Raad Zierikzee kwam tot verdeling reserveringen Nota Steunverlening Minima leidde tot pittige discussie streeknieuws Edelslager Bert Visch nu ook in Scharendijke Conform advies commissie financiën Gemeenteraad Zierikzee Honden vergiftigd in Dreischor Knolcyperus bedreigt bloembollen telers MIDDEN MIDDENSTAND Jti«tnics« f 32,50 4 ZIERIKZEE - Conform het advies van de commissie fi nanciën besloot de Zierikzeese gemeenteraad maandag avond tot verdeling van een bedrag van 450.000,— over een aantal reserves. Aanvankelijk bestond het voorne men als gemeente Zierikzee een eenmalige bijdrage te le veren in de investeringskosten van de nieuwe biblio theek. Door aanvaarding van de nieuwe verdeelsleutel voor subsidiëring van het openbaar bibliotheekwerk in de regio, ontviel echter de grond aan dat voornemen. De inmiddels gevormde reserve voor dat doel ad 450.000,— kon derhalve een andere bestemming krijgen. Besloten werd 200.000,— te ge bruiken tot vorming van een reserve 'Aanleg parkeerterrein Baden Po- wellweg, eerste fase'; 100.000,— toe te voegen aan de reserve 'Herbestra- ting'; 50.000,— te gebruiken tot vor ming van een reserve 'Verkeerscircu latieplan' (VCP) en 100.000,— toe te voegen aan de 'Restauratiereserve' in verband met tegenvallers op twee projecten, te weten: restauratie ka demuren en restauratie molen 'Den Haas'. De besluitvorming leverde vooraf gaand een vrijwel identieke discussie op als recentelijk tijdens de openbare vergadering van de commissie finan ciën. De heer D. van der Wekken (PvdA) pleitte wederom voor een ho gere reservering ten behoeve van de uitvoering van het VCP. Zijn fractie wilde daar hogere prioriteit aan ver lenen dan aan de aanleg eerste fase Baden Powellterrein, welke reserve Van der Wékken wel met 50.000, verlaagd wilde zien. Relatie De discussie maakte duidelijk dat zowel raadsleden als college in elk ge val wel de relatie zagen tussen de maatregelen in het kader van het VCP en de aanleg van het Baden Po wellterrein. Raadsvoorzitter burge meester Th. H. de Meester wees er echter nogeens op, dat de voorzienin gen ten behoeve van het VCP nou een maal niet volledig voor het komend zomerseizoen gerealiseerd zullen kunnen zijn. De voorzitter erkende, dat er zich de komende zomer ongetwijfeld ver keerstechnische problemen zullen voordoen. Een situatie, die wellicht volgend jaar pas verbeterd zal kun nen worden. Ook de aanleg eerste fase Baden Powellterrein verwacht de wethouder publieke werken P. de Rijke niet eer der dan in het komend najaar gereed te hebben. Evenals tijdens de vergadering van de commissie financiën kwam de heer J. J. Geleijnse (VVD) tot de ver woording, dat een goede spreiding van de beschikbare gelden dient plaats te vinden en derhalve gereali seerd dient te worden wat het eerst realiseerbaar is. Geen halszaak Met deze benadering kon ook de heer Van der Wekken meegaan, die te kennen gaf van de verdeling der re serves ook niet beslist een halszaak te willen maken. In verband met de bouw van de nieuwe bibliotheek besloot de ge meenteraad tot verkoop van het per ceel grond in het bestemmingsplan 'Haringvlietplein' voor een bedrag van 284.062,50 exclusief b.t.w. Verder kwam men tijdens deze raadsvergadering tot de vaststelling van reeds genoemde nieuwe ver deelsleutel voor subsidiëring van het openbaar bibliotheek in de regio. De raadsvoorzitter sprak ten aanzien van de tot stand gekomen regeling zijn grote waardering uit voor de eensgezindheid, die hierbij door