Nieuwe eigenaars beheren Camping Bru nieuwe stijl streeknieuws „Vakbonden moeten handen samen ballen tot één vuist" H. van Essen bevoegd milieu-opsporingsambtenaar bij Schouws Waterschap Tienduizenden kaarten voor de zending Op Schouwen-Duiveland valt het allemaal best mee Vrijdag 17 mei officiële heropening: FNV Schouwen-Duiveland: 4 ZIERIKZEE - Sinds kort heeft het Waterschap Schouwen-Duiveland een bevoegd milieu-opsporings ambtenaar in de persoon van de heer H. van Essen, die gedurende vier jaar in Zierikzee werkzaam is. Hij heeft daartoe (met uitstekende resultaten) een speciale cursus ge volgd bij de Algemene Inspectie dienst (AID) van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Deze opleiding, waaraan vier Wa terschapambtenaren deelnamen, werd afgesloten met een test. Dit exa men bestond uit het opmaken van een proces verbaal en uit een mondeling gedeelte dat voornamelijk gericht was op de bevoegdheden van de opsporingambtenaar. De heer Van Essen voldoet nu aan de nieuwe opleidingseisen die door het Ministerie van Justitie per 1 ja nuari 1986 worden gesteld aan de mi lieuopsporingsambtenaar. Nieuwe bevoegdheid Door zijn officiële bevoegdheid mag de heer Van Essen voortaan bij geconstateerde milieu-overtredingen zelfstandig proces-verbaal opmaken en naar de officier van justitie zen den. Tfevoren was dat niet mogelijk: als waterschapsman hield hij zich wel bezig met het opsporingsbeleid op dit gebied (een onderdeel van zijn juridisch-administratieve functie), maar het opmaken van het proces verbaal moest .worden overgelaten aan de rijkspolitie. Als politieambtenaar houdt wacht meester M. M. Weezepoel zich als coördinator op Schouwen-Duiveland met deze milieuzaken bezig, vertelt de heer Van Essen, en gezien de goede contacten die bestaan, verwacht hij dat ze nog dikwijls samen op pad blijven gaan. Technische informatie Maar als het nodig is, kunnen ze nu ieder apart proces-verbaal opmaken. In beide gevallen draagt het Water schap de technische achtergrondin formatie aan, waarmee de Technolo gische Dienst zich bezighoudt. De deskundigen van deze Dienst bezit ten de specifieke kennis van de wet ten op dit gebied. De wetten waaraan ook de voorschriften van de vergun ningen ten grondslag liggen, en waar in exact staat vermeld in hoeverre verontreiniging van oppervlaktewa ter toelaatbaar is. De deskundigen nemen proefmonsters en analyseren die. Wordt die toelaatbare grens over schreden, dan volgt in de meeste ge vallen een waarschuwing, met het verzoek verbetering in de situatie aan te brengen. Gebeurt dat niet, dan wordt tot strafvervolging overge gaan, via een proces-verbaal. De Zeeuwse Waterschappen kregen in 1975 de taak toebedeeld toezicht te; houden op eventuele verontreiniging van oppervlaktewater, nadat eind 1970 de Wet verontreiniging opper vlaktewateren in werking trad. Na een jaar of twee werden de eerste opsporingsambtenaren aangesteld, aan wie dus nu nieuwe opleidingsei sen worden gesteld. Geen grote problemen In zijn vierjarige Schouwse periode heeft de heer Van Essen kunnen con stateren, dat het op Schouwen- Duiveland gelukkig nogal meevalt met de mate van vervuiling van het oppervlaktewater. Het is echter wel zaak, daarop voortdurend een wa kend oog te houden en in te grijpen wanneer er verontreiniging wordt op gemerkt. ,,Maar daarbij moet beslist niet aan een heksenjacht worden ge dacht", benadrukt Van Essen, Het gaat in de eerste plaats om de zorg van het milieu en dat wil toch ieder een goed houden. Belangrijk is, dat de mensen bewust en voorzichtig met