streeknieuws Cabaretgroep 'Kontra Mienen' trad op voor IKV-werkgroep Lezing over Schouwenoord en Brugzieht voor NCVB BRUin bakken... Goede belangstelling voor jaarvergadering van Brassband Apollo Bakkerij Kik verhuisde naar een moderne winkel met een historisch tintje MIDDEN MIDDE.NSTAND Bijeenkomst voor weduwen en weduwnaars Sluis wil geen invasie van goktenten Vrouwen bekladden vliegbasis Woensdrecht 4 HHMBHI Dc vijf 'Kontra Mienen' met een geheel eigen versie van het bekende kerstliedje: 'Midden in de Winternacht'. Contactavond te Zierikzee ZIERIKZEE-Het ging er de Interkerkelijke Vredes- werkgroep Schouwen-Duiveland om met een contacta vond een gelegenheid te scheppen om zowel voor- als te genstanders van de vredesbeweging bijeen te brengen. Dat gebeurde vrijdagavond in het UVV-gebouw te Zie rikzee, waar een kleine veertig belangstellenden bijeen kwamen. Belangrijk onderdeel van de avond vormde het optreden van de cabaret groep 'Kontra Mienen' uit Middel- rg. Deze uit vijf vrouwen bestaan de ;roép werkt sinds ruim een jaar samen. Men werkt met allerlei onder- worpen, die maatschappelijk actueel zijn. Het cabaret werd opgezet om weqr, eens een geheel andere vorm dan lezingen en dergelijke te hebben. Programma '£Xc v'Kpfitp^ Mie^Vi'riörgep a'eïf-' voor de teksten en ku qn epjinmidde 1 s putten uit een aantal spëcifieké thema-programma's. Afhankelijk van dè groepering waar de cabaret groep voor optreedt, wordt een programma-keuze gedaan. Door mid del van zang, muziek en sketchjes ge ven de vijf vrouwen blijk van hun standpunten. Vrijdagavond stond vooral het thema 'kernenergie' cen traal. De 'Kontra Mienen' konden met hun onderwerpen dicht bij huis blij ven, zoals bleek uit het 'Interview te Woensdrecht' en de sketch over het 'Rampenplan'. Een stipte praktijk- vertaling van hetgeen daarin de be volking in geval van nood wordt geadviseerd, stelde op cynische wij ze enkele opmerkelijke zaken aan de kaak. Burgemeester Van de Heuvel van Borsele moest het ook enkele malen ontgelden, zoals in „Het gras zal al tijd groener zijn aan de andere kant van de Heuvel". Het verhaal over 'Kleine Jan', die met soldaatjes speel den en later in de oorlog zijn vingers verloor, stemde tot nadenken, zoals vele nummers in het optreden van de 'Kontra Mienen.' Het Zeeuws Volkslied kreeg in de uitvoering van deze cabaretgroep een aangepaste versie. Aan de orde kwa men verder de stellingen, gedepo neerd tijdens de besprekingen in Ge neve, de bewering dat kernwapens nooit echt gebruikt zullen worden en het wederom opkomend fascisme en rascisme. In 'Post-Journaal- Depressie' werd ingegaan op de tal rijke ellende, die via de nieuwslezers tot ons komt. Door middel van de tune 'Mensen gevraagd' werd een beroep gedaan op een ieder, die zich wil inzetten voor de vrede. Na afloop van het optreden van de 'Kontra Mienen' werd in groepjes ge discussieerd over vragen, die reeds op papier waren gezet en over zaken, door de cabaretgroep aan de orde ge steld. Cont,ac,t, adres Wie meer informatie wil over de In terkerkelijke Vredes werkgroep Schouwen-Duiveland kan terecht bij Petra Ruitenbeek-Buyten, Van El- dikstraat 10, Noordgouwe, tel. (01112)-2113. ZIERIKZEE - Op de bijeenkomst op woensdag 17 april van de afdeling Zie rikzee van de N.C.V.B. waren de heren R. van Tilborg en J. Eekhout, medewer kers van het gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord" en het dagverblijf „Brugzieht" als gastsprekers uitgenodigd. De bijeenkomst werd door de vice- presidente mevr. De Raad-Berkelaar geopend. Na het zingen van enkele ver zen van Psalm 42, gebed en schriftlezing las zij een verhaal van Lise Stilma getiteld „De Poort". De heer R. van