Bondskanselier Helmut Kohl veroordeelt nazi-misdaden Scherpenhuizen wil PTT-tarieven gedeeltelijk herzien Zeeuwse werkloosheid bijna vier procent onder landelijk gemiddelde Gedenkteken „Markt voor joden" in Amsterdam Tentoonstelling: Het Rijksmuseum in oorlogstijd Twee doden door koolmonoxyde Dordtenaar overleden na mishandeling Gemeenten moeten zelf betalen voor extra politie bij Pausbezoek Breda investeert vier miljoen in huisvuil containers Benzine en diesel goedkoper 2 Tijdens herdenking in Bergen-Belsen BERGEN-BELSEN - De Westduitse kanselier Helmut Kohl heeft zondag tijdens een herdenkingsplechtigheid in het voormalige concentratiekamp Bergen-Belsen beklem toond dat de Duitsers historisch verantwoordelijk zijn voor de misdaden van de nazi's. „Deze verantwoordelijkheid uit zich ook in een nimmer verjarende schaamte", zo zei hij. Tegen een gehoor van duizenden mensen, onder wie ook veel Joden die het kamp hebben overleefd, zei Kohl dat de hele Duitse bevolking de plicht heeft zich af te vragen hoe het allemaal heeft kunnen gebeuren. De gruwelen van het nazi-regime mogen zijns inziens nooit als een gesloten hoofdstuk worden beschouwd. „Verzoening met de overlevenden en de nakomelingen van de slachtoffers is alleen mogelijk als we onze geschiedenis aanvaarden zoals ze werkelijk was en als we onze schaamte erkennen", aldus de kanselier. AMSTERDAM - Een werkgroep in Amsterdam-Zuid wil een gedenkte ken oprichten ter nagedachtenis aan de speciale markt voor joden, die in de TSveede Wereldoorlog vanaf okto ber 1941 op last van de Duitse bezet ter gehouden moest worden. De ge meente Amsterdam heeft hiervoor al '20.000 gulden ter beschikking ge steld. De totale kosten worden ge schat op minstens 35.000 gulden. Het gedenkteken moet komen op of bij het terrein van de speeltuinvereni ging Amsterdam-Zuid aan de Gaasp- straat, waar de speciale jodenmarkt indertijd was gevestigd. De Duitsers kondigen op 15 september 1941 een reeks anti-joodse maatregelen af, die het joden onder meer verboden te ko pen of te verkopen op openbare markten. Ook mochten joodse kinde ren geen lid meer zijn van een speel tuinvereniging. „Als een waarschuwing voor onze kinderen dient dit gedenkteken te herinneren aan de gruwelijke gevol gen van rassenwaan en fascisme en tevens het verzet daartegen in beeld brengen", aldus de werkgroep. In het comité van aanbeveling zitten onder anderen de schrijfster Mies Bouhuys, de secretaris van het Nederlands Auschwitz comité Eva Furcht, Rab bijn Soetendorp en oud burgemeester van Amsterdam Wim Polak. AMSTERDAM - „Het Rijksmu seum in oorlogstijd" is de titel van een tentoonstelling die van 26 april tot en met 31 december in dit mu seum in de hoofdstad is te zien. Dit heeft de museumdirectie donderdag meegedeeld. De tentoonstelling toont bijna uitsluitend wat zich in de oorlogsjaren in het gebouw aan de Stadhouderskade zelf heeft af gespeeld. Wat door middel van de ex positie daarover wordt verteld is ge baseerd op geheel nieuw onderzoek, waarvoor de belangrijkste bron het archief van het museum zelf was, naast archieven van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Volgens de museumdirectie zou bij het onderzoek zijn gebleken dat uit spraken gedaan in diverse publika- ties als zou het museum welwillend tegenover de bezetter hebben gestaan, bereidwillig kunstwerken in bruikleen afstond of zelfs met de bezetter hebben samengewerkt, niet op waarheid berusten. Geen enkel museum kon zich onttrekken aan het toelaten van foute tentoonstellingen op grond van bepalingen van de be zetter, aldus de museumdirectie. Het Rijksmuseum heeft zich er in moeten schikken, maar volgens de directie niet welwillend. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een boekje dat de tentoonstelling bege leidt. Tijdens de bezetting had het mu seum niet alleen te maken met het „Departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming", waar het onder ressorteerde, maar ook nog met het foute propagandade- partement van „Volksvoorlichting en Kunsten" onder leiding van de NSB- er T. Goedewagen, bijgenaamd Rot- kar. Alle zegen komt van hoveti''' BELFORT - Een gepensio neerde man in de Franse plaats Belfort, die vrijdag in zijn tuin aan het werk was. zag tot zijn verbazing een groot blok. ijs tussen zijn planten ploffen. Bij nader onderzoek bleek het ongeveer vijf kilo wegende blok uit bevroren uri ne te bestaan. De politie ver onderstelde dat het van een passagiersvliegtuig