SCHOUWEN-DUIVELAND in oorlogstijd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 april 1985 Nr. 23713 II De laatste stuiptrekkingen Vele gebeurtenissen in de maanden januari tot en met april 1945 zou men kunnen ty peren als de laatste stuiptrekkingen van nazi-Duitsland en het Hitler-regime. Op Nieuwjaarsdag vloog een eskader van ongeveer veertig vliegtuigen over west Neder land, waarvan men vermoedde dat het geallieerden waren. Toen de laag overvliegende bommenwerpers echter om ongeveer elf uur ons evacuatie-adres te IJsselmonde pas seerden werd spoedig duidelijk dat het de zwarte vliegtuigen (met hakenkruisen op romp en staart) van de Duitse luchtmacht betrof. Zij voerden waarschijnlijk een ..showvlucht" uit om in combinatie met de berichten uit de Ardennen, die voor de geallieerden niet zo gunstig waren, te laten zien dat de Duitse luchtmacht nog niet was verslagen. Bij de, in Renesse bivakkerende Duitsers zal het geestrijke vocht waarschijnlijk rijkelijk hebben ge vloeid tijdens de jaarwisseling, want getuige een aantekening van onze dagboekschrijver zagen zij de vlieg tuigen voor hun vijanden aan. ,,In de voormiddag vloog over de duinen en over Renesse een eskader van onge veer veertig Duitse jagers. De moffen uit de batterij, waarschijnlijk nog niet goed uitgeslapen, vuurden hevig op hun eigen vliegtuigen. Later zei den de soldaten die deze blunder be gingen dat het „Tommies" betrof die waren overgeschilderd. Het geval bracht veel opschudding te weeg", al dus de heer Muller. In de omgeving van Dreischor viel in de nieuwjaarsnacht een V-l naar beneden. Op 3 januari moesten acht mensen uit dat dorp waaronder Sam Beekman en vader en zoon Jan de Korte elk dertig kilo munitie van Dreischor naar Bruinisse brengen. De De Kortes, die de tocht per fiets maakten, deden hier vier uur over. Om elf uur 's avonds kwamen ze in Bru aan. Ze mochten even in hun wo ning gaan kijken en tot grote verba zing van de daarin bivakkerende Duitsers wisten ze uit het huis nog wat flessen koolzaadolie en enkele stukken zeep op te diepen om mee te nemen. Die hadden de Duitsers niet gevonden. Echter wel de voorraden vet, de flessen met weck en veel kle ding was gestolen, terwijl de Duit sers hun er ook van verzekerden dat de „kartoffelen" (aardappelen) uit de kelder van De Korte goed smaakten. Vader en zoon De Korte kregen een kop koffie uit hun eigen ketel met suiker erin die was gegapt uit de bak kerij van Beaufort aan de overkant van de straat. Om één uur werd de te rugtocht begonnen en om half zes was men op Dreischor terug. In de daarop volgende dagen lieten de Duitsers de Bruënaars met rust zo dat ze die konden benutten om hout te zagen. Brandstof die werd toege voegd aan de vijf mud kolen die Din- geman van de Berge bij zijn komst naar Dreischor voor iedere Bruënaar had meegebracht. Spoedig na het bombardement op Bruinisse moesten de evacuees en de andere inwoners van Dreischor weer aan het werk. Men maakte transport- tochten die veertien uur duurden en waarbij men gamellen met voedsel, grote zakken met „kuchen", of een grote ketel soep (die eens van de dijk af rolde) vervoerde naar Bruinisse. Als er werd geschoten mocht men het dorp niet binnen en moest soms twee uur wachten bij de bunkers aan de Weel bij Krepel. De brand die de ene helft van de Oudestraat (met in begrip van het gemeentehuis) in as legde had in januari nog niet plaats gehad. Vanuit Bruinisse moesten gra naatwerpers verder het eiland wor den ingebracht en zo'n instrument woog tachtig kilo. Verbinding Toen hij weer naar buiten kwam nadat de vreselijke gebeurtenissen van 10 