Onderwatertractor Portunus gaat naar gifvaten speuren Haast maken met aanleg riolering Stichting „De Zonnebloem" maakt traditionele boottocht KNIK IN HULPBRUG Na bodeminspectiewerk voor pijlerdam Op zaterdag 4 mei Akkoord uitbreiding Landbouwmuseum 2 BURGHSLUIS - Er bestaat grote kans, dat de onderwatertractor Portunus, die zulke goede diensten heeft bewezen bij de aanleg van de Stormvloedke ring Oosterschelde, wordt ingezet bij het zoeken naar de vijftien nog vermiste chloorgasvaten in de Noordzee op ongeveer 25 kilometer uit de kust van IJ- muiden. Het hoofd operationele zaken rampenbestrijding van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat R. C. Schril maakte dit bekend bij zijn mededeling dalt het zoeken naar de vaten nog voor de zomer zal worden voortgezet. Het rupsachtigeonderwatervoertuig Portunus. De vijftien vaten met ieder 820 liter samengeperst (dodelijk) chloorgas, behoorden tot de deklast van een Ira kees schip dat er in een stormnacht in december 1979 voor de Nederlandse kust 51 verloor. Daarvan zijn er in de loop van de tijd 36 gevonden en on schadelijk gemaakt. Rijkswaterstaat heeft samen met mijnenjagers van de Koninklijke Ma rine wekenlang intensief maar ver geefs gezocht naar de nog ontbreken de vaten. Aangenomen wordt dat zij twintig tot dertig centimeter onder het zand zijn geraakt en daardoor voor sonar-en video-apparatuur on vindbaar zijn geworden. Tot nu toe heeft de zoekoperatie bij na anderhalf miljoen gulden gekost. Inmiddels neemt het gevaar dat de vaten spontaan door roestvorming open barsten toe. Dat zou dolijke ge volgen hebben voor de opvarenden van alle in de buurt passerende sche pen. In verband daarmee wordt over wogen het gebied waarbinnen vissen en varen nadrukkelijk wordt ontra den aanzienlijk te vergroten. De onderwatertractor Portunus zal voor zijn nieuwe taak worden uitge rust met zeer gevoelige detectoren en magnetometers. Het voertuig kan met behulp van afstandsbesturing vanaf een schip op rupsbanden over de zeebodem rijden en daarbij grote metalen voorwerpen tot ongeveer een meter diep opsporen. Volgens Schril wordt momenteel gewacht op de vote ring van enkele honderdduizenden guldens voor de aankoop en inrich ting van de tractor, en aanpassing van de betrokken schepen. Wijker Rib Bij het werk aan de pijlerdam fun geerde de Wijker Rib als moederschip voor de als modeminspectievoertuig gebruikte Portunus. De Wijker Rib is inmiddels verkocht, maar daarbij is contractueel vastgelegd dat het schip uiterlijk 31 december 1986 zal worden geleverd omdat het in de monding van de Oosterschelde nog meet- en in spectiewerkzaamheden uitvoert. De Wijker Rib is dus niet beschik baar voor het speuren naar de vaten, zodat de directie Noordzee een ander schip moet aanpassen om als moeder schip te kunnen dienen voor de Por tunus. Het 'rupsachtige" onderwater voer tuig Neptunus is sinds september/ oktober 1984 gereed met zijn werk zaamheden voor de aanleg van de stormvloedkering. Vervolg van pagina 1 leijnse had enige twijfels over het soepele verloop van het te voeren overleg en vroeg zich af wat te doen indien sommige bewoners niet voelen voor de rioolaansluiting. Wethouder De Rijke was in dezen duidelijk opti mistischer gestemd en voorzag, zich gesteund wetend door wettelijke be palingen, niet zo veel moeilijkheden in het verschiet. Evenals de heer Geleijnse betreur de mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal het, dat de bewoners nog niet persoonlijk op de hoogte waren gesteld van het uit te voeren werk. Anderzijds was zij van mening, dat de gemeente moet trachten het maxi male subsidiebedrag binnen te halen en zij drong er derhalve op aan snel aan het werk te gaan. „Het heeft ons ook overrompeld", liet R.U.