Jeugd van Schouwen-Duiveland fietst voor de jeugd in Afrika Bevolking Middenschouwen krijgt weer gemeentelijke informatie in de bus c Nestje in de veren Opnieuw briljanten echtpaar in Duinoord DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Sponsor-fietstocht van het Jeugd Rode Kruis sul op saterdagmiddag 27 april worden gehouden Eenvoudige uitgave als opvolger van de Schouwse koerier W* PÊ 8ii.r Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Bibliotheek Kommissie Streekkunde Waardering Concurrentie Koningin Beatrix opende woensdagmiddag de Een Kommissie Streekkunde moet de jeugd De verkeersplannen van de Aktiegroep Haven- Tijdens de ledenvergadering van het Schou- nieuwe Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. van Schouwen-Duiveland meer gaan interes- kwartier voor de St. Domusstraat en omgeving wen-Duivelandse zaalvoetbalgebeuren hamer- (Pag. 2). seren voor de geschiedenis van de streek, oogstten waardering. (Pag. 3). de Cees in 't Veld op oneerlijke concurrentie (Pag. 3). binnen de KNVB. (Pag. 11). DONDERDAG 25 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23716 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een goede daad gaat nooit verloren; help wie het ook zij, en zonder aanzien des persoons. Pulci SCHOUWEN-DUIVELAND - Na twee keer aan het be gin van dit jaar te zijn uitgesteld, zal het zaterdag 27 april aanstaande dan eindelijk zover zijn. Een paar hon derd, voornamelijk jeugdige deelnemers zullen aan het begin van die zaterdagmiddag van start gaan voor de „Sponsor-fietstocht" van het Jeugd Rode Kruis Schouwen-Duiveland. NIEUWERKERK - Het is van vogels bekend dat zij bij de bouw van hun nes ten vaak ruimschoots gebruik maken van veren. Van een Nieuwerkerkse me rel moet evenwel gezegd dat de waarde van het gezegde overdaad schaadt" door deze vogel ruimschoots wordt bezvezen. Het dier heeft namelijk de moed gehad om bij haar nestbouw gebruik te maken van een grote veer onder een aanhangwagendie sinds enige tijd ge parkeerd staat op de vrachtwagenparkeerplaats aan de Nieuwe Stolpweg te Nieuwerkerk. Tot zover is er nog niets aan de hand, want zolang de aanhangwagen niet gebruikt wordt, loopt de vogel met haar broedsel geen gevaar. Anders wordt het wanneer het transportbedrijf Theunisse Transport te Nieuwerkerk de wagen nodig heeft. Desgevraagd deelde men van de zijde van dit bedrijf mee dat geprobeerd zal worden om het nestje te verplaatsen, wanneer de aan hangwagen weer in bedrijf genomen gaat worden. Op die manier zal de kans, dat het broedsel tot volle wasdom komt, groter zijn dan wanneer het nest op de huidige plaats blijft. Aanvankelijk zou de fietstocht worden gehouden op 26 januari; door de slechte weersomstandigheden werd de datum verlegd naar 9 fe bruari. Maar ook toen speelden de elementen de organisatie parten in de vorm van winterse weerstoestan- den. En uiteindelijk zal de sponsor fietstocht, onder het motto: „De jeugd van Schouwen-Duiveland fietst voor de jeugd van Afrika", dan zaterdag aanstaande van start gaan. Er is op dit moment nog overleg gaande tussen de organisatoren van de actie en de redactie van het Jeugd journaal van de NOS over eventuele televisieopname's van het gebeuren op zaterdagmiddag. Daarover zal echter vrijdagmiddag definitief wor den beslist. De opzet van deze fietstocht is, dat de deelnemers zich laten sponsoren door familie of kennissen. De op brengst van deze sponsorgelden, die moeten worden ingeleverd bij de or ganisatie van de fietstocht, komen ten goede aan de hongerlijdende be volking van Afrika. Maar niet alleen de deelnemende fietsers zorgen voor een bijdrage. Ook het bedrijfsleven op Schouwen- Duiveland heeft gezorgd voor een aanzienlijk bedrag aan giften, in to taal 3.122 gulden. Ter ondersteuning van de actie zal in de Beuze te Zierikzee op zaterdag MIDDENSCHOUWEN - De bevolking van Midden- schouwen krijgt bij wijze van proef voor de periode van een jaar zes keer een eenvoudig voorlichtingsblad in de bus, waarin de gemeente informatie zal verschaffen over bijvoorbeeld zaken in de besluitvorming, verlenen van bouwvergunningen en ontheffingen, voorstellen of be sluiten bij raadsvergaderingen, aankondigingen van (voorlichtings)bijeenkomsten, kortom feiten waarvan het belangrijk is dat de burger ervan op de hoogte is. Wanneer daartoe aanleiding bestaat (zoals recentelijk met de aanleg van