het milieu omspringen." Op Schouwen-Duiveland is hem tot zijn tevredenheid nog nooit een geval van opzettelijke verontreiniging ter ore gekomen. Goed samenspel Uit ervaring weet hij, dat er in deze regio een goed samenspel bestaat tus sen de veroorzaker van milieuveron treiniging en het Waterschap. ,,Een briefje is meestal voldoende om te zorgen dat het water schoon wordt en blijft. Proces-verbaal opmaken is dikwijls niet eens nodig." Oppervlaktewateren Het oppervlaktewateren waarmee het Waterschap op Schouwen/Duive- land te maken heeft, is het binnen- dijkse water dat van bovenaf waar neembaar is, sloten, vaarten en dergelijke. Grondwater behoort daar niet toe, dat is een zaak van de pro vincie. De heer H. van Essen, milieu-opsporingsambtenaar bij het Waterschap Schouwen-Duiveland, mag voortaan ook zelf processen-verbaal opmaken. Een voorbeeld van hoe een mesthoop niet behoort te worden opgeslagen: bij een sloot, zodat gier met regenwater in het water kan lopen en bovendien maar voor de helft (door een houten schotje) afgesloten. Of goed afsluiten of schoonzuigen is geboden om vervuiling van oppervlaktewater tegen te gaan. Industriële verontreiniging komt hier vrijwel niet voor. De enige aan wezige grote industrie is „"Zeelan- dia" met zijn bakkerijgrondstoffen, die bij een uitbreiding onlangs weer in het bezit van een aanvullende ver gunning is gekomen, ten teken dat aan de nieuwe richtlijnen en normen wprdt voldaan. Over het algemeen kan worden ge steld, dat er in deze regio weinig of geen problemen ten aanzien van in dustriële vervuiling bestaan. Inci denteel wordt er een lozing met olie geconstateerd. Mest en gier Op agrarische gebied is er uiter aard wel een en ander te doen. Gier en mestlozingen zijn de belangrijkste boosdoeners. Via het grondwater kunnen die het oppervlaktewater verontreinigen, evenals de land- bouwbestrijdingsnviddelen dat kun nen doen. Dierlijke mest kan soms extra ver ontreinigd zijn omdat daarin resten van geneesmiddelen oigroeistimulie- rendemiddelen voorkomen. Wanneer mest dan dicht bij een slootkant wordt gedeponeerd, loopt de gier er in combinatie met regenwa ter uit en verontreinigt 'het slootwa ter. De milieuambtenaar probeert de, boer dan aan te geven die mest elders op te slaan, waar het minder, kwaad kan. En anders, dient de.betrokkene in elk geval de opslagplaats van mest goed af te sluiten en het water schoon te zuigen. Gelukkig bestaat er op Schouwen- Duiveland niet zo'n probleem met mestoverschot, zoals bijvoorbeeld in Brabant. Een ideale situatie zou zijn wan neer gierputten zouden zijn voorzien van een bodem, zodat de giër niet in de grond kan zakken. Maar een der gelijke voorziening kan niet door het Waterschap worden opgelegd, aldus Van Essen, die een goed milieu uiter aard zeer ter harte gaat. Maar er zich ook terdege van bewust is dat maat regelen die het milieu ten goede ko men, dikwijls ter kwade komen van het werk (en dus inkomsten) van de betrokkene. Zoals gezegd, de maatregelen wor den over het algemeen in goed over leg getroffen. Ook met de eigenaars van niet op de riolering aangesloten campings en minicampings, die in het hoogseizoen met perikelen ten aanzien van milieu tobben. Het spreekt vanzelf, dat Van Essen (en dus het Waterschap) verheugd is dat steeds meer campings, bedrijven en woningen in buitengebieden in deze tijd worden aangesloten op de riole ring. Zoute kwel Het merkwaardige op Schouwen- Duiveland is dat het grootste pro bleem ten aanzien van milieu niet door mensen wordt veroorzaakt, maar door de natuur zelf: de