ZILT ALS DE ZEEWIND CJV De Schakel baseerde jaarfeest op tv-programma Twaalfde onderling solistenconcours van Luctor et Emergo Slotconcert Ars Musica zaterdag in Zierikzee ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 april 1985 Nr. 23715 5 zal een rondvaart worden gemaakt over de Loosdrechtse Plassen. Het verdere programma bestaat uit een rondrit door het Gooi, waarbij een route zal worden gekozen met veel natuurschoon. BROUWERSHAVEN Speurtocht De leiding van de stichting ,,het Knutselhuis", die op woensdagmid dagen activiteiten organiseert voor de Brouwse schooljeugd tot en met twaalf jaar, heeft ter gelegenheid van de laatste knutselclub" van dit sei zoen op woendag (morgen) 24 april een speurtocht uitgezet door Brou wershaven. Alle kinderen die hieraan mee willen doen zijn om 13.30 uur welkom bij de Blokkendoos, waar ze de opdrachten kunnen ontvangen. Volgens de leiding van het Knutsel huis zijn in de tocht enkele verrassin gen ingebouwd. De club gaat na woensdag, tot oktober op non-actief, met dien verstande dat in de laatste week van de grote vakantie weer een huttendorpweek wordt gehouden op het oude sportveld bij het Slingerbos. „Landschappelijke" bustocht Als vervolg op de lezing door Frans Beekman over het ontstaan van Schouwen-Duiveland, organiseert de culturele stichting ,,De Roode Lelie" op zaterdag 18 mei aanstaande een bustocht over Schouwen-Duiveland. Langzaam over de polderwegen rij dend zal de landschappelijke ver scheidenheid en de opbouw van het „eiland" door geograaf Frans Beek man weer op een andere wijze dan bij de lezing in het Tonnenmagazijn wor den benaderd. Een paar maal zal een korte wandeling worden gemaakt. Vertrek vanaf het ZWN-station, par keerterrein aan de Grachtweg, te Zie- rikzee om 9.30 uur. De terugkomst daar is om ongeveer 16.30 uur ge pland. Belangstellenden kunnen zich per briefkaart voor deelname aan melden bij M. E. Jansen-Glas, Haven- Zuidzijde 8, 4318 AJ Brouwershaven. KERKWERVE Vergadering NCVB De spreekster op de vergadering van de NCVB afdeling Kerkwerve was afgelopen woensdag mevr. Bal kenende uit Kapelle-Biezelinge. Ze vertelde over het werk van de Y.M.C.A., de grootste christelijke jongerenorganisatie van de wereld, waarvan zij bestuurslid is. Mevrouw Huigens-Stoel, de presi dente, opende de vergadering met het laten zingen van Psalm 119 17 en 53, gebed en meditatie die als titel had: Wees niet bezorgd. Daarna werd Ge zang 185 1 nog gezongen. De notulen werden gelezen en huis houdelijke zaken behandeld. Mevrouw Balkenende kreeg nu het woord voor haar lezing. Als christenvrouwen uit de hele we reld samen komen. Ze vertelde hoe de organisatie ontstaan is in Engeland, waar een mevrouw het initiatief nam voor opvang van meisjes die van het platteland naar de stad kwamen'. JE? werd gezorgd voor huisvesting en geestelijke vorming. Tbt 1930 was het hoofdkantoor gevestigd in Leiden, nu in Genève. De organisatie telt nu 80.000.000 leden uit 90 landen. Priori teiten van de laatste jaren zijn: men senrechten, vredesopvoeding, honger, vluchtelingen en milieu. Mevrouw Balkenende, die met veel mensen uit alle werelddelen gesproken heeft zei: „Wat heeft deze wereld ons veel te vertellen, wat komt veel leed ons dichtbij". Ze eindigde haar lezing met een ge dicht uit het Engels vertaald: Gebed om een leefbare wereld. Enkele vragen werden nog gesteld en beantwoord. Mevrouw Balkenende werd dank gezegd voor haar boeiende lezing. Het bondslied werd nog gezongen en daarna sloot de presidente de verga dering met dankgebed. DEN HAAG - Vanaf 1986 zullen de 23 geldstroompjes van de Rijksover heid voor welzijnswerk grotendeels worden gebundeld in een brede uitke ring aan gemeenten via het Gemeen tefonds. Woensdag 24 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Minibios 14.30 uur Klein beginnen. Aandacht voor kinderen met muzikale aanleg. 