Jaarvergadering „Zevibel" zaterdag 27 april Tholen Financiële steun voor visteeltkundig onderzoek in particuliere bedrijfsruimte ZILT ALS DE Z1 Projectgroep MARIOS wil centrum voor aquacultuur achter Oosterscheldedam ZEEWIND Gouden toekomst voor commerciële kweek zeeaas Nieuwe directeur Zeeuws museum Massale vissterfte in N oordoostpolder Visserijproblematiek door drs. J. Langstraat belicht Zeeuwse garnaal wel, Zeeuwse mossel niet in de lift ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 april 1985 Nr. 23714 5 MIDDELBURG - De staatssecretaris van Landbouw en Visserij heeft tijdens de kamerbehandeling toegezegd dat hij na zal gaan of de inspanning van het RIVO bij het onderzoek naar viskweek in zout water kan worden ver groot. Naar verwachting zal het RIVO op korte termijn onderzoek naar de kweek van zee-aas ter hand nemen. Bovendien wordt, net als in voorgaande jaren, financiële steun gegeven aan visteeltkundig onderzoek dat in parti culiere bedrijfsruimte wordt uitgevoerd. MIDDELBURG - Er wordt in ons land jaarlijks voor 20 tot 35 miljoen gul den zwart omgezet in de zeeaashandel voor de sportvisserij. Dat bleek vrij dag tijdens een studiedag over de mogelijkheden van commerciële kweek van vis in de Oosterschelde, die door de Directie Visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij in Middelburg was georganiseerd. ,,Bij dit alles is het van belang om te beseffen dat de bedrijfstak visteelt in zout water nog zeer gering van om vang is. Het is daarom belangrijk om de aandacht en financiën te richten op de mogelijkheden en knelpunten van de visteelt in zout water zelf," al dus ir. P. H. M. Klein Breteler uit naam van de directeur van de Visse rijen, V. d. Meer, die niet op de MARIOS-dag, vrijdag in Middelburg aanwezig kon zijn. Ook staatsscreta- ris W. Ploeg van Landbouw en Visse rij kon zijn toegezegde aanwezigheid niet waarmaken. Datzelfde gold voor Gedeputeerde drs. R. Barbé, waar door de opzet van de MARIOS-dag enigszins werd gedevalueerd. Nederland kent een beperkte tradi tie op het gebied van viskweek. De laatste jaren hebben zich echter ont wikkelingen voorgedaan ten voorde le van de commerciële viskweek. Als eerste kan worden genoemd de bouw van de stormvloedkering. Na voltooi ing daarvan is een aantal locaties in de Oosterschelde geschikt voor dit doel. Een belangrijke stap voor waarts werd gedaan in 1981, toen de destijds praktizerende viskwekers zich aaneensloten tot de Vereniging Aquacultuur, met het doel hun ge- In Breskens verliep de aan voer en de handel van garnalen zelfs boven verwachting, name lijk 474.019 kilogram. Dat was 88.461 kilogram meer dan in 1983. Aangezien de prijzen in Breskens vorig jaar 1,21 gulden hoger lagen dan in 1983 en op een gemiddelde kilogramprijs van 6,38 gulden kwam, was de opbrengst ook 1.032.171 gulden hoger en kwam uit op ruim drie miljoen gulden. In Colijnsplaat werden 939.650 kilogram garnalen met een gemiddelde prijs per kilo van 6,89 gulden verhandeld, waardoor een omzet werd be reikt van bijna 6,5 miljoen gul den. De garnalenomzet lande lijk bedroeg 27.334.051 gulden. De resultaten van de grote kottervisserij in Zeeland wa ren vorig jaar gemiddeld geno men iets minder. Het mossel seizoen is volgens Zevibel zelfs ronduit teleurstellend verlo pen. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door de minimale produktie van de Waddenzee. Er werden in het seizoen '84/'85 tot en met 27 maart van dit jaar 66.953 ton mosselen (een mosselton is 100 kilogram) aangevoerd, vanuit de Wadden zee en Zeeland. Er werden 518.369 kilogram mosseltonnen uit het buitenland geïmpor teerd. De besomming lag dit seizoen op bijna 32,5 miljoen gulden, dat is bijna 7 miljoen gulden minder dan het vorig seizoen. meenschappelijke belangen geza menlijk te behartigen. Op dit moment zijn de perspectie ven het meest gunstig voor de inten sieve kweek van de duurdere