afscheid van ing. H. Eerkens. ZIERIKZEE-Twee Filippino's: Nick Tiongson en Brenda Fajardo zullen op donderdag 2 mei te gast zijn bij de Wereldwinkel en bij Caritas. Zij vertoeven gedu rende twee dagen in Zeeland als onderdeel van hun be zoek aan Nederland, dat zij brengen op uitnodiging van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en de Vastenactie. Op donderdagochtend 2 mei zullen bijwonen van het cabaret 'Kontra deze mensen, beiden docenten aan de Mienen', een bezoek brengen aan het Universiteit van Manila, in de We- werkeiland Neeltje Jans en een ge- reldwinkel te Zierikzee aanwezig zijn sprek hebben met het Zeeuws Plat- voor een gesprek over bewustwor- form Kernenergie, dingsactiviteiten. Alle mensen, die zich met dit thema bezighouden zijn van harte welkom in de Wereldwin kel. Dinsdag 30 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. Er vindt een kleine verhuizing naar een land huis op het strand plaats als het hotel voor enkele dagen gesloten wordt. 16.15 uur Studio vrij. Programma voor doe-het-zelvers. 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie. Nieuwsshow gepresenteerd door Han van der Meer en Aad van den Heuvel. 18.25 uur Het verhaal. Bijbelverhaal verteld door Olaf Wijnants. 19.00 uur Candy, Candy. De kinderen maken met Candy een trip naar Lon den. 19.25 uur Ravioli. Het achtergelaten huishoudgeld daagt de kinderen uit tot het ondernemen van leuke din gen, waarbij de huishoudelijke plich ten echter naar de achtergrond wor den geschoven. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Ambassade. Per camera wordt een kijkje genomen op de Am bassade van Bangkok op Thailand om te zien hoe het leven zich afspeelt van Nederlands ambassadeperso neel. 21.30 uur Tom, Dick en Harriët. Tbm tracht een zeker Gloria te versieren. Hij wordt daarin echter wreed ver stoort door Harriët. 21.55 uur Brandpunt. Actualiteiten rubriek. 22.30 uur Balletgala '85. Hoogtepun ten uit het Balletgala 1985, maart jongstleden gehouden in het Amster damse Carré theater. 23.35 uur Journaal Nederland 2 9.15 uur Koninginnedag 1985 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Van hart tot hart. Magazine voor aan huis gebondenen. 16.00 uur Het kleine huis. Coraline Ingalls is druk doende met het ver zorgen van haar zieke en tevens zwan gere vriendin Louisa. 16.50 uur God is toch sterker. Bijbel verhaal. 17.15 uur Koninginnedag 1985. Een samenvatting van de viering van Ko ninginnedag 1985. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij. Kleu terprogramma. 19.35 uur Holland ze zeggen Oranje boven. Feestelijke uitzending van dit muziekale programma vanuit de sporthal „De Strits" in Baarn. 21.00 uur Westgeest brood en banket 21.15 uur Drieluik voor Oranje. We worden meegevoerd naar het Prin senhof in Delft, alwaar oude Neder landse muziek wordt uitgevoerd door het Geselschap Goedt ende Fijn en de pianist Harry Olthof. In Kampen worden liederen uitgevoerd uit Vale rius Gedenckklank door het Kampér Mannenkoor. 21.45 uur Handelingen ter plekke. Deze aflevering is getiteld: „Een ge tuige voor hooggeplaatsten". 22.30 uur Journaal 22.45 uur Tijdsein. Actualiteitenru briek. 23.20 uur John Beekman: bijbelver taler. Een portret van de bijbelverta ler John Beekman, die ondanks zijn slechte gezondheid in zuidelijk Mexi co werkt onder de Indianen, samen met zijn echtgenote. Woensdag 1 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur De poppenkraam. Jeugdse rie. 14.30 uur Candy, Candy 15.05 uur De Muppetshow. Speciale gast van de Muppets is deze keer Dyan Cannon. 15.30 uur Caliinero 15.50 uur Sukse en Wiske 16.15 uur Computerclub. Leo Spiek man en Amber Engels presenteren dit programma over computers. noot wordt gevraagd te achterhalen waarom een collega niet op z'n werk verschenen is. 21.35 uur Aktua tv. Actualiteitenru briek. 