afkomstig was. Vorig jaar juli gebeurde het zelfde in Saint-Julien-tes- ViUas, bij Troyes. Een echt paar kreeg de schrik van zijn leven toen een blok ijs van tien kilo zich 's nachts door het dak van hun huis boorde en in de slaapkamer terecht kwam. Ook hier bleek het om bevro ren urine te gaan. De plechtigheid werd gehouden ter ere van de 40e verjaardag van de be vrijding van Bergen-Belsen door Britse troepen, die verbijsterd en ge schokt waren door bergen lijken en de uitgemergelde gevangenen die zij aantroffen. In het kamp zijn 100.000 mensen omgekomen, hetzij door de nazi's vermoord hetzij gestorven door honger en ellende. Tijdens de herdenking werd ook een boodschap voorgelezen van presi dent Reagan. Daarin zei hij dat de nazi-verschrikkingen altijd in de her innering zullen blijven. „Vergeving is mogelijk noch wenselijk". De Ameri kaanse president voegde eraan toe dat de „Holocaust (de massale ver nietiging van de Joden) deel uit maakt van het bewustzijn van alle verantwoordelijke menselijke we zens, ongeacht hun leeftijd. In zekere zin zijn we allen slachtoffer omdat het ons dwingt onze verhouding te bepalen tot een tijd waarin de be schaving het spoor bijster was". Beroering Reagan zal over twee weken, op 5 mei, een bezoek brengen aan Bergen- Belsen. Hiertoe werd afgelopen week besloten nadat er grote beroering was ontstaan over zijn plannen om tijdens zijn bezoek aan West-Duitsland een krans te leggen op een oorlogskerk hof in Bitburg, waar niet alleen sol daten van de wehrmacht liggen maar ook SS'ers. In antwoord op de felle kritiek, onder meer van organisaties van Amerikaanse Joden, besloot Rea gan toen ook naar een concentratie kamp te gaan als een soort tegen wicht voor de plechtigheid op het oorlogskerkhof. Niettemin gooide de Amerikaanse president daarna weer olie op het vuur van de publieke verontwaardi ging met zijn uitspraak dat de SS'ers die in Bitburg begraven liggen even zeer slachtoffers waren van de nazi's als de mensen die zijn uitgeroeid in de concentratiekampen. Veel van zijn critici verklaarden dat men de Duitse militairen niet op een lijn mag stellen met de miljoenen die door de nazi's vermoord zijn. Zondag leverde de Israëlische presi dent Chaim Herzog nieuwe kritiek op Reagans bezoek aan Bitburg. „President Reagan is een van de beste vrienden die we hebben en we koesteren de grootste bewondering voor hem. We denken dat hij slechte adviezen heeft gekregen", aldus Her zog. Boetekleed Kohls redevoering in Bergen- Belsen was in zoverre opmerkelijk dat hij tijdens zijn kanselierschap nog nooit zo nadrukkelijk het boete kleed heeft aangetrokken met het oog op de misdaden uit de Hitier- periode. De publieke boetedoening leek gedeeltelijk bedoeld als ant woord op beschuldigingen van som mige Joodse groeperingen in de Ver enigde Staten dat Reagans kranslegging in Bitburg is opgezet om de hele nazi-periode definitief naar het verleden te verwijzen. Volgens Kohl is daar geen sprake van en hij keerde zich nadrukkelijk tegen het goedpraten van de nazi wreedheden. Bergen-Belsen is een „Kains-teken dat in herinnering van ons volk staat gebrand, net als Ausch witz, Treblinka, Belzec, en Sobidor, TOLKAMER - Op een camping in het Gelderse Tolkamer zijn dit week einde twee Duitsers door kool- monoxydevergiftiging om het leven gekomen. Het giftige gas kwam vrij uit een kacheltje, waarvan de afvoer verstopt bleek, aldus een rijkspoli tiewoordvoerder maandag. De. slachtoffers zijn de 42-jarige M. $tégér .uit Oberhausen en de, 50-jarige mevrouw A. Kr^tzenberg uit Kleef. Volgens de poliiië ïx'êeft het tweetal vergeten om een prop uit de kachel pijp te halen, die daar in verband met de winterstalling van de caravan in was gestopt. HILVERSUM - Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) is slechts ten dele bereid tegemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer de verhoging van een aantal PTT-tarieven ongedaan te maken. Zo zal hij niet ingaan op het verzoek van de Kamer de tariefstijging voor het bellen uit tele fooncellen terug te draaien. Scherpenhuizen zei zaterdag voor de Tros-radio dat de PTT-directie momen teel nagaat in hoeverre een aantal tariefmaatregelen kan worden herzien. De staatssecretaris is bereid binnen de grenzen van de PTT-begroting de Kamer „maximaal" tegemoet te komen. Scherpenhuizen kwam over de ta riefstijging in het telefoon- en telex- verkeer en voor randapparatuur eind vorige maand in botsing met een vrij wel unanieme