14.50 uur Tussen kunst en kitsch. In het gemeentemuseum van Arnhem kunnen mensen allerlei voorwerpen laten testen op kunstwaarde en prijs. 15.00 uur Calimero 15.50 uur Suske en Wiske. Poppense rie. 16.15 uur De duvel is oud. Program ma voor mensen die aan huis gebon den zijn. 17.00 uur Over motoren gesproken. Motoren- en automagazine. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popprogramma gepresenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Goochelen met Kazan 19.05 uur Het A-team. De leden van het A-team storten zich in een sabotage-affaire. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Knecht van Hitier. Het eer ste deel van een tweedelige Ameri kaanse film uit 1982. 22.35 uur Aktua tv. Actualiteitenru briek. 23.10 uur Regina Shamvilli. Een mu zikaal portret van de uit Rusland naar Amerika geëmigreerde pianiste Regina Shamvilli. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de Reformatorische Politie ke Federatie. 19.20 uur Van gewest tot gewest. De geplande onderwerpen zijn o.a. het adopteren door schoolkinderen in Re- nesse van een oorlogsmonument, het Wieger museum in Deuren, de start van Radio Gelderland en aandacht voor migrantentelevisie in Amster dam. 20.10 uur Nederland C. Informatie op gebied van kunst, cultuur, literatuur en architectuur. Ook aandacht voor de zelfstandige produktie „Het Fol kloristisch Danstheater" dat zich beijvert om zo waarheidsgetrouw traditionele muziek en dans van ver schillende Europese volkeren uit te voeren. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio sport 23.30 uur Nieuws voor doven Donderdag 25 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatprogramma. 17.15 uur Kinderen en hun dieren. Deze keer staan kippen in het mid delpunt van de belangstelling. 17.45 uur Agenda 19.00 uur Countdown. Popprogram ma, gepresenteerd door Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Rur. Jan Lenferink ont vangt weer drie gasten in zijn praat show. 21.15 uur Het adelaarsnest. Slotafle vering van deze documentaireserie, waarin de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog z'n beslag krijgt. 22.05 uur Fimspecial: het bittere kruid. Filmspecial, waarin verschil lende betrokkenen van „Het bittere kruid" aan het woord komen. 22.20 uur Call to glory. Tiendelige Amerikaanse serie. Centraal in dit stuk staat het gezin Sarnac. De heer des huizes bekleedt de rang van luchtmachtkolonel. Gedreven door zijn plichtsgevoel laat hij vaak z'n ge zin in de kou staan. Evenwel probeert echtgenote Vanessa daar begrip voor op te brengen. 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Snuiters. Cees Grimbergen praat in de studio met jongelui over vakantie vieren, vakantiewerk en heimwee. 19.35 uur Kenmerk. Actualiteitenru briek. 20.00 uur De roze panter 20.20 uur Festival: Flying into the wind. In deze film wordt de strijd weergegeven die ouders voeren tegen de wet die hen verbiedt hun leerplich tige kind, dat woordblind is, thuis te houden. 21.35 uur Rondom tien. Themapro gramma dat deze keer gaat over para* normale gaven. Een aantal pargosten vertelt over hun bijzondere gaven van helderziendheid en hoe zij daar ande ren behulpzaam mee kunnen zijn. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 Vierduizend tekeningen in The- resienstadt. Er wordt een indruk ge geven van tekeningen die gedurende de Tweede Wereldoorlog gemaakt werdén door kinderen uit het joden- getto Theresienstadt in Tsjechoslowa- kije. 23.30 uur Nieuws voor doven In het Dorpshuis van Renesse op zaterdag 27 april RENESSE - De Renesser fanfare Luctor et Emergo zal op zaterdagavond 27 april in het Dorpshuis van Renesse voor de twaalfde maal een onderling solistenconcours organiseren. In totaal zijn er 21 optredens, die allemaal beoordeeld