22.05 uur Escape to victory. Ameri kaanse speelfilm over een aantal En gelse militairen die in een Duits ge vangenkamp verblijft. Er wordt een voetbalwedstrijd georganiseerd tus sen de Duitse Wehrmacht en de krijgsgevangenen. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de PSP. 19.20 uur Achter het nieuws. Actuali teitenrubriek. 19.55 uur Voetbal. De kwalificatie- Woensdag 1 mei, 20.30 uur, Nederland 1: 'Derrick7. Een prijs in de lotto. Al- fons Bracht is een van de verdachten van de moord en wordt door Derrick en Klein verhoord. 16.40 uur Dierenmanieren. De schijn werper wordt gericht op tropische vissen, legbatterijkippen, dolfijnen en de vier 7 maanden oude Tervuren- se Herders worden met een bezoek vereerd. 17.10 uur Muziekminiatuur 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popprogramma gepresenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Goochelen met Kazan. Een goocheltruc van Hans kazan. 19.05 uur Het A-team. De leden van het A-team worden actief in een zaak waarbij gevaarlijke afvalstoffen stie kem geloosd worden. l\ r" 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutéra: feën filmpje van Unicef. 20.30 uur Derrick. Marianne Kramer, gescheiden levend van haar echtge wedstrijd Nederland-Oostenrijk in het kader van de voorronden voor de Wk in Mexico in 1986. 21.50 uur Internationale nieuwe sce ne. Liederenprogramma van het Bel gisch theatercollectief Internationale Nieuwe Scene. Het gezelschap gaat ervan uit dat het theater een volksge- beuren is dat aansluit op het dage lijks leven. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur De onderste steen. Een do cumentaire over de Amsterdamse be kende wijk „Betondorp", een arbei derswijk gebouwd met als doelstel ling betere leefomstandigheden te creëren voor de arbeiders met veel groen en licht. 23.50 uur Nieuws voor doven Donderdag 2 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatprogramma. 17.15 uur Kinderen en hun dieren. Deze keer aandacht voor Arjan en zijn hond. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda 19.00 uur Schoolplein. Programma, samengesteld door leerlingen van scholengemeenschap De Breul uit Zeist. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Call to glory. Rayonor moet zwaar dubben over de beslissing een aangeboden baan aan te nemen. Wat gaat voor: carrière of familie? 21.15 uur Ontwikkelingssamenwer king, het moet! In de vierde afleve ring van deze zesdelige reeks staat Zambia centraal. Enige tientallen ja ren geleden was Zambia dankzij de delfstof koper een welvarend land. Door de daling van de waarde van ko per en de hoge olieprijzen is deze si- tutatie radicaal veranderd en heeft het land te kampen met voedselge brek. 21.45 uur Alias Smith and Jones. Comedy-serie. 22.15 uur National Lampoon's ani mal house. Amerikaanse film uit 1978 die zich afspeelt op een universi teit in de zestiger jaren. 00.10 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Walking back to happin- ness. Nieuwe serie over 25 jaar jeugd cultuur. In deze aflevering met als ti tel „Kan die herrie af" wordt een vergelijking gemaakt tussen de bete kenis van popmuziek in de jaren zestig en die van nu. 19.35 uur Kenmerk. Actualiteitenru briek. 20.00 uur Veertig jaar na dato. De laatste aflevering van deze documen taireserie. Deze aflevering handelt over de angst voor deportatie door de Duitsers, het te werk gesteld worden in binnen- of buitenland door-de be zetters, angst voor repressailemaat- regelen, fusillade enzovoort. 21.15 uur Babbelonië. Spelprogram- ma onder leiding van Pim Jacobs. 21.40 uur De molen in Dronrijp. Por tret van de molen in Dronrijp die ge restaureerd kon worden doordat de Avro de actie „klavertje vier" organi seerde. 