NJN-leden in actie tegen veroorzakers zure regen Basisschool in Sirjansland werd officieel geopend Batig saldo voor Rode Kruis Westhoek NOORDWELLE DRUKKERIJ Traditionele zeilvloot in Zierikzeese haven Sprankelende jubileum uitvoering Plattelands vrouwen Scharendijke heeft kinderkoor Tweede prijs voor Schouws koor tijdens Zeeuws Zangers Manifest Adoptieplechtigheid verzetsmonument ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 april 1985 Nr. 23714 3 Vierhonderd processen-verbaal ZIERIKZEE-Vierhonderd automobilisten vonden za terdag in Zierikzee een proces-verbaal onder hun ruiten wisser. Dit keer geen parkeerbon, zoals weieens gebeurt, maar een proces-verbaal wegens het uitstoten van stikstofoxiden, één van de grote veroorzakers van zure regen. word door middel van de versprei ding van deze processen-verbaal eens nader de aandacht te vestigingen op het probleem van de zure regen. De bonnen werden uitgedeeld door vier leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstu die. Het betrof een op landelijk niveau georganiseerde actie, waar de regio nale afdelingen op konden inspelen. Woordvoerder van de afdeling Schouwen-Duiveland Martin Beek man, liet weten dat ook hier besloten Op parkeerterreinen De vier NJN-leden togen zaterdag ochtend omstreeks tien uur met hun processen-verbaal naar het Haven plein, waar de actie van start ging. Vervolgens ging de tocht langs de par keerterreinen rond de binnenstad, waar vele auto's een bon onder de rui- tewisser kregen geschoven. Ook werden enkele bonnen per soonlijk uitgereikt aan automobi listen. Sommigen bleken niet bereid het papiertje in ontvangst te nemen, anderen waagden zich aan een korte discussie met de actievoerders. Wegens het uitstoten van stikstof oxiden werd geen geldboete opge legd, maar in de vorm van een poli- tieschikking werd voorgesteld het percentage NOx in het uitlaatgas te verminderen. Om dat te bereiken werd de automobilisten geadviseerd voortaan minder hard te rijden en het voertuig goed te laten afstellen. De vier N.J.N.-leden startten hun actie zaterdagochtend op het Havenplein. Vervolg van pagina 1 bleek onder meer uit enkele passages van een instructie uit 1790. De heer Op 't Hof liet weten dat daarin stond voorgeschreven, dat van oktober tot en met maart onderwijs gegeven diende te worden. Tijdens de overige maanden moesten de kinderen mee helpen op het land. Indien meer dan acht leerlingen zich daarvoor aan meldden, diende de onderwijzer ook avondschool te geven. De les diende te beginnen met ge bed en psalmzang en werd beëindigd met dankgebed. De antwoorden op de vragen uit de Heidelberger cate chismus dienden zo geleerd te wor den, dat de leerlingen ze tijdens een kerkdienst konden opzeggen. Verder stond in de instructie ver meld, dat de onderwijzer tevens de taak van schoolschoonmaker had. Huisvesting De wethouder wees verder op de scheiding tussen kerk en staat ten aanzien van het onderwijs in de vori ge eeuw. Er vond verder een verbete ring van de kwaliteit van het onder wijs plaats en ook de huisvesting deelde in die vooruitgang. De ge meente kocht anderhalve bunder land ten behoeve van de bouw van de school. Later kwamen op dat perceel ook de pastorie en de begraafplaats. De wethouder memoreerde, dat de Ambachtsheer van Oosterland en Sirjansland bereid was een lening van 5.000,— te verstrekken voor de bouw van de school. Op 12 januari 1872 werd de bouw voor 8.100,— aanbesteed. Bouwer werd de firma J. Smits. Reeds in 1883 was, volgens de gege vens van de wethouder, een interne verbouwing nodig om het gebrek aan ruimte en licht op te heffen. De school telde