worden door de heer K. den Toonder te Kloe- tinge. Om zeven uur begint het program ma met 11 junioren-optredens. De winnares van vorig jaar, Agnes Blom, zal haar titel niet kunnen verdedigen omdat zij inmiddels is overgegaan naar de senioren. Na de pauze komen de tamboers en de senioren aan de beurt. Er zijn vijf tamboeroptredens. De wisselprijs in deze categorie wordt verdedigd door John Hoogerwerf en John de Vrieze, die vorig jaar als duo het hoogste puntenaantal behaalden. Ook bij de seniorblazers zijn vijf optredens. Er is een nieuwe wissel- prijs in deze klasse, omdat de oude vorig jaar definitief in het bezit kwam van de heer C. W. van Klooster. De nieuwe wisselprijs is ter beschik king gesteld door de heer W. de Haan. De solisten worden op de piano bege leid door mevr. E. Vos-Simons. 24 „Wanneer trouwt Marjan precies? Is dat al bekend?" „Niet precies, maar het zal wel de tweede helft van mei worden. Dan kan het huis helemaal klaar zijn en vóór die tijd heeft het toch geen zin." „Dat betekent dat ik allang weg zal zijn," constateerde Karei. „Ga je dan al gauw weg?" vroeg Jan. „Jammer hoor, ik vond het hartstikke gezellig, dat je hier was. Enne zo makkelijk met m'n huis werk!" „Dat zal wel," zei Van Duin. „Maar Karei is hier niet gekomen om jouw huiswerk te maken, hoor. Als hij weg gaat. betekent dat gelukkig, dat hij weer helemaal genezen is, nietwaar Karei?" „Ja, eigenlijk zou ik daar blij om moeten zijn, maar weet u, meneer Van Duin, ik heb het hier vreselijk goed naar m'n zin en ik weet zeker dat ik hier niet voor het laatst ge weest zal zijn." „Wel, we rekenen er in elk geval op dat je met de trouwerij van Marjan ook weer een paar dagen hier komt. En als je straks vakantie hebt, kun je rustig weer een poosje komen. Ik weet zeker dat Maartke dat ook wel gezellig zal vinden." „Zeg Karei, blijf je nog wel tot na de Pasen?" vroeg Jan. „Dat doe je toch zeker wel, hè, dan kun je ten minste nog Pasen Duinen vieren!" „Ik wou direct na Pasen vertrek ken, maar wat zijn die Pasen Dui nen?" „Nou. dan is het kermis en gaat de muziek marcheren en is het de hele dag geweldig feest in et dorp." Maartje had dit laacste net ge hoord, toen ze de kamer binnen kwam. „En dan kun je ook een Paas- vrijster opdoen," voegde ze aan het verhaal van Jan toe. „Pasen is het feest waarop het meest gevrejen wordt en er zijn heel wat trouwerijen van gekomen ook. In elk geval reken ik er wel op dat ik met Pasen een koek van je krijg! Al zul je het zonder korst moeten doen." „Natuurlijk kun je koek van me krijgen. Graag zelfs," zei Karei, „maar wat bedoel je met die korst?" „Dat is een oud gebruik hier," ver telde Van Duin. „Tegenwoordig hoor je er trouwens niet meer van. Maar vroeger gaf een jongen aan een meis je, dat hij op de kermis had ontmoet een koek cadeau. De andere zondag ging hij dan koffie drinken bij dat meisje en dan was het spannend. Als hij bij zijn koffie een stukje van die koek kreeg, betekende dat dat hij niet meer terug hoefde te komen, maar als hij de korst kreeg dan was hij als vrijer geaccepteerd. Daarom noemden ze dat dan ook 'om de korst gaan?' „Ik hoor wel dat er heel wat vast zit aan die Pasen Duinen," lachte Karei, „al was ik van plan geweest voor de Pasen weg te gaan, dan zou ik alleen daarvoor al terug zijn gekomen." „Dan zou je niet de enige zijn ge weest," stelde Van Duin vast. „Ik ben niet zo'n kermisganger. door ARIETA DE MAN maar met de Pasen ga ik toch altijd naar het dorp. omdat ik weet, dat er dan allerlei oud-Oostvoornaars zijn om elkaar weer eens te zien. Trou wens, er zijn nog verschillende schoolkameraden van me die ik ei genlijk alleen met Pasen zie, want als je net zoals ik in de duinrand woont en de ander woont ergens in de pol der, dan kom je mekaar niet elke dag tegen." „En er wordt soms ook wel lekker geknokt," zei