vissoor ten, waarvoor reeds afzetkanalen en een markt bestaan, zoals forel, zalm en aal. In de nabije toekomst biedt de Afrikaanse meerval goede per spectieven; evenals andere aquati- sche organismen, zoals zee-aas ten behoeve van de hengelsport. Kennis Uitgebreid overleg met het be drijfsleven heeft aan het licht ge bracht dat de belangrijkste knelpun ten in de viskweek in Nederland zijn: Het ontbreekt de huidige generatie kwekers aan voldoende kennis over het kweken van vis, er ontbreekt een adequaat voorlichtingsapparaat, dat een schakel kan vormen tussen de viskwekers en de versnipperd aanwe zige bronnen van visteeltkundig on derzoek en de pootvisvoorziening. Aal kan nog steeds niet in gevangen schap kunstmatig worden voortge plant. Havengelden Zevibel heeft in het verslagjaar ook een aantal gemeenten benaderd over de ter plaatse geldende haventarie ven. Er is namelijk gebleken dat die in het algemeen vrij fors zijn, maar die benadering heeft nog niet geleid tot direct resultaat, tbch spreekt het jaarverslag van een wens om verder verhogingen in de ijskast te zetten: de rek is er uit. Resultaten Wat de platvisserij betreft: de re sultaten van de grotere kotters waren gemiddeld iets lager dan het voor gaande jaar. In november werd deze tak opgeschrikt door het besluit dat er een aanvoerverbod van kracht werd voor kabeljauw. Ook ten aan zien van de aanvoer van tong en schol is Nederland de „zwarte Piet" toe gespeeld, waardoor de Nederlandse visserij in een netelige positie werd gedrongen, aldus het jaarverslag. Een bevredigend resultaat inzake dit probleem werd niet bereikt. De garnalenvisserij verschilt in het verslagjaar niet veel met het jaar '83. De „garnalenaffaire" heeft de vis sers geen aantoonbaar nadeel opge leverd. Het mosselseizoen '84-85 is te leurstellend te noemen. De produktie in de Waddenzee is minimaal geble ven zoals verwacht: door storm gin gen veel halfwas mosselen verloren. De Zeeuwse percelen hebben een vrij normale produktie opgeleverd. De staatssecretaris is van mening dat er voldoende financieringsfacili teiten beschikbaar zijn voor onderne mers met voldoende ondernemers kwaliteiten om een bedrijf rendabel te kunnen exploiteren. Zo is het in strument Bijzondere Financiering van de N. I. B. met daarin de moge lijkheid van staatsgegarandeerde kredieten ook voor de viskweek toe pasbaar. De staatssecretaris acht het momenteel niet een taak van de over heid om naast de diverse bestaande regelingen ook nog een speciaal ga rantiefonds in te stellen als verzeke ring tegen bijvoorbeeld visziekten en sterfte. Mondiaal gezien is ongeveer 10% van alle aangevoerde vis afkomstig uit de aquacultuur, binnen de EG wordt slechts 5% van de aangevoerde vis door de aquacultuur geprodu ceerd. In Nederland zelf bedroeg de aanvoer door de zee- en kustvisserij in 1982 circa 450.000 ton vis ter waar de van 700 miljoen gulden. De totale viskweekproduktie bedroeg naar schatting 350 ton ter waarde van ruim 4 miljoen gulden, minder dan 1% dus. Deze getallen geven naar de me ning van Klein Breteler duidelijk de plaats aan die de viskweek ten op zichte van de visserij inneemt. „Vis kweek zal vanwege het verschil in kostprijs tussen gekweekte en ge jaagde vis nooit een alternatief zijn voor de visserij, maar eerder een aanvulling hierop. Dat de viskweek, als aanvulling op de visserij, een toe komst in Nederland heeft, daarover bestaat bij mij geen enkele twijfel. De overheid wil bij het ontwikkelen van de viskweek in Nederland sti mulerend optreden." Ook de kokkelvisserij staat er niet rooskleurig voor volgens het jaar verslag van Zevibel. Het seizoen '84 zag er al niet goed uit omdat de kok kels te klein waren. Na twee keer veertien dagen uitstel van visserij kon men op 13 augustus beginnen. De kokkels waren klein, maar van goede kwaliteit. De toekomst is somber om dat ruim de helft is doodgevroren en er niet te