Mevrouw A. C. Houtman na 37 jaar uit Rode Kruis Bouwplan voor negen woningen aan Merellaan te Nieuwerkerk Verzoek om mestbank bij Sasdijk te Dreischor 1 Bouw bejaardenwoningen van start Hongersnood in tijdrede voor S.G.P.-Bruinisse Brouwershaven moet negen onderwijzers ontslaan College Brouwershaven ziet rolemmers wel zitten Vervoerverbod varkens in Zeeuws- Vlaanderen opgeheven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 april 1985 Nr. 23713 3 DUIVELAND - Vastgoed Ontwikkeling F. van der Winden te Rotterdam heeft bij het gemeentebestuur van Duiveland een bouwplan ingediend voor negen (gekop pelde) woningen aan de Merellaan te Nieuwerkerk. Dit bouwplan is echter niet in overeenstemming met het vi gerende bestemmingsplan 'Kom Nieuwerkerk'. In het bestemmingsplan ligt op het betreffende gebied namelijk een wo- ningbouwbestemming voor vijf vrijstaande woningen. Dit deelt het college van b. en w. mede in een raadsvoorstel, dat aan de orde komt tijdens de gemeenteraadsvergade ring op donderdagavond 25 april in het dorpshuis te Ouwerkerk, aan vang 20.00 uur. Het college acht het betreffende bouwplan bouwkundig en uit een oogpunt van welstand acceptabel. ,,Door de uitvoering van dit plan wordt de bebouwing van het gebied aan de Merellaan voltooid en kan de straat - onder een aantal voorwaar den - door de gemeente worden over genomen",aldus b. en w. Het college stelt de raad dan ook voor een voor- bereidingsbesluit te nemen om de bouw van genoemde woningen moge lijk te maken. Grondprijsberekening Door sanering van bedrijven in de kom van Ouwerkerk is het mogelijk geworden grond uit te geven aan de Ring en de Zuidstraat. Voor de bere kening van de grondprijs is van beide gebieden één exploitatie opgemaakt. Uit de bij het voorstel gevoegde be groting blijkt, dat de gemeente op de ZIERIKZEE - Op de hoek 's Heer Arendstraat/Hoge Molenstraat is hoofdaannemer de firma Mooijaart uit Oude Ton- ge begonnen met de bouw van veertien bejaardenwoningen. Deze week werd gestart met de heiwerkzaamheden. B. en w. maken bezwaar om reden van milieu BROUWERSHAVEN - De adviescommissie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening gaat zich donder dagavond 25 april beraden over de verschillende aspec ten die vastzitten aan de eventuele vestiging van een mestbank in Dreischor. Zij doet dit naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van de Stichting Brabantse mëstbank te Tilburg. De mestbank zal als afzetgebied heel Schouwen- Duiveland moeten omvatten. Zoals gebruikelijk wordt het ad vies van de commissie meegenomen in de raadsvergadering waarop dit punt aan de orde komt. De advies kommissie vergadert openbaar en vooraf elk agendapunt is spreekrecht voor het publiek mogelijk. De vergadering van de adviescom missie begint donderdagavond om acht uur in het stadhuis te Brouwers haven. BRUINISSE - „De geschiedenis leert ons naar oorzaken te zoeken van de geestelijke armoede die onze tijd kenmerkt. Wij misbruiken onze geestelijke vrijheden. We kunnen de Christenen in Rusland ten voorbeeld nemen wat hun nauwgezette levens wandel betreft", aldus de heer K. v.d. Plas uit Hardinxveld-Giessendam in z'n tijdrede voor de plaatselijke kies vereniging van de S.G.P. te Bruinis- De bijeenkomst in het'kerkgebouw werd geopend door de heer A. IJze- lenberg en het zingen van Ps. 32:1 Ge lezen werd 2 Sam 21. In z'n voorwoord menoreerde de heer V. d. Plas de geschiedenis van het volk Israel vanuit Egypte tot in Kanaan: „Deze geschiedenis wordt gekenmerkt door wonderen en straf fen. De geschiedenis bij het stadje Ai is voor ons een waarschuwing die de ze avond