zoute kwel. Daardoor kan het oppervlakte water er dikwijls onfris uitzien en een onaangename kleur vertonen. „Het enige dat daaraan te doen valt is het aanvoeren van zoet water", al dus Van Essen, en dan maar doorspoelen tot de zoute kwel ver dwenen is." Maar dan dient er ook nog wat worden gedaan om het bin nendringen van het Oosterscheldewa- ter door de dijken heen tot staan te brengen. Hij wijst in dit verband op de „Kwelscherm-studie" waarmee de Provinciale Waterstaat zich op 't ogenblik bezighoudt, die er toe moet leiden te voorkomen dat het zout steeds verder landinwaarts trekt. Het in goede staat houden of daarin weer terugbrengen van het milieu is - vooral in deze tijd - een zaak die zeer velen bezighoudt. Van Essen draagt daarin in dienst van het Waterschap een steentje bij. Voor het overgrote deel gebeurt dat door bureauwerk; gemiddeld een halve dag per week trekt hij naar buiten. Voor controle, of een enkele keer voor een spoeda- larmering. Om verontreiniging terug te dringen. In feite zou het er toe moeten lei den, dat er op den duur geen werk meer is voor opsporingsambtena ren", vat hij - zeer optimistisch - het doel van zijn werkzaamheden sa- NOORDWELLE Gordijnen gestolen Deze maand heeft zich in Noord- welle een merkwaardige diefstal voorgedaan. De gordijnen, opgehan gen in de woning van J. K. uit Schie dam, bleken verdwenen. De waarde was 2500 gulden. Toneeluitvoering In het verslagje over de toneeluit voering door de plaatselijke toneel vereniging in het Dorpshuis, dat gisteren werd geplaatst onder Streeknieuws, is niet volledig ge weest. Eén van de zinnen, die weggevallen is, betreft het toneelspel van één van de hoofdrolspelers: Karei Leeftink. Door zijn goede manier van spelen en door het feit dat hij een centrale rol in het stuk speelde, heeft hij als het ware het stuk gedragen. BRUINISSE Jaarvergadering „Helpt Elkander" De Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" uit Bruinisse houdt dinsdag 23 april de jaarverga dering inhet Nederlands Hervormd verenigingsgebouw. Aanvang 18.00 uur. Jeugdhaven Bru Wie zaterdag 20 april de geleide lichten van jeugdhaven Bru aan vaart, komt in het Verenigingsge bouw terecht. De leiding van Jeugd haven organiseert voor die avond een speutocht. Om zeven uur 's avonds wordt daartoe verzameld bij het Ver enigingsgebouw. BRUINISSE - Camping Bru aan de Langeweg te Brui nisse heeft een nieuwe eigenaar. Vorige week onderte kenden Wim en Henny Biever uit Zierikzee het koopcon tract, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling ging. De vorige eigenaar was K. van Doorn uit Haamste de, die wegens werkzaamheden elders weinig tijd had om de camping te runnen. Wim en Henny Biever zitten boor devol plannen om van de betrekke lijk kleine (anderhalve ha) rustige fa miliecamping iets moois te maken. Na het ondertekenen van het contract werden de zaken meteen drastisch aangepakt door de oude schuur ei genhandig te gaan verbouwen tot vol waardige kantine. Arabië Het echtpaar Biever is afkomstig uit Den Haag en Scheveningen. Wim was werkzaam in „de bagger" en zwierf met zijn vrouw de hele wereld rond, laatstelijk nog zeven jaar in Arabië. Wim:,,Ja, hoe gaat dat. Er is wat minder werk in de baggerij en je wordt een dag ouder en als je dan nog wat nieuws wilt beginnen is het nu tijd. Ik ben 46 en nu kan het nog". Overstap De overstap van wereldburger naar campinghouder in Bruinisse is niet zo wonderlijk als het zich in eerste in stantie laat aanzien. Wim Biever:,, toen we aan aantal jaren in Zuid- Afrika woonden en werkten, kwa