december wat waren geluwd, kreeg PZEM-employe Minkema be gin januari weer bezoek van de Duit sers. In het schakelstation van Zierik- zee stelden zij hem vragen over de hoogspanningsleiding die naar Zijpe en vervolgens naar Oud-Vossemeer liep. Zij wilden de sleutel hebben van het schakelstation Zijpe aan de Zijp- se Weg. Maar Minkema, op zijn hoe de, redeneerde net zo lang over de on bereikbaarheid van het gebouwtje en de bijzondere voorzichtigheid die bij het betreden van het gebouwtje in acht moest worden genomen, dat ze hem mee wilden nemen. Met een bootje voer men vanaf Zijpe naar het gebouwtje en Minkema wist het zo te versieren dat hij tijdens het uitge breide gescharrel om de boot vast te leggen en voet aan wal te zetten als eerste aan land stapte en het gebouw binnen gingen. Met een ruk trok hij de doorverbinding van de kabel los, waardoor natuurlijk ook de telefoon verbinding werd verbroken en zijn tweede werk was om enkele stoppen uit de stoppenkast te draaien en in zijn zak te steken. Hij was hier juist mee klaar toen de Duitsers binnen kwamen. Zij werden zodoende wei nig wijzer van deze tocht. Maar zij rustten niet. Op 17 januari gingen weer andere Duitsers aan het speuren en opnieuw kwamen ze bij Minkema terecht. Deze, brutaal als hij was, had niet óllcs kapot gemaakt in het scha kelstation aan de Zijpse Weg. Door enkele manipulaties, die de Duitsers niet opmerkten, was er nog een ver binding over twee aders van Zierik- zee naar Zijpe overgebleven en ook de goed verborgen verbinding met St. Philipsland was nog intact. De Duit sers wilden opnieuw naar het scha kelstation dat sinds het eerste bezoek in januari tot streng verboden gebied was verklaard en waar niemand meer was geweest. De Duitsers zeiden een verbinding van Zijpe naar Zierikzee tot stand te willen brengen via de PZEM-telefoonkabel, want dat die er was wisten ze inmiddels wel. Er werd druk beraad gevoerd door Minkema en de zijnen. Want als dit plan doorging zou door de Duitsers worden geconsta teerd dat hun vermoeden over een verbinding met St. Philipsland juist was geweest. Welke gevolgen zou dat dan hebben voor het PZEM-perso- neel zoals Minkema, Vijverberg, Koster, Elenbaas en al die anderen? Er bleek maar één oplossing moge lijk. De verbinding onklaar maken door de telefoonkabel op een bepaal de plaats buiten Zierikzee door te snijden. De Duitsers zouden dan geen bewijzen in handen krijgen en de verbinding Zierikzee-Zijpe die ze wilden aanleggen zou ook niet wer ken. Duidelijk was dat dit karwei door vakmensen gedaan moest worden. Er werd overeen gekomen dat Minkema en Koster het zouden doen. Nadat de Duitsers 's avonds om zeven uur naar Zijpe vertrokken, gingen de mannen naar de plaats even buiten Zierikzee waar ze wisten dat de kabel lag. Ze groeven hem op, sneden hem door en bedekten het gemaakte gat zo goed mogelijk. Ver na spertijd slopen ze de stad weer binnen. Bedroefd en som ber want de verbinding met de geal lieerden, de verbinding met de vrij heid, was nu verbroken en zou niet meer hersteld kunnen worden voor dat ook Schouwen-Duiveland bevrijd zou zijn. Veel had die telefoon voor de ver zetsstrijders op Schouwen-Duive land betekend. Het drama van 10 de cember 1944 had vermeden kunnen worden wanneer de overtocht naar Zuid-Beveland op de avond van 8 de cember was gelukt. Waar waren de gegevens gebleven die Van der Beek bij zich had om aan de geallieerden te overhandigen? En zou York de Ar meniër niet in staat zijn geweest het wantrouwen bij de Engelse of Cana dese staf en de binnenlandse strijd krachten weg te nemen? Men had dan nog voor Kerstmis ook