de regiogemeenten werd betracht. De heer L. Bécu informeerde of er inderdaad nog kans bestaat, dat de subsidiebedragen nog aangepast moeten worden ten gevolge van een hoger uitvallende aanbesteding voor de nieuwe bibliotheek. Daarop liet de voorzitter weten, dat thans inder daad nog besprekingen worden ge voerd tengevolge van het feit, dat de aanbesteding wat hoger dan de ra ming is uitgevallen. Herziene grondprijs Tbn gevolge van een reeds eerder genomen besluit tot herziening van het bestemmingsplan Kaaskenswa- ter, was het mogelijk ook de grond prijs per m2 te herzien. De gemiddel de uitgifteprijs werd gesteld op 77,96 per m2 exclusief btw. CDA- woordvoerster mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal kreeg desgevraagd de mededeling, dat er veel vraag naar percelen in dit bestemmingsplan be staat. De heer Bécu moest tot zijn spijt uit monde van wethouder De Rijke vernemen, dat hij deze zomer nog niet zal kunnen wandelen over het in dit bestemmingsplan aan te leggen voetpad. Een schets voor de uitvoe ring is inmiddels gereed, maar er zal wellicht nog onderhandeld moeten worden in verband met een stukje grondverwerving. Met de stemmen van de twee leden der R.U.-fractie tegen besloot de raad een subsidie van 50,per deelne mer te verstrekken aan showband 'Rust Roest' in verband met een uit nodiging uit twinstad Hatfield om op 22 juni op te treden tijdens het 'Carni val and Procession' in Hatfield. Deze subsidie betreft een bijdrage in de reiskosten met een maximum tot 2.000,—. De heer W. F. Sprengelmeijer me moreerde nogeens .het standpunt van de R.U. betreffende de noodzakelijk geachte afbouw van de internationa le uitwisselingen. Om die reden liet hij weten, dat zijn fractie tegen deze subsidieverlening stemde. „Wie naar Engeland wil, moet maar op eigen kosten gaan", vond de heer Sprengel meijer. Bijkomende reden was te vens, dat in het uitwisselingsbezoek ook een zondag zal vallen. CDA-woordvoerder C. Legemaate zei, dat zijn fractie wel een eindje kon meegaan in de mening van de R.U. betreffende de internationale uitwisselingen, maar omdat het hier een jeugduitwisseling betreft, kon zijn fractie dit keer meegaan met het voorstel tot subsidieverlening. „Hoeveel meer donker wordt het door de energiebesparing?", wilde de heer Bécu weten naar aanleiding van het voorstel een krediet van 10.000,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf van energiebesparende openbare verlichting. Wethouder De Rijke stelde hem gerust met de mede deling, dat het niet donkerder zal worden, omdat de nieuwe lampen minder energie vergen, maar eenzelf de hoeveelheid licht zullen geven. Jeugd tand verzorging „Kunnen we binnenkort een voor stel van het college tegemoet zien ten aanzien van de jeugdtandverzor- ging?". Deze vraag stelde mevrouw M. R. de Jong-van Loo naar aanlei ding van een brief van de Districtsge zondheidsdienst (DGD)." Daarin werd gevraagd of de gemeente belangstel ling had voor deelname aan het pro ject 'Collectieve preventie jeugdtand- verzorging'. Het college verwees naar het eerder genomen besluit van de meerderheid van de raad om niet deel te nemen aan de DGD en was derhal ve van mening, dat op grond van die afwijzing niet op het desbetreffende voorstel kon worden ingegaan. Mevrouw De Jong zei het met dat standpunt wel eens te zijn, maar zij vroeg zich af hoe de gemeente de col lectieve preventie jeugdtandverzor- ging nu zelf ter hand wil gaan ne men. „Het draaide altijd al slecht