Jan genietend. „Geknokt?" vroeg Karei verwon derd. „Ja Karei, want er zijn altijd wel van die kerels die helemaal dronken worden en dan gaan ze vechten. Nou en dan komt de politie er bij en dan worden ze in het hok van het gemeen tehuis gegooid. Nou, dan kan je la chen hoor. Alleen dan is het soms wel eens een beetje gevaarlijk, hoor, want vorig jaar was er nog een die bloedde uit z'n kop; nou, het leek net een var ken dat ze aan het slachten waren." Jans ogen glinsterden bij de herinne ring. „En er ging nog zo'n grote café ruit helemaal aan stukken ook." „Dat is dan wat anders dan alleen maar oliebollen eten met de kermis." zei Karei. „Die Pasen Duinen is dan toch niet alleen maar leuk." „Och, natuurlijk wel." zei Jan hef tig. „Ze slaan mekaar echt niet dood. hoor en ik heb zelf gezien dat ze eerst aan het vechten waren en ze, toen de politie kwam, samen tegen de politie gingen vechten." (wordt vervolgd) CJV De Schakel vierde een zeer geslaagd jaarfeest in RENESSE - CJV De Schakel te Renesse hield zaterdag een zeer geslaagd jaarfeest in het dorpshuis. Voor het feest bestond een uitstekende belangstelling. Het feest had als motto: CJV in de Markt, gebaseerd op het televisie-programma Brandpunt in de Markt. Het groot ste deel van het podium was omgetoverd tot een heel groot televisiescherm. „In het beeld" gezeten sprak CJV- voorzitter F. Dudok een welkomst woord. Hij verwelkomde in het bij zonder het gemeentebestuur, jeugd- ouderling L. M. Braber, jeugdwerk adviseur in Zeeland Frans Willemen en afgevaardigden van jeugdraad, kerkeraad en zusterverenigingen. Hij vertelde verder dat de CJV Renesse dit jaar 10 jaar bestaat en dat dit het ,8ste jaarfeest is dat werd gehouden. Onder de titel „Thermometer van de CJV" gaf Dudok een overzicht van de activiteiten die de vereniging dit seizoen heeft ontplooid. „Op het scherm" volgde daarna een afwisselend programma dat door de CJV-ers met veel enthousiasme werd gebracht. Heden, verleden en toe komst werd onder de aandacht ge bracht en naast alle vrolijkheid was er tevens ruimte voor informatie over verschillende CJV-activiteiten, zoals bijv. de Aktie Hulpbrug. Playback-act Een van de hoogtepunten was onge twijfeld de voortreffelijke playback- act van „Meatloaf" door het duo Mo nica de Jong en Jerry Rijstenbil, dat een week eerder nog een eerste prijs weghaalde op een play-backwed- strijd in België. In de pauze werd een grote verlo ting gehouden ter bestrijding van de onkosten. Deze had een bruto op brengst van 1000. Na de pauze werd o.a. getoond op welke wijze CJV De Schakel in het verleden geld bijeen had gebracht ten behoeve van de minder bedeelden in de wereld. In aansluiting op deze „beelden" werd een sponsoractie ge houden ten bate van het vluchtelin genwerk in Midden-Amerika, een project van de internationale YMCA. Deze actie had een opbrengst van 348,55. Aftiteling De illusie van een t.v.-programma werd tot het eind toe vastgehouden, want aan het slot van het feest werd een aftitelingsrol over het podium af gerold. Een origineel idee, waarvan de uitwerking uitstekend was ver zorgd, evenals de rest van de decors, waaraan duidelijk veel zorg en aan dacht was besteed. De dank en waardering van het pu bliek werd vertolkt door jeugdouder- ling L. M. Braber, die namens jeugd raad en kerkeraad een dankwoord sprak en de leiding en het bestuur van de CJV een bloemetje aanbood. ZIERIKZEE Afscheid H. Eer kens De bedrijfsvoorlichter akkerbouw ing. H. Eerkens beëindigt per 1 mei zijn werkzaamheden bij het Consu lentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes. Op vrijdag 26 april wordt van 20.00-21.00 uur af scheid van hem genomen in Mondra- gon. Huurcommissie De huurcommissie in Zierikzee is gestopt met de spreekuren, die tot nu toe een keer per maand werden ge houden. Ook het