centraal zal staan. Er was een oorzaak dat het volk niet voor spoedig was bij de verovering van Ai. Deze moest eerst ontdekt worden". Na z'n inleiding koos de spreker als uitgangspunt 2 Sam 21: 14b. Dit hoofdstuk handelt over een hongers nood van drie jaar. Ook hier was een oorzaak voor. „David zocht daarom het aangezicht des Heeren en de Hee- re zei dat het om een overtreding van Saul was. Deze had het verbond met de Gibeonieten verbroken. Nu mogen de Gibeonieten eisen en ze eisen ze ven zonen van het geslacht van Saul. David geeft deze maar verschoont het geslacht van Jonathan. Alzo werd God na deze den landen verbeden. De zonde was gestraft en God gaf regen", gaf in de inleider aan. De heer V. d. Plas vroeg aandacht voor de jeugd die moeilijke tijden meemaken. Spreker riep Polycarpus en Jan de Bakker in herinnering die gewillig de vuurdood aanvaardden. „Dat we bezield met die Geest moch ten zijn", was de wens van de spreker. Na zingen van Ps. 139:14 eindigde de heer V. d. Plas met dankgebed. De collectie was voor de plaatselijke par tijkas. verwerving van de grond een subsi die van 80% van alle kosten, exclusief de sloop, heeft ontvangen, te weten een bedrag van 100.178,—. In totaal kunnen er in het exploita- tiegebied vijf woningen worden ge bouwd. In eerste instantie wordt ge dacht aan woningen in de sociale sector. Vervolg van pagina 1 vorm van vuil ophalen, na een uitge breide voorlichting van de bevolking, op 31 maart 1986 in te voeren in heel Schouwen-Duiveland. Voor alle huis houdingen en bedrijven in de ge meente Brouwershaven zijn dan vol gens berekingen 1584 rolemmers nodig. Uitbreiding landbouwmuseum Een ander voorstel behelst uitbrei ding van het landbouwmuseum Drei schor met ruim honderd vierkante meter. Die ruimte is vrijgekomen om dat de gemeentearchieven (in afwach ting van de nieuwbouw hiervoor in het Brouwse stadhuis) inmiddels tij delijk zijn overgebracht naar de ar- ciefbewaarplaats te Nieuwerkerk. Het belang van het museum voor Dreischor ook als toeristische attrak- tie vinden B en W redenen om 2.856,- ter beschikking te stellen voor het maken van een doorbraak tussen de hal van het museum en de voormalige archiefruimte. Verder stelt het college voor de huurprijs op 5.000,- per jaar te houden, waarbij rekening is gehouden met de beperk te middelen waarover de stichting be schikt. Dit laatste, gekoppeld aan een geraamd begrotingstekort van de stichting van 5.265,- voor 1895, is te vens aanleiding voor B en W om de raad voor te stellen de subsidie die nu 0.23 per inwoner of f 828,46 per jaar bedraagt, op te trekken tot 1,- per inwoner en dus 3.602,- per jaar. Als vestigingsplaats denkt de Stichting aan de Adriana Johanna- polder nabij de Sasdijk te Dreischor. De mestbank bestaat uit een beton nen silo met een diameter van 48 me ter en een inhoud vap 9000 vierkante meter, waarin de zogenaamde drijf- of mengmest wordt opgeslagen. De mestleverende bedrijven zijn hoofd zakelijk pluimveebedrijven en var- kensmesterijen in Noord-Brabant. Verharde weg nodig Voor het aanvoertransport is een goede verharde toegangsweg nodig. BROUWERSHAVEN Wandeltocht De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis organiseert voor zaterag 20 april een wandel tocht. Wandelaars kunnen kiezen tus sen 8 en 15 km. De start is om 14.00 uur vanaf het dorpshuis aan de I.M. van der Bijlstraat te Zonnenmaire. De distributie van drijfmest naar de lanbouwers vindt plaats met grote tankauto's van de Stichting, waarna de mest met mestverspreiders op het land wordt uitgestrooid. Om al dit transportmateriaal doel matig in te kunnen zetten, heeft de