en dat is één van de oorzaken, dat tot ophef fing van de schooltandartsendienst is besloten", aldus mevrouw Bij de Vaa- te. Zij wees erop, dat zich inmiddels meer tandartsen in deze regio hebben gevestigd en dat zich derhalve geen ontzettend lange wachttijden meer voordoen. De preventieve zorg achtte zij bovendien in de eerste plaats een taak van de ouders. Noodzaak minder Burgemeester De Meester, zelf ja renlang voorzitter van de School tandartsendienst, wees er nog eens op, dat de drastische terugloop van het aantal gebruikers aanleiding was geweest tot opheffing. Door de aan zienlijk grotere bereidheid van ou ders om hun, kinderen reeds op jonge leeftijd mép naar de tandarts te ne men, was 4e behoefte aan een schoo- lartsendienst naar zijn mening veel minder geworden. Mevrouw De Jong reageerde daar op met de mededeling, dat het haar vooral ging om de collectieve preven tieve zorg. Mevrouw Bij de Vaate ver wees daarop naar de mogelijkheid in formatiemateriaal via de scholen te verstrekken. De heer Van der Wekken pleitte voor adhesiebetuiging aan de motie van de Vereniging Milieudefensie te Amsterdam betreffende haar stand punt, dat geen nieuwe kerncentrales dienen te verrijzen omdat het afval probleem nog niet is opgelost. De heer KM Ti dft .Jonge (R.U.) liet weten het eens te zijn met het advies van de VNG, dat niet aan elke inge diende motie adhesiebetuiging zou moeten plaatsvinden. De heer Bécu verwees nogeens naar zijn standpunt, dat hij reeds had in genomen in de vorige raadsvergade ring toen een gelijkluidende motie van de gemeente Vlissingen aan de orde kwam. Hij benadrukte, dat wat hem betreft die nieuwe kerncentrale in Zeeland er gerust mag komen. Mevrouw Bij de Vaate (CDA) liet weten zich te kunnen vinden in het betoog van de .heer De Jonge en sloot zich dan ook aan bij het meerder heidsadvies van het college om de motie voor kennisgeving aan te ne men. Persoonlijk week zij daarmee af van haar standpunt ingenomen in de vorige raadsvergadering toen zij koos voor adhesiebetuiging aan de motie van de gemeente Vlissingen. Een constatering, die ook de heer Van der Wekken tot zijn spijt moest doen. ZIERIKZEE - „Er staat niks nieuws in", constateerde CDA-fractievoorzitter C. Bij de Vaate maandagavond tij dens de Zierikzeese gemeenteraadsvergadering naar aanleiding van de nota van de staatssecretaris van bin nenlandse zaken betreffende de mogelijkheden tot steunverlening aan minima. echter dat men voorzichtig moest zijn met het idee te wekken, dat een dergelijk verzoek heel wat tevoor schijn zal brengen. Hij wilde liever niet de indruk vestigen, dat er nu een reële kwijtschelding zal kunnen plaatsvinden. De mogelijkheden tot steunverlening zijn zeer beperkt en Van Gastel was van mening, dat men daar maar beter eerlijk over kan zijn „Het gaat me dan ook een beetje de keel uithangen, dat de PvdA steeds weer suggereert, dat de gemeente Zierikzee van alles nalaat", aldus de wethouder. De heer L. Bécu (VVD) wees erop, dat de nota eindelijk duidelijkheid verschaft omtrent de hiervoor gel dende criteria. Het was, volgens Bé cu, nu wel duidelijk, dat je als ge meente in dit opzicht niet veel mag doen. De VVD-woordvoerder kon zich daar wel vinden, omdat, naar zijn mening, met lokale maatregelen toch het rijksinkomcnsbeleid wordt doorkruist. Wel achtte hij het een pluspunt, dat volgens de richtlijnen in de betreffen de nota, een individuele beoordeling voor al of geen steunverlening moge lijk blijkt te