drukriolering in buitengebieden) kan een extra nummer worden uitgegeven. Het aan twee zijden bedrukte, in ei gen gemeentelijk beheer uitgegeven blad dient ter vervanging van de Schouwse Koerier, die volgens enige fracties in de gevolgde opzet niet aan verwachtingen en doel voldeed. De fracties kozen evenals het colle ge voor deze goedkoopste vorm van informatie naar de burger toe. Binnen het college was er wel enig verschil van mening over de frequen tie van verschijnen. Burgemeester W. den Boer opteerde vanwege de actua liteit voor twaalf keer per jaar, de beide wethouders (in verband met het financiële aspect) voor zes keer per jaar. Er werd nu dus een soort tussen vorm gekozen: vast zes keer per jaar en eventueel een extra uitgave. De oplage gaat bestaan uit 1150 stuks (huis aan huis bezorgd), die per keer in totaal ruim 230 gulden gaat kosten. W. G. Renden (P.v.d.A) pleitte voor een duidelijk herkenbare vormge ving, nadat J. M. van Langeraad (V.V.D.) zijn verontrusting had uitge sproken dat een eenvoudig stencilt je tussen reclamefolders zijn doel voor- 27 april een verkoopstand worden in gericht door het Jeugd Rode Kruis. Daar zal op verschillende manieren worden geprobeerd om de totale op brengst van de actie te vergroten. Tij dens de middaguren zal de band „The Zoo" uit Zierikzee dit gebeuren muzi kaal opluisteren. Er zijn fietsroutes uitgezet vanuit vier verschillende delen van het ei land. Van elk van die vier routes is het eindpunt de Korte Blokweg in Zierikzee. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om het sportveldencom plex „Den Hogen Blok" als eindpunt te kiezen, maar in verband met het voetbalprogramma op zaterdag was dat niet mogelijk. Daarom heeft men nu de Korte Blokweg gekozen als verzamelpunt van alle deelnemers aan de fietstocht. Route Westhoek Eén van de routes kent drie start plaatsen: Haamstede, Renesse en Scharendijke. Vanuit deze drie plaat sen vertrekken de fietsers om 13.30 uur, waarbij in Scharendijke het startsein zal worden gegeven door burgemeester W. den Boer van Mid denschouwen. Vanuit de drie plaat sen komen de groepen uiteindelijk samen om over de fietspaden langs de Provinciale Weg richting Zierikzee te fietsen. Via de Oudeweg en de Heu- velsweg zal de tocht worden beëin digd op de Korte Blokweg. Route Brouwershaven In Brouwershaven wordt eveneens gestart om 13.30 uur; daar wordt het startsein gegeven door burgemeester C. Slabbekoorn, die de tocht zelf ook per fiets zal maken. De route, die naar Zierikzee moeten worden gevolgd, is de volgende: Blooise dijk - Zonnemaire (hier zal een plaatselijke groep zich aanslui ten) - Zuidweg - Kruisweg - Gaander- seweg - Dreischor (ook hier zullen deelnemers zich aansluiten) - Drei- schorse dijk - Noordgouwe - Klooster- weg - Schuddebeurs - Lange Blokweg - Korte Blokweg. Route Bruinisse In Bruinisse zal de groep deelne mers om 13.30 uur worden „wegge schoten" door burgemeester T. C. Hekman. De route naar Zierikzee is alsvolgt: Langeweg - Hoge Maireweg - Oosterland (daar wordt de groep deelnemers uitgebreid) - Lage Ram- pertse weg - Oostweg - Ouwerkerk - Zwanenburgse weg - fietspad Rijks weg -Schouwse dijk - Hoeveweg - Ka- deweg - Korte Blokweg. Route Zierikzee In Zierikzee zal de start plaatsvin- VVD-gemeenteraadslid J. M. van Langeraad wordt brandweercom mandant van het samengevoegde korps Middenschouwen. bij zou schieten. S.G.P.-raadslid W. C. van den Bosse liet in eerste instantie al weten zes exemplaren per jaar vol doende te vinden. Maar een ieder was het er over eens, dat het van belang is de bevolking via zo'n blad te bereiken en in te lichten over gemeentelijke za ken. Op een vraag van Renden of het col lege - evenals in het als voorbeeld ge bruikte voorlichtingsblad van West- kapelle - bereid is besluiten uit b. en w.-vergaderingen puntsgewijs op te nemen, kon burgemeester Den Boer geen concrete uitspraak doen voordat daarover collegeberaad is geweest. Brandweerkorpsen samengevoegd De gemeenteraad van Midden- schouwen toonde zich woensdag avond uitermate tevreden met de sa menvoeging van de twee gemeentelij ke brandweerkorpsen, die van Scha rendijke en Kerkwerve. Een begrijpe lijke reactie, want van de fracties uit is er in de loop der jaren aangedron gen op die samenwerking. De P.v.d.A. deed dat bij de algemene beschou wingen en S.G.P.