21.45 uur Opsporing verzocht. In dit programma wordt de medewerking van het kijkend publiek gevraagd ter oplossing van tot nu toe nog onopge loste misdrijven. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Volgende vraag. Kijkers worden in de gelegenheid gesteld om vertegenwoordigers van de overheid vragen te stellen aangaande hun be leid in bepaalde kwesties. 23.50 uur Nieuws voor doven Vastenactie Rondom de paasdagen werd er door Caritas Schouwen-Duiveland gecol lecteerd voor een project op de Filip pijnen in het kader van de Vastenac tie. Thans maakt Caritas gebruik van de gelegenheid om uit de eerste hand iets te horen over het land Azië, dat de laatste tijd nogal in de belangstel ling staat. Caritas organiseert daar toe een informatieavond op donder dag 2 mei in de Willibrordus, aanvang 20.00 uur. Deze bijeenkomst is voor alle belangstellenden vrij toeganke lijk. Nick Tiongson en Brenda Fajardo zullen hun verhaal illustreren met dia's. Er zal voor vertaling worden gezorgd. Tijdens hun verblijf in Zeeland zul len ze verder een optreden in Goes Vervolg van pagina 1 Nadat wethouder Schot door de raad de laan uit was gestuurd, werd onmiddellijk daarna een nieuwe wet houder benoemd. Dat werd Schot's fractiegenoot M. Meeuwsen, die na een schriftelijk stemming werd be noemd met een meerderheid van ze ven stemmen. Eén stem werd uitge bracht op SGP-fractieleider L. J. van den Bos en drie stemmen waren blan co. Nadat zijn val duidelijk was, nam Schot in zijn weerwoord duidelijk stelling tegen de gang van zaken. Hij liet blijken geen genoegen te nemen OOSTERLAND - Op de rijksweg 18, ter hoogte van de afslag Molenweg te Oosterland, vonden vorige week vrijdagochtend twee aanrijdingen plaats. In beide gevallen werd een gewonde bromfietser naar het ziekenhuis afgevoerd. de J. uit Bruinisse stak de rijksweg over; vermoedelijk heeft De J. niet de naderende personenauto, bestuurd door D. B. O. van D. uit Rotterdam, opgemerkt. De J. werd geschept en moest per ambulance worden ver voerd naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. Op de foto wordt het slachtoffer van het tweede ongeluk behandeld. Om 07.45 uur reed C. W. B. uit Hans- weert met een personenauto op de rijkseg en wilde afslaan naar de Mo lenweg. Daarbij merkte B. niet brom fietser H. M. J. van O. uit Bruinisst op, die op het fietspad reed. Van C werd door de auto geschept en werd per ambulance vervoerd naar he'-. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De tweede aanrijding had plaats omstreeks 11.00 uur. Bromfietser J. met de gang van zaken en maakte be kend dat hij bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een bezwaarschrift zal indienen. Volgens Schot zou hij on voldoende gelegenheid hebben gehad om zich nader te beraden over de aan gevoerde argumenten en zou er spra ke zijn van een samenzwering, in alle beslotenheid gesmeed. Hij beriep zich daarbij op de rechten van de mens, omdat hij beneden alle peil zou zijn behandeld. Het in te dienen be zwaarschrift was volgens Schot een noodzaak om zich ten opzichte van zijn kiezers te kunnen verantwoor den. Wethouder Schot noemde de ver klaring van de meerderheid van de raad, waarin het vertrouwen werd opgezegd, een schijnvertoning. Een rechtstreekse aanval van de wethou der op gemeentesecretaris B. de Groot werd door burgemeester T. C. Hekman in de kiem gesmoord met de duidelijke waarschuwing dat het geen pas geeft om ambtenaren in een openbare raadsvergadering aan te vallen, waar zij zich niet zelf kunnen verdedigen. Schot vervolgde zijn betoog met de mededeling dat het machtsvertoon van de meerderheid van raad haaks staat op de de regels van de democra tie. ,,De huidige gang van zaken is ge durende een periode van drie jaar consequent gevoed, gebundeld en tot uitvoer gebracht. Collegae waar ik, voor zover mij bekend, nog nooit een onvertogen woord mee heb gewis