zijn. Binnen richtlijnen PvdA-woordvoerder D. van der Wekken stelde vast, dat het verzoek aan de Raad van Bestuur van de Rei nigingsdienst tot ontwikkeling van een individualiserend kwijtschcl- dingsbeleid ten aanzien van de reini gingsrechten. in elk geval pastte bin nen de richtlijnen van genoemde nota. Wethouder L. J. van Gastel vond Uit verband gerukt „Met zo'n reactie wordt mijn op merking totaal uit z'n verband ge rukt", antwoordde Van der Wekken. Hij zei dan ook ernstig bezwaar te maken tegen de beschuldiging van de wethouder. De PvdA- fractievoorzitter liet weten de zaak zuiver technisch te hebben benaderd met de constatering, dat het verzoek paste binnen het raam der criteria. Wethouder Van Gastel bleef echter bij zijn mening, dat de PvdA-fractie DREISCHOR - Begin deze week zijn in Dreischor drie honden overle den aan Vermoedelijk vergiftiging met strychnine, dat in worst was ge stopt. De dieren zijn afkomstig uit de Welleweg en omgeving en onderzocht door dierenarts S. J, Bergsma uit Zie rikzee. De politie, bezig met het onder zoek, vraagt degenen die iets afweten of gezien hebben van deze akelige kwestie, zich ipet haar in verbinding te stellen. Intussen adviseert zij hon denbezitters uit Dreischor hun dieren in de gaten en aangelijnd te houden. soms ten onrechte suggereert, dat er heel wat te halen valt voor de echte minima. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester trok de discussie in wat breder verband en was ook van mening, dat erop landelijk niveau in derdaad enige stemming wordt ge kweekt op dit gebied. Hij vond het echter onjuist de indruk te wekken, dat de ene gemeente een socialer be leid zou voeren dan de andere. Daar mee werd de discussie besloten. LISSE - De besmetting van een aantal percelen bloembollenland met het omkruid knolcyperus vormt een bedreiging van de eerste orde voor de teelt van bloembollen. Als een zwaard van Damocles hangt een aantal telers een teeltverbod voor de ze besmette percelen boven het hoofd. Dat zei dc voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, J. de Jon ge, dinsdag tijdens de algemene le denvergadering van zijn vereniging in Hillegom. ZIERIKZEE Oud-stadgenoot stuurman op Zonnebloem-schip Deze week is Ronald Keikes te Dokkum, voorheen inworipr van Zie rikzee, benoemd tot stuurpan op het gloednieuwe „ZonnebltenT'-schip, dat dankzij een nationale a;tie onder de naam „1-2-3 show" kon Horden ge bouwd. Dit grote patiënteriiehip, dat enkele maanden geleden doir de ko ningin op de werf-Damen teBergum werd gedoopt, zal op 30 juni te eerste Rijn-reis maken. In 1975 was Ronald de gelukkige, die op kosten van de Zierikzeese Sla- venkas een reis met de gaffelschoener „Eendracht" naar Helgoland mocht meemaken. Collecte De collecte in Zierikzee ten batl van Vrienden van de Hartstichting heeft ƒ7116,45 opgebracht. Gevers en col lectanten wordt dank gezegd. BURGH-H AAMSTEDE Interkerkelijke herdenkingsdienst op zondag 5 mei wordt 'h de Ned. Hervormde kerk te Burgb-Haamste- de een interkerkelijke herdenkings dienst gehouden. Alle inwoners van de gemeente Westerschbuwen en toe risten zijn welkom. Dé Koninklijke Muziekvereniging Vlfitte van Haemstede verleent muzikale mede werking, net als het zongkoor Nu met Hope en het Interkerkelijk Zangkoor. De dienst begint om 15.00 uur. Reisje NCVB De afdeling Burgh-[iaamstede van de NCVB maakt doncferdag 2 mei het jaarlijkse uitstapje, pm 07.00 uur vertrekt de bus uit Burgh naar Brus sel, waar de Koninklijke