hier de bevrij ding kunnen vieren. Door het wan trouwen tegenover de Armeniërs was veel leed gekomen over vele gezinnen en veel werk van verzetsstrijders voor niets geweest. Deze en dergelij ke gedachten zullen in de maanden hierna vaak door de hoofden van de dappere en onverschrokken ver zetsmensen zijn gegaan. Beschietingen In de Westhoek gingen de dagen na het bombardement op Haamstede be trekkelijk rustig voorbij. Wel moeten de boeren regelmatig rijden voor de Wehrmacht waardoor ze soms dagen lang niet thuis komen. Op woensdag 10 januari viel er onder de burgers een slachtoffer als gevolg van een schietpartij vanuit Noord-Beveland en de dag daarna eveneens. In Renes se bleef het rustig maar veel bewo ners uit Haamstede hielden het niet langer uit in hup dorp. Zij kregen toestemming om verder het inunda- tiegebied in te gaan. Velen, waaron der ook ds. Voornveld, kwamen in Noordwelle terecht. Terwijl in Renes se graan werd gedorst hielden de be schietingen op Haamstede aan en veroorzaakte daar veel materiële schade. Donderdag 18 januari. De Duitsers werden zenuwachtig omdat veel vleigtuigen overkwamen waar ze in het wilde weg op schoten. Er ging een gerucht rond dat in de buurt van Zie rikzee Engelsen zouden zijn geland, maar volgens de Duitsers waren ze te ruggeslagen. Zaterdag 20 januari was een dag met veel sneeuw en felle koude. Haamstede lag opnieuw onder vuur en de Duitsers vaardigden een avond klok uit. Wie zich na zes uur nog op straat bevond zou worden doodge schoten. Ds. Voornveld hield zondag 21 ja nuari weer kerkdienst, in zijn nieuwe woonplaats Noordwelle voor een ge hoor bestaande uit mensen uit Haam stede, Renesse, Sirjansland, Ste- vensluis, Serooskerke en andere ont ruimde plaatsen. Op dinsdag 23 januari voerden de Engelsen een grote luchtaanval uit op de haven Schelphoek onder Seroos kerke. Februari 1945 De maand februari 1945 was voor de bewoners van Schouwen-Duive land en St. Philipsland de tijd van de vliegende bommen. Het nieuwe wa pen van de Duitsers was in augustus klaar (Parijs was net gevallen) en in september begon men ook in Neder land diverse lanceerinrichtingen te plaatsen. Zij stonden gericht op twee doelen: Engeland en Antwerpen. Ech ter niet alleen in Nederland, ook in overig West-Europa werden start plaatsen ingericht voor de V-l en V-2's. 's Avonds zag men ze dikwijls overtrekken met hun vurige staarten. En dag en nacht was het geronk van hun motoren te horen dat soms angstig dichtbij kwam als er wat ha perde. Dat was op zaterdag 24 februa ri ook het geval in St. Philipsland. Een groepje mensen dat in de omge ving van de weegbrug bij de haven bijeen stond om oorlogs- of dorps- nieuws te bespreken zag om ongeveer tien uur 's morgens onder aanzwel lend geronk een dergelijk projectiel op zich afkomen. Terwijl men angstig dekking trachtte te zoeken zag men de bom net over de daken van de huizen voor- bijscheren. Men haalde al opgelucht adem, toen het gevaarlijke projectiel een draai nam en opnieuw op het rustige dorp afsuisde. St. Philips land, dat zo weinig van de oorlog had geleden, kreeg nu een beurt. Geluk kig kwam de helse machine westelijk van het dorp neer, zodat er geen slachtoffers vielen. Maar de ravage en de schade aan de huizen was enorm. Slachtoffers vielen er wel toen St. Philipsland werd beschoten uit de richting Flakkee. Op vrijdag 2 februari kwam er een V-2 neer in de omgeving van Renesse, terwijl het dorp op diezelfde dag ook voor het eerst werd bestookt met En gelse granaten. Gelukkig was de schade in Renesse niet groot maar een zenuwachtige stemming bleef er uiteraard wel. Ook