seld, blijken nu het vertrouwen in mij op te zeggen. ïk ben van mening dat ik met hen goed heb kunnen en willen werken." Alle door de indieners van de motie aangevoerde argumenten veegde Schot als niet ter zake doende van ta fel. Hij was van mening dat een en ander „in alle geheim en zonder enig contact of overleg vooraf of achteraf tot stand is gekomen, met het doel de ze wethouder te varvangen. Het feit dat de vervanger tevens door de zes ondertekenaars van de motie is aan gewezen, wijst zelfs in de richting van een complot." Het bestuur van het CDA distan- cieert zich, volgens Schot, van de nu gevolgde gang van zaken maar staat machteloos tegenover het gedrag van de zittende fractieleden. Hij stelde dat de gang van zaken moet worden gezien als een aanval in de directe en persoonlijke sfeer. „Wat elders niet kan, kan op Brui nisse wel, zegt men. Na een voorbe reiding van drie jaar, van anoniem tot openbaar, kunt u nu in dit volks gericht het zwaard van Damocles la ten vallen. Ik wens de beul sterkte toe en vergeef hem bij voorbaat en ook allen, die in zo belangrijke mate hebben meegewerkt aan dit proces", zo besloot Schot zijn niet van emotie ontdane betoog. Namens de fractie van de SGP leg de fractieleider Van den Bos een stemverklaring af. Hij zei verbaasd te zijn geweest dat er een motie van wantrouwen tegen wethouder Schot was ingediend. „In de voorlaatste raadsvergadering kwam het ons voor dat de onenigheid tussen de heren Schot en Vonk uit de weg was ge ruimd, of dan toch tenminste verge ven. Wie schetst onze verbazing toen er op de laatste raadsvergadering in de rondvraag een motie van wantrou wen tegen wethouder Schot ter tafel werd gebracht door de heer Vonk, on dertekend door zes leden van de raad." Van den Bos liet blijken dat het zijn fractie vreemd voor kwam dat zij niet vooraf was ingelicht of bena derd over de in te dienen motie. „Dit bevreemd ons temeer daar door de partijen, die deze motie hebben on dertekend, openbaarheid van be stuur wordt voorgestaan." Van den Bos vond het dan ook van zelfsprekend dat zijn fractie tegen de motie stemde. „Want het is maar moeilijk om in te stemmen met za ken, waarvan je niets bekend is." De SGP zet overigens wel vraagte kens bij het aangevoerde argument, dat er met wethouder Schot geen en kele vorm van samenwerking moge lijk zou zijn: „Dat vinden wij een weinig overdreven, zo niet gelogen, daar er bijna drie jaar met deze wet houder is samengewerkt en opge trokken." De SGP had liever gezien dat een eventueel ontactisch optre den binnen het college, tegen de amb tenaren of tegen de raadsleden, in al le openheid met de raad was besproken. De heer Schot had dan een en andermaal op zijn fouten ge wezen kunnen worden. „Wij gaan niet van de gedachte uit dat men ie mand moet laten vallen omdat hij moet vallen. Dat druist tegen onze principes in", aldus Van den Bos. Nadat de vergadering was ge schorst voor overleg tussen de zes on dertekenaars van de motie, verklaar de de heer W. F. M. Vonk als woordvoerder van de zes raadsleden, dat zij geen reden zagen tot wijziging van hun standpunt. „We hebben ook geen behoefte aan opnieuw een ver dediging van onze argumenten. De SGP heeft steeds alle overleg gewei gerd, in welke vorm dan ook. Zij moeten dan ook niet de beschuldigen de vinger uitsteken naar andere raadsleden", aldus Vonk. Burgemeester Hekman besloot de zeer druk bezochte raadsvergadering met de mededeling dat hij, ondanks alles wat er aan de hand is geweest, nooit had getwijfeld aan de inzet van de heer Schot. ,,U maakte er bijna een dagtaak van. ïk dank u dan ook voor de getoonde inzet. Dat het uit eindelijk allemaal anders is gelopen dan u zich had voorgesteld, is een po litieke zaak." 27 Maar Marjan sprak tegen zijn rug, want Karei had zich woedend omge keerd en ging terug naar