lang alleen kleintjes kun nen worden gevist. Er wordt zelfs ge dacht de kokkelbanken (tijdelijk) te sluiten. Oestersector Nog steeds is de oestervisserij in het Grevelingenmeer voor het groot ste deel in handen van Vervoex, waar tegen bezwaar wer/1 gemaakt door le den vart „Ostr^a" en „Zeeuwse Oester". Ook ^politieke partijen trachtten dae> verandering in te brengen. Een commissie „ad hoe" moet dit probleem gaan oplossen. In 1984 is een begin gemaakt met proef locaties op praktijkbasis oesters over te brengen van de Grevelingen naar de Oosterschelde om de risico's te spreiden. De broedval in de Grevelin gen was overvloedig, maar het groot ste deel is slecht gegroeid en na enke le maanden afgestorven. Het aantal schepen van de Zevibel- vloot nam met twee platvis-kotters toe tot 67. De overige sectoren bleven gelijk: 72 mosselvaartuigen, 7 kok kelschepen en 5 in de oestersector. In het verslagjaar is het bestuur van Ze vibel uitgebreid met één vertegen woordiger uit de oestersector en be staat uit 18 personen. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de Zeeuwse museumstich ting heeft drs. I. L. Szenaesy be noemd tot nieuwe directeur van de stichting. Hij volgt dr. P. K. van Daa- len op die kort geleden met pension is gegaan. Drs. I. L. Szenaessy is op 15 februa ri 1937 in Boedapest geboren en woont sinds 1956 in Nederland. Na zijn studie kunstgeschiedenis en ar cheologie aan de universiteit van Amsterdam werd hij in 1968 directeur van het bonnefantenmuseum in Maastricht. Tbt aan zijn aanvaarding van het directeurschap van de Zeeuw se museumstichting heeft hij daar ge werkt. Szenaessy heeft daarnaast de nodi ge publikaties en lezingen verzorgd en tentoonstellingen samengesteld. Hij is ook lid van een aantal raden en besturen, zoals de monumentenraad, de rijkscommissie voor het oudheid kundig bodemonderzoek, de rijk scommissie voor de musea, het be stuur van de heymanstichting (een aan het Zeeuws museum gelieerde stichting), de stichting Limburgs kunstbezit, de sichting grafische werkplaats Maastricht, en de ge mengde commissie uitvoering cultu reel verdrag Nederland-Luxemburg. VLISSINGEN - De politie van Vlis- singen heeft vrijdag de 20-jarige B. E. de V. uit Middelburg aangehouden, die in de nacht van 2 op 3 maart in een Vlissingse garage voor ruim een half miljoen gulden schade heeft aange richt. De man heeft met de in de showroom opgestelde auto's botsau tootje gespeeld, en heeft daarbij met steeds wisselende auto's door ramen en deuren gereden. Bij zijn poging een muur te rammen werd de garage gedeeltelijk ontzet. VALLELUNGA - De Britten Wal- kinshaw en Percy hebben zondah op het circuit van Vallelunga de tweede van twaalf races voor de Europese ti- telstrrrijd in de toerwagenklasse ge wonnen. Tweede werden de Italiaan Brrancatelli en de Westduitser Mul ler en derde de Brrrit Allen en de Westduitser Hahne. DAMASCUS - Het nationale voet balelftal van Syrië heeft in een kwa lificatieduel voor de wereldtitelstrijd van 1986 met 3-0 voor Noord-Jemen gewonnen. Bij rust was de stand in Damascus 2-0. 23 „Intussen was die vreemde meneer al doorgelopen en stond bij de dode te kijken. Dan nam hij zijn hoed af en zei: „Een trieste zaak als neger hele maal in Nederland te moeten verdrin ken." Niemand van die Rockanje- naars had gemerkt dat de man die ze niet schoon konden krijgen, een ne ger was. Daarom hebben ze dat weg getje in Roekan je ook De Verloren Arend genoemd." Karei wreef zich de tranen uit de ogen van het lachen. „Het is natuurlijk niet netjes over doden te lachen, maar ik kan het echt niet laten. Dat die Rockanjenaars zo dom zijn zal Bakker vast niet toege ven. Als ik hem vraag of dat verhaal waar is, zal hij misschien met nog veel mooiere verhalen over Oostvoor- ne komen. Ik denk dat ik morgen al naar hem toe ga." „Als je naar hem toegaat zou ik mijn schetsboek maar meenemen," zei Marjan. „Maar