Brouwershaven en Scharendijke werden vanuit de lucht door de Tommies beschoten. Op 3 februari bliezen de Duitsers de toren van Nieuwerkerk op en ook de toren van Ouwerkerk zou hetzelfde lot ondergaan. Fietsen- en paardenvordering Op 10 februari heerste op het Dorpsplein van Renesse een grote drukte. De omroeper had de vorige dag bekend gemaakt dat alle fietsen moesten worden ingeleverd, zodat ve len op die dag hun tweewieler kwijt raakten. Een dag dus die bij de Re- nessenaars lang in de herinnering zou blijven. Maar niet alleen vanwege de fietsen, want terwijl men nog (zonder dat de Duiters het konden horen) liep te mopperen op de maatregel, kwa men rond het middaguur grote for maties vliegende forten (grote bom menwerpers) van over de duinen aanvliegen. Boven het Schouwse land maakte een formatie van 36 vliegtui gen zich los van de rest en draaide weer richting Renesse. Ze vlogen er overheen richting zee om daar op nieuw te draaien en weer op het dorp af te komen alsof Renesse hun doel wit was. Niemand van de bewoners begreep dit spel maar er ontstond wel een zenuwachtigheid die bij velen overging in paniek. Haastig deden ze wat spullen in een koffer en vlucht ten het land in, terwijl anderen zich in hun, van pakken stro zelf gemaak te, schuilkelders verschuilden voor de naderende bommenlast die op het dorp zou vallen. Maar dat gebeurde niet. Toen ze er genoeg van kregen vlogen de reusachtige toestellen oost waarts om daar hetzelfde spel te spe len maar dan in ernst. Hun dodelijke last viel diep in het Duitse land. De avond van die dag bracht een nieuwe slechte tijding, ditmaal voor de paar- denbezitters. De volgende dag (zondag 11 februa ri) moesten ze met hun dieren op gesteld staan in de laan van het slot Moermond en velen stonden opnieuw een trouw dier af. Terwijl het gonsde van de geruch ten over Engelsen die bij Zierikzee zouden zijn geland, werd men dins dag plotseling opnieuw herinnerd aan het feit dat de oorlog nog niet voorbij was. Het wemelde die dag van de Duitsers, waarvan velen met auto's zodat overal het feldgrau als kleur domineerde. Het geschut rond Zierikzee ging geweldig te keer en men vroeg zich af of al die Duitsers hier waren omdat ze een commando raid van de Engelsen verwachtten zo dat het gehele eiland en ook de West hoek ontruimd zou moeten worden. Dit bleek gelukkig een loos gerucht. Zaterdag 17 februari was er weer een paardenvordering en nu raakte ook de boer, waar kroniekschrijver Muller te gast was, een paar, een paardentuig en een boerenwagen kwijt. Vanuit Zierikzee kwamen drie wagens met uit een lege woning gestolen huisraad. Een aantal men sen uit Renesse (waaronder ook Mul ler) werd gevorderd om de wagen te lossen en huize Constantia er mee in te richten. De zondagse kerkdienst werd van de hofstede Zeelandia te Noordwelle verplaatst naar de Her vormde kerk in Noordwelle omdat de kamer, waarin deze dienst altijd werd gehouden, was bezet door de moffen. Een Hervormde diaken en een Gereformeerde ouderling gingen nu met decollectezak rond, terwijl dc Gereformeerde predikant ds. Voorne- veld voorganger was. Oecumene te gen wil en dank dus. Maandag 19 februari werden de be woners van Zierikzee opgeschrikt door een doffe knal. Wanneer het huizenhoog vliegende stof is opge trokken blijkt de watertoren er niet meer te staan. Behalve Scharendijke kwam in de tweede helft van februa ri nu ook Brouwershaven onder het Engelse geschutsvuur te liggen. De Duitsers waren echter nog niet van plan te vertrekken. Zaterdag 24 februari werd Muller ingeschakeld bij het lossen van 500 stuks, veertig kilo zware granaten