NIEUWS OP WIELEN Winderig avontuur ïitvSxm P O P c O R N E R ROCK-NACHT IN BROGUM Verplichte autokeuringen gaan deze zomer van start Disc-jockey- verkiezing '85 in soos Big S Veel iverk voor garages en ANWB Voetgangers in geweer tegen afslaand verkeer Bruintjes auto Sozen- agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 april 1985 Nr. 23713 13 Z1ERIKZEE - Deze zomer zal een be gin worden gemaakt met de verplichte keuringen van personenauto's en lich te bestelauto's. De juiste datum van ingaan is nog niet bekend. De Algeme ne Periodieke Keuring is de officiële naam, kortweg APK. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is verant woordelijk voor het verloop van de keuringen, de feitelijke controle wordt uitgevoerd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer, welke dienst ook keuringen uitvoert, maar in de prak tijk zullen de meeste automobilisten te maken krijgen met garages of de ANWB. In principe zullen alle auto's die ouder zijn dan drie jaar jaarlijks ge keurd moeten worden, dus in het vierde levens jaar van de betreffende auto, datum volgens het kentekenbewijs. De keu ringen zullen echter ge leidelijk worden inge voerd, en voorlopig lijkt het er op, dat alleen auto's die dit jaar ouder zijn dan elf jaar aan de beurt komen. Hoewel als gezegd de exacte data nog niet bekend zijn zal het vermoedelijke sche ma er alsvolgt uitzien: 1985 alle auto's van vóór 1975; 1986 alle auto's van vóór 1979 en 1987 alle auto's van vóór 1984. De wet stelt, dat auto bezitters zélf in de gaten moeten houden wanneer hun auto moet worden gekeurd. Eigenaren van de eerste auto's krijgen daartoe een oproep van de Rijksdienst vopr het Wegverkeer. Wie geen oproep krijgt, kan zich hierop nooit beroepen. Zoals gezegd zijn er drie mogelijkheden om een auto te laten keuren: 1. bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer, 2. bij de garages en 3. bij de ANWB. Er zit een ver schil in die drie instan ties, want de Rijksdienst zal nooit een reparatie uitvoeren, de overige twee wel. In de praktijk zal het dus bijna van zelfsprekend zijn dat ANWB en garages het grootste deel van de keu ringen verrichten. Extra kosten Wat de AN BW betreft, deze hanteert uiteraard de wettelijke norm van de eisen, maar probeert daarbij de automobilist zo min mogelijk op extra kosten te jagen. Hetgeen overigens niet inhoudt, dat garagehouders dat wèl zouden doen! Bij kleine reparaties denkt de ANWB aan zaken als versleten ruitenwisser- bladen, de afstelling van de koplampen etc. Mocht er een grotere reparatie nodig zijn, dan ontvangt de eigenaar een repara tie-advies. De kosten van een der gelijke keuring bedra gen 50,— voor leden en niet-leden. Bovendien biedt de ANWB tegen geringe meerkosten de mogelijkheid de auto te laten keuren op andere belangrijke punten als motor, versnellingsbak en remmen. Dat maakt een beslissing öf een auto nog moet worden gerepareerd eenvoudi ger. Garages die daartoe bevoegd zijn (herken baar aan het schild met „erkend keuringsstati on") zullen gewoonlijk de mogelijkheid bieden de keuring als onderdeel van een onderhouds beurt te laten zijn en zijn niet verplicht extra kos ten in rekening te bren gen. Het is dan ook zaak dit van te voren af te spreken. Resultaat Het resultaat van de keuring is goedkeuring of niet, er is geen tussen weg. Bij goedkeuring krijgt de eigenaar het keuringsrapport mee, dat bewaard moet wor den bij de autopapieren: het kan desgewenst aan de politie worden ge toond. Verder wordt de nummerplaat voorzien van een sticker, waaruit valt af te leiden wanneer de auto is gekeurd en wanneer de volgende keuring moet plaatsvin den. Bij afkeuring staat de reden in het rapport ver meld. Aan de hand daar van zal de eigenaar kun nen bekijken of het (nog) zinvol is de reparatie uit te voeren of niet. Na re paratie moet de auto weer worden gekeurd (gratis bij de Rijks dienst en 25,— bij de ANWB en ook garages kunnen hiervoor kosten in rekening brengen). De auto wordt in de eerste plaats gekeurd op verkeersveiligheid. Dat wil niet zeggen dat het keuringsrapport een complete weergave is van de staat waarin de auto verkeert. Laten daarom bij de aanschaf van een tweedehandsau to de kopers zich niet lei den door het feit dat de betreffende auto is goed