streeknieuws Gevarieerd programma op Koninginnedag in Bruinisse Koninginne dag Scharendijke ZILT ALS DE ZEEWIND Vriendschapscomité op bres voor buitenlanders in Zeeuwse samenleving NOORDWELLE DRUKKERIJ Extra aandacht voor twee minuten stilte met dodenherdenking Vervoersbond en entplicht varkens in Zeeuws- Vlaanderen Paus als pelgrim in Den Bosch Gietijzeren liefde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 april 1985 Nr. 23716 9 BRUINISSE - De gele kaart voor de organisatie van de viering van Koning innedag op Bruinisse is uit. De Stichting Festiviteiten Bruinisse is er weer in geslaagd om een gevarieerd programma samen te stellen waar voor ,,elck wat wils" in zit. De stichting heeft hierin medewerking gekregen van de scholen, de Padvinderij, de muziekvereniging ,,Nu met Hope" en, op het laatste nip pertje, de sport wereld. Helaas hebben de scholen er vanaf gezien aan de tradi tionele aubade deel te nemen. De dag begint om acht uur met klokgelui, waarbij iedereen ge vraagd wordt de vlag te hijsen. Om negen uur zal een koperensemble van ,,Nu met Hope" en „Oefening en Uit spanning" vanaf het gemeentehuis koraalmuziek ten gehore brengen. Om half tien vindt ten overstaan van het college van burgemeester en wet houders eerst plaats het ballonnen oplaten door de schooljeugd. Deze ballonnen zijn beschikbaar gesteld door de Rabobank. Rijwielhandel Haeck en fa. H. E. Braber stellen prachtige prijzen beschikbaar voor diegenen welke ballon het verst komt. Teruggestuurde kaarten moeten vóór 19 mei bij Jan Braber worden ingeleverd. Hierna hijst de Scouting groep „Prinses Margriet" de vlag terwijl de schoolkinderen het Wilhel mus zingen met medewerking van de muziekkorpsen. Om kwart voor tien vindt de muzi kale rondgang door het dorp plaats. De stichting roept de jeugd op om zich te verkleden (of de fiets) omdat ook hier weer een prijsje boven staat. In het kader van 40-jarig bevrijding zal de hele dag, van tien tot vier uur, het oorlogsmuseum gratis toeganke lijk zijn. Ook het visserijmuseum is gratis te bezichtigen waar doorlo pend video-films worden vertoond voor de Noordzee- en mossel visserij. Vanaf half elf vindt op het plein voor het gemeentehuis plaats een kinder braderie en de kinderspelen. Disco-middag Van half twee tot half vijf wordt in het Dorpshuis een disco-middag ge houden die gratis toegankelijk is. Mogelijkheid tot play-back. De mu ziek wordt verzorgd door de disco „Free Record Shop". Aan de totstand koming van de gele kaart voor de or ganisatie werkte vooral de sport ad viescommissie mee. Het hele middag programma staa in het teken van de sport, waarbij wederom het onder deel „Superstars 1985" waarvoor de jeugd van 13 tot en met 17 jaar zich tot en met donderdag kan opgeven bij „Johnny's Thria". Van één uur tot half vier op het sportterrein volleybal, zaklopen en voetbal. De Superstars gaan daar hardlopen en steltlopen. Om drie uur gaan de Superstars de gymzaal in: optrekken aan de rekstok. Vanaf half vier in de gym zaal badminton en op de tennisbanen tenniswedstrijden, terwijl de Su perstars rond het Dorpshuis gaan fietsen met hindernis en auto-duwen. Rond vier uur bij het Dorpshuis jeux de boules en touwtrekken. Om zeven uur in het Dorpshuis vindt de denkronde weer plaats. De uitreiking van de prijzen, be kendmaking van de Superstars 1985, bekendmaking van de sportman-, vrouw- of ploeg van het jaar 1984 en de penning van verdienste vindt plaats om acht uur. Rond half negen start de vijf-mans formatie „Light House" band als af sluiting van de feestelijke dag tijdens het Oranjebal. SCHARENDIJKE - Het Oranje-Comité „Scharendij ke" heeft