streeknieuws Rapport Rijkswaterstaat over tijdstip (en effecten) van sluiten stormvloedkering Prinses Juliana en Piet er vieren hun verjaardag President Jan Leis redt vijf zeelui in vliegende storm NOOBDWELLE DE2UKKEQ1J Versteviging Schouwse dijken op sommige plaatsen noodzakelijk Damen neemt scheepswerf Breskens over Opiniepeiling uitkomsten BMD in Middelburg Klacht tegen geluidsoverlast straaljagers Unicef op Oranjemarkt Gewonde bij auto-ongeluk in Brouwershaven 2 MIDDELBURG - De conceptnota „Beheer Stormvloedkering Oosterschelde" van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat geeft over het tijdstip van sluiten van de schui ven bij stormvloedsituaties drie mogelijkheden aan: 2.75, 3.00 en 3.25 boven NAP. De sluiting zal door menselijk toedoen (de druk op de knop van het bedieningspaneel in het Topshuis) worden uitgevoerd op basis van een voorspelling van K.N.M.I. en Storm- waarschuwingsdienst. Een voorspelling kan doorgaans zes uren voor een stormvloed- top worden gedaan, waarna een specialistisch team van Rijkswaterstaat in actie komt voor het nemen van de beslissing tot sluiten. Wanneer, op welke wijze ook, menselijk handelen faalt, is er een „noodsluit" achter de hand. Dit is een automatische sluitingsmogelijkheid, die in werking treedt bij het zogenaamde „alarmpeil", een waterhoogte die 25 centimeter hoger ligt dan het nog na der te bepalen „sluitingspeil." Het signaal wordt dan door het water zelf gegeven. In de conceptnota heeft Rijkswa terstaat tevens de effecten van een sluiting voor de Oosterschelde en omliggende waterkeringen aangege ven. Na onderzoekingen is komen vast te staan dat grof geschat voor enkele miljoenen moet worden ver beterd aan kleine stukjes dijkvak, voornamelijk op Schouwen-Duive- land en Tholen, in totaal enkele tien duizenden vierkante meters. Dat is noodzakelijk, omdat bij een gesloten stormvloedkering een vrijwel gelij ke waterstand in de Oosterschelde zal voorkomen, zodat het water steeds op diezelfde hoogte (binnen een zone van een meter) tegen de dij ken beukt. Het rijk doet een poging om deze kosten voor zijn rekening te nemen, aldus C.Kooman, hoofd afdeling wa terbeheer directie Zeeland bij de pre sentatie van de conceptnota. Het laagstgenoemde sluitpeil, 2.75 meter boven NAP, is gelijk aan dat wanneer beperkte dijkbewaking wordt ingesteld. Wanneer hiervan wordt uitgegaan, zal de kering ge woonlijk 1 a 2 keer per jaar dicht gaan. Wordt gekozen voor de hoogst aan gegeven mogelijkheid, 3.25 meter bo ven NAP, worden alle schuiven onge veer eens in de vijf jaar gesloten. Deze aantallen sluitingen leiden niet tot omvangrijke schade voor milieu en visserij, hoewel zo min mogelijk sluiten daarvoor uiteraard het meest gunstig is. Bij een zogenaamde ééntopsstorm, die één keer hoog water omvat, gaat de kering vijf a zes uur dicht. Bij een tweetopsstorm (die veel minder voorkomt) duurt de sluiting 17 a 18 uur. Rijkswaterstaat stelt zich bij zo'n storm van langere duur voor de stormvloedkering bij de tussenlig gende lagere waterstand te openen. Daardoor wordt een nieuw binnen- peil op de Oosterschelde gereali seerd, zodat nadelige effecten op mi lieu worden verminderd. Ook bij meertopsstormen is deze „wis selstrategie" uiteraard toepasbaar, maar die komen maar uiterst zelden Het inlaten van water in de Ooster schelde bij een gesloten kering ge beurt overigens bij stormvloeden toch al in geringe mate, omdat de pij- lerdam aan de onderzijde „lekt" door de stenen van de drempel en door golfoverslag. Daardoor kan de wa terstand op de Oosterschelde enkele decimeters hoger worden, dan op het moment dat de kering werd gesloten. Rijkswaterstaat heeft berekend, dat een sluitingsoperatie uit veilig heidsoverwegingen niet later mag worden ingezet dan bij een