gekeurd, want de kans op een miskoop is be paald niet uitgesloten. Keuringspunten De verplichte autokeu ring omvat een fors aan tal verschillende punten, de een belangrijk, de an der minder belangrijk. De eisen ligen vast in een ministeriëel besluit, waaraan iedere auto keurder zich te houden heeft. Niet meer en niet minder. Zo moet het ken tekenbewijs in orde zijn, anders wordt er in het geheel niet gekeurd. Ver der zal de auto gewoon goed moeten remmen, scheef trekken bij het remmen kan een reden zijn tot afkeuring. Ook de handrem zal naar be horen moeten werken. De besturing wordt op een groot aantal punten beproefd, waarbij overi gens nagenoeg niets wordt gedemonteerd. Het gaat dus om bijvoor beeld speling op de on derdelen. Er wordt ook gekeken naar de uitlij- ning van de wielen: on regelmatige slijtage kan een teken aan de wand zijn. Waar de grenzen zullen liggen van roestvorming is nog moeilijk te zeg gen, maar de keur meesters hebben daar een compleet boekwerk voor. Dragende delen zijn uiteraard belangrij ker dan niet-dragende delen. De uitlaat moet gas-dicht zijn, terwijl de hele onderzijde van de wagen zal worden beke ken op gebreken. Wiella- gers, fuseekogels en - pennen horen daar ook bij. Elektrisch Ook aan het elektrisch deel van de auto worden, zij het minimale-, eisen gesteld. In ieder geval mag er geen sprake zijn van kortsluiting en de accu moet deugdelijk vastzitten. Alle lampen moeten kunnen branden en de koplampen moeten goed zijn afgesteld. Wat de carosserie be treft: de deuren moeten goed in het slot vallen, er mogen geen uitstekende delen aan de auto zitten, er moet in ieder geval een linker-buitenspiegel aanwezig zijn. Een rui tenwisser die strepen trekt voldoet niet aan de eisen terwijl de rui tensproeier en voorruit- ver warming moeten werken (beiden verplicht voor auto's na september '71). De verplichte keuring stelt echt minimale ei sen aan banden. Een profiel van 1 mm is vol doende om door de keu ring te komen. Het is niet toegestaan om een radiaalband en een dia gonaalband op één as te monteren. Het keuringsrapport vermeldt tot slot nog de rubriek Milieuaspecten. Het ziet er naar uit, dat dit onderdeel pas in 1986 aan de orde zal komen. DEN HAAG - De regel dat afslaand verkeer voorrang moet verlenen aan rechtdoorgaande voetgangers wordt op enorme schaal geschon den. Ruim de helft van alle voetgangers heeft wel eens een snoekduik moeten nemen om in een dergelijke situatie het vege lijf te redden, zo blijkt uit een enquête die de voetgangersvere niging VBV heeft gehou den onder 2000 voetgan gers. Dit euvel staat dan ook centraal in de postercampagne die de VBV de komende week lanceert in het kader van een meerjarencampagne tegen obstakels en onvei ligheid op voetgangers routes. De vereniging wil hiermee nog eens duidelijk onder de aan dacht brengen dat af slaand verkeer ruim baan moet geven aan het voetvolk. ZIERIKZEE - De stapel met verha len beg-int aardig op te raken! Wie helpt er een handje? Zelf-verzonnen verhalen of belevenissen zijn natuur lijk het mooist. Wie iets heeft te ver tellen aan de Babbelaar kan dat stu ren naar het bekende adres: Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Nu een verhaal over kabouter Bijenkoning en een eek hoorn: een winderig avontuur. 't Was midden in de nacht. Kabouter Bijenkoning lag lekker te slapen in zijn bed. Hij was er vroeg in gegaan, want het stormde zo buiten en als je sliep, dan hoorde je het niet. Hij snurkte heel zachtjes en soms draaide hij zich om in z'n slaap. Dan mompelde hij een paar woordjes. Hij droomde zeker. Plotseling klonk er een zacht getik. Kabou ter Bijenkoning werd er wakker van. Had hij het gedroomd? Was het ge woon de wekker? Of wa ren het de takken die te gen de ramen tikten? De kabouter wist het niet en probeerde of hij weer in slaap kon komen.. Hij ging eerst op z'n ene zij liggen, toen op z'n ande re, toen op z'n buik en als laatste op z'n rug. Maar niets hielp. De slaap was weg en bleef weg. Nou, daar zat hij dan. Midden in de nacht, bui ten een fikse storm en binnen niemand om mee te praten. Hé.... nog steeds dat getik. Uit bed Kabouter Bijenkoning klom uit bed, deed z'n warme kamerjas aan en stapte in z'n pantoffels. Hij liep naar 't raam, maar nee, daar tikte