meestal tussen de vijftig en zestig leerlingen. Tbt aan de oorlog was het een tweemansschool. Enige tijd later, inmiddels onder leiding van oud-hoofdonderwijzer A. Heule, werd het een eenmansschool. Een moeilijke opgave, te meer daar het leerlingenaantal ook vaak rond de norm van een tweemansformatie schommelde. Eén en ander kon soe pel worden geregeld, omdat me vrouw J. Heule-Kip bereid bleek ge durende vele jaren, waarvan een aantal onbezoldigd, haar man in het lesgeven bij te staan. Noodlokaal De heer Op 't Hof rondde zijn toe spraak af met de opsomming van nog enkele recente gegevens, zoals de vas te benoeming van de tweede leer kracht in 1977, de plaatsing van het noodlokaal, de aanwijzing tot experi- menteerschool in 1982 en thans de in gebruikneming van de vernieuwde school, die naar de mening van de wethouder aan de eisen des tijds vol doet. Hij dankte allen, die aan de tot standkoming hebben meegewerkt en richtte zich verder in het bijzonder tot het schoolteam voor hun inzet tij dens de moeilijke periode van de ver bouwing. De heer C. A. Struijk sprak de ge lukwensen uit namens de ouderraad en dankte het gemeentebestuur na mens deze groepering voor de school- renovatie. Volgens spreker een waar borg, dat de schoolvoorziening in Sirjansland behouden zal kunnen blijven. „Wij zijn dankbaar voor deze volwaardige school voor het basison derwijs", aldus de heer Struijk. Geschenk Hij was overtuigd van de betrok kenheid bij het onderwijs van ouders en alle inwoners van het dorp. Hij had daar dan ook een tastbaar bewijs van. Toen het idee werd geopperd -de school ter ere van deze officiële ope ning een kleurentelevisie met tele tekst ka do te doen, brachten inwo ners en bedrijfsleven het noodzake lijke bedrag binnen twee dagen bij een. ,,De kleurentelevisie is vanmid dag om drie uur in de school geïn stalleerd",aldus de heer Struijk. Hij overrompelde hoofdonderwijzer G. Oele met deze mededeling. Oele toon de zich bijzonder verrast met dit ge schenk en merkte wat beduusd op: „Ons Zeeuwen bin zuunig, maar dat is er hier niet bij". „Oud-gediende" Voormalig hoofdonderwijzer de heer Heule zei als 'oud-gediende' deze dag zijn belangstelling te willen to: nen. Evenals wethouder Op 't Hof blikte ook hij even terug in het verle den. De heer Heule memoreerde eens een oude balk uit 1917 te hebben ge vonden, waar ook reeds de naam „Roggeband" op prijkte, de naam van de aannemer, die ook de huidige renovatie heeft uitgevoerd. De heer Heule sprak met warmte over de mooiste tijd van zijn leven, die hij - toen nog samen met zijn vrouw - op Sir had doorgebracht. Verder memoreerde de oud hoofdonderwijzer hoe het was ge weest om te werken in een school met enkele bouwtechnische ongemak ken. Zo was het bijvoorbeeld in strenge winters altijd een hele toer geweest om de toiletten vorstvrij te houden. Hij besloot met dc constatering, dat het Kleine Kernen Experiment van levensbelang voor het schooltje op Sirjansland was gebleken. Dankwoorden voor de opdracht na mens architect Tieleman en de hoofd aannemer sprak de heer W. Rogge band. Hoewel hij moest erkennen, dat zijn bedrijf geen deskundige op onderwijsgebied kan worden ge noemd, meende hij te kunnen vaststellen dat thans een zeer geslaagde verbouwing was voltooid. Spreker dankte de heer Oele en zijn team voor de loyale wijze waarop de verbouwingsoverlast steeds werd ge dragen. Namens genoemde bedrijven en namens onderaannemer Ligten- dag en Installatiebedrijf Deurloo bood de heer Roggeband de school een fraaie klok aan, omdat hij het van belang achtte, dat men weet hoe laat het is. Na dit verbale geweld stond een