Horeca en middenstand Renesse verbaasd en ontstemd over toestemming voor popfestival Burgemeester Th. H. de Meester neemt tableau met eerste Kwartet-ansichten in ontvangst COLLEGE BROUWERSHAVEN ZIET ROLEMMERS WEL ZITTEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wh P Bitr Fout door storing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mestbank Milieu-opsporingsambtenaar Directrice Alles of niets De Stichting Brabantse Mestbank wil bij de De heer H. van Essen is sinds kort bevoegd Riet van de Weijde-Smits is straks de enige di- Voor de Zierikzeese zaterdag vierde klasser Sasdijk in Dreischor een mestbank vestigen, milieu-opsporingsambtenaar bij het Water- rectrice bij het basisonderwijs op Schou- Mevo wordt de competitiewedstrijd tegen 's- (Pag. 3). schap Schouwen-Duiveland. (Pag 4). wen-Duiveland. (Pag. 5). Heer Arendskerke een kwestie van alles of niets. (Pag. 6). VRIJDAG 19 APRIL 1985 141ste jaargang Nr. 23713 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wat men in stilte doet spreekt het luidst voor iemand. Sirius College van Westerschouwen handelt tegen afspraken in" Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WESTERSCHOUWEN - Er is de afgelopen dagen de nodige beroering ontstaan binnen de horeca en de mid denstand van Renesse, doordat uitlekte, dat het college van b en w van Westerschouwen toestemming verleend zou hebben aan een organisatiebureau uit Breda om op donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 juli een popfesti val te organiseren op een terrein aan de Kooimansweg aan de rand van Renesse. Tijdens de korte bijeenkomst in het Zierikzeese raadhuis kwam verrassend ook de geestelijke vader achter de inmiddels befaamde kwartetten, Ben van Leeuwen uit Zoeterwoude, opdagen. Hij luisterde aandachtig toe (links). Naast hem bestuurslid Theunis Klink, bestuurslid Joost van der Hulle en Henk Vermeule, voorzitter van de evenementencommissie van de VV Zierik- zee. ,,We wisten werkelijk niet wat we hoorden", vertelt Kees Veerhoek als woordvoerder voor de gezamenlijke horeca-ondernemers in het centrum van Renesse. „We zijn de hele winter in de weer geweest om samen met de politie en de gemeente een beleid op te stellen om gedurende de zomer maanden een rustig Renesse te heb ben. Er werd een groot aantal zaken afgesproken, zoals vroegtijdig terug brengen van het muziekvolume en het om twee uur staken van de loket verkoop van snacks, om maar een paar voorbeelden te noemen. Als je Officiële start actie voor jeugdvoetbal VV Zierikzee ZIERIKZEE - In het bijzijn van alle mini-pupillen van voetbalvereniging Zierikzee overhandigde Sjoerd de Jong, die daartoe bij loting was aangewezen, donderdag middag een fraai tableau met daarin een volledige set van acht Kwartet-ansichten met daarop karakteristieke Zierikzeese gebouwen en plekjes aan burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. Met deze. handeling werd een actie met deze ansichtkaarten officieel opgestart. Vanaf maandag 22 april zullen jeugdleden van voetbal vereniging Zierikzee sets kaarten deur aan deur trachten aan de man te brengen. De baten van deze actie gaan voor het overgrote deel naar het jeugdgebeuren van de Zierikzeese zondagclub. dan als horeca hoort, dat er een pop festival van drie dagen gaat komen, dat vele duizenden jongeren richting Renesse haalt, dan sta je wel even perplex". Veerhoek stelt vast in het geheel geen bezwaren te hebben met een popfestival als zodanig, „want in het verleden ben ik er zelf ook wel eens mee bezig geweest, maar mo menteel past zoiets dergelijks na wat afgelopen toeristenseizoen allemaal gebeurde, niet in het beleid". Slechte naam Er werd het voorbije seizoen fiks geknabbeld aan de goede naam van Renesse als toeristenplaats, omdat er enkele niet al te prettige voorvallen breed uitgemeten in de landelijke persmedia verschenen. „Dat was na tuurlijk niet goed' voor de continue ring van Renesse als familie- vakantieoord", denkt Veerhoek en met hem vele andere belanghebben den. „Vandaar dat we na bet seizoen direct aan de slag gingen om er alles aan te doen om herhaling te voorko men. We meenden met politie en ge meente tot het best haalbare resul De actie met Kwartet-ansichten is een idee van de Zoeterwoudse 'kwar- tettenkoning' Ben van Leeuwen. In 1977 startte Van Leeuwen voor de grap met het uitgeven van kwar tetspellen, met op iedere kaart van