voor de viering van Koninginnedag 1985 het programma gereed. De start van het programma wordt gemaakt met een optocht van versier de fietsen, autopeds, en dergelijke, door het dorp. Daaraan vooraf vindt de keuring plaats op het Zwarte Plein. De optocht zal worden bege; leid door het muziekgezelschap „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk. Om ongeveer 10.00 uur zal burge meester W. den Boer bij het gemeen tehuis een toespraak houden en de winnaars bekend maken van de feestelijke optocht. Het ochtendprogramma wordt be sloten met een filmvoorstelling in „de Putmeet"; vertoond wordt de film „Prins Harabout". Het middagprogramma bestaat uit drie delen. Om 14.00 uur is er in de Dorpsstraat een poppenkastvoor stelling, gevolgd door het oplaten van ballonnen (14.30 uur). Vanaf 15.30 uur zal in „de Putmeet" een play-back wedstrijd worden gehou den. Om 18.00 uur start vervolgens een oriënteringsrit voor auto's vanaf het Zwarte Plein. Tegen een inschrijfgeld van 3,50 zijn de reglementen en de startkaarten vanaf 17.30 uur ver krijgbaar in „de Putmeet". Oranjebal Het Koninginnedagprogramma in Scharendijke eindigt 's avonds met een Oranjebal met bingo. Medewer king wordt verleend door „The Wipe Outs", die het gebeuren in „de Put meet" muzikaal zullen omlijsten. Tij dens het bal zullen tevens de win naars van de oriënteringsrit bekend worden gemaakt. BROUWERSHAVEN Derde prijs voor Smalstads gemengd koor Tijdens het Zeeuws zangersmani fest, dat zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd ge houden, heeft het Smalstads ge mengd koor onder leiding van Bert Gebben beslag weten te leggen op een derde prijs in de afdeling C. Het koor kreeg van de jury 181 punten voor de vertolking van de liederen „Feinslieb, hast mich gefangen" van Hans Leo van Hasler dat door de jury verplicht was gesteld en „Locus iste" van A. Bruckner, de vrije keuze van het koor. ZONNEMAIRE Oranjemarkt De afdeling Noordgouwe e.o. van de NBvP is dinsdag 30 april vertegen woordigd op de oranjemarkten in Zonnemaire en Dreischor. In Zorme- maire staat de afdeling met een ca deaubon en in Dreischor met een be hendigheidsspel. NIEUWERKERK Rommelmarkt De jeugdsociëteit De Kêête te Nieu- werkerk houdt zaterdag 18 mei op de Kerkring een rommelmarkt. Hier voor kan de organisatie nog spullen gebruiken. Op zaterdag 27 april komt de organisatie vanaf 10.00 uur langs om spullen op te halen. De jeugdso ciëteit kan voor de rommelmarkt van alles gebruiken. Verzocht wordt de spullen voor het huis gereed te zetten. KAPELLE Vereniging van kerkvoogdijen De Vereniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, afdeling Zee land houdt dinsdag 7 mei in Dc Vroo- ne te Kapelle haar jaarvergadering. Naast het huishoudelijk gedeelte staat een inleiding op het program ma. Mr. H. J. Wouters, directeur van de Vereniging van kerkvoogdijen spreekt over de Vereniging van kerk voogdijen Toen en Nu. De vergade ring begint om 19.30 uur. THOLEN Reünie in Ten Anker Het bejaardencomplex Tbn Anker in Tholen houdt zaterdag 1 juni een reünie voor oud-medewerkers. Het DEN HAAG - Een werkgroep van acht departementen zal in november dit jaar een rapport uitbrengen over de gevolgen van de vergrijzing in Ne derland. De regering zal naar aanlei ding van dit rapport eind dit jaar een standpunt bepalen. Minister de Ko ning van Sociale Zaken en Werkgele genheid hoopt in januari 1986 een uit voerend plan gereed te hebben. Hij maakte dit woensdag bekend in een uitgebreide commissievergadering met de kamercommisie voor Sociale zaken en Werkgelegenheid. DEN HAAG - De houdbaarheid van vanillevla laat te wensen