-fractievoorzitter W. F. Sprengelmeijer weten. Hij had ge constateerd, dat er onder de betref fende bewoners nogal wat verontrus ting was ontstaan, nadat bij hen metingen waren verricht, zonder dat ze verder op enigerlei wijze op de hoogte waren gesteld. Hij stelde dan ook als voorwaarde, dat op korte ter mijn met deze mensen rond de tafel zal worden gezeten. PvdA-woordvoerder D. van der Wekken ging er vanuit, dat ook men sen in het buitengebied recht hebben op een rioolaansluiting. Hij was ech ter toch een beetje bang, dat de da tum van 1 juli niet haalbaar zal blij ken te zijn. Hij wees in dit verband op hef stringente beleid dat dè rijks overheid in deze hanteert" en memo reerde zijdelings ook de financiële te genvaller, die de gemeente bij het herstel van de kademuren kreeg te in casseren doordat de subsidie bleek uit te blijven toen niet kon worden voldaan aan de door het ministerie van WVC gestelde eisen. Van der Wekken stond derhalve nogal sceptisch tegenover de haal baarheid van genoemde tijdslimiet. Hij wilde van wethouder De Rijke dan ook weieens heel concreet 'ja' of 'nee' horen ten aanzien van die haal- baarheid van 1 juli. „Moeten we nou zo met elkaar om gaan?", richtte daarop raadsvoorzit ter burgemeester Th. H. de Meester zich tot de PvdA-fractievoorzitter. Hij had moeite met het optreden als on heilsprofeet door Van der Wekken. In dit verband liet hij weten, dat er ten aanzien van de subsidietegenvaller betreffende de kademuren aan de Nieuwe Haven, wellicht toch nog een lichtpuntje valt te bespeuren. De burgemeester liet weten ten aanzien van die WVC-subsidie inmid dels een gesprek te hebben gehad met een vertegenwoordiger van dit ministerie. Naar zijn mening een zeer constructief gesprek, naar aan leiding waarvan hij positieve ver wachtingen koesterde. De voorzitter wilde er maar mee zeggen, dat hij moeite had met de opstelling van de heer Van der Wek ken en benadrukte, dat de betrokken wethouder natuurlijk geen garantie over de haalbaarheid van de riool aansluitingen kon geven. De wethou der zelf deed dat ook nog eventjes dunnetjes over en. gajute kennén, dat hij liever had dat'Van cl'er Wekken te genstemde, dan dat hij zich een ga rantiebewijs liet afdwingen. Niet alles of niks In tweede instantie bleken de ge moederen inmiddels weer gekal meerd. De heer Geleijnse voerde nog aan, dat het ten aanzien van de subsi die geen zaak van alles of niets zal zijn. Op de aansluitingen die voor 1 juli gerealiseerd zijn, zal honderd procent van de toegezegde subsidie worden ontvangen. Na die datum wordt dat tachtig procent en na 1 ja nuari volgend jaar daalt het naar zestig procent. De VVD- woordvoerder achtte het dan ook dui delijk, dat er eigenlijk geen keus was, maar dat dit werk moest worden doorgezet. Zowel mevrouw Bij de Vaate als de heer Sprengelmeijer konden zich daarbij aansluiten. Van der Wekken vond dat zijn vraag over de garan- Z1ERIKZEE - Kapitein Cox zal op zaterdag 4 mei het vertrouwde Zonnebloemschip 'De Scheldevallei' weer la ten afmeren aan het Luitje in de Nieuwe Haven. De afde ling Schouwen-Duiveland van Stichting „De Zonne bloem" organiseertreeds een reeks van jaren een dagvaartocht voor zieken, gehandicapten en eenzame ou deren in deze regio. Ook dit jaar zal deze traditie worden voortgezet. pen worden namelijk belangrijke ge gevens, zoals dieetvoorschriften en dergelijke genoteerd. In totaal kunnen 180 passagiers de reis met 'De Scheldevallei' meema ken. Verder varen ongeveer veertig medewerkers mee voor de begelei ding. 's Ochtends tussen acht en ne gen uur aan het Luitje vindt de in scheping plaats. Omstreeks negen uur hoopt kapitein Cox de tros te kunnen losgooien. Rond vijf uur/kwart over vijf wordt het Zonne bloemschip weer terug verwacht in de Nieuwe Haven. Er zal gedurende de gehele dag worden gevaren. Men verwacht hal verwege het Grevelingenmeer aan boord de lunch te gebruiken. De ver zorging daarvan is ongetwijfeld in goede handen van kok Marien Hoger- heide. De tocht op zaterdag 4 mei voert dit keer naar de Grevelingen om de gasten aan boord te kunnen laten ge nieten van flora en fauna rond deze fraaie omgeving. Woordvoerster van 'De Zonne bloem' en coördinatrice van de boot tocht met 'De Scheldevallei' me vrouw T. Kouijzer-Been benadrukt echter nogeens, dat het reisdoel overi gens niet het belangrijkste is. De er varing heeft in de loop der jaren ge leerd, dat de onderlinge ontmoetin gen tussen de passagiers het belang rijkste aspect van zo'n dag vormen. Deelnemers De in aanmerking komende deelne mers aan de reis ontvangen een ge richte uitnodiging. Namen en adres sen ontvangt 'De Zonnebloem' in overleg met huisartsen en wijkver pleging. Alle mensen, die de tocht willen meemaken, worden thuis be zocht ten behoeve van het invulleni van een registratieformulier. Om al lés 7.0 soepel mogelijk te laten verlo- Begeleiding 'Ihn