spreekuur in Mid delburg en 1bmeuzen is van de baan. Dit besluit is genomen omdat hier voor slechts een zeer geringe be langstelling bestond. Gehandhaafd blijft het spreekuur op elke werkdag van 9.00-12.00 uur op het adres van het secretariaat, Singelstraat 15 te Goes, tel. 01100-11891. Ruilbeurs Groei en Bloei De Vereniging Groei en Bloei houdt op zaterdag 27 april van 10.00-15.00 uur een stekken/plantenruilbeurs aan de Oudeweg 25 te Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE Zangvereniging Nu met Hope Zangvereniging Nu met Hope uit Burgh-Haamstede behaalde zaterdag op het Zeeuws Zangersmanifest te Middelburg onder leiding van me vrouw E. Vos een tweede prijs. Het koor kwam uit in de B-afdeling en vertolkte twee werken. Naast het ver plichte O, musika du edle Kunst werd Cantate influenza als vrij werk ge zongen. SCHARENDIJKE Collecte De collecte van de Nederlandse Hartstichting heeft in Scharendijke 1175,20 opgebracht. Dat is 73,75 meer dan verleden jaar. Dank wordt gezegd aan gevers en collectanten. RENESSE Bejaardenreis Hoewel het programma op details nog nader moet worden ingevuld, heeft het comité „Bejaardenreis Re nesse" het reisplan voor dit jaar weer rond. De reis wordt georganiseerd op donderdag 20 juni. 's Ochtends zal een bezoek worden gebracht aan het museum „Van Speelklok tot Piere ment" te Utrecht. In de middaguren ditmaal een pauze in het programma-5 zijn, waarin gelegenheid is tot koffie drinken en informeel contact. Rosemarie Mastero werd in de plaats Cluj (Roemenië) geboren. Zij gaf haar eerste radiorecital reeds op 13-jarige leeftijd, en haar pianostu die aan het Nationaal Conservato rium van Boekarest sloot zij met suc ces af op haar zeventiende jaar. Haar docentschappen aan het eerste Mu- zieklyceum en, sinds 1966, aan het Nationaal Conservatorium te Boeka rest, combineerde zij jarenlang met optredens, zowel solistisch als bege leidster. Na haar vestiging in Nederland heeft zij haar pedagogische activitei ten voortgezet o.a. als pianolerares aan de Zeeuwse Muziekschool en aan de muziekschool in Nieuwerkerk aan de IJssel. Als pianiste was zij reeds eerder in Zierikzee te horen, o.a. in een zeer geslaagd concert met de flui tiste Froukje Wiebenga. Ellengard Jense werd in Delft ge boren. Reeds tijdens haar H.B.S.-tijd deed zij met goed gevolg toelating sexamen aan het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag. Haar piano-opleiding volgde zij o.a. bij Jo hanna Wagenaar en Simon Admiraal, terwijl zij daarnaast ook algemene muzikale vorming en schoolmuziek studeerde. In 1973 werd zij benoemd tot regio-directrice van de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee. Als uit voerend musicus voelt zij zich aange trokken tot ensemblespel. Zij werkt dan ook regelmatig mee als bege leidster en als kamermuziekspeelster aan veel concerten, voornamelijk in de provincie Zeeland. Kaarten voor dit concert kunnen uitsluitend in de voorverkoop wor den afgehaald of telefonisch worden gereserveerd. De tijden hiervoor zijn vrijdag 26 april van 10.00-12.00 uur aan de Zeeuwse Muziekschool, Post- straat, tel. 2169. Pianowerken uit de Romantiek ZIERIKZEE - Het slotconcert van het derde seizoen Ars Musica wordt zaterdag 27 april gegeven in de foyer van Mondragon. In deze zaal zullen twee vleugels staan opgesteld, waar op de pianistes Ellengard Jense en Rosemarie Mastero concerteren. Het gehele programma bestaat uit piano- werken uit de Romantiek. Alle wer ken worden uitgevoerd op twee vleu gels. Van Schubert wordt gespeeld een Rondo in A, van Brahms Variaties op een thema van Haydn, van Chopin een Rondo voor twee piano's en ten slotte van de componist Kirchner een Wals voor twee piano's. Ook zal er Ellengard Jense (r.) en Rosemarie Mastero achter de vleugel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5