over. Zeven van de achttien merken „volle" vla bleken omstreeks de uiterste ver koopdatum al niet meer zo best houd baar. Echt bedorven waren ze nog niet, zo blijkt uit een onderzoek van Konsumten Kontakt (KK) in zijn blad Koopkracht. De organisatie ad viseert consumenten vanillevla altijd ruim voor de uiterste verkoopdatum te kopen en te consumeren. DEN HAAG - De ministeries van Algemene Zaken, Onderwijs en Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur zijn een uitgebreide campagne gestart om dit keer meer dan voor gaande jaren extra aandacht te vra gen voor de gebruikelijke twee minu ten stilte met dodenherdenking. De veertigjarige herdenking van de be vrijding is de aanleiding daartoe. Dit heeft het ministerie van WVC be kendgemaakt. De campagne is speciaal gericht op jongeren van 12 tot 25 jaar. Tussen half april en 4 mei wordt er tien keer een speciaal televisiespotje van een minuut over de herdenking uitgezon den. Bovendien worden er informa tieve folders en posters verstuurd. Die gaan naar scholen voor voortge zet onderwijs, organisaties voor jeugd- en jongerenwerk, club- en buurthuizen en bibliotheken. Verder worden onder andere gemeentelijke voorlichtingsdiensten en de WV's van de folders voorzien. Ook buiten landers worden op deze manier bena derd. Staatssecretaris Van der Reij den van WVC heeft leerkrachten, begelei ders en vormingswerkers in een bege leidende brief verzocht in hun pro gramma aandacht aan de dodenher denking te besteden! Zowel in de tele visiespot als in de folder wordt dit keer ook gewezen op de rol van het In disch verzet, aldus het ministerie. MIDDELBURG - Te Middelburg heeft zich het Nederlands-Turks Vriend schapscomité gevormd, dat is ontstaan uit het in november vorig jaar opge richte Steuncomité Yilmaz-Fidan. Het Steuncomité richtte zich voorname lijk op het ondersteunen van een Turks gezin dat, uit angst voor een dreigende uitzetting uit Nederland, asiel had gezocht in de R.K. Petrus- en Pauluskerk te Middelburg. gaat hier om een activiteit in het ka der van de viering van het 30-jarig be staan van deze Thoolse instelling van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SV-RZ). De reünisten met hun partner wor den omstreeks 19.00 uur verwacht in de grote recreatiezaal van Ten Anker. Daar wordt onder meer een nieuwe dia-serie met geluid over de voorma lige „werkplek" getoond en staat een koud buffet gereed. Vanzelfsprekend zal het elkaar (opnieuw) ontmoeten in een gezellige sfeer als rode draad door de gehele opzet lopen. Het organiserend feestcomité re kent op een grote opkomst van oud medewerkers, komend uit vele delen van het land. Men hoopt dat men zo mogelijk elkaar zal stimuleren op de reünie aanwezig te zijn. Aan de deel nemers zal een bijdrage van tien gul den worden gevraagd. Aanmelding vooraf is wel gewenst. Dat kan - liefst voor 8 mei - bij Adri de Graaf, Hoo gaarsstraat 30, 4691 KC in Tholen. Te lefoon 01660-3828. DEN HAAG - Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij heeft met ingang van woensdag 24 april een vervoerverbod en entplicht voor varkens ingesteld in Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Limburg. Tot en met 7 mei is het vervoer van varkens in Zeeuws-Vlaanderen en in Zuid- Limburg (beneden de lijn Susteren- Roosten) verboden. Bovendien moe ten alle varkens in beide gebieden gedurende deze periode worden geënt tegen varkenspest. Staatssecretaris Ploeg heeft hiertoe besloten om mogelijke verspreiding van klassieke varkenspest te voorko men. Het vervoerverbod geldt niet voor het vervoer van slachtvarkens van minimaal 85 kg van buiten beide gebieden naar