korte, zonnige dorpswandeling op het programma om het gezelschap genodigden zich te laten verplaatsen van dorpshuis naar de vernieuwde school. Daar werd men reeds opgewacht door de vooruit gesnelde leerlingen, die zoals gezegd, een wezenlijk aan deel hadden in de officiële openings handeling. Leesplank Na de onthulling van het wand kleed sprak de heer Oele dankwoor den tot het gemeentebestuur voor de middelen, die beschikbaar werden gesteld ten behoeve van goed onder wijs in Sirjansland. Als blijvende herinnering aan deze dag mocht bur gemeester Van Bommel als eerste een exemplaar van de 'Sirjanslandse leesplank' in ontvangst nemen. Een geschenk, dat vervolgens ook aan leerlingen en genodigden werd uitge reikt. Deze 'Sirjanslandse leesplank' naar een ontwerp van de heer Anton Heijman, werkzaam bij Vorma (fir ma Bema) te Zierikzee, bleek een fraai variant op de nostalgische Hoogveense leesplank. Met een informeel samenzijn, tij dens welk het vernieuwde schoolge bouw kon worden bezichtigd, werd deze plechtigheid in Sirjansland af gerond. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 MAASLAND - De twintigjarige R. Groenewegen uit Naaldwijk is zon dagavond in Maasland tijdens de ach tervolging van de 19-jarige R. R uit Delft, die kort daarvoor een ver keersongeval had veroorzaakt, om het leven gekomen. UTRECHT - De Utrechtse politie is niet ontevreden over de resultaten van een vrijwillige caravancontrole die zaterdag in Utrecht is gehouden. Van de 140 aanhangwagencombina ties die voor keuring naar het veili- ginterrein Laagraven waren ge bracht, vertoonden er 47 gebreken aan de verlichting, hadden 27 on deugdelijke remmen en 20 slechte banden. SOEST - De Stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945 heeft in een te legram aan de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland Paul Bremer III, 'met klem' geprotesteerd tegen het bezoek dat de Amerikaanse presi dent Reagan van plan is af te leggen aan de Duitse begraafplaats Bitburg, waar ook SS-ers begraven liggen. Vervolg van pagina 1 pen", „Verdi prati" van Handel in de Nederlandse uitvoering en tenslotte een toepasselijk „Jubileumlied" ge schreven door de dirigent. Musical „Groei" Elf leden van de jubilerende afde ling wisten onder regie van de heer C. van de Velde de aanwezigen enkele uren lang te boeien met een vlotte en sprankelende uitvoering van de mu sical „Groei". In dit, dooreen Ridder- kerkse plattelandsvrouw geschreven, muzikale toneelstuk werden via de wijze waarop moeder Lies van Geluk (C. Fonteine-de Vlieger) haar doch ters Marianne (G. van de Velde-de Wilde) en Jolanda (A. Tighelaar- Wiersma), oma (M. Kesteloo-Hage) en de buurvrouwen (W. van Schelven- Kallewaard en S, Geelhoed-van de Wielen) met elkaar omgaan, allerlei actuele problemen aan de orde ge steld. Zoals de emancipatie, het ge bruik van de pil, bejaardenopvang, bureaucratie, het kraken van Wonin gen en vooral de tolerantie ten op zichte van elkaar. De soms pittige di alogen werden afgewisseld met toepasselijke liedjes die het geheel bijzonder leuk maakten om te zien. Dat de tonelisten soms wat moeite hadden met het houden van de juiste toon deed weinig af aan de boeiende teksten en presentatie van liedjes als „Wat moeten we met oma nou?", „Het slikken van de pil is best verstandig" en „Kraken een nood van deze tijd". De presentatie van het muzikale ge deelte werd ondersteund door een uit vier vrouwen bestaand zanggroepje. Hoewel alle toneelspeelsters goed op dreef waren vervulde met name mevrouw Tighelaar een glansrol door haar zeer spontane vertolking van Jolanda de moderne en vrijge vochten