behoeve van de medische bege leiding zal arts de heer J. van Sluis de tocht meemaken. Mevrouw L. de Kok, directrice van verzorgingste huis 'Borrendamme', heeft de leiding over de verpleging. Anneke Leijdek- ker zal zich inspannen voor de ont spanning aan boord en yerder zullen ook Trix en Theo Kruisinga, het lui tenantsechtpaar van het Leger des Heilskorps inZierikzee, aanwezig zijn. Zonnebloemmedewerkster Marian Hanse zorgt voor de vervoersregeling ten behoeve van de passagiers, die niet naar en van het schip gebracht en gehaald kunnen worden door fa milieleden of kennissen. Voor nadere inlichtingen over de boottocht kan men terecht bij dc coördinatrice me vrouw Kouijzer, tel. (01110)-3342. Het organiseren van de dagreis met 'De Scheldevallei' vormt één van de belangrijkste activiteiten van de re gionale Zonnebloemafdeling. Het be drag, dat beschikbaar komt uit de jaarlijkse collecte dient voor de fi nanciering van een belangrijk deel der kosten, zodat de deelnemersprijs enigszins beperkt kan blijven. Belangstelling De belangstelling blijkt, volgens mevrouw Kouijzer, ieder jaar weer bijzonder groot. Reeds enkele weken van te voren wordt door betrokkenen geïnformeerd wanneer het Zonne bloemschip weer zal varen voor zie ken, gehandicapten en ouderen op Schouwen-Duiveland. tiestelling nogal zwaar was opgevat door de voorzitter en de betrokken wethouder. Hij had er naar zijn zeg gen alleen mee willen aangeven, dat hijzelf nogal zat aan te hikken tegen die datum van 1 juli. Ook hij wilde echter graag de maximale subsidie eruit halen en pleitte ervoor voor 1 juli zoveel moge lijk aansluitingen gerealiseerd te hebben en de overigen zo snel moge lijk daarna. De raad ging ten slotte akkoord met het voteren van het benodigd krediet van 301.500,—. Vervolg van pagina 1 tijdelijk die forse knik vertoont. Dit had tot gevolg, dat het verkeer maandag voor één dag gebruik maakte van de kering zelf om Neel- tje Jans te bereiken. Rijkswaterstaat had eerst uitge probeerd of er met bussen over de knik kon worden gereden. Met een personenauto was het - zo bleek - te doen, maar een proef met een spe ciaal gecharterde bus wees uit dat deze de knik niet kon .nemen". Een woordvoerder van rijkswaterstaat deelde vanochtend mee, dat er maat regelen zijn genomen om de hellin gen naar de knik vloeiender te laten verlopen, vandaar dat het verkeer vandaag weer zoals gebruikelijk over de hulpbrug kon worden geleid. Volgend weekend gaat de betref fende overspanning aan het andere uiteinde ineens met zes meter om hoog, zodat dan een zelfde ,,knikke- rige" situatie ontstaat. De week daarop wordt het eerst aangepakte uiteinde weer drie meter omhoog ge bracht, waardoor de overspanning dan weer horizontaal ligt. De bijbehorende werkzaamheden (onder andere het opbouwen van de twee pijlers waarop dit brugdeel rust) worden 's nachts uitgevoerd, waardoor het verkeer zo min moge lijk hinder zal ondervinden. Ten behoeve van de stabiliteit wordt de verhoogde overspanning niet op de opgebouwde pijlers ge legd, maar er tussen in gehangen. BONN - Minister Van den Broekj van Buitenlandse Zaken heeft zich maandag in Bonn, na de eerste dag van de ministersbijeenkomst van de Westeuropese Unie, duidelijker dan tot nu toe uitgesproken voor Neder landse deelname aan president Rea gan's Star-Wars-plannen. Vervolg van pagina 1 je niet zo ambtelijk te werk gaan", al dus WD-fractielid M. C. J. Mol, die zich eraan had geërgerd dat de ver schillende medezeggenschapsraden van de scholen in de gemeente niet op de hoogte waren gesteld van het feit dat in deze gemeenteraadsvergade ring het eervol ontslag van acht on derwijskrachten aan de orde zou ko men. Dat standpunt werd onder schreven door R van der Meide (GPV/ SGP/RPF). Wethouder van onderwijs me vrouw S. Loschacoff-De Kanter leg de nog eens precies uit, waarom de gemeenteraad geen enkele mogelijk heid heeft om iets te veranderen aan deze ontslagen en dat het derhalve ook niet zinnig was om in verband met deze kwestie de medezeggen schapsraden bijeen te roepen. Ze was het echter met beide raadsleden eens dat het uit menselijk oogpunt gezien attenter was geweest om de betrok kenen vooraf op de hoogte te stellen en stelde voor om de betrokkenen morgen (dinsdag) alsnog via een briefje over een en ander te informe ren. En zo