het pad van waar ze gekomen waren. Marjan kreeg de neiging te gaan huilen. Zo verdrietig en vernederd voelde ze zich. Maar ze schudde haar hoofd zo krachtig dat de blonde krul len onder het rode doekje vandaan schoten, dat ze tegen de wind om haar haren had gedragen. Bah, wat ccn manier zo te keer te gaan, omdat hij zijn zin niet gekregen had. Mocht een meisje dan nooit eens vriendelijk tegen een man doen zon der dat hij direct dacht, dat ze zich aanbood? En dat het juist Karei was geweest die zo had gereageerd vond ze wel een heel grote teleurstelling. Iemand met zijn ontwikkeling en be schaving zou zich toch anders moeten gedragen. Terwijl ze uit dc duinen het strand opliep en eigenlijk zonder er bij te denken in de richting van Rockanje begon te lopen hoorde ze in gedachten nog eens wat Karei gezegd had en on willekeurig herhaalde zeHoud je soms wel van Wim en met hem kruip je straks toch zeker ook in bed Ze beet zich op haar lippen toen ze die woorden in zichzelf herhaalde. Het was waar. Allemachtig, hij had gelijk. Wat ze hem nu geweigerd had omdat ze niet van hem hield zou ze straks na haar trouwen moeten toestaan aan Wim, van wie ze ook niet hield. Dc tranen die ze net nog te rug had weten te dringen, stroomden nu over haar wangen. Oh, wat voelde ze zich ongelukkig. Aan de voet van het duin liet ze zich neervallen en met wilde schokken huilde ze uit. Een paar krijsende meeuwen vlogen laag over haar heen, nieuwsgierig naar dat vreemde ding op het verlaten strand. Marjan wist niet meer hoelang ze zo had gelegen, verlangend naar ie mand die haar had kunnen troosten en raad had kunnen geven. „Ik mag het Wim ook niet aan doen," prevelde ze voor zich heen. „Karei heeft gelijk. Ik houd niet van hem. Dan mag ik toch eigenlijk niet met hem trouwen?" Met opgedroogde tranen nog op haar wangen staarde ze uit over de rustig kabbelende zee, waarvan al leen de branding in het vallen van de avond wat tekening gaf. Ze sloot haar ogen cn het leek of ze in het geluid van de branding een stem hoorde die fluisterend tegen haar zei: „Marjan, ik vind je zo lief. wacht op mij." „Oh Kees, waarom ben jij ook niet teruggekomen? Waarom schreef je niet?" Het scheelde weinig of haar tranen begonnen weer te komen. Maar opeens sprong Marjan heftig overeind. Kees, Karei, Wim. Alle maal waren ze mot hetzelfde sop over goten. Er was maar één ding dat ze in teresseerde. hoe ze van een meisje door ARIETA DE MAN konden profiteren. Naar bed, of des noods in de duinen, een vrijpartijtje wilden ze allemaal. En dan hing het er voor de rest maar van af of ze je no dig hadden voor de tuin of voor het huishouden. Als het zo te pas kwam mocht je nog wel een stel kinderen krijgen ook en had je ongeveer alles waar je als vrouw op rekenen kon. Bah! Ze hadden voor haar afgedaan. Allemaal! Heftig veegde ze de resten van dc tranen van haar gezicht. Ze liep het brede strand over tot aan de zee en terwijl het water rond haar laarzen spoelde boog ze zich voorover en wierp handenvol zeewater in haar ge zicht. Met welbehagen voelde ze het koude zilte water waarmee ze ook de laatste sporen van haar huilpartij af waste. Met haar hoofddoekje wreef ze zich droog en liep langs de vloedlijn verder, opgelucht over het besluit dat ze had genomen. Als Wim vanavond kwam zou ze het hem meteen vertel len en als hij al weg was dan in elk ge val morgen. Zonde van het mooie huisje, stelde ze nuchter vast. Maar Wim zou weinig moeite hebben een andere bruid te vinden. Het was blijkbaar toch wel een aantrekkelij ke partij, want er waren maar weinig meisjes die redeneerden zoals zij. Als het een redelijke vent was en bovendien tuinder die best boerde en de enige zoon van een stel ouders dat er heel goed bijzat, dan kwam die liefde vanzelf wel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5