slachthuizen binnen de gebieden. Voorwaarde is echter dat dit vervoer rechtstreeks en zon der oponthoud plaats vindt. Doorvoer van varkens is in Zeeuws- Vlaanderen mogelijk via de N-58 of de N-60. In Zuid-Limburg is doorvoer mogelijk via de A-2, de A-76 of de N- 278. In bijzondere gevallen en onder bepaalde omstandigheden kan door of namens de directeur van de veteri naire dienst ontheffing worden ver leend van deze maatregel. ADDIS ABEBA - Minister Schoo van Ontwikkelingssamenwerking stelt bijna 8 miljoen gulden beschik baar voor hulpverlening aan Etiopië. Inmiddels heeft het Comité haar activiteiten uitgebreid. Het stelt zich ten doel, op vrijwillige basis, te hel pen bij het optimaal laten functiohe- ren van de buitenlanders in de Zeeuwse samenleving. Het Comité bestaat uit Turkse en Nederlandse le den. Zij trachten de vriendschap en samenwerking te bevorderen tussen Nederlanders en andere culturele groeperingen. DEN BOSCH - Paus Johannes Pau- lus de Tweede neemt tijdens zijn be zoek aan Den Bosch op zaterdag 11 mei als pelgrim deel aan de jaarlijk se bidtocht ter verering van de Heili ge Maagd Maria. Geknield op een bidstoel in de pausmobiel zal hij sa men met 1250 andere pelgrims door de Bossche binnenstad trekken ach ter het mirakelbeeld van de Heilige Moeder. De paus zal de pelgrims di verse keren voorgaan in gebed, onder andere door het „Onze Vader" te bid den. Dat heeft de commissie Pausbe zoek Bisdommen Breda Den Bosch woensdagmorgen op een persconfe rentie bekendgemaakt. De paus komt over kwart over drie per helicopter aan in Den Bosch nabij het provinciehuis, kort na zijn lan ding op Eindhoven Airport. Naast de deelname aan de bidtocht staat cen traal de wijding van het nieuwe al taar van de kathedraal Sint Jan en een ontmoeting met vertegenwoordi gers van het katholiek onderwijs in het provinciehuis. Gedurende het pausbezoek zal een deel van de Bossche binnenstad her metisch worden afgesloten. Alleen genodigden worden er toegelaten. Andere belangstellenden kunnen de paus zien langskomen als hij deel neemt aan de bidtocht of als hij per pausmobiel daarheen op weg is via de Pettelaarseweg. Langs diezelfde route gaat hij overigens per pausmo biel terug naar het provinciehuis. Door het wegvallen van de Stich ting Welzijn Buitenlanders te Vlissin- gen, enkele jaren geleden, en door de eis van het ministerie vaü WVC dat buitenlanders zelf verenigingen moesten oprichten is professionele hulp voor de buitenlander moeilijk te vinden. Het Comité bemiddelt thans, in de hoop op structuele oplossingen, op ideële basis. Zo kon onlangs, in sa menwerking met de Middelburgse politie en de Turkse werknemers Ver eniging, een voorlichtingsavond geor ganiseerd worden waar buitenlan ders de kans kregen vragen te stellen. Het Comité noemt als meest dringen de zaak het assisteren bij het inge- bruiknemen van Demerary door de Turkse Vereniging, waar zeer veel ac tiviteiten moeten starten, waarbij veel vrijwilligers nodig zullen zijn. Het Comité zoekt mensen die kunnen helpen bij administratieve taken, maar ook handige personen voor b.v. een aantal noodzakelijke verbouwin gen. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Vrijdag 26 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur De Carsons. Gerard zit God frey behoorlijk dwars. 16.15 uur Een ongewone oma. 16.20 uur Vrouwtje theelepel. Sprookje. 16.45 uur Perplex. Maandelijks jeugdmagazine waaraan deze keer wordt meegewerkt door leerlingen van de Christelijke Nassau Scholen gemeenschap in Breda. 17.30 uur Nieuws. 17.45 uur Wissels. Magazine dat wordt gepresenteerd door Dick Pas- schier en Legien Kromkamp. 