en op 26 februari werd het stoomgemaal Flaauwers door de Duitsers met dy namiet vernietigd. De laatste februa ridag kenmerkte zich door een onon derbroken beschieting van Haamste de. Maart 1945 De aanslag op Rauter. Dit beteken de massa executies bij de Woeste Hoe ve, de executie van veertig mensen in het Weteringsplantsoen te Amster dam, executies van mensen in Rotter dam-Zuid en in vele andere plaatsen van het zwaar beproefde vaderland. Mensen die zo maar van de straat werden opgepakt en tegen de muur werden gezet. In Schouwen wist men daar weinig van. Wat men hier constateerde was dat de moffen vertrokken. Lange co lonnes boerenwagens, afgeladen met oorlogstuig trokken in de richting Scharendijke. Niet alleen overdag, maar ook 's nachts en zondags ging de uittocht voort. Een en ander gaf veel onrust omdat Engelse vliegers regel matig kwamen kijken wat er te doen was en ook naar de richting Duits land kwamen steeds meer Engelse vliegtuigen over. Op woensdag 14 maart zelfs 500. Maar ook het gewone leven moest zo veel mogelijk doorgaan. Op de boerderij van Fasol werd dag aan dag graan gedorst. Maar in de grote steden namen de vuilnisbelten in de straten schrikbarende vormen aan en hierin zochten uitgemergelde mensen naar iets eetbaars dat ze bij na nooit vonden. Vanuit een hout- loods in IJsselmonde (de plaats waar ik indertijd was geëvacueerd) ging de Sipo voort met het oppakken van mensen. In één van de illegale blaad jes die in steeds groter getale de ron de deden werd in een gedicht van Jan H. de Groot goed weergegeven hoe de bitterheid groeide en het onder gronds verzet onuitroeibaar was, zelfs al vielen in die laatste rrfaanden duizenden menseir-èan de wraakgie rige Duitsers ten offer. Ik heb het niet gezien, men heeft het mij verteld. Zij werden tien om tien voor 't peleton gesteld. Men schoot ze haastig neer. Het salvo vuur en lood keerde tot viermaal weer. Toen waren allen dood. En ieder die die plek vol schrik en pijn ontweek, werd slag in borst en nek gedwongen dat hij keek en zag hoe man en kind neerzeeg in bloed en dood. Hij werd op slag hun vrind, hun broer, hun deelgenoot. Hij vindt mij aan zijn zij. Een die niet rust, aleer hij staat voor een andere rij met een gericht geweer Een die met vaste hand op het commando wacht en recht pleegt in dit land en vuurt en vuurt en lacht. Ik heb het wel gezien. Ik heb het goed gehoord. Zij werden tien om tien in het plantsoen vermoord. Ik ben niet wraakbelust maar vol van bittre pijn. Het hart zo diep ontrust, wil weer genezen zijn. En daarom zal ik staan met een gericht geweer. En rustig leg ik aan en rustig schiet ik neer. In de Westhoek van Schouwen-Dui veland was men wel verbitterd maar wist toch weinig of niets af van wat zich in de dorpen en steden boven de rivieren afspeelde. Er werd ge ploegd, geëgd en tarwe, rogge en gerst gezaaid ondanks de duizenden met bommen geladen vliegtuigen die op weg naar Duitsland passeren. Men deed dit ook terwijl Burghsluis, Scharendijke of Zierikzee werden ge bombardeerd. Men deed dit terwijl vanuit vliegtuigen met boordwapens werd geschoten. Men deed het ook terwijl kanonvuur vanuit Noord- Beveland doelen trof in Haamstede, Zierikzee of Scharendijke. Men ploegde en zaaide zelfs tussen de dennenpalen door, die voorzien van een mijn overal stonden opgesteld om te voorkomen dat parachutisten konden landen. Hiermee sprak men het vertrouwen uit dat, wanneer de oogst rijp zou zijn, de Duitsers zou den zijn teruggekeerd naar hun „Heiniat". Het einde van de oorlog was niet meer te keren. Ook al stond in dc duinen van Haamstede een Duitser de duizenden