-raadslid W. C. van den Bosse deed dat volgens zijn zeg gen tien jaar geleden al: „Maar dat werd mij toen niet in dank afgeno men." Om tot optimalisering van de brandweerzorg te komen zullen de korpsen gaan functioneren onder één commandant (de heer J. M. van Lan geraad, de huidige commandant van Kerkwerve), terwijl de ondercom mandant uit het andere korps af komstig moet zijn, in dit geval de heer C. Dorreman van het Scharen- dijkse korps. Vervolg pagina 2 Feest voor heer en mevrouw Van de Vélde BXJRGH-H AAMSTEDE - Verzorgingscentrum Duinoord mocht dins dag voor de derde maal dit jaar een viering van een 65-jarig huwelijks feest meemaken. Cornelis van de Velde, die woensdag 87 is geworden, liet zich samen met zijn vrouw Anna Tona Vijverberg (87) de hele dag in het zonnetje zetten. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van de gemeente Westerschouwen kwam het briljanten paar dinsdagmiddag samen met haar echtgenoot feliciteren met deze heuglijke dag. Ook was er een gelukstelegram van de Commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Nadat de heer en mevrouw Van de Velde in de ochtend op hun kamer de koffie hadden gebruikt heeft het echtpaar de rest van de dag volop in de belangstelling gestaan. Tussen de middag kregen ze een „heerlijk" diner aangeboden in Duinoord, in bijzijn van familie en goede kennis sen. 's Middags was de receptie, waarop tal van vrienden en kennissen verschenen, 's Avonds werd de maaltijd in restaurant Zeelust in Westen- schouwen genuttigd. Kruidenierswaren Beide echtelieden zijn in Ouwerkerk geboren en kenden elkaar dus al van kinds af aan. Na hun huwelijk in Ouwerkerk verhuisde het echt paar naar Burgh-Haamstede, waar het vijftig jaar bleef wonen. Tot aan de tweede wereldoorlog dreef mevrouw Van de Velae een zaak in kruide nierswaren en werkte hij in de tuinderij. In de oorlog moest noodge dwongen met de winkel worden gestopt. Na de oorlog werd de winkel bij het huis getrokken en na een grote verbouwing besloot het echtpaar kamers te verhuren aan badgasten. In 1970 verhuisde het kinderloze echtpaar naar een bejaardenwoning in Renesse, maar gezondheidspro blemen van mevrouw Van de Velde noopte het echtpaar naar Duinoord te gaan. Sinds september bewonen ze een appartement en ze hebben het prima naar hun zin. Het echtpaar Van de Velde werd gefeliciteerd door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen. den bij de voormalige Theo Thijssen- school aan de De Kanterlaan, hoek Caustraat. In tegenstelling tot de an dere plaatsen zal in Zierikzee worden gestart om 13.00 uur. Dit half uur vroeger is nodig om te zorgen dat de groep uit Zierikzee ongeveer gelijk tijdig op de Korte Blokweg arriveert. De groep uit Zierikzee zal het start sein krijgen van burgemeester Th. H. de Meester. Zij fietsen de volgende Vervolg pagina 3 Op dinsdag 30 april a.s. (koninginnedag) zal de „Zierikzeesche Nieuws bode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag ge sloten zijn. Advertenties voor de Extra Editie van woensdag 1 mei dienen uiterlijk maandag 29 april vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Koude nacht met plaatselijk lichte vorst en weinig wind. Overdag eerst zonnig, later op de dag van het noord westen uit meer bewolking en moge lijk regen; middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 29 april: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 april Zon op 6.21, onder 20.57 Maan op 9.42 onder 2.53 Eerste Kwartier: 28 april (5.25) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 26 april 7.57 19.44 1.18 13.42 Doodtij: 30 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - We gaan een koude nacht tegemoet. Onder invloed van een ho- gedrukgebied, dat vannacht over ons land naar Duitsland trekt, komen er bij ons flinke opklaringen. Er is daarbij weinig wind. Hierdoor kan het plaatselijk licht vriezen. Overdag is het eerst zonnig. Later op de dag komt het weer on der invloed van een depressie, die over Schotland naar het zuiden trekt. Er komt daardoor in de middag en avond van het noordwesten bewol king opzetten. Laat in de avond of rond middernacht kan het gaan rege nen. In het komende weekeind blijft ons land in de overgangszone tussen een hogedrukgebied op de Oceaan en een depressie boven Scandinavië. Er trekken over de Britse Eilanden klei ne storingen naar onze omgeving, zo dat het weer wisselvallig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1