dochter van de familie. Re gisseur C. van de Velde speelde te vens de rol yan Johnny Duré, de vrien van Jolanda terwijl een van de vrouwen van het zanggroep/je, T. Klompe-in 't Veld, tevens de MAVO- lerares mevrouw Puntjes gestalte gaf. De tonelisten werden ge schminkt door mevrouw A. Zuider ent-Nobel en mevrouw M. Doeleman- Segaar wa« de soufleuse. De jubileumavond werd voortgezet met een gezellig samenzijn met mede werking van het Schelde Trio. SCHARENDIJKE - Sinds enkele maanden is Scharendijke een kinder koor rijk, dat de naam „Marimba" draagt. Vrijdagavond werd het koor in het Hervormd Verenigingsgebouw te Scharendijke door dirigente Ellen van den Hoek uit Dreischor en door het bestuur aan de ouders gepresen teerd. De oprichtingsdatum van het kin derkoor is 6 februari 1985. Het koor, dat bedoeld is voor kinderen in de leeftijd van ongeveer 6 tot en met 12 jaar, bestaat op dit moment uit twin tig kinderen. Ten behoeve van de oprichting is door de Hervormde en de Gereformeerde kerk en startkapi taal geschonken. Prijsvraag Omdat het koor nog geen naam had, werd een prijsvraagje voor de jeugdige leden uitgeschreven; nadat zij allen hun fantasie had laten gaan, werd uiteindelijk gekozen voor de naam Marimba. Deze naam werd be dacht door Janita Dalebout, die daar voor een prijsje ontving. Tijdens de presentatie-avond wer den door het koor op frisse wijze en kele gevarieerde liedjes ten gehore gebracht, begeleidt door de dirigente op de gitaar. Het koor repeteert iedere vrijdag in het Hervormd Verenigingsgebouw te Scharendijke, van 16.00 tot 17.00 uur. het bestuur bestaat uit Elleke Hu- bregtse, voorzitster; Rie Dalebout, se cretaresse en Wilma Langkamp, pen- ningmeesteresse. ZIERIKZEE - Het achtste Zeeuws Zangers Manifest, dat zaterdag 20 april werd gehouden in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg, heeft succes opgeleverd voor het Platte landsvrouwenkoor van dc afdeling Schouwen. Het koor nam aan het Manifest deel in de B-afdeling, onder leiding van dirigente mevrouw V. d. Linde-FIo- russe. De jury kende het koor een groot aantal punten toe, ruim vol doende voor een tweede prijs. Promotieweekend „De Zeeuwse Stromen ZIERIKZEE - Het vaarseizoen 1985 staat voor de deur en voor de vierde keer organiseert zeilvloot De Zeeuwse Stromen een weekend voor alle belangstellenden in het zeilen met deze traditionele bedrijfsvaartuigen. Zaterdag 27 en zondag 28 april ligt de vloot afgemeerd in Zierikzee, aan de passantensteiger in de Nieuwe Ha ven (tegenover café de Gekroonde Suikerbiet, waar het boekingskan toor is gevestigd). Zowel op zaterdag als op zondag kunnen de oude schepen worden be keken en een praatje met de schip pers worden gemaakt. Er is uitvoeri ge informatie aanwezig over de schepen en over de vaarprogramma's voor het aanstaande seizoen. Zeilrace Oosterschelde Een bijzonderheid zal zeker de zeil race op de Oosterschelde zijn, die op 16 mei (Hemelvaartsdag) gehouden zal worden: speciaal voor traditione le bedrijfsvaartuigen. Verder neemt de zeilvloot deel aan de Veerse Meer- dagen die eind juni gehouden worden en vaart de vloot begin augustus naar Sail Amsterdam. Zeilvloot De Zeeuwse Stromen is dit jaar flink uitgebreid en telt nu twaalf schepen: klippers, tjalken, kotter, hagenaar en klipperaak. Op beide dagen bestaat de mogelijkheid om tegen een promotie-prijsje een paar uur mee te varen op de Ooster schelde: vertrek op zaterdag om 13.00 en 14.00 uur; op zondag om 11.00, 12.00, 13.00 en 14.00 uur. Duur: onge veer 3 uur. HAAMSTEDE - Voorafgaande aan het afscheid van mevrouw A. C. Houtman als presidente werd door de af