18.20 uur Sneeuwman Willem. Teken filmpje. 19.00 uur Helemaal alleen in je eentje show. Amusementsshow vanuit 't Spant in Bussum. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Helemaal alleen in je eent je. Vervolg. 21.30 uur Hier en nu. Actualiteitenru briek. 22.15 uur The winds of war. Pug ver trekt uit Berlijn om een bezoek te brengen aan Manilla alwaar hij zijn zoon Byron hoopt aan te treffen en gaat vervolgens richting Hawaï. 23.05 uur Meditatie. Een korte medi tatie van ds. Bleij. 23.10 uur Hill street blues. Er heerst een mineur stemming als Furillo slecht nieuws brengt van Phil Ester- haus. Jesus Martinez, de bendeleider, sluit met Furillo een overeenkomst. 00.05 uur Journaal. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven. 18.20 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Op volle toeren. Neder landstalige muziek gepresenteerd door Chiel Montagne. 20.25 uur Knecht van Hitler. Albert Speer zet zich in om Berlijn meer al lure te geven. Zijn vrouw komt er achter welk rollenpatroon voor de vrouwen Hitier voor ogen staat. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Tot de orde geroepen. Een driedelige documentaire over de ont wikkelingen binnen de katholieke gemeenschap in Nederland. Vijf be kenden vertellen over hun toetreden tot de orde. 23.30 uur Nieuws voor doven. 23.35 uur Men of boystown. Speel film uit 1941. In het verhaal van de gemeenschap van verwaarloosde en uit het gareel gelopen jongeren ko men deze jongeren nu in het geweer tegen strenge wantoestanden op een school in de omgeving. Vrijdag 26 april, 20.25 uur, Ned. 2: Knecht van Hitler,\ Rutger Hauer als Albert Speer. AMSTELVEEN - De Ziekenfonds raad zet vraagtekens bij de door staatssecretaris Van der Reijnden van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur berekende kostenbesparingen in 1983 door de invoering van de medicijnk naak, de eigen bijdrage van een rijks daalder per recept. Dit blijkt uit een ontwerpbrief aan de staatssecretaris die donderdag nog in de raad aan de orde komt. DEN HAAG - Konsumenten Kon- takt (KK) vindt dat alle alcoholrecla mes verboden moeten worden. Vanaf volgende maand gaan KK en de Vara anti-alcohol spotjes uitzenden op de televisie, zo staat in Koopkracht, het maandblad van deze consumentenor ganisatie. ROTTERDAM - De controle bij be drijven in de Rijnmond op naleving van vergunningen op grond van de hinderwet en de afvalstoffenwet zal intensiever en systematischer gaan plaatsvinden. Dit staat in de nota handhaving milieuwetgeving van het openbaar lichaam Rijnmond. LEIDSCHENDAM - De tekst „Ro ken bedreigt de gezondheid" op pak jes shag en sigaretten wordt wellicht vervangen door een andere. „Roken schaadt de gezondheid. Het kan long kanker of hartklachten veroorzaken" is een voorstel hiertoe dat staatsse cretaris Van der Reij den van Volksge zondheid onlangs ter advies aan de Adviescommissie Warenwet heeft gestuurd. LONDEN - Een mannetjes gans in Engeland die Rodney heet blijft zijn eerste liefde, een gieter waarvan de lange nek hem toen hij nog heel jong was charmeerde, trouw. De twee bekoorlijke vrouw tjesganzen die zijn bazin, me vrouw Sheila Court, voor hem kocht, hebben Rodney koud gelaten. „Heel jong gansje zijnde wist hij niet waarop een echte gans leek", zei mevrouw Court. ,,Ik hoop alleen maar dat hij bij het verstrijken van het minneseizoen, een beetje bijdraait^. 