Tweede Kamer. Die vond dat de staatssecretaris de prij zen te sterk in een keer had verhoogd. De Kamer drong in een motie aan op nieuwe voorstellen. De Kamer viel met name over de verhogingen van de tarieven voor te lefooncellen, kerktelefoon, het bellen binnen Europa en voor sommige randapparatuur. Zij vond dat de ta riefaanpassingen geleidelijker en re delijker dienen te verlopen. De aan passingen leveren de PTT dit jaar per saldo een extra winst op van 40 mil joen gulden. Volgens de Kamer is dit niet nodig, omdat de afdeling tele communicatie toch al voldoende winst maakt. Scherpenhuizen is bereid enkele forse verhogingen van 500 procent te rug te draaien en wil ook wat doen aan de prijsstijging voor de kerktele foon voor de kleine randapparatuur (bijvoorbeeld extra alarmeringssig nalen op telefoontoestellen) wil de staatssecretaris bezien in hoeverre deze door de gebruiker zelf kan wor den gemonteerd. De nieuwe tarieven voor het bellen uit telefooncellen zul len echter niet worden veranderd. Scherpenhuizen meent dat de PTT- spreiding enige vertraging zal onder vinden door het nieuwe overleg dat het kabinet met de bonden zal moe ten voeren over deze operatie. Hoe lang het uitstel zal zijn is nog niet te zeggen. De zogenoemde commissie- Alberda bepaalde onlangs dat het tot dusver gevoerde overleg over het spreidingsplan onvoldoende is ge weest. MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland onder mannen in de leeftijd van 23- tot 24 jaar is de afgelopen maand met 17 procent gedaald. Die bij de jongeren tus sen 19- en 22 jaar met 11,4 procent. Dit blijkt uit het maandelijkse overzicht van de werkloosheidscij fers door het districtsbureau van de arbeidsvoorziening in Zeeland. De totale werkloosheid in Zeeland is de afgelopen maand met 7,4 pro cent gedaald. Landelijk was dat maar 3,6 procent. Het Zeeuwse werkloos- heidpercentagc lag eind maart op 11,9 procent. Landelijk was dat percenta ge 15,8. werklozen, 10,9 procent van de totale beroepsbevolking. Daarna volgen Walcheren met 12,3 procent en Zeeuws-Vlaanderen met 12,7 procent. De wcrkloosheidsdaling is vooral op getreden in de beroepsgroepen B en U (Bouw en Utiliteit sector), de me taal en de GWW (Grond- Weg- en Wa terbouw). Dc werkloosheid onder de Zeeuwse vrouwen daalt minder snel. Afgelo pen maand met 4,5 procent, wat toch altijd 2.2 procent meer is dan het lan delijk gemiddelde. Chelmno en Majdanek en de vele an dere plaatsen die getuigen van de waanzin van de vernietiging", zei hij. Het totalitarisme van die tijd was geen „ongeluk van de geschiedenis". Waakzaamheid is geboden tegen in stellingen die de weg kunnen berei den voor de totalitaire heerschappij, aldus Kohl. DORDRECHT - De gemeentepoli tie van Dordrecht heeft dit weekein de de 22-jarige T. M. en de 23-jarige A. A. D. aangehouden, die ervan wor den verdacht de 19-jarige Dordtenaar Rudolf M. Ottenhof dusdanig mis handeld te hebben, dat deze zondag morgen is overleden aan de verwon dingen. De politie heeft zondagavond be kendgemaakt dat het slachtoffer op zaterdagmiddag in de Dordtse bin- nestad met een vuisthamer en een metalen staaf op het hoofd is gesla gen. Het slachtoffer werd na de mis handeling met een bloedende hoofd wond overgebracht naar het Dordtse Gemeenteziekenhuis en vervolgens naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam, waar hij is overleden. Tussen het slachtoffer en verdachte D., die van Turkse afkomst is, ont stond zaterdagmiddag een woorden wisseling nadat het slachtoffer van uit zijn woning beledigende gebaren maakte naar de 23-jarige verdacht. De vermoedelijke dader wilde daar over met het slachtoffer praten, om dat deze regelmatig beledigende op merkingen maakte naar de in zijn buurt wonende Dordtenaren van Turkse afkomst. Kort daarop be dreigde Ottenhof de 22-jarige M. met een ketting, waarna deze op zijn beurt naar huis liep en met een ha mer terug kwam. Daarop ontstond een vechtpartij, waarin tevens de 23- jarige A. A. D. zich mengde. De politie verklaarde zondagavond dat hier geen sprake is van moord. De vechtpartij tussen de Nederlandse Dordtenaar en de Dordtenaar van Turkse afkomst ziet de politie als een incident. De politie houdt de wijk wel extra in het oog om eventuele escalaties tussen groepen bewoners te voorkomen. Ibt nu toe is het volgens de politie rustig in de buurt. HILVERSUM - Gemeenten die tij dens een bezoek van de Paus extra ei gen politiemensen en bijstand van buitenaf moeten inzetten, zullen