Tilborg, waarne mend directeur van „Schouwenoord" schetste in zijn inleiding de verschil lende niveaus van de verstandelijk gehandicapten. „Schouwenoord" biedt plaats aan 24 bewoners. Deze mensen moeten over een bepaalde mate van zelfstan digheid beschikken. Er zijn echter een aantal dingen die ze zelf niet kun nen. Het is de taak van de begeleiders deze mensen bij te staan en te trach ten ze een leven te laten leiden in een normaal dagritme. De heer Van Til borg riep de aanwezigen op de bewo- BRUI NIS SE - In de Noordstraat staat slechts één boom, een jonge kastanjeboom die kort geleden door gemeen tewerken is geplant. Blijkbaar wil de buurt dat prille groen in hun straatje nog een tijdje houden want de correspondent ter plaatse las een briefje dat, netjes in een plastic hoesje, aan de boom hing met de vol gende tekst: ..Lief baasje. Laat uw hond ergens anders z'n poepje doen z'n plasje ook... Het is slecht voor mijn gezondheid. De kastanjeboom." Het initiatief van de kastan je is natuurlijk lovenswaar dig. Er valt al zure regen ge noeg en als al het andere ook nog eens in geconcentreerde vorm de wortels bereikt, zal de buurt, die nu voor de boom de kastanjes uit het vuur haalt, nooit op een mooie zo meravond onder de machtige eiketakken de luwte vinden om in prachtige natuurboeken van het Wereld Natuurfonds te bekijken hoe mooi vroeger de wereld toch wel ivas. ners als doodgewone mensen te be schouwen en ze als volwaardig te accepteren. Film en dia's De film „Een dagje Schouwen oord" gaf de aanwezigen een goed beeld van het leven en werken op „Schouwenoord" en in de dependan ce aan de Sint Domusstraat. Na de pauze vertoonde de heer Eek hout een aantal dia's over het werk op het dagverblijf „Brugzieht". „Brugzieht" herbergt een kinder en ouderen-afdeling. Er wordt steeds in kleine groepjes met de pupillen ge werkt. Veel aandacht wordt besteed aan zelfredzaamheid, creativiteit en verstandelijke ontwikkeling. Indien noodzakelijk wordt gebruik gemaakt van de diensten van een logopediste en fisiotherapeut. Een goede samen werking tussen ouders en het dagver blijf is onontbeerlijk. De ouders wor den daartoe op verschillende manieren bij het gebeuren op „Brug zieht" betrokken. Aan het slot van deze leerzame avond dankte de presidente mevrouw Tuitman-van der Maas de beide heren en sloot de bijeenkomst met dankge bed. ZIERIKZEE Geslaagd Op 15 april jl. zijn voor het examen ,,Dc Diabetische Voet" geslaagd dc dames N. A. Filius-Rijstenbil en E. A. Meerse-Tielman. beide praktise rend en schoenkundig pedicure te Zierikzee. De opleiding staat onder auspiciën van de Post Graduate School. Centar- tium. de Diabetes Vereniging Neder- dinsdag 23 april is deze maand geor ganiseerd door een zogenaamd „scha- duwbestuur" dat voor een keer de taak van het eigenlijke bestuur over neemt. Zij vonden de heer A. J. P. Bakker uit Serooskerke bereid om onderwaterdia's te vertonen over de flora en fauna van de Oosterschelde en het Grevelingenmeer. Leden van de bond en andere belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom in het Tbn- nenmagazijn te Brouwershaven. OOSTERLAND Inbraak In de nacht van zaterdag 20 op zon dag 21 april werd ingebroken in de woning van A. W. W. Er werden siera den, betaalcheques en geld voor een totaalwaarde van ongeveer 10.000,— ontvreemd. Opbrengst collecte Mbuma-zending De maand-collecte ten bate van de Mbuma-zending heeft 336,35 opge bracht. De gevers en geefsters worden hiervoor hartelijk dank gezegd. Een bijzonder woord van dank voor de ij verige collectantjes Jacqueline Pie per, Jolanda Verhoek, Elna Steen- poorte, Cathy de Bruine, Miranda de Jonge, Barry Morks en Joanke