niets tegen aan. De wek ker was het ook niet, die tikte veel zachter. Hij had het dus niet ge droomd, er tikte werke lijk iets en wel op z'n deur! Dat was het. Er werd gewoon op z'n deur geklopt. Nu was kabou ter Bijenkoning ineens klaarwakker. Wie of wat kon dat toch zijn zo mid den in de nacht? Zou hij wel gaan opendoen? Tja, hij moest het toch weten. Hij haalde vlug de be zem uit de keuken (je weet maar nooit) en deed de deur van het nachtslot. Toen het ge wone slot er af en voor zichtig draaide hij de knop om. Hij trok de deur open en wat dacht je., daar rolde Ewout de eekhoorn naar binnen. Helemaal koud, ver waaid en zó zielig. „Ach Ewout, wat is er? Wat doe jij hier zo mid den in de nacht? Is er iets gebeurd? Vertel gauw. Nee, wacht even met ver tellen. Ga eerst lekker in de stoel bij de kachel zit ten. Ik zal hem even op porren. Nee, rustig blij ven zitten en vertel straks maar wat er aan de hand is. Kabouter Bijenkoning porde de kachel lekker op, maakte vlug een kop je warme eikeltjeskoffie en ging toen naast Ewoud zitten". „Zo vertel nu maar wat er is". Uit de boom gewaaid Die Ewout. Hij was zo koud dat hij iedere keer een paar slokjes moest nemen, voordat hij weer iets kon zeggen. Maar toch, na tien minuten wist de kabouter alles en dat was niet mis. Ewout was die avond ook op tijd naar bed ge gaan, maar door de vre selijke storm waren alle takken van zijn nest los geraakt en midden in z'n slaap was Ewout met nest en al uit de boom ge waaid. Eerst wist hij niet wat hij moest doen, maar toen bedacht hij, dat hij toch niet de hele nacht op de bosgrond kon blijven zitten en zo was hij bij kabouter Bij enkoning terecht geko men. „Zo, zó, mompelde die". „Ja, ja, ja, natuur lijk blijf je vannacht bij mij slapen en Ewout, dan zien we morgen wel weer." De eekhoorn was zo moe, dat hij bijna met een in de stoel in slaap viel. Bij kabouter Bijen koning duurde dat nog een hele tijd, want hij had eerst een plannetje moeten maken om voor Ewout weer een nieuw huisje te kunnen maken. Gelukkig wist de kabou ter na een uurtje denken iets en toen hij 's mor gens had ontbeten, vroeg hij of Ewout de afwas wilde doen en ging zelf naar Mia de spin, z'n gro te vriendin. Eekhoornnest De volgende dag sjouwden alle bosdieren met takken, die ze ge makkelijk konden vin den omdat de storm daar wel voor gezorgd had. De bosvogels brachten ze op de goede plek in Ewouts boom en toen ze er sa men weer een eekhoorn nest van hadden ge maakt, klom Mia naar boven. Een uur lang was ze vreselijk druk met spinnen en draden plak ken, maar na dat uur zat het nest ook verschrik kelijk stevig in elkaar. Alle takken waren ge woon aan elkaar ge naaid. Er moest wel een hele erge storm gaan waaien om dat weer los te krijgen. Wat was Ewout blij. En bij de volgende storm sliep kabouter Bijenko ning de hele nacht door. Er was geen verwaaide Ewout die op z'n deur tikte. Goed hé! Beertje Bruintje kocht een auto met veel lampen en een stuur. Hij had gespaard. Jaar in, jaar uit want een auto is heel duur. Beertje Bruintje trok z'n pak aan, 't allermooiste: Bruin met ruiten. Want de auto kwam vandaag. Bruintje stapte blij naar buiten. Beertje Bruintje had de stoeprand en de straat voor 't huis geveegd. Hij had zelfs buurmans vuilnisbak weggezet en zelf geleegd. Beertje Bruintje keek tevreden naar de schone goot en straat. Ja, zijn auto in de rommel is toch iets wat echt niet gaat. En daar was ie dan, z'n droom. Helder geel met rood en grijs. Nu moest Bruintje alleen nog wachten op 't halen van zijn rijbewijs. ZIERIKZEE - Het belooft zaterdagnacht gezellig te worden in de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. Vanaf half twaalf tot om en nabij half vier zondagochtend tre den in de soosboerderij drie bands op in het kader van de Brogum 'Roek-nacht'. De bands die op het podium ver schijnen zijn overigens stuk voor stuk gelegenheidsfor- matie's, bestaande uit muzi kanten, die ruimschoots door de wol zijn geverfd. Om half twaalf - een half uur voor middernacht dus - bijten de Digital Dol lies het spits af. Rondom deze band han gen heel wat geheimzinnige sluiers, maar zeker is dat Kees Krul (hoe?) en Lu- po deel uitmaken van de digitale Dol lies. 