wordt per 1 augustus aan staande eervol ontslag verleend aan de onderwijskrachten L. W. van der Mark-de Bruijn, J. L. van den Ouden- Koopman, J. W. van der Linde-van Nieuwenhuijzen en W. J. van Vossen wegens het beëindigen van het door het ministerie gefinancieerde ont wikkelingsproject kleine scholen Brouwershaven/Zonnemaire. Laatst genoemde kreeg, evenals A. P. Mos selman-van 't Veer, eveneens eervol ontslag als vakonderwijzeres nuttige handwerken in verband met het in voeren van de basisschool waarin voor dit lesonderdeel minder uren be schikbaar zijn. D. J. Geluk werd eer vol ontslagen in verband met het beëindigen van het werkgelegen heidsproject voor jongeren en het speet de gemeenteraad vooral bijzon der ook T. Schults te moeten ontslaan uit vaste dienst, omdat het leerlin genaantal van de openbare lagere school te Brouwershaven in 1983/1984 sterk terugliep. Dezelfde spijt werd uitgesproken ten aanzien van de heer K. Mandemaker (overigens onder voorbehoud van een uitspraak van de Raad van State op een beroepschrift die - zoals de Munnik stelde - „slacht offer werd van de invoering van de basisschool die in Zonnemaire geen echte samenwerkingsschool is gewor den". Met algemene stemmen werd een verordening vastgesteld over de re gels die men zal volgen bij de uitvoe ring van de algemene bijstandswet en de bezoldigingsverordening voor het gemeentepersoneel. Bij de perio dieke benoeming van leden en plaats vervangend leden van de adviescom missie voor het welzijnsbeleid, werd mevrouw M. L. van der Weijde-Smits benoemd tot lid namens de muziek- verening Crescendo en de heer J. A. Kip voor de sector sport. De overige commissieleden werden herbe noemd, terwijl voor de sector sport nog een plaatsvervangend lid wordt gezocht. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Thke Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Dameskoor. Verenigingsgebouw. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Iedere donderdag Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurcommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Elke derde vrijdag van de maand Zierikzee Uitzending kerktelefoon van Her vormde Gemeente Zierikzee. 18.30- 20.00 uur. Verzoekjes week van tevo ren doorbellen of even afgeven op vol gende adressen: mevr. T. Wessels, Stormvogelstraat 6, tel. 6059; mevr. V. Koster, 't Vrije 1, tel. 2291; mevr. H. Kelder, Scheepstimmerdijk 42, tel. 4317. Dinsdag 23 april Herv. Verenigingsgebouw. Lezing C.P.B. Schouwen-Duiveland. 19.45 Vrouwenontmoetingscentrum. Dis cussie-avond over het leven in woon wagens. (Ook voor mannen toeganke lijk.) 20.00 uur. Scharendijke Consistoriekamer van de Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Woensdag 24 april Visstraat 5. Poppentheater Alteklein. 14.30 uur. Mondragon. Jaarvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie Verkeer. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor ouderen. 14.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 25 april Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering commissie Onderwijs. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare vergadering ad viescommissie ruimtelijke ordening. 20.00 uur. Dorpshuis. Vergadering gemeente raad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 26 april Schouwen-Duiveland Landbouwmuseum Dreischor en champignonkwekerij Oosterland - C.P.J.-excursie. 20.00 uur. Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering F.N.V. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Voorjaarsvergadering Ring Promotion. 20.00 uur. Zaterdag 27 april Kantine De Zuidhoek. Jaarvergade ring ANIB. 10.00 uur. Oudeweg 25. Stekken-/plantenruil- beurs Groei en Bloei. 10.00-15.00 uur. Nieuwerkerk Jeugdsoos De Kêête. Spullen rom melmarkt ophalen. Vanaf 10.00 uur. Ons Dorpshuis. Play-backwedstrijd om kampioenschap Schouwen-Duive land. 19.00 uur. Dinsdag 30 april Zonnemaire Tijdens oranjemarkt verkoping Welfare-artikelen Rode Kruis. Dreischor Het Plaatsenhuys. Verkoping Welfare-artikelen. 10.00-12.00 uur. Vrijdag 3 mei De Graanbeurs. Dansorkest Jumping Stars. 20.30 uur. Dinsdag 7 mei Kcrkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Zaterdag 11 mei Nieuwerkerk Jeugdsoos De Kêête. Oud papier op halen vanaf 10.00 uur. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2