stichting ook opslagvoorzieningen nodig, waarvoor men denkt aan een bouwplaats aan de Sasdijk te Drei schor. B. en w. beseffen dat een mestbank kan dienen als oplossing voor het in de toekomst op grote schaal noodza kelijke vervoer van mest vanuit mestrijke naar mestarme gebieden. Maar tevens hebben zij zeer grote moeite met de door de stichting voor gestelde locatie, omdat deze hemels breed slechts één kilometer van het dorp Dreischor (beschermd dorpsge zicht) ligt, terwijl rondom het dorp reeds drie legkipbatterijen zijn ge vestigd. Op planologisch gebied zijn er geen bezwaren, wel moet voldaan worden aan de hinderweteisen. De adviescommissie buigt zich don derdag eveneens over een aanvraag van de heer R. de Groot uit Den Haag om aan de Dijk van Bommenede 26 een pension en persluchtvulstation te vestigen. Opbouw complete Schouwse afdeling aan haar te danken HAAMSTEDE - Donderdagavond werd in het Rode Kruislokaal van de Beatrixschool officieel afscheid ge nomen van mevrouw A. C. Houtman als presidente van de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis. Een groot aantal belangstellenden was ge- tuige van een bijzonder dankbaar woord, uitgesproken dóór Kringcommissaris N. M. Bollen. Spreker ging terug naar april 1948 toen mevrouw Houtman haar taak in de afdeling begon als secretaresse. Op 30 mei 1973 werd zij tót presidente gekozen. Zij bouwde in die tijd een uitste kend lopende, complete afdeling op. Compleet: want alle onderdelen (colonne, welfare enzovoorts) zijn erin verte genwoordigd. Ontslag hoofd o.l.s. Zonnemaire onder voorbehoud BROUWERSHAVEN - In de raadsvergadering van aanstaande maandag 22 april zal het eervol ontslag van niet minder dan negen onderwijskrachten in de gemeen te Brouwershaven aan de orde komen. In verband met beëindiging van het „Ontwikkelingsproject kleine scho len Brouwershaven/Zonnemaire" per 1 augustus 1985 zijn dat de dames L. W. van der Mark-de Bruijn en J. L. van den Ouden-Koopman (beiden werkzaam aan de openbare kleuter school te Brouwershaven), mevrouw J. W. van der Linde-van Nieuwenhuij- zen (dependance Zonnemaire van de openbare kleuterschool Dreischor) en mejuffrouw W. J. van Vossen (openba re lagere school te Zonnemaire). Zij zijn allen in vaste dienst voor enkele schooltijden per week. In tijdelijke dienst, in het kader van het werkgelegenheidsproject voor jongeren, is mejuffrouw D. J. Geluk aan de openbare lagere school te Zonnemaire. Ook zij moeten wor den ontslagen volgens wettelijke voorschriften, evenals de dames W. J. van Vossen en A. P. Mosselman-van 't Veer (beiden vakonderwijzeres in nuttige handwerken aan respectieve lijk de openbare lagere scholen te Brouwershaven, Noordgouwe en Zon nemaire en Dreischor). Zij moeten worden ontslagen in verband met het ingaan van de basisschool waardoor ook het aantal uren dat mag worden lesgegeven in vakonderwijs veran dert. De heer A. Schults, onderwijzer in vaste dienst aan de openbare school te Brouwershaven, moet worden ont slagen in verband met het teruglopen van het aantal leerlingen tot 48, te laag om drie onderwijskrachten te mogen handhaven. O.l.s. Zonnemaire De heer K. Mandemaker, hoofd van de openbare lagere school te Zonne maire krijgt eervol ontslag in ver band met de te verwachten opheffing van de school per 1 augustus 1985. Dit laatste ontslag is volgens b. en w. onder voorbehoud van de uit spraak van de Raad van State, waar door 23 ouders uit Zonnemaire be zwaar is ingediend tegen het besluit de school op te heffen. De Raad van state heeft hierover nog geen uit spraak gedaan. In de gemeenteraad komt verder een verordening ter