J. de Bruijne, Ridder in de orde van Oranje-Nassau Koninklijke onderscheiding voor mejuffrouw H. C. Jonker Dansschool 'Giselle' gunde publiek blik 'in de keuken' Borssele-afval komt weer terug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 april 1985 Nr. 23718 3 Afscheid na 43 jaar PTT ZIERIKZEE/ROOSENDAAL-Toen vrijdagavond in het PTT-voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein op hartelijke wijze afscheid werd genomen van mejuffrouw H. C. Jonker, was zij nog onwetend van het feit, dat haar heden (maandag)ochtend in Roosendaal nog een andere huldeblijk wachtte: de eremedaille in zilver behorend bij de orde van Oranje Nassau, die zij uit handen van de heer C. A. Wolf, adjunct-directeur van het postdistrict kreeg uitgereikt. Mejuffrouw H. C. Jonker werd heden (maandagochtend) geëerd met de zilve ren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. De prima ballerina's van acht tot tien jaar bezig met oefeningen aan de bar. Opbouiv van een balletles ZIERIKZEE-Dat Dansschool 'Giselle' in staat is keu rig verzorgde uitvoeringen te geven werd in de afgelopen jaren al diverse malen bewezen. Wat er echter voor komt kijken om op balletgebied iets te presteren, was velen wellicht nog niet duidelijk. Leidsters achter 'Giselle' Puck en haar dochter Wieteke Bijl besloten derhalve het publiek zaterdagmiddag in de Concertzaal eens een blik in de keuken van het ballet te gunnen. Tot het moment, dat bleek dat zij zelf tot de gehuldigden in Roosen daal behoorde, dacht mejuffrouw Jonker daar 'slechts' aanwezig te zijn als belangstellende bij het uit reiken van de koninklijke onder scheiding (officier in de orde van Oranje Nassau) aan de directeur van het postdistrict, de heer J. L. de Wild. De koninklijke onderscheiding viel mejuffrouw Jonker ten deel als blijk van waardering voor haar inzet gedu rende 43 jaren bij de PTT, een loop baan die in augustus 1942 in Burgh/Haamstede begon. Reeds in 1943 werd zij, door toedoen der Duitse bezetting, overgeplaatst naar het postkantoor te Zierikzee, dat zij nu door gebruik te maken van de VUT- regeling, heeft verlaten. Nuchtere kijk In gezelschap van familie, vrienden Willems had Cogema en het com missariaat om opheldering gevraagd nadat minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) had geweigerd persbe richten over de kwestie te bevestigen of te ontkennen. Het kamerlid wijst en vele collega's werd Leent je, zoals de meesten haar vriendschappelijk noemden, vrijdagavond in het voor- sorteercentrum uitgewuifd. Direc teur van het postkantoor te Zierikzee de heer C. Karremans noemde haar nuchtere kijk op alle dingen. Om daar deze avond toch enige verande ring in te brengen begon hij zijn af scheidstoespraak met het aanbieden van een fraaie boeket en een kus. Me juffrouw Jonker had in haar loop baan zeven directeuren meegemaakt, maar Karremans wedde erop, dat niet één haar nog had gekust. Spreker memoreerde het begin van haar loopbaan bij de PTT en haar overplaatsing naar Zierikzee, waar zij het mede door de goede verzor ging in het kosthuis van de familie Deij, zoveel jaren had volgehouden. Dat er in de loop der jaren ook bij de PTT wel het één en ander is veran derd bleek onder meer uit de gege vens, die de heer Karremans noemde er op dat de bevestiging dat het hoog- actieve afval naar ons land terug komt van belang is voor de discussie over een opslagplaats voor radio actief afval in ons land. De PSP-er verwilt de regering en de uit oude arbeidsovereenkomsten. Leent je werd destijds 'van dag tot dag' aangenomen tegen een honore ring van maximaal 2,50 per dag. Het duurde toen nog negen jaar voor men in vaste dienst werd aangeno men. Om bij de PTT in dienst te komen was destijds ook een verklaring van goed gedrag nodig. Tbt grote hilari teit der aanwezigen las de heer Karre mans twee van dergelijke verklarin gen voor, waarbij het verschil in tekst hem enigszins te denken gaf. De directeur wees er verder op, dat mejuffrouw Jonker alle rangen van kantoörambtenaar heeft doorlopen en thans afscheid neemt als kassier in de rang van hoofdemployé. Halve stoel Karremans wees erop dat de PTT altijd veel aandacht besteedt aan de uitrusting, dus ook aan het kantoor meubilair. Aan Leentje was dat ech ter niet besteed geweest, omdat zij al die jaren op het puntje van haar stoel had gezeten. Om dat nog eens extra te