Tuinen wor den bezocht. Er zijn neg.enkele plaat sen vrij in de bus. Iilichtingen en opgave zo spoedig mogelijk bij mevr. V. d. Velde, Renesse, tel 01116-1446 en bij mevr. Koster, Haimstede, tel. 01115-1308. RENESSE Glasactie In het kader van de Acte Hulpburg van de CJV De Schakel te Renesse wordt zaterdag 27 apriljvanaf 08.45 uur glas opgehaald. Dt opbrengst van de vorige keer kwan ten goede aan de Stichting Mensei in Nood. Omdat men door andere Activiteiten binnen de vereniging ni^t.jn staat zal zijn deel te nemen aan de saterdag te houden s'ponsorfietstocht i van het Jeugd Rode Kruis is beslqen dat de opbrengst van de Actie Hubbrug van de maand april aan het J4igd Rode Kruis ten goede zal komen NOORDVVELLE Reisje NBvP De NBvP, afdeling Noordvelle e.o. maakte dinsdag met 47 dimes het jaarlijkse reisje. Op de heenreis werd in De Wouve Tbl gestopt vooreen kop je koffie met gebak, waarna.de tocht naar Gent werd voortgezdt. Rond twaalf uur bereikte men het 'teisdoel, de „Gentse Floraliën" in Gsnt, een internationale bloemententoonstel ling die eens in de vijf jaar wordt ge houden. Een binnentuin in' land schappelijke stijl, met pergola's en waterpartijen, vormt het decor voor vele duizenden azalea's en rondrden- drons in vele kleuren en mfcten. Naast het gangbare assortment blad- en bloeiende potplanten is er een keur snijbloemen te zien, v#or een deel verwerkt in prachtige arran gementen De totale oppervlakte van de tea- toonstellig bedraagt 3 ha. In „Mai- kendael" te Breda werd in een uiters- gezellige sfeer genoten van een heer lijk etentje. BROUWERSHAVEN Thema-dienst Gevoelens en emoties in de kerk, is hel onderwerp in de thema-dienst, welke zondagavond om 18.30 uur zal worden gehouden in de kerk Boston plein, Brouwershaven. Ds. D. Schneider zal de overden king houden en verder is er gelegen heid, tijdens en na de dienst gedach ten over dit thema naar voren te brengen. De avond is voorbereid door een werkgroepje, dat verder ook ac tief zijn medewerking verleent. Muzikale medewerking zal worden verleend door Dik de Koning, Brui- nisse (gitaar) en de organist Cees van der Velde. DREISCHOR Muziekavond Crescendo De muziekver°nigirg Crescendo houdt vrijdag 26 april een muzieka- Bruënaar opent filiaal aan Elkerzeeseweg 8 SCHARENDIJKE - Het dorp Scharendijke heeft vorige week enkele dagen zonder slagerij gezeten. Vanaf maandag 15 april was slager N. J. Janse met zijn bedrijf aan de Elkerzeeseweg gestopt, maar op donderdag 18 april was de winkel al weer geopend. De reden voor deze snelle heropening moet worden gezocht in het feit dat Edelslager Bert Visch uit Bruinisse het winkelpand heeft overgenomen en de slagerij als filiaal van zijn in Bruinisse gevestigde zaak voortzet. Bert Visch laat ons vol trots de winkel zien: „We hebben twee dagen gebruikt om de hele zaak goed schoon te maken en een dag om de win kel opnieuw in te richten. Vervolgens hebben we op donderdag 18 april de deuren weer kunnen openen voor de klanten." De dagelijkse leiding van de slagerij berust bij cheffin Jolanda de Koning, die alle kneepjes van het vak heeft geleerd in de winkel van Visch in Bruinisse. Zij wordt in Scharendijke tijdens het seizoen geassisteerd door enkele parttime krachten. Winkel klaar Omdat de ruimte daartoe in Scharendijke niet toereikend is, worden alle produkten in Bruinisse gereedgemaakt. Daar vindt het ambachte lijke werk plaats alsmede de bereiding van de vele vlugklaar-artikelen uit het assortiment, veelal volgens eigen recept. Winkelklaar komen de artikelen aan in Scharendijke, waar zij in de ruim zes meter brede toon bank liggen te wachten op de klanten. INDE De zaak aan de Elkerzeeseweg 8 is zomer en winter geopend. Op dins dag is de winkel gesloten, behalve in het seizoen. Scharendijke kan dus weer goed terecht voor z'n „stikje fleis". vond in het Dorpshuis. Het program ma bevat een twintigtal optredens, waaronder solo's, duo's, trio's en kwartetten. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. DUIVELAND Reisje NBvP De dames van de afdeling Duive- land van de NBvP gingen dinsdag op reis. In totaal zeventig dames stapten in de bussen, bestuurd door de chauf- feurs Manni en Tuinman. In Woerden werd een bezoek gebracht aan de Mona-fabriek. De dames zagen een diapresentatie over de produkten van de Nederlandse Melkunie en Mona en de totstandkoming van de produk ten. Na de rondleiding kreeg iedereen een tasje met Mona-produkten uitge reikt. Daarna maakte het gezelschap een uitgebreide toer door de bol lenstreek. In de Keukenhof mocht ie dereen op eigen gelegenheid rondkij- Advertentie Restaurant Renesse De Hoffelijkheids Pluim Het Zilveren pluim menu Flensjes gevuld met rundvlees ragout Kippesoep met balletjes Gebraden varkensfilet met kerrie- roomsaus en vrurhen Citroen ijs met slagroom SYMBOOL VOORGASnnipinn IS nr. BETERS BEDRIJVES voor reserving 01116-1215 ken. Om half vijf zat iedereen weer in de bus, die de dames naar de Bijhorst in Wassenaar bracht, waar een diner werd gebruikt. SIRJANSLAND Feest op school Naar aanleiding van de opening van het nieuwe schoolgebouw viert de schooljeugd van Sirjansland deze week feest. Afgelopen dinsdag was er een maaltijd voor alle kinderen en leerkrachten in de school, welke op uitstekende wijze was georganiseerd door de leden van de ouderraad. Aan sluitend werd een voorstelling gege ven door poppentheater Alteklein van Ellen Sayers. Zij wist gedurende anderhalf uur de kleine en grote kin deren ademloos te boeien met haar vertolking van Rork, het wratten zwijn. Heden-donderdag kan ieder een de school in bedrijf zien. Vrijdag middag wordt een playbackshow voor en door de kinderen gehouden in de gemeenschapsruimte van de nieu we school. BRUINISSE Collecte De collecte in Bruinisse ten bate van de Vrienden van de Hartstichting heeft 3000,75 opgebracht. Alle ge vers en collectanten wordt dank ge zegd. MAASTRICHT - Ongeveer 150 Zuidlimburgse boeren hebben woens dagmiddag met tractoren, waarvan enkele voorzien van mestvaten, een protesttocht gehouden in de bin nenstad van Maastricht. Rond twee uur boden zij aan gedeputeerde Hil- horst op het Limburgse Provincie huis eên petitie aan waarin gepro testeerd werd tegen de superheffing op melk. RIJSWIJK - Minister Brinkman van WVC heeft de provincie Gronin gen toegezegd dat hij voor 1985 en 1986 in totaal 270.000 gulden zal bij dragen aan twee projecten in het ka der van de leefbaarheid van kleine kernen. Brinkman deed zijn toezeg ging tijdens een werkbezoek dat hij woensdag aan de provincie Gronin gen bracht. Zijn ministerie heeft dit woensdag meegedeeld. DEN HAAG - Prins Bemhard zal in het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) een operatie ondergaan. Door middel van een buikholteoperatie wordt onderzocht wat de aard is van een maagaandoening. De prins is daar woensdagavond opgenomen. Dc Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft dit bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4