men we er achter dat er weinig voor de Nederlandse kolonie daar werd gedaan. Wij zijn toen begonnen met het organiseren van allerlei activitei ten vooral voor de jeugd. Dat liep goed en we hadden er allebei veel lol in. Tben rees ook het idee om als we weer in Holland zouden zijn iets der gelijks te gaan doen". Eenmaal terug in Nederland zei Henny dat ze in Zeeland wilde gaan wonen. Waarom weet ze niet, maar het trok haar. Eerst zou Goes daar voor in aanmerking komen, maar vanwege de brug werd het Zierikzee, waar het echtpaar acht jaar geleden een huis kocht. Van Zierikzee naar Bru is niet zo'n grote stap als van Zuid-Afrika naar Bru. Camping Bru was eigenlijk al ruim twee jaar te koop om genoemde reden en toen Wim en Henny Biever daar lucht van kregen was het snel beslist. Ze gaan er ook wonen als het huis in Zierikzee verkocht is. De camping heeft plaats voor 45 vaste staanplaat sen, waarvan er nu 33 bezet zijn. Er kunnen dus nog twaalf caravans ge plaatst worden. Verder is er gelegen heid voor 29 caravans en tenten voor passanten. Verbouwing Het eerste werk is zoals gezegd de camping een eigen kantine te geven. Hoewel beide een volledige baan heb ben wordt de verbouwing eigenhan dig uitgevoerd met familiehulp, vaak ten koste van veel slaap. De oude schuur wordt omgebouwd tot een ge zellig onderkomen, met een keuken er in (voor kleine snacs), een biljart, een kampwinkel en een bar. Jesse's bar gaat die heten, genoemd naar de kleinzoon die aan het andere eind van de wereld woont. Omdat het echtpaar Biever van het geheel een besloten club maakt, mag er in de kantine ook een pilsje ge schonken worden. Wim is druk bezig met het behalen van zijn horeca- papieren en daarna de vergunning om drank te mogen schenken. Die kan dus nog een paar jaar studeren, hoewel hij volgende maand al exa men horeca moet doen. Voor de jeugd De toekomst van Camping Bru zien ze zonnig in. Allereerst gaat er iets georganiseerd worden voor de jeugd, in de vorm van bingo-middagen, film (bij slecht weer), speurtochten, fietstochten, voetbal en zwemmen. Verder is Wim van plan om duikers naar zijn camping te halen, door het mogelijk te maken de zuurstofflessen aldaar te vullen. Hoe het er verder in de praktijk uit gaat zien is nog een open vraag, die ingevuld gaat worden naar de behoefte van de gasten. Voor lopig blijven beide een volledige dag taak elders vervullen maar als het mogelijk is denken zowel Wim als Henny voorgoed hun dagelijkse ar beid in Bru te vinden. Officiële opening Als alles verloopt volgens dè plan ning wordt de camping op vrijdag 17 mei (de dag na Hemelvaartsdag) offi cieel geopend met een receptie voor genodigden. Ongetwijfeld zal het ge meentebestuur vertegenwoordigd zijn, waarvan het bekend is dat men zeer welwillend staat tegenover nieu we initiatieven in de gemeente. „Voorlopig kost alles nog veel geld. Ik heb precies één gasfles verkochtin deze chaos en als ik het goed heb, want dat weet ik nog niet eens, heb ben we al zes gulden verdiend DEN HAAG - De plannen van de Nederlandse regering voor de opslag van radioactief afval wijken niet af van die van de meeste andere landen, zo heeft de directeur van het Interna tionaal Atoombureau van de Verenig de Naties (IAEA), Blix donderdag in Den Haag verklaard. BROUWERSHAVEN - Niet minder dan 27000 ansichtkaarten en zeven kilo en drie ons aan postzegels werden de laatste twee jaar door de brievenbus bij mevrouw M. van Leeuwen te Brouwershaven gegooid met de intentie: voor de zending. Ze kwamen van inwoners van Brouwershaven en een groot gebied