dan zou je eigen lijk wel op de dag moeten gaan, als het nog licht is, want hij heeft een huisje dat is ongelooflijk mooi. Hele maal in het klimop en in een prachtig hoekje tegen de duinen aan. Ik weet zeker, als je het ziet, wil je het teke nen." „Joqw huis schiet ook al aardig op, heb ik gezien. Het is al onder de kap, hè?" zei Karei tegen Marjan. „Ja, het schiet goed op," antwoord de Van Duin voor Marjan, die alleen maar had geknikt. „Het heeft niet meer gevroren nadat ze begonnen Volgens ir. P. Klein Breteler van de Directie Visserijen, wordt er per jaar voor 30 tot 50 miljoen gulden aan zee aas voor de sportvisserij in Neder land verhandeld. Ruim 70 procent van dit bedrag komt via illegale spit- ters en handelaren buiten de gecon troleerde markt om in omloop. Tekort De prijs per kilo ligt rond de 65 gul den. Er bestaat een groot tekort aan zeeaas terwijl de vraag nog steeds toeneemt, zowel nationaal als inter nationaal. Als Nederland kans ziet dit gat in de markt op te vullen en de zijn, dus hebben ze goed door kunnen bouwen. Het wordt een mooi huisje ook." Marjan stond op. „Kom, we hebben lang genoeg aan tafel gezeten. Nu eerst maar eens afwassen." Ze stapelde de borden op, legde de vorken en messen er bovenop en ver dween in de keuken. Maartje nam de rest van tafel en ging haar na. „Zeg, meneer Van Duin, ik wil me natuurlijk niet met uw familiezaken bemoeien, maar Marjan leek me hele maal niet enthousiast over de bouw van haar huis." Van Duin haalde z'n schouders op. „Met dat huis zal het wel loslopen. Het wordt precies zoals ze het besteld heeft, tot aan de openslaande tuin deuren en de grote keuken toe. Maar ze ziet er, geloof ik wel erg tegen op te gaan trouwen. Weet je. Karei, het is misschien gek dat ik zoiets zeg, maar ik ben wel eens bang dat Wim toch niet helemaal de goede man voor Marjan is. Maar misschien als ze een tijdje getrouwd zijn, dat ze hem gaat waarderen, want het is toch wel een flinke knul, die hard werkt en verder toch ook wel goed bekend staat. Al leen, als enig kind is hij een beetje verwend door zijn moeder. Daar komt nog bij dat z'n moeder van huis nogal wat geld heeft meegebracht en daarom iedereen te min vindt om met haar zoon te trouwen. Daarom had Marjan ook groot gelijk, dat ze niet wilde gaan inwonen." commerciële kweek grootscheeps ter hand te nemen, dan kan de omzet sterk worden vergroot, terwijl de schade die nu door zagerspitters wordt toegebracht aan de natuur en de mosselpercelen sterk kan worden verminderd. De prijs van een kilo za gers kan op die manier zelfs van 65 tot 35 gulden worden teruggebracht. Volgens ir. Klein moet er dan wel snel een onderzoek komen naar de aas soorten en de afzetmogelijkheden. De grootscheepse ontwikkeling van de commerciële zeeaaskweek in Ne derland zou bovendien uitstekend zijn voor de werkgelegenheid. gaande van de zuurstofbehoefte van vis een minimale stroomsnelheid van een l/z cm per seconde gedurende maximaal 2V% uur een veilige onder grens is voor de zalm-forelkwekerij. „Bij een lagere stroomsnelheid en ge durende een langere tijd is een loca tie niet geschikt. De stroomsnelheid bij de werkhavens nabij de Ooster- scheldedam loopt nooit hoog op, dat kan voor problemen zorgen. De wa terkwaliteit in de Oosterschelde vol doet vrij redelijk, met uitzondering van de temperatuur. In de zomer is het te warm en in de winter te koud. Die temperatuur vormt een zwakke schakel. We moeten rekening houden met de te lage temperatuur en daar door eens in de zes 'a zeven jaar een massale vissterfte verwachten. De optimale temperatuur is 16 C. Die temperatuur wordt elk jaar geduren de een langere periode overschreden. De groei van de vis wordt daardoor beïnvloed en de vis raakt gevoelig voor infecties," aldus Verreth. Volgens hem zal het gebruik van natte en halfnatte voeders in de zo mermaanden noodzakelijk zijn. Een uitgekiende voedering