wa terstand van 3,50 meter boven NAP. Als bovengrens voor het Alarmpeil is dan ook van die waterstand uitge gaan. In verband met onnauwkeurig heid die in de voorspelling van wa terstanden kan voorkomen, is het sluitpeil telkens 25 centimeter lager gekozen dan het alarmpeil. Indien de kering na het bereiken van het alarm peil automatisch sluit, onstaat op de Oosterschelde een waterstand die on geveer gelijk is aan de hoogte van het alarmpeil. Voor het bepalen van de „onder grens" (het sluitpeil van 2.75 boven NAP) is het aantal onnodige sluitin gen maatgevend geweest, waardoor dus dezelfde waterhoogte als bij be perkt dijkbewakingspeil is aange houden, gebaseerd op de veiligheid seisen van de Deltacommissie. Veiligheid en milieu Zeker in de eerste periode, nadat in september 1986 de stormvloedkering operationeel zal zijn, zal het nodig zijn alle schuiven een paar keer per jaar tegelijk te sluiten voor beproevingen. Dit gebeurt met het oog op milieu dan bij stil weer, bij de kentering van het tij. Daarnaast zullen voor onderhoud en functioneringsinspecties telkens een stuk of drie schuiven tegelijk worden geopend en gesloten. Veiligheid en milieu blijven voorop staan bij het gebruik van de storm vloedkering, hoewel Rijkswa terstaat in de nota drie mogelijkhe den niet afwijst. Sluiting van de kering wordt zinvol gevonden wan neer daardoor: 1. de gevolgen van dijkval en opgetreden stormschade beperkt kunnen worden, 2. de be strijding van olieverontreiniging ef ficiënter ter hand kan worden geno men, 2. ernstige schade aan dijken ten gevolge van drijfijs kan worden voorkomen. Rijkswaterstaat zal maximaal vijf jaar nadat de stormvloedkering in ge bruik is genomen een evaluatienota opstellen, waarbij van de praktijker varingen zal worden geprofiteerd om eventueel veranderingen in het ge bruik op te stellen. Dit evaluatierap port zal, evenals de nu verschenen conceptnota, worden voorgelegd aan de Raad van Waterstaat. Het is aan de politiek de keuze uit de drie aangege ven tijdstippen van sluiten te maken. BRESKENS - De in surceance van betaling verkerende scheepswerf- en machinefabriek Van de Sande in Breskens blijft voortbestaan. Het be drijf wordt overgenomen door scheepswerf Damen uit Gorinchem, zo heeft de bewindvoerder, mr. H. den Hollander, vrijdag meegedeeld. De crediteuren van het bedrijf heb ben volgens hem besloten van het grootste deel van hun vorderingen af te zien. Ze nemen genoegen met uit betaling van twintig procent van de uitstaande vorderingen. Den Hollander meent dat Van de Sande een goede overlevingskans heeft. De werf heeft een goed gevulde orderportefeuille. Er werken 27 men sen. Dit aantal zal volgens Den Hol lander vermoedelijk verder kunnen worden uitgebreid in de toekomst als de overname door Damen een feit is. MIDDELBURG - De vier organisa ties voor maatschappelijk active- ringswerk, die in Zeeland een rol hebben gespeeld bij de organisatie van de inspraak in het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie over energiebeleid houden op dins dag 21 mei een voorlichtingsbijeen komst en vervolgens een opiniepei ling over de uitkomsten van de BMD. In de concert- en gehoorzaal te Mid delburg wordt een inleiding gehou den door ir. C. Day Ouwens, ex- medewerker van de stuurgroep BMD over de hoofdlijnen van het rapport. Een uiteenzetting van het rege ringsstandpunt wordt gegeven door de directeur-generaal energiebeleid of een van zijn naaste medewerkers. Er is een korte uiteenzetting over een alternatief scenario. Tbn slotte geeft drs. ir. S. de Hoo, medewerker van de wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid, zijn visie op de politie ke gevolgtrekkingen. De bijeen komst wordt besloten met een forumdiscussie, waarin naast de in leiders gedeputeerde W. Don plaats neemt en waarvoor een energiespeci alist van het CDA is uitgenodigd. De deelnemers worden in staat gesteld een korte enquête in te vullen. De uit komsten hiervan worden toegezon den aan beleidsverantwoordelijken op, lokaal, provinciaal en nationaal niveau. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. ZIERIKZEE - Op dinsdag 30 april vieren zowel prinses Juliana als mr. Pieter van Vollenhove hun verjaardag. Prinses Juliana hoopt 76 jaar en mr. Pieter 46 jaar te worden. ROTTERDAM - De reddingboot Jan Leis uit Hoek van Holland heeft zondagmorgen in vliegende storm vijf opvarenden van een kraanpon ton gered, nadat dit vaartuig op zee enkele mijlen ten noorden van Hoek van Holland in ernstige moeilijkheden was gekomen. Volgens de schipper van de Jan Leis, Johan de Blok (57) waren als gevolg van het slechte weer drie van de zes ankerkabels van de ponton gebroken. De situatie werd in de loop van zondagmorgen zo ernstig dat de opvarenden via het loodswezen vroegen om de reddingboot te stu ren. De ponton is voor de aanne mingsmaatschappij Visser en Smit uit Papendrecht bezig met het leggen van een olie- en gaslei ding van een produktieplatform op de Noordzee naar Hoek van Holland. Schipper De Blok beschouwde de reddingsactie van zondag als een van de moeilijkste uit zijn loopbaan bij de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Maat schappij tot redding van drenke lingen (KNZHRM). Het karwei werd niet alleen bemoeilijkt door het bijzonder slechte weer - hoge zee bij windkracht négen tot tien - maar ook wegens het feit dat de reddingboot Jan Leis zeker niet tot de modernste reddingvaartui gen behoort. Het schip is 55 jaar oud en was enkele dagen geleden vanuit Burghsluis in Zeeland naar Hoek van Holland gevaren om daar de Koningin Juliana tijdelijk te vervangen. Deze reddingboot ligt vooreen controlebeurt in dok. Het is de bedoeling dat de Jan Leis over enkele weken definitief uit de vaart wordt genomen om te gaan fungeren als museumschip. ZIERIKZEE - Paardenbeszitter M. uit Dreischor heeft bij het rijk een klacht en een schadeclaim ingediend, omdat bij het laag overvliegen van straaljagers een van zijn paarden dusdanig schrok dat het door een af rastering rende en daarbij grwond werd. De gebeurtenis speelde zich don derdagmiddag rond zes uur af, toen een stuk of vier vijf straaljagers laag over Schouwen-Duiveland vlo gen bij een oefening die ongeveer een half uur duurde. Volgens de mare chaussee wordt Schouwen/Duive- land beschouwd als een laagzönvlieg- gebied, waar het toegestaan is tot driehonderd meter hoogte (laagte) te dalen. Vooral boven Serooskerke had men nogal wat te verduren. Van M. ston den twee paarden in de inlagen bij de hulpbrug naar Neeltje Jans. Het ge wonde paard betreft een spring paard, dat in eerste instantie werd behandeld door dierenarts TjBergsma en later naar het dieren kliniek in Utrecht werd gebracht. ZIERIKZEE - Unicef Schouwen- Duiveland zal vertegenwoordigd zijn met een eigen stand op de Oranje- markt, die dinsdagavond op het Ha venplein wordt gehouden. In de stand zal propaganda worden gemaakt voor het werk van de Unicef en verder zal het publiek er kunnen deelnemen aan het zogenaamde dob belspel, waar bijzonder mooie prij zen mee te winnen zijn, ondermeer zelfs een weekend Parijs. Opbrengst Namens de Unicef ging Ina van der Woel de middenstand van Zierikzee af en kwam daar tot grote vreugde van de Unicefleden, rijk beladen van daan. Men heeft besloten de opbrengst van het dobbelspel in zijn geheel be schikbaar te stellen aan de actie „Zeeland helpt Nepal". Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 BROUWERSHAVEN - De 49-jarige J. B. uit Brouwershaven is vannacht (zondag op maandag) met verwondin gen in het gezicht in het ziekenhuis in Zierikzee opgenomen, nadat hij op de Kromwal inm Brouwershaven met zijn auto tegen een geparkeerde auto was opgereden. De geparkeerde auto schoot door de klap 25 meter verder over de rijbaan om in een plantsoen tot stilstand te komen. Zowel de auto van B. als de gepar keerde auto waren ongeveer total loss. De auto van B. werd weggesleept door takelbedrijf De Jonge. Eerste assistentie werd verleend door dokter Bruël. Omdat de politie alcoholgebruik vermoedde, werd een bloedproef afgenomen bij B. ZIERIKZEE Levend ganzenbord Dinsdagmorgen 30 april a.s. zal, n.a.v. Koninginnedag, een levend gan zenbord worden georganiseerd in de wijk „Malta". Dit evenement is bestemd voor alle kinderen uit genoemde wijk in de leeftijd van 4 tot 8 jaar. De kinderen worden om 10.30 uur in de speeltuin „Mr. Breetveld" ver wacht, hier zal ook het start- en eind punt 12.30 uur) zijn. Ook bij slecht weer worden de kinderen verwacht om een verrassing op te halen. De organisatie van dit feestgebeu- ren is in handen van de buurtvereni ging „De Malthezers", de speeltuinve reniging „Mr. Breetveld" en schoolteam en ouderraad „Theo Thijssenschool". Verder waren vele wijkbewoners bereid hier hun mede werking aan te verlenen. „Wees een Zegen" De Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" viert op donderdag 2 mei het 52e jaarfeest. De aanvang van deze avond, die gehouden wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Vrije, is gepland op 19.30 uur. Iedere dinsdag Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tbkenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Ihke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Ibnnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19j00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Ibnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Van 6 tot en met 11 mei Zierikzee Galerie „De Eenhoorn". Expositie cursisten teken- en schilderclub van „De Lichtboei" 10.00-17.00 uur. Dinsdag 30 april Zonnemaire Tijdens oranjemarkt verkoping Welfare-artikelen Rode Kruis. Het Plaatsenhuys. Verkoping Welfare-artikelen. 10.00-12.00 uur. Woensdag 1 mei Zierikzee Mondragon. 1 mei-viering. 20.00 uur. Gereformeerde kerk, (St. Domus- straat). Lezing over liturgie door Huub Oosterhuis. 20.00 uur. Donderdag 2 mei Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Jaar feest „Wees een Zegen". 19.30 uur. Willibrordusschool. Informatie avond Caritas over Filippijnen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kleine zaal „Ons Dorpshuis". Open bare vergadering commissie welzijn. 19.30 uur. Vrijdag 3 mei Zierikzee De Graanbeurs. Dansorkest Jumping Stars. 20.30 uur. Zaterdag 4 mei Burgh-Haamstede Sportcentrum Krayestein. Snuffel- markt. 9.00-16.00 uur. Brouwershaven Oud papier. 9.00 tot 10.30 uur. Zondag 5 mei Burgh-Haamstede Ned. Herv. kerk. Herdenkingsdienst. 15.00 uur. Hervormde kerk. Bevrijdingscon cert. 19.30 uur. Dinsdag 7 mei Zierikzee St. Domusstraat 76. Modeshow door Joh. den Boer B.V., Holtymode en Van Oeveren Schoenmode. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Tbneelstuk voor NBvR 19.30 uur. Donderdag 9 mei Zierikzee De Beuze. Wereldwinkel tentoonstelling „Voor Moeders, van Moeders". Brouwershaven Markt. Vertrek reis bejaardensoos. 8.30 uur. Vrijdag 10 mei Zierikzee Huis van Nassau. Bingo-dansant Bond van opzichzelfstaanden, sei- zoenslotavond. 20.00 uur. Zaterdag 11 mei Zierikzee Parkeerplaats ZWN-station. Vertrek naar landschap Schouwen-Duive land. 9.30 uur. Nieuwerkerk Jeugdsoos De Kêête. Oud papier op halen vanaf 10.00 uur. Maandag 13 mei Zierikzee Stadhuis. Grote commissiekamer, openbare vergadering Streekarchief- commissie Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. 14.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2