het spel een foto van een leuk plekje uit de gemeente, die fungeerde als on derwerp van een heel kwartet. Zoe terwoude, de woonplaats van Ben van Leeuwen gold als proefkonijn en sindsdien zijn ruim tweehonderd ge meenten 'gekwartetteerd'. In 1982 kwam ook Zierikzee uitgebreid op een kwartetspel te prijken. Voetbal vereniging Zierikzee had het idee op gevat om via de verkoop van een door Ben van Leeuwen ontworpen en door fotograaf Johan D. C. Berrevoets van leuke foto's voorzien kwartetspel voor een attractieve prijs aan de Zie rikzeese bevolking aan te bieden. De actie, die gold als een lucratieve fond senwerving voor de vereniging, werd een doorslaand succes. Toen Ben van Leeuwen enige tijd geleden met een nieuw door hem uitgebroed idee op de proppen kwam, was de W Zierik zee er andermaal als de kippen bij om met dit nieuwe initiatief enige geldelijke ondersteuning te verkrij gen voor de vereniging, om meer pre cies te zijn, de jeugdpoot van de club had dringend behoefte aan enige fi nanciële ondersteuning. Ansichtkaarten „Ansichtkaarten zijn meestal nietszeggend", meende Ben van Leeu wen. Vanuit zijn residentie in Zoeter woude kwam hij met het plan om an sichtkaarten te voorzien van plaatjes, die aanspreken bij de bevolking. „Er moet veel meer in een ansichtkaart zitten", legde hij uit. „Tben ik de tafe relen op de kaarten van de gemeente kwartetten bekeek wist ik wat er moest gebeuren". De .sprekende plaatjes, die op de kaarten van de kwartetspellen voor kwamen, voorzien van een eenvou dig begeleidend tekstje, zouden ook prima dienst doen op ansichtkaar ten. „Een dergelijk kaart zou aan spreken, wanneer een familielid of een kennis ze thuisgestuurd zou krij gen. Volgens mijn bescheiden me ning zouden de kaarten onmiddellijk in een album of een plakboek ver dwijnen. Sterker nog, de acht kaar ten lenen zich uitstekend om te ver zamelen", vertelt Ben van Leeuwen. Andermaal fungeerde Zoeterwoude als testgemeente en opnieuw bleek Van Leeuwen in de roos te hebben ge schoten. Het voorbeeld van nauwe lijks bedwongen plaatselijke geest drift Werd op korte termijn door tal van gemeenten en verenigingen over genomen en ook voetbalvereniging Zierikzee klopte nog eens aan bij Ben van Leeuwen. VV Zierikzee kondigde recentelijk aan met een geheel nieuw gestructu reerd jeugdplan te willen starten in het volgende seizoen. Daartoe werd als coördinator de huidige Mevo- trainer Toon van Tiggelhoven aange trokken, maar hij kan een en ander vanzelfsprekend niet in zijn eentje realiseren. Daartoe is een omvang rijk kader nodig. „We hebben een aantal mensen aangetrokken, die de jeugd professioneel gaat begeleiden, vanaf de allerjongste categorie", leg de VV Zierikzee-voorzitter Jan Ha- gesteijn tijdens de korte, geanimeer de bijeenkomst in het Zierikzeese stadhuis uit. „Daar is evenwel ook fi nancieel heel wat voor nodig. Tal van jeugdleiders moeten cursussen gaan volgen om zich te verzekeren van een goede onderbouw. Er wordt anno 1985 veel meer verlangd en vereist. Bij een deskundige begeleiding en opleiding van onder af zullen de spor tieve resultaten op langere termijn beter worden, maar en dat is ze ker ook van belang, wanneer er goed en deskundig met de jeugd gewerkt wordt, zal die jeugd zich beter thuis- voelen binnen de vereniging, maar Vervolg pagina 2 BROUWERSHAVEN - De gemeenteraad van Brou wershaven zal zich tijdens de openbare raadsvergade ring, die voor maandag aanstaande staat gepland, uit spreken over de invoering in de gemeente van rolemmers als inzamelmiddel voor afval. B en w staat positief te genover deze nieuwe wijze van vuil aanbieden, voorna melijk vanwege de voordelen die dit heeft met betrek king tot de milieuvervuiling. De invoering van de rolemmer kan er mede toe bijdrage dat jaarlijks zestig ton plastic (de tot nu toe gebruikte vuilniszakken) min der op de stortplaats terecht komt, aldus het college. taat te zijn gekomen en dan komt dit plotseling". Het Brabantse organisatiebureau deed bij de gemeente Westerschou wen aanvankelijk een aanvraag voor een festival van vier dagen direct voor de jaarlijkse kermis in Renesse, die voor 22, 23 en 24 juli op het pro gramma staat. Met de vierde dag - de zondag - kon het college van Wester schouwen niet instemmen, maar ten opzichte van de resterende drie da gen werd wel toestemming verleend. Van het festival zouden door drie Hilversumse