School in Sirjansland werd officieel geopend Sprankelende jubileumuitvoering van plattelandsvrouwen-afdeling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Door burgemeester en leerlingen Veerpont Zijpe tijdelijk uit de vaart STAAT DER NEDERLANDEN LEIMING 1985 PER 1991/2DÜO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Scherpe veroordeling Proces-verbaal Rekenwerk Laatste minuut De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl Zo'n 400 automobilisten kregen zaterdag een Bij zaterdag tweede klasser Bruse Boys wordt Een treffer in de laatste minuut zorgde er zater- heeft tijdens een herdenkingsbijeenkomst de proces-verbaal tegen de zure regen van de naarstig gerekend omtrent de mogelijkheden, dag voor, dat er nog hoop is bij Mevo om in het nazi-misdaden scherp veroordeeld. (Pag. 2). Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. die er nog zijn om het tweede klasserschap te KNVB-gebeuren te blijven spelen. (Pag. 7). (Pag. 3). continueren. (Pag. 6). MAANDAG 22 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23714 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mijn spelen is leeren, mijn leeren is spelen, en waar om zou mij dan het leeren vervelen? SIRJANSLAND:Met het wegtrekken van negenent wintig groen/wit gekleurde stroken crêpepapier onthul den de leerlingen van de openbare basisschool te Sirjans land samen met burgemeester J. van Bommel vrijdag middag een fraai wandkleed in de hal van het gereno veerde schoolgebouw. Met die handeling verrichtten zij ook de officiële opening van de uitgebreide en vernieuw de school. Het wandkleed was het resultaat van spontane kinderlijke creativi teit en enthousiaste ouderparticipa tie. De kinderen maakten namelijk de tekeningen van onderwerpen, die iets met school te maken hadden en de moeders zorgden ervoor, dat die ideëen tot een kleurrijk en geva rieerd wandkleed werden verwerkt. moet willen en die wil nog steeds niet, maar we blijven bezig", aldus de burgemeester. Hij noemde verder nog de aanpas sing van de Lage Weg als onderdeel van het Integraal Dorpenplan. Ook daar werd inmiddels een start mee gemaakt. Ten slotte kwam hij terug op het streven naar behoud van de school op Sirjansland. Ook noemde hij de voorgenomen aanleg van een groen en speelvoorziening in de directe na bijheid van de gerenoveerde school. Het speet de burgemeester, dat dit laatste thans nog niet gereed was. Hij liet weten, dat de speeltoestellen er al zijn, maar om ze te kunnen plaatsen zal eerst gras ingezaaid moeten worden, hetgeen ten gevolge van de slechte weersomstandigheden even op zich moest laten wachten. De heer Van Bommel toonde zich verheugd over de aanwezigheid van ZONNEMAIRE - „Als wij verenigd verder gaan, dan blijft de bond gezond" zong het plattelandsvrouwenkoor vrijdagavond in een jubileumlied dat ter ere van het 25- jarig bestaan van de afdeling Noordgouwe en omstreken werd geschreven door dirigent M. van 't Veer. Dat het de jongste van de vijf plattelandsvrouwenafdelingen op Schouwen-Duiveland momenteel niet aan deze in het lied bezongen „gezondheid" ontbreekt, bleek uit de sprankelende wijze waarop vrijdag in het Dorpshuis te Zonnemaire het zilveren jubileum werd gevierd. Voorafgaand aan deze officiële ope ning werd tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis uitgebreid ingegaan op het onderwijs in Sirjansland en op het feit, dat de opening van het thans tot basisschool omgevormde gebouw een hoogtijdag betekende voor deze Duivelandse kleine kern. Integraal Dorpenplan Burgemeester Van Bommel zag de schoolrenovatie dan ook niet als een op zichzelf staand karwei, maar plaatste de verbouwing in het licht van het Integraal Dorpenplan. Een uitvloeisel van het Kleine Kernen Experiment, dat enkele jaren geleden ten behoeve van de leefbaarheid der kleine kernen op Schouwen- Duiveland werd uitgevoerd onder lei ding van mejuffrouw Emeline Kle- ber. Met de vaststelling van het Inte graal Dorpenplan voor Sirjansland begin vorig jaar gaf de gemeenteraad aan dit plan als uitgangspunt voor beleid te willen aanvaarden. Met het opzetten van een uitvoeringsschema werd aangegeven in welk tijdsbestek men diverse voorzieningen gereali seerd wilde zien. ,,De uitvoering van het plan houdt niet alleen het bouwen en verbeteren van een paar woningen in", aldus de burgemeester. Hij wees op het beleid dat hieraan ten grondslag ligt. Zo werden in het vigerende bestem mingsplan inmiddels vier woningen gerealiseerd en het ligt in de bedoe ling, dat nog dit jaar wordt gestart met de bouw van nogmaals vier wo ningen. Verder wordt een uitvoe ringsplan voor woningverbetering opgesteld. PTT-voorziening Een PTT-voorziening op het dorp is een reeds jarenlang bestaande wens op Sirjansland, hetgeen ook in het In tegraal Dorpenplan werd opgete kend. De heer Van Bommel moest er kennen, dat het realiseren van deze voorziening echter één van de moei lijkste dingen blijkt te zijn. ,,Het ge meentebestuur wil wel, maar de PTT Vijf leden van de jubilerende afdeling werden gehuldigd wegens hun 25-jarig lidmaatschap. Het betrof de dames E. P. Motmans-van der Feen. J. van der Linder-Hoogcrwerf, J. Paauwe-Overbeeke. M. van de Kasteele-Sewarte en de 92-jarige, in klederdracht gestoken J. dc Kok-Matthijssen. Aan hen werd door presidente mevrouw M. O. L. Mol- Bouwman de zilveren korenaar uitgereikt. uitstromen. Met het