stalen vogels met gebalde vuisten na te staren, om dat ondanks soms urenlang vuren toch niet werden geraakt. In de tweede helft van maart waren er vanaf Noord-Beveland weer zware beschietingen. Dat alles werkte wel op de zenuwen en ieder verlangde naar het einde van de oorlog dat zo lang op zich liet wachten. De in de Westhoek nog aanwezige Duitsers be gonnen ook oorlogsmoe te worden. April 1945 Op 5 april boekten deze Duitsers succes met de onafgebroken bedie ning van het luchtafweergeschut. Van tien grote bommenwerpers die bru taal en roekeloos zeer laag over de duinen vlogen, dood en verderf zaai end met hun boordwapens, werden er drie neergeschoten. Dit gebeuren kostte één dodelijk slachtoffer in Scharendijke, terwijl tien mensen werden gewond. In de eerste dagen van april werd veel oorlogsmateriaal afgevoerd via inscheping in Brouwershaven en Scharendijke. Het Engelse geschut, dat stond opgesteld in Noord- Beveland en Walcheren, bestreek in middels het hele eiland en dag in dag uit stonden de huizen te trillen onder de doffe dreunen van de kanonnen die slechts nu en dan enkele uren op hielden met schieten. Op 13 april was het een andere knal die vele ruiten kapot deed springen. Een één- manstorpedoboot werd langs het Schouwse strand achtervolgd door een Engels vliegtuig. De achtervolg de Duitse marineman zette zijn boot op het strand en liet hem daar in de lucht vliegen. Dit betekende volgens de Duitsers het vernietigen van 900 kilo dynamiet, wat de enorme knal verklaarde en de grote vuurzee die over een lengte van honderdvijftig meter duin ontstond. Er gingen wilde geruchten door het Schouwse land waarin opnieuw werd gesproken over landingen bij Zierikzee, de ontruiming van de dor pen Noordwelle, Serooskerke, Elle- meet en Scharendijke en de aan komst van de Duitse vernielingstroe pen die opdracht zouden hebben om grote gaten in de dijken te maken met dynamiet. Terwijl men elkaar moed in sprak, huilden de granaten dag en nacht over Schouwen en sloe gen her en der in. Alles wat kon rijden werd door de Duitsers gevorderd om oorlogsmate riaal naar Scharendijke te vervoeren. Dag aan dag werden granaten afge voerd zonder dat was te zien dat de voorraad minderde. Hieruit bleek dat de Westwal, zoals de verdediging langs de Noordzeekust door de Duit sers werd genoemd, was bevoorraad met een onnoemelijk aantal grana ten. Misschien omdat men hier een invasie verwachtte? Twee inwoners van Renesse kregen opdracht een zoeklicht boven van de duinen te ha len. Een moeilijk en gevaarlijk kar wei, dat omzichtig en langzaam moest gebeuren, wantien durfde het zware gevaarte niet „j-ir ongeluk" van de duinen naar beneden laten rol len. Ook dit ging richting Scharendij ke. Volgens een gerucht, dat later aar dig bleek te kloppen, moest alles vóór 25 april weg zijn. Tbt spijt van de boeren werden hun, voor het land- bouwwerk onmisbare, paarden weg gevoerd en ook graan werd gevor derd, in beslag genomen en weggevoerd. Gelukkig lieten de be woners veel graan „onderduiken" dat door de Duitsers niet werd gevonden. Wel ontdekten ze dat drie N.S.B.