25 „Nou is het wel genoeg, Jan," viel Van Duin zijn zoon in de rede. „Je zou Karei nog doen denken dat het met de kermis niks anders was dan moord en doodslag. Er gaan jaren voorbij dat er helemaal niks gebeurt en nu en dan zo'n klein vechtpartijtje tussen brooddronken jongens heeft toch echt niks te betekenen, hoor. Nee, als je tijd en zin hebt moet je beslist eens gaan kijken." „En jij, Marjan," vroeg Karei aan Marjan die nu ook binnengekomen was, „ga jij ook altijd naar de ker mis?" Marjan schudde haar hoofd. „Vroeger wel, maar de laatste jaren ben ik er niet meer geweest. Och, weet je, het is wel leuk wanneer je met je vriendinnen allemaal als vrij gezel naar de kermis gaat, maar m'n vriendinnen zijn allemaal zo'n beetje aan de man en alleen is het natuur lijk niks." „Dan ga je dit jaar zeker met Wim? Of houdt die niet van de kermis?" „Of Wim gaat weet ik niet, maar ik ga beslist niet mee. Wim gaat natuur lijk met z'n vrienden en ik houd niet van mannen die een borrel op heb ben." „Nou, maar ik ga vast?" stelde Jan heel nadrukkelijk. „Er komen nog een paar jongens van school en we hebben afgesproken dat we de hele dag in het dorp blijven. We komen ook niet thuis eten, hoor." zei hij te gen Maartje, „en brood mee hoeft ook niet," voegde hij er triomfantelijk aan toe. „Hoezo?" informeerde vader Van Duin, „gaan jullie in hongersta king?" „Och wat, we zullen heus niks te kort komen, hoor, want er is van alles en ik heb lekker gespaard voor de kermis. Maar eh als u nog wat zou willen geven voor de Pasen „Nou, dat' zullen we nog wel eens zien," zei Van Duin z'n gezicht heel bedenkelijk trekkend en tegelijk knipogend naar Karei, waardoor het wel een heel vreemde grimas werd. Duidelijk genoeg echter voor Jan om vergenoegd te gaan zitten glunderen. „Ik ga nog even naar het strand," zei Marjan. „Over een uurtje ben ik wel terug." Ze was al bij de deur toen Karei haar nariep: „Zeg Marjan, bezwaar als ik meeloop? Het is zulk prachtig weer vandaag, zonde de hele avond binnen te zitten." Even later liepen beiden het pad af door de duinen naar het strand. Het was niet voor het eerst dat Mar jan en Karei samen gingen wandelen. Niet alleen naar het strand waren ze dikwijls getrokken, maar over het hele eiland was Marjan meegefietst en gewandeld met Karei, die telkens weer nieuwe ontdekkingen deed. De ene keer kwam hij thuis met enthou siaste verhalen over het allemachtig leuke riviertje Do Bernisse. dat tus sen de eilanden Voorne en Putten door ARIETA DE MAN door het landschap kronkelde. Dan moest Marjan beslist een keer mee naar Hellevoetsluis, het voormalige marinestadje, dat nu tussen de wal len bijna uitgestorven lag te wachten, omdat de bewoners met de marine waren vertrokken. Telkens opnieuw waren ze naar Den Briel gegaan om de Catharijnekerk, waarop Karei verliefd was geraakt, te beklimmen en van de toren af uit te kijken over het eiland en de Brielse Maas. Gewel dig veel had Marjan in de afgelopen maanden van Karei geleerd, want hij was niet alleen een boeiend verteller, maar bovendien wist hij allerlei bij zonderheden over bouwstijlen en ge schiedenis. Hij wist het zo enthousiast op Mar jan over te brengen dat die op haar beurt geboeid kon worden door dc schoonheid van oude geveltjes, of van een fraai stuk houtsnijwerk. Tbt vrolijke verbazing van Karei, was het nu en dan zelfs zover, dat ze hem op z'n vingers tikte wanneer hij in het vuur van z'n verhaal een ver gissing maakte over de periode waar uit een geveltje stamde of wanneer hij het met de familiegeschiedenis van Jacoba van Beieren of de Graven van Voorne niet zo nauw nam. Op haar beurt leerde Marjan aan Karei de natuur te zien. Geboeid kon hij toeluisteren wanneer Marjan vertel de over de plantenen vogels in dc dui nen, die ze allemaal bij naam en toe naam kende. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9