is van belang voor de viskwekerij. Natte voeders veroorzaken wel een grotere bodem vervuiling, die weer resulteert in een grote slibophoping onder de kooien. „De halfnatte voeders zijn voor de Nederlandse situatie het meest ge schikt," aldus Verreth. EMMELOORD - Voor de tweede maal in enkele weken tijd is in de Noordoostpolder een ernstige vorm van waterverontreiniging geconsta teerd. Vermoedelijk door een illegale lozing van een nog onbekend land bouwgif, is een massale vissterfte opgetreden die zich tot over enkele kilometers uitstrekt. Het Zuive ringsschap West-Overijssel uit Zwol le en de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Land bouw en Visserij hebben de zaak in onderzoek, aldus een woordvoerder. Eind maart werd eveneens het op pervlaktewater in de Noordoostpol der door een kweker ernstig ver vuild. Door het gif Endosulfan vonden toen ook duizenden vissen de dood. Het Zuiveringsschap neemt de verontreiniging deze maal zeer hoog op en spreekt van een onverantwoor delijk gebruik van bestrijdingsmid delen in de landbouw. door ARIETA DE MAN Van Duin zuchtte: „Nou ja, ze moet maar denken dat er in elk huwelijk wel eens problemen zijn. Bovendien kan ze ook niet zo best opschieten met Maartje, dus op den duur zou ze toch het huis uit moeten, hoe verve lend ik dat ook vind. Maar wie weet. Het wordt voorjaar en als straks de zon schijnt, ziet alles er weer veel be ter uit. Ik denk dat Marjan dan ook wel weer opknapt, want ze is nu een maal een erg gevoelig kind." „Ja, dat idee heb ik ook wel gekre gen," zei Karei. „Niet alleen een erg gevoelig kind, maar ik hoef u niet te vertellen, dat ze ook een heel goed stel hersens heeft. Jammer, dat ze niet verder geleerd heeft." „Ja, hoe gaat dat, we hebben er in dertijd nog met de bovenmeester over gesproken en die vond ook dat ze best zou kunnen doorleren, maar al haar vriendinnen gingen naar de vak school voor meisjes, je weet wel die huishoudschool in Den Briel en toen wilde ze niet alleen naar de H.B.S. Van mij en van haar moeder had ze best gemogen, maar ze had er toen niet veel zin in. En eerlijk gezegd was ik er ook niet zo rouwig om, want voor een meisje zie ik toch ook niet zo erg veel heil in doorleren. Vroeg of Iaat gaan ze toch trouwen en dan heb ben ze meer aan kooklessen dan aan aardrijkskunde of geschiedenis of zo. Daar maak je nou eenmaal geen goeie stamppot mee." (wordt vervolgd) THOLEN - De Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel) houdt de jaarvergadering za terdag 27 april te Tholen, in het gemeenschapscentrum „Meulvliet", aanvang 10.00 uur. In de vergadering zal de secretaris van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten, de heer drs. J. Langstraat in het kort de actuele pro blemen in de visserij belichten, waarna een forum zal worden gevormd om dieper op deze problemen in te gaan. Na afloop van de vergadering zal het college van b. en w. van Tholen het gezelschap officieel ontvangen, waarna er gezamenlijk de lunch wordt gebruikt, aange boden door Zevibel. VLISSINGEN - De garnalen- sector in Zeeland heeft vorig jaar geen aantoonbaar nadeel geleden door de zogenaamde garnalenaffaires. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1984 dat Zevibel, de Zeeuwse ver eniging voor visserijbelangen, donderdag heeft uitgegeven. Naast de al genoemde punten ver meldt de agenda onder meer de vol gende zaken. Begroeting door de voorzitter van de Thoolse vissersver eniging „Helpt Elkander" en de jaar- rede van de voorzitter. Na notulen komt het jaarverslag aan de orde, waarover verderop meer. Er is ook een bestuursverkiezing: aftredend zijn de heren J. v. d. Bos, A. P. R. Rammeloo en P. Boogert, allen her kiesbaar. Het jaarverslag begint met de constatering, dat de vissersvloot ge lukkig in het verslagjaar is gespaard voor rampen en ongevallen. Een zaak die Zevibel in '84 heeft be ziggehouden is een losgelegenheid