zendgemachtigden radio-uitzendingen worden verzorgd. Het b en w-besluit kwam uiteinde lijk Kees Veerhoek ter ore. Hij besloot via VVD-fractievoorzitter dr H. J. van Zuylen inlichtingen om trent de gang van zaken en het hoe en waarom van het popfestival te laten vragen aan het college, hetgeen zijn beloop zou krijgen tijdens de maan delijkse raadsvergadering van afge lopen maandag 15 april. Van Zuylen meende zijn inlichtin gen te kunnen trekken tijdens de rondvraag, maar hem werd onmid dellijk de mond gesnoerd, toen hij het woord popfestival in de mond nam. Vragen voor de rondvraag dien den 24 uur voor de raadsvergadering bij de gemeentesecretaris J. W. de Jonge aanwezig te zijn. „Ik heb totaal niets tegen een popfestival", liet een verbouwereerde dr Van Zuylen desge vraagd weten. „Nu we echter bezig zijn om de zaken te saneren, roept een dergelijke organisatie toch de nodige vragen op. Het festival op zich is Vervolg pagina 2 Verwachting tot zaterdagavond: Kouder Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend regen; minimum temperatuur omstreeks 5; middag- temperatuur ongeveer 12 graden. In de nacht matige zuidwestenwind, overdag zwakke tot matige noord westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 23 april: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordoost 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noord 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 apr.Zon op 6.33, onder 20.46 Maan op 6.50, onder 21.11 21 apr.Zon op 6.31, onder 20.48 Maan op 7.03 onder 22.23 22 apr.Zon op 6.29, onder 20.50 Maan op 7.19, onder 23.36 Nieuwe Maan: 20 april (06.22) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 20 apr. 3.58 17.02 10.12 22.19 21 apr. 4.54 17.32 10.44 22.52 22 apr. 5.32 17.56 11.12 23.27 Springtij: 22 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat het zaterdag een stuk kouder zal zijn dan vandaag. Deze weersverslechte- ring hangt samen met een depressie, die gisterenmiddag nabij de Schotse westkust ontstond en die snel in bete kenis toenam. Dat hadden de compu- terkaarten al enkele dagen geleden aangegeven, zonder dat daarvoor op de weerkaarten al tekenen aanwezig waren. Dit lagedrukgebied koerst naar het oosten en onder invloed daarvan draaien de winden op de Noordzee naar het noorden. Omdat het zeewa ter nog altijd behoorlijk koud is, zal de middagtemperatuur zaterdag niet veel hoger komen dan een graad of twaalf. Bovendien brengt de depres sie meer bewolking en regen. Die re gen valt vooral in de nacht en och tend. In de middag kan de zon af en toe weer door de bewolking komen. Sjoerd de Jong overhandigt burgemeester Th. H. de Meester het fraaie tableau met de acht ansichtkaarten, die vanaf maandag gebundeld door en voor de jeugd van voetbalvereniging Zierikzee aan de man gebracht zullen worden. Raadsvergadering maandag 22 april ZIERIKZEE - Door een tech nische storing van onze pers is in een gedeelte van de oplaag van de Zierikzeeschc Nieuws bode van donderdag 18 april op één van de advertentiepagi na's een deel van de adverten ties weggevallen. Wij bieden voor deze gang van zaken onze excuses aan en hebben in de Zierikzeeschc Nieuwsbode van vandaag (vrijdag 19 april 1985) de desbetreffende adverten ties herplaatst. Blijkens een nota van het dagelijks bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland is het de bedoe ling om een definitief voorstel tot in voering van de rolemmers voor te leg gen aan de Raad van bestuur in een vergadering op 26 april 1985. Ook uit de gemeente Brouwershaven zitten hierin twee vertegenwoordigers die het standpunt van de gemeenteraad zullen inbrengen. Naast de voordelen in milieutech nisch opzicht speelt het voorstel van de Reinigingsdienst ook in op het Provincial afvalstoffenplan. Volgens B en W zal de invoering van rolemmers geen verhoging van de rei nigingsrechten met zich meebrengen. Wel zal voor de aanschaf en gebruik gemiddel 20,40 per jaar betaald moeten worden, waar volgens B en W tegenover staat dat geen plastic vuil niszakken meer behoeven te worden gekocht. B en W zeggen verder er zich van bewust te zijn dat de invoering met name voor ouderen en voor de in de gemeente gelegen „dijkwoningen" problemen op zou kunnen leveren. Maar de reinigingsdienst zal daar voor naar een oplossing zoeken. Het ligt in de bedoeling om deze nieuwe Vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1