IJze- lenberg. Ophalen spullen rommelmarkt De Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" komt woensdag weer langs voor het ophalen van spulletjes voor de te houden rommelmarkt op 22 juni (braderie). Het ophalen gebeurt 's avonds vanaf half zeven. Wanneer tussentijds wat spullen beschikbaar komen voor de rommelmarkt van „Oosterlands Fanfare" kan contact worden opgenomen met enkele bestuursleden, tel. 2462 of 1749. BERN - In de betaald-voetbalcom petitie van Zwitserland mogen vanaf volgend seizoen twee buitenlandse spelers per club worden ingezet. Dit is zaterdag in Bern besloten. De nieu we regeling, die moet bijdragen tot het verhogen van het niveau in Zwit serland, geldt voor drie jaar. BROUWERSHAVEN - De Brassband Apollo hield vrijdagavond haar 90e jaarvergadering in hotel Ringelberg, waarvoor van de zijde der leden een goe de belangstelling bestond. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer P. H. J. Everwijn de aanwezigen, in het bijzonder de ere-voorzitter, de heer W. v.d. Bos, de dames-leden en aspirantleden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen volgde het jaarverslag waar uit bleek, dat zowel brassband als drumband in 1984 weer vele activitei ten heeft ontplooid. Hoogtepunten waren ongetwijfeld de geslaagde jaarlijkse uitvoering, de medewerking aan de steeds meer in populariteit toenemende Play-in, en de concerten bij de bejaardenwo ningen, welke enorm werden gewaar deerd. Op advies van de leden der kascon trolecommissie, mevr. E. Waleboer- Teuthof en de hee P. van Lunzen, werd besloten de bescheiden van de penningmeester, de heer J. van Dijke goed te keuren. Een welverdiend ap plaus volgde voor het enorme accura te werk, door hem verricht. Tot nieuwe leden van deze commis sie voor volgend jaar werden gekozen de heren Bonte en Waleboer. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, t.w. C. v.d. Ber ge, M. van Dienst en J. Hatzman her kozen. Wegens ziekte van de heer V.d. Ber ge werd het eerste en tweede secreta riaatschap omgewisseld, zodat tot eerste secretaris werd benoemd de heer J. B. Grootjans. Besloten werd vervolgens in 1986 de uitvoering vast te stellen op zater dag 25 januari. In het bestuur zal worden bekeken of deze avond of ge heel in het muzikale teken zal staan, of dat zoals dit jaar een gedeelte wordt opgevuld met b.v. zang, toneel of dergelijke. Herinnering aan jubileum Naar aanleiding van het feit da^ Apollo dit jaar 90 jaar bestaat en reeds vorig jaar besloten werd geen festiviteiten te organiseren vanwege de zeer hoge kosten wordt unaniem besloten toch ter herinnering aan dit land en de Landelijke Organisatie Voetverzorging met het doel diabetici een optimale behandeling en begelei ding van de kwetsbare voet te bieden. Vernieling In de nacht van zaterdag 20 op zon dag 21 april werd van een aan de Ju- lianastraat geparkeerd staande auto de buitenspiegel vernield. Gedupeer de was J. R. T. G. te Zierikzee. WESTERSCHOUWEN Opbrengst Hartstichting De collecte van de Hartstichting ge houden in Burgh-Haamstede en Wes- tenschouwen heeft f 2483,10 opge bracht. Alle gevers en collectanten wordt hartelijk dank gezegd. BURGH-HAAMSTEDE Marifoon in beslag genomen Bij H. S. werd zaterdag in samen werking tussen politie en Radio Con trole Dienst (RCD) een marifoon in beslag genomen wegens het ontbre ken van de vereiste vergunning. De marifoon werd gebruikt voor het leg gen van contact tussen boot en woon huis van betrokkenen. BROUWERSHAVEN Boekbespreking In het kader van de veertigjarige herdenking van de bevrijding las en besprak de leeskring van de NbvP af deling Brouwershavn donderdagmid dag enkele jeugdboeken die op de oorlogsjaren betrekking hebben