onderstrepen kwam de directeur deze avond met een ludiek geschenk: een halve stoel. Uiteraard waren er nog meer ge schenken voor de afscheidnemende. Namens de centrale directie mocht zij de fraaie PTT afscheidspenning en de bijhorende oorkonde in ont vangst nemen. Ook namens het post kantoor Zierikzee kwam een stoffe lijke blijk van waardering: vier (hele) tuinstoelen. Namens het personeel richtte me vrouw Marijke van As het woord tot mejuffrouw Jonker. Zij liet weten persoonlijk als 'jong maatje' heel wat van haar te hebben opgestoken. Ze kon derhalve niet volstaan met een vrijblijvend afscheidspraatje, maar gaf er de voorkeur aan enkele per soonlijke herinneringen op te halen. Uit het attentiefonds werd geput voor een passend geschenk namens het voltallig personeel: een bij de vier stoelen behorende tuintafel. Terugblik Collega de heer Jan Langenberg zei even een 'three minute call' tot Leen tje te willen richten om even terug te blikken op de dertig jaren, dat hij met haar had samengewerkt. Zo me moreerde hij onder meer de diverse verbouwingen van het postkantoor en het geweld dat daarmee soms ge paard ging. De heer Langenberg kwam met een persoonlijk geschenk: een fraaie fotocollage, waar mejuf frouw Jonker zich zeer verheugd mee toonde. Ook de heer F. Eekman richtte zich in een persoonlijk woord tot de af scheidnemende. Hij sprak dank woorden voor haar nimmer aflaten de inzet en zag met haar vertrek een schat van (en met) ervaring verdwij nen. Spreker onderstreepte zijn woorden met het aanbieden van een plant. De heer Wolf, vrijdagavond tijdens deze afscheidsreceptie ook aanwezig ging in op het feit, dat Leentje door het district vaak als 'de heer Jonker' was aangeschreven. De heer Wolf had daar een duidelijke verklaring: ,,De PTT was de emancipatie ver vooruit. Wij maakten geen onderscheid maar noemden iedereen meneer". Hij was van mening, dat mejuffrouw Jonker op het toppunt van haar populariteit vertrekt en dat in dit geval de VUT toch wel wat vroeg kwam. Om ook iets te doen aan die reeds ge noemde nuchtere kijk van Leentje kwam de adjunct-directeur met een fles Grand Marnier. Dankwoord Mejuffrouw Jonker liet in haar dankwoord weten niet graag in het middelpunt van de belangstelling te staan, maar ze besefte daar op een dag als deze niet aan te kunnen ont komen. Ze liet weten destijds als zestienjarige bij de PTT te zijn geko men door toedoen van het echtpaar M. J. Kosten te Burgh-Haamstede. Zij memoreerde vervolgens nog enkele opmerkelijke punten uit haar loop baan en ging ook in op de moeilijke tijden gedurende de laatste oor logsmaanden en de periode direct na de watersnoodramp. Eerlijkheidshalve gaf ze toe, dat ze aanvankelijk nog niet zoveel had ge voeld om gebruik te maken van de VUT: maar", concludeerde mejuf frouw Jonker: „je moet je plaats we ten af te staan aan een jongere". Ze besloot met persoonlijke dank woorden tot het echtpaar Deij, haar collega's en tot directeur Karremans. commissie-Geertsema (lokatiekeuze opslagfaciliteit radio-actief afval) de bevolking en gemeentebesturen over de risico's van met name kernsplij- tirigsafval nauwelijks te informeren en de zaak te bagatelliseren. De com missie probeert volgens Willems voortdurend de indruk te wekken dat een opslagplaats slechts nodig is voor het kortlevende radio-actieve afval uit laboratoria en ziekenhuizen. De splijtstof die nu terugkomt zal moeten worden opgeslagen geduren de 50 100 jaar, het betreft afval dat nog vele tientallen jaren warmte blijft afgeven, uiterst schadelijk is voor mens en milieu en nog tiendui zenden jaren niet in aanmerking mag komen met mensen, planten of die ren, aldus het PSP-kamerlid. WARSCHAU - De Sovjet-leider, Mi- chail Gorbatjsov, heeft aangekondigd militaire maatregelen te zullen ne men tegen Washingtons „Star Wars" programma. Vaders, moeders, opa's, oma's, vriendjes en vriendinnetjes kregen zodoende enig besef van wat het vol gen van balletles inhoudt. Dit keer derhalve geen fraaie decors, geen snel wisselende kostuums en ge danste sprookjes, maar een blik ach ter de schermen van de lessen. Technieken Wiéteke Bijl lichtte toe, dat tijdens de balletlessen de leerlingen de di verse technieken worden geleerd. Een combinatie van die technieken vormt het ballet. Alle passen en bewegingen hebben een Franse benaming, hetgeen histo risch zo is gegroeid. Het