'Er is nog meer' om eens een veelge- bezigde kreet te gebruiken, maar daaromtrent willen de heren (en/of da mes) nog niets kwijt. 'Iedereen moet maar gewoon komen kijken' stelt het ge zelschap, 'maar het is zeer het bekijken en beluisteren waard. Apart is het hoe dan ook'. Na de Dollies, die de zaal gedurende ongeveer drie kwartier zullen bewerken, is het de beurt aan The Brood-band, een naam die eigenlijk voor zich spreekt en aan de andere kant toch ook weer niks zegt. Eigenlijk zou The Brood-band zijn eerste opwachting maken tijdens het vijfde Any wave-festival, maar op aan dringen van de organisatie van de eerste Brogum Rock-nacht besloot het achtkop- pige gezelschap een paar extra repetities in te lassen, zodat het debuutoptreden enkele weken eerder gepland kon wor den. Ron de Bruin, Jaco Konijnenburg, Padde, Arjen Zwart, Peter van Herp, Het belooft lachen, gieren, brullen te worden tijdens de eerste Brogum 'Roek- nacht'. die zaterdag 20 april omstreeks half twaalf losbarst met drie Schou- wen-Duivelandse gelegenheids bands. Marjan de Bruine, Leonie Peute en Ad Jongmans kozen natuurlijk niet voor niets de naam The Brood-band. Het octet speelt gedurende een uur muziek van Herman, swingende muziek derhalve, die uitnodigt tot swingen. De eerste Rock-pacht wordt met hor ten en stoten besloten, o sorry, 'Met Hor ten En Stoten' besluit de Rock-nacht moet het zijn, want de formatie, die de nacht het doorkomen mogelijk maakt heeft deze wat illustratieve naam. Er is in alles een baas boven baas, dus ook nu. 'Met Horten En Stoten' bestaat uit negen muzikanten, en ook hier zijn het niet de eerste de beste. Lou Brondgeest maakt deel uit van het gezelschap, maar ook Chris Videier, Roel Meintema, Willem van Maanen, Bill Hil- lebrand, Peter van Herp, Coby de Jong, Elly Bolhuis en Everdina Fiebrand ho ren bij 'Met Horten En Stoten'. Ook bij dit illustere gezelschap valt weinig in formatie te krijgen over het wat en hoe van het geluid, dat aan de oren van het geacht publiek wordt toevertrouwd. 'Swingend' is ook hier het sleutelwoord, maar dat vereist toch minstens enige toevoeging. 'Nummers van Erik Klap- tun, Zjino Vanellie en Stievie Wonder zitten erbij' is het enige wat het negental nog kwijt wil, 'maar bovenal vooral swingend. Het wordt hoe dan ook te gek'. Luisteren en kijken is zaterdagnacht zeker de moeite waard, binnenkomen kost niks. Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwelle Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur, woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kêête, Nieuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Jeugd soos Big- S in Burgh-Haamstede or ganiseert op zaterdag 20 april weer een jeugdsozen disc-jockey-verkie- zing, waaraan door een aantal disc- jockeys van Schouwen-Duivelandse jeugdsozen wordt deelgenomen. De organisatie van de disc-jockey-verkiezing '85 nodigde voor deze happening disc-jockeys uit van jeugdsoos De Pul uit Bruinisse, jeugdsoos Bro gum in Zierikzee, jeugdsoos Trace uit Scharendij ke en jeugdsoos The Well uit Noordwelle. Natuur lijk is ook de organiserende jeugdsoos Big S van de partij. Met 2'n allen gaan de beste disc-jockeys van de diverse sozen strijden om de titel, die het vorig jaar werd gewonnen door Ad Fluijt van de Bruse soos De Pul. Inmiddels is besloten om van deze verkiezing een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. Big S heeft daartoe nu een fraaie wisselbeker be schikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de winnaar van deze wisselbeker het opvolgende jaar het kleinood verdedigt in zijn eigen soos- ruimte. Naast de wisselbeker zijn er nog andere prijzen te winnen. De winnaar ontvangt behalve de beker een geldprijs van honderd gulden, de tweede prijs is 75.—, de derde prijs is 50.—, de vierde 25.— en de vijfde eindigende dj ontvangt nog een tientje. De deelnemers aan de disc-jockey-verkiezing worden beoordeeld op spreekvaardigheid, platen- keuze, techniek en originaliteit, maar vooral ook op de presentatie van het geheel. Het geacht pu bliek is mede door de felle strijd, die ongetwijfeld zal losbarsten hoe dan ook de grote winnaar, want er wacht hen vast en zeker een ruim scala aan voortreffelijke muziek, hetgeen bij voorbaat al de komst naar Big S meer dan waard is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13