deling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis een huishoudelijke vergadering gehouden. In haar openingswoord verwelkomde mevrouw Houtman onder anderen kringsecretaris N. M. Bollen, mevrouw Terste- gen (dje enkele films draaide) en wethouder J. C. de Fei- ter die de gemeente Westerschouwen vertegenwoordigde. Op 11 mei wordt een bloesemtocht naar Zuid-Beveland gehouden voor minder-valide mensen uit de afdeling. Het Jeugd Rode Kruis staat momenteel zeer in de be langstelling. Mevrouw Houtman dankte een ie der die in 1984 had meegewerkt aan een goed lopende afdeling en mede de financiële steunpilaren. De colonne- administratie is door de heer J. Tuin man overgedragen aan mevrouw De Winkel-Meddeler. Dit jaar wordt een eigen campagne-krant huis aan huis bezorgd met daarbij het te vullen en velopje. De penningmeester jhr. Laman Trip kon de aanwezigen verblijden met een batig saldo, groot 21.000,—. Hij dankte vooral het accountantsbureau Den Boer waardoor dankzij de com puter alles veel gemakkelijker wordt geregeld. Over de financiële zijde van de nu afgesplitste Stichting Ambulance was hij minder te spreken en het kost veel moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Na 1 jaar in deze stichting te hebben gefungeerd blijkt de ambu lance met een tekort van 10.600,— te hebben gedraaid, hetgeen uit de afde ling wordt bijbetaald. De ambulance is nu afgeschreven, doch verkeert in zo'n perfecte staat, dat hij nog enige jaren mee moet. Het omvangrijke jaarverslag van secretaris H. Schreurs gaf aan dat het ledental achteruitliep van 1414 naar 1385. Er waren ook een vijftal bloed donoren minder. Ook de opbrengst der campagne liep iets terug en RENESSE - In het kader van de landelijke actie „Adopteer een mo nument", waarbij de openbare lagere school 't Staepel'of te Renesse als eerste Zeeuwse school een oor logsmonument adopteert, wordt op 4 mei in het Dorpshuis van Renesse een plechtigheid gehouden. Deze wordt om half drie begonnen met een verwelkoming en een begroe ting door burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer van Wester schouwen. Daarna worden toespra ken gehouden door provinciaal verte genwoordiger D. Aronson van de Stichting Februari 1941 en het hoofd der school J. H. Blom. Na het zingen van het Wilhelmus volgt een stille tocht naar en een kransleggtng bij het monument, waar de „Last Post" zal worden geblazen. De kranslegging gebeurt door bur gemeester Niemantsverdriet, namens de gemeenten Brouwershaven, Zie rikzee en Westerschouwen, vanwaar de omgebrachte verzetsstrijders af komstig waren. In het Dorpshuis zullen tot slot be- dankwoorden worden gesproken en krijgen de leerlingen (de vijfde en zesde klassers van 't Staepel'of') een aandenken uitgereikt. Dc adoptie plechtigheid wordt geëindigd met het zingen van een couplet van het Zeeuwse volkslied. bracht nu 11.538,64 op. De colonne telt 40 leden maar er gaat een zekere vergrijzing ontstaan. De ambulance reed 15.690 km in 224 ritten met een opbrengst van 71.466,—. De Welfare afdeling telt 17, bijzondere actieve le den. Nieuwe voorzitter Nieuwe president wordt de heer H. Alsema, die de plaats van mevrouw Houtman inneemt. Als 'vreemdeling' hier hoopt hij op een snelle inwer king in het Rode Kruis-begrip hier in de Westhoek. Een aantal leden werd het insigne voor tienjarige trouwe deinst op gespeld: O. Boom, mevrouw Tineke Deurloo, J. Ph. P. Stenger, mevrouw Bezuijen, mevrouw Loeve en me vrouw Plaating. Tbt slot werd de film 'Opgeleid om te helpen' vertoond. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar 1 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3