zo als „Wie niet weg is wordt gezien" van Ida Vos, „Wij waren er ook bij" van Gertie Evenhuis en „Ik heb geen naam" van Miep Diekman. Spelmiddag voor ouderen Het bestuur van de A.N.B.O. afde ling Brouwershaven zorgt op woens dag 24 april aanstaande weer voor al le attributen die nodig zijn voor een spelmiddag. Alle ouderen (lid of geen lid) zijn welkom hun conditie op een gezellige wijze op peil te houden. Men kan onder meer kegelen, softbal, klittebal of mini midget-golf doen, terwijl men kan uitpuffen met tafel gezelschapsspelen en een spelletje bingo. Onderwaterdia's De bijeenkomst van dc afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op BROUWERSHAVEN - Het onthullen van een broodpop, die daarna door kapper J. C. A. Koster met behulp van de spreekwoordelijke bloempot van het juiste kapsel werd voorzien, vormde dinsdag avond de symbolische handeling waarmee het pand aan de Markt 21 te Brouwershaven werd geopend als de nieuwe bakkerswinkel van de fa. Kik. Het interieur van de bakkerswinkel van vader en zoon Kik in Brou wershaven. Het pand waar kapper Koster ruim 28 jaar lang zijn klanten scheerde en knipte werd verbouwd tot een moderne winkel met een historisch tintje waar voortaan produkten van de „warme bakkers" vader Doris en zoon Hans Kik worden verkocht. „Het is altijd al een wens van ons geweest om op „het Vorenom- me te zitten" vertelt Hans Kik. Het pand van de heer Koster bleek uitermate geschikt omdat de tuin ervan aansluit op die van het pand Nieuwstraat 10 waar de Kik's hun huis, bakkerij en tot voor kort ook winkel hebben. „De bakkerij is vijftien jaar geleden helemaal uit gebreid en verbouwd dus die kun nen we nu gewoon blijven gebrui ken" aldus Hans Kik die op zijn onvervalst Brouws verklaart „zo groots als een bie" te zijn met de nieuwe situatie. Historisch sfeertje En daar blijkt ook alle redenen toe te zijn want de nieuwe winkel aan de Markt werd een 50 mJ grote ruimte waar modern comfort en oude stijl hand en hand gaan. De voorgevel werd onder het toeziend oog van monumentenzorg opge trokken in de historische stijl die de hele Brouwse Markt uitademt en ook binnen in de winkel is dit historische sfeertje te proeven door de in beige/donkergroen uit gevoerde inrichting met hier en daar wat koperwerk. Verder heeft de winkel allerlei elementen waar je volgens Hans Kik „mee kunt spelen", hij doelt daarbij op de broodplanken die niet vast maar aan een rails zitten, zodat hun hoeveelheid kan worden aange past aan de verwachte hoeveel heid klanten. Want ook in Brou wershaven komt door een toemend aantal toeristen een steeds groter verschil te zitten tus sen „het seizoen" en de rest van het jaar. Nieuw is ook de 10 mJ grote werkhoek in de winkelwaar de klanten de bakker daadwerke lijk bezig zullen kunnen zien met het afwerken van zijn gebakken produkten of het maken van bij voorbeeld paaseieren. Assortiment Gelijk met de verhuizing is ook het assortiment van bakkerij Kik uitgebreid met enkele soorten koekjes, groter stukwerk en brood waarbij het zogenaamde smurven- brood het meeste opvalt. Aan deze broodsoort, die honing, boter, melk en mout bevat en die, in te genstelling tot wat de naam doet INDE vermoeden, niet klein is. zit eqn speciale actie vast, terwijl er ter ere van de opening ook een teken wedstrijd voor de kinderen is ge organiseerd. Bij bakkerij Kik is voortaan ook het zogenaamde „molenbrood" te koop dat wordt gebakken met meel van de koren molen de Hoop uit Zierikzee. jubileum een foto van korps en drum band te laten maken. Bij het punt uitwisselingsconcer ten deelt de voorzitter mede, dat Apollo op 29 juni een concert te Zon- nemaire zal verzorgen. De vereniging vindt