daaromheen. Een dezer dagen heeft mevrouw Van Leeuwen ze afgeleverd in Kamperland. Omdat vele van die trouwe leveran ciers niet weten hoe die kaarten en postzegels verder worden verwerkt, deed mevrouw Van Leeuwen dat even haarfijn uit de doeken. In Kamper land zit een contactpersoon van de Gereformeerde en Nederlands Her vormde zending die zorgt dat het ma teriaal terecht komt bij, veelal unva- liden, vrijwilligers die alle ansichtkaarten uitsorteren op de soort afbeelding, de postzegels los weken van het papier waarop ze zijn geplaakt en ze daarna ook sorteren. Hierna wordt alles naar het zendings bureau te Oegstgeest gebracht, van waaruit de kaarten en postzegels worden verkocht voor verzamelaars in alle delen van de wereld. Het geld dat deze transacties opbrengen is ui teraard bestemd voor het zendings werk. „Mijn dozen zijn nu weer leeg", al dus mevrouw Van Leeuwen, die haar brievenbus (Zuiddijkstraat 12 te Brouwershaven) weer graag voor dit goede doel beschikbaar stelt. ZIERIKZEE - „Samenwerking binnen de FNV is nood zaak. Het gaat er niet om dat elke bond voor zichzelf knokt, maar dat we de handen samen ballen tot één vuist, ook op Schouwen-Duiveland". Dit schrijft voorzit ter van de FNV Schouwen-Duiveland de heer J. S. van Oorschot in het jaarverslag van deze bond. Dit verslag komt ook aan de orde tijdens de FNV-jaarvergadering op vrijdagavond 26 april in het Huis van Nassau, aanvang 19.30 uur. De voorzitter spreekt in het jaar verslag over een 'historisch seizoen', tijdens welk vooral de akties in het najaar van 1983 tegen de kortingen op de ambtenaren salarissen in het oog liepen. De noodzaak tot gezamenlijk optreden van alle bonden acht hij zo wel in 1983 als ook in 1984 weer eens keihard bewezen. Poging De heer Van Oorschot is van me ning. dat men ook in deze regio meer nog dan voorheen moet inzien, dat het in de eerste plaats gaat om een ge zamenlijk optreden. „Allemaal lid zijn van één grote familie, niet ieder een op zich", aldus de voorzitter. Sekretaris de heer D. Jeroense wijst in het jaarverslag op de poging van de FNV Schouwen-Duiveland om wa'. meer contacten te leggen met de afdelingen in de regio. Hoewel een eerste poging hiertoe, volgens zijn mededeling, mislukte, wil het FNV-bestuur er toch mee doorgaan om op iedere bestuursver gadering een afdelingsbestuur uit te nodigen. Men hoopt op deze tnanier wat meer onderling contact te leggen en te komen tot meer samenwerking in FNV-vcrband, vooral bij eventuele akties of demonstraties. Verder brengt de sekretaris het punt 'Vakbondsschool' onder de aan dacht. Vanwege de geringe be langstelling kon de vakbondsschool in het afgelopen seizoen niet door gaan. De heer Jeroense betreurt dat, omdat aan opzet en organisatie in middels veel vrije tijd en geld was be steed. Belang Verder wijst hij alsnog op het be lang van een vakbondsschool, waar men samen met anderen de proble men uit de omgeving en de sociale wetten kan bespreken, waar men veel van kan leren en waar men ook naar anderen leert luisteren en begrijpen. Het bestuur wil er dan ook alles aan doen de vakbondsschool in 1985 wel te laten doorgaan. De sekretaris wijst erop, dat men daar uiteraard wel de steun van de leden bij nodig heeft. Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda voor de jaarvergadering op vrijdagavond 26 april, zal een in leiding worden gegeven door de heer H. Lenting, distriktsbestuurder van de Bouw- en Houtbond. Tot slot van de bijeenkomst zal een film van de Deltawerken worden vertoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4