-ers 21 balen bloem wilden verduisteren en hun vroegere vrienden werden door de Duitsers voor dat feit op gesloten in een bunker (24 april). Van alles te koop Men kon nu bij de Duitsers van al les kopen. Piano's, radio's en zelfs -etensborden. Er er werd nog druk ge bruik van gemaakt ook. De boeren begonnen op 25 april maar vast de „Rommel-asperges" weg te halen van het land en ze kapot te zagen. Het prikkeldraad, dat de Duitsers zo lang gebruiken, bleek nog goed bruikbaar voor andere omheiningsdoeleinden. De plaats waar het Duitse geschut stond opgesteld, de batterij, werd door de Duitsers geheel ontruimd achtergelaten en toen acht man, die daar achterbleven om de zaak zoveel mogelijk te vernielen, ook waren ver trokken werd het zien van Duitsers. na vijf jaar, een uitzondering. Op 27 april vermengen de doffe dreunen van de Engelse granaten, die nog steeds rijkelijk over het eiland vlie gen, zich met die van de bunkers die door de Duitsers opgeblazen wrden. De havens van Dreischor en Schelp- hoek werden op 28 april onklaar ge maakt en geruchten over een op han den zijnde capitulatie en over de dood van Hitier begonnen de ronde te doen. Laag overvliegende Engelse vliegtuigen brachten nu eens geen bommen maar voedsel voor het uitge hongerde westen van Nederland en iedereen stond te zwaaien en te wui ven toen ze overkwamen. De organist Clement uit Ellemeet speelde zondag 29 april het Wilhelmus in de kerk van Noordwelle, maar de kerkgangers durfden nog niet mee te zingen. Voed- selvliegtuigen in formaties van tien kwamen dagelijks over de duinen, om dan met een grote boog oostelijk af te zwenken. De bevolking werd wild enthou siast, kinderen kwamen met vlaggen naar buiten toen men op 1 mei vertel de dat de oorglog was afgelopen. Maar opnieuw had men te vroeg ge juicht, het zou nog enkele dagen du ren. Op 3 mei liet een van de voedsel- vliegtuigen zijn lading oostelijk van Renesse vallen. Iedereen liep wat hij lopen kon om wat van de buit te pak ken te krijgen, maar op enkele uit zonderingen na werd alles netjes bij een gebracht. De chocolade en de thee bleven in de gemeente, de rest werd doorgestuurd naar plaatsen waar men het harder nodig had. Maar jong en oud aten die dag toch chocolade en zetten een heerlijk bak je thee. Op 4 mei was het nog geen vrede, maar het was wel heerlijk rustig nu de Engelse kanonnen op Walcheren en Noord-Beveland al enkele dagen lang geen schot meer losten. Vrede Op 5 mei kwam tegelijk met het wakker worden eindelijk de tijding waarop men zolang wachtte. Terwijl boven hun hoofden het ritmisch ge ronk van de voedselvliegtuigen zich vermengde met de vrolijke tonen uit de radio's die samen met de vlaggen voor de dag werden gehaald, ging de bevolking naar buiten en feliciteer den elkaar of viel elkaar, soms vreug detranen schreiend, om de hals. Dc ondergrondse werd bovengronds. Zij bezetten het gemeentehuis en stuur den de mensen die het daar voor het zeggen hadden naar huis. De laatste berichten over de beëindigde oorlog werden aangeplakt en via luidspre kers kon iedereen de radiorede van professor P. S. Gerbrandy volgen. Maar 's avonds moest iedereen toch weer om negen uur naar binnen om dat de Duitsers dat wilden. Proteste ren hielp niet en de Engelsen die de Duitsers als krijgsgevangenen zou den meevoeren lieten nog op zich wachten. Op zondag 6 mei hielden ds. Klcin- man en ds. Voorneveld dankdiensten waarin onder meer dank werd ge bracht voor het gebruik van dc kerk en de samenwerking Hervormd/Ge reformeerd, die onder druk van de omstandigheden tot stand kwam. Sam Muller, dc schrijver van het dag boek waaraan wc zoveel bijzonderhe den over deze oorlogsverhalen op ons eiland ontleenden, werd op maandag 7 mei ingelijfd bij dc O.D. (Orde Dienst). Een nieuw tijdperk brak aan. S. A. Jumclet Bruinisse ZIERIKZEE. Een herinnering aan de vroegere watertoren, in het vooroorlog se Slingerbos te Zierikzee. De fundamenten van de kolos-die destijds door de bezetter werd opgeblazen - zijn nog te zien in het bos nieuwe stijl, dat - na de ramp - inmiddels is gegroeid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 11