uitvoering van algemene bijstandswet aan de orde, de bezoldigingsverordening voor het gemeentepersoneel en de periodieke benoeming van de leden en plaatsver vangend leden van de adviescommis sie voor het welstandsbeleid. De openbare gemeenteraadsvergadering begint om 19.30 uur. Mevrouw A. C. Houtman: nimmer aflatende hulp.. Helaas zijn er zorgen, maar die zijn van landelijke aard. Om het ledental op te schroeven wordt daarom een na tionale actie belegd, die in Zeeland op 25 mei in Nieuwerkerk gestalte krijgt. Het aandeel van mevrouw Hout man in het Rode Kruiswerk werd reeds beloond met enkele onderschei dingen. De heer Bollen dankte haar voor de nimmer aflatende hulp aan vakantiegangers, burgers, zieken en anderen die viA „HAAR" Rode Kruis wordt geboden. Mevrouw Hoi- utman is tevens Kring-bestuurslid en blijft dat tot december aanstaande. Dan volgt een officiële huldiging ten afscheid. Nu bleef het bij een bloe metje. Penningmeester Laman Trip die als langst zittend bestuurslid het woord voerde dankte haar namens de afde ling voor haar 37 jaren inzet. Deze tijd valt bijna gelijk met de wor dingsgeschiedenis van de afdeling. Van alle mannen en vrouwen die het menselijk leed probeerden te ver zachten via het Rode Kruis was me vrouw Houtman in leidinggevend oogpunt de persoon. N oodziekenhuis Spreker haalde hoogtepunten uit haar loopbaan bij het Rode Kruis naar voren, zoals bijvoorbeeld de oprichting van een noodziekenhuis in 1953, tezamen met dokter Simons van Renesse. „Je was er, je had er de tijd voor, je had de volle aandacht en er was maar weinig waar je niet van af wist. We zien je niet gaarne gaan, maar je bent vastbesloten. De afdeling heeft ge meend je te moeten benoemen tot lid van verdienste met de besluitvor ming als zodanig neergeschreven op een oorkonde". Tbvens bood de afdeling haar een prachtig tuinameublement aan, toe gelicht met een gedicht van mevrouw M. den Engelsman-v. d. Hoek. Na mens de colonne resumeerde de heer J. G. Boot het aandeel van mevrouw Houtman in het colonnewerk, in 1945 opgericht door Jhr. R. J. H, Roëll. Me vrouw Houtman gaf aan dit werk on misbare steun. Wethouder J. C. de Feiter was er „verbaasd door" dat mevrouw Hout man aftrad als presidente. „Maar uw besluit staat vast". Gelukkig bent u omdat u - naast het begin van uw Ro de Kruiswerk - ook het einde daarvan heeft kunnen bepalen en velen kun nen u dit niet nadoen". Namens het gemeentebestuur dankte hij haar hartelijk voor het Rode kruiswerk. Overdreven Mevrouw Houtman zei in haar dankwoord de geschenken, waaron der zeer veel bloemen „zeer overdre ven" te vinden. „Ik heb dit werk niet alleen gedaan en vooral de hulp in het begin van burgemeester Röell en dokter Simons was onmisbaar". Na het secretariaat van burgemeester Röell te hebben overgenomen is me vrouw Houtman 25 jaar leidster van het Welfarewerk geweest. Zij dankte een ieder die deze avond onvergete lijk voor haar maakte. „Ga zo goed mogelijk door met dit werk, ik zal mijn belangstelling blijven tonen", aldus mevrouw Houtman. Haar plaats wordt ingenomen door de heer H. Alsema, beheerder van Slot Moermond. DEN HAAG - Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij heeft het vervoerverbod voor varkens in Zeeuws-Vlaanderen ten westen van het kanaal Gent-Tferneuzen donder dag opgeheven. Het ministerie heeft dit donderdag meegedeeld. Het ver bod was ingesteld nadat in belgië een aantal gevallen van Afrikaanse var kenspest was geconstateerd. De Bel gische overheid heeft direct daarop met succes maatregelen genomen om de pest de kop in te drukken. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3