het een leuk idee om een muziekavond te organiseren met de korpsen Oosterlandse Fanfare te Oosterland en de Kon. Harm. Witte van Haemstede te Haamstede. Hierover zal contact worden opge nomen met de besturen. „Tijdens de geanimeerde rondvraag werden nog diverse „probleempjes", optredens" e.d. besproken. De heer Jaap Knuist, tweede diri gent, sprak een dankwoord tot de korpsleiding voor het in hem gestel de vertrouwen, nu hij geruime tijd de leiding had en nog zal hebben als ver vanger van de heer Everwijn, die we gens zijn ongeval nog geen „dienst" kan doen. De heer Everwijn tenslotte sprak een algemeen dankwoord, waarin hij de leden aanspoorde toch' trouw de repetitie te bezoeken en thuis te studeren. Na het officiële gedeelte bleef men nog gezellig bijeen voor een drankje en een hapje. GOES - De groep voor weduwen en weduwnaars, die wekelijks bij el kaar komt in gebouw „De Villa" in de Van der Spiegelstraat te Goes, heeft voor donderdagavond 9 mei een medewerkster van de Algemene Ver eniging voor Patiëntenbelangen uit genodigd. Na een korte inleiding zal er gedis cussieerd worden over de relatie arts/patiënt. Weduwen en weduwnaars, die be langstelling hebben om deze avond bij te wonen zijn van harte welkom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor andere informatie kan men te recht bij FIOM-Zeeland, tel. (01180)-27311. SLUIS - Het gemeentebestuur van de Zeeuwsvlaamse gemeente Sluis gaat het casino's en andere gokclubs moeilijker maken zich in deze grens gemeente te vestigen. Er blijkt een groeiende belangstel ling te bestaan voor de vestiging in Sluis van dit soort clubs. Sluis heeft een jaar of tien geleden al met een invasie van sexwinkels en -bioscopen te maken gehad, waarbij de problemen te Iaat onderkend wer den. De gemeente Sluis plukt daar nu nog steeds de wrange vruchten van. Om een soortgelijke ontwikkeling in de gok- branche tegen te gaan, stel len b en w nu voor de vestiging van dit soort instellingen vergunning- plichtig te maken onder het motief: bescherming van het woon- en leefmi lieu. Sluis zal daartoe haar plaatselij ke verordening zo snel mogelijk aan passen, zo blijkt uit een voorstel aan de raad dat op 25 april aanstaande aan de orde komt. WOENSDRECHT - Militairen van het Luchtmachtbeveiligingssqua- dron hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half drie op de vliegbasis Woensdrecht vijf vrouwen aangehouden. Zij waren in het bezit van vcrfmateriaal. Volgens een zegsman van de basis bleek zaterdagmorgen vroeg dat tal rijke gebouwen en verkeers- en weg- bewijzeringsborden op het militaire terrein waren beklad. De totale scha de wordt geschat op enkele duizen den guldens. Het luchtmachtpersoneel droeg de vrouwen over aan de Koninklijke Ma rechaussee die procens verbaal op maakte. Zaterdagmorgen vroeg zijn de vrouwen na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Volgens de woord voerder van de vliegbasis betreft het activisten uit het vrouwenkamp, dat donderdagavond laat werd opgericht op het terrein van de Stichting Atoomvrijstaat. Dat ligt bij de vlieg basis. JERUZALEM - De Israëlische ma rine heeft een boot met 28 guerril lastrijders, die aanvallen tegen Israël van plan waren, aan boord tot zinken gebracht. Donderdag viert Israël on afhankelijkheidsdag. Dit heeft een legerwoordvoerder bekendgemaakt. DEN HAAG - Eén op de zeven ver dachten, door dc rechter tot voorlopi ge hechtenis veroordeeld, komt we gens cclgebrek op vrije voeten. Uit een onderzoek van het ministerie van Justitie blijkt dat per jaar ruim dui zend mensen op deze manier een ge deelte van hun voorlopige gevange nisstraf ontlopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4