wegtrekken van 29 stroken crêpepapier onthulden de leerlingen samen met burgemeester J. van Bommel het wandkleed in de hal van de fraai gerenoveerde school. Oud-hoofdonderwijzer A. Heule keek belangstellend toe. Verwachting t/m vrijdag 26 april: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordoost 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden '^Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 apr. Zon op 6.27, onder 20.52 Maan op 7.40, onder Eerste Kwartier: 28 april (5.25) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 april 6.02 18.15 11.47 00.02 Doodtij: 30 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De temperatuurdaling die voor het weekeinde verwacht werd is erg meegevallen. Weliswaar was het zaterdag een stuk kouder dan vrijdag, maar zondag herstelde de temperatuur zich al enigszins en bij een felle zon werd het in het zuiden en midden van het land alweer 14 a 15 graden. Vlak over de oostgrens werd het zelfs 20 graden. Die warmere lucht kwam in de nacht van zondag op maandag boven Nederland aan. Dinsdag moet de temperatuur waarschijnlijk weer een stapje terug. Via Zuid-Scandinavië wordt met een noordoostenwind dan namelijk wat koudere lucht aangevoerd. Het blijft waarschijnlijk zonnig. De noor- doosternwind wordt in het binnen land matig tot vrij krachtig, wind kracht 3 tot 5, aan de kust en op het IJsselmeer is de wind af en toe krach tig, 6. Volgens de computerberekeningen moet in de tweede helft van de week veel koudere lucht over Nederland ZIJPE - In verband met onder houdswerkzaamheden zal de veer pont „Zijpe", die de dienst Zijpe naar Anna Jacobapolder onderhoudt, van dinsdag 23 tot en met donderdag 25 april uit de vaart zijn. Tijdens deze periode wordt het voetveer „Hollands Diep" ingezet waarbij alleen het vervoer van perso nen, rijwielen en bromfietsen moge lijk is. inschrijving op 23 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Afdeling Noordgouwe en omstreken van NBvP vierde 25-jarig jubileum in Zonnemaire Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig Zonnig; minimumtemperatuur on geveer 5graden; middagtemperatuur van 11 graden op de Waddeneilanden tot 16 graden in het zuiden van het land. Noordoostenwind, in het bin nenland matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN De hoofdschotel vormde hierbij een door de leden zelf opgevoerde musical, waarin onder de titel „Groei" op speelse wijze allerlei he dendaagse problemen aan de orde werden gesteld. Ook werd een aantal plattelandsvrouwen gehuldigd die reeds 25 jaar lid zijn van de afdeling Noordgouwe. De presidente, mevrouw M. O. L. Mol-Bouwman benadrukte in haar openingswoord de doelstelling van de bond: „Door vorming en ontwik keling van de vrouw haar besef van verantwoordelijkheid en de deelne ming aan de samenleving te ontwik kelen". Dit doet men bij de afdeling Noordgouwe door activiteiten op het gebied van recreatie, educatie en emanciperende vorming. Over dit laatste onderdeel merkte de presi dente op: „Wij zijn al 25 jaar geëman cipeerd al schreeuwen we dat niet van de daken". In het kader van het wa terproject dat door de NBvP op we reldniveau wordt gevoerd stelde zij tenslotte geld beschikbaar voor de aanleg van een waterput in een derde wereldland, dat bijeen werd gebracht via een bazar. Huldiging en felicitaties Van dc 104 leden die de afdeling Noordgouwe momenteel telt werden degenen die al vanaf de oprichting in 1960 lid zijn vrijdagavond gehuldigd met bloemen en een zilveren kore naartje. Het betrof de dames E. P. Motmans-Van der Feen, J. van der Linder-Hoogerwerf, J. Paauwe- Overbeeke, M. van de Kassteele- Sewarte en de 92-jarige, in prachtige klederdracht gestoken, J. de Kok- Mathijssen. Enkele andere leden die eveneens voor huldiging in aanmer king komen, konden door omstan digheden niet aanwezig ;jn. De jubilerende afdeling ontving hierna felicitaties, waarderende woorden en cadeau's van mevrouw K. Mandemaker-Penning namens het provinciaal bestuur van Zeeland van de NBvP, mevrouw G. van Bommel den Hartog namens de vier zusteraf- delingen op Schouwen-Duiveland en burgemeester C. Slabbekoorn na mens het gemeentebestuur. Met een optreden van het, uit 25 le den bestaande, koor onder leiding van de heer M. van 't Veer werd het programmagedeelte geopend waar mee de jubilerende afdeling zich aan de bomvolle zaal presenteerde. Uitge voerd werd, onder orgelbegeleiding van mevrouw Van 't Veer, „de Zan gersmars", „Dc bonte bloemen sla- Vervolg pagina 3 Advertentie Uit handen van hoofdonderwijzer G. Oele mocht burgemeester Van Bommel het eerste exemplaar van de Sirjanslandse leesplank in ontvangst nemen. de schooljeugd ook bij het officiële gedeelte deze middag. „Het gaat im mers om jullie en daarom heet ik jul lie dan ook in het bijzonder welkom". Historie Wethouder J. Op 't Hof dook vervol gens in de onderwijshistdrie van Sir jansland. Zo memoreerde hij dat om streeks 1600 hier een start werd gemaakt met het onderwijs in samen werking tussen de kerkeraad in Sir jansland en de classis Zierikzee. Het bleek in die tijd een hele toer om van de Zeeuwse Staten het salaris voor de onderwijzer los te krijgen. Lange tijd werd dat salaris dan ook uit eigen portemonnaie door de predikant be taald. Dat in de loop der eeuwen in het onderwijs echt wel wat is veranderd Vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1