voor de kosten die dat met zich mee brengt zelf moeten opdraaien. Dit zei minister Korthals Altes van justitie zaterdagmiddag voor de VARA-tv. De gemeente Utrecht becijferde af gelopen week dat die kosten voor wat die stad betreft ongeveer twee mil joen gulden zullen bedragen. Volgens de minister komt dat dus voor eigen rekening: „net zoals extra inzet bij een grote voetbalmanifestatie en het ontruimen van een kraakpand geld kost". Overigens schatte Korthals Al tes het aantal politiemensen dat tij dens het pausbezoek wordt ingezet op ongeveer 10.000. BREDA - De gemeente Breda wil de komende twee jaar bijna 35.000 mini-containers voor het huisvuil in gebruik nemen. Daarmee is een be drag van circa 4 miljoen gulden ge moeid. Dat hebben b. en w. vrijdag aan de raad voorgesteld. Het laatste jaar is de mini- container in enkele Bredase wijken uitgeprobeerd. Het publiek blijkt in grote meerderheid zeer positief te zijn. Bovendien worden de huisvui- lophalers minder belast en bieden de straten een schoner aanzien. Zo blijkt uit een enquête onder de gebruikers. Volgens wethouder van financiën F. Ronkens zal de mini-container ge middeld per huishouden een bespa ring opleveren van een kleine 115 gul den per jaar. De gemeente Breda verkeert overi gens in ernstige financiële problemen en moet volgend jaar 7,8 miljoen gul den bezuinigen voor een bedrag van 1 miljoen gulden is nog geen oplossing gevonden. ROTTERDAM - De prijs van super- benzine en normale benzine is van daag bij de meeste maatschappijen en de vrije handel met een cent om laag gegaan ten gevolge van dalende prijzen op de internationale produk- tenmarkt. Diesel wordt dan, evenals huisbrandolie en gasolie, twee cent per liter goedkoper. Dc meest voorkomende prijzen zijn met ingang van vandaag: (zelftank): super 1,94 gulden, normale benzine 1,88 gulden en diesel 1.25 gulden. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Recreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor de Smalstadtertjes. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tbkenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling nieuwsmagazine, 10.00-11.30 uur. Verzoekplatenprogramma, 20.15- 21.45 uur. Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Renesse Dorpshuis. Beatballet. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Smalstads ge mengd koor. 19.45-21.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Herha ling verzoekplatenprogramma. 10.00- 11.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Haamstede. Klaverjassen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Maandag 22 april Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond Amesty Inter national. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal van de Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Ellemeet Dorpsuus. Vergadering Straocom- missie. 20.00 uur. Brouwershaven Ger. kerk aan het Bostonplein. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Openbare vergade ring Commissie Sport. 19.30 uur. Dinsdag 23 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Lezing C.P.B. Schouwen-Duiveland. 19.45 Vrouwenontmoetingscentrum. Dis cussie-avond over het leven in woon wagens. (Ook voor mannen toeganke lijk.) 20.00 uur. Scharendijke Consistoriekamer van de Ger. kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Woensdag 24 april Zierikzee Visstraat 5. Poppentheater Alteklein. 14.30 uur. Mondragon. Jaarvergadering Stad en Lande. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie Verkeer. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Spelmiddag voor ouderen. 14.30 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 25 april Stadhuis. Openbare vergadering commissie Onderwijs. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare vergadering ad viescommissie ruimtelijke ordening. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Vergadering gemeente raad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 26 april Schouwen-Duiveland Landbouwmuseum Dreischor en champignonkwekerij Oosterland - C.P.J.-excursie. 20.00 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering F.N.V. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Voorjaarsvergadering Ring Promotion. 20.00 uur. Zaterdag 27 april Zierikzee Kantine De Zuidhoek. Jaarvergade ring ANIB. 10.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Play-backwedstrijd om kampioenschap Schouwen-Duive land. 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2