ballet kent derhalve over de gehele wereld de zelfde aanduidingen. Wieteke liet weten, dat het klassiek 'ballet ook wel academisch ballet wordt genoemd en dat elke beweging aan zeer strenge eisen is gebonden. Ballet is dan ook moeilijker dan het aanvankelijk vaak lijkt. Warming-up Elke balletles vangt aan met de zo genaamde oefeningen aan de bar (de Franse benaming voor stok ter on dersteuning). Deze oefeningen zijn bedoeld als warming-up om de spie ren soepel te maken. Wieteke wees er op, dat de bar-oefeningen steeds weer herhaald moeten worden door elke prille leerlingen maar ook door elke beroepsdanseres. De tweede helft van de les wordt besteed aan losstaande oefeningen, zoals pirouettes, sprongen en andere ballettechnieken. Zaterdagmiddag werden vier klas sen getoond. Vooral de kleine balleri na's van vijf tot en met zeven wekten de vertedering op. Daarna volgden de meisjes van acht tot en met tien jaar. Na de pauze was het de beurt aan de groep van elf tot en met veertien jaar en de openbare les werd besloten door de meisjes van vijftien jaar en ouder. Als het publiek in de toekomst weer eens een uitvoering van ballet school 'Giselle' bijwoont, zal het wel licht beter op de hoogte zijn van het geen daar allemaal voor komt kijken en dat was ongetwijfeld de bedoeling van Puck en Wieteke Bijl. Voorn.alig leraar in Zierikzee ZIERIKZEE - Jacob de Bruijne heeft heden- maandagochtend de koninklijke onderscheiding Ridder in de orde van Oranje-Nassau ontvangen. Burgemeester Th. H. de Meester speldde de onderscheiding ten huize van De Bruijne op. en wiskunde." In 1968 kwam hij in dienst van de Christelijke scholenge meenschap. Ook in het maatschappelijk leven heeft de voormalig leraar zich ver dienstelijk gemaakt. Sinds 1955 is hij vele jaren ouderling en scriba van de Chr. Ger. kerk te Zierikzee geweest. Op politiek terrein functioneerde hij als bestuurslid van de RPF. waarvan hij in '82 voorzitter werd. Burgemeester De Meester: ,,U heeft uw steen wel heel duidelijk bijgedra gen. U heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de gemeenschap." De voormalige leraar aan de Christelijke scholengemeenschap voor MAVO en LHNO te Zierikzee heeft bijna een jaar geleden gebruik gemaakt van de VUT-regeling. De burgemeester vond het een compli ment waard dat De Bruijne meer dan veertig jaar in het onderwijs heeft ge werkt. „Velen moeten tegenwoordig vroegtijdig opgeven," aldus de burge meester. Kerk en politiek Per 1 februari 1942 begon De Bruij ne als kwekeling in Utrecht. In fe bruari 1943 werd hij tijdelijk als on derwijzer aangesteld. Vlak na de bevrijding, 1 november 1945, kreeg hij een baan bij de christelijke lagere school te Zierikzee. „Dat zal niet al tijd even makkelijk zijn geweest. Maar u heeft de opbouw ter hand ge nomen. Naast uw werk bent u blijven studeren en u haalde de akten Engels Waardering De tweede voorzitter van het christelijk schoolbestuur, C. J. van der Maas, zei dat meer dan veertig jaar in het onderwijs werkzaam zijn beslist geen sinecure is. „Die presta tie gaat denk ik wel tot een unicum behoren, zeker gezien de VUT- regeling," dacht Van der Maas. In zijn dankwoord zei De Bruijne dat hij de onderscheiding niet in de eerste plaats voor hem persoonlijk ziet, maar meer als een algemene uiting van waardering voor het christelijk werk. „Ik ben blij dat wij in Nederland een koningin hebben die wel waardering heeft voor werk dat in het christelijk onderwijs en de christelijke politiek wordt verricht. Er zijn landen waar dit werk mis schien bestraft zou worden. Gewel dig dat het hier wel wordt gewaar deerd." Burgemeester Th. H. de Meester speldt Jacob de Bruijne de koninklijke on derscheiding op. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Directeur de heer C. Karremans overhandigt mejuffrouw Jonker de PTT- afscheidspenning. PSP-kamerlid Willems: DEN HAAG - De Franse opwerkingsfabriek Cogema in Cap la Haque zal na de opwerking van afgewerkte splijtstof van de kerncentrale Borssclc die hoog-actieve kernsplijtstof vrijwel zeker terugsturen. Het PSP-kamerlid Wil lems heeft uit een briefwisseling met Cogema en het Franse commissariaat voor atoomenerge begrepen dat Comega „voornemens is dat afgewerkte splijtstof na opwerking weer terug te sturen", zo heeft hij donderdag meege deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3