creëren in de buitenhaven van de Roompotsluis. Een en ander heeft er toe geleid dat bij eventuele calamitei ten aan de Roompotsluis de vangsten van de vissers toch via de buitenha ven aan land kunnen worden ge bracht. MIDDELBURG - De projectgroep MARIOS (Maricul- tuur in relatie tot de Oosterschelde-kering, pleit in haar interim-rapportage Maricultuur achter de Oosterschel- dekering voor de stichting van een centrum voor aqua cultuur (teelt zout- en zoetwater organismen) of uitslui tend voor maricultuur (teelt zoutwater organismen). Hoewel het strikt genomen buiten haar opdracht ligt be veelt de projectgroep aan dat van bedrijfsleven en over heid een stimulans blijft uitgaan voor de realisering van kredietfaciliteiten, gezondheidscertificering, kwali teitsbewaking en gecoördineerde marktbenadering. De stichting van het centrum lijkt in het pakket van stimu lerende maatregelen te moeten worden opgenomen. Een en ander lijkt slechts te realise ren als de overheid haar beleid duide lijk vorm geeft en en het bedrijfsle ven tot nauwere onderlinge samen werking komt, zodat vervolgens de overheid en het bedrijfsleven samen de nodige structuren in het leven kunnen roepen. Proefstation De projectgroep MARIOS heeft de mogelijkheid bekeken om op het Damvak Geul een proefstation voor aqua-cultuur te vestigen. De toestand bij de visteelt ën de kweek van schelpdieren is momenteel zodanig dat ook voor deze bedrijfstak de oprichting van een proefstation over wogen moet worden. De bestaande kennis op het gebied van de schelp dieren wordt onvoldoende overgedra gen, terwijl er vermoedelijk nog on benutte mogelijkheden zijn voor het aanbrengen van verbeteringen. Het proefstation dient zich volgens MA RIOS te richten op schaal- en schelp dierencultures, visteelten in zout en in zoet water en visteelt in de recircu latiesystemen. MARIOS denkt aan de volgende doelstellingen: bedrijfsondersteuning van parti culiere vistelers en schelpdierenkwe kers; voorlichting (cursussen) en aqua- cultuurconsulentschap; praktijkgericht onderzoek, bij voorbeeld onderzoek voedermetho den, kweek van all-female en triploï- de vissen, saliniteitsproeven en de ontwikkeling van vaccins; produktie van vis ten behoeve van praktijkproeven en broedvoor- ziening; onderzoek naar de kweek van kreeftachtigen, schaal- en schelpdie ren en vissoorten die nog niet in Ne derland worden gekweekt en stageplaats en begeleiding van studenten. In Damvak Geul zouden (voorlo pig) de benodigde voorzieningen zon der ingrijpende aanpassingen kun nen worden ondergebracht. De pro jectgroep beveelt daarom aan dat overheid, bedrijfsleven en onder- wijs-instellingen gezamenlijk actie ondernemen om te komen tot oprich ting en exploitatie van een dergelijk centrum. Temperatuur Drs. J. A. J. Verreth, L. H. Vakgroep Visteelt en Visserij vertelde dat uit- DEN HAAG - Mensenrechtendes kundigen uit 35 landen komen 7 mei in Ottawa bijeen om gedurende zes weken na te gaan hoe, sinds in 1975 in Helsinki de eerste conferentie over veiligheid en samenwerking in Euro pa werd gehouden, de onderteke naars van de slotakte zich aan hun veiplichtingen hebben gehouden. OOST-BERLIJN - Een Oostduitse delegatie heeft zaterdag kransen ge legd bij een monument in het voor malige Duitse concentratiekamp voor vrouwen Ravensbruck, waar 92.000 bewoonsters om het leven zijn gekomen. DEN BOSCH - Actievoerders heb ben vrijdag een forse berg afval gestort op het plein voor het provin ciehuis in Den Bosch. Ze protesteer den daarmee tegen de dreigende op slag van radio-actief afval in Noord-Brabant en tegen de eventuele bouw van een kerncentrale. Het stor ten van de berg afval is het begin van een serie acties. „Wij hebben het provinciehuis op gezadeld met afval dat nog op te rui men is. Radio-actief afval is dat niet", aldus een pamflet van de actievoer ders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5